3032
Crusader Kings II

7439670952_0001009b22_b.jpg
  • Hunor1
    #2512
    hello . pár jó tanácsot kérnék . 1066, Magyarország. I Lászlót választottam. mi lenne a módja hogy Salamont kiüssem a trónról ? Csak polgárháborús megoldása van? avagy esetleg mellém állítani a hűbéresei közül párat , és valahogy politikai úton elintézni?
    köszi . de bármilyen jó tanács is jó lenne a magyar kampányhoz. köszi.
  • LaTueur
    #2511
    Pontosan mit írt ki, hogy miért kapsz tőle minuszt? Én még ilyennel nem találkoztam, igaz a hordás dlc óta nem foglaltam el nomádoktól területet. Egyébként csak akkor érdemes a hűbéreseidnek fejleszteni a telkét, ha túl sok pénzed van, és nem tudod mire költeni, de ez ritka. A technológi a szomszédos terültekre terjed át. Tehát a fővárostól 5 megyére lévő területre fölösleges kiküldeni a gazdasági, vagy katonai tanácsadód, a papod meg mindenhova kiküldeni fejleszteni, kivéve a fővárost a technológiát fejleszteni, ha nincs mellette magas technológiájú megye. Ezért is érdemes hercegeket csinálni, mert azok fejlesztik a technológiát. Mellesleg a szövegből, ha jól kiveszem akkor egy hűbéresed területét próbáltad meg fejleszteni? Mert, ha egy saját váradnál próbáltad csinálni akkor az adózik neked. Amiket leírtál körülmények nem befolyásolják a fejlődés menetét.
  • jocika
    #2510
    Azt hittem ezt már tudom, de most elbizonytalanodtam.
    1. úgy tudtam, hogy csak a saját kezelésben lévő tartományokat kell/érdemes fejleszteni építkezéssel. A többit a hűbéresek majd fejlesztik. De most belefutottam abba, hogy elfoglaltam területet, nem volt rajta kőépület, csak faerődítmény, és az istennek sem akart építeni kastélyt a széparcú, nekem kellett megépíteni neki, addig duzzogott. Miután megépítettem, rögtön abbahagyta a morcit. Én voltam a hercege, lehet ezért? Anyagilag ez gondot fog okozni, nem keveset.
    2. a technológiák terjedése a másik. Én úgy tudtam ez automatikus, és a gazdasági tanácsadóval ezt lehet gyorsítani. Kell egy fejlett tartomány, és a körülötte levők szépen átveszik a technológiákat, tovább terjesztik és így tovább. De van olyan tartományom, ami iszonyat lassan fejlődik. Pénze van(nincs nemesi adó), háború nincs, még csak nem is ellenséges, akkor mi a pék lehet? Ehhez kapcsol, hogy a tanácsadó, ahova kihelyeztem, csak abban a tartományban fejt ki hatást, vagy a tartománnyal határosakban is?
  • MaRee
    #2509
    Utana nezek, koszi!
  • LaTueur
    #2508
    Én próbáltam, nekem tetszett. A sorozatot nem néztem, csak a Telltale-os játékkal játszottam, úgyhogy a könyvhöz/sorozathoz való igazodásáról nem állíthatok sokat, de tetszett. Néha kifagy, de ritkán, nem sokkal gyakrabban, mint az alapjáték, ezért beállítittam, hogy félévente mentsen. Vannak benne sárkányok, kardok, a Fal, szabadvárosok, rabszolgák, meg minden ami kell. Szívesen kipróbálnám multiban is, ha te is itt bejelölhetsz: https://steamcommunity.com/profiles/76561198107872248/ (remélem jó linket adtam meg)
  • Hunor1
    #2507
    ja, ki is próbáltam.... persze a total war-os reflekszemmel egy kis belga területet választottam, aztán fél óra alatt ( amiből az első 25 percem a kezdeti lépések beállításával telt) levert a szoszéd Frízek mert ő előbb vett 1000 embert és ez az ezer ember fórja elég volt arra hogy 2 csatában elverjen és már vesztettem is ! :))))))))))))))
  • wednes
    #2506
    EU IV is egy nagyon jó játék. Ott az országon van a hangsúly.

