107
  • Vol Jin
    #107
    Gyak évtizedes krimikben már használták a modellező repülőgép és a robbanóanyag kombót. Ehhez képest annyi a változás, hogy a mobilhálózatnak és az internetnek köszönhetően irányíthatod a világ másik végéről is.
  • xyl
    #106
    "A kerámia szívósabb és keményebb az acélnál is."

    Ez így egyrészt túl általános, mert nagyon sokféle kerámia létezik, meg nagyon sokféle acél. Másrészt tényleg vannak az acélnál keményebb kerámiák.
    Harmadrészt viszont: A szívósság a törésig elnyelt energiát jellemzi. A "szívós törésnél" jelentős a képlékeny alakváltozás a törés előtt.
    Na, itt már nem annyira jók a kerámiák.
    Fajlagos ütőmunka, Wikipédia
  • kvp
    #105
    Taviranyitos jatekokhoz az idealis egy olcso mobiltelefon, mert van benne gps, giro szenzor, legalabb egy kamera es adatkapcsolatra is kepes, tovabba konnyu programozni. Innentol a vilag barmely pontjarol vezerelni lehet a modellt. Egy sima 3 rotoros repulo jarmu osszerakhato egy telefonbol, egy motorvezerlo illeszto aramkorbol, 3 motorvezerlobol es egy aksi csomagbol. Ha zavarjak a radiorejeleket, akkor pedig meg mindig hasznalhato egy iranyitott infra kacsolat (bar ez sajnos line of sight), amilyet pl. az ujabb lego jarmuvek es robotok hasznalnak. Persze ertelme nem sok van, mert dragabb mint amennyire hatasos. Ezek a technologiak csak akkor tudnak elterjedni, ha olcsobba es egyszerubbe valnak mint egy taskaba rejtett kukta vagy az ut mellett elasott tuzersegi loszer egy jo hosszu kabellel.

    Ez kb. olyan mint az internet stabilitasa. Azok akik rendelkeznek akkora tudassal, hogy szet tudjak verni az egeszet, nem akarjak tonkretenni, mert minek tenne tonkre az ember a kedvenc jatekat? Eddig csak egy bekattant kissrac probalkozott egy majdnem hatasos tamadassal, de a normalis tobbseg idoben elkapta. Az a baj, hogy irl is az ilyen bekattant sracok jelentik a veszelyt, mert a minimalis tudasuk mar megvan, de nem normalisak. Ugyanakkor mivel nem egy ismert szervezethez tartoznak, ezert nem lehet oket titkosszolgalati modszerekkel detektalni.
  • Nagydög
    #104
    "Ebben az esetben kisütik a drón, mert már ez az, elektronikáját egy EMP - fegyverrel."

    Pillanatnyilag scifi.

    "Viszont ez már egy olyan szintű modellépítő tudást feltételez, ami nem sok profi modellezőnek van. Robotpilótás modelleket nem láttam még."

