3032
Crusader Kings II

7439670952_0001009b22_b.jpg
  • Although
    #2552
    Jogos!
  • Mor3llo
    #2551
    Szerintem félreértettetek :)

    Nem ironikusan mondtam hogy 'ez a Paradox', hanem a jóértelemben. Minőség, minőség, minőség.
  • Although
    #2550
    Én se értek egyet, hogy nem adtak ki jó tartalmakat. Az biztos nem tömegműfaj és nekik is meg kell fizetniük a programozóikat. És egy kis közösség áll rendelkezésükre akik veszik a játékaikat. Lelkesen. Megválogathatod mit veszel meg nincs rád kényszerítve.
    Dlc-ék
    Ott van a way of life, republic, legacy of rome, sword of islam, old gods, Horse lords ott van az "rpg" pack.
    Egybe is kiadhatták volna? Lehet, de szerintem menet közben fejlesztik és adják ki. Biztos, hogy nem keresik magukat halálra. Ez nagyon réteg műfaj. Személy szerint soha egy forintot nem sajnálok tőlük!!! Másrészt megvárhatod az akciókat is.
  • Malarki
    #2549
    A szeldzsukok 960-980 között, az ilkánok 1216 és 1224 között, az Arany horda 1224 és 1250 között, az aztékok 1250 és 1350 között.

    Kezdő népnek pl a magyarok jók, könnyen lehet haladni és erős hadsereged van alapból. Yorvik szintén, velük lehet terjeszkedni és vikingeskedni is, ha iszlám népet akarsz akkor esetleg a Szaffaridák, keresztények közül meg valamelyik frank utódállam.
  • Herbalista
    #2548
    Sziasztok!
    Kicsit ráuntam az alapjátékra (főleg arra, hogy csak keresztény uralkodóval indulhatok), úgyhogy a Jézuska feltuningolta a gamet. Elkezdtem ismerkedni az arabokkal és a kiegek lehetőségeivel.
    És most az SG orákulumhoz fordulnék:
    Az érdekelne, hogy az Aztékok kb mikor jönnek? Illetve a szeldzsukok és ilkánok kb mikor jönnek?

    Egyébként egy középhaladónak ki melyik kezdő karaktert ajánlja a 880as kezdésnél?
  • LaTueur
    #2547
    Szerintem nem lehet azért panaszkodni a Paradoxra, mert rengeteg lényeges DLC-t ad hozzá később. Rengeteget dolgoztak pl. a karakterekkel, nagyjából 500 évnemesi dinasztiájit rakták bele, legalább 205138-et (gyorsan megnéztem az utolsó velszi figura számát). Plussz van rengeteg event, amiknek egy részét az ember csak egyszer lát az életben, pl. beraktak valami Magyarország Mesterés parasztlázadást, és gondolom már mindenki találkozott néhány hasonlóval.
  • Mor3llo
    #2546
    Ez a Paradox.

    Kicsit félek, de remélem, hogy a Hearts of Iron IV-et sem fogják elqrni.
  • Malarki
    #2545
    Na végre lehet majd normális szövetséget kötni nem csak házassággal.

