137
  • Tinman #57
    Tudtommal azzel egy fényforrás spektruma fényképezhető.
    1 mp-ben mondjuk A pontban van, a következő mp-ben l 1.199.169.808 km-el arrébb.
    Hogy lehet ezt lekövetni? Honnan tudják, hogy tényleg u.a. az objektumot fényképezik a köv. mp-ben? (Bár ennyi idő alatt nem értem, hogy tud 1.199.169.808 km-el odébb fókuszálni a spektrográf.)
  • Zenszkij
    #56
    Spektográffal..
  • Tinman #55
    Egy a fénysebességnél 4x gyorsabb [1.199.169.808 km/s(!)] részecskét, anyagot, objektumot, akármit mivel lehet megmérni, hogy valóban ennyi a sebessége?

    Valaminek a sebességét pl. úgy tudjuk megállapítani, hogy viszonyítunk mondjuk A és B ponthoz, vagy az általa kibocsátott/visszavert/sugárzott FÉNY-t mérjük. Nekem ez nem világos, hogy lehet ezt megmérni? Hogy mérték meg?
  • zola2000
    #54
    Én ugyan nem.
  • Zenszkij
    #53
    Mindegy! Minmeghalunk!
  • kukacos
    #52
    Úgy lehetséges, hogy ami "mozog", az nem anyag. Valójában nem mozog semmi fénysebesség felett, csak úgy látszik.

    Például ha összecsuksz egy ollót, egy jól elhelyezett megfigyelő számára az élek találkozási pontja tetszőleges sebességgel mozoghat. Akár a fénysebesség sokszorosával.

    Itt inkább arról esetről van szó, mintha lenne egy fényforrásod, és azzal egy gyorsan forgó tükörre világítasz. Ha a tükröt egy stadionba helyezed, a visszavert fénykáva végét egy messziről figyelő szemlélő akár fénysebességnél gyorsabban láthatja mozogni.

    Hasonlóképp, amikor egy fekete lyuk keletkezik, a gravitáció a csillag fényét össze-vissza térítgetheti.

    A trükk az, hogy nincs anyag, ami mozogna, csak a megfigyelő hiheti azt, hogy a látott események összefüggnek, és ugyanazon anyag fénye. Pedig nem.
  • osztmivan
    #51
    gulyásban?
  • osztmivan
    #50
    olvass, értelmezz, olvass, tanulj, gondolkodj, olvass, olvass, olvass
  • Bluestar88
    #49
    "A szakember szerint továbbra is az a legvalószínűbb, hogy valamilyen sűrű objektum lesz a forrás, ami maga köré tekeri környezete anyagát."

    Tejbegríz.
  • Juraviel
    #48
    Szerintem a Birodalom most helyezett el egy hamis jeladót, hogy tőrbe csalja a Lázadókat. Lehet, hogy a Halálcsillagot küldik ellenünk. :D

    Nem baj, majd megkérjük Chuck Norrist, a Sitheknek, sőt még a Jediknek sem lenne semmi esélyük. :D
  • Zenszkij
    #47
    Itt a Borg...Minden ellenállás hasztalan !!!
  • Kelta
    #46
    Akkor logikus következtetés, hogy a fény = idő :) nem?
    És akkor azért nem lehet gyorsabb semmi a fénynél, mert az idő nem lehet gyorsabb önmagánál :)
    és ezek a "teleportálások" az időn kívül történnek, egy a téridőn kívüli térben.
    Aminek nincs hatása a mi időnkre, és viszont..így nem is mérhető a sebessége az ilyen mozgásnak a mi fogalmaink szerint.

