88
  • gothmog
    #88
    Ajánlott irodalom
    Philip K. Dick: Ember a fellegvárban
  • halgatyó
    #87
    Szegény kis meteor ott a Marson! Ha tudta volna...
  • djhambi
    #86
    Mivel nincs internet, ezért ott nem lehet pénzt átutalni. Leveleket nem küldenek pénzzel, mert azokat tetőtől taplig áttúrják. A banki átutalás pedig olyan költséges, hogy csak elvesznek a pénz. A helyezt az, hogy meg van beszélve, hogy ismerősök közül melyik hónapban kimegy el Kubába (Maiami-ból) és az viszi a haver családoknak a pénzt. Persze összedobnak repülő jegyre is, Maiami Kuba 45 percre vannak egymástól. Mégi 3-4 óra alatt jutsz ki a terminálból, mert a csomagodat, a hátsódat, mindent átvizsgálnak.
    Epikurosznak igaza van, hogy a renszer gyengül, pl. Fidel "kórházi betegeskedése" alatt most pl. tesója megengedte a mobiltelefonok használatát, és egyre többen vannak, akik lázadnak a rendszer ellen, és egyre gyakoribb, hogy az utca besúgója (aki mindenki által is mert személy) álbesúgó, hogy az utca nyugton legyen az állami emberkéktől. A helyzet nagyon lassan, de oldódni látszik.
  • Epikurosz
    #85
    Idővel a náci rezsim is megszelídült volna, akárcsak a kommunizmus. A forradalmárok megöregednek, gyerekeik születnek, stabilitásra vágynak stb.
    Vö. Latin-Amerika (Chile, Argentína) és Kelet-Európa a jobboldali és a baloldali diktatúrák után. Nem sok lényegi különbség van.
  • Molnibalage
    #84
    Szerinted az az 1 millió Kubai azért lépett meg, mert szerette a rendszer. Csak azért küld haza pénzt, hogy azok ne haljanak éhen (kis túlzással). De mivel a rendszer olyan amilyen, majdnem biztos, hogy megsápolja a pénzt. A náci rendszer is elég korrupt volt a felsőbb vezetők szintjén...
  • djhambi
    #83
    HA!!! a náci rendszerben élnénk, nos, az azt jelentené, hogy győztes hatalom lennénk a második VH után. Valószínűleg háromszor ekkora lenne Magyarország, és iszonyúan örülnénk annak, hogy az árja faj legkedvesebb talpnyalói lennénk. Hitler nemzeti hős lenne, nem lenne kisebbség, ezért nem lenne "megélhetési bűnözés". Ellenben őseink tömegmészárosok lennének, de mivel mi nyertünk volna, a nemzeti összetartás és a söpredék tisztításának korszaka lenne a törikönyvekben. Persze hódítani könnyebb, mint a területeket fenntartani, de tételezzük fel, hogy néhány tucat atombombával ez is sikerül. Nem lenne globális túlnépesedés, se globális felmelegedés, ellenben sokkal több rákos megbetegedés lenne. Aztán egy nap arra ébrednénk, hogy mi sem avgyunk elég tiszt faj, mert nálunk is avnnak maagsabbak, szőkébbek és kékebb szeműk, szóval... Minket vinnének el, de addig a pontig biztosan nagyon élveznénk a felsőbbrendűségünket.
    Hisz a németeknek is jó volt azt hallani, hogy felsőbbrendűek, ezért volt Hitlernek stabil támogatottsága.

    Mai, létező történelmet tekintve azt mondom, hogy jó, hogy nem így töertént, de ha abban a másik korban lennék, mivel én magam, a tanultak és az eszméim is mások lennének, biztos azt mondanám, hogy milyen rossz lett volna, ha Hitler elveszíti a háborút.

    Ebbe a hozzászólásba pedig jól bele leeht kötni, mert tele van ha-val meg lenne-vel.

