388
  • gforce9
    #308
    Az általad felvázolt dolog arra igaz, amikor egy 20k-s vga van egy 50k-s ellenében. Itt elképzelhető, hogy hosszútávon jobban jössz ki. De egy 50 és egy 150k-s vga elavulási ideje, közel sincs ennyire messzire egymástól, mint a 20 és az 50k-s közötti különbség. Sőt, általában a csúcskártyák körében több a gond. Általában ezek túlhúzott első példányok, amelyek élettartama kevesebb, mint egy 2-3 hónappal esetleg fél évvel későbbi, ugyanolyan teljesítményű, de olcsóbb, kiforrott stabil kártyáé.
  • willcox
    #307
    Te csak játékgépben tudsz gondolkodni?
  • willcox
    #306
    Ha már markológép is szóbakerült (ehhez rövidnadrág vagyok, mert nem ismerem ezeket), de pl. lehet működőképes autót venni már 150000 Ft-ért is, de ha van elég lovetta, akkor akár 120 misiért is, hogy a legdrágábbakat már ne is említsem. De az érvelésed olyan, hogy mi a francért nem vesz valaki évente 150k-ért autót, miért költ milliókat, hiszen ugyanúgy elvisz mindkettő A-ból B-be.
  • gforce9
    #305
    A csúcskategóriás gépből indult ki a beszélgetés, ami gyanítom a csúcskategóriás vga-t is magában foglalja.
  • willcox
    #304
    Ha meg már videokártya: minden új csúcs termék nagyon drágán jön ki, és bizony veszít is az értékéből aránylag gyorsan. Viszont - ha nem megy tönkre -, akkor aránylag sokáig lehet használni. Ha évente veszel 50k-ért videokártyát, vagy ha 3 évente 125k-ért (ez volt annak idején a legdrágább videokártyám), még mindig jobban jössz ki. De soha nem a játékok megfelelő minőségben való futtatása volt a meghatározó szempont.
  • csimmasz
    #303
    Lehet rosszul emlékszem, de nem VGA ról volt szó, hanem a pc-k fejlesztéséről.
    Processzorok, foglalatváltások tápcsere, stb.
    De én még mindíg nem értem az egészet mire megy a box itt?
    Én is meguntam az állandó fejlesztést, de hála istennek ez manapság nem jelent semmit.
    Még jóideig elleszek az alaplapommal procimmal ,stb annak ellenére, hogy több mint 3 évesek.
    Régen azért váltogatni kellett szinte mindent időnként nem csak VGA-t.
  • willcox
    #302
    Ne beszélj sületlenséget. Nem feltétlenül a videokártya dobja csak meg egy gép árát. Egy olyan gép, ami folyamatos üzemben (24h) hibatűrő kiépítésben megy, nem 2 fillér. Nálam mellesleg nem 1 gép ment, hanem minimum 5, folyamatosan. Csak ritkán volt befogva egyik-másik játékra.
    Aki csak játszik, annak soha nem hoz egy fillért sem vissza a gépe.
  • willcox
    #301
    Így van.
  • gforce9
    #300
    Egy munkagép megvásárlásánál is ugyanúgy mérlegelnek, hogy vajon a befektetett pénztöbblet vissza hozza e az árát. Az említett vga-s példánál, világosan látszik, hogy nem. Nem arról szól most itt a beszélgetés, hogy 10 vagy 20k-s kártya a tartósabb beruházás, mert nyilván az utóbbi. De ez az 50k-s és a 150k-s vga-t összehasonlítva már nem igaz. Az 50k-s és a 150k-s is körülbelül egyszerre avul el. Csúcs kategóriáról van szó a számítástechnikában, egy olyan iparban, ahol a fele csak szemfényvesztés, de szerintem ezt te is tudod. Igenis van, értelmetlenül megvásárolt kártya. Ez kb. olyan a munkagépes példádra levetítve, mintha vennél egy markológépet ami tud 50km/h val is menni, holott azt a képességét sohasem használod ki.
  • csimmasz
    #299
    Milyen igaz!
  • hurkaur
    #298
    "Szal nem mindig a Schönhertzben sufnituningoló egyetemisták igényszintjéből kell kiindulni" :-D
  • asgh
    #297
    Vagy: munkagép és akkor nem az ár az elsődleges szempont, hanem a megtérülés. Határidős melóknál a gép árát pár hónap alatt ki lehet termelni, és ha a drágább gép órákat vagy napokat spórol munkaidőben, akkor lazán megéri. Munkagépeket ráadásul nem szokás havonta cserélni vagy upgradelni, így az éppen aktuálisan legjobbra azért van szükség, hogy aztán legalább egy évig ne kelljen hozzányúlni.
    Szal nem mindig a Schönhertzben sufnituningoló egyetemisták igényszintjéből kell kiindulni, ahol az idő mindig kevesebbet ér, mint a pénz. Ha az ember melózik, akkor az idő egyre értékesebb lesz, a pénze meg normális esetben egyre több, így nagyon is racionális mefizetni azt a megoldást, ami időt spórol az embernek. Ezért van piaca a csúcsgépeknek, vagy a hülyebiztos megoldást adó termékeknek, mert aki napi 10 órában melózik, az nem akar otthon is szakirodalmat olvasni, hanem használni akarja a gépét, így lazán kifizeti a több pénzt azért, hogy ne kelljen értenie hozzá. Nem azért, mert nem érné fel ésszel, hanem mert nem éri meg neki foglalkozni vele.
  • willcox
    #296
    A racionális érv az volt, hogy nem akartam sűrűn másik gépet. 3 évet ki kellett bírnia.
  • gforce9
    #295
    Szerintem nem jó felől közelíted meg, ha pénz nem számít, akkor a 80% sem számít. Helyesebb úgy nézni, hogy nem költök olyan eszközre aminek nem látom hasznát. Hiába egy 150k-s vga, ha az égvilágon semmivel nem ad többet, mint egy 50k-s. Ésszerűtlen a megvásárlása.
  • Zero 7th
    #294
    Nincs racionális érv arra, hogy miért költenék egy olyan dologra, néhány hónap alatt 80%-ot veszít az árából.