  • torreadorz
    #45
    "ez azért nem számít fénysebességnél nagyobb sebességnek a két részecske között, mert az információ nem teszi meg köztük a térbeli utat, nem megy rajta át, hanem teleportál"

    Tehát mégiscsak gyorsabban megy a fénynél, legalábbis amig a sebesség = megtett út/idő. Az hogy hogyan teszi meg ezt az utat mellékes, ennyi erővel akkor azt is kijelenthetnénk a repülőgép sebessége nem számit, mert nincs kereke meg különben sem az úton közlekedik
  • MacropusRufus
    #44
    "50 éve az is elméleti fizika volt. Bizonyára hallottál már a tranzisztorokról meg a félvezető diódákról... "
    szerintem a tudománynak vanna olyan ágai ahhol a kamuból is meg lehet élni.
    A csillagászít az pont ilyen. Kamu és kamu. Bizonyítsd be az ellenkezőjét.
    Egyébként az első számítógép nem tudósok készítették. Pl. a regisztert egy hadmérnök találta ki. Ráadásúl az 1700-as évek végén.



  • napimester
    #43
    Csak nehogy.. :D
  • nextman
    #42
    Na úgy látszik elsőre nem olvastam el rendesen, később írja a hullámos kísérletet, de azt meg nem is értem igazán:)
  • USAMEN POWER
    #41
    :DDD Ez mekkora szöveg !
  • nextman
    #40
    A kapcsolódó cikkre - ez azért nem számít fénysebességnél nagyobb sebességnek a két részecske között, mert az információ nem teszi meg köztük a térbeli utat, nem megy rajta át, hanem teleportál. Így ez nem fénysebességnél nagyobb sebesség, hanem teleportálás - ami amúgy kvantumszinten létező jelenség.
  • MacropusRufus
    #39
    "Mi az, hogy a fénysebesség négyszerese?? Tudtommal a fénynél gyorsabban nem megy semmi. Vagy akkor most még is lehetséges? "
    érdekes. Ha belegondolok, akkor ha túl tudom lépni a fényebességet hamarabb megérkeznék az indulási helyemre mind ahhogy elindúltam. Nem?
    Lévén már ott vagyok amikor a fényem még el sem indúlt. Érdekes állapot lehet, hogy láthatom saját magamat az "múltban."

    egy érdekesség ami kapcsoldik:
    http://www.nepszava.hu/articles/article.php?id=264650

    "Újra átlépték a fénysebességet
    A kísérletek akkor tudományos bizonyítékok, ha megismételhetőek. Ez történt most egy alapvető fizikai törvényt feszegető, a fény sebességének több mint tizenkétszeresét létrehozó bemutatón."
  • djhambi
    #38
    Ha szerinted a tudomány ekkora kamu, akkor kérlek, magyarázd el, hogy lehet, hogy működik a számítógéped?! 50 éve az is elméleti fizika volt. Bizonyára hallottál már a tranzisztorokról meg a félvezető diódákról...
  • Kelta
    #37
    Semmi gond..olvass utána :)
    Idézek:

    "Fontos azonban kiemelnünk, hogy az relativitáselmélet nem tiltja a fénysebességnél eleve gyorsabban mozgó részecskék létezését. Az egyenletek szerint (ha léteznek), ezek viszont soha nem lassulhatnak le fénysebességre, mivel a lassításukhoz kellene végtelen energia. Ezeket az elméleti részecskéket még a 70-es években elnevezték "tachyon"-oknak, létezésüket eddig direkt módon nem sikerült bizonyítani. "

    Ez egy tudományos cikk..keress rá :)

  • A1274815
    #36
    Extrém magas energia-sűrűség lehet, hogy érvényteleníti a reltivitás elméletet. Ne felejtsük el, hogy minden elmélet és képlet csak bizonyos körülményeközött igaz, hála a fizikusok egy-deszkába-vert-két-szög-közé-kifeszített-drót-jó-közelítéssel-hegedű eljárásainak köszönhetően.
  • nextman
    #35
    Szreintem csak sietnek valahová, pl. óvodába gyerekért, ilyesmi lehet a háttérben.
  • Pluskast
    #34
    Az kizárt dolog mert nem tudom (nem érti)
  • Kelta
    #33
    Ez így nem teljesen pontos...lehet valami a fénysebességnél gyorsabb, ez nincs kizárva...de akkor alapból gyorsabbnak kell lennie..
    Felgyorsulni nem lehet a fénysebesség fölé...
    Eleve gyorsabbnak lenni, az nincs kizárva a relativitáselméletben :)

