316
  • Molnibalage
    #116
    Ebben igazad van. Viszont nekem most esett le, hogy én nem igazán használom ezeket az anakronosztikus szavakat a csöngetés kivételével. DVD esetén "menj vissza" szófordulattal életk. Telefonnál meg szimplán "kerestek" megjegyzéssel élek. :)
  • Molnibalage
    #115
    A tudományoshoz igen. Viszont ettől nem lesz csúcstechnológiájú ipar és a gyakorlati alkalmazás meg. Elvben sokan sokmindent tudnak. Azt nézd meg pl. kis hazánkat, hogy a sok elméleti "szakember" hova vezette egyes esetekben...
  • Molnibalage
    #114
    Az USA lényegében az összes konvencionális háborúját megnyerte a II. Vh óta, de oda se neki...

    Vietnámban X évig lényegében megtiltották bizonyos ellenséges célok támadását. Aztán engedélyzeték és kb. 2-3 nagy hadművelet után fegyverszüntet volt.
  • G_ArchAngel #113
    Ez ilyen, sokan nem ertik meg, hogy ez a konfliktus rohadt modon nem a haditechnikarol szol...
  • philcsy
    #112
    "Mar csak azert sem, mert a KNDK piacanak igenyeit 70%-ban Kina latja el termekekkel."
    Igen és mekkora piac az a KNDK? Nem túl nagy mivel a civil fogyasztás konvegál a 0-hoz.
    Mivel fizet a KNDK? A saját szaros von-jával. De kinek kell a von? Mit csinál kína a von-nal? Max kitörli a seggét. A von-t még hitelfedezetként sem tudja felhasználni.

    Tényleg remek üzlet ez Kínának.
  • Molnibalage
    #111
    ????
  • Molnibalage
    #110
    Ennek a posztnak egyetlen állítása sem igaz lényegében. Soha nem készült el az általad vízonált ágyú és soha nem is lenne mobil az ilyen fajta szerkezet.

    A mai 155 vagy 152-es ágyúk rakéta póthajtással mennek 45-60 km-re...
  • NEXUS6
    #109
    Szerintem éppenhogy nem az USA-nak érdeke egy ilyen konfliktus kirobbantása.

    Jelenleg az egyetlen globális szuperhatalom szerepében tetszeleg, miközben egyre inkább fogy az a relatív katonai erő, ami ehhez kell.

    Szerintem a forgatókönyv teljesen hasonlónak ígérkezik, ahhoz ahogy kitört a koreai-háború. É betámad, D az USA segítségével visszaveri a támadást. Erre belép Kína megsegítve a baráti országot. Jönnek az önkéntesek 10 000-i.
    És itt jön a csavar, mert most nem kalasnyikovot lóbáló, szívük felett Mao kis vörös könyvét hordozó, szürkeruhás hadseregről lesz szó, de nem ám!

    Hanem okos kis hackerekről, akik megbénítják az egész USA gazdaságot, az állam és hadvezetést. Ugyan is Kína stratégiájában az informatikai hadviselés áll az első helyen.
    Nem biztos, hogy ki akarják nyírni az USA-t, miért akarnák, ha veszi a kínai termékeket, mint a cukrot. Valszeg csak azt akarják, hogy eltakarodjanak a távolkeleti hadszintérről, és Kína a viszonylag korlátozott katonai erejével is dominálhasson.

    És szerintem ezt, egy korlátozott koreai konfliktussal el is tudják érni.
  • G_ArchAngel #108
    Kina es az USA gazdasagi szimbiozisban el, igencsak megsinylenek egymas hianyat, de Kina nem turne el, ha az utkozoallamaba bevonalna USA. Mar csak azert sem, mert a KNDK piacanak igenyeit 70%-ban Kina latja el termekekkel.
    Az USA soha nem tudna kiheverni ha Kina nem lenne tobbe a beszallitoja. Igy is ketseges, hogy a jelenlegi eladosodott helyzetbol valaha kimasznak-e. Erdemes lenne az FT-ba vagy a The Economist-ba belepillantanod.

    Az Oroszorszagot nem en irtam, arra nem is reagalnek.
    A hadiipari cegek es Kina kapcsolatat en smiley-val, lehetosegkent irtam.

