22
  • _svd_
    #22
    Mi a baj a szegecseléssel?
    Sokkal biztonságosabb megoldás, mint a ponthegesztés. Nem véletlenül készítik a hidakat szegecseléssel. Tartós és biztonságos megoldás.

    Ha azt mondanád, hogy túl alacsonyra tervezik a szegecs szilárdságát, még hihető lenne. A mosóporra hivatkozni enhény szólva is badarság. Mivel a teljes dob rozsdamentes anyagból készül, a nedvesség sem játszik. Nem értesz hozzá.
  • ostoros
    #21
    A mosógépedbe ahelyett, hogy tisztességesen rögzítenék a dobot, szegecselik, mert ott meg tud benne állni a mosópor, és a nedvesség, és így egy idő után leszakad majd a dob.
    Lehetne tisztességesen is csinálni, de nem, mert ez hoz nagyobb hasznot.

    A nyomtatóról pedig fogalmad sincs.
    Utoljára szerkesztette: ostoros, 2019.11.24. 19:33:33
  • _svd_
    #20
    "...legjobb ha minden kereskedelmi komponens nyilt szabvanyu (szoftveresen, hardveresen es mechanikailag is), igy ha valami tonkremegy, akkor legalabb egy masik gyarto masik termeke berakhato a helyere..."

    A szabványok nyíltak és kötelező a használatuk. Például.:
    Hatlapfejű csavar, DIN 933, M6x20 (10), poliamid, tövig menetes.

    Ennek így kell kinéznie. Az össze mérete előre meg van határozva. A csavar szakítószilárdságára is van előírás.
    Nem hozható kereskedelmi forgalomba, ami ezen előírásoktól eltér.

    Ezt a csavart más termékek előállítására használják fel. Ha mosógépbe építik be, a mosógépre is vonatkoznak szabványos előírások. A mosógép bonyolultabb eszköz. Ebben a szabványokon túl szabadalmak és licencek is megjelenhetnek. Nyilván mosógépre is vonatkoznak szabványok, de kevesebb előírás van meghatározva. Például nem kell minden mosógépet azonos méretre gyártani.
    Európában nagyon sok termékcsoportra vonatkoznak élettartam elvárások. Ha nem tudja egy cég tartósan teljesíteni az előírást, megvonják a forgalmazási jogát. Autók esetében látványos az előírások hatása. Ma már 5-7 év a garancia és 10 éven belül nem kell számítani motorbontásos javításra.
    A tintasugaras nyomtató külön kategória. Ha használod azért megy tönkre, ha nem, azért. Besűrűsödik a tinta.
    Hozzá jön a nyomtató gyakori ki- és bekapcsolása. Bekapcsoláskor fejet takarít a nyomtató. Ez tinta veszteséggel jár. Gyorsan telik meg a használt tinta tárolója. A nyomtató bekapcsolva tartása önmagában is gazdaságosabb és tartósabb használatot jelentene.
  • Gabbbbbbbbbbbb
    #19
    Ez csak részben szándékos. Új Készülékeik sem futnak annyira reccenés nélkül, mint régen. Ios tele van bugokkal stb.

