87
  • Tinman #47
    Első körben bőven elég lesz, ha nappal, jó látási viszonyok között, felfestett úton, jelzi a sofőrnek, hogy átadhatja a járműnek a vezetést. Eleve úgy gondolom, hogy az utak előbb-utóbb kategorizálva lesznek annak megfelelően, hogy az semi-autonóm mehet-e rajta full automata módban, vagy sem. És egyre több és több A+ -os út lesz. Mindenki érdeke.

    Az USA-ban egész jól alakulnak erre a törvényi szabályozások. Az ártól meg azért ne tarts, mert egyre többen mocorognak olyan irányban, hogy nem is kell igazából saját autó, hiszen bőven elég az is, ha 5 percen belül rendelkezésre áll egy, vagy reggel felfűtve megáll a házad előtt.

    Amit írtál az explorer jellegű autózás, az rendkívül rokonszenves. Egyetlen bajom vele jelenleg, hogy leginkább annak élmény akit viszel, hiszen szép helyeken ő tátog, te meg figyeled az utat, nehogy a 19 éves Lacika a 3-as bömössel megöljön. Amúgy én u.e. csinálom csak futva. Hamar eljut az ember a 20-30km-es távokig és az iszonyú nagy feeling amikor ismeretlen erdei utakon futkorászol :-)

    Utolsó bekezdésedre: Amiket írtál az is mind-mind arról szól, hogy leveszi a sofőrről a terheket. Ennek a végén lássuk be egyetlen dolog van: Maga a teljes kontroll, a vezetés elvétele a sofőrtől.

  • Tinman #46
    "irgalmatlan méretű dugókat produkálva adott esetben"

    Most meg mindig dugó van. Pl. BP pokol lett. Szerencsére ritkán járok arra. Rémálom.

    De megyeszékhelyen is szépen bevezettem azt, hogy direkt miden reggel 10-15 percet kések a melóhelyről, így csodásan laza forgalomban érek be. Lehetőség szerint hazafelé is igyekszem előbb elkéretőzni, akár a szabim terhére, vagy direkt tovább maradok 20-30-el.

    Elszabaduló autonómok. Igen, lehet a kést is arra használni, hogy a gyerekemnek almát hámozzak vele, meg lehet arra is, hogy szomszéd fejébe állítsam. Ne viccelődjünk gyerekek... biztos lehetsz benne, hogy lesznek benne komoly korlátozások, vészhelyzeti protokollok, távvezérélésű motorstop pl. a rendőrség részéről stb. Nem fognak egy városba beengedni úgy egy 30 tonnás teherautót, hogy ne tudjanak minden rezdüléséről. Egyébként már most nagyon sok teherautóban nyomkövető rendszer van és a sofőrt 10 percről is elszámoltatják. Helyesen.

    Biztos lehetsz benne, hogy ezen járművek HQ központi vezérlése jóval magasabb biztonsági fokozatot kap majd, mint a nemzet aranya.

    Mondok neked mást... nézz körül, keress egy víztározót, ivóvíz elosztót. Hamar találsz. Ott állnak sorba a tenoristák és öntik bele a ciánt ugye? Pedig fegyveres őr se vigyázza...
  • Tinman #45
    "Szóval kezdjük: egy átlagos sofőr évente kb. 20ezer km vezet le. Ez naponta 54km. Ez nem lehet megterhelő egy átlagos embernek sem."

    A keresztapám a házuk előtt halt meg. Az A és B pont közti távolság kb. 2 km volt. Érted ugye? Nem, hogy 54km-en lehet hibázni és meghalni, de 100 méteren is megoldható. Amúgy a konkrét esetben úgy tudjuk, hogy egy ismeretlen autós lehetett a hibás, aki elhagyta a helyszínt. Vajon egy önvezetővel u.e. megtörtént volna? DEHOGY! Lenne egy csodálatos ember, aki az akkor 8 éves kislányát látja felnőni. Nem így lett.

    A feleségem édesapja 160-180km/h-nál utasként vesztette életét. Anyósom testvére tavaly hunyt el, dettó utas volt. Mind élnének. Mind! És baz... ez csak az én családi példám. Hol van még ide a többi ember? ^^

    Tesla: MENŐSÉG???? Te miről beszélsz? :-D Tudod mi a menő? Egy 911-es Porsche, vagy egy perfekt állapotú 1967-es fekete Chevy Impala, az menő! A Tesla meg remek elektromos és részben autonóm jármű. 1-2 hülyétől eltekintve senki nem vesz Teslát menőzésből.

    Persze, hogy stresszes a vezetés mindenkinek. Vagy a dugóban rohadsz órákat, vagy azt figyeled, hogy mikor vágnak ki eléd szabálytalanul, mikor nem kapsz elsőbbséget, mikor néznek semmibe. Jelenleg a vezetés egyetlen működő módja az előregondolkodós maximálisan defenzív vezetés.