    Amúgy durva, mikor is jelent meg az alapjáték? 2012 tavasza? És még most is jön hozzá olyan DLC ami értelmes és pluszt ad hozzá nem TW szintű "áttextúrázotthoplitapack10dolláért" kategória.
  • PetruZ
    #2544
    Következő kieg.: Conclave. A leírás alapján sokkal inkább a belügyekre fog fókuszálni.
  • LaTueur
    #2543
    Rég néztem fel ide, elég vicces kommentek születtek az óta (főleg az angol és magyar keveréséből). Csak néhány dolog: A muszlinoknak van egy CB-ük, amivel minedenkit meg tudnak támadni, 50 pietyért + ha teljesen egyforma vallásúak pl. sunnik akkor hónaponta kapnak -2 pietyt. Ha kis állammal vagy és nagy államok vannak körülötted érdemes megpróbálni behűbéresedni és a vazulus társaidat ütni, vagy folyamatosan várni a megfelelő alkalmat (mondjuk egy kereszteshadjáratot, vagy Jihadot, volt, hogy az Ír dózsével(!) így szereztem meg Andalúziát). A kalifátust meg úgy szerezheted meg mint bármilyen más titulust, ha rányomsz és megnézed az usurp, vagy createnél kiírja mi kell hozzá (sok piety, a prófétától származás, néhány szent hely birtoklása). A szövetségeseid meg a rokonaid, házassásgi kapcsolatban lévő személyek, meg a barátok és a törzsi hűbéresek. Mellesleg meg néztem néhány fejlesztői hírt a fórumon és pont azt tervezik, hogy belerakják a szövetkezést, pluszz lehet kitalálni saját kormányzási formát (igazából csak a nevét lehet megváltoztatni, meg képeket hozzáadni).
  • Malarki
    #2542
    Hát megpróbálhatod, de sok mindentől függ hogy eljön-e. Ha más vallású vagy kultúrájú, ha jóban van az urával, ha örökös, ha valami pozíciója van akkor nem nagyon akar elmozdulni.
  • Paddy
    #2541
    Már csak egy kérdésem lenne. Van egy terület amit szeretnék, nincs claimem rá, a kancellár sem ment semmire 5 év alatt. A területen belül van pár személy akinek van claimje a területre, de nem tudom áthívni őket az én udvaromba, mindegyiknél szürke az "invite" ikon (csak annyit ír ki, hogy nem akarnak átjönni hozzám). 500-as prestige pontszámom van, viszont az opinionjuk felém minuszos. Tömjem ki őket pénzel, hogy átcuccoljanak hozzám? Az eddig válaszokat is köszönöm mindenkinek, sokat segítettetek.
  • Szerzetes89
    #2540
    Azt hiszem, random események által tudod növelni. A második kérdésedre válaszolva, nem feltétlenül. Szövetséges lehet mondjuk, egy rokon vagy ha megvan a Way of Life dlc, akkor a karakterek tudnak barátkozni. Pl. egyszer Bulgáriával voltam 769-ben, a szerb szláv herceg betámadott és behívta a muszlim(!) barátját, valahonnan az Arab-félszigetről, cirka 6000 embert... érted, barátját.
  • Paddy
    #2539
    Az a gond, hogy direkt zsebkendőnyi területű országgal kezdtem, de a terjeszkedés amiatt bökkenő, mert erősebb országokkal van körbevéve. Mondjuk a sword of islam dlc csak karácsony óta van meg, túl tüzetesen még nem néztem át, lehet pár dolgot kihagytam. Játszottam már magyar hercegekkel is, ott nem volt gond a cb-vel, a kancellár is hamar talált okot. Viszonylag hamar enyém lett az ország északi része, és függetlenné is váltam.
    Van még pár dolog ami nem túl tiszta nekem. Pl veszek fel ambíciót a kraimmal, mondjuk a diplomácia teljesítéséhez el kell érni mondjuk X számú diplomata pontot, vagy a mondjuk az intrikánál X számú intrika pontszámot. Random dobódnak a helyzetek amikor lehet nyerni valamilyen pontszámot, vagy egyéb máshogy is el lehet érni? A másik kérdésem pedig az, hogy szövetségesre csak házasság útján lehet szert tenni?
  • Malarki
    #2538
    De miért van gondod a muszlimokkal? Nekik van ilyen elveszemaföldedmertakarom CB-jük pietiy-ért az összes szomszédos tartományra. Vagy rosszul emlékszem?
    Mondjuk a Közel-Kelet és Perzsia azért is necces mert két nagy invázió is jön ott, először a szeldzsukok tarolnak le aztán meg az ilkánok. Plusz most már ott vannak a random szteppi nomádok akik simán beugranak fosztogatni.
  • Paddy
    #2537
    Jól néz ki a terjeszkedésed. Én is kacérkodom egy francia indulással, ezen belül az Anjoukkal, de még szenvedek a claimek hiányával a muszlimoknál. Még bíbelődöm egy darabig a vallással, aztán meglátjuk.
  • Malarki
    #2536
    Én most már egy jó ideje ezen ügyködöm: Európa Burgundi királyság
    HIP modot használom, igazából csak a térkép miatt.
    1066-ban kezdtem az utolsó Karoling gróffal, 1 területtel Észak-Franciaországban. Onnan jutottam ideáig, messze a legerősebb tagja vagyok a HRE-nek, 2 uralkodóm volt is császár. Kicsit már unom is, nem nagyon van hova terjeszkedni, max Itália.
    Most gondolkozom valami újon, jó lenne egy muszlim vagy zoroasztriánus játék.
  • Paddy
    #2535
    A Sulaymanid Emirates-el vagyok. Mivel elég kicsi emirátus ezért megpróbáltam vallási vezetőnek betuszkolni magamat vagy a imámomat. Annyit értem el, hogy a dinasztiám feje megkapta a "The Holy" jelzőt, meg van egy rakás szentséges traitje, meg egy csomó vallási xp-m, de nem került be a kalifák várólistájára. Te kikkel játszol?
  • stoppos
    #2534
    2. Lehet lefizették a kancellárt, aztán csak ott ül és sörözik. Érdemes évente újraküldeni.
  • Malarki
    #2533
    A muszlimokkal nem olyan rossz a helyzet, mert nekik vannak specko casus belijeik. A keresztényekkel van az hogy ülsz és malmozol mert nem lehet csinálni semmit

