206
  • teddybear
    #126
    A DandD köszönőviszonyban sincs a valósággal, onnan példákat felhozni talán nem kéne.
  • teddybear
    #125
    Na mármost. A lemezpáncél alá nincs értelme felvenni még egy másik páncélt, ha csak sodronyinget is.
    Aláöltözni viszont annál inkább, akár ahogy jéghokisok, vagy az amerikai focisok szoktak.
    Ugyanis a kard vágását, a buzogány csapását a páncél felfogta, de az ütés energiáját valahogy közömbösíteni kellett még valahogy. Erre a legjobb a vastag, energiaelnyelő párnázat. Azaz a páncél alá pufajkaszerű kabátot szokás felvenni, illetve vastag nemezből készült, külön kipárnázott sapkát hordtak a sisak alatt.

    Nemcsak a páncélok súlya miatt nem tudtak órákig harcolni, hanem emiatt az alsóruházat miatt sem. Télen ugyan igen jól jött, mert védett a hideg páncéltól, de nyáron igen hamar belefőtt a hőgutáig a viselő.
  • hdo
    #124
    Félreértések elkerülése végett leszögezném, hogy direkt nem a magyar megfelelőt használtam itt (sodronying) mert míg a magyar megfelelő kivétel nélkül láncinget feltételez, addig a gambeson maga lehet akár egy vastagon szőtt ruha is.
  • hdo
    #123
    Kialakítása korhű, habár nagyon úgy néz ki hogy nem erőltették meg magukat a páncél alatti ruházattal, gambeson sehol nem látszik, és a gatya is gyanús. Úgy valóban marha könnyű ugrabugrálni benne, ha mackónadrágra, meg valami vastag pulóverre veszi fel az ember!
  • Tetsuo
    #122
    Gondolom ez a pancelzat nem korhu kozepkori.. vagy az?
  • e57
    #121
    Igen. 2:40-nél kezdődika mozdulatsor.


  • Palinko
    #120
    az a gladiátor című?
  • Palinko
    #119
    arra jah. hát magyarul nekem semmi értelmes kár hogy nem juttot eszembe nekem is angolul próbálkozni...
  • e57
    #118
    Uh, az a csákányszerű kalapács nagyon durva a képen.

    Meg erről jutott eszembe, hogy a korábban belinkelt páncélos vívós videón, azt hiszem a 2. részében van egy olyan mozdulat, amikor a földre került ellenfelet a karddal úgy üti meg, mintha csákányozna. A kard pengéjét használja nyélként, és a keresztvasat meg mintha a csákány foka volna. Durva.
  • hdo
    #117
    Mire, a harci kalapácsra? Elég sok jó kép van, igaz én még 3 másik nyelven is rá tudok keresni ha a magyarul talált képek nem lennének annyira szemléletesek, szóval helyzeti előnyben vagyok! :D
  • hdo
    #116
    A beholder.hu szerepjátékos weboldal. Ott könnyen találhattál 20 kilós fegyvert! :D
  • Palinko
    #115
    de próbálj meg google képkeresni rá... a buzogányt tudtam.

    nah de mi az 20 kilós kardra nem is lesz flame? :(
  • hdo
    #114
    Harci kalapács. A lóbálós tüskés bizbasz meg láncos buzogány! :D
  • Palinko
    #113
    jah addig kerestem ennek a szarnak a nevét :D
  • hdo
    #112
    Megelőztelek 3 perccel! :D
  • Palinko
    #111
    mondjuk pont a láncos buzogánynak nem volt olyan hatalmas feje ami ugye nem ártana ha nagyobb erőt kell bevinni. sztem topp fegyver páncélos ellen ez


    most a franc tudja mi volt a neve amit mel gibson tart. emígy találtam egy oldalt ott a 20kg kardot emlegetik lol :D meg persze ott sem állnak fel a lovagok:
    http://www.beholder.hu/?m=sr&cikk=6897
  • hdo
    #110
    "Oda konzervnyitó kell."

    És volt is.

    http://en.wikipedia.org/wiki/War_hammer
  • hdo
    #109
    "Kevesebb képzettség is elég."

