93
  • BenceYCE
    #93
    Nem értem miért kell Neki az összehasonlítgatás. Lehet túl sokat mondták Neki a szülei, hogy ezt még nem SZABAD, mert még gyerek? Egyértelmű, hogy nem vagyunk egyformák, de a különbségekre olyan ember szokta felhívni a figyelmet akinek takargatni valója van, vagy akivel elhitették, hogy takargatni valója van. Pl. mindig mindenbe leugatták. Okés, hogy Ő ezt elszenvedte, de nem lesz tökösebb gyerek, nincs ranglétra amin tovább kéne lépni. Nagy pofával meg csak az erre fogékonyakat lehet meggyőzni.
  • immovable
    #92
    Pihenj papa, nehogy megugorjon a cukrod.
  • BenceYCE
    #91
    Nem csak ebben a témában, más témában is komoly viták folynak a férfi és női különbségekről. Megjegyzem egyébként, hogy van egy sanda gyanúm, hogy a gyermeknevelés óriási fejlődéssel hathat egy nőre ezen a téren. Egyik érdekes cikk pont itt volt, ahol beismerte több nagy nevű tudós, hogy hiba volt azt hinni, hogy a férfi agy és a női agy egyforma. A tények azt igazolták, hogy egy nőre nem ugyan úgy hat egy adott fájdalom csillapító, mint egy férfira. Kiderült, hogy a női menszesz miatt a nőkön gyakorlatilag nem is végeztek gyógyszerkísérleteket, mert nem tudták a hormonváltozások velejáróit kiszűrni. Alá támasztotta számomra az a tény amikor női ismerősömet fogdokihoz kísértem és 6, ismétlem hat adag lónak is elegendő fájdalom csillapító után ugyan úgy fájt a doki fúrkálódása Neki, mint az első injekció előtt. Ezzel ellentétben a következő kezelésnél ahol a másik bölcsesség fogát operálták ki, 2 tabi Cataflam-mal elzsibbadt mindene. Tehát a probléma valós, a férfi és női agy ebben is különbözik.
  • BenceYCE
    #90
    Fémkeltő
    +L
  • BenceYCE
    #89
    Szabad - Tilos
    Lehet - Lehetetlen (bár megpróbálható)

    Nem olyan bonyolult ez.

    LEHETőséged van leköpni egy rendőrt, megölni egy tinilányt, elütni egy állapotos kismamát és még sorolhatnám. Akkor most tedd fel a kérdést magadnak. Le SZABAD köpni egy rendőrt? Meg SZABAD ölni egy tinilányt? El SZABAD ütni egy állapotos kismamát?

    Alapvető dolgokkal nem vagy tisztában, és ebbe is beleköthetsz, de azt hiszem ezzel nem engem minősítesz. Nekem tökmindegy, mert amit eddig írtam, abból Neked semmi sem jött át, és abba a kategóriába tartozol akik sosem lesznek képesek beismerni hibáikat, tévedéseiket. Te az a típus vagy aki még a motorosrendőrt is neki állsz kioktatni, mert azt hiszed, hogy az valamiért pikkel rád és csak azért is szívózni akar Veled. Pedig a képlet egyszerű. Támadási felületet hagytál magadon, ezért beléd tudott kötni JOGOSAN. De a Jogosságról és az igazságosságról megint csak tudnék egy igen tartalmas hsz-t írni, de félek abba is bele kötnél mint ebbe.

    Tehát NEM KELL belátnom, hogy igazad volt, mert NEM volt.

