57
  • dyra
    #17
    Nagyszerű hogy te tudod. Igazan fantasztikus vagy.
  • Irasidus
    #16
    "Ha elobb merek 73,5 es utana 66,9 aztan meg 69,8-at vagy a sorrend tökmindegy is akkor abbol hogy vonom le azt a következtetést hogy gyorsulva tagul a vilagegyetem?"
    Nem ebből vonják le a gyorsulás ütemét. Hanem egy távosság/idő függvényében változik. Marhajó, hogy te is hiányoztál az iskolából amikor a gyorsulásról volt szó. Alapvető fogalommal nem vagy tisztában, vér ciki.
  • Irasidus
    #15
    Vonatkoztatási rendszert még általános iskolában tanítják. Ezek szerint te hiányoztál? Mindig csodálkozom, hogy ilyen alap iskolás dolgokat sem ismer valaki, de ő aztán megmondja a tutit. Én vér cikinek érzem a hozzászólásod (és a többi okoskodóét is).
  • Sequoyah
    #14
    hogy vonom le azt a következtetést hogy gyorsulva tagul a vilagegyetem?

    Sebesseg != gyorsulas. A cikkben a tagulas SEBESSEGEROL van szo, NEM a gyorsulasarol. Szoval sehogy sem vonom le ezt a kovetkeztetest, de nem is allitott ilyet senki.

    A gyorsulva tagulasnak a bizonyitekai ott vannak a Wiki cikkben amit linkeltem.


    Ha pedig ennyire mindegy nekik akkor miert nem egy modszerrel merik?

    Mert ez tudomany. Minden meres akkor er valamit, ha egy minel fuggetlenebb masik meressel is igazoljak. A tudomanyban akkor tekintenek valamit bizonyitottnak, amikor tobb, egymastol minel jobban eltero modszertan is ugyanarra az eredmenyre jut.
    Es raadaskent a tagulas sebesseget megmerni eleve egy nagyon nehez feladat, mivel eleve egy galaxis tavolsagat megmerni is egy nagyon nem trivialis problema.


    Van egy cime majd egy csomo olyan matematikai adat ami pont nem azt mutatja hogy gyorsulva tagul.

    A "gyorsulva tagul" kifejezes egyaltalan nem szerepel a cikkben. Szoval nem is kell azt mutatnia hogy gyorsulva tagul, mert nem is errol van szo.
  • dyra
    #13
    Ha elobb merek 73,5 es utana 66,9 aztan meg 69,8-at vagy a sorrend tökmindegy is akkor abbol hogy vonom le azt a következtetést hogy gyorsulva tagul a vilagegyetem?

    Nagysagrend? Ha egy autoval mesz az vagy gyorsul vagy lassul de nincs olyan hogy "nagysagrend". Ha pedig ennyire mindegy nekik akkor miert nem egy modszerrel merik? Plane ugy hogy ossze vissza szor.

    Nem tudom mirol szol a cikk mert ezek utan nem is ertem. Van egy cime majd egy csomo olyan matematikai adat ami pont nem azt mutatja hogy gyorsulva tagul.

    Majd megnezem amit kuldtel ha lesz idom.
  • Sequoyah
    #12
    Itt van talan a legjobban elmagyarazva:

  • Sequoyah
    #11
    Meg 1x, a cikk NEM arrol szol hogy a tagulas maga gyorsulna-e, szoval itt valaszt nem talalsz erre.
    Inkabb olvasd el ezt:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Accelerating_expansion_of_the_universe

    ... totál mást mérnek? Éppen attól függően milyen módszerrel próbálják meghatározni.

    Nem, nem mernek total mast. Minden meres eredmenye alapvetoen ugyanabban a nagysagrendben mozog, es nem esnek tul tavol egymastol. Az egyik 66.9 km/s/Mpc-et adott, a masik 73.5-ot, meg itt van ez a 69.8 is. Szoval olyan nagy kulonbseget azert nem mutatnak hogy az megboritana a kozmologiat.
    A gond az, hogy bar a meresek alapvetoen mindig valamennyire pontatlanok, elvileg a 66.9-es meres hibahataraba mar nem ferne bele a 73.5. Szoval ezen meresek valamelyikenek (vagy mindegyikenek) az elmeleti hatterebol hianyzik valami meg nem ismert jelenseg, ami magyarazza az elterest.
    De az valoszinu, hogy a valos, vegso ertek is ebben a savban lesz majd.
  • dyra
    #10
    De az miből jön le mikor totál mást mérnek? Éppen attól függően milyen módszerrel próbálják meghatározni. Hogy zárják ki hogy ha éppen lassuló tendenciát mutat egy korábbi méréshez képest?