  • MaRee
    #2505
    Van konverter hozza, ha rakeresel neten akkor konnyen megtalalod, illetve steamen is. Az EU4 abban kulonbozik, hogy mig a CK2-ben inkabb karaktereket iranyitasz, veluk armanykodsz, dinasztiaddal foglalkozol stb., az EU4-ben mar a nemzeteken van a hangsuly, a karakterek es a dinasztiak nem jatsznanak akkora szerepet. Emiatt annak talan valamivel egyszerubb a jatekmenete, de en a CK2-t jobban szeretem.

    Mas:

    Valaki probalta mar a Game of thrones modot a jatekhoz?
    Utoljára szerkesztette: MaRee, 2015.12.09. 08:34:12
  • Hunor1
    #2504
    ok. a nomád valóban nagyon más rendszernek tűnik. nekem ez a feudális jobban tetszik és még ezt is csak tanulom. de ha már itt tartunk az europa universalis IV ehhez a CK2-höz hogyan passzol? mert mintha láttam volna ilyen játék állás importálást ( vagy benéztem valamit ..)
    Ha ez a CK2 tetszik akkor gondolom az is tetszene. vagy az EU 4 innovatívabb, akciódúsabb ?
  • MaRee
    #2503
    Jorvik-et ajanlanam en is kezdonek, eleg nagy invazios sereggel kezd es gyorsan lehet terjeszkedni vele, plusz mivel pogany uralkodo vagy, szabadon tamadgathatod a szomszedokat es foglalhatsz el teruleteket. Nekem a legnagyobb birodalmam eddig Jorvikkal volt, Britannia Empire ami a Brit-Szigeteket es egesz Skandinaviat magaba foglalja. A gavelkind orokosodesi rendszer viszont tenyleg szivas. Ja es torzsi uralkodokent pl Magyarkent egy torzsfonek eleteben egyszer(asszem) lehetosege van egy masik torzset beolvasztani a sajatjaba (subjugate). De a torzsi Magyarokat en sem ajanlom, nekem beletort a bicskam es szokatlan is a nomad hordak iranyitasa a tobbi letelepedett nemzethez kepest.
  • Hunor1
    #2502
    ja értem, köszi. (a két elfoglalt megyém helyesen surrey-sussex )
  • Malarki
    #2501
    Ambíciónak olyat érdemes választani amit belátható időn belül teljesíteni is tudsz. A legjobb a képességnövelőket kiválasztani, mert azokra eventeket is kapsz és javulnak a karaktered tulajdonságai is.
  • Hunor1
    #2500
    húú ez mekkora játék lenne ha ötvöznék a total war valós idejű csatáival...
  • Hunor1
    #2499
    köszi a válaszokat. közben sikerült a diplomatámmal küvetelést felállítani a 2 szomszédos "megyére" essex-sussex. mert amúgy "de jure" a kenti hercegséghez (?) tartozó területek. szóval az egyiket már le is győztem és csatoltam, most jön a sussex megye ( van ráadásul szövetségesem!) jó ez még csak mindig 3 terület de még is valami, teccik! :) azt még nem tudom hogy hülyeség volt-e hogy az ambícióknál beállítottam hogy anglia királya akarok lenni ?