    Nem bizonyos esetekben, hanem BÁRMIKOR LEHET 130-cal közlekedni, csak baromi nagy esélyed van rá, hogy rendőrbe botlasz aki ezt nem fogja jó szemmel nézni. Másrészt nem biztos, hogy a PÁV 1-es kategóriáról Neked kellene engem kioktatni, főleg nem úgy, hogy lövésed sincs az egészről. Alapozom ezt arra, hogy azt sem tudod, hogy a "megkülönböztető jelzést használó" járműnek semmiféle felhatalmazása nincsen a többi járművel szemben, ugyanis a megkülönböztető jelzés használata nem jogosít fel semmire. A megkülönböztető jelzésEIT használó jármű van csak feljogosítva, de az sem arra, hogy pl. eszetlenül 130-cal végigmehessen a nagykörúton, mivel minden kereszteződésnél meg kell győződnie az áthaladás veszélytelenségéről. NINCS, ismétlem NINCS a Magyar kreszben olyan tétel ami feljogosít mások veszélyeztetésére, sőt kifejezetten TILTVA VAN! Márpedig a több mint 40 kereszteződésen, betorkolló utcán túl azon hogy nem szabad, még lehetni sem nagyon lehet 130-cal átmenni, mivel előbb-utóbb valakin fenn akadsz. A megkülönböztető jelzésre vissza térve pedig a hang és fényjelzés EGYÜTTES használata jogosít fel pl. a tilos jelzés ellenére áthaladni a kereszteződésen, a kékfény, a sziréna külön-külön egyik sem ér SEMMIT! Sok vonulós tűzoltó gépkocsivezető van bajba pl. emiatt, mert húzhatja Ő bármilyen serényen a légkürtöt, taposhatja Ő a gázpedált ahogy csak tudja, SEMMI sem indokolja, hogy a piros lámpánál ÁLLÓ autókat össze törje, utasaik testi épségét kockára tegye. Olyan szinten nem jogosít fel sok mindenre a megkülönböztető jelzések használata, hogy sokkal egyszerűbb össze foglalni azokat amire feljogosít és ez alól nem kivétel a delegáció sem.

    ui: ide vonatkozó érdekesség. A megkülönböztető jelzésEIT használó jármű vezetője csak egyetlen egy tilos jelzésen nem hajthat át, ez pedig a vasúti átjáró tilos jelzése! -> Régen a vasúti átjárókat nem a ma használatos fényjelző készülékkel látták el, hanem egy általános, kereszteződésekből ismert 3 színű piros-sárga-zöld jelzőlámpákkal. Eszméletlen mennyi baleset volt belőle, még ha akkoriban elég gyér is volt az autós forgalom. Nem véletlen változtatták meg, mivel a zöld jelzés a kreszben ( Willcox figyelj!:)) SZABAD jelzést jelent, tehát a kereszteződésen SZABAD az áthaladás. LEHETNI lehetett eddig is, hiszen nem volt betonfal előttünk, csak épp szabadni nem volt szabad. A SZABAD jelzés nem azt jelenti, hogy KELL, tehát nem KELL a kereszteződésbe behajtani, csak SZABAD. (Sokan mégis behajtanak dugóban mintha muszáj lenne, pedig a kresz TILTJA a kereszteződésbe való behajtást ha azt elhagyni nem fogjuk tudni, pl. dugó esetén). Tehát a vasúti átjáró SZABAD jelzéseit megszüntették. Helyét a jól ismert fehér villogó fény váltotta fel, aminek a jelzéseit sokan félre értik. Jelentése: működik a fényjelző készülék!!! Nem több, nem kevesebb!
  • nearo
    #88
    #60 pls. Tényleg kíváncsi vagyok.
  • willcox
    #87
    #84 és #85: Látom, te is a csökkent képességűek közé tartozol. Ennél többre nem futotta? Ennyit egy óvodás is tud.
  • Kornan
    #86
    Szerintem még belefér az átlag kategóriába, ha kategóriaként kezeljük. De észrevettem, hogy az első teszt hibás, mert egy másik, nagyon gyors, több processzoros gépen is elvégeztem ahol kb feleannyit adott mindig. 110 ms körül. Lehet párhuzamosít több részt amitől gyorsabb eredmény jön ki. Második teszt az jó maradt.
    Ezenkívül még több tőled független dolog is kicsit alakítja az eredményeket. A 190 ms átlag nyilván valamilyen speckó erre kialakított ellenőrzött körülmények közt folyt, nem a gép előtt, 210 inkább tűnik reális átlagnak.
  • immovable
    #85
    Hogy ki, hogy tud olvasni, azt inkább hanyagold. Beégtél már az #5-ös kommentnél.
  • immovable
    #84
    Pedig az vagy.
  • Garrett27
    #83
    Látom már írtak itt a nők szerepéről a multitasking-gal kapcsolatban :)