    Na meg az is ott van, hogy maga a web is sokkal erősebb vasat igényel 2019-ben, mint akár csak 2016-ban. Alkalmazások nagy része csak egy web kliens és úgy alapból optimalizálni nem nagyon szokott senki ^
  • M2 #18
    Az botrányos, ahogy az Apple a régi telefonjait lassítja. Emlékszem mikor megjelent az iPhone 5S, mindenki el volt ájulva a sebességétől. Ma semmivel nem tud többet az iOS és túl van pár állítólagos gyorsító optimalizáláson is, mégis az 5S egy akadozó, lassú, szinte használhatatlan készülék lett.
    Régebben a szintén használhatatlanná lassított 4S-re tettem vissza a megjelenésekor futó iOS-t, villámgyors lett, mint új korában.
  • Sequoyah
    #17
    95%-os kapacitasu volt az iPhone-om. Zero hardverigenyes uj funkciot kaptam. Megis nagyban lecsokkent a teljesitmenye, ami "csodas" modon megjavult miutan a botrany utan kiadtak egy ujabb frissitest...
  • dyra
    #16
    Persze, hogy nem. Minket idén nyáron szerveztek ki. A vezetőség azt mondta nem akr az IT-vel bajlódni. Ezért kirúgtak mindenkit és indiaiak végzik a supportot. Aztán most kiderül sorra, hogy a vezetőségnek nagyjából fogalma nem volt a valódi helyzetről. Rengeteg laborgépünk van Win10-el nem mennek, rengeteg kis helyi szoftvert használunk különböző részfeladatokra globálisan országonként azok jó része se megy Win10 alatt. Vagy ha igen speciális jogosultságokkal amik megint kezelhetetlenek szabványosított supporttal. És itt olyan gépekről és eszközökről van szó amik árban nem összemérhetők egy Office költségeivel. Mi lett a vége, mi is maradtunk meg az indiaiak is jöttek (és most van egy rahdeli gépünk amik nincsenek hálózaton lévén integrálhatatlanok a szabványosított informatikai rendszerbe) :D Aztán majd mutogatják a táblázataikban ahogy akarják, hogy ezen mennyit spóroltak.

    Ez nem úgy megy ahogy sokan elképzelik. Ismerek még autószervizt aminek a fékpadját egy olyan PC működteti ami ISA-busos. Szerencsére stabilak ezek a gépek, de azért van fejkapargatás mikor alaplapot kell cserélni. A cucc teljes cseréje meg olyan költséges, hogy egy kisebb cégnek egyszerűen nem éri meg. Amíg tudja üzemelteti.

    Sokan csak a PC-vel meg az OS-el számolnak. Pedig hát kb az a legolcsóbb egy komplex cuccnál.
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2019.11.22. 21:47:39
  • Attilawap
    #15
    Alapvetően sok cégnél nem is az okozza a legnagyobb problémát, hogy megszűnik egy szoftver terméktámogatása, hanem az, hogy úgy szűnik meg egy szoftver terméktámogatása, hogy a modernebb szoftvernek nem tudják kezelni a régebbi formátumokat. Ilyen probléma van például az egészségügyben, ahol rengeteg idő lenne egy modernebb szoftverbe betáplálni a betegek adatait egyesével, így inkább maradnak a régi elavult szoftvernél, mert akkor legalább nem kell foglalkozni a mesterségesen generált problémával és jó nekik a régi jól bevált DOS-os progi is. Ha lenne átjátszási lehetőség (kompatibilitás) a szoftverek között, akkor nem okozna akkora problémát a frissítgetés, átállás. De gyanítom nemcsak az egészségügyben vannak ilyen IT problémák.

    "A szakember példaként hozta fel, hogy a Windows 10 futtatásához 40-szer nagyobb processzorteljesítmény kell, mint egykor a Windows 95 működtetéséhez, s eközben a szükséges memóriamennyiség is a 250-szeresére, a merevlemez-kapacitás pedig a 320-szorosára nőtt."

    Hja, csak azt elfelejti a szakember, hogy a Windows 7 megjelenése óta (2009) a Microsoft által kiadott OP-rendszerek gépigénye nem változott. Pedig azóta volt Win8-8.1 meg Win10 is, mindegyiknek kb. azonos a gépigénye, max abban van egy kis eltérés, hogy a Win10 igényli az SSD-t különben 5 perc lesz a bootolás. Aztán ott van a Vista, ami a Win7 előtt jött ki és még a gépigénye is nagyobb volt, mint a Win7-nek. Ennyi erővel akár a DOS-hoz is hasonlítgathatnánk a Win10-et vagy a Commodore64-hez. Ennek semmi értelme, hogy a Win10-et hasonlítjuk össze a Win95-el.
    Utoljára szerkesztette: Attilawap, 2019.11.22. 21:05:17
  • kvp
    #14
    Valoban van kulonbseg, csak a legtobb esetben nem szandekos. Az apple se direkt csinalta, csak nem akartak bevallalni, hogy 3 ev utan mar csak 2-3 ora a telefonjuk keszenenlete es nagy cpu terhelesnel mar 40% kornyeken van a brownout hatar (azaz a 40% mar valojaban a 0%). Ha leveszik a kijelzett aksi kapacitast a toredekere azert rugjak meg oket, ha leveszik a fogyasztast (azaz a sebesseget es a fenyerot) akkor meg azert.

