195
  • gforce9
    #155
    Ez a saját tulajdonú és irányítású DK légierő? Mert akkor tényleg csak politikai okok miatt vannak ott. Bár nem tudom Kína mit lépne egy esetlegesen kialakuló É-D konfliktusban. Akkor lehet elkélne a segítség.
  • Molnibalage
    #154
    Burtálisan. Nagyjából ez az állomány.

    60 db F-15K, a legmorednebb F-15E legacy variánsok között van.
    150 db KF-16C/D, Block 30/32 és 50/52 változatok. Átlagosan fejlett F-16 változatok, fényévekkel előrébb van ez is mindenféle északi géphez képest.

    70 db F-4ESK. Bár ma ez már nem elsővonalas gép, a MiG-23-at leszámítva minden északi gépnél jobb.

    150 db körüli F-5E. MiG-21bisz szintű gép, de jobb légiharcrakétákkal képes a RoKAF harcba küldeni, hogy van AWACS supportja is.

    Ehhez képest az '50-se évek szintjén jelentő MiG-17/19 gépek a szovjet R-3Sz rakéta másolatainak leszármazottja még a Vietnám felett repülő gépek színvonala vagy az alatt vannak...
  • gforce9
    #153
    Amúgymeg Nógrádi elsősorban biztonságpolitikai és nem hadügyi szakember. És meglátásom szerint az összefüggéseket elég szépen feltárja.
  • gforce9
    #152
    Miért, dél koreának jobb a saját légiereje? Kérdezem csak, nem tudom. Lehet pontletojják a légierőfejlesztést, mert úgyis ott vannak a jenkik. Ami amúgy is hasznos nekik, ahogy írtad is politikai okokból. Amúgymeg fű alatt kína esetleg segíthet is hátulról észak koreának, ahogy megtette korábban is már tudtommal. Hülye egy világ van és kína érdekérvényesítési törekvései egyre nagyobbak.
  • Papichulo
    #151
    az amerikai titkosszolgalatok koltsegvetese evi 1200 milliard

    Duplaja az USA fegyveres eroi teljes koltsegvetesenek? Forras?
  • teddybear
    #150
    Mit nem lehet azon megérteni, hogy a régi status quót akarták visszaállítani, de azt nem lehet, mert Szaddam kiesett? Kiesett, mert az amerikaiaknak muszáj volt kiiktatniuk azért, mert nem fogadta el a rá kiosztott szerepet, és sokkal többre tört. Ha csak Iránnal háborúskodott volna, még most is a helyén ülhetne. Halálával viszont hatalmi vákuum keletkezett, azok a politikai ellenfelei, akiket eddig lazán elpusztított hatalomhoz jutottak.
    Ezért, és mert a világ jelentős részének elfogathatatlan hogy egy új, ellenőrizhetetlen iszlám erő belépjen a helyi és világpolitikai placcra, folyik tovább a katonai akció. Mostanában ugyan az amerikaiak szeretnének kihátrálni, de az általuk támogatott erők képtelenek ellenállni az erősödő iszlám fundamentalistáknak.
  • Vol Jin
    #149
    "Oke az eleg valoszinu, az olajon kivul sok egyebb bonyolult bel es kulpolitikai ok volt haboru meginditasara. De biztos vagyok benne hogy az olaj nelkul sohasem indult volna meg a hadigepezet."

    A háború két év alatt többe került ott, mint amennyi olajat ki tudnak termelni, és már tíz éve tart.
  • Molnibalage
    #148
    A hormuzi szorosnál is akkor hülyeség mondott, hogy kis híján nem röhögtem fel hangosan... Lehet, hogy biztpol téren tud valamit a hapsi, de a katonai képességekről fogalma nincs...
  • Molnibalage
    #147
    Félelmetesen nagy marhaságokat mond katonai téren. Ott egyenesen lefordultam a székről, mikor közölte, hogy miért van jenki légierő Dél-Koreában.