  • hollófernyiges
    #2498
    1066-ban Magyarország szerintem jó tanulóhely. A szomszédban lehet terjeszkedni a besenyők rovására (csak a kun szövetségükkel vigyázz) és a sógorod a német király, aki megvéd ha téged támadnak vagy esetleg segít a kunok ellen. Kezdetben problémás lehet a hercegek (Géza meg László) lázadása, ezt szívta meg Salamon irl is :)
  • hollófernyiges
    #2497
    Más keresztények ellen kb. a következő lehetőségeid vannak: a kancellárodat ráállítod az egyik tartományára hogy szerezzen rá valami indokot amivel elcsatolhatod (fabricate claim), ez a leggyakoribb, de pénzbe és presztízsbe kerül. Ha herceg vagy király vagy és az államod formális (de jure) területét bitorolja, akkor megtámadhatod. Feleségül veheted az illető lányát és reménykedhetsz, hogy nem születik fiúörököse (sajnos orgyilkolni már elég nehéz) és olyan az örökösödési rendszere, ami engedi, hogy lány örököljön. Reménykedsz, hogy eretnek lesz, mert akkor szabadon megtámadható (éppen ezért _te_ ne legyél soha eretnek). Keresel valakit, akinek erős jogcíme van az adott grófságra vagy hercegségre (ez a hercegség/grófság címerére kattintva a claimants menüpont alatt található) és hajlandó hozzád költözni: ezután adsz neki egy grófságot vagy egy várat és akkor az ő nevében üzensz hadat. Ekkor a pacák kapja meg a területet, de a vazallusod marad. Láthatod, hogy bonyolultabb, mint ha simán hadat üzensz és erővel elveszel akár egy egész királyságot, mint amit a vallási ellenségekkel lehet csinálni.
    A nomád (magyar ebben az esetben) rendszer egészen más mint a hagyományos. Bizonyos szempontból jóval könnyebb mert nagyon gyorsan lehet terjeszkedni, másrészt építkezni, fejlesztgetni nem fogsz sokat. Ki kell tanulni a szövetségi rendszert, mert a vazallus klánok seregeit nem tudod közvetlenül irányítani és vigyázni kell, hogy nagyobb sereget tarts fent mint a klánok (ami sok pénzbe kerül), mert különben fellázadhatnak.
    A vikingek megint más tészta, nekik tribal rendszerük van (Jorvik kivételével), aminek a legnagyobb problémája (soha nem is játszom velük emiatt) az gavelkind örökösödési rendszer, vagyis a birtokokat szétosztják a fiúk között. Összehozol egy szép nagy birodalmat, aztán meghal a király és hirtelen ott állsz megint egy provinciával meg egy csapat lázongó vazallussal.
  • stoppos
    #2496
    Szerintem vagy Írország 1066, vagy magyarországon ugyanekkor valami gróf, vagy herceg. Délre lehet ütni a besenyőket.De Írország a legjobb kezdésnek. claim-et fabrikálhatsz egy-egy területre a diplomatáddal, aztán ha herceg vagy, már lehetnek gróf vazallusaid. Egyesítsd Írországot, az mindig jó tanulókör. Plusz szabadon választható örökösödési rendszer az elején.
    Utoljára szerkesztette: stoppos, 2015.12.08. 13:06:49
  • Hunor1
    #2495
    éértem, hát akkor jelen esetben tényleg nincs sok mozgási lehetőségem, csak a dinasztiám fennmaradása. túl nagy államot nem akartam volna még választani (bizánc) akkor lehet hogy érdemesebb egy viking nép, avagy a magyarok még a honfoglalás előtt. az is szép feladat lenne. hmm, csasus belli, arra nem elég ha esetleg egy összeesküvést felfedeznék? avagy ha engem támadna meg egy szomszédos grófság?
  • hollófernyiges
    #2494
    A bevonalkázás csak azt jelenti, hogy megszálltad, a békekötéssel kell eldönteni a terület végső tulajdonosát. Más keresztényt nem támadhatsz meg csak úgy, legfeljebb adófizetésre kötelezheted (tribute, ezt csináltad most), ami addig tart, amíg él a királyod. Meg kell tanulni a casus belli rendszert, addig meg érdemes olyan országot választani, amelyiknek vallási ellenség szomszédai vannak, azokat restrikció nélkül ütheted. Én talán Bajorországot, Itáliát vagy Bizáncot javasolnám, ezeknek vannak olyan szomszédai, akiket könnyen le lehet nyomni és meg lehet szokni a harcrendszert. Jó lehet akármelyik muszlim vagy indiai ország, azoknak jól kezelhető örökösödése van és egymást is üthetik. Van még Jorvik (britanniai viking állam a 865-ös kezdésnél), azzal nagyon gyorsan lehet terjeszkedni, de az örökösödési rendszer idegesítő és meg kell tanulni, hogyan tudod megváltoztatni.