    Ebben viszont le vagy maradva 4-5 evvel. Az en minimalis tudasommal is kepes lennek a boltban vasarolhato felszerelesbol erre alkalmas modellt epiteni. Es epites alatt it most Lego szintu eljarasra gondolj. Komplett autopilot kiteket vasarolhatsz modelekhez GPS utvonal repules es return to home funkcioval. van magyar fejlesztesu, sot open source is. Esetleg nezz korul a hazai FPV repulo szcenaban, ha akarsz erdekessegeket latni!
  • duke
    #103
    Ez nekem is eszembe jutot mar, hogy egy ilyen kis helikopterrel meg fel kilo robanoannyaggal eleg konnyen kilehetne nyirni az amcsi elnokot.
    Mondjuk tart valamilyen beszedet, aminek elorre lehet tudni a helyet, idejet. Odarepulni 4-5 km magasagba, aztan a megfelelo idoben, eleg lenne csak razuhanni. Szerintem mire egy ilyen kis kb 30 centis gepet eszrevenenek, mar nem maradna ido reagalni.
    A radio zavaras az lehet hogy problema lenne, mert gps-el iranyitanam a zuhanast, es akkor lehet, hogy az sem mukodne.
  • Molnibalage
    #102
    Steril helyzetben. Sebet, seb gyúgyulását, mindenféle bőrhibát és izzadást is? Na, ebben már kételkedek. Egy lephotoshoppold modell bőért lehet, egy valódi nem tökéletes emberét már kevésbé...
  • Whysper
    #101
    AZ MI-ről nem is beszélve főleg ahogy a múltkor láttam ahogyan a szagot a bőr meg a kinézetet már majdnem 100%-ra tudják másolni robotokba! már csak az a baj ,hogy szaggatottan mozognak! De érted mikor egy MI bekatatna és okádásig nyomtatná a robotokat. kit érdekelne ,hogy műanyag a váza. nem kell humanoidnak lennie ,hogy hatékony legyen. aztán már csak nyomtatni kell! 8)
  • Kornan
    #100
    Oké a lesből gyilkoló orvlövész az viszonylag kis lebukási eséllyel tevékenykedett, de az is valami gyp-s kattant volt. Viszont ha egy komoly szaktudással rendelkező mérnök vagy vírus kutató kattanna be, akkor az nagyon durva dolgokat csinálhatna már most is. És a technika fejlődik. Egy 3D-s nyomatóban készíthető lőfegyver egy olyan korszak eljövetelét jelzi, ahol a gyilkosok is egyre könnyebben jutnak egyre kifinomultabb fegyverekhez, hacsak nem korlátozzák a jövőbeli komolyabb nyomtatókat. Képzelném mi lenne ha tudnának vele vírusokat is nyomtatni molekuláris szinten. És a net miatt már most sem kell PHD-val rendelkezned, hogy kidolgozz valami furmányos módot arra, hogyan ölj meg valakit, de szerencsére jellemzően még a gyilkosok szintje fölött van ez a képzeletbeli határ.

  • fszrtkvltzttni
    #99
    Van diplomám és dogoztam eleget műhelyben is, biztos többet mint te. Forgácsolás az mi? Van marás, köszörülés, fúrás, de forgácsolás nincs. Nem a szakikat nézem le, hanem pl. téged nem tartalak annak. Motorblokk témán pedig már rég túlléptünk.
  • F1End
    #98
    "Az "önvédelmi fegyverek" közül azokat, amelyeket egyáltalán használnak, javarészt bűncselekmények elkövetői sütik el. Mert nem mindig önvédelem, az amit annak mondanak, másrészt könnyen illetéktelenek kezébe kerülhet a fegyver."
    Ezt alá tudnád támasztani valamivel?
  • teddybear
    #97
    "De legalább elkapják őket."

    Már ha sikerül. De ha sikerül is elkapni, attól még egy halom hullát hagyott maga után.

    Vagy ott van az a lesből gyilkoló lövész, aki tavalyelőtt vagy mikor több embert véletlenszerűen lőtt le. Azt is véletlenül kapták el, a nyomozás sokáig nem volt sikeres.

    De van még több bombás merénylő is, akiket nem tudtak elkapni.
  • teddybear
    #96
    Ebben az esetben kisütik a drón, mert már ez az, elektronikáját egy EMP - fegyverrel.

    Viszont ez már egy olyan szintű modellépítő tudást feltételez, ami nem sok profi modellezőnek van. Robotpilótás modelleket nem láttam még.
  • teddybear
    #95
    Motorblokknál? Azt öntik, aztán készremarják.
    A dugattyút és a hajtókart is öntik, aztán kovácsolják, pontosabban süllyesztékes préselést alkalmaznak. Aztán jön a forgácsolás, és megnyugtatlak, a legjobb gyárakban is centiket faragnak le. Másként ugyanis még nem megy.

    Ami pedig a szakik lenézését illeti, hát nem sokat járhattál igazi műhelyben. Diplomád viszont lehet.
  • Kornan
    #94
    A frekvenciazavarás tényleg megnehezíti az ilyen jellegű támadásokat, amíg nem jutnak el oda, hogy feltöltenek rá valami önvezérlő szoftvert. Ami mellesleg már létezik. 2 perc google keresés után találtam ezt a leírást, hogyan lehet otthon készíteni automata kémrepülőgépet: csinálj UAV-t otthon. Be lehet adni neki GPS koordinátákat, hogy oda repüljön.

