104
  • cylontoaster
    #42
    Teljesen irreleváns. Pont mindegy, hogy jönnek vagy térgörbítéssel ideugranak, a lényeg, hogy bent van a naprendszerben, ahol éri sugárzás, ami melegíti.
  • valamit
    #43
    Ha má van kábel kapcsolat a felszínig, a felszínről azon át nem fűthetnének, legalább magát a kábelt?
  • Attilawap
    #44
    Pontosan erről van szó! Le lehetne fúrni az Európán ezzel az ötlettel egészen a jégpáncél alatti vízig. Hogy a mérnököknek ez nem jutott az eszébe! Csak 10-15km-t kéne így fúrni.
  • MasterMason
    #45
    A nagy teljesítményű ipari áramot ami a fúráshoz és a fűtéshez kell, meg postagalambbal küldjük.
  • sirpalee
    #46
    Kompakt, zárt rendszerű reaktor? :P (baromi nehezek, az igaz...)
  • Irasidus
    #47
    "Itt keverednek a dolgok. Egyrészt főként aszteroida bányászatról beszélünk, másrészt pedig a bolygókra azt mondtam, hogy az ottani bányászatot a szélsőséges időjárás ingadozás befolyásolja, viszont az aszteroidák többségében bizony van víz is és nem az aszteroida -270 c fokos hanem az űr amelyben csonttá fagyott. Szerinted hány fok van az űrben? Van ahol -270 persze nem mindenhol..."

    Közvetítő közeg híján, csak termikusan sugárzás formájában tud egy tárgy hőt veszteni az űrben, ami igen lassú folyamat, mivel a vakum igen jó hőszigetelő. Tudod termosz. A Nap fűti az égitesteket, ezért van pl.: a Hold nappali oldalán + 180 fok, és mint említettem elég nehezen hűlnek ki a tárgyak - főleg a kis égitestek. Mellesleg amikor az olvasod, hogy az űr az 3-k fokos, akkor azt úgy kell(ene) érteni, hogy az űrben lévő fotongáz hőmérséklete ennyi, a vakumnak nincs hőmérséklete, és a 3-k hőmérsékletű termikus sugárzás nem hűt... Egyéb iránt azok az égitestek amiket érdemes kibányászni, tehát fém aszteroidák nem nagyon tartalmaznak jeget, de mint írtam ez lényegtelen a bányászat szempontjából. Még egyszer kérdezem, hol olvastad, hogy egy aszteroida -270 fokos? Nem igazán tudtál rá magyarázatot adni, hol olvastad ezt...

    "Azok nem hajtóművek hanem RCS fúvókák, amelyek a függőleges irányú és a hosszanti tengely körüli forgási manővereket teszik lehetővé a Föld körüli pályán. Vagyis azzal képtelenség fékezni."

    Egyetértek, amit Attilawap állít az lehetetlen, viszont attól még RCS az hajtómű, még ha nem is főhajtómű, hanem csak manőverező hajtómű is. A fúvóka a hajtómű rész...
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2014.10.29. 13:03:22
  • Irasidus
    #48
    A kábelt fűtése nem igazán megoldott, nagyon nagy hőmérsékletre van szükség, és egy kábel egyenlőre nem bírná ki.
  • MasterMason
    #49
    "Még egyszer kérdezem, hol olvastad, hogy egy aszteroida -270 fokos? "

    Hol olvastál ilyet? Ha nem tudsz olvasni akkor kár is folytatni, én azt írtam, hogy a -270 fokon csontra fagyott aszteroidát. Erre már másodszor akarod ebből azt a következtetést levonni, hogy az aszteroida hőmérséklete -270 fok.