    A tintas letiltas mar rosszindulatu, ott tenyleg a haszonszerzes volt a cel. Magyarazat az meg az, hogy ok 100%-ban feketere fedett oldalakkal szamoljak a tintafogyast. Pedig eleg lenne szummazni az osszes nyomtatasi impulzust az osszes fuvokara es az pontosan megadna a tintaszintet. A fuvokankenti szumma pedig a fej elhasznalodasat. (Utobbi ellen egyebkent a gyogyszertari tiszta alkoholba martott steril sebkotozo gez -a nem szoszolos- tokeletes.) A fentiek helyett nezik a kinyomtatott lapok szamat es kesz. Lustasag es kapzsisag kombinacioja.
  • Sequoyah
    #13
    Azert van kulonbseg akozott hogy valamit olcsora terveznek es ezert hamar elromlik, vagy egy szandekosan tervezett "kapcsolot" epitenek ami viszont garantaltan lerontja a teljesitmeny X ev utan.

    Es akozott is van kulonbseg hogy olcsora terveznek valamit ezert sose lesz tartos, vagy kifejezetten penzt koltenek arra hogy szandekosan gyengitett elemeket rakjanak bele.
  • kvp
    #12
    Minden termeknek van tervezett elettartalma. Ez reszben tervezett elavulas, reszben a minosegbol eredo tenyleges varhato elettartam. Na most ha valaki olyan okosajtot vesz amihez a gyarto nem ad csak 1 ev garanciat es max. 3 ev szervizgaranciat, akkor tiszban kell(ene) lennie azzal, hogy az adott termek varhato elettartalma 3 ev, tehat utanna az elso gondnal cserelnie kell. Sokkal tobb penzert pedig veheto sokkal tartosabb (long term support-os) vagy esetleg nem markaszerviz altal is javithato termek. Az utobbi jellemzoen a nyilt tervrajzu/forraskodu termekek, amiket a felhasznalo (tulajdonos) vagy egy fuggetlen szerviz is kepes javitani. Ha nagyon hosszutavra kell valami, akkor csak ilyen dolgokat erdemes vasarolni. Mondjuk nem lesz konnyu...

    Ha mar okosotthon, akkor a legjobb ha minden kereskedelmi komponens nyilt szabvanyu (szoftveresen, hardveresen es mechanikailag is), igy ha valami tonkremegy, akkor legalabb egy masik gyarto masik termeke berakhato a helyere. Viszont ilyen megoldasokat csak elvetve kapni es jellemzoen ipari kornyezetekbe keszulnek (pl. nagyvallalati irodahazakba). Letezik es csak egy 10-100x-os szorzo van az aran. Cserebe nem egy kinai ceg szoftverfrissitesetol fugg pl. egy atomeromu mukodese. Ilyet otthonra is lehet venni ha valaki nem tudja elfogadni, hogy 3 evente mondjuk okos nyilaszarokat kell cserelnie. Az alternativa a buta, de szabvanyos es konnyen javithato komponensek beszerzese. Ezek jellemzoen nyilt es mara mar ingyenes szabvanyokra epulnek, mint pl. a regi mechanikus zarak, a hagyomanyos ketvezetekes ajtocsengo es tarsaik.

    ps: Szoftverek tekinteteben a csillogo kulso es az egyre kevesbe optimalizalt fejlesztesi metodusok okozzak a novekvo teljesitmenyigenyt. Az egyik az eladhatosaghoz kell, a masik pedig az olcson, gyorsan, ahogy sikerul fejlesztesi elv, ami sajnos manapsag a versenykepesseghez kell.

