76
  • Tetsuo
    #1
    A cikk és a felfedezés is arról szól, hogy egy csomó állítás megdőlni látszik, erre: "ám felszíne kellően forró ahhoz, hogy élet biztosan ne alakuljon ki rajta. " :-) "Bírom" ezeket az okos, de közel sem bölcs embereket. ;-)
  • Vol Jin
    #2
    Ezek nem állítások, hanem feltételezések.
  • Alexease
    #3
    El tudom kepzelni, mekkorat szivhatnak az ilyen helyen dolgozo grafikusok, amikor fel tucat csillagasz korbeuli, es egy 3 pixeles foltbol megalkotjak ezeket a kepeket;)
  • xpek55
    #4
    Nem is értem miért mondanak valamire kijelentést, amikor tudják ők is, hogy nem is biztosak benne. Magam, ha tehetném, akkor egy külön független kutatást végeznék, hogy az űrben mégis még mik lehetnek. Az elméleteknek van helye természetesen. :)

    Miért ne lehetne olyan dolog is, amit idáig még senki sem gondolt ki? Például most itt a Földbolygó. Ezen a bolygón tudjuk és éljük rajta az életet. Addig meg máshol más feltételek között. Itt bejöhet már a képzelet is a dologba. Miért ne lehetne másmilyen az élet?

    A jelenlegi technikai szintünk is szerintem egy vakvágány.

    Szerintem egy teljesen új szemléletre volna itt szükség a csillagászatot is illetően. Mondjuk úgy, hogy józan keretek között először is a Naprendszert kellene részletesen és nem pedig ilyen rémesen felületesen felmérni. Ahogy azt mostanság csinálják. Számomra a mostani vizsgálatok nagyon felületesek. Nem hatolnak be igazán a "mélységbe".

    Szerintem most a másik naprendszereket ameddig kijutni nem tudunk amúgy sem a mostani technológiai szintünkkel bárhova. Addig hagynunk kéne. Létezni fognak azok máskor is. Csakis a saját Naprendszerünkre hagyatkozhatunk. Miért nem inkább csakis azt vizsgáljuk be először ténylegesen, hogy hol van nyersanyag lelőhely a szomszédos bolygókon/aszteroidákon? Valami módszer kidolgozását elkezdenék, amit nevezhetnénk terraformálásnak ebben az esetben. Oszt létrehoznának kisebb-nagyobb telepeket, ahonnan elindulna a terraformációs folyamat.

    Aztán, amint befejeződött az is akkor odaköltözni és élni. Ennyi... Aztán, amint olyan a szellemi/technikai szint, akkor továbbléphetünk a mély űrbe.
  • Vol Jin
    #5
    "Szerintem most a másik naprendszereket ameddig kijutni nem tudunk amúgy sem a mostani technológiai szintünkkel bárhova. Addig hagynunk kéne. Létezni fognak azok máskor is."

    Miért is? Tilos űrteleszkópokkal messzire kukkolni, mert van mit felfedezni a környezetünkben is? A sok csillagász fejezze be amit csinál, de azonnal?

    "Csakis a saját Naprendszerünkre hagyatkozhatunk. Miért nem inkább csakis azt vizsgáljuk be először ténylegesen, hogy hol van nyersanyag lelőhely a szomszédos bolygókon/aszteroidákon?"

    Miért kellene az aszteroidákon bányászni? Nem értem a gondolatvezetésed.

    "Valami módszer kidolgozását elkezdenék, amit nevezhetnénk terraformálásnak ebben az esetben. Oszt létrehoznának kisebb-nagyobb telepeket, ahonnan elindulna a terraformációs folyamat."

    Mit szeretnél terraformálni?

    Vénusz: Kénsavfelhők, 100 atmoszféra nyomás, 500 fok.
    Mars: Nem képes légkört megtartani. Ezért lett kopár sivatag.
    Hol meg mit akarsz te terraformálni?

    Most már tényleg kíváncsi vagyok, hogy miket is képzelsz te a világról...
  • xpek55
    #6
    Miért lenne tilos űrtávcsővel bármit vizsgálni? Magam csak azt mondtam, hogy nem sok hasznunk van kollektív tekintetben az információn, vagyis magán az ismeret megszerzésén kívül az ilyen jellegű kutatásokból sajnos. Így vélekedem róla. A priorizálás miatt gondolom így, hogy előbb a "saját tájunkon" tegyünk rendet. Aztán, amint ez is megvan, akkor lehet további "hely" után nézni.

