156
  • hdo
    #76
    Tehát ha az űrben nem látsz pl. négyütemű belsőégésű robbanómotort sem, akkor nem is létezik. Brilliáns gondolatmenet!

    Kismillió, természetben nem előforduló folyamatot/anyagot hasznosít/hoz létre az ember, miért pont hidegfúziónál indulsz abból ki, hogy törvényszerűen természetes folyamatot kell utánoznia, illetve rekreálnia?

    Ne érts félre, ettől még egyetértek abban, hogy valszeg sci-fi, csak az érvelésed rossz ... szerintem.
  • philcsy
    #75
    Mond már el milyen trükközésre gondolsz.
  • Lucy in the Sky
    #74
    Egyébként mit lehet tudni, a Fukushima utáni atompánik hogyan hatott az ITER projekt haladására? Szvsz. nagyon jó okuk volna felpörgetni a munkát, a pár évtized múlva megépítendő DEMO, és ha az működik, az első ilyen technológián alapuló erőművek megjelenéséig a jelen ütemterv szerint van vagy 40 év. Addigra itt kő kövön nem marad, ha az Európába pumpált olaj és gáz mennyisége - mondjuk, némi indokolatlan optimizmussal - nem csökken, csupán nem nő tovább.
  • Sir Ny
    #73
    A hidegfúziónak pl pont nincsenek tudományos korlátai. Technikaiak vannak, hogy lehetne az egyik atomot beleerőszakolni a másikba, ha taszítják egymást, de ez trükközéssel megoldható.
    Vagy vissza kell vezetni a problémát a nagy Fermat sejtésre, azt már megoldották.
  • Lucy in the Sky
    #72
    Azért az megvan, hogy a post-peakoil világban ezek "az életünket leginkább megváltoztató találmányok" lassan átminősülnek szájról-szájra terjedő legendákká? Várj még pár évet, látni fogod a saját szemeddel. Nemhogy csillagközi útra nem megyünk, jó ha páran túléljük...
  • halgatyó
    #71
    Nem szeretném a jövőbe tekintők kedvét elvenni, de eddig a legnagyobb és az életünket leginkább megváltoztató találmányok és felfedezések 30 évvel előre még nem voltak sejthetőek. (pl. az asztalotokon ketyegő számítógép, vagy a mobiltelefon tömeges elterjedése)
  • halgatyó
    #70
    Nemcsak mi szeretnénk elmenni. A hozzád hasonlókat is áttelepítenénk valami szép tiszta bolygóra, aztán kiderülne, hogy mire mentek.
    Ott egymást kényszerítgethetitek a mérhetetlen szegénységre, a nyomorult életre, és mi végre békében (és technikában, jólétben) élhetnénk.
  • Cef
    #69
    Szerintem inkább úgy kéne fogalmazni, hogy többet tudunk a témáról, és már látunk tudományos korlátokat. Viszont egy csomó mindent nem látunk: új felfedezések, jövőbeli technológiák adta lehetőségek stb.
    A lényeg a mán van. Ma tudjuk, hogy mi van és sejtjük, hogy mi lehet még. De nem tudhatjuk, hogy a jövőben mi lesz.
  • Alfa Of NS
    #68
    "Ma pontosan azért mondjuk ezt, mert látjuk a korlátokat."

