3032
Crusader Kings II

7439670952_0001009b22_b.jpg
  • Although
    #2232
    Igen, legfeljebb figyeld van e szervezkedés ellene.
    Karakterfüggő. Megvan adva mennyi saját területed lehet látod a jobb felső sarokban. A többi rajtad múlik, milyen formán osztod vazallusokra.
    Általában az oszd meg és uralkodj elv működött a legjobban. :)
  • Joker307
    #2231
    Császárként hány királyságot hercegséget tartsak meg?
    Ha létrehozok egy királyságot onnét már csak az ottani királlyal kell foglalkozni, alacsonyabb rangu nemesek hanyagolhatóak?
  • Party Hard
    #2230
    Üdv
    Szeretnék fosztogatni vikingekkel De a Csak birtokos fosztogathat piros x el van jelölve. Jelenleg Hercegi ranggal rendelkezem. Mi a tehendő
  • Black Treff
    #2229
    Aki szeretne velem (eredeti) CK2 multizni az vegyen fel Steam-en!
    SuperPotato néven vagyok fent!
  • tomi0304
    #2228
    ck2 multira kinek van kedve?
  • jocika
    #2227
    Vidd háborúba, és ő legyen az egyik hadvezér. Nekem így előszeretettel végezték ki az uralkodómat.
  • aadam
    #2226
    hali.van valami trükk arra hogy az általam irányított karaktert megölessem/meghaljon (nem cheatre gondolok)? csak mert női uralkodóm van, aki öreg, a trónörökös is felnőtt már, de az istennek se akar meghalni a karakterem, pedig 75 éves már.
  • Ruley
    #2225
    Ha valaki utál és csatlakozik az ellened irányuló ligához, akkor később még ha meg is szeret egy kicsit jobban, attól még benne marad kb. +60 pontos szimpátiáig, csak azon felül száll ki belőle.
  • Pluskast
    #2224
    Mert lehet, hogy szövetségben van azzal a főúrral aki vezeti a lázadást, illetve az ő hűbérese és így teljesíti hűbéresi kötelezetségét.
  • wednes
    #2223
    Lehet egy frakció részese volt. Vagy a tulajdonágai olyanok voltak pl ambíciozus, vagy őrült :-D Bár ezek ügy tudom megjelennek negatív pontba is.

    Nálam pont fordított a helyzet, most ismerkedem EU4-el. Itt CK2-ben, nem az ország a lényeg, hanem a karakterek. Azok tulajdonságai, kapcsolataik, az öröklés stb.
  • barnetpowa
    #2222
    Értem,köszi :D
    És az miért van,hogy az a főúr is fellázad ellenem amelyikkel jóba vagyok?
  • Ruley
    #2221
    Magától, idővel, az alatt amíg nincsenek előhívva.

    Az EU-val szemben nem annyira saját állandó hadsereget kell pénzelned, hanem a vazallusaid előhívható sorkatonáira támaszkodnod. Ha kitör a háború, akkor irány "raise alll levies" gomb, és amint vége, akkor ugyanennek a visszavonása, hogy hazamenjenek. A mennyiségüket az befolyásolhatja hogy az adott vazallus mennyire szeret téged.

    Emellett egy "retinue", egy személyes kíséret tartható fenn, de ennek a mérete fix maximumhoz kötött és kb. mindig csak arra elég hogy az adott ország lázadásait leverje. Illetve felbérelhető zsoldoshadsereg, de az nagyon drága, még a teljes háború időtartamára sem érdemes megtartani, mert amint elfogyott a pénzed, egyől ellened fordulhat.

    Mind a három a fönti gombsor közül a hadi menüben érhető el, annak a különböző al-füleiben.

  • barnetpowa
    #2220
    Sziasztok,CK2-ben még eléggé újnak számítok.Eddig eu4-vel toltam :D A kérdésem az lenne hogy itt hogyan lehet katonákat gyártani?Valamint hogyan töltődik vissza a sereg?
  • wednes
    #2219
    Hello.

    Szerintem minél kisebb a rangja az embernek annál nehezebb a dolga, kötöttebb a mozgástere és sok lehet az üresjárat. Lehet próbaként egy független, önálló karaktert kéne megpróbálni. HA nem játszottál még a játékkal.

    Bár a játéknak ezt az oldalát is meg lehet ismerni:

    Magyar nemes vagy, döntsd el mik a céljaid (nem biztos, hogy sikerülni fog, még ha te mindent meg is teszel érte).