    Én mindig elcsodálkozom, hogy egy nő hogyan tud egyszerre táskát cipelni, gyereket tolni, közben telefonálni és még figyelni is a járókelőket, ruházatukat, meg a kirakatokat, amelyekben ráadásul felismeri a legújabb vagy legapróbb dolgokat is. Erre majd mindenki csak egyszerű magyarázattal szolgált eddig.
    Na de akkor mi van az autó vezetésénél? Vagy, ebben a neoliberális maszlaggal átitatott világban már nem lehet férfi és nő között különbséget tenni ennél sem, ugye?
  • Csirke4
    #82
    Magyarország is azon országok közé tartozik ahol az SI mértékegységet használják, ergo ha nincs kiírva (és a KRESZben sem volt meghatározva) akkor a táblán látottak valóban m/s-ban értendőek. Nem véletlen került bele a KRESZbe mostmár, hogy km/h-ban értendőek.
  • Csirke4
    #81
    Tökéletes, nekem is ilyesmik jöttek ki körülbelül.
  • syn7h37ic
    #80
    Már megint egy büdös fémkeltő szar cikk...
  • Piel
    #79
    Ja a közlekedési morálhoz még annyit, hogy ismerőseim körében is előfordul a jelenség amikor a rendőr szabálytalanságért megbünteti őket és vigyorogva hozzáteszik: megbüntetett a hülye rendőr! Pedig csak egy pici önuralom kellene, és lehet, hogy nem is a rendőr volt hülye!
    Mióta a gyermekeim is az utakon közlekednek azóta félek, nehogy egy vadbarom mindenféle szabályt áthágva repesszen és elgázolja őket. Nem mintha nem figyelnének, pusztán csak a tapasztalatlanságuk, vagy csak azért mert gyermekek még és nem tudják felmérni a jármű sebességét.
  • Piel
    #78
    A fiatalok amikor megkapják a jogosítványukat azt hiszik, hogy tudnak vezetni, pedig nem így van. Nekem az oktatóm említette anno, de én is csak később értettem meg.

    Ma amikor 100 ezer felett fizetnek ki az emberek egy tanfolyamért, alapból elvárják, hogy kapjanak jogosítványt. Pedig annak idején nem egy nebulót rántottak meg többször úgy, hogy azt mondták neki, ne is próbálkozzon, mert soha nem kap jogsit.

    Vannak akik soha nem lesznek képesek normálisan közlekedni. Ostobaságból, nemtörődömségből, vagy csak a szabályok hiányos ismerete miatt. Amennyiben valaki nem okozott balesetet az nem azt jelenti, hogy jól vezet, hanem lehetséges, hogy a többiek felfigyeltek rá ebből kifolyólag kikerülték, néhány keresetlen szó kíséretében.

    Velem is megtörtént egyszer, hogy az utasommal belemerültünk egy téma boncolgatásába és nem fordultam le jobbra az alkalmas kereszteződésben. Nem gond, mert majd a következőn is jó lesz. Nem hiszem el, hogy a telefonálás nem zavar, mert én fülessel szoktam beszélni és több év tapasztalata miatt is kijelenthetem, hogy ha olyan jellegű problémát kell orvosolni telefonon keresztül akkor inkább megállok. (Mindjárt az önbizalommal töltött szamarak elkezdenek nyeríteni, mert már úgy gondolják, hogy biztosan agyament vagyok) Pedig csak sokat láttam, és tapasztaltam. Sokszor kerültem ki szabálytalankodó gyalogost, vagy járművezetőt amit nem biztos, hogy meg tudtam volna tenni, ha telefonálok, még ha kihangosítóval is. Aki nem ezt mondja annak nincs önkontrollja.