    Hát magam is csak spekulálgatok. Igazából sok-sok dolgot olvastam itt az interneten, ami kissé hagyott bennem egy kis "ürességet". Egyszerűen nagyon sok az információ és, ahogy értelmezni tudom magát a létet, a világot és az ember létét is. Igenis van helye az úgynevezett "fantáziába" illő ötleteknek is a tudományok területein. Ezért bátorkodtam kicsit a saját elképzelésem elmondani itt.

    Honnan gondolod, hogy maga a Mars nem tudja megtartani a saját légkörét? Ha ez igaz, akkor miért nem dolgozhatnánk ki valami olyan módszert, aminek lehetőség szerint a Mars képes lehetne megtartani a saját légkörét is. Amint ez is meglenne meglehetne magát a Marsot terraformálni.

    A Vénuszról magam nem tudok sokat. Tehát lehetséges, hogy igazad van e tekintetben.

    Az aszteroida "független". Mondjuk így. Az a helyzet, hogy a mostani természeti katasztrófák zöme is igazából a "helyi bányászat" (olaj, szén, arany stb. kinyerés) következménye, ami már több száz évre vezethető vissza. Sok tudós is már burkoltan bevallja, hogy a bányászat (is) képes földrengést/vízözönt kiváltani.

    Az aszteroida ezzel szemben majdnem "statikus". Onnan meg nyugodtan kilehet szedni az ottani nyersanyagokat, amiket aztán idehozhatnánk a Földre és hasznosíthatnánk az iparban.
  • gforce9
    #7
    "Magam csak azt mondtam, hogy nem sok hasznunk van kollektív tekintetben az információn, vagyis magán az ismeret megszerzésén kívül az ilyen jellegű kutatásokból sajnos." Nagyot lendített előre a részecskekutatásokon a csillagászat. Megmondták a gyorsítók üzemeltetőinek, hogy mit és milyen energiaszinteken kell vizsgálni az új jelenségekért. Aztán, hogy egy új felfedezésből lesz e kvantumalagút effektus és számítógép és utána facebook, vagy nem tudjuk hasznosítani, az csak utólag derül ki. Mindenesetre pl a He->C fúzió épphogy egy csillagász agymenése nyomán derült ki, hogy hogyan is megy végbe. Persze kérdés, hogy ez hasznosítani tudjuk e valamikor, de ha még ez az ismeret sincs a birtokunkban, akkor aztán tutinincs esély se a hasznosításra. :)
  • gforce9
    #8
    Az aszteroidabányászat pedig mindaddig vágyálom marad, míg dollármilliókat kell ahhoz is költeni, hogy 100kg holdkövet hazahozzunk. Ennek még nagyon nincs realitásértéke.
  • gforce9
    #9
    ui: ha eltekintünk a dollármillióktól, az erőforrás(energia-anyag) amit be kell fektetni az is többszöröse annak amit haza tudnánk hozni.
  • Molnibalage
    #10
    A jelenlegi technikai szintünk is szerintem egy vakvágány.
    Ez a mondat értelmetlen. A szintek egy miősége van, de csak iránynak van "vakvágyána"....
  • Molnibalage
    #11
    Nem milliókat, tízmilliárdokat.
  • Tetsuo
    #12
    Mint mindig, most is sikerült kiragadnod a lényeget. :-D
    Mellesleg de, állították, mint most a "biztosat" az élet hőmérsékleti határáról.
  • xpek55
    #13
    Köszönöm a tájékoztatást. Magam ezt így nem tudtam. :) Na, de tévedni emberi dolog tudtommal.
  • MsUser
    #14
    Ha energiát és pénzt nem sajnálva kolónia építésbe kezdenének a Marson az már egy kis lépés lenne előre!
    A nyersanyagokat ott célszerű felhasználni megmunkálni ahol találhatóak, nem a földre szállítani!
    Ha a technológiai hátterét megteremtik egyszerűbb a holdról vagy a világűrből indítani űrjárművet.
    De jelenleg jobb üzlet UHD Display-eket fejleszteni és kőolaj herdálással meghajtani a közlekedési eszközöket, vagy genetikailag manipulált növényekkel etetni a fogyasztókat, és az így okozott elváltozásokat giga gyógyszeriparral javítgatni!
    Ez jó irányú fejlődés!?!? :(
  • caius marius
    #15
    +1
  • Blutarsky76
    #16
    17x-es Föld tömeg, az elég nagy gravitáció jelent. Ha él is ott valami, hát nem irigylem.

