286
  • bvalek2
    #86
    A bagdadi kalifa csak rövid ideig foglalta el Iránt. Nem is létezik olyan ország a világon, amit ne foglaltak volna el, legalább egy rövid időre. A török szultán sosem uralkodott Perzsiában. A sah történetében valamit nagyon kavarsz, semmi köze a történelmi valósághoz annak, amit írsz. Az olvasás jó ötlet, fogadd meg a saját tanácsod, és nézd meg azokat a rohadt szócikkeket amiket belinkeltem. Nagyon szépen és udvariasan megkérlek rá. Megelőző csapás apád ivartalanítása lett volna, de mondjuk mi lenne, ha belekukkantanál az Irán történelméről szóló szócikkbe szófosás helyett? Basszus...
  • teddybear
    #85
    Bocs, de én, ha nem is részletesen, de ismerem a térség történelmét. Nem is kedvelem őket.
  • Molnibalage
    #84
    Kifejtenéd ezt az amerikai segítséget? Mert egy jól elterjedt UL, hogy masszív amerikai segítség volt. Sem pénzbeli, sem felszerelésbeli nem volt, 0 amerikai nehézfegyverzet volt Irakban. Ellenben tele voltak szovjet és kínai eredetű fegyverekkel, kézifegyvereket és egybeket meg a fél KGST tolt oda.* Kaptak egy fejbólintást, hogy az ellenségem ellensége a barátom alapon megpróbálják Iránt felpofozni. Aztán mégis az iráni fegyverszállításból lett botrány... :)
  • Molnibalage
    #83
    Tehát a mai MODERN Irán rohadtul nem egy 2000 éves folyamatos önálló politikai tevékenységgel alakult ki. Nagyhatalmak megszállták, bábállam volt és levált ezekről.

    Magyarország történelmére húzzál rá iráni hasonlatokat. Voltak kinevezett magyar vezetők, helytartók, stb., de akkor sem volt önálló magyar külöpolitika. Irán külpolitikája mikor nem volt önálló? Nyert. Akkor nem értem, hogy hol a 2600 éves Perzsa állam. Vagy te azt is perzsa államnak tekinted, amit felülről más dirigál, de azért saját nemzetiségű a végrehajtója? Ilyen szemmel persze a komcsi magyar állam is jogfolytoson valaki szemében, csak nem az enyében. Az önálló magyar államiság a történelmi Magyarországon 1526 után lényegében megszűnt és szétestt. 1848-49-ben mondjuk, hogy helyreállt, de még a Kiegyezés után sem volt MO. szuverén ország. 1920 után az volt egy rövid ideig.
  • teddybear
    #82
    Nem igazán ajánlom neked. Járt ott pár ismerősöm, a többségük nem óhajt visszamenni. Meg van olyan ismerősöm is, aki onnan szökött el, mert agyon akarták verni. Nő létére Oxfordban tanult a sah uralkodása alatt. Ez bőven elég ok volt a megkövezésére.
  • teddybear
    #81
    Megelőző csapásról hallottál? Egyébként meg mindegy.
  • teddybear
    #80
    Nem. Mohamed kora óta vagy a bagdadi kalifa, vagy a török szultán uralkodott a térségben. Legalább olvass egy picit! nem fog megártani!

    Az első sahot az I. VH után ültették a trónra az angolok. Aztán a II. VH. után nyugdíjazták, mert túlságosan németbarát volt. A fiát kergették el a mullahok.
  • bvalek2
    #79
    Mielőtt az önjelölt professzorok folytatják az iszapbirkózást az általános iskolai töriórákkal, kiszállok a dagonyázásból. Ha ti nem vagytok képesek két egérkattintást elkövetni, hogy utánanézzetek annak, hogy igaz-e amit állítotok, akkor én hiába jártatom a számat.
  • bvalek2
    #78
    És a sah előtt nem is létezett Irán? Félre vagy nagyon tájékozódva.
  • bvalek2
    #77
    Irak támadta meg Iránt, amerikai segítséggel a háttérben: Iran–Iraq War
  • Sir Ny
    #76
    Amúgy Irán jó hely?
  • teddybear
    #75
    "200 éve nem támadtak meg senkit. "

    Csak például 1980-ban Irakot. Az iráni hatalomátvétele után Khomeini egyik céljaként az iraki rendszer megdöntését jelölte meg.

    Hozzáteszem, a háború előtt a mullahok elüldözték a legtöbb európai fogalmak szerint tanult embert(nekik elég ha valaki olvasni tudja a Koránt, írni nem kell tudni), főleg ha nő volt. Ez olyan jól sikerült, hogy a harci gépeikhez 10%-nyi pilótát sem tudtak összeszedni.
  • Hugo Chavez
    #74
    Én már csak egy kávét kérek.
  • Molnibalage
    #73
    A Sah-ot lényegében más ültette trónra, papíron nem volt Irán szuvrén állam. És ez hányszor volt még? Az, hogy a nyelv megmaradt semmit sem jelent.