    Az észak-koreai légierő gyakorlatialg 3 típust - és alváltozatait leszámítva - gyakorlatialg repülő múzeum. Papíron mennyiségre talán 700 harci gép van, ami mennyiségileg jóval nagyobb, mint a RoKAF csak éppen korszerűnek mondható típusok száma 0. A legmodernebb gépeik is 25-30 évesek. MiG-29 9.12 szintű exportváltozatból talán van két tucat és ez a legmodernebb vas. Emellett van még '80-as években beszerzett Su-25 - szart sem ér légifölény nélkül, ami nincs - és MiG-23ML vagy MF, ami ma már szintén a múzeumi kategória. Ehhez képest akkor mit mondjon az ember a MiG-17, MiG-19 és MiG-21 kínai másolatokról (J-5/6/7 változatok), a H-5 (Il-28) és a Q-5-ről...? Már 30 éve is röhejesen elavultak voltak. MiG-21-ből PF változat viszi a prímet és '90-es évek közepé szereztek Kazahsztánból némi MiG-21bisz-t. Szintén múzeumi kategória.

    Azért van ott jenki csapat, mert politikai okokból hasznos. pusztán katonai szemmel túlbiztosítást jelentenek. A RoKAF önmagában ma 200+ korszerű multirole vadászgéppel bír, ami gyakorlatialg zárójelbe tesz mindent északon, a MiG-29-et leszámítva az összes gép kb. aggyaggalamb szinten van nekik...
  • Molnibalage
    #146
    A kitermelés költsége meg 0 mi...? A haszonnak kell meghaladnia az olajkincs értékét és nem az végfelhasználói árnak, amennyiért eladható + szállítási költség. Mert nem ingyen kerül távol-keleti olaj a világ túlsó felére át...
  • gforce9
    #145
    Hát azért azt mondani, hogy a békehadjárataink nem az olaj miatt történtek... hát szerintem eléggé naiv gondolat. Közvetlenül vagy közvetve abban a térségben minden az olaj körül forog. Hogy épp a politikai színtéren ürügynek mit mondanak, az egy dolog. Ahová bementünk az eddig politikai szinten totál kudarc volt és ezt előre lehetett tudni. Viszont nyilvánvalóan az érdekérvényesítés a térségben fontos volt. Idevonatkozóan ebben az előadásban elhangzik néhány érdekesség:

    http://www.youtube.com/watch?v=8smW5lj0mFQ
  • duke
    #144
    "A teljes olajkincs nem ér annyit, mint amennyibe a háború kerülhetett, csak Bush sajnos apjához képest annyira hülye, hogy az fájdalmas."

    Nem biztos hogy olyan hulye.
    Az Iraki olaj mennyiseget, minimum 120 milliard hordora becsulik. De akar a 300-350 milliard hordo is elkepzelheto. Egy hordo olaj ara kb 110 dollar.
    A valodi mennyiseg legyen mondjuk 200 milliard hordo.
    200 000 000 000 * 110 = 22 000 000 000 000
    Vagyis akar 20-30 ezer milliard dollarnyi olajrol van szo. Ha 3-5 ezer milliard volt a befektetes, ez meg akkor is jovedelmezo, ha nem minden olajat az amcsik termelnek ki.
    Ennyi penzbe szerintem meg a WTC lerombolasa is belefert.
  • duke
    #143
    " hogy a szaudiak kívánsága volt Husszein kiiktatása. Az amerikaiak meg kurvára balekok,"