    Van egy ismerősöm (szőke nő) és szinte mindig telefonál. Több tíz km-t mentem utána és a hajam égnek állt a vezetési stílusától. Egyik kézben a telefon, másik kézben a volán, ha váltani kell akkor meg fogja a kormányt az őrangyal! Természetesen hétvégi Penny parkolóban (sok ember között)a mutatványt megismételte. Szerencse, hogy véletlenül sem lépett elé senki.

    Ma amikor a béka segge alatt van a közlekedési morál, nem árt odafigyelni a vezetésre!
  • willcox
    #77
    Nem lehet, mert tilos. Az már más kérdés, hogy képes-e valaki valamivel annyival menni, de az nem a lehet kategória. Ez csak buta szócsavarás volt a részedről, de ha a szavak értelmét nézed, akkor be kell látnod, hogy igazam van.

    PS: de ha már kekeckedtél, akkor én is. Bizonyos esetekben lehet (a szóhasználatoddal élve szabad is) egyes gépjárműveknek akár 130-cal is menni a nagykörúton. Igaz, ez nem az átlagemberekre vonatkozik, hanem a megkülönböztető jelzést használó azon gépjárműveket vezetők számára, akiknél a menetlevélbe be van írva, hogy "a megengedett sebesség túllépését engedélyezem". Ilyen engedélyt kiadni nem sok embernek van joga, és mindig csak 1 útvonalra vonatkozhat. Tipikusan a Köztársasági Őrezred (Kormányőrség) hivatásos gépkocsivezetői kaphatnak ilyen engedélyt, de utólag a megengedett sebesség túllépéséről (indokolt esetben) igazoló jelentést kell írniuk. Jellemzően a védett vezetőket és a delegációkat vivők kapnak ilyen engedélyt.
  • gabeone
    #76
    Bocs, én kérdeztem butaságot. Nem a telefon vonja el a figyelmet, hanem a telefonból hallható információk.

    Csendesen megjegyzem, az anyós ülésről jobban érzi az ember, hogy mit lehet mondani egy vezetésben lévő sofőrnek, mint a telefon másik végén. Köszöntem!
  • gabeone
    #75
    Vajon mennyi diploma szükséges hozzá, hogy rájöjj a telefon akár csak kihangosítva is, elvonja a figyelmed? Házi feladat!
  • BenceYCE
    #74
    Egy gyenge pontot mégis talált az ügyvédje, tehát volt jogalapja, de azért annyira nem állta meg a helyét, hogy ezzel pert lehessen nyerni. :) Pont ezért vették bele a változtatásokba.
  • magyarszurke
    #73
    ezt sosem értettem,az autóvezetés az olyan,hogyha közben mást is csinál az ember,akkor már nem a vezetésre figyel...
  • B0nFire
    #72
    Ez mekkora blőd védekezés már (m/s)! Ezek szerint akkor soha nem járt KRESZ tanfolyamra, ott ugyanis az első órán elmondják, hogy ez bizony km/h-t jelent. Csak saját magát égeti be, nincs az a bíróság, ami neki igazat adna, főként, hogy ezek _le is vannak írva_ a KRESZ-ben. Mármint a km/h.

    Ha ilyen hülyeséget beszél egy sofőr – érthető, ugye, meg akarja úszni valahogy a bírságot –, akkor visszakérdeznék, hogy talán az ő autója m/s-os sebességjelzővel van felszerelve? Vagy fejben váltja a kettőt ide-oda?
  • BenceYCE
    #71
    Egy kis érdekesség a 2010-es kresz változásokból.

    Az NKH egyik vezető munkatársa irónikusan megjegyezte, hogy biciklis temetőt fog nyitni és meggazdagszik belőle.