    És a rendőrség szerint a gyorshajtók a legnagyobb probléma. Nettó baromság! A probléma a KRESZ szabályok be nem tartásával van, kezdve a telefonnal, át egészen az index és elsőbbségadás hiányáig. Főleg ez utóbbit tapasztalom én egyre gyakrabban.

    Nem is azt írtam, hogy a hibrid/elektromos = autonóm. Azt írtam, hogy ezek lépések. Az autonóm járművek felé az első lépést az ezer éves tempomat indította el. Most már sok normális autó szerves része a sávtartás, parkolási asszisztens, távolságtartó tempomat, etc. Magyarul egyre több funkciót rá lehet bízni az elektronikára.
  • M2 #44
    Az akkori jövőkép nagyon pontosan megjósolta, hogy jön a motorizáció, és ahogy olcsóbb lesz és tömegeknek elérhető, úgy nő a forgalom is.

    Most is látható, hogy jön az automatizálás, és ahogy egyre olcsóbb lesz, úgy lesz a tömegeknek egyre elérhetőbb. Amit ma csak egy 30 milliós Tesla tud, az 10 év múlva kötelező alapfelszerelés lesz. Amikor minden autóban ott a technológia, akkor lehet továbblépni és mondjuk az autópályaforgalmat/városi forgalmat kötelezően automatizálni.
  • duke
    #43
    "Pár év múlva egy ilyen teherautó sofőr nélkül fog behajtani a tömegbe és nincs kit leszedni. Az a vas menni fog amíg szét nem esik. "

    Egyertelmu, hogy ahogy a technika lehetove teszi, akkor lesznek ilyen terrortamadasok, ezt ugy mond el kell fogadni be kell arazni. Ugyanakkor, ez is ketoldalu dolog, mert az onvezetokkel egyutt megjelenik egy kozponti iranyitas, ami felugyeli az egesz varos osszehangolt forgalmat. Az egesz varost iranyito, rendszer valoszinuleg sokkal hamarabb fog felismerni, egy ilyen szabalytalanul kozlekedo jarmuvet, mint jelenleg, amikor mar csak az esemenyek utan intezkedik a hatosag. Mar az elso szabalytalan meter, sebesegtullepes, illegalis behajtas, vagy hamis azonositojel sugarzasat, fel fogja ismerni a rendszer, es riasztja a hatosagokat, illetve beavatkozik. Peldaul ures onvezeto jarmuvekkel megprobalja megallitani a muszaki hibabol, vagy terrortamadas miatt illegalisan kozlekedo teherautot. Szoval hatas, ellenhatas, minden problemara lesz valami megoldas a maga koraban.
  • nkmedve
    #42
    Én egyetértek mindezekkel, én is látok sok pozitívumot az önvezető autókban. Egyelőre ami negatívum az inkább a türelmetlenségből adódik, hogy nem fejlődnek elég gyorsan:
    - nincs még prototípusból sem olyan ami minden körülmények között el tud közlekedni: esőben, ködben, útfestés nélkül éjjel, földúton, stb.
    - törvényileg még távol állunk attól, hogy használhatóak legyenek a mindennapokban
    - az átlagember számára elérhetetlen ár
    Ezek nyilván idővel megoldódnak, csak kérdés, hogy mennyi idő.

    "Ergo a vezetést én már 16 éves koromban is csak egy felesleges időelbaxásnak gondoltam, csak éppen nem telt sofőrre és most sem telik. Ezerszer értelmesebben eltölthetném azt az időt, amit vezetéssel töltök és nem taxis, meg áruszállító vagyok, hanem helyszínen is bevethető IT-s."

    Így akkor világos. Nálam mindig is volt egy bizonyos hobbi-jellege a vezetésnek (+ az autó bütykölésének), és nagyon ritka, hogy kényszerből kell csináljam mivel a munkámhoz nem kell autózzak. Régebb és most is előfordul, hogy beülök az autóba, rábökök valahova a térképre és megyek "felfedezni" (nem kell hatalmas távolságokra gondolni, mondjuk 20-50-100 km), nem igazán az uticél számít, hanem, hogy lássak valami újat és érdekeset, esetleg közben megállok fotózni, piknikezni, ilyenek. Amikor csapatban megyünk akkor is szivesen vállalom, hogy én vezetek, csak nagyon hosszú utakon jön szóba, hogy átadjam másnak (szokott még lenni jelentkező rajtam kívül, a több ezer km-es road trip-eken jól jön).


