137
  • Sir Ny
    #97
    A kicsi zöld emberkék inkább az egymillió űrhajónktól tojják össze magukat
  • Sir Ny
    #96
    "Megjegyezném a jelenlegi szabályok sem frankók... pl a Voyager szonda amit kiküldtek, lassul...mintha valami közeg fékezné, noha a Naprendszer szélén kószál ahol egy tevefing sincs. Erre se adtak még épkézláb magyarázatot x éve."

    De, rohadtul van közeg az egész univerzumban, mindenhol. A csillagok és a bolygók közt gázok vannak.
    Nomeg a gravitáció is jócskán fékezi. A Napocska gravitációja.
  • Kara kán
    #95
    Én értem, és épp erről elmélkedtem egy korábbi hsz-ben, hogy konvencióval (!) hogyan lehetne túllépni a c-t, de akkor ez nekem így nem jutott eszembe.
    De lehet, hogy téged én ihlettelek meg.
    :-)
  • kukacos
    #94
    Az igazság senkit sem érdekel? Semmi megmagyarázhatatlan nincs a látszólagos fénysebességnél gyorsabb mozgásban, #52-ben írtam is pár példát.

    De itt egy másik: meg akarjuk viccelni a kicsi zöld emberkéket a Szíriuszon, és kiküldünk egybillió űrhajót innen a Vegáig, amelyek láncot alkotnak. Minden űrhajó parancsnoka órái és a relativitáselmélet korrekciói ismeretében kiszámolják, hogy sorban mikor kell felvillantania a fényszóróit, hogy a Szíriuszra adott helyi időben érkezzen a fényjele. Az időpontokat úgy határozzák meg, hogy onnan nézve úgy tűnjön, a fényfelvillanás öt perc alatt ér a Vegáról a Földre.

    Teccikérteni?

    A kicsi zöld emberkék a Szíriuszon meg jól összetojják magukat a technológiánktól, ami képes öt perc alatt megtenni fényéveket.
  • philcsy
    #93
    Egyébként is ha ilyen sebességgel jönnének felénk, akkor mára már rég elhagytak volna minket.

    De lehet hogy ez a földet annak idején kolonizáló űrhalyó fénye. Most ért ide.

    Az is lehet hogy az idegenek szórakoznak velünk. Ki van rakva egy bazinagy kivetítő és azon vetítik nekünk. Aztán jót röhögnek rajtunk. Majd egyszer megjelennek: "Kész átverés Show!"

    Honnan tudják hogy a megfigyelt objektum nem az M82 galaxis előtt van?
  • philcsy
    #92
    Túl van lihegve ez az egész.
    Ettől nem dől össze a tudomány. Még ha a megfigyelést a mai modellekkel nem is tudják leírni, nem ez lenne az első eset amikor megmagyarázhatatlan megfigyeléssel kell együttélni. Amíg itt helyben nem tapasztalunk semmi hasonlót addig igazából érdektelen.
  • philcsy
    #91
    " A kozmológia egzakt tudomány, mely az általános relativitás elméletből, építkezik. "
    Ne hagyd ki a kvantuum-mechanikát.
  • djhambi
    #90
    Hehe, ekkora ferdítést! Ne nézz hülyének! :)

    "A csillagászít az pont ilyen. Kamu és kamu. Bizonyítsd be az ellenkezőjét.
    Egyébként az első számítógép nem tudósok készítették. Pl. a regisztert egy hadmérnök találta ki. Ráadásúl az 1700-as évek végén."

    1. A kozmológia egzakt tudomány, mely az általános relativitás elméletből építkezik. (Ajánlott előadás: http://szkeptikus.bme.hu/2006/ itt Dávid Gyula előadása.) A tudomány egyébként sem úgy működik, ahogy leírod. Csak olyan állításokat vizsgál, amit meg tudnánk cáfolni, csak valamiért azt tapastzaljuk, hogy igazak maradnak. Tehát az kamu, hogy olyan állításokat tesznek, aminek ne lehet ebizonyítani az ellenkzőjét.