    Nem látjuk. Az atomfizika mai állása szerint nem zárható ki a hidegfúzió, lévén ahhoz ki kéne zárni új részecskék vagy folyamatok létét, amit meg nem tudunk, mivel ahhoz keveset tudunk, sőt kifejezetten vannak sötét foltok.
  • Thrawn
    #67
    Én nagy űrkutatás rajongó vagyok, de a jelenlegi tendenciák alapján szerintem se fogja. Jelenleg öngyilkos módjára bánunk az ökoszférával, az idő előrehaladtával egyre több gondunk lesz a puszta fennmaradással, egyszerűen nem lesz erőforrás űrkutatásra. Hogy ez szűklátókörűségre vall a mindenkori vezetők részéről, az más tészta. Ami a Földön jelenleg - és már jó ideje - zajlik, az nem fejlődés, pláne nem fenntartható.
  • Protosz
    #66
    Egyik oldalról sírok, hogy én nem leszek ennek tanúja, mikor emberi láb fogja érinteni egy idegen galaxis bolygójának felszínét...
    A másik dolog, elnézve saját magunkat, talán jobb is hogy még nem tudok kint lépecolni a mély űrben, mer ugye mindig akad egy erősebb alapon, de inkább néznek majd barbároknak mint fejlett fajnak....
  • katarzis
    #65
    ui Azt azért leírhatnád, hogy szerinted miért is nem fogja meghódítani az emberiség a világűrt, érdekelne...
  • Kornan
    #64
    Gondolom már építed a bunkert és tanulod a túlélési technikákat. Fallouttal játszol és mad maxet nézel bemelegítésként. Ahogy egy doomerhez illik. :P
  • katarzis
    #63
    Eltekintve attól, hogy amit te tényként kezelsz az korántsem az, maximum a te fejedben. A "technikai civilizáció" fiataljait (gondolom itt a nyugati országokra utalsz arról megfeledkezve, hogy nem csak ők rendelkeznek űrprogrammal) korántsem mutat akkora érdeklődést az űrkutatás/űrutazás iránt mint azt te gondolod. Egy átlag fiatalt jobban érdekel, hogy milyen buli lesz a hétvégén és ott miképp igya le magát. Aki pedig érdeklődik iránta tisztában van a dolog korlátaival (szerintem a korlátokat elsősorban a szűkös költségvetés, és az akarat hiánya okozza bár a civil űrutazásban van perspektíva, és ebben lehet a jövő). A közel jövőben szinte kizárt, hogy a csillagok között utazzunk, de a bolygóközi űrutazás terén még történhet előrelépés ehhez pedig egy új űrverseny kell (kínának elég nagy ambíciói vannak e téren, bár még le vannak maradva) vagy pedig találni kell valamit ami megéri a hatalmas költségekkel járó fellövéseket (legyen az akár a turizmus, vagy nyersanyag)
  • Molnibalage
    #62
    Csak a középkorban mai szemmel 0 volt a természettudomány. Ma pontosan azért mondjuk ezt, mert látjuk a korlátokat.
  • Merces
    #61
    ...szerintem meg objektiv látásmódot feltételez, aki szerint nem lehetett megkerülni a földet az nyilvánvalóan hülye volt és ezt a kortársai relativ egyszerűen bizonyitani is tudták, ugyanez a repüléssel csak még triviálisabb elég volt rámutatni egy madárra , a homo sapiens nem a világűrre termett faj, lassan be kéne látni hogy nem utazni kellene akarni olyan görcsössen benne, elég lenne csak életben maradni, a problémánk az utazással ugyanis nagyon egyszerű, mennyiségi gond, nem pedig nemtudásbol ered........
  • Merces
    #60
    akár dobod a kavicsot akár teleportálod energiára igyis, ugyis szükség van,ráadásul az utóbbi felvet pár vicces etikai kérdést is...
  • Cef
    #59
    "Szerintem a technikai "civilizált" világ fiataljai sose fognak szembenézni azzal, hogy az emberiség sose fogja meghódítani az űrt."

