28
-
Sydra #28 A Bitcoin mától hivatalos valuta El Salvador-ban. Azt hiszem ez a vita innentől felesleges is. :D -
kvp #27 "Fel fog értékelődni az árupénzek és utility token-ek szerepe."
Ezt hivtak anno cserekereskedelemnek. A korai bankjegyek pedig a bank raktaraban tarolt nemesfem vagy aru bevaltasi tokenjei (ugynevezett non fungible token-ek) voltak.
Az elso bevalthato token-eket (bankjegyeket) a tempomosok bocsatottak ki. A kiindulasi oldalon berakta a zarandok a nemesfemet, a cel oldalon meg kivette a vele azonos erteku nemesfemet. A ket pont kozott a rend szallitotta a nemesfemeket. Az extraprofit itt meg a magas halalozasbol volt, azaz sokan soha nem vettek ki a betetjuket. Ezt a rendszert kovette az osszes nemesfem vagy aru alapu bankjegy. (gabonaban vagy ontottvasban is lehetett betetet berakni, az arutozsdek a mai naping leteznek is)
A fizikai targy alapu ertekfedezet megszuntetese uj dolog, amig volt fizkai fedezet a penzek mogott addig ki is lehetett azt venni. Aranyban, ezustben, ontottvasban, stb.
Egy kripto alapu gazdasag azert serulekeny, mert ha leall a net, akkor oda az osszes ertek. Ez igaz bankok eseten is, de ott a centralizaltsag miatt van jogi biztositek. Elso szinten ceges, masod szinten allami.
A sokfele nft alapu kereskedelem pedig azert problemas mert nem hatekony. Tul gyorsan valtoznak az arfolyamok, tul nehez a megfelelo bevaltasi arfolyamot elerni ha hirtelen (on demand) kellene valtani. Ez a hetkoznapi tranzakciokban magas veszeseget jelentene. Ha a rendszer mukodesi koltsege nagyobb vagy hozzamerheto a forgalomhoz, akkor a rendszer hasznalata nem gazdasagos.
Tehat a decentralizalt kriptok hasznalata nehezkes, magas mukodesi koltseggel jar, magas kockazatu es kb. olyan mintha hataridos reszveny tranzakciokkal akarnank a sarki kavezoban egy reggeli kavet venni. Lehet, de nagyon nem eri meg.
A centralizalt kripto pedig a mai hagyomanyos bankszamla, hozzakotott chipes bankkartyaval. -
Mat666 #26 Sok érdekes dolgot olvasott itt az ember de szerintem itt sokan álom világban élnek.
A pénz egyre digitálisabb lesz és a végén teljesen az lesz minden jel erre mutat.
De ezt egy központi hatalom az állam fogja ki adni és mindenkinek az adott ország területén azt kell használnia ugyan úgy mint most a papír pénzt.
Vajon a legnagyobb központi bankok miért dolgoznak a saját megoldásaikon ha kész csak azt lehet majd használni és szerintem az a pont lesz a privát kriptó valuták vége.
Mert nem fognak megengedni konkurenciát mert egy tollvonással ki húzzák bitcont és társait az állam hatalmát fogják felhasználni.
Olyan hogy minden féle kriptoval NFT-kkel (XD persze minden közül ez a legnagyobb hülyeség az NFT) fogsz fizetni ez nem fog megtörténni. -
mcganyol #25 Ekkora félremagyarázást, hogy az arany az így valóban valami és értékes a kriptó meg csak a semmi, úristen! Hát nekem a mindennapi életben kb pontosan 0 aranyra van szükségem. Lehet hogy néhány milligramm van a számtech eszközökben az elektromos vezetési tulajdonságai miatt, de szerintem azt is kiváltották mással. Az arany az pont qrvára semmire sem jó igaziból, csak szépen csillog és nincs belőle nagyon sok a világon, ezért pont megfelelő "érték"-nek.
Az arany értéke pontosan azon a széleskörű elfogadáson alapul, hogy az ember bízik abban hogy az aranyat bárki más el fogja tőle is fogadni mint csere érték.
