31
  • noname23
    #31
    Ha ezt a baci dns-t pl egy vakond kitúrja bekebelezi valahogy véletlen ásás közben amit egy héja vagy bármi ragadozó madár megesz aztán kipottyantja amit egy patkány megint megemészt aztán kipottyant de belehempereg a saját sarába így belekenve a bundájába a cuccot amin bolhákvannak akkor újra életre kellhet a vaksihéjapatihidbrid pestis?
    És ha igen akkor az veszélyes lesz az emberre? és igaz hogy nem mert azóta már hozzá képest szuper szintre fejlődött az emberi védekező rendszer sokkal erősebb és modernebb bacik ellen is védve vagyunk.
  • TomecK
    #30
    Én is mondtam a sok hülyének h ne oltsák be magukat ez csak gyógyszerlobbi. Amíg a rendes influenza veszélyesebb és az ellen nem oltatják be magukat akkor, a spéci madár ellen kell mi ? Egyébként is, komoly járványok, sok halált követelő betegségek, modern higiénikus környezetbe nem igazán vannak. Az egyik legnagyobb problémánk manapság a rák, nem holmi vírus meg baktérium.
  • TomecK
    #29
    Spanyolmadárkutyanáthaebolainfluenza
  • Rotyoka
    #28
    Neeem olyan kell amivel sűrűn találkoznak az emberek

    Madár volt mivel azt esszük, sertés is mivel azt is esszük. Szarvasmarha nem játszik mert van kerge marha kór. Most valami más lesz pl. Kutya influenza, macska nátha stb.
  • COOLancs
    #27
    Most asszem a Zsiráf-influenza lesz a soros...
  • wraithLord
    #26
    Mondtam egy példát, hogy a lépfene kórokozójának spórája nem bírja túl sokáig, (de már az is soknak számít az élővilágban).
    ...Viszont bizonyos körülmények között biztos tovább bírja 100 évnél, olvastam is róla... :)

    A tok pedig nem reproduktív kitartóképlet, hanem az aktív, élő sejt szerves része... :)
    A sejt választja ki maga köré, ami segíti azt a terjedésben (vizet tartalmaz, tehát védi a kiszáradástól, rugalmas, síkos, és védi egyéb káros anyagoktól is) és a fertőzésben (legtöbbször poliszacharidokból van, tehát erőteljes virulenciafaktor, és meggátolja, hogy a szervezet fagocitái bekebelezzék).
  • Retechegér
    #25
    azért kíváncsi vagyok idén télen mi lesz a sztárbetegség, a statisztikát nézve mostanra már elő kellett volna állniuk valamivel, lehet késik a gyártás...
  • Tetsuo
    #24
    Az angol wikin a sporakrol azt irjak, hogy allitolag 40 millio eves elo egyedet is talaltak, de millio eveket becsulnek mindenkeppen tudosok.
    Igy, gondolom a tokos verzional sem lehet a 700 v akar a 7000 ev olyan kulonleges, bar erre vonatkozo adatot nem talaltam. ;)
  • wraithLord
    #23
    Az tény, hogy a baktériumspóra az egyik legellenállóbb kitartóképlet az élővilágban. De ez az ellenállóképesség is eltérő csoportonként, és vannak olyan baktériumcsoportok, amelyek egyáltalán nem képeznek spórát.

    A Yersinia (amiről itt szó van) pont egy olyan génusz, amely tokot képez, spórát NEM - mivel egy Enterobaktérium, az életciklusa is ehhez az életmódhoz igazodott. (És így nem annyira ellenálló a környezeti hatásokkal szemben... mivel a toknak nem ez az elsődleges funkciója.)

    Pl. a lépfenét okozó Bacillus anthracis képez spórát, mégis "csak" olyan 100 évig marad életképes. Igaz, a DNS-e nyilván tovább is egyben marad...