    Egyebkent:
    Uttoro is voltam, es sokkal-sokkal jobban eltunk 1989-ig.
    Es nincs USA zaszlo az agyam felett, oreg vagyok ahhoz, hogy higyjek a Szep, Nagy, Igazsagos USA mesejeben. A legtobben 16 eves korukra kinonek ebbol, minimalis politikai es tortenelmi ismeretekkel a hatuk mogott:)

    A jelenkori politikarol pedig nem irok semmit, mert kitiltanak.
  • Kontrakcio
    #107
    na jó, kicsit erős volt részemröl a orosz hadüzenetes beszólásom tény...
  • philcsy
    #106
    "Tehat szerinted Kina olbetett kezzel nezne, hogy az USA hadserege a hataraig masirozzon?"
    Igen. Már ma is ott vannak.

    "Olyan gazdasagi szankciokat hozna az amerikai vallalatok es megrendelok ellen, hogy belerokkana az USA."
    Persze és ezzel elvesztené a legnagyobb piacát. Elvesztené az összes vagyonát, mert az ugye USD-ben van. Tönkretenné azokat az USA területén működő vállalatokat mikben ő is tulajdonos. És mellékesen magáraharagítaná az egész világot mert ez ugye nem állna meg az USA-n belül. Hűdemegérné neki.
  • Molnibalage
    #105
    Nem igaz, hogy még 7 év után sem értik meg egyesek, hogy mi zajlok ott. Én már belefáradtam ebbe. Miér van az, hogy folyamatosan olyan emberek "szakértenek" akiknek a jelek szerint gőzük nincs a haditechnikáról és hadviselésről....
  • wednes
    #104
    Jaja, ez egy klasszikus háború lenne, amiben most még mindig az USA az első. A radarernyők csak úgy világítanának a bemért célpontoktól, mint egy karácsonyfa. Teljesen más mint mikor a hegyekben kézifegyveres felkelőkre kell vadászni a semmi közepén.
  • Papichulo
    #103
    Hihetetlen, hogy mennyire nincs geopolitikai ralatasa az embereknek.
    Oroszorszag hadatuzen? Ekkora baromsagot...
    Raadasul itt mindenki azt hiszi, hogy az USA-ban nem termelnek semmit csak ulnek az SUV-ben a McD elott es varjak a Big Mac-et? Tenyleg azt hiszitek, hogy a hadiipari cegek is Kinaval dolgoztatnak?
    Meg Kina kikezdene az USA-val? A legnagyobb piaca! Az USA nagyon jol meg tudna lenni Kina nelkul, ahogy eddig is nagyon jol megvolt, de Kina kozelmultban tortent felviragzasa azert erosen az USA-hoz kotheto. Tudom, hogy az USA egyik legnagyobb hitelezoje Kina, de max azt mondjak a fenebe az egesszel es felejtsek el a visszafizetest. Artana az Egyesult Allamok johirenek, de kihevernek, Kina nem.
    Raadasul sem Kinanak, sem Oroszorszagnak, sem senkinek nincs power projection kepessege. Egyik sem lenne kepes katonailag az USA-hoz erni. Forditva ez teljesen mas teszta.
    Nem ertem ezt a nagy USA gyuloletet ezen a forumon. Latszik, hogy ti nem eltetek az elozo rezsimben. Miert nem az Oroszokat gyulolitek, akik tonkretettek MO-ot? Most ok lettek szamotokra a jofiuk? Meg a vilag egyik legelnyomobb orszaga, Kina? Nagyon felborult itt az ertekrend...
  • Molnibalage
    #102
    Hanyadikból? Vietnám amarikai részvételes szakaszát a sikeres Linebacker II zárta. Észak rohant fegyverszüntetet kötni és addig nem is próbálkoztak, amíg a jenki haza nem ment. Kettőt lehet találni, hogy miért.

    A Lin II bármikor megismételhető lett volna, csak éppen az amerikai vezetés belpolitkai okokból nem tehette volna meg, mert azonnal elveszti a választásokat.