    Na ez az ahol tévedsz, mert a buzogányt folyamatosan lendületben kell tartani, és így nagy a kockázata hogy saját magadat sérted meg vele. A buzogányhoz kell a legnagyobb tapasztalat az összes fegyver közül, ráadásul pont amiatt mert gyakorlatilag tehetetlensége folytán lengeted nagyon könnyen ki tudják ütni a kezedből. Ha meg olyan helyre akad be akkor lehet pofáncsapod magad vele aztán vége.
  • Julius Caesar
    #108
    Szívesen megnéztem volna ezeket a lovagmájereket rohamozni, amikor én ott állok egy AK-val egy rakat tárral együtt :D

    Amúgy a lovagosodás valószínű külcsín volt. A lovagok felszerelése anno egy nagyobb falu teljes jövedelmével felért, ráadásul ezek mind nemesek voltak. Nem ölte meg őket senki, elfogták, bedugták őket egy kényelmes szobába majd várták értük a váltságdíjat.

    Amiben elhaláloztak azok maximum politikai orgyilkosságok lehettek.
  • e57
    #107
    Nem vagyok történelem tudós, és a fém megmunkáláshoz sem értek, de a belinkelt videókból nekem az jött le, hogy ott mindig párviadal van, ahol feltételezik a jólképzett feleket akik sportszerűen vívnak.
    A cikkben pedig csatát feltételeznek, ahol szerintem a sportszerűség kb az utolsó szempont. Én a History csatornán szoktam ilyesmiket nézni. Ott azt mondták, hogy egy jól páncélzott lovag szabvány legyőzése kb úgy nézett ki, hogy két talpas lefogta, egy harmadik meg addig szúrkálta tőrrel az érzékeny pontokon, amíg halálos sebet nem ejtett rajta.

    Az én (nem történelem tudós) véleményem az, hogy páncélok ellen kardról vitatkozni elég fölösleges. Oda konzervnyitó kell. Pl. tüskés láncos buzogány (nem tudom mi a rendes neve). Sokkal könnyebb elkészíteni mint egy kardot. Kevesebb képzettség is elég. Jó eséllyel átüti a páncélt, ha meg nem akkor is zúz rendesen. Hárítani is igen nehéz, mert ha belenyúlnak akkor is szinte biztos hogy becsapódik valahova, ha meg kardra tekeredik, megint gond. Vagy mondjuk előlről ütnek és hátul csattan... Egy másfélkilós kard meg mit sebez páncélon? A lovagi torna megint más, mert ott nem cél az ellenfél megölése, vagy megnyomorítása, sőt, ott gondolom a látványosság, szép vívás még előnyt is jelentett.

    Késő van, kb ennyi jutott eszembe. Ha nem jól írtam javítsatok ki.
  • Sir Ny
    #106
    "de ezt csak időutazással tudnánk kideríteni, ami nem éppen szerencsés a pillangó-hatás miatt :D"

    A pillangó-hatásról Hari Seldonnal egyeztess.
  • Palinko
    #105
    jaja jó volt ismét látni
  • hdo
    #104
    Hát, a videóval majdnem megfogtál, mert egyetlen ilyen videóm van, az is Discovery Channel-es és 1 órás műsor, még jó hogy tecsőn ennyi minden fennvan! :D
  • Palinko
    #103
    aha igazad van pedig láttam már több műsort is róla hogyan készül de valahogy másképp emlékeztem :D
  • hdo
    #102
    De ha fémmunkás kisiparos, rezidens troll molnibalage-t megkérdezed, ő is azt fogja mondani, hogy a kard háta húzza össze a kardot, mert más a fém!
  • hdo
    #101
    http://www.youtube.com/watch?v=JfJn3r_-HuE&feature=related

    1:12-nél tök egyenesen berakja, aztán meghajolva kiveszi a vízből!