    Amúgy kikkel játszol?
  • Paddy
    #2532
    Köszi a választ!
    1. Az "independent" területről kiderült, hogy egy nagyobb birodalom része, csak az anyaországtól jó messzire le volt szakadva, én pedig figyelmetlen voltam (de még mindig "independent"-nek van feltüntetve).
    2. A claimre azért tértem ki, mert "casus beli" nélkül és claimes emberkék hiányában egyszerűen leáll a terjeszkedésem ameddig egy kisebb országgal vagyok. Házasodás nem mindig opció, mert pl a muszlimoknál nem igazán dívik a nőági örökösödés.
    3. Köszi :)
  • Malarki
    #2531
    1. Nem éppen az a gond hogy nem független? Egy területért mindig a legfőbb hűbérurat kell támadni, tehát ha pl. elkarod foglalni Esztergomot akkor a magyar királyt kell megtámadnod és nem az esztergomi grófot.
    2. A claim szerzés random, van rá X% évente. Minél jobb a kancellár annál nagyobb az esély, de ugyan úgy random marad. Lehet hogy 2 hónap alatt bejön, lehet hogy 10 év után se.
    3. Ha jól tudom, külföldre csak a pogányokhoz lehet küldeni térítőket, a "rendes" vallású területekre nem.
    A papokat be lehet tolni a bíborosok kollégiumába, akik a pápaválasztást intézik. Ott láthatod hogy ki lesz a pápa utódja ha meghal és azt a saját hűbéresedet akinek erre a legnagyobb esély van. Mellette lehet kampányolni pénzért így nő az esélye. HA őt választják meg akkor neked jó lesz. Annyira nagyon azért nem, de könnyebb lesz kérni tőle dolgokat.
    A piety meg(ha erre gondolsz) akkor olyan mint a prestig, minél nagyobb annál jobban szeretnek az egyházi személyek.
    Utoljára szerkesztette: Malarki, 2015.12.26. 14:49:46
  • Paddy
    #2530
    Sziasztok! Pár kérdésem lenne a játékkal kapcsolatban, amit nem feltétlen találtam meg itt a fórumban:

    -Erős claimem van egy területre, de nem tudom megtámadni (elvileg azért mert a terület "independent"), mit lehet ilyenkor tenni?
    -A kancellárom nagyon jó képességű, a presztizspontom is magas, de claimet gyártani egy területre rengeteg időbe kerül, van, hogy nem is ad be claimet. Min múlik még a dolog? Mert azon a területen ahová claimet szeretnék, egyszerűen nincs olyan személy akit átcsábíthatnék magamhoz. Emiatt nem tudok területet sem növelni. Más taktika ilyen esetben?
    -A papok, imámok esetében miért csak országon belül tudok téríteni, amikor mellettem más vallású területek is vannak (muszlimokkal vagyok)? Továbbá elképzelhető, hogy az egyházi emberemet (vagy az uralkodómat) valami pozícióba tolják az egyházán belül? Ha igen, mi kell hozzá? Mert van egy hallom egyházi presztizspontom is, de mire lehet menni vele?
    Ha jönne válasz, előre is köszi!
  • hollófernyiges
    #2529
    Magyarokkal próbálkoztam. Ott az elején tutira betámadnak a bolgárok egy 6K-s sereggel, őket neutralizálni kell. Közben valószínűleg beszállnak a buliba a környező kis szláv népségek, de azok nem veszélyesek, egymás után könnyűszerrel leverhetők, minimális veszteséggel. A bolgár krízis menedzselése után az egyetlen veszélyes szomszéd a kazárok. Őket figyelni kell és ha gyengék (éppen leverték a seregüket, vagy lázadás van) akkor lecsapni és minél nagyobb területeket elszakítani. Onnantól kezdve sétagalopp és unalmas, mert könnyedén és gyorsan tudsz akkorára terjeszkedni, hogy bárkit leverj; pláne mert a nomád lovashadseregek jóval erősebbek a többiek vegyes seregénél. Emiatt nem is szabad a tribal meg feudális vazallusok csapatait a tieddel keverni, mert lerontanak a maguk szintjére.
  • jocika
    #2528
    Többször próbáltam már a nomádokkal játszani, de eddig sose volt valami nagy élmény, mindig laposra vertek. Most próbáltam felvenni a ritmusukat, gyors terjeszkedés, agresszív politika, és most egész sokáig eljutottam. Nem szedték szét az országom még, és sikerült terjeszkednem is. Lehet ez a nyitja a nomádos játéknak? És amikor már feudális leszek, akkor már vissza lehet venni a tempóból?
    Próbálta valaki a nomádokat így?
  • LaTueur
    #2527
    Na, senkinek sincs kedve kipróbálni a Game of Thrones modot multiplayerben?
  • Although
    #2526
    Yes.."Ahogy a minőségi óragyártás összekapcsolódott Svájc nevével, úgy a grand strategyk készítése is a svédekkel. A Paradox ráadásul nem csak precíz, de alapos is, ők ugyanis kétféle történelmi eseményt ismernek, az egyik, amit már betáblázták a Clausewitz-féle engine-be, a másik pedig, amit még nem. Ezúttal Napóleon sem úszta meg…"
  • Montanosz
    #2525
    Csak említés szintjén, ha valaki kiakarja próbálni, ezzel a grafikus motorral és játékszisztémával készült egy Napoleonos játék is a March of the Eagles

    Pc guru teszt
  • Malarki
    #2524
    Hát a HRE-t én se szeretem irányítani, egyszerűen túl nagy és túl sok az erős vazallus. Nekem most 2 császárom volt egymás után a homokos előtt, hát az idejük 75%-át a lázadások megelőzősével és leverésével töltöttem el. Csak hát ha már a Carolingokkal játszom azért illik megszerezni a császári címet :D
  • stoppos
    #2523
    Tipikus. :D

    Amúgy igen, a választásos rendszernél az egyik legfontosabb az utód kinevelése, magas diplomácia értékkel. Saját földed nem sok lesz, hacsak nem akarsz szívni a -15 opinionokkal. Az elsőnél azt csináltam, hogy magam neveltem 15 éves koráig, majd odaadtam egy olyannak, akinek 4-es szintű diplomáciája volt. Onnantól én neveltem az utódokat. Plusz földet is kell neki adni, ami megintcsak csökkenti a saját földterületet. Hacsak el nem plotolod valakitől. Ha meg mégis kimegy a kezedből a hatalom, addig kell gyilkolászni a népet, amíg csak egy olyan utód marad az ellennél, aki olyan, mint a tied volt. :)

    Egy Magyarország területű játéknál még azt is meg lehet próbálni, hogy feltöltöd a hercegségeket a saját családoddal, onnantól nem nagyon kerülhet ki a kezedből a hatalom, de egy Német-Római császárságnál nem tudom ez mennyire lenne járható út. Amúgy is agyfaszt kaptam attól az országtól. Tele van papokkal, én meg azokat utálom mikromenedzselni, hogy jobban szeressenek, mint a pápát. Meg hol elfelejtem kinevezni az utódot, hol csak ájtatoskodnom kéne többet, ehh.
  • Malarki
    #2522
    Ez a második fiam volt, az elsőszülött tök normális volt csak megmerényelte valami f*sz. Aztán jött ez, nem is nagyon figyeltem a nevelésére, hát ez lett belőle :D
  • Hunor1
    #2521
    köszi rendesek vagytok hogy elláttpk tanácsokkal . én mondjuk azonnal lerohantam a besenyőket :) valami keresztes hadjárat szerűen, illetve egész magyar hon adott katonákat. csak közben basszus 28 éves lettem ! :)) most találtam végre feleséget is, kezdésnél nem volt egy normális sem . az volna a célom hogy ugye az erdélyi országomat kibővítem a besenyő földekkel, ezáltal a legerősebb, legtekintélyesebb korona herceg legyek.a többi szintén trónkövetelő testvérrel diplomáciázom, javítom a kapcsolatokat hogy minél jobban "szeressenek" és majd aztán valahogy letaszítom salamont a trónról, örökül hagyva egész magyarországot az utódomra, no majd meglátjuk :)
  • kissssss
    #2520
    "És innentől a kötsög Ludolfingerek úgy bebetonozták magukat hogy azóta se tudtam kiütni őke"