    Annyit hozzátennék még, hogy szerintem az utak biztonságának növeléséhez nem kell feltétlenül önjáró autó. Kb. a balesetek 90+ százalékát meg lehetne előzni néhány extra szezor beépítésével. Pl. éberségfigyelő, alkoholszonda, vészfékező, sávtartó/figyelmeztető, radar/lézer ami estleg jobban belelát a kanyarokba, figyelmeztet ha egy ember vagy állat áll az út szélén, stb. Ezek közül néhány már most is létezik vagy megvalósítható, a jobb radar/lidar implementációk pedig jönnek lassan.
    Én a közeljövőt úgy képzelem el, hogy minél jobban segítjük az emberi vezetést, és közben lassan hozzuk olyan szintre az automatikát, hogy el tudjon boldogulni minden körülmény között. Ami jó dolog, hogy az önvezetés fejlődésével az emberi vezetést is nagyban lehet segíteni, hasonló szenzorok és szoftveres támogatás kell a kettőhöz.
    Utoljára szerkesztette: nkmedve, 2019.10.01. 15:15:07
  • NEXUS6
    #41
    Szal nem az a kérdés, hogy melyik társadalmi csoportban várják a legjobban, hanem hogy azoknak, akik ezt akarják illetve nem akarják használni a megjelenéskor mekkora a nagysága, mekkora piacot jelentenek konkrétan, a kettőnek mi az aránya egymáshoz, melyik kocsit lesz inkább érdeke a gyártónak forgalmaznia, a többi csak marketing duma.
    Értem én, hogy jelenleg a ZS-gen akarja a legjobban használni, de olyanokról beszélünk, akinek jelentős mértékben lehet hogy még jogsija sincs. Szal kicsit torz a kép.
  • NEXUS6
    #40
    Én egy kicsit azért kritikus vagyok, de szerintem is legalább 10-20 év között kell, amíg lesz belőle valami.
    Szal emberek, olyan termékről beszélünk, ami valójában még nem is létezik. XD
  • Macropus Rufus
    #39
    mivel ezeket a vasakat gridben fogják használni és egymással fognak kommunikálni valamint őket is program fogja vezérelni ezért mint láthatod kis millió helyen lehetnek problémák, olyanok amikor akár egy egész város közlekedésére ki tudnak hatni, irgalmatlan méretű dugókat produkálva adott esetben. Téves gondolat azt feltételezni, hogy azok az emberek akik most ilyen-olyan indokkal betörnek rendszerekbe, majd pont a kocsik irányítását nem akarják megzavarni. Pár éve egy ember által vezetett teherautó hajtott be a tömegbe, de ott leszedték a sofőrt. Pár év múlva egy ilyen teherautó sofőr nélkül fog behajtani a tömegbe és nincs kit leszedni. Az a vas menni fog amíg szét nem esik. De elég ha valaki csak elhiteti a rendszerrel, hogy dugó van az Árpád hídon. És már gond is van. Esetleg téves és egymásnak ellentmondó adatokkal akasztják ki a kocsikat és az őket vezérlő rendszereket. És mit csinál egy jó szgép ha stack overflow van? Lefagy. Ezt fogják a kocsik is tenni. Meg a rendszer ami vezérli.
    Nem nagyon örülnék neki, ha olyan vasak rohangálnának amikkel ha gond van, az ember semmit nem tud tenni, annak elhárítása érdekében. (mert ugye a kormány ignorálva lesz ezekben. Meg a pedálok is. Továbbá, hiába van beavatkozási lehetőség, az sofőr már utas. Nem fog 100%-ban az útra figyelni. Még annyira sem mint egy mobilozó emberke most. Szóval ha a vas át is adja neki az irányítást, abból se lesz semmi jó)
  • Macropus Rufus
    #38
    "Ergo az igény minden oldalról megvan arra, hogy a sofőrről minél több terhet vegyünk le. A vezetés teher. A legnagyobb. Aki levezetett már 1 nap alatt 7-800km-t tempomat nélkül, az tudja, hogy egy ilyen apróság is mennyire iszonyúan sokat számít."
    na igen. Egy átlagos sofőr (akire minden esetben hivatkozás van) az nem vezet naponta 700km-et. Azok a hivatásosok, azok meg némileg jobban vezetnek mind az átlag Gipsz Jakab. Szóval kezdjük: egy átlagos sofőr évente kb. 20ezer km vezet le. Ez naponta 54km. Ez nem lehet megterhelő egy átlagos embernek sem.

    ". A Teslások adott helyen már leveszik a kezüket a kormányról, holott az autonóm járművek száma még őrületesen kicsi... de megteszik mégis, mert az ember előbb-utóbb terhesnek érzi a vezetést."
    hát baromira nem ezért veszik le. Hanem mert menőség jelenleg az amit a Tesla csinál. Ennyi. Nem kell túlgondolni.