    Na viszont látásra.
  • cylontoaster
    #50
    Mert azt feltételezi, hogy van logikai kapcsolat a közt amit írsz, és a közt amire írod. De teljesen igazad van, nem mondtál ilyet, random hülyeségeket beszélsz.
    Miért érdekes, hogy hány fokon fagyott meg, ha azóta nem annyi a hőmérséklete, mert régen felmelegedett már?
  • Attilawap
    #51
    A lényeg az, ha a kutyaszar megfagy -10°C-on, akkor könnyen törik. Ugyan ez történne egy aszteroidával is. :D
  • EnxTheOne
    #52
    Aszteroida bányászat?
    Majd térjünk vissza erre ha nem kell minden inditás előtt teljesen szétszedni a hajót, meg 10$/kg áron viszik majd a felszerelést.
  • MasterMason
    #53
    A lényeg az, hogy 2.5 milliárd dollárba került marsjáró projekttel, maximum a mars felszínéről tudunk mintát venni, és még vissza sem tudjuk hozni a földre. Tudod mikor fognak ezek bányászni egy aszteroidán? Majd 3772 április elsején.
  • ostoros
    #54
    Engem meg nem érdekel, hogy konkrétan megéri-e. Az érdekel, hogy fejlesztik a technikát. Ha fejlesztenek valamit, az még soha sem volt tisztán negatív. Biztosan meg lesz a haszna a jövőben.
  • Irasidus
    #55
    "Hol olvastál ilyet? Ha nem tudsz olvasni akkor kár is folytatni, én azt írtam, hogy a -270 fokon csontra fagyott aszteroidát. Erre már másodszor akarod ebből azt a következtetést levonni, hogy az aszteroida hőmérséklete -270 fok."

    Valóban félre értettelek. Elnézést! Viszont így sem jó amit írsz; a hőt egy aszteroida a Naptól kapja, és ezt a hőt nem az űr "hidege" vonja el, mivel az űr (vákuum, és) igen jó hőszigetelő, hanem termikus sugárzás formájában kisugározza (ami igen rossz hatásfokú). Tehát semmi értelme a -270 fokot emlegetni egy aszteroida esetében. A másik, hogy még mindig rossz szót használsz, fagyni az illékony anyagok szoktak, eleve szilárd anyagok nem szoktak fagyni, mert elve szilárdak. Lényegtelen hány fok van ott. És bizony azok a fém aszteroidák csontszárazak. De ha nem így lenne, akkor sem okozna a fagyott illóanyag problémát - a jégnél egyenlőre még a vas, és kő keményebb, bányászati szempontból is.

    Még egy dolog, hogy nemhogy félre értsük egymást. Szerintem sem működőképes ez a vállalkozás, de nem amiatt amit írtál, azok fizikai tévedéseken alapulnak, és erre hívom fel a becsed figyelmedet.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2014.10.29. 17:45:28
  • MasterMason
    #56
    Semmiféle fizikai tévedések nem voltak. Egész egyszerűen te a fejedbe vetted, hogy félremagyarázod amit írtam, és addig csűröd csavarod, amíg szerinted igaz nem lesz az állításod. Mondom, befejeztem veled. Szia.
  • citroface
    #57
    üdv
    az aszteroidák -270 c fokosak, a miskolci csillagvizsgáló vezető csillagásza vagyok, egy színképelemzési módszerrel állapítottuk ezt meg, ha nem hiszed, várlak szeretettel a csillagvizsgálóbaa
  • MasterMason
    #58
    Köszi. Nem tudtam pontosan, hogy hány fokos lehet maga az aszteroida, azt tudtam, hogy az űr annyi.

    Irasidus barátunk kételkedik ebben. :)
    Utoljára szerkesztette: MasterMason, 2014.10.29. 18:40:27
  • sirpalee
    #59
    Nah már fake accokat is regisztrálsz, csak azért, hogy magadat igazold? Nem gondoltam volna, hogy eddig süllyedsz.
  • MasterMason
    #60
    WTF? Nem én vagyok Citroface.

  • sirpalee
    #61
    Vagy hazudsz, vagy citroface kamuzik, vagy nem tudnak mérni a miskolci csillagvizsgálóban. Nasa mérése.

