13
  • ostoros
    #13
    Érdekes is lett volna, ha a briteknél fagy lett volna.
  • PetruZ
    #12
    Népszerű kamuhír a "buta" amcsikról. A Nest cég termosztátjai egy szoftverfrissítés miatt fagytak le, de ettől még nem halt meg senki. Kézi reset és újratöltés után működött tovább rendesen. És ebből a termosztátból az angoloknál is tízezernél többet adtak el, ott sem volt semmi tömeges halálra fagyás.
  • kvp
    #11
    "de annak hogy pl elment az internet amerikában többen megfagytak mert nem kapcsolt be az okostermosztát, na annak tényleg nincs."

    Igen, kritikus rendszerekbe erdemes fallback tartalekot epiteni. Ilyen pelda az, hogy az okostermosztatok mellett legyen mod a futest kezzel bekapcsolni. Ez lehet egy szukseg eseten bekapcsolhato (felcsavarhato) elektromechanikus termosztat is vagy pl. intelligens futesszelepek eseten kezzel le lehessen venni az elektronikat, kinyitva ezzel a szelepet. Vilagitas eseten erdemes parhuzamosra kotni az okos villanykapcsolot egy mechanikussal, azaz a lampak aramkori elektronika nelkul is zarhatoak legyenek.

    Mindezek viszont elvisznek minket az okos merokhoz es egyeb okos szolgaltatoi eszkozokhoz. Ha ezeket nem tervezik failsafe-re, akkor halozati hiba eseten viszonylag konnyen elmehet az aram es a vizszolgaltatas is. Aram nelkul pedig a legtobb elektromos szivattyus futesi rendszer is megall, meg ha pl. gaz lenne is a csoben. A tendencia viszont az, hogy ujabban a szolgaltatok se epitik be ezeket a biztonsagi tartalek rendszereket. Igy egy internet kimaradas eseten konnyen maradhatnak egesz varosok aram, viz es futes nelkul. Raadasul joreszt a torvenyi szabalyozas se teszi kotelezove a tartalek (fallback) uzemmod megletet olyan mertekben mint regebben.
  • zola2000
    #10
    olyan ez az okosotthon dolog, mint a számítástechnika volt a 80as években, jó lesz ez de csak pár évtized múlva.

    jó, az hogy ha nem tetszik a tv műsor, és a távírányítón egy gombnyomás a youtube-netflix-chrunchyroll annak van értelme, de annak hogy pl elment az internet amerikában többen megfagytak mert nem kapcsolt be az okostermosztát, na annak tényleg nincs.
    Utoljára szerkesztette: zola2000, 2018.04.18. 13:30:13
  • molnibalage83
    #9
    Pont ez a baj a röhejesen "okosnak" hívott eszközökkel. A fizikai részét nem csinálják meg, ezért kb. értelmetlen pénzkidobás az egész. Ezen felül nekem még az átlagos munkanapon is +/- 30-120 perces szórások vanank abban, hogy mit mikor csinálok.

    Az én szememben fancy hülyeség az egész.
  • ugh
    #8
    Errol pofazok folyton.
    De megkapom hogy: "ha az ilyeneken, mulna meg mindig barlangban elnenk."
    Sok kibaszott idiota."
    Mert a barlang es a seggedbe dugott okos szonda es sok kem szarsag kozt ugye nincs atmenet
  • kvp
    #7
    Van ertelme a lakas automatizacionak, de ez nem feltetlen jelent okos otthont. Szemely szerint en a vezetkes standalone rendszereket tartom jonak, tehat a nettol fuggetlenul is mukodni kepes, szigoruan vezetekesen bekotott 'okos' eszkozoket. Ilyen lehet pl. lampa, motoros redony es fuggony, a futesi es a szellozesi rendszer, meg persze a riaszto. Ez kenyelmes tud lenni.

    Az okos hazhoz jellemzoen inkabb az okos haztartasi eszkozok tartoznak manapsag, mert ezeket konnyebb utolag beepiteni, mig az elozo csoportba tartozo rendszerek jelentos reszehez uj epulet vagy jelentos atalakitas kell. A radios es nem szabvanyositott megoldasok ugyan konnyebben berakhatoak utolag, viszont szinte semmi nem lesz kompatibilis semmivel es raadasul egymast is zavarni fogjak, a sok esetben meg a wifi-t is. (tarsashazban ez utobbi a legjobb)

    Viszont nekem az a fo bajom ezekkel a haztartasi eszkozokkel, hogy egy okos pakolo robot nelkul nem hasznalhatoak. Tehat jo az okos mosogep, de akkor valami pakoljon bele es utanna teregessen is ki, mert egyebkent ugyanugy kell hozza az ember. A mosogatogepnel es a hutonel ugyanez a baj, be es kipakolni egyik se fog helyettem. (ha az okos huto es mosogatogep egyutt tudna asztalt teriteni X szemelyre tavoli parancsra, meg eves utan asztalt lepakolni, a maradekot a hutobe, a szemetet a szemetbe, a tobbit meg a mosogatogepbe, akkor lenne ertemuk)

    Az okoshutok funkciojat egy sima haztartasi raktarkeszlet kezelo alkalmazas kepes kivaltani, felhoben tartolt adatok (pl. google drive) eseten meg meg is lehet osztani a csalad tobbi tagjaval hogy mibol mikor mennyit kell(ene) vasarolni.

    Nekem egy okos tv kevesbe kell, viszont egy media pc a tv-re kotve jol tud jonni. Ismerosnek van okos tv-je es neki kell is, mert nem tudna egy pc-t kezelni, viszont neki meg a samsung tv - samsung telefon osszekotese is gondot jelent (fotok es videok megjelenitesere), pedig mindent beallitottam, csak be kellene kapcsolni.