    Az afganisztáni bohóckodás és Irak jellegében teljesen más lenne. Egy Észak-Korea elleni háború az Sivatagi Vihar modernebb kiadása lenne. Csak éppen a koreaiak Irak szintjét sem érik el, a RoK és USA meg az utóbbi 20 évben húzott bele de nagyon... Az elején lenne egy nagyon véres szakasz. Aztán a légierő lényegében - kis túlzással - fasírttá bombázna egy idő után minden az előrenyomulú csatok előtt.

    A szerb légvédelem a túlélésre játszott, a RoE meg balfasz volt. 0 veszteség volt a cél, ezért nem engedték a pilótákat 12 vagy 15 ezer láb alá, hogy a AAA, MANPAD és SHORAD 0 szerephez jusson. Ez viszont a hatékonyság rovására ment. Azóta viszont eltelt 10 év és a jenki nagyon durván lereagálta a szerb tapasztalatokat.
  • wednes
    #101
    Háborúval most mindenki vesztene. Viszont provokatív feszült helyzettel meg mindenki "nyer". Hiszen megvan az indok a fegyverkezések fenntartására bármely oldalon. Az se véletlen, hogy USA-DK provokálja hadgyakorlattal az északiakat. ÉK is tudta, hogy nyugodtan megszórhatja a szigetet, komoly következménye nem lesz.
  • Kontrakcio
    #100
    egyenlőre itt csak " mi lenne ha" szálakat firtatjuk. de tény h usa probál katonai nagyhatalom maradni és DK-val rég szövetségesek. USA már nem uralj a Csendes-óceán vizeit. na most itt még egyenlőre kostolgatás van, majd ha az okos amcsik befejezik a 4 napos hadgyakorlatot DK-val és nem lesz semmi akkor annyi, ha kína felháborodását hangoztatja akkor majd 1 év mulva egy másik cikkben folytatjuk :)
  • NEXUS6
    #99
    Gondolom valamiben azért beszállítók.:)
    Ha máshogy nem az amcsi cégek is Kínában gyártott alkatrészeket használnak.
  • Kontrakcio
    #98
    és azt se felejtsük el h oroszok is ott lennének a háttérben kína oldalán, aztán ha eldurvulna a helyzet, akkor oroszok hadat üzennének usának, mert hülye lenne usa mellett állni, miért állna??! nézzük vissz kicsit töriben h mé.
  • wednes
    #97
    Miből gondolod, hogy az USA a határig masírozna? Elég csak visszakergetni a (már aki élve visszatér) a demilitarizált övezeten túlra a KNDK csapatokat. USA szerepvállalása arra szól ha ÉK megtámadja DK-t és ők kötelezték magukat, hogy ebben az esetben megvédik az országot.
    Támadó háborúba meg Kína nem fogja az északiakat segíteni. Sőt engedélyezni se fogja.

    Ezért nem fog itt háború kitörni csak kóstolgatják egymást.
    A fenyegetettségi szint fenntartása bőven elengedő cél az összes fél részéről.
  • G_ArchAngel #96
    Mi az amit nem ok gyartanak?
    A poen az lenne, ha az amerikai hadsereg beszallitoi is ok lennenek:D
  • JL666
    #95
    kína kicseszne mindenkivel. nem gyártana több ipod-ot ehehe
  • Kontrakcio
    #94
    ott a pont. És azt se felejtsük el h Kínának is ba***a a csőrét a sok USA-DK hadgyakorlatozás.
  • G_ArchAngel #93
    Tehat szerinted Kina olbetett kezzel nezne, hogy az USA hadserege a hataraig masirozzon?
    Ezt Te komolyan elhiszed?:)

    Szerintem meg epitoanyagot is kuldenenek az amerikaiaknak, hogy gyorsabban megepitsek a silokat, radarokat es elharitokat:)))
    Sot, munkasokat is!