    A valós helyzet az, hogy Kubában az ártlagember nyomorog, a inimálbér 3 ezer HUF, a maximálbér pedig 6 ezer, és aki e fölött keres, azt beköpi az utca kinevezett besúgója. Havonta jár a szemeteskocsi, az utcákon ömlik a cstornavíz és kupcokban áll a szemét. Az átlagember nem ehet sajtot, emrt az luxuscikknek szmít. A hentes náluk egy asztal, amire egy max. párhetes félbevágott disznót kifektetnek, és helyben kivágják belőle, amit kérsz. A túristák nem közlekedhetnek a kubaiak saját taxiaiva, mert a taxis megbüntetik, mert az egész belülről rohad. Nincs internet, és az emberek nem vesznek mobiltelefont, mert nem tudják fenntartani. Azonban Maiami-ban 1 millió kubai él, és ha feltesszük, hogy mindegyik hazavisz a családjának 200 dollárt (40 ezer forint), hogy legalább a megélhetésüket biztosítsák valahogy - mert ezt csinálják, tudom, mert személyesen ismerek embereket - az azt jelenti, hogy 200 millió dollát csobog be a kubai államkasszába havonta, mert a kubaikubában költi el a pénzt, és kommunista rezsim, szóval minden az államé. Hol van az a rengeteg pénz?! Mert vannak az állami emberek, tengerparti nyaralókkal, fekete mercédeszben, kubai szivart szívogatva, és baromira élvezi a helyzetét. (Ennek ellenére sok átlag kubai akad, akik kormánypártiak.)

    Minden rendszerben van olyan, aki baromira jól jár, és a többin élősködik, legyen az diktatúra, kommunizmus, vagy kapitalizmus.

    Ez az hozzászólás nem a szavaid kiforgatása, sokkal inkább egy elgondolkodtató üzenet: vajon, ha a szocialista rendszerünk 100 évig fennmaard, és már nem maradt volna olyan ember, aki emlékezett volna a szabad évekre, szerettük volna a rendszerünket, és utálnánk a kapitalistákat?
  • Epikurosz
    #82
    Grönland felett eltűnt, Gr.-on lezuhant, Magyarországon lezuhant, Lengyelország felett eltérítették, az USA-ban repülőgépszerencsétlenség történt, Libériában felrobbant, Lockerbie felett felrobbantották, az óceán felett elveszett, a tengerbe zuhant, a Dél-Kínai tenger felett járőrözött, átrepülte az Atlanti-óceánt...
  • Epikurosz
    #81
    Jut eszembe a Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat jelen van Szerbia déli részén, a Szandzsákban. Koszovóból elmenekült cigányokat pátyolgat.
  • Molnibalage
    #80
    A humanitárius szervezetekek, meg ne akard már kávzi háborús zónában küldeni szerintem. Aki akar menjen, na de azért az természeti katasztrófák helyszínén is katonák tartanak rendet sok helyen, mert máshogy nem megy. Te tényleg fegyvertelen civileket küldenél be olyan frankó helyekre, mint Darfúr és társai? Azért, hogy a semmiért meghaljanak? Én nem tartom ezt jó ötletnek. Amíg erővel nem ranknak rendet, addig erről szó sem lehet. Viszont egy polgárháborúba meg miért is avatkozna be bárki? Tök jó, hogy először azon köpködtök, hogy XY állam, hogy me beavatkozni itt és ott, aztán meg kvázi követelitek ezt. Akkor egy meséből vett idézet.

    "Akkor most tüzet vagy vizet?"

    Jó lenne eldönteni...
  • Molnibalage
    #79
    Ha szövetségesek alatt melyik felet érted? Mert tényleg voltak disznóságok, de nem értem, hogy miért rugóztok ezen annyira. Olyan kibaszott jó lett volna az elnyomó náci rendszeben élni? A kommunustában sem volt jó...
  • halgatyó
    #78
    Molni!
    Ha csak a hozzászólások elejét (mindenkiét) olvasod el, azt is gyorsolvasással, akkor pont ilyeneket fogsz írni, mint amiket néha írtál.
    Leírtam: az általad említett civilizációs vavmányokat én is nagyon pozitívan értékelem. A probléma csak az, hogy az a viruló fejlődési fendencia, és az emberek fejében (és lelkében!!) meglévő jövőkép, a szebb jövő utáni vágy, a tenniakarás, a közösségi szellem,
    nos ez kb. a 80-as évek végétől LELASSULT, és napjainkban megtorpanni látszik.

    Az a félelem van bennem, hogy vissza fog fordulni. Ennek sajnos sok jele van, ha kívánod, elkezdem felsorolni, csak túl sok benne a politikához is kapcsolható részlet, ezért eddig próbáltam mellőzni.

