• kukacos
    #20
    Dez nem élő zenéről beszéltem, hanem a CD felvétel "újraírásáról"! Egy átlagos CD minősége olyan gagyi, hogy amikor vettem egy Marantz lejátszót egy felsőkategóriás Sennheiser fülessel, akkor a korábban élvezhetőnek tekintett komolyzenei CD-im 80%-át el is felejthettem. (Viszont van olyan CD-m, amin azt is hallom, ahogy a kitartott hangnál a zongorista végül finoman felemeli a pedált). Én már csak a zene PC-s újraírásának is örülnék. Van pl. Horowitztől egy háború előtti felvételem Liszt No. 104-es szonettjéről monóban és iszonyat zajjal, amit senkitől sem hallottam abban a hihetetlen kifejező ritmusban, viszont a felvétel borzasztó. Na ezt szívesen átírnám mai hangmintákkal. Ha csak CD-re dolgozol és nem koncertre, felveheted az A8 hang leütését negyvenféle dinamikával is, és elég jól fogod tudni közelíteni az eredeti hangot. Egy modern digitális könyvtárban a vonósok mondjuk 40-100 féle játékmódban vannak felvéve, akár az összes hangmagasságon külön-külön. Abban igazad van, hogy az élethűséghez közeledve exponenciálisan nőnek az akadályok, mert a fül hallja a különbséget. Nem lesz olyan, mint az eredeti. Más lesz - de akár az is lehet, hogy jobban szól majd, ez nagyon szubjektív. Ugyanakkor arra az apróságra felhívom a figyelmed, hogy a cikkben szereplő eljárásban sem a hangvisszaadás pontossága a legnagyobb probléma, sokkal nagyobb gond, hogyan vegyék ki a felvételből a pontos dinamikát és időt. Ők sem tudnak mást csinálni, mint kifejtenek egy MIDI stream-et, azt hogy ezt aztán élő zongorán szólaltatják meg, az hót szoc. egyéni probléma és mellesleg az ő sznobizmusuk.

    Ja és tévedsz, a komolyzenei koncertekre totál átlagemberek mennek... De ha voltál már koncerten (feltételezem, hogy igen, különben végképp nem tudom milyen jogon osztasz ki, bár így sem), akkor azt is tudod, hogy Mo.-on általában totál átlagzenészek vannak a túloldalon, ezért aztán nem is vársz túl sokat egy-egy koncerttől. Kedvenc példám az az olasz karmester, akit egyszer hallottam a Zeneakadémián, és hangosan végigvinnyogta az egész koncertet. Ha jó előadást akarok hallani, akkor sokszor inkább előveszek egy jó felvételt, olcsóbb is, nem tévesztenek és akármikor meghallgathatom. Speciel nem esem hasra az élő zene előtt.