204
A Föld, mint bolygó, és folyamatainak megismerése, tanulmányozása
  • szevam
    #124
    Sziasztok!
    Lenne pár kérdésem:
    Milyenek a MAMIT táborok?
    Elszállásolás hogy néz ki?
    Egy tagnak milyen kötelezettségei, illetve lehetőségei vannak?

    A bazalt orgona hogyan képződik? Utána olvastam wikipédián, de azt a szabályosságot most sem értem, hogy miért pont 6 szögletűek, és nem mondjuk 5 vagy 4?
  • szevam
    #123
    Ezzel a technikával szép nagynak néznek ki a kristályok :)
  • szabod
    #122
    2 kép a szombat terméséből:
    aragonit utáni kalcedon pszeudomorfózák:


    Illetve van egy rakat achát is, de azokról majd csak csiszolás után teszek képet.
  • Kewell
    #121
    kezdek kedvet kapni a MAMIT táborhoz, ha lenne pénzem el is mennék:)
  • szabod
    #120
    MAMIT táborokba jössz valamelyikbe? A tavaszi egész jó lesz, én elvileg megyek, bár pont az utolsó héten lesz, szóval lehet mégsem lesz időm, addig majd kiderül.
    Tavaszi szünetben én is gyűjtögetek majd ezerrel, Gyökeres-tetőnél, Mátraszentlászlón (ez már biztos), de még lesz 1-2 random gyűjtés is sztem.
    Illetve van egy lelőhely, ami én fedeztem fel, annak a részletes felderítését fogom csinálni. Hialitos (vagy üvegopál, kinek hogy tetszik) lelőhely, mást nem is nagyon találtam eddig. Viszont hialit az rengeteg van, akár tenyérni vagy még nagyobb foltokban is előfordul, andezittömbökön, egymástól néhány méterre.
    Pár kép (március eleji)


    Ezen annyira nem látszik jól, mert benőtte a zuzmó, de összeségében olyan 80-100 cm-es átmérőjű felületről van szó.

    Egyébként a Mátrában található, ha megnézed a DEM-emhez linkelt térképet, akkor az Eremény-tető és Nyerges-bérc közötti völgyről van szó.

    Ja és fasza lett a DEM-ed.

  • Mor3llo
    #119
    most áprilisban Zempléni-hegység, nyáron Bükk, Erdély 1-1 hét (utóbbi kettő kötelező)

    Szép kis ásványok, grat. Én majd vszínűleg a tavaszi szünetben iktatok be 2-3 nap kifejezett ásványgyűjtéses napot, tehát semmi túra :D
  • Mor3llo
    #118
    Na kicsit unatkoztam délután, kerestem vmi random térképet...:D
    Mondjuk közel sem volt annyi szintvonalam, mint amennyi szabodnak, ez jelentős könnyebbség volt, ezért is olyan, amilyen, meg kihagytam 2-3 szintvonalat ígyis :D
    itt a kép
  • Cat13
    #117
    Így van, multifunkcionális kocsma :D
  • szabod
    #116
    És aki nem, annak meg csak pálinkát? :D


    Egyébként hogy állunk terepgyakokkal? Nekem most egész sok lesz. Nagyvisnyón trilobitákat és egyéb dögöket fogunk gyűjteni, Bakonyban ammoniteszeket, lesz pár kőzettanos terepgyak is, többek között Szarvaskőn, Polgárdiban is. Meg a fene tudja még mik. Nyáron 6 hetes szakami gyakorlat, még nem tudni hol, de sanszos a MOL. ÉS ezek között fakultatív ásvány- és döggyűjtő túrák :D Múlt héten is voltam Gyöngyöstarjánban achátokat gyűjteni (itt van egy köpésre). Majd ha megcsiszoltattam a MÁFI-ban rakok képeket is. Egyenlőre csak ennyi képem van a gyűjteményemből, lenne több is már, lusta vagyok fényképezgetni :D
  • Cat13
    #115
    Székelykő!! Torockón a kocsmában adnak oklevelet annak aki megmássza :D
  • szabod
    #114
    hát elég vegyesen, de annyira nem rossz, volt már rosszabb is...
    neked?
  • Mor3llo
    #113
    Ezt már láttam fészbúkon valamelyik nap, hatalmas ötlet, le a kalappal..
    vizsgák hogy sikerültek?
  • szabod
    #112
    OFF
    Vége van a vizsgaidőszaknak :DD
  • szabod
    #111
    Jaja Surfer, digitális geomorfológia nevű speci gyakján volt a feladatunk egy DEM készítése.
    Ja és köszi :)
  • Mor3llo
    #110
    Gratula egyébként :DD
  • Mor3llo
    #109
    Surfer? Ezt milyen óra keretében csináljátok?
  • szabod
    #108
    Geoinformatikai téma ritkán van a topikban. Ezért bátorkodom berakni egy munkámat, amelyen szolid 4-5 napot szendvedtem :D