    Véleményem szerint a csúcsgép vásárlás oka három dolog lehet: farokméret-kompenzáció, felvágás valakik előtt, vagy a totális tájékozatlanság számítógép-piac működése ügyében. Nálad melyik játszott be?
  • gforce9
    #293
    Viszont, ha a gép azért volt drága, mert megtehetted, hogy a legdrágábbat vedd, akkor ezzel amellett nem érvelhetsz, hogy drágább volt akkor egy gép, mint most a notebookod. Mert ugye, akkoriban egy minden igényt kielégítő gép az egy felső-középkategória. Az pedig nem került többe sohasem, mint a mostani notebookod ára, sőt. Jelenleg a mostani notebookod árából + a monitorod árából, körülbelül kettő ugyanolyan teljesítményű asztali gép megvásárolható és ez nem túlzás.
  • willcox
    #292
    Tudod, nálam ez nem volt pénzkérdés. Ha megtehettem, akkor miért ne? A legkevésbé sem érdekelt, hogy jön majd egyszer egy irigy csóringer faszkalap (mint most te), aki leidiótáz ezért. Nem szégyen az, ha nincs zsetonod, csak kellemetlen. Nekem legalábbis az lenne.
    Én soha nem idiótázom le azokat, akik nálam többet engedhetnek meg maguknak, és azokat sem nézem le, akik nem engedhetnek meg maguknak annyit, mint én. Soha nem foglalkoztam mások anyagi helyzetével.

    PS: lépj be azonnal Türmer Gyula pártjába, ott a helyed! :)
  • Zero 7th
    #291
    Ja, bocs, a csúcskategória vásárlás nálam az "idióta" dobozka. Olyat épeszű ember nem csinál. Ha ennyire nem értettél a gépfejlesztéshez, akkor tényleg konzol való neked.
  • xrt
    #290
    Nálam csak azért volt 64k az elsőben mert már maxra volt bővítve. Abban alap 16Kb volt. :)
    Későbbiek persze már sokkal jobbak voltak.

    Soha ne dobd ki, már most többet érhet mint egy mai PC. Én sajnos megszabadultam mindtől, azóta is bánom.
  • willcox
    #289
    Olvass vissza, leírtam. A noti asztaliként megy.
    PS: az asztalijaim kétszer annyiba kerültek, mint a nem egészen egy éve vett legújabb notim. Mindegyik asztalim az akkori csúcskategóriát képviselte, azért is voltak olyan drágák.
  • willcox
    #288
    Hmm... Nekem már a turboXT-mben is 640 (512+128)kB RAM volt, volt benne egy ST251-es HDD, órakártya (XT-ben nem volt óra!), és 1.2MB-os floppy speciális vezérlővel. (Ez még, mármint az alaplap és a kártyák még megvannak valahol a sufniban egy dobozban).
    Ezt megelőzően nekem Atari-m volt, ami tudott C64-et emulálni :)
  • Zero 7th
    #287
    Na, ha 2008-ban nem notit veszel, hanem egy új asztalit, akkor olcsóbban is kijössz, meg még ma is jó lenne, játékra is.