    @MsUser:

    Ez inkább fejlövés, mint fejlődés.
  • torreadorz
    #17
    "Ha energiát és pénzt nem sajnálva kolónia építésbe kezdenének a Marson az már egy kis lépés lenne előre! "

    De ez nem energia és pénz kérdése hanem technológiáé. Az meg nincs.
    Hogy a régi viccel éljek:
    -Tud úszni?
    -Nem
    -És ha fizetek érte?
    -....

    Jelenleg a technológia ott tart, hogy egy retkes 100 kilós müholdat sem sikerül 10-ből 10x pályára állítani pedig csak néhány száz km-ert kell felvinni... És ha mégis pályára, a többi sem megy döccenőmentesen, hány eset van hogy nem nyilik ki a napelem meg hasonlók és mehetnek az ürhajósok szerelni (ha szerencséjük van és nem pottyant vissza a sürübb légkörbe és égett el).

    Nem hogy millió kilométerekre komplett ipari berendezéseket, embereket stb teljes létfentartással stb el tudjanak juttatni. A visszajövetelről nem is beszélve.
  • xpek55
    #18
    Az a baj hogy a gazdasági rendszerünk világszerte egy dologra állt rá. A pocsékolásra, ami szerintem kollektív értelemben tökéletesen lefesthető. Csak hát ez senkit sem érdekel (99% lakossága a Földnek egyszerűen toszik rá... Sőt! ár le is támadja az embert, ha mer egy picit pedzegetni is efelé. Magam a szűk környezetben ilyenekkel találkoztam nagyobbrészt...). Pedig, ha csak egy picit is elgondolkodnának azok az okosak, akik nap, mint nap a kis "eledelüket" leszállítják a kedvenc "étkezdéjükbe"/haza. Az önmagában mekkora energia befektetés. Kb. 1000x-eres befektetés 1/1000-red haszonért, ha most teljesen józanul kimérve a szállítást, az üzemanyagot, a költségeket, az emberi erőt is és az időt is. Akkor sok munka a kicsi jelentéktelen haszonért.

    Ez nekem a véleménye az egészről.
  • xpek55
    #19
    Szóval a Földön túli szint az bőven még a messzeségben van és sajnos még abban lesz számtalan ok miatt. Ezért is a technológia is nagyon lagymatag. Úgy bíznak benne, mint ha az örökké tartana.

    Na mi volna akkor, ha az internet befuccsolna? Nem a világnak lenne vége, hanem csak kemény 50-80 év technikai fejlődése menne el a semmibe. Ezért is olyan sok dolog van a világban, ami nagyon a kicsi véletlenen múlik...
  • gforce9
    #20
    "Na mi volna akkor, ha az internet befuccsolna? Nem a világnak lenne vége, hanem csak kemény 50-80 év technikai fejlődése menne el a semmibe."

    Szerintem az internet jelentősége erősen túl van hypolva. Megkönnyíti az életet persze, de nem túl régi dolog, lényegében 20 éve még az intézmények némelyikébe sem volt net, nemhogy magánembereknél. Az internet erőforrásainak jó része a marketinganyagok továbbítására megy el, másik nagy hányada az idiótaságokra és csak nagyon kis százalék a ténylegesen hasznos információ. Ez utóbbi mennyisége az elmúlt 20 év alatt alig nőtt a másik kettőhöz képest.
  • xpek55
    #21
    Ez igaz teljesen. Annyi sületlenség van az interneten. Pedig,ami tényleg nagyon fontos lenne. Azt sajnos egyszerűen rémesen nehéz megtalálni az interneten. Sajnos a sok konteós dolog is nagyon jelen van. Ami ténylegesen csak megzavarja az embert, ami csak hátráltatja egy esetleges kutatás/komoly téma érdeklése esetén.
  • gforce9
    #22
    Na ez biztos. Se szeri se száma az irreleváns vagy kamu oldalaknak. A cikkhez hozzá szerettem volna szólni, csak a hozzászólásomhoz kellettek volna a Kepler 10 csillag spektroszkópiai vizsgálatai, hogy milyen eloszlásban tartalmaz elemeket a központi csillag. Beírtam google-ba hogy: kepler 10 star. Erre 3 oldalon keresztül a bolygók felfedezéséről szóló cikkeket adja be. Próbálkoztam egyéb szavakkal a -10c és egyéb kapcsolókkal, de 10 perc után feladtam. :) Ha valakinek linkje lenne erről, megköszönném.