    2. Az első számítógépet Pascal készítette az 1600-as évek közepén. De ekkor még nem volt elterjedt használata. A második világháborúban használtak mechanikus számológépeket kiváltani a gyökvonás és szögfüggvény-táblázatokat. De használhatatlanok voltak széles körben még az elektromos lyukkártyás gépek is. A számítógép onnan számítógép, hogy Neumann meghatározta, hogy kellhozzá be- és kimenet, vezérlő, aritmetikai és logikai egység és operatív memória. De ez a része a félremagyarázás.

    A szilárdtestfizika - ami a huszadik századi nagy fizikai forradalom talán utolsó vonulata volt - tette lehetővé a félvezetők megértését, s ezzel tulajdonságainak kiaknázását. E nélkül nem lenne számítógép, TV, mosógép, mobiltelefon, mp3 lejátszó, sőt, semmi ehhez hasonló. És lehet, hogy a friss fizika némileg csiszolódik, de ezen 50 éves elméleti fizikán alapuló készülékek helyes működése bizonyítja az elméleti fizika létjogosultságát.
  • roliika
    #89
    Te se vagy egyszerű.
  • Donatello
    #88
    két lehetőség van:
    az egyik , hogy egy

    hagyományos, elnyújtott szubtér ugrást láthatunk, az M82-es galaxis két kvadránsa között , feltehető továbbá , hogy az objektum szubjektív térideje másképpen telik, netán visszafele zajlódik le (?)

    a másik lehetőség, az pedig az hogy egy féregjáratban közlekedő űrhajót , látunk oldalirányból, amely valójában még el sem indult.

    Mivel a fénysebességet átlépte, szubjektít térideje visszafele zajlódik le , és a megérkező űrhajót(B) látjuk visszafele haladni az égbolton, amely szakadatlanul törtet, a kiindulási pontjába (A) hogy egyszer majd elindulhasson.
  • Solten
    #87
    Ez a vorlon flotta lehet...
  • Kara kán
    #86
    Hát, bizony van modernkori inkvizíció is, de ez már rafináltabb.
  • roliika
    #85
    Szegény Egely-t nem akarnám bántani amúgy... épp elég a baja..megvettem a legújabb könyvét. Vízautók meg mittomén mi a címe..hát..komolyan..gyászos.

    Bennevan minden fájdalom. Hogy Gyurit nemszereti a nép...meghogy a feltalálókat is üldözik. Meghogy Gyuri barátunk igenis fog csinálni olyan autót ami mittomén 50%-al kevesebb benzint eszik és ha nemsikerül neki bezúzatja a könyvét (hehe ez mégnagyobb reklám lenne neki)...itt már nincsenek képeltek...nincsenek új ötletek...világfájdalom van.
  • roliika
    #84
    Az egyház meg azt mondta, hogy a madár azért azért repül, mert Isten azt akarja.

    És ezzel elvoltak az emberek úgy 1-200 évig.

    A dologhoz hozzátartozik, hogy látta pár ember, hogy háh...baromság amit az egyház beszél, de őket jól odakozmálták. Vagy itatták vízzel amíg benem vallotta hogy eretnek, vagy boszorkány..stb.
  • boond
    #83
    Az asztrológusoknak nem hiszem hogy fájna-e miatt..

  • Kara kán
    #82
    Pedig ezt is elégszer elugattam, mármint a kopirájt fontosságát...
  • Kara kán
    #81
    Most meg attól rettegnek egyesek, hogy az LHC olyan fekete lyukat csinál, amely elpusztítja a Földet. Itt, konkrétan Magyarországon meg egyesek az ország jobbra tolódásától rettegnek...