    Szerintem akkor is ilyeneket mondtak, amikor elindultak körbeutazni a Földet. A középkorban sem gondolták volna, hogy ember léphet a Holdra (a moonhoaxerek könyörgöm kíméljenek). Ilyen dolgokat felesleges elkiabálni. A kemény tények csak a mai világra igazak. Az egy dolog, hogy annak a valószínűsége, hogy igazi csillagközi űrutazó faj leszünk a következő 100-200 évben nagyon csekély. De azt kijelenti, hogy sohasem lehetünk azok elég nagy szűklátókörűségre vall.
  • Alfa Of NS
    #58
    Ha így van az ki fog derülni...
  • fastleslie
    #57
    "Egy liter víz felforralásához 4,18 J energiára van szükség"
    ??? mi ez a baromság ??? a víz fajhője tudtommal 4,2 kJ/kgxK, ami azt jelenti, hogy 1 kg víz 1K fokkal történő melegítéséhez 4,2 kJ energia szükséges... És a felforraláshoz szükséges hőmennyiségnél ismerni kell, hány fokos az a víz, amit fel akarunk forralni... Ha meg a forráshőről beszélünk, az pedig további 2260 kJ/kg. Nekem sehogy sem passzol...
    A másik az, minek hidegfúzió? van egy saját fuziós erőművünk, a mi Napunk, amely másodpercente több energiát állít elő, mint amennyire az emberiségnek egy évben szüksége lenne. Álmok kergetése helyett inkább ennek egy pici töredékét kellene megfogni pl. napelemekkel, amelyek már léteznek...
  • kvp
    #56
    "melynek során a hidrogénatom magja bekerül a nikkelatom magjába. Nem csak réz keletkezik, hanem más új elem is."

    Es a rez ami keletkezik veletlenul pont a termeszetben is elofordulo izotop eloszlassal egyezik meg. (ez alapjan meg a banyat is meg lehet mondani ahonnan jon) Meg keletkezik vas is. Igy elsore szerintem termit van a futoelemekben (vas es a kevesbe ismert rez termit kevereke), ezert is tudjak csak rovid ideig fenntartani a reakciot, mert kifogy az anyag. Ha jol hoszigetelt a rendszer es jol allitjak be a reakcio homersekletet, akar egy egesz napig is kitart a termelt homennyiseg, mint a hotarolos naperomuvekben. Nem eppen hidegfuzio, de legalabb mukodik...
  • gombabácsi
    #55
    Amúgy az űrkutatással kapcsolatban szerintem egyre több lesz az ilyen féltudományos cikk, amelyet még el is viccelnek ilyen "elnyomott és eltitkolt" találmányokkal. Szerintem a technikai "civilizált" világ fiataljai sose fognak szembenézni azzal, hogy az emberiség sose fogja meghódítani az űrt.
    Majd játszanak inkább egyet a massefecttel meg a halóval és mindjárt úgy érzik hogy "úúú már csak egy kicsi kell és mi is ilyen jók leszünk mint a seppard".
    :)
    Pl. amiket én írok azt a legtöbb fórumról már kimoderálták. Nem szabad kimondani a kemény tényeket...
  • gombabácsi
    #54
    miért, te szerényen, keveset fogyasztva, nem pazarolva élsz?
  • Garou
    #53
    Igazándiból pont nem érdekelt miben hiszel, csakis a szabadalmazással kapcsolatos hozzászólásodra reagáltam. Semmiféle olyan mondatot nem írtam, amelynek tartalma az lenne, hogy te hiszel egy ilyen technológia létezésében. Ha ennek ellenére beleláttál olyasmit, ami téged irritál, akkor a hiba nálad van.
  • Vers
    #52
    anyatok picsaja ala kell urhajo azt, nem eleg hogy a foldet szetbasztatok, meg a universum is kene
  • Alfa Of NS
    #51
    Valójában nem hidegfúzióról van szó, hanem "hivatalosan" kémiailag elősegített nukleáris reakcióról írnak. Többlépcsős folyamat, melynek során a hidrogénatom magja bekerül a nikkelatom magjába. Nem csak réz keletkezik, hanem más új elem is. Hivatalosan sem ismerik a jelenség pontos okát még a gyártók sem, amennyire én kivettem. Valami olyasmit ötletelgettek egyesek, hogy a hidrogén atommagja neutronnak álcázza magát elektron segítségével és így kerüli ki azt, hogy a nikkel atommagja eltaszítsa magától. E miatt kéne amúgy az óriási hőmérséklet. Bár a jelenlegi fizikai modellek alapján hiányozna pár dolog a jelenséghez, mindenesetre fundamentális okai nincsen annak, hogy ne működhessen a dolog. Nem örökmozgót akarnak csinálni. Az ember alapból szkeptikus az ilyen dolgokkal kapcsolatban, de elzárkózni sem érdemes tőle. Főleg amíg nem kérnek pénzt a dologhoz
  • Doktor Kotász
    #50
    Bocs, a 33-hoz akartam írni...
  • Doktor Kotász
    #49
    Elég világosan kifejtettem, hogy a hidegfúziót szélhámosságnak tartom, akkor meg miért íryz úgy, mintha hinnék benne?
    Nem érzed, hogy mennyire irritáló, amit csinálsz?
  • Caro
    #48
    A megoldás: ultrarelativisztikus kilépési sebesség használata, ahol az impulzus nem az energia gyökével arányos, hanem lineárisan vele :) Kvázi foton-meghajtás.
    Amúgy a konstans gyorsulást nem szabad lebecsülni, 10 fényév messze van, de 0.001 m/s^2 gyorsulással már csak 400 év (fékezést nem számolva).
  • servell
    #47
    Kedves Balázs Richárd! Az 1. bekezdés végén a "zsurnaliszta" szót "újságíró"-ra, a 10. bekezdés közepén a "felfedezett"-et "feltalált"-ra javaslom kijavítani.
  • mad mind
    #46
    Ha ez ilyen egyszerű volna. Nem annyi a szabadalmaztatás, egy ilyen szintű eszköznél, hogy bemész a hivatalba reggel és délben kijössz a szabadalmi lappal a zsebedben. Hetekig sőt hónapokig tartanak a szabadalmi vizsgálatok. Ráadásul pont ennél a technológiánál, prototípus nélkül senki sem fog neked hinni, mindenki Egely-nek fog tartani.
    Egyébként, meg Keanu Reeves már feltalálta.
  • globint
    #45
    Hát igen, ez is egy évek óta tartó "jövőre" piacra dobjuk dolog.
    Azt hiszem, B.Gates bácsi is felült nekik. Habár vannak mini atomreaktorok, hiszen a 30éve úton lévő űrszondák sem kerozinnal működnek...., csak hát más dolog a földtől sok millió km-re haladó űrszonda, meg megint más a lakóházad alatt, amikor esetleg a részeg háziúr is tehet valami marhaságot.
    De az viszont biztos: amit az SG-n olvasunk, az max figyelemfelkeltőnek jó, és nem készpénznek.
    2001: jövőben a lakóházak alatt működve
    2007: Japánban már jövőre üzembe állhat
    2009: Toshiba és Bill Gates