    Az egyenrangú utkereszteződéseknél már nem csak a jobbkezeseknél "érdemes" megállni, hanem annál is ami re mi jobbra rákanyarodhatnánk, hiszen a biciklisen szembe is jöhetnek ha erre kijelölt biciklis sávjuk van, csak épp a szabály létrehozói elfelejtették erről a biciklisnek balról érkező, a veszélyről mit sem sejtő többi közlekedési résztvevőt tájékoztatni, ugyanis NEM KELL kitenni erről semmiféle tájékoztató táblát. Tehát ha nem védett vagy főúton haladunk gyakorlatilag minden kereszteződésnél le kell lassítanunk és az áthaladás veszélytelenségéről meg kell bizonyosodjunk, függetlenül attól, hogy jobbkezes-e az adott kereszt utca vagy sem. Ráadásul egy védtelen puhatestűvel szemben voltak ilyen "nagyvonalúak".


    A változások célja csak fű alatt jegyzem meg a választások miatt igencsak sejthető. Jómagam is részt szoktam venni a Critical Mass-en és tudom, hogy mekkora erőt jelent. Na ezt a tömeget próbálta ezzel az immár volt kormány megnyerni. A Szakmaiak súlyosan elhibázottnak és összecsapottnak ítélik meg a változások több pontját. Csalóka például, de a gyalogátkelő helyeknél nemhogy szigorítottak volna, hanem egyenesen könnyítettek a szabályokon, pedig ezeket eddig is előszeretettel hagyták figyelmen kívül az autósok. Mindig próbáljátok a magyar nyelv szerint aprólékosan értelmezni ezeket a szabályokat, mert itt az ékes anyanyelvünk eléggé megnehezíti a szabályok értelmezését. Jó példa erre, amit kevesen tudnak (sajnos vagy hál' Istennek) az elsőbbség megadása. Kevesen tudják, de a kresz nem véletlenül fogalmaz úgy, hogy elsőbbséget úgy kell megadni, hogy az elsőbbséget élvező autóst nem szabad HIRTELEN fékezésre és/vagy HIRTELEN irányváltoztatásra kényszeríteni. Sokan mégis anyáznak ha kihajt elé valaki aki előtt azonban még biztonságosan tudna fékezni, sávot váltani. Öröm az ürömben, hogy ha bátrabbak lennének az emberek, több lenne a "rájátszás", visszaélés az elsőbbséget élvező személyek részéről, gondolok itt most a lebiztosítóztatásra pl. egy korábban önhibából sérült jármű esetén. Sajnso bonyolult a kresszünk mint másoké, ezért is kell csiszolgatni finomítani mindig. Pl. most külön meghatározták, hogy a sebességkorlátozó tábla km/h mértékegységre vonatkozik, mivel egy autóst lekaptak 140-nel asszem lakott területen, és arra hivatkozott, hogy MaO-n m/s a hivatalos mértékegység ha nincs más feltüntetve. Az autós egyébként elbukta a pert :)
  • BenceYCE
    #70
    Ezt sok olyan szülő/hozzátartozó bánja akik elvesztették valakijüket egy figyelmetlen vezető hibája miatt. Ma olyan világot élünk, hogy már az is csoda ha valaki a sebességet mérsékli ha telefonál.
  • roliika
    #69
    Pláne lenyelni milyen veszélyes. Jujujuj.
  • WilliamMcKinley
    #68
    Tényleg nincs köszönöm, sok okosat írtál, ami haszonra válik. Tisztában vagyok vele hogy ezeket nem szabadna megtenni és nem is tenném meg. Gyakorlatban viszont még sosem láttam ennek betartását sajnos.
  • BenceYCE
    #67
    Időtlen idők óta barátom!

    "Mióta lehet a nagykörúton 130-cal menni?"

    Mióta vannak olyan autók amikkel ezt a sebességet el LEHET érni.