    -100 farenheit azaz kb 199 kelvin
    Utoljára szerkesztette: sirpalee, 2014.10.29. 19:00:09
  • MasterMason
    #62
    De az nem egy konstans állandó. Nyilván sok dologtól függ, hogy hány fokos egy-egy aszteroida. Gondolom amikor a naprendszer pereméről indul akkor teljesen más értékei vannak mint amikor már megközelítette a napot.
    Utoljára szerkesztette: MasterMason, 2014.10.29. 19:06:04
  • sirpalee
    #63
    Ez egyértelmű, felesleged volt leírnod. A lényeg, hogy nem -270c, mint amivel te jöttél folyton. (azt írtad akkora hőmérsékletben fúrni) Játszod itt a nagy szakértőt, de közben kb 1 percet sem szánsz keresésre. Kb ennyi idő alatt találtam adatot hiteles forrásból. Megint a saját fejed után mész és csodálkozol ha a kezedre csapnak...
  • Irasidus
    #64
    Te mindent elhiszel? Színképelemzéssel nem lehet megállapítani egy aszteroida hőmérsékletét, citroface egy troll (a másik topicban éppen a holraszállás trollkodja.). Az aszteroidák hőmérsékletét nem meglepő módon infravörös tartományban mérik, amit kiegészítenek az albedóból származó adattokkal. Természetesen ez egyszeri mintavételezés nem elég, ezért a Stefan-Boltzmann törvény értelmébe T-constant*(1/1√d) megkapjuk az aszteroida minumum és maximum hőmérsékletét. Tehát én nem kételkedem, abban, hogy nem -270 fokos, hanem tudod. De magad is megmérheted és kiszámolhatnád, ha képes lennél rá... Mellesleg, az interenet korában a tudatlanság, választás kérdése - idézet tőled: "Nem tudtam pontosan, hogy hány fokos lehet maga az aszteroida, azt tudtam, hogy az űr annyi"! De nyugodtan személyeskedj tovább, mást úgy sem tudsz hozzátenni ahhoz amit írok, az meg hidegen hagy.
  • MasterMason
    #65
    Nem írtam egyszer sem, hogy az aszteroida -270 fokos lenne. Én azt írtam, hogy -270 fokon fagyott csonttá. Nem ugyanaz.

    Szóval megint az van, hogy nem tanultál meg rendesen olvasni, és hiába is látod a betűket és szavakat egymás után, képtelen vagy értelmezni a leírt mondatok tartalmát.
  • MasterMason
    #66
    Ne szidd a mamámat. És másokat se nevezz troll-nak, még akkor sem ha esetleg hibázik és vagy más a véleménye mint a tied.
    Utoljára szerkesztette: MasterMason, 2014.10.29. 19:17:15
  • citroface
    #67
    üdv
    amit te linkeltél az egy napközeli aszteroida, amit mi mértünk az a halley volt(megfelelően nagy), '86-ban, és valóban -260 celsiust mértünk.
    De mondom aki nem hiszi várom sok szeretettel a csillagvizsgálóban, kár kötekedni interneten keresztül, a tények azok tények
  • Irasidus
    #68
    Fagyni még mindig az illékony anyagok szoktak, eleve szilárd anyagok nem szoktak fagyni, mert elve szilárdak. Óvodás fizika...

    "Közvetítő közeg híján, csak termikusan sugárzás formájában tud egy tárgy hőt veszteni az űrben, ami igen lassú folyamat, mivel a vakum igen jó hőszigetelő. Tudod termosz. A Nap fűti az égitesteket, ezért van pl.: a Hold nappali oldalán + 180 fok, és mint említettem elég nehezen hűlnek ki a tárgyak - főleg a kis égitestek. Mellesleg amikor az olvasod, hogy az űr az 3-k fokos, akkor azt úgy kell(ene) érteni, hogy az űrben lévő fotongáz hőmérséklete ennyi, a vakumnak nincs hőmérséklete, és a 3-k hőmérsékletű termikus sugárzás nem hűt." Teljesen felelgess, és értelmetlen az űr hidegét emlegetni. Még mindig.
  • citroface
    #69
    hogy tessék ?
  • citroface
    #70
    "Fagyni még mindig az illékony anyagok szoktak, eleve szilárd anyagok nem szoktak fagyni, mert elve szilárdak."