    Oke az eleg valoszinu, az olajon kivul sok egyebb bonyolult bel es kulpolitikai ok volt haboru meginditasara. De biztos vagyok benne hogy az olaj nelkul sohasem indult volna meg a hadigepezet. Nezem a spektrumon az Oliver Stone amerika elhallgatott tortenelme sorozatot, hat elkepeszto az vegtelen mocsok szemetseg amit az Amerikai politikusok, olajcegek, fegyvergyarak, a hadsereg kovettek, kovetnek el a vilag ellen.
    (A hetvenes evekben, meg Amerika importalt vegyifegyvereket Szadamnak.)
    A minimum 3 ezer milliard-os koltseg az Oliver Stone filmben is elhangzott. Plusz meg az is, hogy az amerikai titkosszolgalatok koltsegvetese evi 1200 milliard, es ez csak a bevalott legalis koltseg vetes. (szoval ilyen nagysagrendu penzekrol van szo)
    Amugy "korulneztem", jelenleg teljes erovel folyik az iraki olaj kitermelese. 30 %-al tobbet termelnek, mint a haboru elott.
    Annyira, hogy meg mi sem tudtunk kimaradni belolle
    Ömlik az olaj a Mol iraki mezőiről
  • Molnibalage
    #142
    Én csak a villanyt néztem meg, mert a releváns a témában. A másikról lövésem sincs.
  • Molnibalage
    #141
    A teljes olajkincs nem ér annyit, mint amennyibe a háború kerülhetett, csak Bush sajnos apjához képest annyira hülye, hogy az fájdalmas.
  • Vol Jin
    #140
    "Hat hogyne persze a hos amerikaiak elvittek a demokraciat szenvedo nepnek."

    Baromira leírtam már egy korábbi kommentben, hogy a szaudiak kívánsága volt Husszein kiiktatása. Az amerikaiak meg kurvára balekok, hogy a wahabisták az orruknál fogva vezetik őket. A szaudiak meg támogatják az iszlamista felkelőket az amcsik házta möhött, azoknak meg nincs lehetőségük azt mondani, hogy a kurva anyátok, eljátszátok a szövetségest, beleugrasztatok egy háborúba, jözben a káoszban támogatjátok azokat, akik ellen harcolunk.


    "Nem gondolhatod komolyan, hogy ezer milliardokat koltenek el, csak hogy nehany millio arabnak kicsit jobb legyen."

    Akkora köcsög vagy, hogy amikor egyértelműen leírtam a véleményem, van pofád hazudni egy el sem hangzott, nem is létező, általad kitalált véleményemet, hogy azzal vitázgathass.

    "Az olaj keszletek hozzaferhetoseget, pedig evtizedekkel elorre kell biztositani. Es biztos lehetsz benne, hogy az amerikai olajcegek mar ott vannak a kutaknal, megha a kitermelest eppen meg nem kezdtek el."

    Az életben nem lesz ott béke, csak káosz. Ötven éves távlatban balhé lesz ott.
  • duke
    #139
    ""Az emberiség energiafelhasználása napjainkban kb. 13 TWév/év"

    Ez mi a túró akar lenni...? Az energifelhasználás meg pontatlan, mert abban a villanytól a fûtésig és klímáig minden benne van. Én 20 ezer TWh körüli fogyasztás találtam villanyra, de ez 2002-2010 közötti adatok felhasználásával kapták. A 20 ezer TWh az laza 3 nagyságrenddel nagyobb, mint amivel te számoltál"

    Az altalam talalt adatok alapjan a nagysagrend az jo, a pontos ertek nyilvan fugg az adott evtol is, mert folyamatosan emelkedik.

    Az ezen az oldalon levo Az emberiség energiaellátása és annak jövoje.pdf jegyzetbol szamoltam.
    2012-ben 12500 Mtoe (millio tonna olaj egyenertek) energiat hasznalt az emberiseg. 1 Mtoe = 41868 TJ
    igy: 12500 * 41868 * 1 000 000 000 000 = 523 350 000 000 000 000 000 J
    vagyis 5.2*10^20 J

    a 20 ezer TWh az meg szerintem csak 0.72*10^20 J vagyis kevesebb, illetve csak a vilanyra, lehet jo.

    Ha van kedve valakinek azert utanna szamolhatna.
  • teddybear
    #138
    Azért félelmetes, hogy mennyire hajlítod a nemrégmúltat a szájad íze szerint.