    De áruld már el, hogy a tökömbe kényelmesebb neked egy notebook? Nyilván lakáselrendezés kérdése is, de én speciel egyetlen módon tudnám kényelmesen használni a notebookomat: ha odébb tolnám az asztali gép billentyűzetét és monitorát, és ahelyett használnám. Ágyban, fotelban megsüti a herém, dohányzóasztalon kettétörik a gerincem a görnyedéstől... Nem találok pozíciót, ahogy kényelmes lenne. A heresütést még a "kiülök a kertbe napozóágyon" sem tudja kompenzálni, pedig az tényleg kellemes.
  • willcox
    #286
    Az asztali gépemet 2004.-ben raktam össze. 2008.-ig használtam is, de azóta azt be sem kapcsoltam. Azóta csak notijaim vannak, amiket asztaliként használok. Egyszerűen már nincs kedvem az asztalival szarakodni, ha valami gond van vele, elkényelmesedtem. Régen még a tévéimet és egyéb cuccaimat is magam szereltem. Ma már ezt a maiakkal nem is lehet megtenni, mert az alkatrészeik nem is kaphatók kereskedelmi forgalomban. De ugyanígy vagyok az autómmal is.
  • xrt
    #285
    Az XT nem játékra volt, sajna én már öreg duhaj vagyok és már akkoriban is dógozni illett, szóval az munkagép volt. :)
  • hurkaur
    #284
    Ezekrol nem tudok nyilatkozni, mivel hosszabb tavon nem hasznaltam. De szimpla bongeszes/hirolvasasra, sot egyaltalan olvasasra szerintem siman alkalmasak. szvsz
  • xrt
    #283
    "Ketlem, hogy narumon azt mondta volna, hogy mindenkinek tokeletesen eleg egy tabla."

    Nem, ő azt mondta hogy egy marginális szelet akiknek csak egy jó PC a megfelelő. De olvass vissza ha gondolod. Az ominózus hozzászólásom amibe belekötöttél erősen túlzóan volt fogalmazva, remélem érthető volt (ezért írtam programozható számológépet...), de ezek szerint nem. :(
  • Zero 7th
    #282
    C64 után miért kellett az XT?
  • xrt
    #281
    Egyébként te arról beszéltél, hogy sebesség gondjaid voltak ezért bővítettél. Ha a táp rossz volt természetes a csere, de 3 éve már szinte nem lehetett olyan tápot kapni ami egy fejlesztést ne bírna ki.
  • hurkaur
    #280
    Ketlem, hogy narumon azt mondta volna, hogy mindenkinek tokeletesen eleg egy tabla.
  • xrt
    #279
    Természetesen C64, de PC téren XT 1,6/3,2 64Kb RAM, 2 160Kb 5.25" FDD. HDD egér ilyesmi akkor még nem nagyon volt elérhető. :)
  • hurkaur
    #278
    nalam ezek:
    Assassin's Creed 1-2
    1 jol futott, 2 medium/low korulin neha be-be roccent, a tovabbi kiegek ugyanigy
    CoD:MW1-2
    az egesz szeria jol fut/ott
    Dead Island
    akad
    portal 1
    oke
    A tobbi kimaradt es most hadd ne keljen mar felsorolni azokat a jatekokat, amik vagy szarul, vagy olyan rondan futtottak, hogy azota is van mit meselnem roluk a pszichologusnak, mint visszatero remalom.