Minden olyan dolog aminek tényleges "belső értéke" van (vagyis akkor is értékes marad, ha amúgy tőled nem fogadják el mint fizetőeszközt) mint például az ivóvíz, vagy a kenyér, vagy a fa amivel be tudsz télen fűteni azok teljesen alkalmatlanok a méretük és az állapotuk okán, hogy értelmesen cserélgetni lehessen a mindennapokban.
Muszáj olyasmit cserélgetnünk, ami kicsi, könnyen kezelhető és nem romlik meg. Hogy ez most a papírdarab, amire valaki azt írta hogy húszezer forint, vagy pár byte az otp egyik szerverén, vagy egy aranytallér, az édesmindegy, ameddig minden ember közt egyetértés van, hogy ezt el szoktuk fogadni a másiktól. És a kriptó ebből a szempontból teljesen ok, azzal támadni hogy az "valójában semmi" az az emberek teljes hülyének nézése
Utoljára szerkesztette: mcganyol, 2021.09.04. 14:35:57 -
Sydra #24 Itt kicsit más lesz. Fel fog értékelődni az árupénzek és utility token-ek szerepe. És kvázi direktben fogsz tudni fizetni részvényekkel, értékpapírokkal, NFT-kkel, kuponokkal, stb mert végtelenül olcsóvá és egyszerűvé válik az átváltásuk. Fizetésnél mindegy lesz, hogy mi van a pénztárcádban. Az emberek meg rendszerint tartanak egy csomó fajta értékmegőrzőt. -
Kryon #23 Azért az IT platformok elmúlt 20-30 évéből már meg lehet tippelni, hogy hogy fog ez kinézni a gyakorlatban. Eleinte lesz egy rakás pénz párhuzamosan, aztán eltelik 10-20 év, és 99% ugyanazt az egy fajtát fogja használni. A maradék 1% meg sírhat, hogy monopólium. -
Sequoyah #22 Nem azt mondom hogy nem lehet megcsinalni, hanem azt hogy mindez egy olyan bonyolitasa a dolgoknak, amit az emberek 99%-a nem igenyel, sot kifejezetten zavar.
Az emberek 1%-a biztos nagyon jol ellesz a kriptoval, viszont az pedig egyaltalan nem indokolja hogy draga legyen...:) -
Sydra #21 "Ha megosztom, akkor pedig semmilyen biztonsagi elonnyel nem jar, mert feltorheto"
Magyarul írtam. Miért állsz ellen a megértésnek? Azt írtam, hogy opcionális. Te döntöd el, hogy mire van igényed. Ha nem tetszik, hogy csak te felelsz a pénzedért, akkor másra bízod a kezelését, ahogy eddig is. Viszont van olyan ember, aki nem te vagy és mások az igényei és nem akarja, hogy hozzáférjenek a pénzéhez. Ez neked nem veszteség, viszont a másik embernek ez nyereség.
"Mi az hogy csak engem zavar ha mindenhol massal kell fizetni?"
Megint nem akarsz gondolkodni, pedig leírtam, hogy ez téged csak azért zavar mert nem értesz a kriptóhoz. Ma egy tranzakcióba bele lehet fogalmazni az összes pénzváltást és fizetést. Teljesen mindegy lesz hogy hány féle pénz lesz a tárcádban, a wallet app abban fogja mutatni ami téged érdekel, fizetésnél meg automatán át lesz váltva arra a valutára amire a boltosnak igénye van. Azt is megolthatod, hogy amikor te kapsz pénzt az mindig váltódjon át arra, amit te szeretnél tartani. Ezt már ma is meg lehet csinálni, én is le tudnám fejleszteni és ennek a közvetettebb formáit már most is használják. Léteznek decentralizált váltók amiken bizalommentesen lehet pénzt váltani bármilyen blokklánc tranzakcióba belefoglalva. Modernebb blokkláncokon ez már pár másodperces művelet.
Utoljára szerkesztette: Sydra, 2021.09.03. 23:33:19 -
#20 Felemelő dolog olvasni egykoron kedvelt tech oldalam értő és progresszív közönségét..