    bíbííppp

    tévedés!
  • Irasidus
    #71
    "üdv
    amit te linkeltél az egy napközeli aszteroida, amit mi mértünk az a halley volt(megfelelően nagy), '86-ban, és valóban -260 celsiust mértünk.
    De mondom aki nem hiszi várom sok szeretettel a csillagvizsgálóban, kár kötekedni interneten keresztül, a tények azok tények "

    Hehe, a Halley üstökös 86' napközelben volt és a Vega szondák, amiben magyarok is részt vettek +30 és -130 ° C mértek. Miskolci bemutató csillagvizsgáló nagyon szép hely, én is jártam ott, de, hogy te nem (vagy csak látogatóban) az is biztos. Az egymondatos, vagy egyszavas válaszaid egyértelművé teszik számomra, hogy egy troll vagy. Nevetséges.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2014.10.29. 19:34:32
  • sirpalee
    #72
    Én sem írtam, hogy azt írtad volna. Gondjaid vannak a szövegértéssel? Látom te sem változtál semmit sem. Leleplező videó mikor lesz már? :)
  • MasterMason
    #73
    "Fagyni még mindig az illékony anyagok szoktak, eleve szilárd anyagok nem szoktak fagyni, mert elve szilárdak. Óvodás fizika..."

    Tehát akkor azt akarod mondani, hogy mivel pl az acél szilárd anyag, akkor már nem is lehet az acélt fagyasztani?

  • MasterMason
    #74
  • cylontoaster
    #75
    http://sg.hu/forum/uzenet/1414579414/8

    Ha esetleg nem vetted volna a fáradtságot, hogy megnézd.
    Biztos csillagász, én is tényként kezelném az állításait :)

    Továbbá még mindig teljesen mindegy hány fokon "fagyott" meg az aszteroida, ha a bányászáskor nem annyi a hőmérséklete. És az ziher, hogy nem a naprendszer peremén akarják farigcsálni őket, beljebb meg melegebb lesz.
  • citroface
    #76
    86 január elsején ott szilvesztereztünk a kutatótársaimmal , akkor haladt el a jupiter mellet.Akkor mértük, nagyon ünnepi volt a hangulat.
    De leírom harmadszor hogy megértsd: ha nem hiszed, szeretettel várlak az adatokkal
  • citroface
    #77
    pontosan melyik részét nem érted a kommentnek?
    hátha tudok segíteni, csak mert képeket bevágni hogyha nem értesz valami elég gyerekes
    (ha ezt a fizika professzorommal csináltam volna úgy kivágott volna mint macskát....)
  • Irasidus
    #78
    "Tehát akkor azt akarod mondani, hogy mivel pl az acél szilárd anyag, akkor már nem is lehet az acélt fagyasztani? "

    Ugye a halmazállapotokat iskolában és fázisátalakulásokat megtanultad? Szilárd anyagot hűteni lehet, de ez nem fagyás. De mi a kérdés, valójában. Mellesleg nem szidtam az édesanyádat sehol, valamit félre olvastál.
  • MasterMason
    #79
    Értem, és mivel akarják farigcsálni ezeket a -270 fokon minimum -100 C-ra fagyott aszteroidákat? Mert pl itt a földön nem sok exkavátor van, amelyikkel -50 fok alatt is dolgozni lehetne.
  • Irasidus
    #80
    Milyen műszerrel mérted meg, és hogyan? Van mérési jegyzőkönyv? Erről beszélj, és ne arról, hogy ki vagy, az nem érdekel, főleg ha bizonyítani akarsz valamit. Tudod tekintély elvű érvelés nem játszik, vagyis tudnád, ha csillagász lennél...
  • cylontoaster
    #81
    Mielőtt félreértesz, sose állítottam, hogy a dolog életképes, sőt.. Szerintem (is) csak simán meglopják azokat, akik hisznek benne...
    Nem értek hozzá, nem tudom, hogy ez a fúrás megvalósítható-e. Mondanám, hogy biztos kidolgoztak erre valamit, de ennél a projektnél nem lepne meg, ha nem..

    Amúgy szép mentés ez a -270 fokon -100ra fagyott duma :)
    Majdnem hihető, hogy eredetileg is így értetted.