  • Hunor1
    #2493
    igen minden dlc . lehet hogy igazad van egyébként, mert bár egészen "jól" prosperálok a bevételeim kevéskék, kassú a fejlesztés és építkezés.
    mostanra már a grófságomban ( hiába vagyok "király") jól mennek a dolgok, van 5 gyermekem, örökösöm 2 fiúval stb. de most jött az értesítés hogy megkezdődött a viking kor.... gondolom most majd bármikor megjelenhetnek nagyobb fosztogató seregekkel.
    amit még nem értek az a katonai-háborús rész. a mellettem lévő essex grófsággal háborúztam. először is felvettem 300 arany kölcsönt a zsidótól, majd az én seregem mellé vettem fel zsoldosokat. így már elég emberem lett essexet elfoglalni ( 3 területes) igen ám de a városait többször is elfoglalva a területek nem lettek az enyémek, hanem egy békekötés után csak sarcot fizettek, ami nem egy nagy pénz ugye. a területek be lettek "vonalkázva" de maradt a régi gróf . :(( szóval nem jöttem még rá hogy miért nem tudtam a területeit elvenni tőlük és miért nem az én grófságom lett nagyobb a győztes háború után ?
  • Malarki
    #2492
    Minden dlc megvan?
    Egyébként én azt mondom, hogy kezdésnek az ilyen kis egytartományos grófocskák nem túl jó választások, mert semmit se lehet velük csinálni. Valami keresztény uralkodó jobb választás, talán velük a legegyszerűbb a játék.
    Utoljára szerkesztette: Malarki, 2015.12.07. 21:09:04
  • Hunor1
    #2491
    na most meg vagyok fogva kicsit. kezdtem egyet a kenti herceggel, de customban, tehát új karakter fiatal (20) van 1 feleségem , tanácsba mindenki kinevezve, van 1 kereskedelmi utam is . de gondolom ezek az általános dolgok . a problémám hogy ugye csak 1 birtokom van 1 terület) növelni szeretném de csak gondolom úgy lehetne hogy a szomszéd területek valamelyikét elfoglaljam . a hadüzenet menüben viszont csak sarcot fog fizetni az ellenfél . vagy ez lenne a "vazallus" rendszer? most még ugye egy sincs .
    a másik gond hogy a seregem kicsi, alig 500 fő. a szolgabírót ugyan kiküldtem hogy toborozzon de ennyi, az meg kevés lesz egy várat elfoglalni. hiába ni ez nem a total war, ahol megszoktam hogy pár kör után betámadhatok és annektálom a területet... :)
  • LaTueur
    #2490
    Mellesleg egyszer régebben hallottam, hogy a kezdőknek írországot ajánlják, külföldről nem nagyon avatkoznak bele a dolgokba, mondjuk mostmár törzsi uralkodási formájuk van, lehet egy feudálissal jobb lenne kezdeni.
  • Malarki
    #2489
    Egyébként van egy elég régi és nem is teljes magyarosítás is a játékhoz, talán az is segíthet valamennyit.
    És igen, akkor tanulod és érted meg ha játszol vele, elsőre talán hogy kicsit riasztó, de pár nap alatt bele lehet tanulni. Ha valami meg nem világos akkor kérdezz itt.
  • jocika
    #2488
    Tedd ki a linket légyszíves, másoknak esetleges segítségül.
  • wednes
    #2487
    Ez egy olyan játék, hogy játszva is tanulunk belőle sokat. Nyugodtan kezdjél bele, úgyis újrakezdi az ember. :) Tartsál nyugodtan próbajátékokat.