    Erről készült.
  • szabod
    #107
    Na ilyenhez még nem volt szerencsém, szép nagyon, grat hozzá.
    A tegnapit próbáltam lekapni, de valahogy nem jött össze...
  • Mor3llo
    #106
    Ha már halojelenségek..ezt én fotóztam még tavaly szeptember végén a Szent György-hegy tetején: melléknap
  • polarka
    #105
    22°-os haló (holdudvar)
    Hazafelé jövet én is azt bámultam. Néhányan meg is örökítették.
  • Mor3llo
    #104
    néztem én is, Hold-udvar, kurva szép volt
  • szabod
    #103
    halójelenség :) /most/
  • Mor3llo
    #102
    Na, ennél a fejezetnél még nem tartok a könyvben :D
  • szabod
    #101
    Harangi in action :D
  • szabod
    #100
    Aztakurva, szarházi etiópok! Ezértn em ennék ilyen helyre sosem, bolond helyi terrositák támadásaitól félni. Bár elég szép a hely maga. Szegény csávó, nyugodjon békében! :(
  • Mor3llo
    #99
    http://index.hu/kulfold/2012/01/18/egyetemi_csoport_volt_az_etiop_tamadas_aldozata/

    Bassza meg, vele voltam kint Erdélyben novemberben...órási fazon volt, a 2. legnagyobb ásvány-magángyűjteménnyel rendelkezett az országban...nyugodjon békében!

  • szabod
    #98
    Azok a bazaltoszlopok nagyon durvák :) És én még sosem voltam Erdélyben... Na egyszer ezt pótolni kell, vagy inkább többször, nagyon szép a táj.
  • Mor3llo
    #97
    És egy kis Erdély, Te gyönyörű:)
    Vulcano, triász időszaki takaróroncs, feltolódott valamilyen tercier vulkanikus képződményre (itt a lejövetelkor majdnem a nyakamat törtem, mivel egy rohadt meredek kőtengeren kellett lejönnöm sötétben, a fejlámpámat persze a kocsiban hagytam:D)

    Az egykori verespataki magyar bányászmérnöki iskola épületének főbejárata

    Detonáta - bazaltoszlopos, kipreparálódott egykori vulkáni neck (ehhez képest a Hegyestű, Szent György-hegy semmi :DDD)



    Detonáta tetejéről a verespataki külszíni bánya

    És a legvégére Torockó, Székelykő, ahol a Nap kétszer kel fel:) (mondjuk ez pont naplemente:D)


    Szerencsére február elején megyünk vissza Torockóra 3-4 napra, ugyanis legutóbb ott csak egy éjszakát töltöttünk, a többit Verespatakon. Jó szerencsét!
  • Mor3llo
    #96
    Szóval ami késik, nem múlik... :)
    Először egy kis Sümeg, Sintérlapi kőfejtő
    Vetőkarcok a Kozmatagi Formációban