    Megfigyelésből nem voltál túl jó, ugyanis a LEHET és a SZABAD közt ÓRIÁSI különbség van! :)
    De nincs harag, Te jó sofőr vagy, vágod a kreszt!
  • BenceYCE
    #66
    Utána számoltak, átlagosan 8 dologra kell figyelni. Korábban már írtam, ez nőknek könnyebben megy, férfiaknak kevésbé. Bár a nők a gépekkel kicsit hadilábon állnak, ellentétben a férfiakkal. Persze pl. egy vendéglátós sulit végzett férfitől nem célszerű ugyan azt elvárni, mint egy autószerelőtől. Csak példa volt, senki ne vegye magára.
  • BenceYCE
    #65
    Dehogynem bizonyít, ugyanis Te csak az embereket nézted és a passzolásukat, a labdát nem. Nekem stimmelt.
  • BenceYCE
    #64
    A túlzott magabiztosság pedig hibákat szül...
  • BenceYCE
    #63
    Ebből látszik, hogy vagy egyáltalán nincs jogosítványod, vagy pocsék az emlékező képességed. TILTJA A KRESZ!!!
  • BenceYCE
    #62
    Ja és elfelejtettem, hogy bőven van különbség a két követelés közt, hiszen az egyik a biztonságért szól, a másik a kényelemért. Márpedig ez utóbbi soha nem kerülhet előrébb a biztonságnál, bár olykor szorosan összefügg vele, a telefonálás gyakorlatilag nem tartozik a gépjármű vezetői teendők közé.
  • BenceYCE
    #61
    Rosszul tudod. Bár két szabál yis van és ellent mondhat egymásnak, mégis bízom benne ha leírom, Te magad is el tudod dönteni, hogy ki a hibás. Előre is elnézést kérek, de nem pontos idézet lesz, csupán a lényegét közlöm.

    1.

    A kresz mindenkire érvényes aki a közúti közlekedésben részt vesz és a kresz ismeretének a hiánya nem mentesít a felelősségre vonás alól.

    Akkor hogy is van a biciklisekkel, de főképp a gyalogosokkal? Amint lelép a járdáról, felelősségre vonható lenne, ha a kresz nem mondaná ki hogy:

    2. A közúton úgy kell közlekedni, hogy bárminemű akadály esetén biztonságosan meg lehessen állni. A az úttestre lépő vagy ott tartózkodó gyalogos biztonságos átkelését az úton elő kell segíteni.

    Másrészt továbbra is érdekes szabályok születnek, csak nem hegyezik ki a több oldalú átláthatóságra. pl:

    - A gyalogátkelőhely egyenrangú a járdával. A járdára csak "engedéllyel" szabad ráhajtani, azon parkolni, ha azt a parkolás rendjét szabályzó tábla megengedi, egyébként TILOS!!!

    - A sebességkorlátozó táblák hatályát a feloldó tábla, vagy a következő útkereszteződés KEZDETE oldja fel. -> A sebességkorlátozó táblát az útszakasz kezdetén (vagy a korlátozott útszakasz elején), jobboldalon kell elhelyezni (bal oldalon megismételhető), hatálya a tábla vonalától tart. Most akkor mi a helyzet a Hungária körútra sorozatban kirakott 70-es táblákkal tarkított szakaszokon a kereszteződésekben? 50 KM/H a hatályos!

    - Másik kedvencem a kétirányú forgalmú úton menetiránnyal szemben parkoló autós, pl. Várfok utca. Egyértelműen tilos, csak a miértjét nem taglalják. Körbeparkol két dobozos furgon és kiállásnál a kocsi fele már rég kint van az úttesten, mire látsz is valamit az útból, de sebaj, a hibás a nem kellő körültekintéssel elindult jármű vezetője. Rutinosak tudják a második miértjét is, a fényszórók. A lámpatestek úgy vannak kialakítva, hogy jobbra nagyobb útszakaszt bevilágítsanak. Már a tompított is vakítja a szembe jövőt elinduláskor. S hogy ez mennyire számít jelentéktelennek? Az autóban az egyetlen kresz által is kötelezőnek nyilvánított kontroll lámpa, a reflektoré. Bizonyára hülye emberek hülyeségből találták ki, hogy nem túl biztonságos ha a szembe jövő semmit se lát tőlünk. Persze ebben az empátia nélküli világban szarik rá jó sok ember. (megj. az angol vagy egyéb jobb kormányos autók itt is hátrányt szenvednek, hiszen nekik amúgy is balra világít többet a lámpájuk.