Utoljára szerkesztette: sz4bolcs, 2021.09.03. 23:16:24 -
Sequoyah #19 Ha megosztom, akkor pedig semmilyen biztonsagi elonnyel nem jar, mert feltorheto... Mikozben epp az az egyik fo erv, hogy feltorhetetlen... Persze ha a bankszamlamat torik fel akkor van egy bank mogotte aki esetleg visszaadja a penzem, ami kripto eseten nem opcio.
"Enyem a felelosseg"-> persze, csak igy legtobb ember nem is akarja majd hasznalni... Ez igy rosszabb mint a parna alatt tartani...
Mi az hogy csak engem zavar ha mindenhol massal kell fizetni? Az emberek 99%-at ez rettentoen idegesiteni ha folyton szamon kene tartani, es valtogatni a penzet, es lovese sem lenne hogy mennyi penze is van mert 100 fele kulonbozo kriptoban van:D
Utoljára szerkesztette: Sequoyah, 2021.09.03. 23:15:11 -
Sydra #18 Amit leírtál az a jövő. Lesz több száz féle pénz és lehet, hogy mindenhol mással kell majd fizetni. És ez egy cseppet sem fog téged zavarni, vagy akadályozni. Ha nyomon követnéd, hogy mi történik a blokkláncokon, akkor megértenéd, hogy miért.
"Ha elveszik a penztarcad, akkor senki sem adja vissza a penzed."
Ez opcionális. Van választásod, hogy csak te férsz hozzá a pénzedhez és tied minden felelősség, vagy más is hozzáfér és megosztott felelősség van. Mindkét verziónak van előnye hátránya. Viszont a kriptovaluták előtt nem volt ilyen választási lehetőséged. -
Sequoyah #17 Nem csak a dollar, hanem MINDEN valuta, a Forintot is beleertve.
Epp az a penz lenyege, hogy mindenhol elfogadjak. Kulonben az lenne hogy lenne Tesco penz ami csak ott jo, a Shell is kitalalja hogy a sajat penzevel kelljen ott fizetni, meg Debrecen is bevezetne egy penzt amit csak ott lehet elkolteni. Aztan barmit akarsz venni barhol, kezdhetedazzal hogy penzt valtasz...
Szoval az hogy mindenhol elfogadjak, az egy elony, nem is ertem miert probalod hatranykent beallitani.
A kripto az egvilagon SEMMI garanciat nem ad. Ha nem fogadjak el akkor a hajadra kenheted. Ha elveszik a penztarcad, akkor senki sem adja vissza a penzed. Ha meghalsz akkor elveszik a penzed, es senki sem fogja megorokolni.
Utoljára szerkesztette: Sequoyah, 2021.09.03. 21:13:09 -
Sydra #16 Igen. Ebből is látszik, hogy a dollár kamupénz. Ha nem kényszerítenének erőszakkal, hogy elfogadjuk, akkor senki nem használná.
A kriptók egy csomó garanciát tudnak, amit az állami pénzek nem. -
Sydra #15 Ha van binance kártyád, akkor a kriptóddal már bárhol tudsz vásárolni, ahol elfogadnak bankkártyát. -
Cat #14 Nomeg a forint és a dollár olyan fizetőeszközök, amelynél az állam kötelez arra, hogy el kell fogadnod csereértékként. -
Sequoyah #13 Nincsen, de fiat penzeket nem is szoktak befektetesbol vasasrolni.
Az aki $-t vesz es nem hasznalja csak a parna alatt tartja az hulye:D $-t azert vesz valaki, mert peldaul az USA piacon akar kereskedni, szoval HASZNALNI akarja a $-t, nem csak tartogatni.
Aki $-ba tenyleg befektetni akar, akkor amerikai allampapirt vesz, de akkor pedig mar nem magaba a penzbe fektet, hanem az amerikai allamba. -
Sequoyah #12 Meg egyszer, ez BELSO ertek, nem csak ertek. A belso ertek az a szamszerusitheto profit amit elersz vele (ami a bunozest leszamitva 0), illetve az ertekesitheto toke (szinten 0).
Ami nem belso ertek az pedig a hited, hogy remeled hogy talalsz majd valakit aki meg tobbet fizet majd erte egyszer.