    Irakot azért támadták meg '90-ben az amik és a többi olajtermelő( például Szaúd-Arábia is), mert Szaddam elfoglalta Kuvaitot. Egyrészt ezzel a felügyelete alá került a világ ismert olajkincsének cirka negyede, másrészt Kuvait felé jókora összeggel volt adós. Ez persze egyetlen környékbeli arab országnak sem volt ínyére. A szaúdi hercegek egy emberként követelték a beavatkozást, mert féltek, hogy az ő olajuk leesz következő, amit elvesz Szaddam. Még Irán sem pofázott különösebben a háború ellen. Behúnyták a szemüket, amíg az egyesült erők elvégezték a piszkos munkát.
    A második háború meg azért kellett, mert az elsőben nem verték agyon rendesen Szaddamot.

    Ha nem kenik el a száját időben Szaddamnak, most ki tudja, hol járna az olaj ára, meg milyen baromságokat művelne az a sok rongyosfejű a közel-keleten.
  • duke
    #137
    "Irakot politikai okokból támadták meg. Az iraki olaj jelenleg senkit nem érdekel."

    Hat hogyne persze a hos amerikaiak elvittek a demokraciat szenvedo nepnek.
    Nem gondolhatod komolyan, hogy ezer milliardokat koltenek el, csak hogy nehany millio arabnak kicsit jobb legyen. Az olaj keszletek hozzaferhetoseget, pedig evtizedekkel elorre kell biztositani. Es biztos lehetsz benne, hogy az amerikai olajcegek mar ott vannak a kutaknal, megha a kitermelest eppen meg nem kezdtek el.
  • gforce9
    #136
    ja az van
  • Vol Jin
    #135
    Nálatok is él ez a porszem került a gépezetbe üzenet?
    Mármint, hogy nem lehet belépni kommentelni, csak ide a fórumba?
    És a fórum késleltetéssel tölti át a kommenteket a cikk alá, és csak itt a fórumban realtime?
  • Vol Jin
    #134
    "Szerintem az a hélium. "

    Szerintem meg nem. A Héliumot elég könnyű tárolni. Bele kell fújni egy lufiba. :-)
  • Vol Jin
    #133
    "Altalanosan elfogadott, attol fuggoen, melyik szakember eppen mit szamol bele, hogy az amerikai kormany, minimum 3 ezer milliardot, de inkabb 5 ezer milliardot koltott az elmult 10 evben az iraki haborura.
    Gondold el, ha ebbol a penzbol, azota nap, szel eromuveket epitettek volna, hol tartana a vilag."

    Sehol.
    Irakot politikai okokból támadták meg. Az iraki olaj jelenleg senkit nem érdekel. Ha háború helyett szél meg naperőműveket építettek volna, akkor gyakorlatilag egy másik ablakon dobták volna ki a pénzt.
  • Vol Jin
    #132
    "Jo orulj neki, rosszul irtam, sima 5 ezer milliard akart lenni. A lenyeg nem valtozik, hogy az amerikai kormany ennyivel tamogatta az olajipart.
    Ennek a penznek a tizedebol, akkora naperomuvet epithettek volna, ami tobb alam teljes energia igenyet kiszolgalna."

    A teljes védelmi költségvetésük lehetett ekkora az elmúlt 10 évben. Tehát te a teljes védelmi kiadásra ráfogod, hogy az olajiparnak juttatott támogatás. Korábban erre már válaszoltam, de azt figyelmen kívül hagytad. Te nem csak hülye vagy, hanem egy gusztustalan féreg is.
  • Molnibalage
    #131
    Nem, a hidrogén.
  • Molnibalage
    #130
    Az emberiség energiafelhasználása napjainkban kb. 13 TWév/év

    Ez mi a túró akar lenni...? Az energifelhasználás meg pontatlan, mert abban a villanytól a fűtésig és klímáig minden benne van. Én 20 ezer TWh körüli fogyasztás találtam villanyra, de ez 2002-2010 közötti adatok felhasználásával kapták. A 20 ezer TWh az laza 3 nagyságrenddel nagyobb, mint amivel te számoltál...
  • Molnibalage
    #129
    Sehol.
  • Molnibalage
    #128
    Itt gondolom kwh-kat akartál írni, hogy 50 kW beépített teljesítmény kell 10 kWh termeléshez. Ez egy napsütéses napon nem igaz, de egész éves átlagban a helyzet még ennél is szarabb. Ezért pocsék a nap és szél. Ha minden ideális, akkor elárasztják a rendszert krafttal, ha meg nem ideális, akkor termelésük 0. Erre nem lehet alapozni, ezért szart sem érnek a világ nagy részén.
  • Papichulo
    #127
    Jo orulj neki, rosszul irtam, sima 5 ezer milliard akart lenni.