    Tele van logikus dolgokkal a kresz csak az oktatás színvonala nem épp megfelelő, mert magyarázat nélkül sokkal nehezebb megtanulni a miértjüket. Az időszakonkénti kontroll teljes hiánya meg csak tetézi a dolgot.
  • nearo
    #60
    Próbáltátok elvégezni a #4-ben szereplő teszteket úgy is, hogy közben telefonáltok? Kíváncsian várom az eredményeket...
  • BenceYCE
    #59
    Ami a legszomorúbb, hogy nem ellene érvelsz hanem érte és ezt még észre sem veszi. Ő azért érvel, hogy telefonálhasson vezetés közben. Te pedig azért, hogy tiltsák, vagy hozzanak olyan szabályt ami használható, betartható és betartatható.
  • BenceYCE
    #58
    Sajnos a mai világban már a kérdéseket sem tudják (vagy nem is akarják) feltenni rendesen.
  • BenceYCE
    #57
    Ha a százalékokban akarunk elmerülni, akkor mondhatok még egy számadatot. TELJESEN mindegy, hogy kézben vagy kihangosítóval, vagy headset-tel telefonálunk, mivel a telefonálás ODAFIGYELÉST IGÉNYEL. Ebben gondolom nincs vita. A reakcióidő csak egy dolog. Jómagam is nagytestű járművet vezetek, nem titok 10-en tonnás buszokat napi 9 órában a fővárosban. A statisztika szerint az átlagsebességünk 16 KM/H, mégis egész nap forog a fejem, hogy mindenre oda tudja figyelni, de én is hibázok. MINDENKI hibázik, csak van aki fel sem figyel rá. Jó esetben nincs belőle semmi baleset, rossz esetben a rendőr figyelmezteti, vagy a mentős ápolja. Észre kell venni, hogy a puhatestűek gyakorlatilag védtelenek egy acélkarosszériával szemben, tehát egy magára valamit is adó rutinos sofőr SOSEM legyint az intelmekre, mert minden nap találkozik a veszélyforrásokkal, esetenként konkrét vészhelyzettel. A rutint előbb vagy utóbb mindenki megszerzi aki rendszeresen vezet. Én az országot jártam szervizesként évekig, de amikor a buszozás mellett döntöttem sokkal több érdekesen (és reálisabban) megközelített dolgot, tényt hallottam 3 hónap alatt, mint előtte 5 év alatt. Persze a száguldozós kisördög belőlem is sokszor kitört és könnyen balesetet okozhattam volna ha valami balul üt ki, de megtanultam utólag elemezni a történteket és bizony be kellett látnom, hogy nem volt alaptalan az oktatóim intelme. Döngethetem a mellemet én is mint itt sokan, hogy tudok vezetni, de ez nem igaz. Van aki jó sofőr, van aki jobb, van aki meg még csak a szárnyait eregeti. Azt viszont tudom, hogy ha rendőri intézkedési joggal, pénzt és személyi épséget nem féltve kimennék az utcára egy Krazzal, bőven tudnék a kresz szabályait betartva a magukat jó sofőrnek valló vezetőknek is meglepetést okozni úgy, hogy a balesetből hibásként keveredne csak ki. Én B kategóriával kerültem buszra, mert előtte nem sok rutinom volt C kategóriából. Nálam 1,5 év volt az az idő, amikor be nem ismerve úrrá lett rajtam a "tudok vezetni" érzés. Meg is lett az eredménye. Jó sofőrként elismertem a hibámat és okultam belőle, viszont számtalan kollégát tudnék sorolni akik nem csak hogy nem tanul belőle, de be sem akarja ismerni, hogy hibázott. Egy halálos áldozatot követelő balesetnél a jó sofőrt épp annyira megviseli a tragédia ha nem Ő a hibás, mintha Ő lett volna a hibás.