    "Ja. Aztán veszik az otthon tartogatott lőfegyvereiket, és kiirtják a sulit, hivatalt, stb. Bőven elég példa van rá Amerikában, de mondjuk nem szeretnék itt nálunk egy Breivik jellegű mészárlást."

    De legalább elkapják őket.
  • fszrtkvltzttni
    #93
    Az előzetes munkafázis itt a kovácsolás. Három olyan dolgot is említettem, amit soha nem kovácsolnak bele, hanem esztergálással alakítanak ki. Ez nem túlméretezés, hanem így gyártják, a kovácsolás alkalmatlan az ilyen megmunkálásra. Régi szakik, pffff..., hol?
  • teddybear
    #92
    Tudod a suliban egyszer megkérdeztük az egyik tanárunkat, hogy mi lenne, ha egy eltérített utasszállítóval nekimennének az egyik felhőkarcolóba.

    Ez olyan tíz évvel a 9/11 előtt volt.

    Egyébként, amikor Bush itt volt, a karavánja környékén nem lehetett használni a telefonokat, zavarták a frekvenciákat. Gondolom, a modellirányító sávokat is zavarják rutinból.

    "Szerencsére akik így indíték nélkül öldökölnek, azok többnyire nem túl okos emberek, szakmailag sem túl képzettek és be vannak kattanva egyébként is."

    Ja. Aztán veszik az otthon tartogatott lőfegyvereiket, és kiirtják a sulit, hivatalt, stb. Bőven elég példa van rá Amerikában, de mondjuk nem szeretnék itt nálunk egy Breivik jellegű mészárlást.
  • teddybear
    #91
    A végső megmunkálás mértéke a munkadarab előállítási technológiájától függ. Ha az előzetes munkafázisok pontosak, akkor nem kell sokat leszedni a végső fázisban. Ha nem pontosak, akkor túl kell méretezni a nyers munkadarabot, és utólag lefarigcsálni a felesleget.

    Ezt minden régi szaki el tudná magyarázni neked, ha hallgatnál rájuk.
  • Kornan
    #90
    Én meg azon csodálkozom, hogy még senki nem valósított meg olyan terrortámadást, amin boltban is kapható quadrokopterre rak robbanóanyagot. Berepülne vele a tömegbe vagy valami számára nem tetsző közéleti személyiséget iktatna ki. Utánanéztem akár 5 kg hasznos terhet is el bírnak vinni, és akár 1 km hatótávjuk is lehet. Mondjuk láttam olyat is ami ha nagy magasságba repült akkor 9km távolságból is tudta irányítani és olyan projektet is találtam a kickstarteren, ahol olyat építenek, ami 20 kg hasznos terhet visz...
    Felfegyverzett távirányítású quadrokopter

    Kicsit megerőlteti az ember az agyát és elég durva dolgokat ki lehet találni, hogy lehetne büntetlenül öldökölni az embereket. Szerencsére akik így indíték nélkül öldökölnek, azok többnyire nem túl okos emberek, szakmailag sem túl képzettek és be vannak kattanva egyébként is.
  • fszrtkvltzttni
    #89
    A pontos méretre munkálást illesztésnek nevezik. Amikor hornyot vájnak, vállat alakítanak ki a tengelyen, furatokat fúrnak, stb. az ezen azért túlmutat.
  • fszrtkvltzttni
    #88
    Felületi megmunkálás a csiszolás esetleg az illesztés, de amikor ujjnyi mélyen belemarnak az anyagba, az jóindulattal se nevezhető annak.
  • teddybear
    #87
    A lőfegyver csak arra jó, hogy gyilkoljunk vele. Az "önvédelmi fegyverek" közül azokat, amelyeket egyáltalán használnak, javarészt bűncselekmények elkövetői sütik el. Mert nem mindig önvédelem, az amit annak mondanak, másrészt könnyen illetéktelenek kezébe kerülhet a fegyver.
    Amennyire én tudom, a lőfegyverek tulajdonlása mindig is korlátozott volt, egyrészt a parasztnak nem volt joga tartani, másrészt túl drága jószág volt.