    A XIX. században valóban volt olyan téveszme, hogy a levegőnél nehezebb tárgy nem repülhet, bár ez már akkor is ellentmondott a józan észnek, hisz a madarak nehezebb a levegőnél, mégis repültek, sőt már Michelangelo is a levegőnél nehezebb sárkányrepülőszerűséggel kísérletezett.

    Ezért ugatom én állandóan, hogy ismerni kell a tudománytörténetet. Hallottátok? Ismerni kell azt a kibaszott TUDOMÁNYTÖRTÉNETET!
  • roliika
    #80
    Gyuri barátunk olyan matek levezetéseket ír hogy kihullik a hajad..na én nem...viszont ő legalább hibásan.
  • roliika
    #79
    Néha nekem is. De aztán rájövök, hogy nem...egyébként haragszok a fickóra, lenyúlta az egyik ötletem.
  • Kara kán
    #78
    Néha az a benyomásom, hogy te vagy az Egely Gyuri. :-)
  • roliika
    #77
    Mert gyorsabban közeledik?
    Nő ez intenzitása?
    YXZ pozíciót X2Y2Z2-re növeli T idő alattt miközben láthatóan ekkora távot fénysebességgel számolva nem tehet meg?

    Innen nézve csak egy gyorsabban haladó valami amint amilyen gyorsan szabadna haladnia.
  • roliika
    #76
    4 dimenzió van..szögezzük le. 3 térbeli + 1 idő.

    Egy lufi felfújását nem tudod szemléltetni 3 d-ben szimplán. Amiről beszélsz az az 5. dimenzió...de ez olyan absztrakt dolog, mint egy villanykörte ami ehető....biztos van...de találd meg...
  • boond
    #75
    Persze ott a hiper-tér; féregjáratok; térhajtómű(?)
    A fény többek között szerintem azért határ, azért tekinthetjük annak mert ami ennél gyorsabban halad észlelhetetlen (jelenleg biztos)
  • roliika
    #74
    A léghajók korában kiszámolták, hogy csak a levegőnél könnyebb anyag tud repülni tehát ember olyat nem tud építeni...ez ebben a kontextusban igaz is.

    Kiszámolták, hogy 45km/h-s sebességnél az ember agya egyéb szabadon maradt testnyílásain távozik, tehát halálos ez a sebesség.

    Kiszámolták, hogy a hangsebesség nem léphető át mert hatásebesség (1880 körül).

    Kiszámolták, hogy egy hidrogénbomba begyújthatja a teljes légkört és mind meghalunk (és ennek tudatában begyújtották mégis).

    Még hosszan sorolhatnám, és nyilván nem tévedhetetlen senki...nade több százan ha nem ezren álltak ezen hülye elméletek mellett a kor tudósaiból.

    Ezért mondtam hogy a papír bármit elbír..az emberi ostobaság meg határtalan.
  • roliika
    #73
    Köszönöm, örülök, hogy tetszik, csak nem tom a jattom az sg-től hol vehetem át. xD

    Írtam már cifrábbakat is.

    Viszont tény, hogy mehet bármi fénysebesség fölötti sebességgel is HA nem lineáris gyorsulással gyorsul..mint ahogy minden amit ismerünk, hanem egyszer csak puff ott van ilyen hipermegagiga sebességen. :)

    Tehát nem kizárt így a dolog...kérdés, hogy máshol ilyet miért nem látunk, na az meg mégnagyobb, hogy a fáma arról szól, hogy csak úgy megjelent ez a cucc....tehát eredetileg nem volt szerencsétlen sehol.

    Asztrológusaink törhetik a kobakot, hogy egy rakás fizikai szabály talpon maradjon.

    Megjegyezném a jelenlegi szabályok sem frankók... pl a Voyager szonda amit kiküldtek, lassul...mintha valami közeg fékezné, noha a Naprendszer szélén kószál ahol egy tevefing sincs. Erre se adtak még épkézláb magyarázatot x éve.