    Előbb-utóbb az ember feljebb akar lépni esetleg arra törekszik, hogy ő legyen a király. Ha meg akarod dönteni a király hatalmát akkor gyengítened kell őt, csökkenteni a korona fennhatóságot. Ehhez beléphetsz frakciókba (vagy élte hozod magad) és ha elég erős a frakció vagy békésen vagy fegyverrel rákényszerítitek a királyt a törvény módosításra. Alacsony korona fennhatóságnál a nemesek országon belül is tudnak háborúzni, így megvan az esély, hogy a riválisokat bedaráld és kellően megerősödjél. Persze őket sem lehet ám úgy bedarálni, megfelelő casus belli-re szükség lesz.

    Jó házasság kötéssel jó szövetségeket lehet szerezni. Erős szövetségesek kintről vagy jó házasság kötéssel fegyver nélkül is szerezhetünk területeket az utódainknak. MO-on kezdetben a Gavelkind öröklési forma (ami a valóságban nem is volt) kicsit nehezíti birtokaink átmentését az utódainkra.

    De sokféle hozzá állás is lehetséges. Azt az utat is választhatod, hogy nem szervezkedsz kezdetben a király ellen, hanem próbálod képezni magad (ambíciók választásánál) és ha megfelelőek a skilljei a karakternek akkor fontosabb pozíciókat is betölthetsz az udvarában. De nyilván előbb utóbb mindenki úgy gondolja, hogy ő a legmegfelelőbb a hatalomra. :)
  • atibacsi1977
    #2218
    Hello!

    Elkezdtem játszani egy magyar földesúrral, de igazából nem tudom hogyan induljak el. Tudnátok adni egy kis kezdési instrukciót, mit érdemes csinálni az elején, mire törekedjek stb. stb.

    Köszi!
  • Joker307
    #2217
    Amikor a magyarokkkal kezdek 864ben akkor egy olyan cassus bellim van amivel amennyi területet foglallk annyit tarthatok meg, ezt a cassus bellit elérhetem én is a játék alatt?

    Administrativ le onás a városoknál mit takar?
  • Belkar
    #2216
    Minden felnőtt karakternek van egy úgynevezett Education Trait-je. Itt megtalálod őket (képek alapján betudod azonosítani ha magyarul játszol)

    Ha például azt szeretnéd hogy a gyerekednek magas legyen a diplomáciai képessége akkor olyan tanítót kell neki választani aki rendelkezik valamelyik diplomáciai tulajdonsággal (a legjobb ezek közül a Grey Eminence) mivel ilyenkor elég nagy az esély arra hogy a gyerek is megkapja ezt a tulajdonságot. De ha mégsem akkor valamelyik gyengébbet a 4 diplomáciai tulajdonság közül véletlenszerűen.

    Az education trait-eken kívül minden más teljesen véletlenszerű tehát hiába rendelkezik a tanító a Brave (bátor) tulajdonsággal attól a gyerek még simán lehet Craven (gyáva).
  • Metontour
    #2215
    Sziasztok!
    Bár már a megjelenés óta tolom a játékot de még mindig vannak fehér foltok amiben a segítségeteket kérném.Az első a taníttatás a CK-ben ugye választhattál hogy katonai,diplomáciai vagy intézői oktatásra megy a gyerek. A CKII-ben ugye választhatsz külön embert.Az lenne a kérdésem hogy mi szerint kell kiválasztani a jó tanítót a gyereknek hogy jó statjai legyenek.A második kérdésem a vallás.Dihisztánnnal tolom ami az egyetlen zoroasztriánus állam de már sok szunnita területem van ahonnan ha szunniták támadnak nem kapok embert.Ez lehet az egyező vallások miatt vagy nem jó a hűbéresemmel a kapcsolat.Előre is köszi a válaszokat.
  • szabi07
    #2214
    Sziasztok
    Egy olyan kérdésem lenne, hogy egy barátommal szeretném nyomni online de valamiért a mentéseket nem tölti be van erre valami trükk, hogy tudjuk folytatni a játékot vagy nem is lehet ezt?
  • farferi
    #2213
    Köszi, hát kár, hogy nincs olyan menű ahol megnézhetném mit kéne elsősorban elfoglalni.Amiket írtál azt tudom, azért nem értettem a dolgot.Fellázadt vagy 6 nemesem,hogy legyen új király, amíg összevontam a csapataimat és a fő seregeiket levertem addig foglalhatta el azt a 2 nevenincs tartományt(-20 százalék)nagyon nagy a birodalmam észre se vettem.Aztán szépen elkezdtem foglalgatni a területeiket, a főkolomposét elsősorban, de rohadt lassan ment 1-2 százalék plusszal, amikor visszavettem a két elfoglalt tartományt akkor lettem olyan + 40-be.Így maradt opcióként a white peace mert nagyon ment a pénz és láttam, hogy mások is mozgolódnak.Majd ma szégyenszemre visszatöltök(nem szoktam amúgy) mert nagyon szeretnék rájönni , hogy mi-miért van.
  • Ruley
    #2212
    Azért kaphat egy támadó havonta egy százalék pontlevonást ha még nem foglalt el területet a megtámadottól. Akkor szoktak hirtelen megugrani a százalékok, ha mondjuk sokáig teljesen jól védted magad a téged támadótól, lassan fel is kúszott a számláló a te javadra, foglalások mellett a havi 1% is, de 1 évnyi háborúzás után végre elfoglalta egy területedet, és azok a havi a százalékok mind egyszerre eltűntek.