Utoljára szerkesztette: Sequoyah, 2021.09.03. 15:04:06 -
DRFlame #11 Szerintem a decentralizáltság az tökre nem a bitcoin koncentrációra vonatkozik, hanem a hálózat üzemelésére. A kettő nagyon nem ugyanaz. -
Jawarider #10 Látom a szivar gyűjteménynél meg kellett jegyezned, hogy nem dohányzol :) -
Mat666 #9 Két mondat itt a lényeg.
"több mint 10 000 különböző digitális pénz létezik és minden egyes nap újak jelennek meg"
Milyen korlátzott mennyiségről beszélünk? Ja lehet hogy bitconból csak 21 millió lehet de végtelen mennyiségű kripto pénz állítható elő max más nevet kell adni nekei.
"A bitcoin-mennyiség közel 95 százaléka a kapcsolódó virtuális pénztárca-tulajdonosok két százalékának a birtokában van."
Decentralizáltság viccnek jó volt.
-
kvp #8 "Btw: A FIAT pénzeknek van belső értéke?"
Amennyiben kereskedes nelkul is termelnek tokejovedelmet akkor igen. Ez altalaban az allampapirok hozamaival egyezik meg. Ha ezekre negativ a kamat, akkor viszont negativ belso erteke van az adott penznek. De amig van olyan allampapir ami kepes az adott penz inflaciojat meghalado kamatot termelni, addig igen, van belso ertekuk. -
kvp #7 "Az értéke azzal lesz arányos, hogy hányan használják."
A likviditas megszunese azt jelenti, hogy nem lehet hasznalni. Tehat hiaba van neked, nem tudod odaadni masnak az elosztott fokonyvon at. (kvazi vegtelen ideig tartanak a tranzakciok) Ekkor a tenyleges erteke is 0-ra esik, mert nem lehet kereskedni vele. -
wkm #6 Ezzel mondtál egy nagy semmit. Picassot és pl egy 18. századi fegyvert, vagy whiskey is vesznek befektetésből. Csillámpónit ugyan nem, de pl ikonikus videojátékok díszkiadásait is egyesek befektetésből veszik.
Btw: A FIAT pénzeknek van belső értéke? -
Sydra #5 Az értéke azzal lesz arányos, hogy hányan használják. -
Sequoyah #4 Oke, en holnapra leprogramozom neked a Bitcoin2-t, ami vilagszerte elerheto lesz, lehet vele fizetni, mas aruk erteket szamolni, es 100%ban birtokolhato (ami persze nem igaz a Bitcoinra, sem pedig erre, de az most mind1).
Szerinted lesz erteke? -
Sequoyah #3 Talan nezz utana mit jelent a "belso ertek" fogalma (vagy nemzetkoziebben: "intrinsic value").
Amit felsoroltal annak mindnek a belso erteke ZERO. Az hogy valaki megis fizet erte, az nem a belso ertek.
Fegyvert meg csillamponit nem befektetesbol vesz az ember. Ha viszont befektetesbol veszed, akkor jobb ha tisztaban vaghy a belso ertekkel, mert hosszu tavon az hatarozza meg az arat, nem pedig az hogy Elon Must eppen mit Tweetelt ma, meg mi eppen a divat. -
Sydra #2 Egy világszerte elérhető fizetési szolgáltatásnak nincs értéke?
Egy 100%-ban birtokolható pénznek nincs értéke?
Kicsit újszerű, hogy a valuta értéke az őt működtető platform funkcionalitásából ered, de attól még van értéke.
Pénznek meg minden jó, amiben más áruk értékét el lehet számolni, onnantól meg megint csak van értéke. -
wkm #1 "A véleményem azóta sem változott. Továbbra is az a helyzet, hogy a bitcoin belső értéke nulla. A digitális pénz annyit ér, amennyit kifizetnek érte..."
Ez így teljesen korrekt. Szerintem a bélyeggyűjteményeknek nincs értéke, vagy egy Picasso képnek. De a numizmatikai gyűjtemények is értéktelenek, esetleg a nemesfém tartalmuk szerint lehet bennük valami. Emellett a szivar gyűjtemények (nem dohányzom), trófeák, fegyvergyűjtemények, csillámpónik is értéktelenek. Mégis elég sok hülye pénzt ad ezekért, úgyhogy elfogadom, hogy mások szerint meg van értékük.