    Akkor tehát egy százalékos adat:
    Ha csak az egyik fülünkkel figyelünk oda valamire, a csőlátásunk 70%-kal súlyosbodik! Kipróbálták, tesztelték, elkerülték a vezető figyelmét a látókörön kívül eső dolgok. Ezt csak alátámasztani tudom. Ha sokáig egy vonalon dolgozok és fülessel beszélgetek vezetés közben, nem emlékszem, hogy hányadik kört futom és elbizonytalanodva számolok utána, hogy megálltam-e minden megállóban ahol kellett volna. Egy nap többször, ugyan azon az útvonalon közlekedek, betéve tudom a táblákat, helyüket, az adott útvonalra érvényes kreszt. Ha nekem nem megy, annak tán fog aki mindig más útvonalat jár? Lehet egy taxis is jó sofőrnek hiszi magát pl. de amikor személyes kontaktusra kerül sor, a butábbik fajtája azon évek számával próbál érvelni amilyen rég szerezte a jogosítványát. Nálunk évente ismeretfelújító kresz oktatás van, ami ritkaság a mai világban. Mégsem döngetem a mellem, hogy a BP-i utcák 80-90%-át tudom, hogy hol van, mi több nem gondolom, hogy ettől jobb sofőr leszek vagy figyelmesebben koncentrálok a kresz betartására.
  • Dodo55
    #56
    Van egy haverom, aki a múltkor elhozta az anyja Avensisét, és mondta, hogy próbáljam ki ha gondolom. 1-2km után megkérdezte, hogy tudom -e mi az a tábla ott(piros karikában szám).
    Mondom sebességkorlátozás. Erre ő: Igen az. És azt tudtad, hogy az csak tájékoztató jellegű, és nem kell betartani?
    Itt kicsit kiakadtam.
    Pedig nem szokott szabálytalankodni, de valahogy úgy érzi rá nem vonatkozik a sebességkorlátozás. Vagy csak az anyja kocsijára nem, mert róla meg tudom, hogy idegbeteg módon vezet, egyszer azt hallottam, hogy a közeli körforgalmon, aminél szűkebbet még nem láttam a városban 80-al hajtott át.

    És lehet rájuk tényleg nem vonatkozik, mert még egyszer nem hallottam, hogy gyorshajtásért megbüntették volna őket.

    Persze ami indokolatlan, azt én se mindig tartom be hajszál pontosan, de azért arra vigyázok, hogy ne lépján át a bírság küszöböt, az meg utoljára egy rendőr szájából hangzott el, hogy ahol 30-as tábla van, ott még a 40-45 is bőven biztonságos. Tehát ha én 39-el megyek 30-as táblánál, akkor még meg se büntethetnék, és még biztonságos sebességgel is megyek, de mégsem kínzom a kocsit azzal a szerencsétlen 30-al(2-esben nehéz tartani, 3-asban ha oda kell lépni nem történik semmi), és haladok is azért.
  • Dodo55
    #55
    Szerencsére vannak autók, amikben beépített telefonálásgátló futómű van :D
    Mentem egyszer egy haverom Suzuki Swiftjével(nem gyári, eléggé tuningolt), 130-nál megszólalt a telóm.
    3-szor kicsöngött, mire úgy gondoltam megnézem ki hív(felvenni nem akartam).
    Elengedtem a kormányt jobb kézzel, hogy a kabátzsebembe nyúljak, mire az autó 2 másodperc alatt már majdnem az árokban volt...
    Úgyhogy inkább megvártam még megérkezünk, és akkor tudhattam meg végre ki hívott 10 percen keresztül folyamatosan.

    Hát igen, ez a kemény futómű, és a nem szarrá gyúrt balkéz hátránya. Igaz még csak 1 hetes volt akkor a jogsim :)

    A vicc, hogy pár hónapra rá a csaj aki hívott akkor, majdnem ugyanott dobott el szintén egy Suzuki Swiftet 80-al szakadó hóban, úgy, hogy ha nincs ott egy nagy bokor ami megfogja, akkor fejreáll az árokba. Így megúszta szerencsére egy defektel.
  • willcox
    #54
    Mióta lehet a nagykörúton 130-cal menni?