    Ez nem az egyszer végigtolom kategória, ez benne a jó.
    Utoljára szerkesztette: wednes, 2015.12.07. 17:47:11
  • Hunor1
    #2486
    ok, majd lesz valahogy, találtam most egy jónak tűnő magyar végigjátszást, itt nem kattintgat a srác olyan veszettül, és magyaráz is. köszönök minden segítséget :)
  • MaRee
    #2485
    A 0. reszben nagyjabol at lehet latni a lnyeget, de erdemes megcsinalni a tutorial kampanyt is amit a jatek eloszor felajanl. Bar ha semmit nem tudsz angolul, akkor nehez lesz.
  • Hunor1
    #2484
    megnézem Plusi . most még úgysem kezdtem olyan kampányt ami fontos lenne. csak egy northumbriai királyságot tanulásképpen . köszi .
  • Hunor1
    #2483
    na elkezdtem nézni ezeket a magyar nyelvű videókat, de a srác a 2. részben már olyan vadul kattintgat hogy fogalmam sincs mit csinál és miért....
  • Pluskast
    #2482
    Próbáld ki hozzá a HIP (Historical Immersion Projekt) modot. A hivatalos fórumról le tudod szedni. Egy rakás új dolgot hozzáad a játékhoz, ráadásul sokkal több tartomány van benne, és ami a legfontosabb, hogy Magyarország térképe és felosztása is meg van csinálva rendesen, szépen kirajzolódik, nem lesz olyan bumfordi mint az alap játékban :)
    Utoljára szerkesztette: Pluskast, 2015.12.07. 16:06:32
  • Hunor1
    #2481
    köszönöm a segítségeteket, megnézem . nagyon jó kis szöszölős játék ez ,tetszik :)
  • MaRee
    #2480
    En ebbol a videobol tanultam meg az alapokat, meg az utana kovetkezo 1-2 reszbol.
  • LaTueur
    #2479
    Szerintem fölösleges keresned magyar oldalt, ha van is egy-kettő akkor már elavultak, a fele DLC-t még meg sem említik rajtuk. Itt kérdezz nyugodtan :) Én innét néztem videókat: https://www.youtube.com/channel/UC5ROLaHmt2anRB0ejr_FcMg
  • stoppos
    #2478
    Én nem tudok róla. Esetleg valami youtube videót találhatsz, de nem tudom a minőségüket.
    Amúgy kérdezz. :)
  • Hunor1
    #2477
    Hali. nem szeretném a hard core játékosokat untatni a kezdő kérdéseimmel, ezért csak annyit kérnék hogy ajánlatok pár magyar nyelvű leírást, trükköt a játékról . teljesen zöldfülű vagyok e játékban, de biztosan akad pár informatív oldal ami segít a kezdésben .
    Köszönettel.
  • jocika
    #2476
    Kicsit meglepődtem azon, hogy nyári felhőmentésemet(kezdés után pár év) most a lovas dlc megvétele után betöltöttem és kapásból 30k arany lett, meg az összes tech ágat kiválasthatom, mert annyi tech pontom lett. Más nem találkozott ilyennel?
  • stoppos
    #2475
    Szerintem way of life, azon túl old gods, és esetleg charlemagne. Azon kívül, meg amelyik népséggel szívesen játszanál az európaiakon kívül.
  • MaRee
    #2474
    Nézd meg hogy melyik nép/kor érdekel, és azt. De érdemesebb a g2play vagy kinguin.net-ről megvenni őket, mert steamen nagyon drágák.
  • PetruZ
    #2473
    Szerintem várj még vele, ha nem sürgős valamiért. A nyár végi nagy leárazásban kb. 20 euróért szereztem meg az összeset (kivéve az akkor még friss Horse Lords-ot, meg az ilyen szirsz*r clothing/ebook/songs pack-okat) egy nagy csomagban a Humble-n.