317
Vizet a procira, sokat, s hideget!
  • ixyon
    #128
    megpróbálok válaszolni a kérdésedre:
    a hűtőblokk a vízhűtés azon része, amely a prcesszoról felveszi a hőt, és átadja a hűtővíznek.
    hogy vindózos nyelven mondkam:
    az a doboz, ami a ventillátor helyén a CPU-n foglal helyet, semmiképpse távolítsa elo, mert végzetek kövtkzményei lehetnek!
  • Dikkma
    #127
    Erre sem 1, sem több mondattal nem lehet egyértelműen válaszolni. Ha elovasod a topicot az elejétől, sok képet találsz a blokkokról, egyik ilyen, a másik olyan... az a lényeg, hogy a mezei kis rézblokk és a cúcsszuper, számítógéppel tervezett, cnc-ve elkészített blokk között nincs akkora különbség, hogy megérné a a fáradtságot. Bilux képein is láthatod, hogy a külöböző hűtések között 1-2 fok különbség van. Nincs olyan blokk, ami 20-30%-l jobb a második legjobbnál. Ha ellátogatsz Ordasi Mester oldalára, akkor láthatod, hogy éppen most gyártott le egy kiló blokkot. Ilyen blokkom van nekem é Nebancsa-nak is, tőle rendeltük. Csinálattam volna magamnak, de 3200 ft-ért szinte az anyagot nem szerzem meg, és akkor még futkozni kell a készítés miatt. Csak ajánlani tudom azt a blokkot, mivel egyszerű és mégis nagyon jó. A legjobb eredmény 1288-on hajtott 600-as Celeron volt ezzel a blokkal.
    Mi itt több ötletet is felvetettünk, de az kérdéses, mikorra valósulnak meg ezek. Nekem totál nincs ilyenre időm... :-((

    Ordasi honlap: www.tuningnet.hu

    Egy hely, ahol az Ordasi-félék találkozhatnak: www.overlockers.com
  • Crazyn
    #126
    Hi!
    Nekem ez lesz az első ilyen próbálkozásom, és azt szeretném kérdezni, hogy milyen a jó block?
  • Bilux
    #125
    Jó ez a kis radiátor...:)
    /igaz nem vizzel megy../
  • Bilux
    #124
    Pentium III Room Temp CPU Temp Differences
    P12060SB-60B 21.5C 44.7C +23.2C
    Blizzard 21.2C 43.2C +22.0C
    KR-1 21.3C 42.0C +20.7C
  • Bilux
    #123
  • Bilux
    #122
  • Dikkma
    #121
    Hát igen, ez elég triviális.

    Amúgy, még két (3?) dolog jutott eszembe, amivel feljebb mehetett volna.

    i815 chipsetes alaplap. Hivatalosan is támogatja a 166 MHz-et, ergo az órajelgenerátort nem kell ösztökélni, hogy menjen. Persze ezt sem 2,2 V-ra tervezték (hm. de a BX-esek közül még sok Celeront hajtott, sőt... azok 2 V-al működnek ?!?!)
    ugyanezért 1/2-es agp/fsb arány, a Voodoo3-a nem 95 MHz-en megy
    ugyanezért 1/4-es pci/fsb arány, hogy a többi eszköz se hátráltasson
    a 300W-os Peltiert ha jól emlékszem, nem ment teljes terhelésen. A párásodás miatt, -4 fok volt a proci, így még elég lassan vált ki a jég. Ha megoldja a nedvesség szigetelését, sokkal nagyobb terhelést kaphatott volna a Peltier. Sok volt még abban!

    Be kellett volna önteni az egészet epoxiba, belerakni egy GF2-vel egy CUSL2-be, hűteni a pll-t, north és south bridge-t, rátekerni a Peltiert maxra, azán hadd szóljon a forrasztott hátuljú, reszelt Celka. A GF2 azért kritérium, hogy meg lehessenmérni a gép teljesítményét, a Voodoo3-jával nagyon kis teljesítménynövekedést kap a 1000-ről 1300-ra jut.