    "A folyamatos koncentráció, a folyamatos készültségi állapot, a stresszhelyzetek, ezek mind egyértelműen mutatják, hogy vezetési élményből rémesen kevés jut már a sofőröknek, helyette túlélés és munka van a volán mögött."
    ezt írhatta volna egy kezdő sofőr is aki 100km-nél nem ment többet. Sztem az alapvető gond az, hogy neked van tele a tököd a vezetéssel és a saját véleményedet kivetíted másokra: mert mindenkinek stresszes a vezetés, meg azért engedik el a kormányt nyűg, stb...

    "Ha most megkérdezel egy középosztálybeli átlag autóst, hogy mit tervez, mi lesz a köv. autója, erősen esélyes, hogy hibrid/full elektromos autót fog mondani, de mondana ő Teslát is, csak nem tudja megfizetni. De majd ez is változik, majd a kínaiak belehúznak és lesz a Teslának jóval olcsóbb, de használható konkurenciája."
    E hibrid és az elektromos kocsik nem azonosak az autonóm vasakkal. Lehet venne hibridet meg full villanyt, de autonómot nem.

    "Nekem a köv. autóm (most egy 2.4-es Volvo S80-as dízel van) full elektromos lesz. Pl. egy használt Leaf, esetleg Ampera. "
    ezek sem önvezetőek. Nem értem, hogy miért kerültek ide ezek. Nem arról volt szó, hogy ezek a rosszak. Ezek marha jók. Hanem az önvezetéssel van gond, és az ugye lehet akár benzines is. Vagy dízel.
  • Tinman #37
    A KRESZ-t előbb megcsináltam, gyak. már akkor amikor lehetettet. Az vicces volt, amikor jogsi még sehol, de javában jártam vezetés oktatásra ezerötös' Ladával, meg orvoshoz, meg bevásárolni :-D

    Jó, hát csodák nem nagyon vannak, vezettem én már korábban is, még fater munkagépét is rengetegszer.

    Másikra: Jó, de nem írtad, hogy szerinted mik a hátrányai... mik azok?
    Utoljára szerkesztette: Tinman, 2019.10.01. 12:57:46
  • Tinman #36
    Az autógyártás évről évre egyre több automatikus rendszert tesz bele a legyártott járművekbe. Ami 25 éve luxus volt (tempomat, ABS, ASR, ESP), az ma már egyre inkább az olcsóbb kategóriában is megtalálható, alapfelszereltség. Pl. ABS nélküli új autót szerintem már sok éve nem is tudsz venni.

    Ergo az igény minden oldalról megvan arra, hogy a sofőrről minél több terhet vegyünk le. A vezetés teher. A legnagyobb. Aki levezetett már 1 nap alatt 7-800km-t tempomat nélkül, az tudja, hogy egy ilyen apróság is mennyire iszonyúan sokat számít. A Teslások adott helyen már leveszik a kezüket a kormányról, holott az autonóm járművek száma még őrületesen kicsi... de megteszik mégis, mert az ember előbb-utóbb terhesnek érzi a vezetést. A folyamatos koncentráció, a folyamatos készültségi állapot, a stresszhelyzetek, ezek mind egyértelműen mutatják, hogy vezetési élményből rémesen kevés jut már a sofőröknek, helyette túlélés és munka van a volán mögött.

    Biztos vagyok benne, hogy az elektromos járművek elterjedése egyre inkább magával hozza az autonóm járművek terjedését is.

    Ha most megkérdezel egy középosztálybeli átlag autóst, hogy mit tervez, mi lesz a köv. autója, erősen esélyes, hogy hibrid/full elektromos autót fog mondani, de mondana ő Teslát is, csak nem tudja megfizetni. De majd ez is változik, majd a kínaiak belehúznak és lesz a Teslának jóval olcsóbb, de használható konkurenciája.

    Nekem a köv. autóm (most egy 2.4-es Volvo S80-as dízel van) full elektromos lesz. Pl. egy használt Leaf, esetleg Ampera.
  • Macropus Rufus
    #35
    "van hátránya egyáltalán?"
    persze, hogy van. Csak némileg másabb természetű mint amit megszoktunk egy jármű esetében.
  • Macropus Rufus
    #34
    "Ergo a vezetést én már 16 éves koromban is csak egy felesleges időelbaxásnak gondoltam, "
    nocsak nocsak :) 18 alatt nincs jogsi... tudom, benzinnel megy ;)
  • Tinman #33
    Igazából anno nem azért tettem le a jogsit, mert vezetési élményre vágytam, hanem mert "A"-ból "B"-be, nagy távolságokra úgy akartam eljutni, hogy ne kelljen más bűzét szagolgatni a buszon/vonaton + oda mehessek ahová akarok, és amikor akarok, ne amikor egy menetrend megmondja.