    Kalcitkiválások a Tatai Mészkő felszínén

    Rudista Hippurites az Ugodi Mészkő Formációban

    Rudisták az Ugodi Mészkőben

  • Mark007
    #95
    Köszi szépen, majd átnézegetem, hátha van benne valami:)
    Bár ahogy elnézem, ebben is Grasselly van, neki pedig megvan a könyve.:)
  • Mor3llo
    #94
    Ígyvan, Koch-Sztrókay, az a Biblia
  • szabod
    #93
    ja közben megvan, a Koch-Sztórakayban a IV fejezeten belül a 3. rész, 352. oldal
  • szabod
    #92
    Na akkor itt földtud/1. félév/bevezetés az ásvány- és kőzettanba mappán belül nézelődj. Pontosan nem tudom, hogy hol van, de vmelyik diasorban tutira megvan, illetve találsz ott komplett Koch-Sztórakayt is, abban tuti megvan.
  • Mark007
    #91
    Minden jöhet! Köszi!:)
  • szabod
    #90
    utánanézek, ELTE-s jegyzetet tudok adni(már ha megtalálom), ha az megfelel :)
  • Mark007
    #89
    Sziasztok!
    Segítség kellene, mégpedig hőn szeretett ásványtan 1.ből:D
    Az égvilágon semmi szükségem nem lesz rá, mivel meteo-ra megyek majd, de hát ezt nyomatják a legjobban.

    Nincs valakinek valami összefoglalója, normális jegyzete, ahol a kristályosodási fázisok le vannak irva részletesen?
  • szabod
    #88
    Hát röhögtem rajta egy sort, média mindig beszaratja az embereket :DDD
    Egyébként előbb tudtam arról, hogy nincs itt semmi, mint ahogy a média felkapta volna. Csak azért mert olvasom Harangi blogját. Amit linkeltél német szöveg nekem is magas, de kb elmagyarázza a diagramot.
    Harangi már félév elején reklámozta a könyvét vulkanizmuson. Marna nagy figura amúgy, csak osztályozni nem tud :D Itt vmi 7000-ért ajánlotta könyvét, tervezem is megvenni, de még ráér jelenleg. Nézegettem múltkor a kiadótok könyveit, van 1-2 ami tetszik belőle. Nálunk a MÁFI, akarom mondani MFGI által kiadott könyveket lehet féláron megvenni.
    Vizsgákkal haladok, kb félúton vagyok, te hogy állasz? Képeket majd várom. Jó szerencsét! :D
  • Mor3llo
    #87
    Na jó, nekem is csak a szám jár a képekkel kapcsolatban...pedig csak lusta vagyok! Holnap esküszöm pótlok mindent...
    Addig is, vizsgákkal miújság?:D
    Mit szólsz ehhez az Eifel-hegységes hisztériához? Csak onnan jutott eszembe, hogy a minap láttam valami műsort, ahol egyből világvégéről beszéltek. Harangi aztán gyorsan lecsitította itt a kedélyeket :D Mondjuk tény és való, hogy a szeizmikus mérések hullámlassulást mutattak ki, amely mint tudjuk jelenthet valami olvadt, kisebb sűrűségű anyagot (nagyobb hőmérséklet?)...az okosabbak frappánsan Eifel-Plumenak nevezték el.
    Itt egy elég jó kép is..(na meg ha megy a német, akkor a szöveg is..nekem nem:D)
    http://www.vulkanismus.de/magma/_mantel10.htm
    Ápropó, Harangi Szabolcs. Nemtudom nálatok mennyire volt hangoztatva, de most jelent meg a Vulkánok c. könyve, ráadásul a mi tanszékcsoportunk (Földrajzi-Földtani) gondozásában (GeoLitera). Elég korrekt mű, itt csücsül polcomon, mondjuk elég borsos ára volt, 8500 rugó :D mondjuk az ásványtani tanszékünkön "akciósan" lehett 5k-ért megvenni, de én inkább a jegyzettámogatásomat rááldoztam..
  • szabod
    #86
    Anomalocaris, egyik kedvenc dögöm a trilobiták mellett :)
  • szabod
    #85
    Hát az eocénban már tutira. 50 millió évvel ezelőtt jöttek ide az alteraik az ori galaxisból, benépesítették a Tejutat, de jött egy vírus pár millió éve, ami miatt el kellett menniük a repülő városukkal. A vírus után újrateremtették az életet a galaxisban a Dakarában található eszközük segítségével... :D