    "Ne megrugdosd a géped, hanem format c:, win7 install, friss driverek. Többet fog használni."
    Hu bazze, jo hogy szolsz, driverrol meg soha nem hallottam, azt hittem valami autogepeszeti dolog.
    Mindezeket mar vegig zongoraztam, meg a felesleges szolgaltatasokat is kilodoztem. Amit ilyenkor lehet csinalni, eredmeny: kisebb javulas, de ennyi.
  • willcox
    #277
    Nem tudom, hogy neked eddig hány géped volt, és egyáltalán mikor kezdted, de nekem az első gépem egy turboXT volt még hajdanán. És bizony az is igaz, hogy amikor már 286-osom volt, az ahhoz jó tápot nem kellett 3 év múlva cserélnem, na de később bizony igen. Ha az ismereteid ennyire hiányosak, akkor inkább ne szólj bele, ha kérhetlek.
  • Zero 7th
    #276
    Nem szemérmesen hallgatunk, hanem ez 7 éve nem jellemző. A 3 év reális a teljes gépcserére, 2005 előtt. Kb én is úgy toltam. Az irónia ott van a dologban, hogy aki csak ezért váltott X360-ra, annak már pont nem kellett volna.
  • gforce9
    #275
    Még egy hosszabb fórumkommentet, vagy hosszabb emailt megírni raja is lassabb. vagy órákon át facebookon is chatelnek az emebrek, szerintem egy normális billenytyű erre is gyorsabb. Az internetezés ma már 2 oldalú, nagyon sokat írnak is az emberek. Nem csak olvasnak. Én sokmindent elhiszek, de azt nem, hogy az érintőképernyő egy hatékony, gyors eszköz a szöveges üzenetek írására, ami internetezéskor nagyon gyakran előfordul.
  • xrt
    #274
    hurkaur, én meg a te figyelmedet hívnám fel arra mire válaszoltam.

    Sosem mondtam hogy böngészésre nem elég. Pont.
  • hurkaur
    #273
    xrt, a te figyelmedet is felhivnam, hogy a Fold nevezetu bolygon a tobbseg a tablagepet nem mmorpg, renderelesre, matematikai/csillagaszati alkalmazasokra, crysis futtatasara hasznalna. Bongeszne. Arra meg furcsa mod toketes.. nicsak..
  • Zero 7th
    #272
    Na akkor fuss neki még egyszer a hozzászólás elolvasásának, mert felsorolás szinten pont azokat említettem, amik ha megfeszülsz se fognak PC-n jól futni, illetve két másikat, amik meg igénylik az erősebb vasat. Ezeket volt egyszerűbb felsorolni, mert ez volt a ritkább.

    De akkor írok párat, van még fenn pár konzolport, amit videokártyacsere előtt játszottam, és jól futottak:
    Assassin's Creed 1-2
    CoD:MW1-2 (3-t nem néztem, nem nyilatkozom)
    Dead Island
    Hunted: The Demon's Forge
    Portal 2
    Crysis 2
    Resident Evil 5
    Chronicles of Riddick
    Dead Rising 2
    Mass Effect
    Space Marine
    Darksiders

    Ne megrugdosd a géped, hanem format c:, win7 install, friss driverek. Többet fog használni.
  • xrt
    #271
    "Én ugyan nem évente vettem a gépeimet, hanem 3 évente, csak az volt a büdös nagy helyzet, hogy csupán videokártya cseréből nem lehetett továbblépni. Mert bizony kellett egy új proci is, amit érdekes módon a régi alaplap már nem fogadott, kellett nagyobb winchester, meg táp is."

    Ha tápot is kellett cserélned a 3 éves gépben akkor előző vásárlásnál jól átvertek...
  • xrt
    #270
    "Nah most nem értelek. Az előbb még mindened volt a grafika, most hog PC-ről van szó már nem is volt érdekes?? WTF?"

    Ennyire ne égesd magad, már a második téma aminél kicsit furán vélekedsz. A quake 1 korszak elején extrém ritka volt a 3D gyorsítás. Legtöbben enélkül nyomták, mintahogy a legtöbb játékot. Tudom, neked akkor is elég volt egy programozható számológép, csak azért játszottál mert kellett mint ahogy írtad valahol régebben.

    Egyébként a "tablet elég mindenre" kategóriából jut eszembe, én is szeretek pl. Heroes 1-et játszani, néha még mostanában is előveszem. De azért megnézném amikor a tableten vagy konzolon elkezdene valaki mondjuk valami jobban szituált online játékot játszani, pedig van jópár ahol rendszeresen 100 ezer feletti az épp online játékos... Végtelen a sor erre is. De mindegy hagyjuk, te már eldöntötted neked van igazad, mint mindenben. Csak azt nem értem miért nem veszel egy programozható számológépet, azok is sokat fejlődtek ám már. :P Nem is tudom miért szólok bele megint. :(
  • gforce9
    #269
    Azért a konzolok árait megnézném, hogy mennyire ugranak fel, ha a PC-vgak eltűnnének és a GPU gyártóknak csak és kizárólag a konzolokba szerelt gpu-k lennének a bevételi forrása a játék szegmensben.