    Szoval ahogy nezem mindenki csak var a Jetsons-bol megismert Rosie-ra, mert ugyebar nekik is volt robotporszivojuk, de azon kivul hogy allandoan uldozte es beszivta a macskat, csak a gond volt vele. (sok mai ujitas egyebkent abban az 1962-es rajzfilmsorozatban bukkant fel eloszor)

    ps: Igen, mindenki varja a repulo autokat is, de 2062-ig meg van ido... (akkor jatszodik)
  • dyra
    #6
    Nekem van automata porszívóm (romba ja és meg se közelíti egy erősebb kézi porszívó szívóerejét). Rohadt sok idő elmegy a karbantartással meg azzal, hogy olyan terepet kell neki kialakítani amin nem akad el. Az automata kávéfőző nem takarítja magát a takarítása egy kotyogóshoz képest horror. Persze ha neked jó penészesen a kávé akkor nem szóltam. Lámpa fel le kapcsolgatja magát esetleg egy nagy épületben valóban hasznos de egy átlagos 70 - 80 négyzetméteres kecóban nem tényező. Az okos hűtőszekrény ami kaját rendel is egy baromság, mert akkor másra hagyatkozol, én jobb szeretem magam megnézni mit veszek elolvasni az összetevőeket megnézni a szavatossági időt stb.. (ráadásnak hol van mellé kialakulva az a szolgáltatáscsomag amitől lenne értelme??) Amúgy takarítani azt is kell.

    Gyakorlatilag ki lehet mondani az okos cuccok a lakásokban nem teszik jobbá se könnyebbé az életet egyszerűen egy újabb piac a tech cégeknek.
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2018.04.18. 10:42:31
  • Celeborn
    #5
    A cégünk kicsit belekóstolt az okosotthon témába és hát nálunk nem ezekről a porszívó, okos TV és hasonlókról szol a dolog. A redőnyök, a fűtés/hűtés, világítás stb. automatizálásáról szól inkább. Ezeket KNX vezérli (vagy a Loxone olcsóbb), itt semmi adatgyűjtés nincs. Lehet programozni, hogy időzítés, vagy különböző szenzorok (fény, hőmérséklet, pára, stb.) által érzékelt értékek alapján automatikusan tegyék a dolgukat, de igény esetén webes felületen, vagy mobil alkalmazásból is vezérelhető. Meg persze van a falon is vezérlő panel.
    Viszont rohadt drága ez az egész és nem érzem, hogy olyan nagy segítség lenne. Főleg, hogy a fűtés/hűtésre ott a termosztát, de ma már egy kazánnak is lehet webes felülete...
  • speed2006
    #4
    Elöttem már hárman leírták a hozzáértő vélemény, így gondolkodnom kell mit is írjak.
    Az hogy a porszívó akkor indul el amikor elmegyek otthonról, hogy reggel nem kell a kávéfőzéssel baszakodnom, hogy csak ott ég a lámpa ahol kell, ezek értelmetlen dolgok. Ez nem azt jelenti rossz értelemben, hogy minden a netre van kötve. Hanem azt hogy kényelmesebbé teszi az életet. Ha nem lenne olyan qrva drága a Samsung smart hűtőszekrény akkor biztos vennék.
    Az meg csak ráadás hogy a riasztó rendszert is bárhonnan elérni.
    Hogy a Samsung infókat kap? Ahogy a faszbúk is gyűjt, a google is és sorolhatnám. Az persze nem zavar senkit.

    "Jó kis sugárzás a szervezetnek az okos otthon" Ezt mondja aki pont egy monitor elött ül. :) Vagy épp mobilon.
  • Pityu83
    #3
    Jó kis sugárzás a szervezetnek az okos otthon
  • wraithLord
    #2
    Várható volt az eredmény. Eleve az "okosság" miért abból áll, hogy minden rá van kötve a netre? Azt hittem, az "okosság" azt jelenti, hogy az eszközben egy célszámítógép van, aminek a segítségével kvázi programozhatóvá válik, és könnyen kezelhető felhasználói felülettel ellátott célOS segítségével az eszköz összetettebb dolgokra is képessé tehető, sokoldalúbbá tehető. Persze vannak olyan cuccok, amelyeknek szüksége van vagy szüksége lehet netre; pl. az "okoshangszóró" nem tudja a tranzisztoraiból kiszopni, hogy ki írta az Örömóda szövegét kirgizül, az okoshűtő nem tudja a hiányzó élelmiszert berendelni (lehet, hogy jobb is), de elsősorban az intuitív és komplex automatizálás, feladatmenedzselés miatt lennének jók ezek az "okoseszközök", és nem amiatt, hogy lehetővé teszik, hogy boldog-boldogtalan adja-vegye a felhasználók elvileg személyes adatait (remélhetőleg "csak") marketingcélból, mert a kütyük 24/7 tolják fel a netre még azt is, hogy a felhasználó mekkorát sz*rt.
    Ráadásul az okostelón egy app minél többet cseszegeti a netet, annál jobban húzza le az akksit. Ebből kiindulva, ha egy lakásban található okoseszköz folyton a neten szórakozik, az plusz energiafelhasználással jár, tehát az okoseszközök (ha talán nem is jelentős mértékben, de) pazarolják az áramot.

    Ha már itt tartunk, nagyon unom már, hogy nem lehet válogatni, hogy pénzért akarsz-e fizetni egy szolgáltatásért, vagy a magánszféráddal, mert a reklám alapú üzleti modell sokkal jobban tejel... :D
  • molnibalage83
    #1
    Én soha nem értettem, hogy ezek az okoshotthonok hol segítenének. Ezek szerint akkor más élesben is azt tapasztalta, hogy drága időpocsékolás az egész.