    Igazából már azt sem tudom, min vitatkozok. Vagyis eddig sem értettem. :D
  • teddybear
    #22
    A baktériumok spóra formája nagyon ellenálló a környezeti behatásokkal szemben. és extrém hosszú ideig életképes - akár több ezer évig is.
  • wraithLord
    #21
    De azt is tanultam, hogy meddig. Igaz, ha véletlenül -80 °C alatti hőmérsékletre kerül (vagy egyéb módon konzerválódik), akkor előfordulhat, hogy tovább is túlél.
  • karesz6
    #20
    Ha tanultál mikrobiológiát azt is tanultad hogy a baktériumok meglehetősen kompakt és ellenáló formába is át tudnak menni ahol bizony megmaradhat az a dns elég sokáig is.
  • szombi
    #19
    A CIKK HEMZSEG A HELYESÍRÁSI HIBÁKTÓL!
  • bgerison
    #18
    Csak nehogy a....
  • kanduhr
    #17
    "Nyelvbotlás" volt:)
  • Tetsuo
    #16
    A lenyeg, hogy egyik sem allat. :)
  • Tetsuo
    #15
    Azert aki ad a higieniara annak nem sok eselye van elkapni. ;) Raadasul gyogyithato antibiotikummal.
    Hozza kell tenni, hogy a sok bevandorlo esetleg ezt is hozhatja magaval a sok szarral egyutt... erdemes vigyazni veluk.
  • Tetsuo
    #14
    Ja, ja. Ha kiszarad.
  • Doktor Kotász
    #13
    Nem vírus, hanem baktérium.
    Illene tudni a különbséget.
    Mellesleg írják, hogy mai is aktív baktérium, és 2000 ember halálát okozza egy évben. Magyarországon az influenza ölhet meg ennyi embert évente.
  • kanduhr
    #12
    Többszázezer veszélyesebb vírus? Te mi szerint sorolod be? A pestis a legveszélyesebbek közé tartozik, oda ahova a lépfene, az ebola, a spanyolnátha.
  • Adenoma
    #11
    sajnos nem.
    amint kiszárad töredezni kezd, illetve ott van még a háttérsugárzás, ami károsítja a dns-t, ha eltalálja (márpedig eltalálja). Illetve ha elhalt a sejt, akkor már nem működik a dns javító mechanizmus
  • wraithLord
    #10
    Életképes baktériumra gondoltam. A DNS persze, ép maradhat, főleg ha az egy párezer kilobázis nagyságú prokarióta cDNS. De mivel a DNS önmagában semmire sem megy, max. akkor van valami jelentősége, ha pl. egy másik Y. pestis törzs felveszi azt (erre utaltam a transzformációval).
  • Rotyoka
    #9
    Ha benne vagy már az 1 is sok, de itt a statisztikát kell nézni nem az érzelmi reakciót...

    Amúgy több százezer veszélyesebb vírus van, de majd ezt is felkapja a média mint a madár influenzát és mondogatja a valótlan több milliót haláleseteket és majd mindenki be lesz szarva és ismét jól járnak nagyon sokan
  • ginew
    #8
    annak akik benne vannak a 2000ben, és a hozzátartozóinak.. most persze mindenki arra gondol hogy ja, de azok ők, de lényegében bárkiből lehet e csoport tagja, belőled is. Persze ahhoz kicsi hogy most mindenki pánikoljon, de attól még nem kell leszarni, sztem.
  • Rotyoka
    #7
    Évente 2000 ember? Ez kinek szám?
    Ez nulla.
  • Tetsuo
    #6
    700 evig szerintem siman egyben maradhat az egesz DNS sot, jo korulmenyek kozott nagysagrenddel tovabb is.
  • wraithLord
    #5
    Nem a fekete halálnak nevezett 14. sz-i pestisjárványt okozó Yersinia pestis törzs okozza ma évente 2000 ember halálát, hanem annak egy 700 évvel későbbi leszármazott törzse*. Aminek a DNS-e nagyon kis mértékben tér el az "eredetitől", mégis tök másképp viselkedik (ami nem furcsa szerintem).

    De nem hiszem, hogy "kiszabadul" az eredeti törzs, mert ennyi ideig nem valószínű, hogy képes túlélni... :) Csak a DNS-fragmentjeit találták meg - amit viszont más baktériumok, pl. más Yersinia pestis törzsek képesek felvenni (transzformáció)...

    A cikknek pont az a lényege, hogy kiderült, a mai pestises megbetegedéseket okozó batériumok és a hírhedt 14. sz-i fekete halált okozó baktérium egy fajba tartoznak. Mondjuk én egyébként is így tanultam mikrobiológiából, azt hiszem. :D

    *(mivel a baktériumok generációs idejét max. 1-2 órában lehet mérni, elég fura lenne, ha egy-az-egyben megtalálható lenne még ma is az a törzs - kivéve ha valamiféleképpen konzerválódott.)
  • Mardel
    #4
    A macska pedig fel van mászva a fára.
  • T0nk
    #3
    Ki van szabadulva. Sose halt ki. Évente 2000 ember halálát okozza. Benne van a cikkben, csak el kell olvasni.
  • KopaszIsten
    #2
    Csak nehogy kiszabaduljon a kórokozó. :S
  • hangulati
    #1
    akkor konnyen lehet belole rozsaszinu halalt is csinalni. ezt igazan jo erzes tudni.
    vigattenolidzs.