    Ergo a vezetést én már 16 éves koromban is csak egy felesleges időelbaxásnak gondoltam, csak éppen nem telt sofőrre és most sem telik. Ezerszer értelmesebben eltölthetném azt az időt, amit vezetéssel töltök és nem taxis, meg áruszállító vagyok, hanem helyszínen is bevethető IT-s.

    Az önvezető előnyei... hmm... van hátránya egyáltalán? Csak nyerhetünk vele! Ahogy én látom:

    - energiahatékony, spórolós eljutási mód a célhelyre
    - az utazással eltöltött "halott idő", felszabadulása
    - hosszabb távon a saját tulajdonú autók számának drasztikus csökkenése (minek saját, ha 7:00-ra ott áll a házam előtt felfűtve, járó motorral?)
    - halálesetek és balesetek számának drasztikus csökkenése
    - a KRESZ szabályok állandó betartása
    - idővel magasabb utazási sebesség, így az utazások hosszának lecsökkenése
    - egymással kommunikáló, ~1km-es sugarú körben egymást érzékelő autonóm járművek

    A legrosszabb az, amikor autonóm járműveknek kell emberi sofőrök között közlekedni. Ez maga a pokol. Minél előbb minden járműnek autonómnak kell lennie, ez minden közlekedésben résztvevő érdeke.

    Először a szokásos helyeken: Norvégia, Dánia, Svédország, Svájc, Szingapúr, Japán lesz majd ez megoldva jó, még a te éleredben. De Magyarországon? Ahol ezresével vásárolják a német lefingott dízeleket, miközben a világ már teljesen máshol jár? 40-50 év. Talán.
  • Macropus Rufus
    #32
    "Semmi keresnivalód nem lesz a nem önvezető autóddal majd az önvezető között, ott ugyanis te leszel a gyenge láncszem, amit állandóan figyelni/tolerálni kell. Minden autónak minél előbb önvezetőnek kell lennie, hogy egymással kommunikálva elvegyék végre tőlünk azt a kínt, ami jelenleg ma az utakon van. "
    ez utópia. Nem lesz belőle semmi. Érdemes olvasgatni retro-future oldalakat. Olyan elképzelések voltak az emberek fejében 100 évvel ezelőttről a 21.sz-ról, hogy el sem hinnéd. 99%-ból semmi nem lett. Ezek mind az akkori kor találmányaiból következtek, akár csak most az autonóm autók és az, hogy mindenki le lesz tiltva, aki maga vezet.

    (amúgy eléggé látványos elképzelések. Amikor a merev házas léghajó elkészült, akkor mindenhová ezt vizionálták. Akár csak most az autonóm vasakat)
    https://ritkanlathatotortenelem.blog.hu/2015/02/10/szovjet_retrofuture_1936
    https://ritkanlathatotortenelem.blog.hu/2014/07/10/retrofuture_kepek
  • Macropus Rufus
    #31
    "Optimista vagyok az ügyben, de én is úgy gondolom, hogy minimum 20-30 évekről beszélünk. Akkor is csak lokálisan, egy-egy városban/kerületben. A globális elterjedés is legalább 80-100 év, az meg már nagyon nem a mi korszakunk"
    Gondolj bele, hogy az elmúlt 30 évben milyen technológia változások történtek. Nehéz megjósolni a következő 30 évet. A fejlődés exponenciális és bizony vannak olyan lépcsőfokok a fejlődésben amit 1xün át fogunk ugrani. Ilyen lesz az autonóm autó is. 30 év múlva lehet már nem lesz értelme ilyenről beszélni, mert olyan változásokon fog keresztül menni a társadalom, hogy értelmetlené válik a kérdés. De 100 év távlatából garantáltan az. Már most azon sz@rakodnak a tudósaink, hogy miképpen lehet teleportálni a-ból b-be akármit. 100 év múlva ez akár a realitás is lehet: nem autóval megy az emberke, hanem teleportál. Nincs szükség villany meghajtású tehervasakra, mert az árukat is teleportálni fogják a boltba a a raktárból. Van még egy hatalmas gond: az emberi tényező. Ha az emberek nagy részének adott esetben nincs igénye erre a technológiára akkor nem lesz belőle semmi. És ebben az esetben nem a kormányok fognak dönteni, hanem a vásárlók. Az autógyár meg nem fog olyat gyártani, amire nincs igazából senkinek szüksége, max. egy szűk rétegnek. És ugye ez miatt a kormányok sem fogják erőltetni a dolgot, mert felesleges.
  • Macropus Rufus
    #30
    ilyenekkel már én is próbálkoztam. Sok ember feltétel nélkül elhiszi, hogy ha nem ember irányít az akkor csak sokkal jobb lehet. Pedig ez hatalmas téved. Ez egy picit olyan számomra mint egy hit vita: akik hisznek az autonóm autókban azokat nem lehet kibillenteni semmivel a hitükből. Pedig a mai tudásunk mellett igencsak kozkázatos az ilyen gépek bevezetése, pont az általad is jelzett probléma miatt.
  • nkmedve
    #29
    Hogy magamat idézzem:
    "Aki persze profi szinten, vagy kényszerből csinálja az ezt is meg tudja unni, mint minden mást."