    "annál inkább probléma ha az idős parasztbácsit lecsukják mert bevezette a hálózati feszültséget a kerítésbe miután sorozatosan ellopták a terményét éveken át..."

    És azt hiszed, ha az a parasztbácsi fegyvert tarthat otthon, akkor nem lő rá a tolvajra? Mert akkor tényleg képtelen vagy egy ember viselkedését megjósolni.
    Ebben az esetben a parasztbácsi eldöntötte, hogy akár meg is gyilkolja a kertjének tolvaját. Szerencsére nem volt fegyvere, barkácsolt tehát egy halálos csapdát, abból, amije volt. És még jó, hogy csak ilyen csapdát tudott barkácsolni, mert lőfegyverrel szét is lőhette volna a környéket, ki tudja, hogy kit sebesítve meg még.

    Ami pedig a közbiztonságot illeti, igaz, hogy a gyilkosságok száma csökken az utóbbi időben, de míg a hetvenes években mintegy 140-150 ezer bejelentett bűncselekmény volt évente, addig tavaly például 440 ezer körüli volt ez a szám. És biztos, hogy ez a szám a valóságban ennél sokkal több, mert a környezetemben is több olyan lopás esett meg, amit be sem jelentett a kárvallott, mert minek? A rendőrség úgysem képes elkapni a tetteseket, de még ha el is fogják őket, a bíróság nem biztos, hogy elítéli a bagázst.
  • Nagydög
    #86
    "annál inkább probléma ha az idős parasztbácsit lecsukják mert bevezette a hálózati feszültséget a kerítésbe miután sorozatosan ellopták a terményét éveken át..."

    Problema, de nem az, hogy lecsuktak, hanem hogy eveken at ellophattak a termenyet. Nalunk amugy eleg idiota a szabalyozas, de az szimpla logika, hogy nem hasznalunk olyan vedelmi eszkozt, ami merlegeles nelkul ol.

    A szabad fegyvertartas csak amiatt aggaszt, hogy a mindennapi idiotak ezutan nem az okluket lengetnek, mikor elkattan az agyuk, hanem fegyvert. Egy monokli meg gyorsabban elmulik, mint egy lyuk az ember tudejen. Bar mikor olvasom, hogy tomegverekedes tort ki valahol botok, kardok, fejsze igenybevetelevel. 3 nyolc napon belul gyogyulo serult...
  • Nagydög
    #85
    Nem neznel utana az egyszeruseg kedveert!
    Azert segitsegkeppen: A vegen a szukseges feluleteket mindig megmunkaljak.
  • Leri927
    #84
    Azért tegyük hozzá hogy fegyvertartási kultúra mint olyan kis hazánk táján nem létezik, és mint minden másra erre is a zéró tolerancia érvényes.

    Szerintem nem probléma ha fegyvert tartanak az emberek, már csak önvédelmi célból is. (annál inkább probléma ha az idős parasztbácsit lecsukják mert bevezette a hálózati feszültséget a kerítésbe miután sorozatosan ellopták a terményét éveken át..., a btk nálunk azzt is bünteti ha a beterőtől elveszed az ilegálisan tartott fegyverét és azzal készíted távozásra... -> szerintem ez az ami igazán nonszensz, nem pedig az hogy fegyvert lehet nyomtatni)
    Nem feltétlen abból kell kiindulni hogy fegyvert az vásárol aki álmokfuásra óhajt indulni.

    Amugy meg nyilván ha pistike kap a kezébe egy pisztolyt így hirtelen annak jó vége nem lessz, ellenben ha ugy kezd el nöni az ifjú hülyegyerek hogy tudja miként lehet és miként nem lehet egy fegyverrel báni akkor más a helyzet azért.