    Nem volt olyannyira csatlós, mint a VSZ államok, de olyan szintű haditechnikát adtak el nekik, amit addig senki másnak.
  • JMáté
    #72
    De kár hogy nem vagyok elég jó történelemből hogy én is beleszóljak... Sajnos most a kispadra szorultam...
  • bvalek2
    #71
    Nem volt szünet, az egymást követő birodalmak között jogfolytonosság van, a nép is ugyanaz, a nyelv pedig szakadás nélkül, organikusan fejlődött. Azért a helyedben beleolvasnék a Wikipédia szócikkbe, mielőtt folytatod saját magad leégetését.
  • Molnibalage
    #70
    Ez akkora csúsztatás, mint a ma Izraelt 2000 éves királyságnak titulálni vagy Olaszországot a Római Birodalom jogutódjának. Azért volt némi szünet...
  • Molnibalage
    #69
    Ami meg különösen vicces Iránnan kapcsolatban, hogy amerikai fegyverekkel védték magukat meg az Irak ellenu háborúban. A légierő lényegében 100% amerikai vadászokkal volt felszerelve. Milyen skizofrén állapot, hogy a "ősgonosz" fegyverei nélkül, ma Irán lehet hogy nem is úgy létezne ahogy...
  • bvalek2
    #68
    Egységes Iránt is más államok tákolták össze lényegében, nem saját maguk

    Tőled nem számítottam ilyen Hugo Chavezi magasröptű beszólásokra...

    Összekevered a 2600 éves perzsa államot valami mással. Mellesleg ez általános iskolai anyag. Szóval, jobb ha visszakozol mielőtt anyázás lesz belőle, vagy elkönyvelünk fröcsögő dilettánsnak.
  • Molnibalage
    #67
    Hol mondtam, hogy fekete és fehér?
  • JMáté
    #66
    Bocs, nem téged akartalak leszólni, csak véletlenszerűen böktem rá egy Molnibalage kommentre. Semmi baj a különböző véleményekkel csak itt van néhány ami annyira extrém hogy illene esetleg tényekkel alátámasztani (ez sem neked szól persze, tudom hogy te mindig értelmesen írsz és érvelsz).
  • Molnibalage
    #65
    ???? Iránt a médiacirkusz emeli naggyá. Az olajat leszámítva nagy áltagban borzalmasan elmaradott ország. Egységes Iránt is más államok tákolták össze lényegében, nem saját maguk. A II.Vh alatt lett stabil térség, mert a SZU felé arra is szállítottak utánpótlást.

    Irán világtörténelmi szempontból totálisan nímand ország volt, a USA nagykövetés elfogalalásági szerintem sokan azt sem tudták, hogy kb. merra van...
  • JMáté
    #64
    De most komolyan mi a baj az atomfegyverekkel? Amikor éppen nincs nálad pénz és nagyon sietsz te is bliccelsz a bkv-n, nem? Az országok pont ezt csinálják csak nagyban. Amikor a többiek nem figyelnek, atomfegyverkeznek egy kicsit. Be akarják biztosítani magukat, és növelni akarják a diplomáciai súlyukat. Ez nem egészen korrekt dolog, dehát a bliccelés sem az mégis rengetegen csinálják.
  • bvalek2
    #63
    Ha beleolvasnál a vitába, rájönnél, hogy én például mindenben egyet értek Molnibalage-val, kivéve egy apróságot. A világ nem fekete-fehér, azért van a fórum, hogy összedobjuk amit hallottunk és megvitassuk. Arra számítok, hogy tanulok belőle, remélem mások is így látják, és nem csak szájkarate sportpályának nézik.
  • bvalek2
    #62
    Ezek csak alátámasztják a mondanivalóm lényegét. A felsoroltak a történelem margóján szereplő vicc-kategóriás országocskák és levirágzott birodalmak maradványai. Irán benne volt az élet sűrűjében, mégsem indított offenzívákat az elmúlt 200 évben. Mellesleg nem azért, mert olyan műveltek, vagy bölcs államépítők, zűrzavar volt náluk is bőven. Hanem a társadalom, a belső hatalmi szerkezete olyan, hogy nem egy expanzív hatalom, hanem befelé inkább forduló (ettől függetlenül szerintem össze fog omlani a rendszer, de ez más lapra tartozik).