    Más. Amit a "szövetségesek" csináltak a 2. világháború alatt, arra bizony nem sok szalonképes kifejezés van. De mint tudjuk: a történelmet a győztesek írják.
    (Ez már 2000 évvel ezelőtt is így volt, mellesleg) Azt, hogy kinek mi volt az ÁLLÍTÓLAGOS szándéka, hát elég merész az őáltaluk írt történelemkönyvek alapján 100% -ban eldönteni.

    Ami a humanitárius szervezeteket illeti: pont a leglényegesebb helyzetekben (a kelet- és közép-Európai országok lerohadása, vagy Szerbia vs. a "nyugat által pénzelt és fellázított Albánok háborúja, vagy Irak és Afganisztán) ezeken a helyeken nyomuk nem sok, annyi sincs.
  • moikboy
    #77
    Oké, én meg innen idézek pontosan: " Grönlandon lezuhant egy B-52-es típusú amerikai bombázógép, amelynek négy hidrogénbombája eltűnt. "
  • Molnibalage
    #76
    1943 júluis Milyen többi ellenséget? Ki volt a 3. birodalom kívűl Erópában? A Csendes-óceánon kb. akkor fejezték be a guadalcanali jó hosszú birkózást és utána kb. 1 évig semmi komly nagy hadművelet nem volt. Dolgozott az ipar, hogy legyen mivel eltaposni a japánokat. A Japánok stratégiai bombázása akkor még a láthatáron sem volt.

    A hidrogénbomás részen még mindig csak mosolygok. Nem 4 db veszett el, elmékeim szerint a 4-ből egy nem lett meg.

    A bomba működésének olyan precízen kell működnie, hogy gyártás után x évvel a szerkezetet szét kell szedni, mert a benne levő Pu-ból származő hő tönkreteszi magát a cuccot. Semmiféle realitása nincs annak, hogy egy fissziós vagy fúziós fegyver magát elműködjön. És akkor a neutronforrás szükségességéről még szó sem volt.
  • djhambi
    #75
    http://www.artpool.hu/kontextus/kronologia/1968.html
  • djhambi
    #74
    Sajnálom, pontosan idéztem a cikkből :)
  • moikboy
    #73
    Olyan nincs, hogy Grönland "felett" lezuhan. Maximum Grönlandon.
  • djhambi
    #72
    1. Valószínűleg rosszul fogalmaztam: azért irtottak ki egy várost, hogy a többi ellenségüküket félemlítsék meg.
    2. Igazoldtadaz állításomat: az amerikaiak és a németek ugyanúgy civil népirtást követtek el. Ergo nem vagyunk civilizáltak.

    3. Az atombombásat kicsit átfogalmaztam egy történelemhű film miatt, de a puszta tények a mondanivalón nem változtatnak:
    "1968. január 21. - Grönland felett lezuhan egy B-52-es típusú amerikai bombázógép, amelynek négy hidrogénbombája eltűnik."

    Mint mondtam, a legapróbb hiba is olyan kataklizmát indíthat el, amey nem történne meg, ha az egész világ egy nagy ÉRETT család lenne. :)
  • bvalek2
    #71
    A feketehimlő elleni küzdelmet a 60-as években vették fel. 80-ra ki is pusztult. A TBC-t szinte kiirtották a 60-as évekre. 80-ra megint elkezdett terjedni. Az AIDS a 80-as években lett járványos betegség. Ma akadálytalanul irtja az embereket Afrikában, a kutya se törődik vele, a vakcinával sem igyekeznek. Azok a betegségek, amik azóta jelentek meg, vagy akkor nem sikerült kontrollálni, ma úgy terjednek kontroll nélkül, mintha a középkorban lennénk.

    A világ legtöbb országában csökkent a várható élettartam az utóbbi 40 évben (nálunk elég látványosan, de kismértékben nyugat-Európában is), ként konkrét kivételről tudok: Kína és Irán, ugye a mumusok. Milyen jóléti állam az, ahol rövidebb ideig élnek az emberek, és ráadásul gyerekeik sem születnek?

    Azt már a 60-as években is megtehettem, hogy odatelefonálok, ahová akarok (akkor is olyan drága volt mint most). Azóta annyi történt, hogy hatalmasra nőtt az információtömeg, mégsem jut el senkihez ami fontos. Szerintem az összeesküvés-elméletek, meg a 100 éves téveszmék, a babonák terjedése még Neked is feltűnt. Az embereknek minden tény a rendelkezésére áll, mégis a felvilágosodás kora óta nem voltak olyan tájékozatlanok mint most.