    A háború külön ikonjára kattintva és ott a nagy százalékra egeret víve le van vezetve hogy pontosan miért hány százalékot kaptál eddig.

    De olyan nincs hogy még mit kéne. Koncentrálj fővárosra, követelt területre, egyébként nem tudom.
  • farferi
    #2211
    Hol a halál retkes f....n lehet megnézni, hogy mit kell egy háború gyors lezárásához elfoglalni? Bocs a durvulásért de nagyon felhúzott, hogy az ellenem fellázadt nemes birtokaiért alig kaptam százalékot, valami nevenincs pomerániai területemet meg elfoglalták, mivel nem is figyeltem oda és az egyből 10 százalék minuszt jelentett.A háború egy új király miatt indult, szóval abszolut nem értem.Kicsit idegesítő, hogy a drága pénzen fizetett zsoldosok meg a kb. 50 ezres seregem ilyen 1-2 százalékos sikereket érnek el ha elfoglaják a másik területeit, mivel nem tudom hogy hova kéne koncentrálni.Arról már nem is beszélve, hogy csatázás közben nem figyelek másra, és mire leverem már megint indulna egy másik felkelés.Bocs ha kicsit hosszú lett de tényleg érdekelne, hogy meg lehet-e nézni, hogy mit is kéne elfoglalni vagy ez csak egy vágyálom.Ha nem, akkor inkább küldöm az orgyilkosokat , 2 év alatt elment vagy 5 ezer aranyam és csak white peacet tudtam kötni mert kicsi volt a százalék(nem számít, hogy serege nuku az ellenfélnek)
  • Joker307
    #2210
    A New Administrationt mire kaptam?
  • kissssss
    #2209
    :-D hát ez kész.....
  • farferi
    #2208
    Én úgy vettem észre , hogy minél jelentősebb az úr, annál nagyobb a büntetés.Kicsit azért nem érdemes száműzni, mert alig kapsz valamit nagyot meg azért mert sok a bünti.Persze kivétel erősíti a szabályt.
  • Motolla
    #2207
    Változó, mennyi mínuszt okoz. Hogy mi alapján mekkorát, arra, bevallom derekasan, még nem jöttem rá. Hol -120-at, hol csak -20-at. Ez utóbbi már vállalható.
    Sőt! Este volt egy érdekes esetem. Az örökösöm már 40 éves volt, három fiával egy nem hozzám tartozó tartományban élt (Hradecben). Nem tudok rájönni, hogy kerülhetett oda. Matrinálisan adtam volna nőhöz a történelem sodró lendületében? Lehet, mert ő a második fiam volt, csak az első elhalása után avanzsált örökössé.
    Na mindegy, miután öreg királyom az örök vadászatok mezejére költözött (miközben a magyar seregek épp a Hagia Sophiát ostromolták), az új király megérkezett Hradecből, aztán nagy nehezen kihozta döntetlenre a négy ellene feltámadt szokásos belháborút. Most jön az első csavar - mivel a fiai már épp nagykorúvá váltak, ők maradtak Hradecben. Birtok nélkül. Én meg (mármint az aptyuk) nem tudok nekik birtokot adni, mert nem az udvaromban vannak, hanem messzi külhonban. Legfeljebb ajándékot küldeni, hadd örüljenek szegények.
    No, ezt egy idő után a második fiú megelégelte, és hadat üzent nekem. Vagy 20 ezer ember támadt hirtelen abból a kis cseh tartományból, de ekkorra már volt annyira szilárd az új királyom helyzete (aki apja teli pénztárát örökölte), hogy leverje a fiút, és elfogja. Aki így végül csak megérkezett az udvarba, de rabláncon. Gondolkoztam, mit csináljak vele, és amikor a száműzetésre kattintottam: 525 arany elkobzása, és semmi büntető népszerűségvesztés! Rögtön elhajtottam a hálátlan fattyat, és a pénzeszsákját a kincstáramba vitettem.