    Konzekvensen hibasan hasznaltad ;)

    A lenyeg nem valtozik, hogy az amerikai kormany ennyivel tamogatta az olajipart.

    Ja, akkor nem a hadiipari lobbit es a New York-Tel Aviv tengelyt? Pedig en az itteni kommentekbol azt szurtem le :)
  • teddybear
    #126
    Én sem vagyok különösebben járatos a hidrogénszállításban.
    Amennyire tudom vagy piszkosul le kell hűteni, hogy folyékony állapotban lehessen tartani(a hidrogén -253°C alatt folyékony!), vagy normál hőmérsékleten fémhidritekkel nyeletik el. Az első esetben a hűtés okoz gondot, a második esetben a fémhidritek súlya. Ráadásul a fémhidritekből időbe telik mind a hidrogén kivonása, mind az elnyeletés.
  • gforce9
    #125
    Márcsak azért is gondolom, hogy ez elég nagy nehezítő tényező, mert különben kb semmi sem állná útját annak, hogy vizet bontsunk széllel-nappal és tartályhajókon vagy vezetéken oda vigyük ahová akarjuk. Nyilván van fizikai akadálya és én emögött elsősorban a hidrogén problémás tárolását sejtem, bár nem vagyok marhára szakértő.
  • teddybear
    #124
    Igen. De ha azt is kivonod, a tároló struktúrája megsérül és a továbbiakban már nem tudod használni. Szóval ahhoz nem lehet nyúlni.
  • teddybear
    #123
    Nem tévedsz. Ráadásul hűteni is kell, ami komoly energiabefektetés, és tovább rontja a hatásfokot.
  • halgatyó
    #122
    Kösz, ez pontos adat.
    Az a párnagáz ugyanaz a földgáz, mint a mobilgáz?
  • halgatyó
    #121
    Szerintem az a hélium. A hidrogén diffúziója csak magasabb hőmérsékleten probléma, pl. a vas megridegedik és felhólyagzik tőle többszáz fokon (ha jók az emlékeim), de szobahőmérsékleten nem.
  • gforce9
    #120
    Tudtommal a hidrogén viszonylag könnyen átdiffundál az egyszerű tartályok falán, elég macerás tárolni, de javítsatok ki ha tévedek.
  • teddybear
    #119
  • halgatyó
    #118
    Nos, nézzünk néhány számot. (a víztározós energiatárolást már többször kiszámolgattuk, ezért azt most hanyagolnám a sokmillió négyzetkilométeres vízfelületével és az édesvíz vagy sósvíz legyen-e dilemmával)

    Az emberiség energiafelhasználása napjainkban kb. 13 TWév/év, vagyis folyamatosan 13 TW, ez ezt jelenti. 13 TW*év az kb. 4*10^20 J (ejtsd: négy szer tíz a huszadikon zsúl)

    Tegyük fel, hogy a fél éves energiafelhasználás felét kellene tudni eltárolni (az erősen ingadozó megújulók esetében ez reális), akkor 10^20 J energiamennyiság eltárolását kellene megoldani.
    Legyen a hatásfok 75%, ekkor 1,3*10^20 J.

    Mivel a víz képződéshőle 286 kJ/mol, ebből kiszámolható, hogy a hidrogén (elégetés esetén) kilogrammonként 143 MJ energiát tárol el.

    Ha az előbbi 1,3*10^20 J -t elosztjuk a 1,43*10^8 J/kg -al, akkor
    kb (kerekítve) 9*10^11 kg hidrogént kapunk. Ezt kellene eltárolni.