    A kínaiakról alkotott véleményed inkább egy nyugati vágyálom, kevés köze van a valósághoz. Ahelyett hogy számháborúba kezdenénk a statisztikán, gondolj bele, hogy itt az SG-n is mennyire kettős mérce szerint értékelik a nyugatról és keletről jövő híreket. CIA lehallgat az oké, Kína csinálja, akkor ellenséges. Németek cenzúrázzák a netet, az pedo elleni karc, ha Kína akkor ellenzék elnyomása. Az igazság az, hogy nem tudunk róluk semmit, és ez nem véletlen.

    Az Apollo-program többszörösen visszahozta a befektetett pénzt, erre alapozom, hogy a Mars-program is ugyanezt tenné. A háború 3000 milliárdos veszteséget hozott. Ebben már benne van amire hivatkozol, hogy kinek milyen munkája lett tőle. Azt is elfelejted, hogy a hadiipari cégeknek kifizetett iszonyatos összegek nagy része végül profit lesz, vagyis a társadalom sosem látja viszont (elszívja a tőzsdei veszteség, kínaiakhoz vándorol, egyszerűen a szemétre kerül amit vettek rajta, stb. el szokták felejteni hogy nincs "pénzmegmaradás törvénye").

    Ezeken felül relativizálod az erkölcsöt, az erősebb igazát meg fajelméletet hirdetsz. Nem csak egyszerűen helytelen szemlélet, de az én véleményem szerint ráadásul működésképtelen. lenne még mint mondanom, de az már túlságosan off lenne.

    Folyton lefordulsz a székről, nem jutott még eszedbe, hogy túl sokat iszol? :)
  • Molnibalage
    #70
    Jaj..

    Az ókorban az ellenséget meg akarták félemlíteni, ezért kiirtottak egy várost.

    Szó sem volt ott megfélemlítésről. Fizikailag megsemmisítették azt, akik ellenségeik vagy vetélytársaik voltak. Bizony kőkemény evolúciós vonás ez.

    A második Világháborúban az amerikaiak (ugye, a "jófiúk") stratégiailag bombázták Hamburg civil lakosságát, megölve 35 ezer civilt, hogy párezer német katonát megfélemlítsenek, mert elég jól beásták magukat Hamburgba.

    Na itt fordultam le a székről.

    1. Előszőr is ezt a jófiú rosszfiú dumát be lehet fejezni. A németek is ugyanezt csinálták, csak eszközeik nem voltak hozzá.

    2. A német katona megfélemlítéséről szó sem volt. Tanulmányozd a Douhet elméletet és még egy-két dolgot.

    Az amerikai köznép nyugodt szívvel fogadta az atombomba hírét Nagaszakin és Hirosimán, mert ők se tartották valódi embereknek a japánokat.

    Gratulálok megint az enyén szelektív általánosításhoz. Fingjuk nem volt arról, hogy mi az atomfegyver. Ma is az emberek nagy része annyit tud, hogy nagyot pukkan, de azt, hogy mi a difi egy fissziós vagy fúziós fegyver között, azt nem tudják... Ők annak örültek, hogy vége a háborúnak.

    Az 1968-as eset az mi? Mert soha egyetlen nukleáris fegyver sem működött el nem szándékosan. Ez tény. Ha megtörtént volna, arról más is tudott volna, mert a szeizmográfok és a légköri radiokativitás mérése kimutatta volna...
  • djhambi
    #69
    Szerintem csak a techni9ka fejlődése okozta szemléletváltozás miatt alakult át a dolog. Az ókorban az ellenséget meg akarták félemlíteni, ezért kiirtottak egy várost. A második Világháborúban az amerikaiak (ugye, a "jófiúk") stratégiailag bombázták Hamburg civil lakosságát, megölve 35 ezer civilt, hogy párezer német katonát megfélemlítsenek, mert elég jól beásták magukat Hamburgba.
    Az ókori Rómában üldözték a keresztényeket.
    A középkorban keresztes háborúkat indítottak.
    Az újkorban megjelent a nacionalizmus fogalma.
    A feketéket rabszolgasorsba taszították, mert "nem igazi emberek" meg "nincs lelkük, nem Isten teremtményei".
    A fehér ember majd kiirtotta az őket békésen fogdó indiánokat.
    Aztán a zsidók és cigányok következtek, merthogy "egy alacsonyabb rendű faj".
    Az amerikai köznép nyugodt szívvel fogadta az atombomba hírét Nagaszakin és Hirosimán, mert ők se tartották valódi embereknek a japánokat.

