204
A Föld, mint bolygó, és folyamatainak megismerése, tanulmányozása
  • Mor3llo
    #84
    még a végén kiderül, hogy léteztek emberek is a mezozoikumban...najó, ez egy erősen torzított, szar poén volt :DDD
  • szabod
    #83
    kicsit megkésve, de létezett a motkány :D
  • Mor3llo
    #82
    nekem is van mind2, csak a gyakból is félév végén írunk dögnevekből, felismerésből, tulajdonságok stb...
  • szabod
    #81
    az jó, nekem gyak meg c típusú is van, szóval dupla élvezet :D
  • Mor3llo
    #80
    én majd félév végén:)
  • szabod
    #79
    áhh én meg pont ezekből zh-zok nemsokára :D
  • Mor3llo
    #78
    öklömnyi méretű hippuriteszeket találtunk
    majd arról is teszek képet
  • Cat13
    #77
    Akkor van fajin rudista kagylós mészköved :D
  • Mor3llo
    #76
    Most voltam Erdélyben 5 napig(gyakorlatilag most értem haza:D), múlt szombaton pedig Sümegen a Sintérlapi kőfejtőben.
    Majd kipihenem magam, és lövök 1-2 képet.
  • szabod
    #75
    Budapest, Róka-hegyi mészkőbánya
  • szabod
    #74
    Sírok :D :D :D
  • Cat13
    #73
    Nekem is arra fájt sokáig, ásványboltban találtam végül, kapnikbányai a drága. :D
  • szabod
    #72
    Na olyanra az enyém is, de igazából azt sem tudom, hogyan kéne keresni ilyet. Tekintettel az apró méretre, és mondjuk arra, hogy ha nagyon kalapálok, akkor szét is törthetem véletlenül...
    Sikerült pár fotót csinálnom, a minőség hát nem full HD :D Annyit mondok, hogy egy 20x-os lupét tartottam a mobilom elé :D Lényeg, hogy nagyjából tudom mindenről hogy mi lehet, de azért berakom ide őket, és próbáljátok megfejteni hogy mik is lehetnek (persze a minőség miatt nem lesz könnyű). A képek mérete vhol 0,5-1 cm között mozog.
    1


    2


    3

    4

    5
  • Mor3llo
    #71
    Azért ahogy nézem, elég szép antimonitokat is találtak ezen a helyen...na, egy olyan igazi szép tűs kifejlődésűre fáj az én kis pici szívem!
    Jók a fotók!
  • szabod
    #70
    Hát elég sok törmelék van, mint ahogy a képen is látni. Ennek 3/4-ében tuti találsz vmi érdekeset :D Ha meg elfogyna, akkor lehet bontai tovább a hegyet :DD Meg nem mindenki olyan mohó, mint egy geomókus :D én pl fogok ide járni gyakran, túl sok kincs van itt, meg legközelebb csákányt és vésőt is viszek.
  • Cat13
    #69
    Nohát akkor ide majd el kell mennem egy zsákkal. :D Ha sokan gyűjtik őket, hogyhogy nem fogynak el? :D
  • szabod
    #68
    Rengeteget, csak ugye azok elég aprók. Hoztam kisebb köveket azon van antimonit, goethit, barit és kevés kén kombináció is. Van egy jó nagy darab kő, arról sztem rakok képet is, ha le tudom normálisan fényképezni, ahogy nézem a rengeteg barit mellett talán farmakosziderit is lehet rajta. :)
    Pár napja hozattunk 150 q lignitet Visontáról, hát pakolás közben találtam egy pirit csíkot egy kis darabon, na mondom ez szép, nem gondoltam volna hogy ilyet találok. :D
  • Cat13
    #67
    Antimonitot is lehetett találni? :)
  • szabod
    #66
    Minap voltam a Mátrában ásványokat gyűjteni, helyileg itt. elég sok mindent találtunk, főleg baritot de azt töménytelen mennyiségben. Majd holnap teszek róluk képet, ha megtisztéítottam mindet, meg sikerült az összeset rendszerezni. Addig is pár helyszíni kép:
    A töménytelen mennyiségű barit:



    Elég gyakran járnak ide gyűjtögetni, szinte keresni sem kellett, minden ott hevert a földön, amit az előző csoport nem vitt magával :D Én meg hagytam egy kis emléket a következő csoportnak:

    bocsi a nagy képekért.
  • szabod
    #65
    Dinókánaán volt a Bakony a krétakorban
  • szabod
    #64
    Az így a jó, mióta tanulok, azóta mindig máshogy vagyok már egy egyszerű túránál is, hogy ez meg hogy alakulhatott ki, meg ilyenek. Haverok ilyenkor néha hülyének néznek :D De ha van veled valaki aki szintén otthon van a témában, akkor sokkal faszább :D Mi majd nemsoká' a Mátrába megyünk sátrazni pár napra haverokkal (mind a közvetlen közelében lakunk szóval annyira nem újdonság már), majd tartunk egy kis "kincskeresést" a vezetésemmel itt, itt, meg itt
  • Mor3llo
    #63
    No most értem haza a Magas-Bakonyból. Ez inkább túra jellegű volt, de jött velünk egy phd-s ismerősöm is a földtani tanszékről, így kaptunk geológiát is bőven :D
  • Mor3llo
    #62
    Szaktársam :)
  • Büdös Bohóc
    #61
    Hnyilica Márkot ismered? :)
  • szabod
    #60

    Fasza is gyakorlat volt ez is akkor, szuvenírt gondolom te is hoztál bőven :D A kalapács elég vagányul néz ki.
  • Mor3llo
    #59
    6 terepi napunk volt, mindennap különböző program. Gyakorlatban úgy lehet tekinteni, hogy átvettük a mecseki mezozóos képződményeket. Ebből lógott ki viszonylag a jakabhegyi nap, ahol a perm végi vörös homokkövet vizsgáltuk. Általában dőlésirányt, dőlésszöget mértünk, megvizsgáltuk az adott földtani rétegek kőzetét. Nap végén levontuk a tanulságokat, összesítettük az eredményeket, és felvázoltuk az adott szerkezet települését, és azt, hogy ezt milyen környezeti illetve tektonikai folyamat hozta létre.
    Egyébiránt volt egy előadó a PTE-ről is (korábban a Pannon-egyetemen tanított). A neve Dr. Raucsik Béla. Hihetetlen nagy koponya, életének nagy részét a Mecsek feltérképezésére, vizsgálatának szentelte. Az egyik tanárom azt mondta, hogy szerinte nincs élő ember, aki többet tudna jelenleg a Mecsekről :D Egy élmény volt az a nap!
    Pár kép akkor:
    Crinoidea(tengeri liliom) a Kecskeháti-mészkőben, Ófalunál.

    Mórágyi gránit alapszelvénye ( itt gyakorlatilag minden megtalálható, ami egy magmás folyamatot jellemez. Magmakeveredés, pegmatitos utómagmás fázis, gyönyörű fejlett alkáliföldpátok)

    Meddőhányó egy vörös homokkő bányában:

    Trigonodus ladini mészkőben, Kis-rétnél (Misina-csúcs alatt):

    Lumasella molluscákkal:

    És az említett fekete pala:


    Bocs, h nem méreteztem át a képet.


  • szabod
    #58
    Na majd akkor jöhetnek arról is képek.
    Kompaszt igazából nem is kellett használni. Irányszögmérésre jók voltak a sima tájolók is, csak én hoztam a sajátomat, és azzal mértem. Am foglamam nincs milyen fajta, ez rész kimaradt :D Egyébként ilyen fajta az enyém, innen az első.
  • Mor3llo
    #57
    Én már látom, ne aggódj, sőt, az első posztodban levőt is.
  • szabod
    #56
    Minden nap törlök minden előzményt, cookiet stb, amit csak lehet + még rászoktam nyomni a CCleanert is, mégis láttam tegnap, ma már nem, pedig mint mondtam minden nap törlök mindent. Mondjuk érdekes hogy hónapok óta törölve van, mert tegnap engedte feltölteni a képeket, meg ha hónapok óta, akkor múltor is.
    mégegszer utoljára képek:
    szénkiválás egy vető mentén:

    pala

    völgyfelmérés közben (a muflonkoponya az oldalról érkező mellékvölgy csatlakozási pontját jelöli :D )
  • Mor3llo
    #55
    Egyébként Ti a Krantz-féle compasst használtátok csak?
  • Mor3llo
    #54
    Persze, hogy hallottam róla! Sőt, még Pálfy Józsefről is. Gyakorlatilag ők modellezték le a Jura kori másodlagos kihalást, és az ezzel együtt járó fekete pala képződést...amit mellesleg mi vizsgáltunk is a Mecsekben, Pécsvárad környékén :)
  • Büdös Bohóc
    #53
    Most komolyan honnan veszed a képlinkeket? Az imagerz képmegosztó domain már hónapok óta törölve van, szerinted hogy a rákba lenne jó bármelyik link is, amit te ide beraktál? Max a böngésződ becachelte a képeket és nálad megjelenik... Fogj egy nagy törlést a böngésződre, minden előzménnyel cache adattal együtt, majd meglátod mi lesz.
  • szabod
    #52
    Nekem most is megjeleníti, de akkor itt vannak mégegyszer:
    szénkiválás egy vető mentén:

    pala

    völgyfelmérés közben (a muflonkoponya az oldalról érkező mellékvölgy csatlakozási pontját jelöli :D ):

    Nos a terepgyak neve tektonikus geomorfológa volt, bővebben a linken. Igazából geológiai, geofizikai, geomorfológia része is volt (ezeket külföldön geológia néven találjuk meg). Több csapat dolgozott, voltak teodolitosok, völgyfelmérősk, mellékvölgyesek, "dzsindzsások" és "vakondsokkolók". Fővölgyet és annak mellékvölgyeit mértük fel + a teodolitosok mértek nekük fix pontokat. A vakondsokkolók másutt dolgoztak, ők áramos ellenállás méréssel nézték terepet, és bauxitot kerestek, amit találtak is bőven. Szóval volt itt minden, ami szem szájnak ingere :D
    Ti mi jót csináltatok a Mecsekben? Találkoztatok velük? (PJ föltöri tanárom, marha nagy tag :D, az ő egyik tanárának a tanára volt Paul Hoffman, akit meg ismerned kell)

  • Mor3llo
    #51

    Legfelső három képet nem jeleníti meg, majd töltsd már fel mégegyszer őket.
    Én ma végeztem Mecsekben, amint összeszedem magam, énis lövöm a képeket.
    Földtanilag vizsgáltátok gondolom a Pilist, nem?
  • szabod
    #50
    Na pár kép a terepgyakról, a teljesség igénye nélkül:
    szénkiválás egy vető mentén:

    pala:

    völgyfelmérés közben (a muflonkoponya az oldalról érkező mellékvölgy csatlakozási pontját jelöli :D ):

    kalcitkiválás:

    dachsteini mészkő Megalodusszal:
  • szabod
    #49
    Sokfelé, szakirányfüggő, de mehetsz más szakirányéra is. Csillagász/meteorológus helyben van, térképész fogalmam nincs hol, geofizikás Budai-hegységben, földtan-őslénytanos Fóton egy kőfejtőnél. Amire én megyek az tektonikus geomorfológia néven fut, Piliscséven lesz.
  • Mor3llo
    #48
    jah vágom, ELTÉ-n több van :D
    Ti merre mentek terepre?
  • szabod
    #47
    Ja értem. Nálunk kicsit több van. Geológia, geográfia, geofizika, térképész, csillagász, meteorológus. De én is a geológiát választottam :)
  • Mor3llo
    #46
    Jaja, terepgyak nekünk is lesz a Mecsekben.
    Igen, kellett. Nálunk csak 2 szakirány van, geológia és alkalmazott földtudomány. Előbbit választottam.
  • szabod
    #45
    Ja jönnek szépen, még a java hátravan + terepgyak. Szakirányt nálatok már kellett választani?