• BlackRose
    #98
    Egyetértek. Különben az egyetlen dolog ami mozgatja a világot (és akármit) a különbségek, ha nincs különbség akkor minden megáll. Azért törekszik a szegény, hogy gazdagabb legyen, azért törekszik a gazdag, hogy ne szegényedjen (persze ha az állam nem védi a versenytől, mert ha igen akkor minek törekednie), azért törekszik a mérnök, hogy jobbat, olcsobbat találjon ki mint a konkurencia. A különbség az jó, csak vigyázni kell, hogy ne érdem nélkül történyen (ez az állam dolga). Nem jövedelem egyenlőségre kell törekedni (mert az téves út), hanem lehetőség szabadságra (nem egyenlőségre, hanem szabadságra). Ha én tanulok, dolgozok, takarékoskodok és a tőkém amit felhalmazok ez a tiszteséges munka által nekem pénzt keres (és másnak munkát ad) akkor megérdemlem a profitot. Ha viszont nem tanulok, nem dolgozok és lógok a kocsma előtt akkor az én bajom.
    Egy dolgon szoktam "veszekedni", mikor azt mondják, hogy pl. 3 munkás tart el egy nyugdíjast. Szóval ez hamis. A 3 munkás a két kezével magát lenne képes eltartani (de az sem biztos), az hogy a produktivitás most akkora, hogy magát is, családját is és még a nyugdíjasokat is "eltarthatja" azt annak köszönheti, hogy utak, épületek, gépek, technológiák (egyszerűben termelési javak - tőke) áll a rendelkezésére, és ennek nagy része a nyugdíjas generáció munkájának gyümölcse azoknak az embereknek a takarékosága "tőkéje" ez a tőke tartja el a nyugdíjasokat, nem a munkások, mert ez nélkül a munkások 5x vagy kitudja hányszor kevesebbet tudnának termelni. Ugyanez miatt nem kell napi 16 órát dolgozni... de ez már más mese.