    1968-ban egy véletlenül elsült amerikai hidrogénbomba majdnem kirobbantott egy harmadik világégést. Szerencsére a bombát megsemmisítették 154 kilóméterre a felszíntől. Ha 150 kilóméter alá kerül, a atását megéreztük volna. Nem beszélve az orosz megtorlásról,és egy atomháborúról... Egy hajszálon függött sokmillió ember jövője.

    Hogy lehetnénk fejlett civilizáció, ha a saját történelmünkből sem tanulunk, ami újra és újra megtörténik?

    Erre a legjobb példa egy német film, mely egy megtörtént eseményt ír le: címe: Die Welle, (A Hullám). Németországban egy suliban bemutató hetet tartanak, és egy sporttanár egy osztálynak az autokráciáról tart előadást. Rögtön lehülyézi egy diák, hogy ugyan már, nincs értelme az órának, mert mindannyian ismerik Hitler borzalmas tetteit és tanultak belőle, sohasem fog még egyszer előfordulni ilyen. A tanár pedig belefog egy kísérletbe. Egy hét alatt kiépít maga körül egy tökéletes diktatúrát, az események pedig tragéiához vezetnek...
  • Molnibalage
    #68
    Igenis fejlett. Az ókorban az elfogalt városok teljes kiirtása totálisan bevett szokás volt. Max. a legjobb nőket hagyták életben egy mentre, vagy azokat sem, mert akkor mér törzsi és vérségi alap volt. Mindent elveszünk, az ellen vérét (vérvonalát) meg eltöröljük. Akkor ebből nem csináltak erkölcsi problmát, mert erkölcs akkor még nem nagyon volt és a halott ember meg nem pofázott vissza. (Ma sem...)
  • djhambi
    #67
    A humanitárius szervezetek egy lépés az emberré válás lépcsőjén. De ezek a szervezetek összehasonlítva a 60 millió halott emberre a II. VH-ban, a 10 millióra az elsőben, a kommunizmus áldozataira, nem ebszélve az iraki, afgán, grúziai, vietnámi civilekről, hogy csak párat említsek a közelmúltból. De ott van a WTC áldozatai, és össze kéne számolni a többi öngyilkos merénylő tetteit is, és akkor ebben ninscenek benne a társadalmunk gyilkosai, a cigánymerénylők, a Cozma gyilkosa, se a nyugai iskolák tömeggyilkosai. Ne mondd, hogy mi egy "fejlett" civilizáció vagyunk. Egyszerűen sok a technikánk.
    Apropó. Érdekesség: a technikákat a tudósok és mérnökök fedezik fel, és belőlük van az orvosok mellett legkevesebb a politikában. Tele van közgazdászokal, politológusokkal, szociológusokkal, jogászokkal. Sosem a tudomány vívja a háborút, csak at ezközt készítik el.
    És a háborúbn akkor is az a legundorítóbb, hogy az átlagember vívja meg, de csak az a pár kiváltságos ember élvezi a hasznot, aki a közelében sem volt. Vajon George Bush elküldené Irakba a fiát? Mert az olaj kecsegtető...
  • Molnibalage
    #66
    Ezzel sem értek egyet. Hol volta humanitárius szervezetek 50-100 vagy még régebben. Akkor szimplán meghaltak azok, akik ma sokszor nem. Ez neked nem fejlődés? Mellesleg a másokon való önzetlen segítés alapvetően az evolúcióval ellentétes folyamat. Az ember meg ember marad a saját génkészletével. Persze kulturális és civilizációs hatások nem tagadhatóak le.
  • Epikurosz
    #65
    Te még ennyit sem érdemelsz.
  • djhambi
    #64
    Én úgy gondolom ha nem nemzeti szinten tekintesz Magyarországra, hanem mint az Unió részére, akkor az értékek legalább Unión belül maradnak, és nem Amerikába vagy máshova menetelnek ki. És tegyük hozzá, hogy a gazdag országok pumpálják a szegényeket az EU-n belül, szóval, ha a kétiráyúságot tekintjük, a helyezet nem olyan vészes. Talán azokat a belső pénzeltűnéseekt kéne csökkenteni, ami ezrével történnek... adócsalások, végkielégítések...
  • djhambi
    #63
    Szerintem az a baj, hogy a emberi mentális fejlődés sokkal lassabb így is, mint a technikai fejlődés. Nem az számít, hogy kinek milyen telefonja van, vagy milyen életkörülméyei, hanem hogy mennyire empatikus, mennyire segítőkész, és sorolahtnék még tucatnyi tulajdonságot, ami miatt elvileg elszakadunk az állatoktól. De visszapillantva a közelmúltba, a pillanatnyi globáléis stabilitás mellett alig fél évszázada olyan emberi ocsmányságokat követünk el, hogy nem nevezném magunkat fejlődő lényeknek. A különbség az, hogy amíg az ősemberek kövekkel donálóztak, és legfeljebb pár horzsolást szenvedtek el, addig mi nukleáris fegyverekkel dobálózunk, de ugyanolyanfelelőtlenül. Fogadjunk, hogy minden új amerikai elnöknek az az első gondolata, hogy: "Milyen pojén, két kóddal és egy gombnyomással elpusztíthatok egy nemzetet!"
  • Molnibalage
    #62
    Esetleg valami értelmes gondolat is trollkodáson felül? Bár tőled nem vártam mást...
  • djhambi
    #61
    Azt elfelejtetted, hogy a Hold közel van, és hatoda a nehézségi gyorsulása a Földének. A Mars messze van, és csak fele akkora. Hogy juttatsz el a Marsra egy hordozó rakátát, ami kirepíti a nyílt űrbe a szondát? Sokkal egyszerűbb lejuttatni egy laboratóriumot.
  • nalidzsizpáuvö
    #60
    Pedig igaza van.