    Tudod mit csinalna Kina, ha valamit megprobalna az USA lepni? Olyan gazdasagi szankciokat hozna az amerikai vallalatok es megrendelok ellen, hogy belerokkana az USA.
    Es ehhez egy katonajat sem kellene felebresztenie a delutani szunyokalasbol...
  • Kontrakcio
    #92
    az lehet, de mint mindig mindenki a törékeny hatalmi egyensúlyra törekszik. Nem kell sok és USA hülyeségeinek egy másik nagyhatalom azt fogja mondani h "nyugi van haver".
  • Kontrakcio
    #91
    hát igen. USA már csak háborukból tudja fentartani magát.
  • Papichulo
    #90
    Ennek erosen ellentmond, hogy Eszak Koreat egyszer mar legyoztek... Ha akkor nem erkezik meg az 1 millio kinai "onkentes", akkor ma nem letezne az az orszag. Es ne alltasd magad, ma Kina nem vallalna hasonlo szerepet egy konfliktusban, ugyanis ok akarnak lenni a vilag bezzeg orszaga es amugy is tele van a tokuk a Kim Jong csalad viselt dolgaival, kezdve a terrositak nyilt tamogatasatol, a kozismert kabitoszercsempesz tevekenysegukig.
  • Kontrakcio
    #89
    az az én véleményem hogy:

    ÉK nagyon is jól tudta h mit csinál, ugye, DK hadgyakorlatozott, ezt provokálásnak vette ÉK, elvileg a töltetek már ÉK vizán landolt, ugye? na most, ez jó ürügy volt ÉK-nak h jól szétlöjjön egy dk-i szigetet, már 52 óta megy a nyilt "kostolgatás". Azt is tudta h USA egyböl ott terem, de ÉK nem annyira hülye h ezt megtette volna ha nincs "szövetségese". Szóval majd szép lassan kiderül mi lesz a végkifejlet.
  • G_ArchAngel #88
    Valamirol lemaradtal.
    A ket Korea kozott haboru van. Ebbol az egyikben nem is kell elszamolni egy demokratikus alapon mukodo parlamentaris rendszernek es szavazoknak a koltsegekrol.

    Az USA-ban igen. Raadasul oka sincs az USA-nak nagyobb fegyveres kontingenst a hatarain kivul tartani.
    Hacsak a hadsereg fenntartasat generalo gazdasagi igenyt nem nevezzuk annak:)
  • Papichulo
    #87
    Erdekes tenyek Eszak Korearol es a vezetojerol...
  • G_ArchAngel #86
    Azt irtam, bar lehet bonyolult volt, hogy a szervezett, hivatasos seregeket mindenhol legyoztek, de sehol nem nyertek meg a haborut.
    KNDK ellen sem nyernenek.
    Az USA megtudna verni a magyarokat, nemeteket, hollandokat, etc., de az arab orszagokban vagy a fanatizalt Eszak-Koreaban, illetve a sajat diktatoraiktol jobban tarto afrikai orszagokban soha nem tudna nyerni.
  • Papichulo
    #85
    Ha te ugy erzed, hogy az USA-nak van irrealisan nagy hadserege, akkor mi a velemenyed a DPRK-rol, ahol a GDP 25%-at forditjak katonai kiadasokra?
  • Papichulo
    #84
    Elolvastam, pont ezert kerdezem, hogy szerinted az arab, vietnami es koreai regularis csapatokon kivul, hol harcoltak meg hasonlo ellenfelek ellen? Mert ebbol az kovetkezik, hogy minden hagyomanyos haboruban gyozedelmeskedtek. Miert gondolod, hogy a DPRK ellen ez mas lenne a USA+ROK csapatok szamara?
  • B0nFire
    #83
    ""Nem lehetne leszokni az "atombomba" kifejezésről és robbanófej vagy eszköz kifejezést használni?"

    Nem lehet, mert ha másik szót használnak, akkor kezdhetik az agymosást elölről. Teccikérteni? Az "atombomba" már jól bejáratott kifejezés, amiről mindenkinek az jut eszébe, aminek eszébe KELL jutnia. Ilyen kifejezéseket mindenki ismer: holokauszt, kommunizmus stb."