    Látszólagosan nagyobb sebességet bárki eltud érni a fénynél :) az nem nagy kunszt :)
  • Pluskast
    #32
    Mi az, hogy a fénysebesség négyszerese?? Tudtommal a fénynél gyorsabban nem megy semmi. Vagy akkor most még is lehetséges?
  • torreadorz
    #31
    Nekem csak az a furcsa, hogy azon gondolkoznak hogy mi lehet ez, és nem azon hogy bakker 4x fénysebeséggel halad. T.i. az hogy mi ez lehet hogy sosem derül ki, viszont ahogy már más is irta ez boritja az összes eddigi elméletet, ami viszont tök független attól hogy ez egy adag barack lekvár-e vagy pedig mikrokvazár...

    Másrészről nekem sincsenek kételyeim, hamarosan fognak alkotni egy elméletet, ami bebizonyotja hogy a világon minden állatnak maximum két lába van, még a 100 lábúnak is...
  • Peetkiller
    #30
    Tegyük fel hogy van ilyen fekete lyuk, ami négyszeres fs-el kotor át az intergalaktikus téren... felénk jön... Mikor vesszük észre? ha már legyalult minket... És ez megtörténhet bármelyik pillanatban.
    Nem teccik...
  • Lmntal
    #29
    A megoldás: 42.
  • zola2000
    #28
    Négyszeres fénysebesség? "Az igaz hogy látom de nem hiszek benne, és ha nem hiszek benne nem is létezik" (asszem a Bleachben mondta Icsigó huga).
  • osztmivan
    #27
    az elméleti fizikusok hogy jártak?
    minden összedől amit tanultak, amin dolgoztak, amerre el akartak jutni
    ha igaz, hogy létezik ez az akármi,
    akkor bie bie relativitás elmélet, ősrobbanás, húrelmélet, gravitációs elmélet...

    na ne már
    meg fogják magyarázni bizonyosan, hogy az nem is így van
    igazából ez egy tüköreffektus, ami 4.2-szeresére gyorsítja a látszólagos sebességet

    adjunk nekik 2 hetet, ki fogják találni a mesét
  • Kryon
    #26
    Azért elképzelem az ezt felfedező tudós napját.
    Elemezgeti az adatokat, gondolja, na 20000. szupernova maradvány, hmm hmm..., mi a f#&@ ez?!
  • Sippie
    #25
    mint pl a bazinagy hadronütköztető, aminek hála nagyon jó lesz nekünk mert megtalálják a rák ellenszerét! ja nem mégse... ejj
  • gombost
    #24
    "A gyakorlati fizikusokra néhanapján ráfér egy egy ilyen koppanás."

    Ezek a koppanások viszik előre az összes tudományt.
  • roliika
    #23
    Hé!
    De az azért nem teljesen normális dolog, hogy egy nagy tömegű fényes izé, többszörös fénysebességgel rohangászik!

    Aszondja..gondoltak fekete lyukra...aha.. ami suhan mint a szélvész és világít..érdekes FEKETE lyuk lehet...vagy ez akkor fehér lyuk. :DDD

    Viszont azt azért képzeljétek el...az arcukat. Több évig tanultak mindenféle egyetemeken asztronómiát ezek a fickók, meg fizikát, és most csődöt mond minden tudásuk...aki nem kreativ az feladja...még szerencse hogy ez esetben azt nem mondhatják, hogy áááh....ilyen nincs, mert a könyvben más van leírva.

    A gyakorlati fizikusokra néhanapján ráfér egy egy ilyen koppanás.
  • Alexease
    #22
    "kezdett kibocsátani" - 5-10 millio eve?!:)
  • Kopiati
    #21
    Most jöttek rá, hogy az 5-ös lottó eheti főnyereménye több mint 1milliárd... már jönnek!!!!! XD
  • 128bit
    #20
    Beszívott a cikk iroja ? :)
  • gothmog
    #19
    Szerintem ez csak viralmarketing az SGU-hoz. Egyébként meg FUSSUNK mert jönnek a !
  • Kara kán
    #18
    Mikor lesznek itt hsz-ek?