    Halgatyó véleményére szintén érdemes odafigyelni, ő sem a levegőből szopja a gondolatait.

    Elég off irányba ment el itt az eszmecsere, de legalább fontos dolgokról megy a vita.

    A Mikulást meg inkább tegyük félre egy másik topikba. ;-)
  • Epikurosz
    #59
    Persze. A Mikulás meg Lappföldön lakik.
  • Molnibalage
    #58
    Hát Róma nem hiretelen omlott össze. Az igazi nagy Római birodalom alig 200-300 évig tartott és kb. 200 évig hanyatlott. Ez nem egy pillanat. Ha a Kelet-Római császárságot nézed, akkor még durvább a hossz. A Római Birodalom meg ki mondta, hogy jól működött? A folyamatos expanzió tartotta fent. Mikor az expanzió túl nagy lett és fentarthatatlan, akkor kezdődtek a bajok.

    A törökök is kb. így jártak.
  • Molnibalage
    #57
    Js, én sem értem mit példálóznak a Római Birododalommal. Akkor nem volt távoközlés ahogy írták, de volt egy szép nagy népvándorlás, ami átrendezte fél Ázsia és Európa népességének térképét. Akkoriban egy új világvallás született és még pár száz évvel később még egy.

    Ma totál más a helyzet. Ennyi erővel az óegyiptomi korszak bukását is rá lehetne húzni mindenre. Éretlme = 0 lenne...
  • Molnibalage
    #56
    Nem is úgy mérem. Ez sem tűnt fel? Most tényleg soroljak fel még legalább 10 dologot ami alapvetően más, mint 40 éve? Akkor csak egészségügy. Hol vizsgáltak téged non invazívan ultrahanggal, CT-vel és egyéb képalkotó eljárásokkal? Hány új gyógyszer van azóta? Én ne gyertek a gyógyszermaffiakonteókkal, mert akkor felmegy a vérnyomásom...
  • Amergin
    #55
    Róma addig "működött jól", amíg volt még egy újabb kis nép, akit le lehetett taposni (EU csatlakozás), földjeit elvenni (szabad piacgazdaság), értékeit elrabolni (pl.magyar földgáz, vagy iraki olaj), lakóit (akár rabszolgaként is) elvinni, hogy dolgozzanak a birodalomnak ("munkaerő szabad áramlása").
    Elismerem: a módszerek rengeteget finomodtak 2000 év alatt, de a lényeg ugyanaz maradt. A lokalitások kifacsarása, hogy a birodalmat (globalitást) szolgálják.
    Persze ebből a birodalmak központjában élő lakosság remekül él.
    Akkor is most is a "véleményformálóknak" érdeke volt a fennálló rendszer megmaradása, csak éppen elfogyott a pénz...
    Akkor még nem tudtak korlátlanul pént kibocsátani, mert nem volt elég nemesfém. Ma már ez nem probléma: az ugymond "gazdaságba pumpált" 1000 Milliárdok a birodalom alattvalóinak a terheit fogják növelni inflációs és adóterhek formájában. Fel fognak ébredni a lokalitások (értsd: "szélsőségek") és nyiltan fel fognak lázadni a birodalom ellen. Innentől meg bármi lehet...
  • Amergin
    #54
