68
  • kvp
    #28
    Az uj robotokkal eloszor japanban vegeztek el a felmerest (mivel ott keszultek) es az europainal gyaszosabb eredmenyt kaptak. Nem veletlen, hogy a legtobb japan szorakoztato robot meg sem probal emberi lenni, hanem jatekoknak neznek ki, mert azt konnyebben elfogadjak az emberek.
  • zola2000
    #27
    Hmmm, érdekes lenne ugyanezt a kísérletet elvégezni a távol-keleten is, és összehasonlítani az európai/amerikai eredményekkel...
  • B0nFire
    #26
    A 0. törvényt valójában Giskard gondolta ki, és ebbe sült bele a pozitronagya, mert nem erre volt programozva. De mielőtt megszűnt működni, átadta Daneelnek a telepatikus képességét, aminek révén Daneel tovább őrködhetett az egész galaxis sorsa fölött.

    Én sem emlékszem már az összes történetre, meg nem is tudnám kronológiailag sorrendbe tenni őket, mert ugye voltak regények (Mezítelen nap, Acélbarlangok), meg külön novellák, robottörténeket, plusz kismillió egyéb iromány, amiben szerepeltek. Itt van nekem rtf-ben az egész Asimov munkásság, csak még nem jutottam a végére.
  • gothmog
    #25
    Fú, hogy volt ez a calvini meg a giscardi robotokkal? Daneel találja ki a robotika nulladik törvényét (A robotnak nem szabad kárt okozni az emberiségben vagy tétlenül tűrni stb...) és ez aztán értelemszerűen magával hozza a másik három törvény módosítását is. (és lehetővé teszi a galaktikus birodalom létrehozását). Giscard meg a telepata, aki elfogadja ugyan a nulladik törvényt, de belepusztul amikor alkalmazza.
    Lassan újra kellene olvasnom a robot-birodalom-alapítvány ciklust a Halhatatlanság halálától kezdve. :) Már nem egészen világos, ki van kivel.
  • B0nFire
    #24
    Még R. Daneel Olivaw sem tudott kibújni a bőréből és teljesen emberi módon viselkedni, pedig ő űrász (térutazó) android volt. :) Ráadásul fikció. Akkor miért várjuk, hogy a valóság ennél különb legyen?
  • gothmog
    #23
    realdoll.com :)
  • EnxTheOne
    #22
    Inkább mechát épitsenek.
  • B0nFire
    #21
    Azért, mert itt divat lett a flém, és szinte kötelező jelleggel érzi mindenki, hogy valamit be kéne szólni, ha már okosat nem tud hozzáfűzni, mert itt lehet.

    Ez a baj.
  • JMáté
    #20
    "Szal semmi nem olyan egyszerű, mint amit a hétköznapi tapasztalat mutat, vagy amit az áltisk/ridőrszdájdzseszt szintű ismeretek jelentenek."

    Pontosan. Ezért nem értem hogy egyesek miért szaroznak le kutatásokat egy róluk szóló ismeretterjesztő jellegű cikk első 3 mondatának elolvasása után. Persze akinek nem inge ne vegye magára.
  • JMáté
    #19
    Igazán gyakorlatias gondolkodású vagy :)
  • GodBadka
    #18
    Asimov kiegészítette a robotika törvényeit, egy 0. törvénnyel, de az nem erről szólt, hanem arról (nem szó szerint), hogy az emberiség érdekei előbbre valóak, az ember, mint önálló személy érdekeinél. Ezzel oldotta fel, az azt ellentmondást, ami az első törvényből adódik, hogy az embert életet védeni kell, de eközben nem okozhat kárt egy másik emberi lénynek, akkor sem, ha ez szükséges volna.
  • kukacos
    #17
    Tudtommal ma sem a pisztolyt szoktuk börtönbe csukni.
  • kukacos
    #16
    Ha az ágyban se derül ki, nincs ezzel semmi gond ;)
  • jackoneill90
    #15
    Ezeket fel is lehet törni. tele rakni vírusokkal, átprogramozni és máris öli az embereket. Hogy büntetnék őket? érzelmeik nincsenek (max ha valamilyen logikával beléjük írják) így meg se bánják a tettüket és az áldozat családja sem nyugodna meg, hogy egy robotot semmisítenek meg ,mert egy embert akarnának megsemmisítve látni azt aki átprogramozta.
  • NEXUS6
    #14
    Szóval pl Asimov robotikai törvényeit ki lehetne egy egészíteni egy nulladikkal:
    a robot köteles felfedni robot voltát.
    Bár lehet hogy írt ilyen témájú regényt/novellát is, nem ismerem az összeset.
  • jackoneill90
    #13
    A robot legyen robot kinézetű ne emberi. Segítse a mindennapokban de akkor se nézzen ki embernek. Jól néznének ki az emberek, ha az utcán felszednének egy csinos hölyget aztán az ágyban derülne ki, hogy nem is ember a csaj.
  • NEXUS6
    #12
    Először egy Stanislaw Lem regényben találkoztam ezzel a jelenséggel. Hát hiába zseni volt az öreg! A Visszatérés c. könyvét még 1961-ben írta, egyik kedvencem.

    Még arra is gondolok, hogy talán a láthatóan nagyobb agymunka fejeződik ki egyesekben undorként. OK ezen most lehet poénkodni, hogy munkaundoruk van meg ilyenek, de akkor is lehet, hogy ez a helyzet.
    Bizonyos emberek a kétértelmű, nem tiszta dolgokat elutasítják, mások meg kifejezetten vonzódnak hozzájuk, érdekesnek tartják, kihívást látnak bennük.