    Meg kellene ezt írnom neki.... :-)
  • Sid
    #120
    Csak akkor érdemes hűteni, ha tűzforró a feszszabályozó IC, ha langyos, akkor nem sokat segit a hűtőborda....
    De talán jobban járna, ha beforrasztana mégegy feszszabályzót, mert akkot tuti nem menne le 2.05 v-ra. :)
  • Bradock
    #119
    Dikkma: Én csak levelezésből ismerem, segített korábban néhány gondom megoldani. Tényleg jó csóka. Azért én se ugrottam volna neki "flexezni" a lapkát.
    Már nem tudom, hogy olvastam, vagy hallottam de annakidején egy ferdeszemű kis japán rájött, hogy hol kell belefúrni a Pentium processzorba, hogy a szorzó fixálása megszűnjön. (Lehet, hogy csak kamu.) Szóval Ordsi is hasonló fanatikus.
    Egyébként a feszültség-átalakító hűtése tényleg nem hülyeség. Olvastam a cikket.
  • Dikkma
    #118
    Bradock: szerintem fantasztikus csávó, nem azért montam, hogy nem normális. Eyébként, eléggé meglepődtem a múltkor, a telefonba egy kb. 23-24 éves srác szólt bele, akkor még többnek gondoltam. Azóta váltottunk pár levelet, és többet tudok róla. Király csávó :))
    Tényleg nem hülyeség, amit csinált, csak kockázatos. Amúgy: annak a 600-as Celkának már vannak beforrasztott kondenzátorok a hátán, le van csiszolva a teteje, ment már 600@1288-on, és 2,2 V-on szokott üzemelni. Hát, nem szívesen venném meg :-))
    Kíváncsi vagyok, mi van, ha a múltkor, amikor azt a 1288-as eredményt elérte, néhány más változtatást is eszközöl:
    reszel a tetejéből
    az alaplap north bridge-ét is aktívan hűti
    a feszültség-átalakítót is kellene hűteni, mondta, hogy 2,2V-ra állítva, nagy terhelés mellett csak kb. 2.05 V-ot kap a proci.Lehet, az én alaplapom is kap majd egy pll-chip bordát, és egy south bridge-bordát:

    133-as ram áll a rendelkezésére.

    Így tuti meglett volna a 1300... :-)))))
  • ixyon
    #117
    a szilicimmégnagyobb égnagyobb a szerepe. szilicium-oxisd csíkok adják ki a tranizisztorokat... azokat a csikokat, aminek vezetni kell lehedik a maskkal, és megvilágítják ultraibolyafénnyel.így azokon a részeken kívül ami nem volt lefedve minen eloxidálódik a hajszálvékony lapod, + a tetelyét is. de az a kicsi szoliciumoxid réteg csak a lakkozástól védi meg, mert az stúl ezős, csak a lakkozás miatt van.
  • Sid
    #116
    Jaja...
    A szilicium érzékenyen reagál az oxigénre -na mondjuk nem annyira nagyon mint a vas, de akkor is, azért van rajta az a réteg, hogy védje a procit, nem csak dísznek- (szilicium-oxid=kvarchomok), ja és a procik felületét gyártáskor eloxidálják magas hőmérsékleten, ami eleve rossz hővezető :(
    Úgy emlékszem anyagtudomány tanulmányaimból erre, hogy a vastagabb rétek azért van rajta, hogy felvegye az oxidáláskor keletkező torzulásokat.
    Úgyhogy én nem ugranék neki flexxel a procinak :)
  • ixyon
    #115
    szerintem nincs oka hazudni, de ez elég fura.
    én nem próbáltam colna ki,csak ha adnak nekem 1 csereprocit.

    ja, és szerintem valami második védőréteget talált a lakk alatt, mert a proci sziliciuma már 1 erősebb érintéstől is tönkremegy.
  • Bradock
    #114
    Szerintem se egészen tiszta.
    Tervezte a dolgot már régen. Egyébként, ha végigolvastad a cikket, és feltéve igazat írt, nyert jónéhány C fokot vele.
  • Dikkma
    #113
    Ez az Ordasi nem normális :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    Szerintem megbuggyant :-))))


    Idézek pár mondatot:

    "Gondoltam egy nagyot és kipróbáltam mi történik, ha a processzorom tetejébõl lecsiszolok egy kicsit


    Az ok nevezetesen az, hogy a szilícium "vastag" és a tetején valamilyen bevonó anyag van. Ez adott vastagságú, a hõvezetés szempontjából ez hátrányos. A szilíciumnak nyílván ott kell lennie, hiszen azon alakították ki az elektronikát

    De elvileg a bevonó réteg felesleges. Nagyon sokáig kutattam az Interneten, hogy információt találjak arról, hogy mennyit lehet lecsiszolni. De nem találtam semmit.....


    Nem volt más hátra, mit a vak szerencsére bíztam magam és elkezdtem a processzor tetejét gépi polírozóval csiszolni

    Hát nem volt valami nagy élmény, mert amikor a közepét csiszoltam, akkor egy gödör keletkezett, amikor a széleit, akkor pedig a közepe lett púpos. Aggodalmam tovább fokozódott, lassan elkopik a mag és akkor annyi.