    A masik ilyen tenyezo az adatok mennyisegenek novekedese. Ma mar egy desktop hatterkep betoltese tobb memoriat igenyel, mint amin regen az egesz rendszer futott. Itt nem a szoftver lett butabb, a kepernyo felbontasa es szinmelysege lett sokkal nagyobb, igy tobb adatra van szukseg a megtoltesehez. Tehat az emberek tobb file es nagyobb adatmennyiseget (kepet, weboldalt, filmet, dokumentumot) akarnak kezelni mint regen ami tobb memoriat, nagyobb hattertarat es gyorsabb processzorokat igenyel. Ez viszont a fejlodes resze, ahogy a jarmuvek is gyorsabbak lettek, ugy lettek egyre komplexebbek es rovidult az elettartalmuk. A fabol keszult okrosszeker egesz eletre jo es mindig van hozza keznel olcso alkatresz, mig egy modern auto nem ilyen. Viszont az emberek megis inkabb a modern autot valasztjak.
  • grobs
    #11
    Az előfizetéses modell sokkal jobban kalkulálható költség és bevétel mindkét oldalon. Sokan azért nem vették meg anno PS-t mert drága egy-egy melóhoz. Most befizeted a havidíjat, és használod. Ha az ügyfél nem fizeti annyit, hogy megérje a havidíj akkor abba kell hagyni, és keresni másik melót. Régen első fotós melóhoz a nem olcsó dslr mellé még vehettél PS+LR-t is.
    A másik oldalnak meg kalkulálható, hogy megéri-e a fejlesztés. Ha kevés az előfizető akkor lehet, hogy nekik kell másik meló után nézni.
  • Gabbbbbbbbbbbb
    #10
    Én se szeretem, de fotósoknak lehet picit jobb így. Régen 2-3 évente meg kellett venni az új LR-t, mert nem támogatta az új kamerákat a régi, most CC-ben ott van PS-el együtt. Havi 10$-ért nem rossz egyáltalán. (mondjuk akinek megvan legálisan a CS6, annak 2 évente csak LR-t venni olcsóbb lenne, ha jól rémlik arra is volt valami éves update plan, ami olcsóbb volt mint 240$ két évnyi CC-ért)
  • lammaer
    #9
    Ezért álltam át lézerre... tintasugarasok nagyon beugratósak, mert olcsó megvenni, majdhogy fizetnek érte hogy vigyél egyet haza, de a fenntartás cserébe drága. Plusz ugye a technológia is, nem használja az ember mindennap beszárad, elromlik, takarítani kell....

    3 éve vettem egy lézert, évente 1x vagy 2x cserélek benne tonert, azt csókolom. 100% rendelkezésreállás, nincs cseszkődés (a dob még 86%on, egy darabig jó lesz)
  • Tinman #8
    Ez a legkisebb gond vele.

    A nagyobb a beépített tervezett elavulás, ami akkor is aktivizálódik, ha a nyomtatónnak SEMMI baja! Jellemzően hulladéktinta gyűjtőtartály 5B00 hibával megáll, amit a szervizben tudnak csak feloldani, vagy próbálkozhatsz a neten, jellemzően kevés sikerrel. A szervizben elkérnek érte legalább 10k-t, de ha úgy ítélik meg, hogy az a filléres fos szivacs, amit gyűjtőtartálynak hívnak már valamennyire is telített, akkor 40 ezerért cserélik. Negyven. Ezerért.

    U.e. van a fejjel is. Egy bizonyos mennyiségű nyomtatás után közli, hogy szar a fej. Aztán nem.

    Konkrétan ezek maffia módszerekkel dolgoznak, de szerencsére csak 1x tudják eljátszani a vevőikkel ezt a féreg magatartást és soha többet, ugyanis aki 1x ezt benyalja, az onnantól kerüli a Canon-t, mint Conan-t a tudásvágy.
  • nlght
    #7
    Az előfizetéses modelleket rablásnak tartom a korábbi egyszer megvásárlós árakhoz képest. Gyakorlatilag minden hónapban megvetetnek veled egy teljes árú szoftvert, amit régen csak egyszer kellett megvenni. Persze más egy Acrobat DC pro pdf szerkesztő és más egy levelező rendszer licensze használati értékben. Én szívesen látnám, ha az EU seggberúgná az Adobe-t.
  • nlght
    #6
    +1
    Canon nyomtatót tényleg ne vegyetek!
    Ha windows 10 frissítés jön akkor imádkozni kell, hogy utána működjenek tovább és ne kelljen eltávolítani a driver minden nyomát -> újraindítani a rendszert -> feltelepíteni a drivert újra.
    Kedvencem az volt, amikor a hivatalos magyar canon support a sokadik telefonálós körben elárulta, hogy igazából a japánok annyira f*szok, hogy nem osztanak meg velük szinte semmi doksit/toolt ezért maguktól kell rájönni szinte mindenre, pedig elvileg hivatalos kapcsolatban állnak.