    ahogy mondani szokták.... innen szép nyerni :DD
  • stoppos
    #2519
    Nem neveled a saját örökösjelölteket? Vagy csak ez az egy volt? A játék meg így is úgy is meg fog szivatni, ha úgy dobja a kocka, szóval mindenki saját szájíze szerint.

    Salamonnal kapcsolatban pedig igazad lehet, közben eszembe jutott, hogy Aba nemzetiségű gróffal kezdtem, esélyem sem volt az elején. Elébb a hercegi címet kellett összeszedni.
  • Malarki
    #2518
    Biztos igazad van, de én akkor se szeretem. :D
    Pont most volt hogy megszereztem a császári címet(megválasztottak), 2 generációig megtartottam, majd jött egy olyan uralkodóm aki így kb worst caracter ever. Homokos, kegyetlen, önző, cinikus, falánk, lusta és még gyáva is volt, jó sz*r tulajdonságokkal. Mondanom se kell hogy rühellte mindenki, és bárhogy machináltam nem sikerült császárrá választatni. És innentől a kötsög Ludolfingerek úgy bebetonozták magukat hogy azóta se tudtam kiütni őket.
  • stoppos
    #2517
    Ezért is szeretem ezt a játékot, mert tényleg úgy csinálod, ahogy neked a legjobban fekszik. :)
    Még a legelső játékban szaldtam bele abba, hogy a segghülye, nullás diplomáciájú trónörököstől nem tudtam az istennek sem megszabadulni. Akkor váltottam választásosra és soha nem volt gondom, hogy kedveljenek. Figyeltem a magas diplomácia értékre, hogy a kiszemlélt örökösnek felnőttként legyen földje és onnantól veled szavaznak.

  • Malarki
    #2516
    Hát szerintem Salamont addig kell megdönteni amíg még gyerek, az elején 10 éves körül van ha jól emlékszem. A László-Géza párossal nem is nehéz legyőzni plusz mások is szoktak segíteni. Aztán királyként már sokkal könnyebb csinálni bármit. Utánna már lehet terjeszkedni keletre vagy délre.
    A választásos monarchiát én szvsz rühelem, túl sokat kell gürcölni hogy biztos legyen az utódlás. A primogenitura sokkal biztosabb és kiszámíthatóbb.
  • stoppos
    #2515
    Kb ezt csinálnám: Besenyők figyelése, plot választásért, vagy hogy László legyen a király, később a magas diplomácia értékkel bíró trónörökösök kinyírása, közben claim fabrikálása Bácsra, vagy mi a neve, a két területes hercegségnek délen.
  • stoppos
    #2514
    Plotolni kell. Ha elégedetlenek vele, beszállnak a többen. Ha erősebbek vagytok, mint ő, akkor érdemes elindítani a plotot. De szerintem nem érdemes rögtön az első emberrel a trónra törni, hacsak a király teljesen nem alkalmatlan. Érdemes lehet plotolni választásos monarchiáért, és közben figyelni azt is, hogy délre a besenyők nem másznak-e bele valami polgárháborúba, mert akkor inkább oda kell figyelni, hogy minél nagyobb szeletet kihasíts magadnak, mint a Magyar királyságra.
  • MaRee
    #2513
    Ilyen esetekben szerintem első játéknál érdemesebb lenne Salamont választani, sokkal könnyebb lesz vele a játék, mint egy "sima" nemessel. Sajnos keresztény nemzetekben nem vagyok otthon, de szerintem polgárháború nélkül nem fog menni. A királyt esetleg meg tudod ölni a "plot to kill" opcióval, de erre eleinte nagyon kevés esély lesz (szerintem vagy 30%).