    De van még egy csavar a sztoriban. A száműzetést a fiú olyan jól fogadta, hogy irántam érzett mérsékelt (47 pontra értékelt) szeretete mit sem hűlt. Így, amikor egy hétre rá mint birtok nélküli magánzó rokonomnak, felajánlottam neki, hogy jöjjön az udvaromba, örömmel mondott igent. Úgyhogy igazi happy enddel zárult a sztori, pont az lett a vége, mintha kiengedtem volna a börtönből, csak kerestem vele emellett 525 aranyat.
    Utoljára szerkesztette: Motolla, 2014.08.15. 09:38:06
  • farferi
    #2206
    Ezt én se értem, nálam se lehetne háborúzni, mégis ütik egymást mint a répát.
  • farferi
    #2205
    Nem tudom , hogy oldod meg ezt, én is próbáltam de pl 3 jelentősebb főúr száműzetése olyan - 600 véleményt okoz a többi hűbéresednél, azt szerintem nem nagyon tudod visszatornázni.Pontosabban lehet úgy, hogy az elkobzott földeket osztogatod, javítva a kapcsolatot de így meg ismét hatalmas területei lesznek egy bárónak, aki szeret ugyan de ha feldobja a bacskert az utód már nem kötődik úgy hozzád és kezdődik elölről.
  • jocika
    #2204
    Baker, akkor ez nekem kimaradt valahogy. Ezt ki fogom próbálni az első adandó alkalommal.
  • Motolla
    #2203
    Nézd csak meg. Elkobzod minden vagyonát, így a pénzét is. Ha szerencséd van, éppen akkor gyűjtött össze egy kisebb vagyont, amikor bebörtönözted, és akkor az a tiéd. Szerintem nálam is így történt.
  • jocika
    #2202
    Ez itt nem világos, a száműzetés pénzt hoz? Nem a váltságdíj? Saját birodalmamon belül kevés polgárháború volt, ami volt azt ráadásul az urak egymást közt intézték. Pedig volt olyan törvény, hogy nem háborúskodhatnak egymással. Az az 1450 arany az szép. Azt hogy sikerült? Vártál 20 évig?
  • Motolla
    #2201
    A fosztogatásra: én a legtöbb aranyat nem ezzel, hanem a belső polgárháború leverése után tudok szerezni. Általában az időközben behívott csatlakozókkal együtt a fegyverek zajának elülte után 3-4 főúr élvezi börtönöm vendégmarasztaló kényelmét. Végigkattintgatom őket, hogy a Száműzetés mennyit hoz az egyes uraknál a konyhámra. Most volt pl., hogy egyiküknél 1450 aranyat, ami elég komoly összeg a játékban. Na, akkor őt száműzöm, a többit meg elengedem. Így - általában - amennyit romlik a megítélésem a száműzetéssel, annyit javul is a szabadon engedésekkel, tehát nullára kihozom.
  • Motolla
    #2200
    Ja, és úgy sikerült pogánynak maradni, hogy elhajtottam, bezárattam a térítő katolikus és ortodox papokat. Csak ezzel vigyázni kell kell, mert később már nem tudod visszacsinálni: nekem úgy 900 körül jöttek pár évtizedig, aztán utána meg már nem. Tehát ha most akarnék mondjuk katolicizálni, valószínűleg nem tudnék (legalábbis nincs ötletem, hogyan tudnám megcsinálni).
  • Motolla
    #2199
    Hát én először is eleve jó nagy területet foglaltam el Honfoglalás jogcímen. A történelmi Magyarország területét, valamint Bulgáriát meg az Adriai-tenger partvidékét. Gyengén védett települések vannak az elején, nagyot lehet markolni a sereggel. Így nagy területed lesz, amelyet ügyesen szét kell osztani a haverok között, akik maguktól nekiállnak fejlesztgetni, téged meg szeretnek, így viszonylag gyorsan feláll egy olyan hűbéri rendszer, amely komoly sereggel tudja támogatni a békeharcot.
