• BlackRose
    #90
    Persze nem csak Bismarck és nem csak a németek, de nagyon nagy a része/részük benne. Különben én itt csak azt mondhatom amit az akkori történészek, mondanak, először is mai távlatból elég nehéz lenne véleményt mondani a 100-130 évvel ezelőtti dolgokról, máskép gondolkodunk, mások a körülmények, és ezért nem szoktam ilyen téren okoskodni, de azok a történészek és gazdasági szakemberek akik abban az időben is éltek nagymértékben Bismarck politikáját teszik az európai rémállom egyik (de nem egyetlen) segítőjének. A többiek, pl. Georges Sorel, Karl Marx, Charles Fourier, Hégel, de még számos más "ötletforrás". Bismarck is csak következmény volt ami tovább vitte a "daganatos megbetegedést".
    Na mindegy, alapjában a nagyobb nemzetek többet tettek a tűzre, a németek, franciák, angolok... spanyolok, de a kisebb nemzetek is kivették részüket. Mindenesetre nem vagyok Marxista és ezért nem osztanám "osztályokra" az embereket, ezért nem a nemzetek (egyik sem, a német sem) a felelős a starért, hanem az egyének akik marha ötletekkel jöttek és demogógiával megygyőzték a tömegeket, hogy sok esetben saját maguk és mások alatt egyidőben vágják a fát.