    Szóval szép dolog amit a könyvbe leírnak, matekosan bizonyítható is, de hát a papír mindent elbír.
  • boond
    #72
    McKay aláfűtött Atlantis-nak, picit járatta a motort...:D

    vagy ezúttal nem csak egy 3/4 naprendszert robbantott fel XD
  • boond
    #71

    fergusonpapa, nézd meg a stargate atlantiszt, egy helyi galaxisban kerülnek konfliktusba... fejlett idegenekkel...
  • RoyalPredator
    #70
    Hát igen, 2012 közeleg xD
  • Sir Ny
    #69
    Megbecsülték a távolságát, majd megnézték, hogy mekkora szöget tesz meg és mennyi idő alatt.
  • kukacos
    #68
    #52
  • Sir Ny
    #67
    Én is ezen akadtam fenn. Már miért látszana egy fénysebességnél lassabban (vagy fénysebességgel) haladó dolog a fénysebességnél 4* gyorsabban haladónak?
  • globint
    #66
    A leírt linket megnéztem. Szó van ott a fény 10'000-szeres sebességéről, meg 12-szeres sebességéről. Mindez csak a három térbeli dimenzió esetében tűnik ekkora sebességnek. Ha azonban mondjuk az általunk nem érzékelt negyedik térbeli dimenzióban van a két foton, mi pedig egymástól látszólag eltávolítjuk, de valójában a negyedik térdimenzió egymáshoz közeli pontján vannak, akkor a mi dimenziónkhoz képest 10'000-szeres lesz a sebességük,de valójában a valós pozíciójukhoz képest csak a szokásos.... (kb. ugyanez a vonalvezetésem a 12-szeres fénysebességre is).
  • haxy27
    #65
    Ez biztos valami féreglyuk fegyver.
    Vagy felrobbant egy csillagkapu.
  • ldjanos
    #64
    Mindenki ír amit gondol, ahelyett hogy utánanézne a dolgoknak ha nem biztos benne. Tisztázzuk hogy a fény sebessége: 299 792,458 km/s kerekítve 300 000 km/s. Ha nem hiszitek nézzetek utána, de ne írjatok be hibás adatokat.
  • kukacos
    #63
    Amikor lefilmezel egy autót, akkor is csodálkozol, hogy meg tudod mondani a sebességét a filmből? Az autó 1 mp alatt mondjuk húsz métert tett meg, hogy tud húsz méterrel messzebb fókuszálni a kamera?

    "Honnan tudják, hogy tényleg u.a. az objektumot fényképezik a köv. mp-ben?"

    Sehonnan. Sőt, pontosan tudják, hogy nem ugyanazt az objektumot fényképezik.
  • kukacos
    #62
    Annak ehhez semmi köze...
  • kukacos
    #61
    Számológéppel. v = s/t. Látsz valamit, ami megtesz x kilométert ennyi idő alatt.
  • Lmntal
    #60
    Olvasd el MacropusRufus hozzászólását és ott jobban megérted, az általa belinkelt cikk alapján. (az ottaniaknak 160 méter is elegendő volt a 12szeres!! fénysebesség MEGISMÉTELT, MEGMÉRT MEGÁLLAPÍTÁSÁRA!!... :D De természetesen az nem ugyan az a jelenség, de azért annak fényében, ez is más értelmet nyer)
  • archrodney
    #59
    "Látszólagos oldalirányú mozgása a fény sebességének négyszerese. Hasonló "szuperluminális" mozgást már észleltek egyes fekete lyukak által kilövellt nagy sebességű anyagsugaraknál, amik sebességüket a relativitás hatásainak, illetve az általuk keletkezett optikai illúziónak köszönhetik, vagyis a mozgásuk csak látszólag haladja meg a fény sebességét."

    Szerintem a hangsúly itt a látszólagos-on van...
  • WoodrowWilson
    #58
    Még mindig nem jó a mértékegység:) Km/s-ban 1 200 000, km/h-ban 4 320 000 000.