    Közben a diplomatámat a bizánci udvarba küldtem, hogy javítsa a kapcsolatokat. Néha még ajándékot is küldtem, ha váltás volt Bizánc élén. Így kevésbé ugrottak rám a lilák. Ugyanakkor, ennek ellenére voltak háborúink, de mivel én úgy játszom, hogy a kincstáramat tartom a legfontosabbnak, mindig van pénzem két-három zsoldossereg felfogadására. Így célzottan szét tudom verni a főseregét, ami után, ha a hadi helyzet megengedi, akár el is bocsáthatom a drágább zsoldosokat.
    A dinasztiaházasságokra azt tudom mondani, hogy eleinte a térkép keleti széléről (Kumánia, vagy hogyhíjják eredetileg, a Fekete-tenger északi partja fölött) tudtam házasodni, avarokkal és ilyenekkel. Most, mivel őket a különféle török és arab elemek meglehetősen visszaszorították, bekebelezték, elsősorban az északi vallások országaival tudok házasságon alapuló szövetségeket kötni: Rusz királyság, Litvánia, észtek stb. Mindig nézni kell, hogy lehetőleg minden gyermekedet olyanhoz add, aki "kék zászlós" karakter, tehát a házasság automatikusan szövetséget is hoz. És persze érdemes megnézni, hogy az illető milyen birtokkal rendelkezik, vagy mely területeknek és/vagy titulusoknak az örököse esetleg.
  • jocika
    #2198
    Én is próbáltam pogány maradni, de egy idő után ha más nem is, de a bizánciak nem bírták tovább és szent háborút indítottak ellenem. Őket meg nem tudtam lebeszélni a szándékukról.
    Neked hogy sikerül(t) pogánynak maradni, illetve milyen családokkal sikerült így házasságot/szövetséget létrehozni? Mert a nagy birodalmak(bizánc) pogányként nem fogadnak el.
    Az a fosztogatás jó sok aranyat tud hozni...
  • Motolla
    #2197
    Én egyáltalán nem szoktam használni, de még nézni sem a Vallás fület. Igaz, a pogány magyarokkal játszom épp. Kárpátia kaganátus élén vitézkedik a tengri vallású Árpád vére, közeledve lassan 1100-hoz, a fül meg, gondolom, az eredeti játék vallásaira lett optimalizálva. Bár, belegondolva, korábbi játékaimban sem használtam. Szerintem ez az a fül, ami nélkül lazán el lehet játszogatni, hacsak nem valamelyik olasz családdal játszol - ott, gondolom, ennek a vallásosdinak tétje és szerepe van.
    Utoljára szerkesztette: Motolla, 2014.08.14. 12:19:27
  • jocika
    #2196
    Azt szeretném kérdezni, hogy a vallás panelen, azon kívül. hogy megtudom változtatni a pápát, mit tudnék még elérni dinasztia szinten?
    A többi panelt használom rendesen, de ez a panel olyan mostoha gyerek számomra. Nem igazán tudom, hogy mit kezdjek vele. Pl. nem tudom, hogy katolikusként, ha pénzelem a bíborosi tanácsba jelentkezőt, akkor mi hasznom lenne belőle?
    És akkor még csak katolikusként nem tudok mihez kezdeni vele, a többi vallást még nem is próbáltam.
    Elég értelmesen tudtam leírni a kínom?
  • Belkar
    #2195
    Biztos hogy nem bugos mert nálam simán működik. Biztos hogy a játék 2.1.4-es verziójára tetted fel? Mert olyankor szoktak lenni ilyen hibák amikor rossz verzióra megy fel egy mod.
  • Joker307
    #2194
    Nem háborúztam még egyszer sem. Kapcsolatok között írja hogy -50 mert hitetlen, de semmi Cassus bellit nem kapok. Szerntem bugos a mod. (HIP)
  • Belkar
    #2193
    Ha jól emlékszem úgy van hogy miután véget ér egy Holy War utána 5 évig nem tudsz újat indítani. Karakterednél tudod megnézni hogy mennyi idő van még hátra mielőtt újat indíthatsz.