    Az alkohol is öl butít és nyomorba dönt.... mértéktelenül fogyasztva. De azért mégsem a néhány % hülyéből indulunk ki aki részegen legyilkolja a családját.
  • teddybear
    #83
    kriptoanarchia->bölcsészbaromság.

    Mindenképp lesz valamilyen szervezettség, ha emberek csoportosan élnek. Az ősközösségben a legdörzsöltebből lett a varázsló, A legerősebb, legjobb verekedő lakliból meg a törzsfő. Ha valaki még egy ilyen alapvető dolgot sem képes felfogni, inkább menyen tehenet buzerálni....
  • teddybear
    #82
    Minden alkatrész megmunkálásának utolsó előtti lépcsője a pontos méretre munkálás. A legutolsó lépcső pedig a MEÓ, azaz a méretek ellenőrzése.
    Ez így van a kovácsolásnál, a precíziós öntésnél, meg minden más gyártási eljárásnál.

    Persze, ha replikátorban gyártod az alkatrészt, akkor ezek már fölöslegesek
  • teddybear
    #81
    Érdekes, én sohasem akartam se lőfegyver, sem pedig robbanóanyagot venni, pedig a seregben mindkettőre kaptam kiképzést... Persze én vagyok a kirívó példa, tudom.
    De ennek ellenére, valahogy megnyugtatóbbnak érzem, hogy az utcai vagányoknál sincs se lőfegyver, se dinamit. Ha pedig ezért fejletlennek nevezed az európai államok túlnyomó többségét, az a te lelki nyomorod.
  • kvp
    #80
    "Akkor csak véletlenül látszik a köszörülés/esztergálás nyoma? Kovácsolással nem lehet precíz eszközöket készíteni."

    A kovacsolt alkatreszeket ugyanugy pontosra kell szabni, mint ahogy az ontotteket is, csak maga az alapanyag erosebb lesz. Ezert volt nagy elorelepes, amikor az ontottvas sinek helyett attertek a kovacsolt vasra, majd ennek modern formajara a hengerelt acelra.

    Egyebkent a nyomtatonak nem kell nagyobbnak lennie, mint a kinyomtatott targynak, eleg ha a kivulrol is tud alapanyagot felvenni, mint ahogy sok nyomtatoban a papirtalca kilog. (kis muanyag-os 3D-s nyomtatoknal pedig van olyan, amiben egy alacsony olvadaspontu muanyag rud az alapanyag, amit kivulrol huz be a nyomtatas soran, az egesz egy kis kezi eszkoz)

    Ha pedig nyomtatott muanyag fegyver, akkor suritett gazos rendszer (nagynyomasu airsoft), mert akkor a lovedek es a teljes mechanika is lehet muanyagbol.

    Mint irtam a fenti cikkben leirt fejlesztes egy tarsadalmi/technologiai kiserlet es nem a praktikussag a celja, hanem a technologia eletkepessegenek demonstralasa es az ehhez kapcsolodo tarsadalmi vita elinditasa. Ha jatekkockakat nyomtatnanak, akkor senkit nem erdekelne...
  • fszrtkvltzttni
    #79
    Akkor csak véletlenül látszik a köszörülés/esztergálás nyoma? Kovácsolással nem lehet precíz eszközöket készíteni. Azt elhiszem, hogy előtte az acélt edzik, és ilyenkor használnak kovácsolási technikákat, de a végső formát nem így kapja meg.
  • Molnibalage
    #78
    Ok, ha 1/50 anyag, akkor viszont sokszorosan szilárdabb kell. Ez sci-fi.
  • duke
    #77
    Az anyagmennyiseg problemaja nekem is eszembe jutott, de majd a nanotechnologia reszben megoldja. En is a femhabokra gondoltam, mint csimmasz, ahol a suruseg csak 1/20-adnyi, vagyis husszor kevesebb anyag kell. De kiegeszitve valami nanotechnologiaval biztos eleg lenne az 1/50 suruseg is, es akkor mar egy gyufasdoboznyi anyagbol is eleg nagymeretu dolgokat lehetne nyomtatni.
    Esetleg hidegfuzioval atlehetne alakitani nyomtato alapanyaga a levego atomjait. Azt persze sejtem, hogy eltellik meg par ev, mire egy atlag mobilba fuzios technologia kerul. Talan az ajfon 7, vagy 8-as verziojaban varhato.
  • wraithLord
    #76
    "A kerámia szívósabb és keményebb az acélnál is."