    A kíváncsiságom oka az, hogy vajon a csillag anyagösszetétele mennyire vág egybe a napunkéval?
  • Cat #23
    http://en.wikipedia.org/wiki/Kepler-10
  • gforce9
    #24
    Nyilván ezt megleltem, de ez csak annyit mond hogy 70% a fémgazdagság. Azt tudom, hogy ami nem hidrogén vagy hélum azt a csillagászok fémnek mondják, de ettől kicsit jobb forrást kerestem. Azért köszi.
  • Molnibalage
    #25
    Űrhajósok eddig a Hubble-t láeszítva tudtommal, ha kb. kétszer szereltek vagy hoztak le holdat és azt is az STS-sel, ami már nincs...
  • Vol Jin
    #26
    "Honnan gondolod, hogy maga a Mars nem tudja megtartani a saját légkörét?"

    Alacsony gravitáció, vulkanikus aktivitás hiánya.
    A szökési sebesség alacsony a harmad akkora gravitáció miatt, ami miatt elfogy a légköre utánpótlás nélkül. Nincs mágneses mezeje, így még a napszél is lefújja azt a szegény légkört. Olyan 1 századnyi atmoszférán be is állt az egyensúly, de lehet, hogy még így is fogy szegényke légköre.
  • Vol Jin
    #27
    "Az aszteroida ezzel szemben majdnem "statikus". Onnan meg nyugodtan kilehet szedni az ottani nyersanyagokat, amiket aztán idehozhatnánk a Földre és hasznosíthatnánk az iparban."

    Mégis milyen anyagokat bányásznál ott?
    Kőzeteket exkluzív járólapnak?
    Vagy mondjuk vasat? Minden vállalkozásnak van egy költségvonzata.

    Eleve minden, amit bányászunk, az biológiai eredetű a drágaköveket, meg a vulkanikus kőzeteket leszámítva. Gondolom nem járólapért mennél oda, a drágaköveket ott meg nem találsz.

    Az összes érc biológiailag alakult ki. A vas az tengeri baktérium telep leülepedése. A kezdeti magad vasoxid tartalmat baktériumok zabálták ki az óceánokból, és az egymásra halmozódó telepes mikroorganizmusok teteme a lelőhely. Gyakorlatilag, ami koncentráltan jelen van a természetben, azt élőlények halmozták fel. a tengerekben. Na most ilyen nem lesz az aszteroidákon. Amit találni fogsz nagy valószínűséggel, az egy homogén katyvasz.
  • Vol Jin
    #28
    Oké, de szerinted mi abban az üzlet, hogy a Marson bohóckodna egy tucat asztronauta "népi kohókkal".
  • Vol Jin
    #29
    "Pedig, ha csak egy picit is elgondolkodnának azok az okosak, akik nap, mint nap a kis "eledelüket" leszállítják a kedvenc "étkezdéjükbe"/haza. Az önmagában mekkora energia befektetés. Kb. 1000x-eres befektetés 1/1000-red haszonért, ha most teljesen józanul kimérve a szállítást, az üzemanyagot, a költségeket, az emberi erőt is és az időt is. Akkor sok munka a kicsi jelentéktelen haszonért."