    De biztos jó ez az analógiai is valamilyen szinten, hogy betegnek tartják egyes emberek. Érdekes ugye a betegségfogalmunk is. Úgy teszünk, mintha lenne egészséges ember, pedig orvosi értelemben nincs, csak éppen eljátsszuk, hogy egészségesek vagyunk, megfelelünk valami sztenderdnek, ami valójában nem is létezik. A beteg ezt nem teszi. Szerintem tehát az lehet a megoldás, hogy nem próbálják becsapni az embereket, hanem kinyilvánítják, hogy ő nem tökéletes, nem ember, felhívja a droid a figyelmet a különbségre. Ezzel a nagyobb kritikus figyelmet esetleg szimpátiára tudja fordítani.
  • NEXUS6
    #11
    "Azt is kérdezhetnénk, hogy tudósok kellettek hozzá, hogy meg tudjuk állapítani, hogy ha egyszerre engedünk el ugyanolyan magasról egy vasgolyót és egy papírgalacsint azok egyszerre érnek földet?"
    Az biztos, hogy tudósok kellettek hozzá, mert hogy nem egyszerre érnek földet, max légüres térben!
    Csak pl a hétköznapi tapasztalat nem ismeri a légüres teret, ilyet csak mesterségesen lehet előállítani ugye.
    Szal semmi nem olyan egyszerű, mint amit a hétköznapi tapasztalat mutat, vagy amit az áltisk/ridőrszdájdzseszt szintű ismeretek jelentenek.
    No offence.
  • kukacos
    #10
    Például pont a játékipart és a filmipart érdekli ez a terület, és ad is rá pénzt, mert arra kíváncsiak, hogy mitől bukik meg az egyik animációs film, és miért sikeres a másik. A tapasztalat szerint vagy karikatúra kell, vagy 100%-os élethűség, a köztes nem jó, pedig legtöbbször az lenne a legegyszerűbb.

    A klasszikus elmélet egyébként az, hogy a "kicsit" nem emberszerű azért vált ki undort, mert a beteg emberrel társítjuk, a "valami nem stimmel" érzés taszítóvá teszi a figurát. Az uncanny valley mélyén a zombi van. Ehhez képest jelent ez az elmélet alternatívát, miszerint inkább arról van szó, hogy az agyunk nem a vártat kapja.
  • kisemlős
    #9
    Fura, épp ugyanígy vagyok az afrikai törzsek egyes tagjaival. A mozgásuk valami életidegen, pedig humanoid kinézetük van... Semmi bajom nincs velük, nem haragszom rájuk, nem zavar, hogy más színű a bőrük, mégis viszolygok tőlük...
  • pasi29uk
    #8
    Inkább adnék neki ásót, lapátot és elküldeném gyémántot vagy aranyat bányászni :)
  • noland
    #7
    Nekem meg egy hasonmás kellene akit elküldenék munkába, vizsgázni, stb...én meg addig hakurásznám a nőket :)
  • KopaszIsten
    #6
    Én akarok egy szex-kiborgot. Olyan mikor lesz? :D
  • thsanyi5
    #5
    Szerintem van még egy dolog ami a nagyon emberszerű androidokkal problémás lehet csak a külsejük terén. Pl ha valami teljesen robot megjelenésű akkor úgy láthatjuk mint egy robotot mert az is. De ha már 80%ban emberi akkor megpróbáljuk inkább emberi tulajdonságok alapján osztályozni és könnyen azt kaphatjuk, hogy ez nem egy robot hanem egy csúnyára sikerült ember. Még ha tudjuk is, hogy nem az. Ha 100% hasonlóság lenne akkor ilyen nem áll fent mert szintén emberi mértékkel nézve normálisnak látjuk a külsejét. Vagy legyen ilyen, vagy olyan. De ne egy keverék félúton.
  • Cef
    #4
    Azt is kérdezhetnénk, hogy tudósok kellettek hozzá, hogy meg tudjuk állapítani, hogy ha egyszerre engedünk el ugyanolyan magasról egy vasgolyót és egy papírgalacsint azok egyszerre érnek földet?
    Utólag könnyű okoskodni az egyértelmű dolgokon, de ezeket valakinek észre is kell vennie és ki kell kutatnia.
  • JMáté
    #3
    Nem, ehhez természetesen nem kellenek tudósok. Ha van otthon CT-d és egy androidod, te magad is elvégezheted a kísérletet.
  • gombabácsi
    #2
    bakker ehhez is tudósok kellettek hogy ezt kikutassák?
    és van pofájuk ezért pénzt felvenni?

    egyébként a játékiparban ugyanez lesz/van: elért egy realisztikussági határt a grafika, és ezután már az ember nem jobbnak, hanem rosszabbnak tartja, mert innentől már a 100%-ot várja
  • wraithLord
    #1
    És ez miért olyan nagy dolog? Persze, hogy furcsán reagál az ember(i agy), ha a várakozásaival, tapasztalataival, ösztöneivel ellentétben tök más történik. De ezt is meg lehet szokni, erre is meg lehet tanulni a megfelelő választ, erre is lehet "habituálódni". Ez az agy működéséhez hozzátartozik.
    Az már más kérdés, hogy ez érzelmileg is befolyásol egyes embereket. Szerintem ezt inkább a vészjósló sci-fik számlájára lehet írni, aminek a szellemisége már régóta beleivódott az emberekbe...