    Attól függ, milyen szempontból szívósabb. Pl. a hossztengelyével párhuzamos nyomást, merőleges nyíróerőt, és egyéb merőleges belső erőket annyira nem szereti szerintem.
  • Sajátvéleményem
    #75
    Ez a cikk a nyomtatóról szolt. Egy normális világban bármit megvehet az ember szabadon. Fegyvert robbanóanyagot, bár mit. Csak a diktatúrákban tiltanak dolgokat. Az NDK-ban még az írógéphez is engedély kellett, habár nálunk is
    a stencilgéphez. Csak az a kérdés, hogy mire használja fel az eszközt. Egy lexikonnal is szétverhetem valakinek a fejét, de nem arra van.
    Visszatérve a nyomtatóhoz...ahogy fejlődik az ipar meg a tudomány az is úgy fog fejlődni, ha elérik, hogy a kerámia magkeményszik szoba hőmérsékleten, vagy valamilyen fény hatására, onnantól kezdve bármit lehet majd nyomtatni. A kerámia szívósabb és keményebb az acélnál is. És a távoli jövőben ha elektromos úton át lehet majd rendezni atomi részecskéket, akkor pedig semminek nem lesz akadálya, akár egy élőlénynek sem. De addig is csak anyázzuk egymást
  • asgh
    #74
    Bárki vehet fegyvert legálisan alkatrészenként nálunk is, ha ért hozzá és tudja hogyan kell összerakni. Egy fokkal egyszerűbb, mint beruházni egy többmilliós nyomtatóba és tökölni a tervezéssel, nyomtatással, stb.
  • SanMaster
    #73
    " vásárlók ahelyett, hogy a boltokban vásárolnák meg az adott terméket, csak letöltik a kívánt tárgy tervrajzát és otthon kinyomtatják." Oh persze, letöltöm az iPhone tervrajzát, és kinyomtatom, meg a gázrezsót, meg a kis faszom
  • csimmasz
    #72
    Mondjuk a fémhab? :)

    Igaz max ránézésre lesz olyan mint az igazi vagy a polisztirol is elég kevés anyagból elég nagy kiterjedésü lesz.
    Mondjuk ezeknek semmi köze a használható nyomtatott cuccokhoz csak max mint design prototipus ilyesmi.
  • xyl
    #71
    "Vagy akisérletező kedvú gyerekek robbantják le a saját vagy mások fejit."
    Hát igen, ettől én is tartok. Nyomtassunk fegyvert, milyen jó buli! Aztán szétrobban a kezében, mert valami sokkal gyengébb anyagból csinálta meg, mint amiből az eredeti készült.
  • culas25hc
    #70
    Az a baj, hogy az olyanokat mint ez a Wilson, amúgy sem lehet meggyőzni... egy normális világban azt aki ilyen kijelentést tesz még aznap börtönbe csuknák.
  • csimmasz
    #69
    Mire ebböl mindenki számára elérhető olcsó eszköz lesz addigra más veszélyesebb technológiák is lehetnek, valamint a felderítő eszközök is sokkal fejlettebbek lesznek.
    Én max az egyszeri casual sorozatgyilkos idiótáktól tartok akik így mégegyszerűbben fegyverhez juthatnak majd annó.
    Vagy akisérletező kedvú gyerekek robbantják le a saját vagy mások fejit.
    Ezek most is létező veszélyek max valamivel nagyobb lesz.
  • Molnibalage
    #68
    Igen, nevetségesen hangzik. Ugyanis az anyagmegmaradást sérti. Egy tenyérnyi eszközben nincs annyi anyag, hogy nálánál sokkal nagyobb tárgyhoz anyagot tároljon és alakítsa...