    Gondolom te is kicsit máshogy állnál a dologhoz ha mondjuk a millió km nagy részét egy automatika vezette volna le, és te csak ott vezettél volna ahol igazán akarsz. Én erről beszéltem, hogy az unalmas részeket én is átadnám egy gépnek ha az elég kiforrott, máshol viszont szivesen vezetek, és ez mindig is így lesz.

    "Semmi keresnivalód nem lesz a nem önvezető autóddal majd az önvezető között, ott ugyanis te leszel a gyenge láncszem, amit állandóan figyelni/toleráni kell. Minden autónak minél előbb önvezetőnek kell lennie, hogy egymással kommunikálva elvegyék végre tőlünk azt a kínt, ami jelenleg ma az utakon van."

    Jól hangzanak az ilyen utópiák, és nem is lennék ellene, hogy bizonyos helyekre csak önvezető módban lehessen bemenni, pl. városokba, autópályára. De ilyen az én életemben még biztosan nem lesz.
    Talán majd 20 év múlva megjelennek az első igazán használható önvezető autók, aztán még 20 év mire elterjednek, aztán még 10-20 mire törvényileg is kötelezővé lehet tenni őket a legfejlettebb országokban (bár ezt kétlem, hogy valaha megvalósul, főleg nem világszinten). Addigra már 80+ évesen legkevésbé sem fog érdekelni a téma.
  • M2 #28
    Optimista vagyok az ügyben, de én is úgy gondolom, hogy minimum 20-30 évekről beszélünk. Akkor is csak lokálisan, egy-egy városban/kerületben. A globális elterjedés is legalább 80-100 év, az meg már nagyon nem a mi korszakunk.
  • M2 #27
    A cégnél bent éjszakázott pár rendszergazda vs. azóta meghalt pár ezer ember. Remélem érzékeled a különbséget.

    Jelenleg az folyik az utakon, mint ha a céges szoftverek kódjára ráengednél mindenkit az utcáról. Írjon bele kicsit Manyika, a sarki csöves, a zöldséges meg a pék is pár sort.
  • ToxiMaxi
    #26
    Nehéz elhinni, hogy a teljes automatizáltság belátható időn belül bekövetkezik.
    Én egy 2010-es autót vezetek, amiben a legnagyobb segítség a parkoló radar. Ezt engedhetem meg magamnak. Szerintem én vagyok az átlag, de gyanítom a legújabb Teslára itt nem sok embernek telik. Ha holnap vezetnék be a robotpilótát a normál árazású új autóknál, akkor én azt 10 év múlva engedhetném meg magamnak.
    Szóval odébb van az, mire az átlag ember ilyen autót megengedhet magának.
    Utoljára szerkesztette: ToxiMaxi, 2019.10.01. 09:18:06
  • Tinman #25
    Csodás rendszer lehetett :-D

    De ha már fel is törték, azt a rendszergazdát kéne felelősségre vonni, aki nem gondoskodott független mentésről, mert a Cryptlock egy dolog, de leéghet az egész, vagy be is törhetnek és vihetnek mindent.

    Egyik ügyfél cégénél megtörtént u.e.... kiderült, hogy kb. az összes biztonsági tanácsunkat figyelmen kívül hagyta. Kapott egy Í.J. kártyát.
  • dyra
    #24
    Kisebb multiban dolgozom, épp augusztusban nyírtak ki minket a helyreállítás még mindig tart. Cryptolocker. Rendszergazdáskodom több kisebb nagyobb cégnél az említett melón kívül. Rendes cyber háború folyik, apró kis hiba a rendszerben már fel is törtek. De hasonló történt nemrég az egyik magyar minisztériumban is. És akkor az elcseszett frissítésekről még szót sem ejtettem volt, olyan, hogy egy elcseszett McAfee frissítés miatt egyik napról a másikra több ezer kolléga nem tudott belépni a gépébe.

    Szóval ha hasonló színvonalú lesz az önvezetőgépek szoftvere akkor isten ments tőle.
  • duke
    #23
    "fel nem foghatom, mi a jó az önvezetésben... "

    Gyorsabban, biztonsagosabban, olcsobban, hatekonyabban lehet kozlekedni. Vagyis kb minden szempontbol jobb lesz.
  • duke
    #22
    "Az biztos én amíg tudok vezetek."