    Hogy közeli példát mondjak, mi magyarok sem szívesen moccantunk ki a történelmi határokon kívülre. Biztos hallottad micsoda dilemmázást okozott 1848-ban, hogy segítsünk-e a bécsi felkelésnek, pusztán azért, mert át kellett lépni hozzá a Lajtát. Az első világháborúban bármilyen területszerzést elutasított a magyar közvélemény, hasonlítsd ezt össze az osztrákok és főleg a németek területéhségével (az antant is megérne egy misét). Aztán 1942-ben is akkor párolgott el a magyarok harci kedve, amikor kiderült, hogy nem csak a revízióra kell a katona, hanem elküldik őket a Donhoz, a kárpátokon túlra.
  • JMáté
    #61
    Te egy kibaszott hős vagy. Én már rég feladtam volna ezt a vitát ha ilyen hihetetlen túlerővel kerülök szembe. Tényleg minden tiszteletem.
  • Molnibalage
    #60
    Konkértan olcsóbb lett volna. Ja, és ELLENŐRZIHETŐ. Szóval miért is nem ment bele
    ? Akkor ki néz hülyének kit...?

    De most tényleg. Hány éves vagy? Ki fogalkoztat egy ennyire buta embert...?
  • Hugo Chavez
    #59
    Mondja ezt egy médiahívő.
  • Hugo Chavez
    #58
    "Felajánlották azt, hogy fűtőelemmel látják el őket, az sem kellett nekik."

    Azért ez se így volt igaz.
    Mert a fűtőelemeket iráni uránból gyártották volna, csak ugye, hogy milyen áron és milyen határidővel, az nem mindegy.
    Nem csoda, hogy Irán nem ment bele a hülyének nézésébe.
  • Molnibalage
    #57
    Nincs 200 éve szuverén Szlovákia, nem értelmezhető.
  • JMáté
    #56
    "Vannak azonban olyanok is, akik egy nukleáris robbanófejet vizionálnak a közel-keleti ország űreszközén."

    Ez egy összeesküvéselmélet tehát biztos igaz...
  • Sir Ny
    #55
    Szlovákia?
  • Sir Ny
    #54
    A szomszédnak megvan minden eszköze egy molotov koktél elkészítéséhez. Most megyek, és lelövöm.
  • Molnibalage
    #53
    Hm... Luxembrug? Monaco? Andorra? Svédország mikor támadott meg valakit utoljára?
    Portugália? Tudtommal mindkét VH alatt semleges volt és a XIX. százaban is a jelentéktelen kis porfészek volt, súlytalan állam.
  • bvalek2
    #52
    Iránban fatwa tiltja atomfegyverek gyártását, halálbüntetés terhe alatt. Ennél többet nem is kell írnom, hogy megcáfoljam a nyugati propagandát (olvass utána a fatwának, nem piskóta). Ne érts félre, én az iráni rezsimet elmebeteget gyülekezetének tartom, de attól még a kép egy picit árnyaltabb.
  • Molnibalage
    #51
    Index cikkel linkeli a tudományról? Elég magalol. Leközlebb blikket linkelsz...?
    A rendelkezésre álló technológiát meg nem a publikációk száma határozza meg...
  • Molnibalage
    #50
    Igen. És miért van az, hogy saját centrifugáló művet építenek 30-40 méterre a föld alá? Mutass egy olyan centrifuga üzemet a világon, amit így építettek. Csak nem azért, mert olyan dolgot akarnak ottan folytatni, ami valid katonai célponttá minősítené?

    Felajánlották azt, hogy fűtőelemmel látják el őket, az sem kellett nekik.

    Az, hogy Irán atomfegyvert akar, az pont olyan nyílt titok, minthogy Izraelnek van. Fura, hogy az egyik tényt képesek elfogadni egyesek, a másikat meg nem ami annak fényében röhejes, hogy Izrael nem írt alá semmit, Irán meg igen.

    Szép dolog a szelektív memória és a tények mellőzése...
  • Hugo Chavez
    #49
    Olvasni tudsz?

    Nem lehet populista a válaszom, mert egyetlenegy helyi trollnak címeztem.

    Máskor kicsit gondolkozz, mielőtt hülyeségeket írsz.
  • Molnibalage
    #48
    Ki? Irán? Jah, biztos azért üzemeltet olyan gépeket a légerő, ami jenki gépek és +30 évesek...

    Egy 45 éves technikát képviselő F-5E lemásolására alig képesek...

    Az sg-re azért éri meg lassan járni, hogy jót röhöghessen az ember az ilyen baromságokon.
  • bvalek2
    #47
    Irán igazán messze van a tökéletestől, sorolni lehetne a súlyos problémákat a társadalmukban és az ideológiájukban, de a félelmed szerintem indokolatlan. 200 éve nem támadtak meg senkit. Ezt Európában max. Svájc mondhatja el magáról, meg Izland.