    Szóval ezek után csak nyugodtan gyűjtsük a pénzt a hidegfúziós reaktorra, na meg a Toshiba mikroreaktorára.......
  • Mr Csé
    #44
    és a teleportáció?
  • Inquisitor
    #43
    Ilyet nem láttam, de pár éve keresés közben mint ha láttam volna ilyen agregátor ház méretű Toshiba mini reaktort, ami egy méretes tömbház ellátására alkalmas lehetett volna.
  • Inquisitor
    #42
    Nem vagyok sem hívő, sem nagyon szkeptikus, de pár mondat a Rossi féle megoldásról.
    1. Ő hívja hideg fúziósnak, amit eddig tudni a berendezéséről ha egyáltalán működik, akkor sem valószínű, hogy ott fúzió van.
    2. Lehet, hogy az e-Cat átverés, de mire véljük a Görögöknél direkt e-Cat gyártására felhúzott gyárát a Defkalionnak? teszem fel el kezdik gyártani és akár egy élő embernek eladják, azonnal kiderül megy vagy nem. nem igaz?
    3. A Defkalion gyárát egy 1MW-os konténer "erőmű" fogja ellátni energiával állítólag, amit e-Cat dobozokból raktak össze. Mert ugye már kész van, adatai fent vannak Rossiék oldalán, képekkel, árával, stb. Ha nem működik, akkor a gyár a büdös életben nem fog ugye üzemelni, így még azt sem kell megvárni, hogy valaki vegyen eCat készüléket, mert kiderül elöbb ha nem megy. Na most a gyár elvileg februártól fog gyártana évi több százezer darab 5-10KW-os eCat-et. Magyarul február-márciusban kiderül a dolog.