    Pontosan, amig tudsz addig fogsz vezetni. Szep lassan korlatozni fogjak az ember vezette jarmuveket. Egyre tobb utrol, fogjak kitiltani, vagy ha megis behajthatsz, akkor csak jelentos sebeseg korlatozassal haladhatsz. Peldaul 40 km/h orara maximaljak a nem onvezeto jarmuvek sebeseget, mert 40-nel, talan nem okoznak halalos balesetet a vezetok. Es hat nyilvan, a biztositasi dijjak is nagysagrendileg emelkedni fognak. Szoval biztos, hogy sokaig mar engedik, hogy egy kisebbseg bohockodjon az utakon, ahol a tobbseg kozlekedik.
  • duke
    #21
    "Sokkal fontosabb tényező, hogy ki viseli a felelősséget balesetnél."

    Ez nem egy bonyolult kerdes, a feleloseget az viseli aki miatt az esemeny tortent. A hatosag kivizsgalja es kesz. Eloszor is, nagysagrendileg kevesebb baleset lesz, tehat nem lesz problema reszletesen minden balesetet kivizsgalni. Ezenkivul, az onvezeto autok vilagaban nagysagrendekkel tobb informacio fog rendelkezesre allni arrol hogy mi tortent. Minden egyes balesetrol terrabytenyi adat fog tarolodni, tehat minden balesetet, milimeter es milliszekundum pontosaggal lehet majd rekonstrualni. A hatosag meg az adatok alapjan
    eldonti ki a felelos, pont ugy mint most, csak minden sokkal gyorsabb, pontosabb lesz, mert a jelenlegi allapotokhoz kepest vegtelen mennyisegu bizonyitek lesz. Ha az auto hibazott akkor gyarto a felelos, ha a tulajdonos hibasan uzemeltette akkor meg a tulaj. Vagy egy fuggetlen harmadik, peldaul egy emberi vezeto, aki olyan helyre tevedt, ahol ember vezette jarmuvel mar nem lehet behajtani.
  • Tinman #20
    Hát ja, a szűklátókörűséget kihagyták, vajh miért...
  • M2 #19
    Eddig hány város "rohadt le egy vírus miatt" és hány ember halt meg az utakon?
  • dyra
    #17
    Mi? Ezt úgy mondod mintha a programozók jobbak lennének. Majd mikor egy virus miatt lerohad egy komplett város kíváncsi leszek mit mondasz.
  • M2 #16
    Aki meg testközelből látta, hogy milyen emberek ülnek a volán mögött, az tüntetésen fogja követelni az emberek kitiltását a kormány mögül.
  • M2 #15
    "ő fogja lenyelni a kárt"

    Erre van már kitalált és működő rendszer, úgy hívják: kötelező biztosítás.
  • dyra
    #14
    Én se vezeték sokat évi kb 20 000 néhány év több volt de 30 000 volt tán a max. Az biztos én amíg tudok vezetek. Teljesen hidegen hagy ez a lehetőség. Ha a kocsit egy forinttal megdrágítja már nem kérném az opciót.
  • Tinman #13
    Dehogynem. A szüleid együtt se vezettek annyit, mint amennyit én az elmúlt 20 év alatt. 1m km felett már.

    Írták már előttem, hogy a vezetés a földműves osztálynak való huncutság, mindenki más aki sokat vezet, az meggyűlöli. Olyan 2-300k km-ig még mondjuk én is elveztem. Most már gyűlölöm. Idehaza teljesen ötletszerűen folyik a vezetés, sok köze nincs a KRESZ-hez.

    Semmi keresnivalód nem lesz a nem önvezető autóddal majd az önvezető között, ott ugyanis te leszel a gyenge láncszem, amit állandóan figyelni/toleráni kell. Minden autónak minél előbb önvezetőnek kell lennie, hogy egymással kommunikálva elvegyék végre tőlünk azt a kínt, ami jelenleg ma az utakon van.
  • kvp
    #12
    A biztositas kerdese inkabb ugy ertelmezheto, mint amikor valaki autotulajdonos, de a sofore osszetori az autot. Ekkor a kar a tulaje, de polgari peres eljarasban leverheti a soforon. Itt is ez lesz, a kar a tulaje, de leverheti a szoftver keszitojen a karat, mar amennyiben erre nem tert ki elore a licensz szerzodes. (viszont ha egy gyarto nem vallal felelosseget, akkor nem fogjak venni az autojat) Elvileg igy ugyan ket lepesben, de a gyarton lenne az anyagi felelosseg is.

    "Cserébe egy nem túl forgalmas, szép tájon végigvezetni normál tempóban bármikor belefér."