    Nem az a baj. A nyelvünk tele van anakronizmussal, amelyek túlélik a technikát. Ilyen anakronizmus pl az ajtócsengő. Sehol nincs már hagyományos értelemben vett csengő, mégis azt mondjuk. Vagy, hogy "csörög a telefon", amikor nyilvánvalóan zenél, digitálisan csipog, csak nem csörög, mert nincs benne csengő. Azt mondjuk, hogy "nyomjuk a gombot" ott is, ahol érintőképernyőt használunk. No, és még mindig "visszatekerjük" a "filmet", ami a DVD-n van digitális formában, ami egyrészt nem film, hanem videofájl, másrészt nem tekerjük. Ezek a kifejezések még az analóg korszakból maradtak ránk és így maradtak.

    Az "atombomba" pont ilyen. Írhatnánk ehelyett minden alkalommal "nukleáris robbanófejjel felszerelt nagy hatótávolságú rakétát" is, csak kissé nehézkes lenne. Bombázunk, és nyomjuk a gombot. Meg a csengőt. Ennyi a történet.
  • G_ArchAngel #82
    Amit irtal, abban sajnos benne van az ujabb haboru, amit vagy nyiltan vagy a hatterbol USA fog kirobbantani.

    A gazdasagi csod szelen all az orszag, megis pumpaljak a penzt az irrealisan nagy hadseregbe. A szavazoknak pedig ezt indokolni kell, mivel massal - haborukkal.
    Az utolso ket haborujukat vegsosoron elvesztettek. Sehol nem sikerult megtorni a megtamadott orszagokat, de legfokebb az evtizedek alatt a lakossagba ivodott identitas-tudatot nem.
    Ertelmetlenul haltak meg ezrek a szovetsegesek oldalan is. Elviselne egy ujabb haborut az kozvelemeny ilyen aldozatok mellett?
    Nem hinnem...
  • philcsy
    #81
    Sokat, mivel KNDK-ban pont reguláris hadsereggel kell harcolnia.
  • B0nFire
    #80
    "Az irakiak is elkezdtek készíteni ilyen óriás ágyút Project Babylon néven..."

    Nekem is megvan Forsyth Isten Ökle című könyve (akit érdekel, olvassa el, egész jó...), de abban kifejtik, hogy a Babylon szuperágyú eleve halva született ötlet. Ugyebár arra lett kitalálva, hogy interkontinentális rakétájuk nem lévén, nagy távolságokra lehessen lőni vele. Ehhez viszont egy akkora monstrumot kellett építeni, amit be kellett betonozni egy hegybe, célpontra irányítva, mozdíthatatlanul, különben a hosszú acél ágyúcső úgy lekókadt volna, mint a spagetti. És maximum egyet lőhettek volna vele, mielőtt a légierő válaszcsapása ízzé-porrá nem zúzza. Szóval nem volt valami hatékony fegyver, már ami a mozgathatóságot, a célzást, és a védhetőséget illeti. Egylövetű volt. (Ha volt.) Mindez szépen ki is van fejtve a könyvben.
  • Kontrakcio
    #79
    ha várunk 10-20 évet akkor kína már katonai nagyhatalommá is válhat. nézd meg miylen gyorsan fejlődik. usa már nem tud hova, csak katonai nagyhatalom maradhat és ha nem figyel eléggé az sem lesz 20 év múlva.
  • philcsy
    #78
    Előre leszögezem hogy nm hiszem hogy ÉK az USA-ra bármilyen fenyegetést jelentene.
    Viszont rég nem a Manhattan tervnél tarthatnak.
    Az azóta eltelt időszak szinte összes tudományos eredményéhez hozzá lehet jutni. Az urándúsítást én pl az egyetemen tanultam. Minden részét. Urán feltárása, gázzá alakítása, centrifugák működése, centrifugák kapcsolása, légnemű urán visszaalakítása szilárddá. Persze nem fogok holnap összedobni egy urándúsító üzemet, viszont ha valaki akar akkor simán megteheti. Ez nem egy nagy HITECH már.
    Ma már egy nukleáris szimuláció sem okoz problémát. A Manhattan-terves szimulációk egy jobb telefonon lefutnának. De a 80-as évekbeli szimulációk sem fognának ki egy mai standard PC-n.

    Szóval lehet hogy meglepődünk majd ha előbb-utóbb előkerülnek az ÉK-i nukleáris fegyverek.
  • G_ArchAngel #77
    Elolvastad amit irtam?

    Gondolom nem...