    Persze, az Uránuszon nem létező kőolajat bányászni az meg nem pazarlás. Az színtiszta hatékonyság. Ha betiltanánk az ételfutárokat, akkor lenne pénz űrkutatni, hogy kibányásszuk a kalciumot az aszteroidákról. Honnan jönnek ezek a zseniális megváltó ötletek?
    Gyanítom, hogy ebből a szellemi kapacitásból hozza összemagának Orbán a kétharmadot. Elég, ha a Szíjjártó vagy a Zsigo kiáll morogni a mikrofon elé egy tőmondatos szólammal, már ájulnak is maguk alá, hogy jómegmondta a rezsicsökkentője, rászavazok.
  • caius marius
    #30
    A pocsékolásban abszolút igaza van. Egyszerűen elképesztő, hogy az energia nem megdelelő felhasználása milyen méreteket öltött a "civilizált" világban. És ige a pocsékolás tul.kép népi hóborttá vált. Ha pedig ez ellen szólsz akkor azonnal kezdődik az ajvékolás...
  • Molnibalage
    #31
    Ennyi erővel ez a fórumozás is az, hiszen nem szükséges a túléléshez. Minden, ami nem ahhoz kell pocsékolásnak tekinthető. Te milyen életszínvonalon képzeled a túlélést? Hát mást?

    A leggegyszerűbb mód a pazarlásra mi lenne? Csak olyan jármű forgalomba helyezése, ami nem képes 70-80 km/h-nál gyorsabban menni. Ugyanis az autóplyán 130-140-nél a fogyasztás kb. 2-3-szoros. Képzeljétek el, hogy mennyivel csökkene a szénhidrogén felhasználás, ha hirtelen megfeleződe a fogyasztás.

    Persze ez ellen ki ne ajvékolna..? Mert ma divat lett az, hogy mindet azonnal, mindahova gyorsan. Erre épül a gazdaság. Persze, ha a benzin/go. ára majd elfogadhatatlanul magas lesz, akkor vagy így közlekednek majd vagy sehogy... Előbb utóbb az kínálat-kereslet-ár belövi ezt. Ha ma lenne ez kötelező, akkor a finomítók nagy része elég hamar tönkremenne...
  • caius marius
    #32
    A fórumozás, persze ideális esetben, az épülésedet, fejlődésedet is szolgálja, míg pl. a kiscicáknak, kiskutyáknak elkészített kanapé nem szolgál semmit csak a pocsékolást.
    A mindent azonnal és mindenhova gyorsan "divatja", nem csak önmagában véve pocsékolás, de egy önmagát gerjesztő, negatív értékrendet szülő és egy sehova nem vezető, illetve, rossz irányba mutató folyamat.
    Abban hinni, hogy egy "kínálat-kereslet-ár" előbb vagy utóbb belövi ezt, már már a demagógia határát súrolja. (Nem sértésnek szántam) Szvsz az elmúlt évtizedek messzemenően igazolták, hogy a kereslet-kínálat önszabályozosdi nem működik. A piacokat sokkal inkább jellemzik a háttérben kötött korrupciós alkuk tömkelege mint az önszabályozás.
  • Tetsuo
    #33
    Igaz. Ráadásul, ha nincs korrupció (ideális esetben), akkor is beindul egy igénydegradálás minden kereskedelmi szolgáltatásnál.
    Az igénytelenedés, a konzumidiotizmus, a pszichikai ráhatás és végül az 1984 monopólikus desztópiája bele van kódolva a csak kicsit szabályzott vagy "szabadon hagyott" kereskedelembe, a kapitalizmusba.
  • Molnibalage
    #34
    Márpedig van ilyen hatás. Amikor durván megugrott a motor hajtóanyagok ára, az emberek elkedeztek kevesebbet autózni. A MOL logisztika és finomító elhiszed, hogy képben van ugye?
  • caius marius
    #35
    A durva megugrások, főleg itthon, rendszerint a magas adótartam miatt alakul nak úgy, ahogy, nem pedi az olaj hordónkénti ára miatt. Pont a hajtóanyagok ára az ahol a korrupciós gépezet a leginkább működik és használják mondjuk azt a politikában.
  • Vol Jin
    #36
    "A pocsékolásban abszolút igaza van. Egyszerűen elképesztő, hogy az energia nem megdelelő felhasználása milyen méreteket öltött a "civilizált" világban. És ige a pocsékolás tul.kép népi hóborttá vált. Ha pedig ez ellen szólsz akkor azonnal kezdődik az ajvékolás..."