    Igen, de alapvetoen nem erre van igeny. Az autopalyan is nagyon jo lenne kenyelmes 5-10-es tempoval vegighajtani egy kenyelmes lovaskocsival, de megis kiszedne a rendor a forgalombol ha megprobalnam, mert van also sebesseghatar. Na most ha automata autok vannak, akkor also es felso hatarnak is beallithato mondjuk a 200 km/h es a fel meter kovetesi tavolsag. Oda embervezette kocsival bemenni ket automata kozze garantalt karambol az elso koordinalt fekezesnel. A lassabb, teherautos savban 100 korul sem nyero ha ket kamion kozze kerul fel-fel meteres ressel egy embervezette jarmu. Nagyobb rest kihagyni az emberi soforok kozott pedig kapacitaspazarlas. Az egyetlen ertelmes megoldas, ha a palyara nem engednek fel embervezette jarmuveket es ezzel a kapacitas es az atlagos utazosebesseg is megduplazhato.

    Aztan kesobb mar csak oda mehet az ember kezzel vezett jarmuvel ahova most a lovaskocsikat beengedik es akkor is ugy kerulik el a tobbiek mint most a lovakat. Pedig nem harapnak es nagyon ritkan ugranak ki hirtelen az autok ele. Raadasul sokkal ovatosabbak mint sok emberi sofor, mert tobbnyire van eletosztonuk.
  • nlght
    #11
    Sokkal fontosabb tényező, hogy ki viseli a felelősséget balesetnél.
    A jelenben a klasszikus sofőr viseli, megveszi az autót, ő vezet, ő választ biztosítást magának.
    Ha AI vezet, akkor viszont a sofőr alhat, könyvet olvashat miközben utazik és a balesetkor passzív résztvevő. Azonban mégis ő fogja lenyelni a kárt, mert a biztosítók és az autógyártók huzavonája erre az útra visz perpill. Ez az igazi pofátlanság. Ha az autógyártó mindent monitoroz élőben és az adatokat a saját szerverén tárolja (és utána elemzi vagy akár el is adja a biztosítóknak, marketingcégeknek) akkor viselje a felelősséget is.
  • Dewri
    #10
    Aki testközelből tudja hogy kik és milyen körülmények között készítik ezeknek az autóknak az alkatrészeit (meg a mai "hiperszuper" autókét is...), az biztosan nem fog lelkesedni értük. Tudnék mesélni... Szóval amíg csak lehet, inkább preferálom a minél öregebb és ezáltal technikamentesebb autókat.
  • nkmedve
    #9
    Én a mai napig szeretek vezetni, pedig már 15 éve van könyvem, és évi 20-25ezer km. megvan átlagban (idén eddig 20 ezer van, de még nincs vége az évnek). Ez nem attól függ, hogy ki mennyi ideje vezet, aki igazán szeret vezetni az sok év és km után sem fogja megutálni (szüleim is szeretnek vezetni még mindig, pedig nem ma kezdték).
    Aki persze profi szinten, vagy kényszerből csinálja az ezt is meg tudja unni, mint minden mást.

    A vezetés szeretetétől eltekintve van sok helyzet amikor szivesen átadnám a kormányt az automatikának (nyilván nem a mostani variánsoknak amit folyamatosan felügyelni kell, az nekem sokkal stresszesebb mintha én vezetnék). Addig a pontig 100%-osan támogatom az önvezetést amíg opcionális, és ott vehetem vissza az irányítást ahol akarom.


    "Akit meg a vezetési élmény érdekel irány a versenypálya és ott tényleg élményt szerezhet ahhoz képest a dugóban tötyögés semmi."

    Ennek semmi köze a versenypályákhoz, vagy a durva versenyszerű vezetési élményhez. Én nem akarok senkivel versenyezni, és főleg nem akarok egy monoton versenypályán körbe-körbe menni (a Forma 1-et és társait nézni is rühellem, unalmasabb dolgot nem tudok elképzelni).
    Azzal persze egyetértek, hogy dugóban araszolni nem élvezet, ezért az ilyen helyzeteket ahol lehet kerülöm. Cserébe egy nem túl forgalmas, szép tájon végigvezetni normál tempóban bármikor belefér.
  • barret
    #8
    Jó lesz ez,végre nem szól rám a buszsofőr,hogy nem szállhatok fel sörrel a kezemben :)
  • TokraFan
    #7
    Egyetértek, annyi kitétellel, hogy a kameráknak éppen a száguldozó barmok miatt van értelme, akik jellemzően sajnos nem magukat ölik meg, hanem a szabályosan közlekedő vétlen embereket. Ezeknek a suttyó faszoknak a kikapcsolása miatt én kifejezetten várom az önvezető autók tömeges elterjedését. Az utcai közlekedésnek ugyanis nem az élmény a célja, hanem az, hogy biztonságban eljussunk a célunkig. Aki vezetési élményt akar, az húzzon el a versenypályára, ahol kiélheti, esetleg meg is ölheti magát, de másokat, mások családját, gyerekeit ne veszélyeztesse! Az autóvezetés élménye tehát nem érv a technológia ellen!
    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2019.09.30. 14:01:32