    Egyébként Rossi-t olyasmiért csukták le, hogy az ipari olaj után nem fizettek jövedéki adót. Gyakorlatilag mint ha sima olajszőkítő lett volna ... aztán most tényleg direktben csalt vagy ennyire szúrta valaki szemét?
  • kvp
    #41
    "Alig múlt tíz éve egy klassz kis cikknek a japán mini atomreaktornak
    Azóta sincs semmi!"

    A gyorsreaktoroknak nem tul jo a hiruk, meg a japanok sem mernek veluk nagyon jatszani. Az orosz elso reaktor a natrium/viz hocserelo serulese miatt felrobbant, az amerikaiak azt hittek kiserleti atomrobbantas volt, pedig csak a natrium egett. Az amerikai rendszer leolvadt, meg mindig ott van betonba ontve Detroit mellett az egesz, futoelemekkel es a hutokozeggel egyutt. A orosz tengeralattjaron hasznalt kiserleti rendszer (a japanhoz hasonlo elvu) felrobbant, de szerencsere eleg melyre sullyedt a roncs. Akartak epiteni itthon is egy ilyen reaktort a kfki-ban Budan, de vegul soha nem mertek hasznalni... (a hozza valo felrerakott fegyverminosegu plutoniumot meg az elozo kormany alatt loptak ki az orszagbol orosz/amerikai egyuttmukodessel)

    Szoval a japan reaktornak most nem igazan van nagy keletje sehol a vilagon, foleg, hogy atombombakba valo (vagy onnan kiszedett) futoanyag kell bele, amibol igaz, hogy sok van, de nem szeretnek az emberek a sajat pincejukben latni. Egyebkent meg Moldova irt az otletrol eloszor a Magyar atomban, de o poennak szanta.
  • globint
    #40
    Ezek a cikkek....!!!
    Alig múlt tíz éve egy klassz kis cikknek a japán mini atomreaktornak
    Azóta sincs semmi!
    Pedig az még hihető is volt....
  • philcsy
    #39
    Bocs, nem vettem észre a másodpercet.
  • kvp
    #38
    "De talán addig lesz pár uj star trek sorozat, és ott lesznek "normális" ürhajok"

    A startrek urhajoi teljesen normalisok, gyakorlatilag Bussard ramjet-ek... Annyit csaltak, hogy a technologianak elvileg warp 1 (c) az elmeleti maximalis sebessege. Na most Bussard ramjet-et tudunk epiteni, aki nem hiszi nezze meg egy vasimr hajtomu tesztjet. (igen ez is kek hatul) A tortenetben normal esetben impulzusuzemu fuzios rendszert hasznalnak, a hajtogaz (plazma) pedig a fuzios mellektermek. Az osszes hajo tele van plazma vezeto csovekkel. A fenysebesseg (warp 1) folott jon a science helyett a fiction resz, antianyag hajtassal, az most meg nem aktualis...

    Egyebkent a Bussard fele fusor tipikus sufni tuning rendszer, csak a valoban hatekony supravezetos magnesu energiatermelo valtozatot nem olyan egyszeru hazilag osszehozni. Egy egy dupla linearis gyorsitos Farnsworth-Bussad fuzios rendszert mar akar otthon is ossze lehet hozni. (a Hirsch fele valtozat csod, az eredeti Farnsworth fele viszont jo, csak a Bussard fele magnetic confinement-et kell alkalmazni, gyors digitalis visszacsatolassal, egyebkent lefullad vagy felrobban)
  • philcsy
    #37
    A rez és a hidrogén átlagos kötési energiáját kellene összevetni a vaséval. Ez elvileg lehet alacsonyabb.