    Pazarlás a te számítógép használatod. Fejezd be! Fölöslegesen pazarlod az áramot. Elképesztően botrányos az amit csinálsz. Nincs jogod tönkretenni a bolygót azzal, hogy itt internetezel!

    Gondolom, az neked is evidenncia, hogy havonta két-három alkalomnál több esetben nem szabad fürdeni. Ennyi pont megfelel a higiéniás követelményeknek. Ami ezen felül van, az a bolygó kizsigerelése.
  • Vol Jin
    #37
    "A fórumozás, persze ideális esetben, az épülésedet, fejlődésedet is szolgálja, míg pl. a kiscicáknak, kiskutyáknak elkészített kanapé nem szolgál semmit csak a pocsékolást.
    A mindent azonnal és mindenhova gyorsan "divatja", nem csak önmagában véve pocsékolás, de egy önmagát gerjesztő, negatív értékrendet szülő és egy sehova nem vezető, illetve, rossz irányba mutató folyamat. "

    Tudod mi a veszélyes a bolygóra? AZ olyan kis öntelt buzeránsok, akik mindenkinek megmondanák, hogy mit hogyan, miként kell tenni, cselekedni, és mi az, amit felesleges, és ezért kerülendő.

    Tudod mennyit ér a te értékrended?

    Egy nagy rakás szart. Egy jelentéktelen kis nyomoronc senkiházi vagy, és ezt úgy kompenzálod, hogy megszabnád mindenkinek az életét, mert azt hiszed, hogy te valamilyen kitüntetett világközepe, egy tótumfaktum, egy erkölcsi-mentális-intellektuális géniusz vagy. Az vagy te a nagy büdös lófaszt.
  • Vol Jin
    #38
    "Igaz. Ráadásul, ha nincs korrupció (ideális esetben), akkor is beindul egy igénydegradálás minden kereskedelmi szolgáltatásnál.
    Az igénytelenedés, a konzumidiotizmus, a pszichikai ráhatás és végül az 1984 monopólikus desztópiája bele van kódolva a csak kicsit szabályzott vagy "szabadon hagyott" kereskedelembe, a kapitalizmusba."

    Ja-ja, bólogassál neki. Azért van neked munkád egy tetves gyártósoron, mert azok a konzumidióta fogyasztók, akik a kapitalizmus lealacsonyodott véglényei, megveszik azt, amit ott összetákolsz.
  • gforce9
    #39
    Nem is tudtam, hogy a tudatos takarékoskodás ellen és az esztelen fogyasztás mellett vagy.
  • Vol Jin
    #40
    Nekem semmi problémám a fogyasztással. Egyébként mindenki a jövedelmének megfelelően fogyaszt, és hogy azon belül hogyan osztja meg a különböző javak között, az kibaszottul a magánügye. Nekem a blogon okoskodó fasztarisznyákból van elegem.

    Mondok egy példát. Az emberek olyan hülyék, hogy pillepalackban vesznek vizet, ahelyett, hogy kinyitnák azt a kurva vízcsapot, amiben sokkal egészségesebb víz folyik. AZ sok ostoba fasz azt képzeli, hogy e vezetékes víz a rosszabb, és át sem fut az agyán, hogy egy olyan átlátszó műanyagba öntött vizet iszik, ami már hetek-hónapok óta ott rohad benne szobahőmérsékleten. Akármilyen steril a technológia, ennyi idő után egy kibaszott baktériumtenyészet.

    Általában ezek az emberek ugatnak itt a blogon a pazarló kapitalizmusról, meg a fogyasztói társadalomról.

    Nézd, én konkrétan leszarom, hogy ennyi hülye mire költi tök feleslegesen a pénzét. Baromira nem az én dolgom megszabni nekik, hogy ne legyenek ilyen hülyék. A pillepalackot is leszarom, pedig komoly környezeti terhelést okoz. Leszarom, mert ilyen a világ. Az viszont már zavar, amikor ezek a faszok okoskodnak, és megszabnák, hogy miként is kellene élni, meg mi a helyes.

    Az életszínvonallal együtt jár a fogyasztás. Nincs mit tenni.- Amit tehetünk, hogy egy üzletszerű illegális szemétlerakásért nem pénzbüntetés járna, hanem 10-20 áv börtön. A legnagyobb problémát nem a fogyasztás okozza, hanem a létező szabályok be nem tartása.