    A cikk címe "Gyorsabban tágul a Világegyetem" erre olyan adatokkal van tele ami akár azt is mutatja, hogy lassul.
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2019.07.23. 21:06:19
  • Nemzsidó
    #9
    A tágulás maga abból is adódhat, hogy az u.n. "ősrobbanás" kibocsájtója (fehér lyuk) tőlünk távolodik. Ha az ősrobbanás nem állt le, hanem folyamatos, akkor nem a legidősebb galaxisokat, hanem a legfiatalabbakat kell keresnünk. Az ősrobbanás kiáradása, az első megjelenése után az Univerzumban már nem feltétlenül helyhez kötött.
    -
    Fordított kavitáció?
    Mivel a "kezdetek" előtt semmi sem volt - sem idő, sem tér, sem anyag/antianyag -, a keletkezéskor a téren és időn kívüli "semmiben" létrejött egy pontszerű, nulldimenziós idő- és térbuborék, amely tágulni kezdett. Mivel ennek a "nemtér-nemidő"-ben sok értelme nincs, ez a "buborék" tulajdonképpen befelé tágul, kívülről ugyanúgy nulldimenziós. Az idő és a tér nincs az anyagi valósághoz kötve, annak csak a helyét jelölik ki, ezért egymástól függetlenül akár gyorsabban is tágulhatnak, mint a fény.
    Röviden csak ennyit, a továbbgondoláshoz...
  • Sequoyah
    #8
    Gyorsul, de a cikknek nem ez a lenyege. A cikk arrol szol, hogy probaljuk kitalalni a tagulas mostani sebesseget (fuggetlenul attol hogy gyorsul-e vagy nem). Es a kulonbozo meresi modszerek nem pontosan ugyanazt az eredmenyt adjak. De ez nem meglepetes, mert eleg pontatlan meresi modszerek ezek, nagyon nehez megmerni a csillagok/galaxisok tavolsagat es sebesseget.

    Most csak annyi tortent, hogy az ujabb meresekkel pontositottak a becslest. De meg igy sem eleg pontos, szoval mernek tovabb.
  • Sequoyah
    #7
    A szabadeses az relativisztikus ertelemben NEM gyorsulo mozgas, hanem csupan egyenes vonalu egyenletes mozgassal kovetjuk a ter gorbuletet. Gyorsulas az az, ha begyujtjuk a raketakat.


    Amugy meg ne nezzuk mar ennyire hulyenek a szakertoket. Szerintetek evtizedeken keresztul nem jottek ra arra hogy a tejutrendszer es a naprendszer mozog?
  • dyra
    #6
    Engem most az adatok összezavartak akkor most gyorsul a tágulás ütem vagy lassul?
  • gombabácsi
    #5
    a körmozgás az gyorsuló mozgás...
  • Sequoyah
    #4
    Nem az egymilliard evvel ezelotti allapothoz kepest tagul gyorsabban, hanem a par eves meresekhez kepest. A fold allapota csillagaszati leptekben semmit nem valtozott az elmult par evben vagy evtizedben.

    Egyebkent meg nem mozgunk gyorsulo palyan, mert akkor kirepulnenk a tejutrendszerbol. Teljesen stabil palyan mozgunk.
  • duhoskutya
    #3
    Olyan emberket keresek aki ebben a temaban matematikailag is otthol van... :D
  • kvp
    #2
    Szerintem nem tagul gyorsabban. A foldi referencia ido lassul. Egyszeruen gyorsulo palyan mozgunk a tejutrendszer kozepe korul.
  • T_I
    #1
    "Az eltérés első látásra nem tűnik óriásinak" Már hogyne lenne tíz százalék nagyságrendű eltérés óriási?!!!!