  • Steel
    #5
    A tervezett elavulás nem új keletű, főleg nyomtatók körében (ahogy Tinman is írja) ismertek a szoftveresen letíltott patronok, amik persze egyáltalán nem üresek, csak "lejárt" az idejük... ez valóban undorító

    Viszont ezt azért ne mossuk már össze az IoT-s megoldásokkal, okoslakásokkal.
    Ez a hirtelen nem működő bejárati ajtó vagy kávéfőző a vicckategória. Pont az IoT és felhőalkalmazásoknál megy a leggyorsabban egy biztonsági frissítés vagy akár komplett rendszercsere. Éjszaka lefrissít, reggel már az új szoftverrel főzik a kávét, vagy mossák a ruhát.

    Olyat el tudok képzelni, hogy egy terméknek a frissítését abbahagyják, mert kifutott, ergó már rég nem is gyártják. De ezt nyilván előtte közlik a felhasználókkal, sőt valósággal bombázzák, hiszen a cél az ügyfél megtartása. Vegyen új ajtót (jobbat, biztonságosabbat), olcsóbban, mert régóta partner.

    Miért kellene egy cégnek a szervízét kiszervezni? Forráskódot és technológiai infót megosztani független szervízekkel? Hol él ez?
    Holnap majd azt fogja követelni, hogy a bmw vagy a tesla is tegye nyiltá a forrásait, hogy független autószervízek is tudjanak javítani. Vissza a 90-es évekbe...
    Majd megjelennek a gánycégek, feketeszervízek, és ezért fog majd valaki egyszer tényleg a wc-ben ragadni, vagy ezért nem fog kikapcsolni a sütő...
  • gergely1991
    #4
    Vagy az is lehet hogy a programozók túl bénák és olyan szoftvereket fejlesztenek ami "fogyasztja" a számítógépi erőforrásokat arra hivatkozva, hogy ezek a programok sok erőforrást igényelnek.Persze azért a csicsás dolgok "megvalósításához" azért fordítanak időt, ha már sz... a termék legalább "dizájnos" legyen.Ilyenkor vissza kivántkozik a nem rég elfogyasztott ételem a környezetembe.
    Utoljára szerkesztette: gergely1991, 2019.11.22. 11:43:13
  • Gabbbbbbbbbbbb
    #3
    Ez a probléma komolyabb szoftvereknél egyre ritkábban jelentkezik. Előfizetéses modellre váltanak át a cégek. :( (Photoshop/Lightroom, Office 365 etc)
    Mar android/ios alkalmazásoknál is egyre inkább ez a jellemző.
  • grobs
    #2
    "valakinek majd azért kell lecserélnie az ajtaját, mert valamelyik gyártó frissítései miatt már nem tud be- vagy kimenni a lakásán."

    Ez így nem valószínű, de a korábbi bekezdéssel együtt biztosan valós probléma. pl. Okos izzók élettartama elvileg akár 25 ezer óra is lehet, miközben lehet, hogy 3-5 év múlva már nem tudok olyan modern központot venni amire kapcsolódni tud, az elavult központ pedig nem kap biztonsági frissítést, így vagy lecserélem az egész rendszerem, vagy marad a sechole, és beletörődök, hogy bangladesből kapcsolgatják a világításom, fűtésem.
  • Tinman #1
    Én csak annyit fűznék ehhez hozzá, hogy Canon nyomtatót véletlenül se vegyetek. Ha ingyen adják, akkor se. Szóltam.