    Amit tudok az tudok, releváns tudással rendelkezem amit - nem csak - oktatási rendszer keretein belül szereztem, nem pedig vadul találgatok!
  • Palinko
    #100
    azért abban nem lennék biztos hogy azért görbül el mert 2 fémet használnak, videóval cáfolhatnád
  • hdo
    #99
    Rossz következtetést vontak le, a cikk címének úgy kellene szólnia, hogy "A körülmetéltek körében 76%-kal kevesebb a homok és a drogos!" Az ilyen nemi szervvel rendelkező népcsoport pénzügyi helyzetét tekintve ez nem is meglepő! :D
  • googlekereso
    #98
    fasza, duplázott...
    bocs skacok, nem szándékos volt
  • googlekereso
    #97
    ez off (nem is kicsit), de úgyis lesz itt majd erről cikk, sztem:

    http://index.hu/tudomany/2011/07/20/a_korulmetelt_ferfiaknal_76_szazalekkal_csokken_az_aids-fertozes_kockazata/

    na persze, ezért vágassam magamat körül??? nem szoktam a zs-betűs vallást használni, de kíváncsi lennék az orvosok vallására XDXD
  • googlekereso
    #96
    ez off (nem is kicsit), de:

    http://index.hu/tudomany/2011/07/20/a_korulmetelt_ferfiaknal_76_szazalekkal_csokken_az_aids-fertozes_kockazata/

    na persze, ezért vágassam magamat körül??? nem szoktam a zs-betűs vallást használni, de kíváncsi lennék az orvosok vallására XDXD
  • hdo
    #95
    lol :D
  • googlekereso
    #94
    ja jó...

    facepalm magamnak, hogy ezt elfelejtettem XDXD
  • hdo
    #93
    Háde nem? És akkor még engem ócsárol, aztán közben ő maga nem tud olvasni! :D
  • hdo
    #92
    "megengedem neked, hogy dolgokat határozz meg, ..."
  • kisemlős
    #91
    Köszönjük a kultúrbemutatkozást!
  • hdo
    #90
    "Már idejekorán odaírtam a #30-as hozzászólásomban, hogy lehet keverem a mértékegységet, ..."

    #30:
    "Lehet rosszul emlékszem a 12-14 kilóra (lehet lbs-ben volt annyi, ..."
  • googlekereso
    #89
    én a trollkodásra értettem a humorizálást

    vagy ezt most mire írtad?
  • Molnibalage
    #88
    Téged meg ki nem szar le?

    @hdo
    A #15 hozzászólásban egy szó nincs semmiféle mértékegységről és tömegről...

    Az, meg hogy kevered a font és kg-ot az olyam, mintha úgy vitatkoznál az ABC-ről, hogy olvasni sem tudsz...

  • hdo
    #87
    Minél jobb a felhasznált acél minősége, annál vékonyabb, illetve emellett hosszabb lehet a kard, így kevesebb anyag kell bele, könnyebb. Pont a reneszánsz beköszöntével sikerült rendes fémet először előállítani, először jobbat mint amit a rómaiak gyártottak.

    A reneszánsz előtti 1-2 évszázadban keztek el megint játszani az acéllal, kísérletezgettek hogy melyik fémötvözet milyen tartós, meg hogy pontosan mennyi szén kell a jó acélhoz. Túl sok széntől kemény lesz az acél, de rideg, és ezért törékeny, túl kevéstől meg puha lesz és így hamar csorbul el.

    A katana - ha már ő is szóba került - a 13-14. századra forrott ki, ekkorra pont eltalálták a megfelelő arányt, sőt két vagy több különböző széntartalmú acélból kovácsolták a kardot. A legelterjedtebb formájú katana (Shinogi zukuri) éle magasabb széntartalmú, hogy kemény legyen és így sokáig éles maradjon, és ez tokként fogja közre magának a pengének a testét, ami alacsonyabb széntartalmú volt, hogy mikor kivédenek vele egy fegyvercsapást akkor ne törjön. A katana ezért nyeri el a lehűtésénél a jellegzetes görbített formáját, azért görbül el, mert mindkét acél máshogy zsugorodik hűtés közben.

    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Japanese_sword_cross-section_layers.png