    Sok-e ez, vagy nem? Próbáljunk összehasonlítani más, már ismert adatokkal.

    Kétféleképpen tudom a tárolást elképzelni: nyomás alatt sűrített gáz formában vagy cseppfolyósított formában (a cseppfolyós hidrogén sűrűsége kb. 90 kg/köbméter)

    Nézzük a gázformában tárolást, a földgázt is így tárolják, pedig azt SOKKAL könnyebb cseppfolyósítani és úgy tartani.
    Magyrország gáztározó kapacitása tudtommal 7 milliárd atmoszférikua köbméter (az más kérdés, hogy a föld alatt nagy nyomáson kisebb térfogaton is elfér)
    Ha csak létszámarányosan nézzük, az egész emberiség létszáma kb. 700-szorosa a magyarországi lakosságnak. Vagyis az egész emberiségnek ekkor 5ezer milliárd köbméter gázt kellene tudnia eltárolni, hogy arányos legyen. Vagyis 5*10^12 köbmétert.

    A fent kiszámolt 9*10^11 kg hidrogén atmoszférikus nyomáson (1 kg H2 az 11 köbméter) kb. 10^13 köbméter lenne.

    Erre az emberiség nincs felkészülve. Nem is beszélve a földalatti tározók benyomási-visszanyerési hatásfokáról.
    Fémtartályokban meg még százszor inkább nincs felkészülve erre az emberiség (mindenütt a föld alatt tárolják a gázt).
    Nem állítom, hogy lehetetlen, de nagyon nagy feladat. Házi feladat: kiszámolni, hogy mennyi tartály kellene ehhez, és az mennyi acélt igényel, és hogy viszonylik ez az acél az ipari kapaciátsokhoz
  • teddybear
    #117
    Na kissé össze-vissza írok !

    Szóval a fermentáló tartályokkal biogázt csinálnak, amiből a dízelerőmű áramot állít elő. Ezt táplálják de a hálózatba.
    Előnye, hogy csak azt a széndioxidot állítja elő, ami úgy is keletkezne a trágya természetes bomlásából, és időfüggetlen. Mivel az egész erőműegység gyorsan tud reagálni, alkalmas a többi megújuló teljesítménykompenzálására is.
  • gforce9
    #116
    Szerintem a megújulókat arra kellene használni, amire jelenleg valók. Nem mindenre erőltetni, így kevesebb lenne a velük szembeni ellenállás. Pl. napelemmel klímát hajtani egy az egyben erre mondjuk simán törvényt is lehetne hozni. Ahol a klíma kényelmet szolgál, ott teljen arra is, hogy nyáron ne kelljen emiatt + 2 gázerőművet bekapcsolni, mert épp meleg van. Szélerőművel öntözési vizet emelni víztározókba, tornyokba. Vagy épp elektromos autó akkuját tölteni vele. Mindezekre van idő, lokálisan felhasználható a megtermelt mennyiség azonnal és értelmes célra. Persze közben lehet agyalni, hogy hol segíthet még. Biztosan van sok terület ahol értelmesen felhasználhatók lennének. Mondjuk a pluszáramot nálunk az éjszkai körre kellene akasztani (nem tudom, hogy máshol van e ilyen hogy éjszakai áram, kövezzetek meg, lehet mindenhol bevett szokás:) ) és sok felesleget le bírna nyelni, mert sok a villanyboiler. Márcsak azért sem kellene leállni a megújulókkal, mert egy idő után ígyis-úgyis muszáj lesz átállni rájuk, hacsak a fúziós reaktor nem hoz eredményt vagy a tóriumos nem terjed el. Nem árt fejleszteni szerintem, mert ha nem is mindent tudnak megoldani, de levehetnek terhet a hagyományos erőművekről. Az meg, hogy drágább e az áram vagy olcsóbb... fenét se érdekelné, ha tisztább lenne a levegő. Sajnos az egészséget pénzzel megvenni nem lehet, az áramot igen.