    Nekem az a véleményem, hogy nem is egy réteg van a proci magján, hanem legalább kettõ, mert csiszolás közben még egyszer színt váltott. Nagy valószínûséggel az már a szilícium volt, de nem mertem tovább faragni a tejét. A csiszolóvászon már egy is egy tenyérnyi darabon "celeron poros" lett. "

    Hát ez nem komplett :-))

    Előtte:




    Utána:



    www.tuningnet.hu
  • Tomcat
    #112
    tök menő! :)
  • Hooligan László
    #111
    Most már regisztrálva vagyok
  • Tomcat
    #110
    jó van, szólok
  • Tomcat
    #108
    csak nem te vagy az Taki? :)
  • Tomcat
    #107
    :)
  • Tomcat
    #105
    igaz
  • Tomcat
    #104
    igazad van csúnyán beszéltem
  • Dikkma
    #103
    Nem kell ahhoz cím, csak Microsoft Passport. Na, majd ott folytatjuk, mert ez nem éppen a topic címe.
  • Tomcat
    #102
    Dikkma, ez nem jó vicc :)
  • Tomcat
    #101
    farok, most muszály lesz Hotmailes e-mail címet csinálnod!
  • Tomcat
    #100
    nincs hotmailje! Most majd lesz :)
  • Dikkma
    #99
    Sid! Becivel fenn vagyunk MSN-en, töltsd és gyere!
  • Tomcat
    #98
    cső te gyerek! Tomcat, szépeen!!

    :-)))
  • Sid
    #97
    Cső Dikkma!

    Na majd én is összedobok valami képet az elképzelésemről, csak POV-RAY-ben. Remélem összejön majd....
    Összedobtad már a vizhűtést? Hétvégén megyek megnézni. :)
    De komolyan, ha megvan szójjá.

    Nebancsa: Raktál valami hővezetőt a proci meg a blokk közé? Lehet, hogy az a probléma... Szilikonzsír, vagy valami hővezető paszta jó lenne, mert nem tudom elképzelni, hogy egy vizhűtés a levegős hütők szintjére essen vissza.
  • ixyon
    #96
    szerintem abba a prociban van még 100 Mhz így is, mert 45° nem sok, mert a 60°alatt ajánlott... az a 15° elég sok:)
  • Dikkma
    #93
    Excalibur: én egyenlőre nem tudok, de ha nekem lesz, csinálok majd többet (2-3) darabot.
  • Dikkma
    #92
    Sid: örülök, hogy végre megint tudod látogatni a topicot, és vedd már észre, hogy nem kell, hogy igazam legyen. Nem is válaszolgatok pontokban a mondatokra, mert inkább próbáljunk hozzátenni valamit a topcihoz közösen ( egy kis sértődöttséget érzek a hangodban, de biztosan nem olvastad el figyelmesen a topicot ).
    Aszondom, hogy : várjuk a képet. Én nekiálltam lemodellezni Stratával a blokkot, de nem megy, szar az a program.
    Excalibur:
  • Sid
    #90
    Bocs, hogy csak most jelentkezem, de eddig géptávolban voltam....(Ezt főleg dikkmának mondom).

    Most, hogy átnéztem a topic egy-két heti termését, lenne egy két megjegyzésem:
    1. Az a dikkma féle tüskés hűtő szinte ugyanaz, amit mondtam....
    2. Úgy gondoltam, hogy itt a topicban mindenki elmondja nyugodtan a véleményét, aztán megvitatjuk... De mivel neked csak az jó ha neked van igazad :)
    3. Igaz, hogy már régi volt a hozzászólás, de én olyat nem mondtam, hogy nem tudod mi a cuspacer, ami szerintem egy király dolog, mivel a hűtés hatásfoka igencsak függ az érintkező felülettől, ami a proci meg a blokk között van, és bármi jó, ami megnöveli azt, mert igy is noveli az átvitt hőt.
    3. Az a hütő, amit ixyon rajzolt nagyon királynak tűnik, van biztos keringés és a proci felett nagy hőátadó felület.
    4. Az a plexi-öszvér amit beraktam, a viz be- és kivezetését nem úgy gondoltam elhelyezni, hanem egyet középen - ahol befolyik a viz - esetleg kettőt hármat egy sorban, és a blokk két szélén - ami párhuzamos a beömlők sorával - kiömlőket, kettőt, hármat. Úgy gondoltam, hogy a jó kis ventillátoros hűtők, amikkel levegővel le tudják hűteni a processzort, nekem is éppen elég jók ahhoz, hogy vizzel hűtsem őket. Abból indultam ki, hogy ahhoz, hogy ne legyenek örvények, pont egy ilyen borba kell, mivel hosszú párhuzamos bordái vannak, ahol szépen elfolyik a víz, amit aztán a szélén összegyűjtök. Majd még összedobok valami képet.
  • kowajano
    #88
    hát ez meg mi buvárfelszerelés? :))
  • ixyon
    #87
    ez 1szerűen ***PAZAR***:)))
    de valahogy ezt sem tudnám 1 prociraképzelni:(

    ez biztosan odavaló?
  • Dikkma
    #86
    Nagyon jól néz ki :))
  • ixyon
    #82
    hát ez a WBK38 nem gyenge

    a tied sem bilux, csak valahogy nem tudom 1 procin elképzelni:)
  • Dikkma
    #81
    Ja, bocsesz, amíg írtam, addig irtál te is.

    Te szereted a jó ventiket:




    Global Win WBK38, a FOP38 utódja.

    http://www.thetechzone.com/reviews/cooler/global_win/wbk38/
  • Dikkma
    #80
    És ez hogyan üzemel? Pohárból kell ráburogatni a vizet ? :))