    Azért vannak hasonlóságok is nem is lényegtelenek. Például az erkölcsök hanyatlása és a pénz szeretete mindenek felett. Akkor is a "nemesfém kiáramlás" (többet költöttek, mint megtermeltek) lett a bukás egyik oka. Természetesen hazánkra az az igaz, hogy mi SOKKAL több értéket termelünk, mint amennyit elfogyasztunk, mégis egyéni szinten mindenkit fojogatnak a hitelek, az államunk meg állandóan a csőd határán egyensúlyoz. Miért? Azért mert a megtermelt értékek mennek szépen ki az országból. Hová? A birodalmi központba...
    És ez így volt akkor is, most is.
    De ez nem baj, mert most már nyithattok cukrászdát Bécsben
  • Epikurosz
    #53
    Ne irkálj hülyeségeket. Azok a birodalmak jól működtek több száz éven át, és egyszer csak hirtelen összeomlottak. A távközléses dolog álmagyarázat, azok találják ki, akik palástolni akarják az igazi okokat. Barbárok is voltak korábban is, Róma mégis sikeresen feltartóztatta, sőt meg is hódította őket. A birodalom széthullásának tehát nem ők voltak az igazi okai. Sem a járványok, sem az éghajlatváltozás. Az igazi okok emberi jelelgűek voltak.
  • B0nFire
    #52
    Könyörgöm, a Római Birodalmat ne hasonlítsuk már össze a jelenlegi világképpel, mert akkor igencsak más volt a helyzet - minden téren - mint manapság. Ha csak arra gondolunk, hogy milyen nehéz volt egy akkora birodalmat igazgatni, amikor a sürgős és fontos hírek, amelyek államérdekek is hetek alatt jutottak el a fejesekhez futárokon keresztül. Már ha megérkezett egyáltalán a futár, mert hogy nem érte el az úticélját - elvitte a kórság, kinyírták az útonállók - az akkoriban egyáltalán nem ment ritkaságszámba. Ma pedig milyen a távközlés. És ez még csupán egyetlen példa a rengetegből. A régi nagy birodalmak többsége egyszerűen azért bukott el, mert túl nagyra nőtt, és már nem lehetett centralizáltan irányítani, ahogy szerették volna.
  • B0nFire
    #51
    Ezt gondolom úgy kell érteni, hogy szerintük amennyiben ilyen ritka légkörben esik le, úgy darabokra törik, hogy ekkora darab nem maradhat egyben. Biztos ismerik a Holdon légüres térben leesett legnagyobb meteordarabok méreteit.
  • Epikurosz
    #50
    Látod, ezzel a hsz-eddel már egyetértek, teljes mértékben. Különben nem hiszek a fatalitásban, még a nyugat hanyatlásában sem, bármennyire akarják ezt nekünk bemagyarázni.

    A legnagyobb problémák politikaiak, a jelenlegi elitet el kell takarítani, de minél békésebben, és olyan jól felkészült emberekkel lecserélni, akikben van annyi egészséges önzés, hogy nekünk akarjanak jót, ne másoknak. A politika iránti passzivitást le kell vetkőzni, hálistennek a középosztály egyre öntudatosabb lesz, nem lehet elhessegetni azzal, hogy a politika nem az ő dolga, abból csak baj származhat, nem ért hozzá, majd megoldják a "fejesek" stb. Én alig várom a jövő évi parlamenti választásokat.
  • halgatyó
    #49
    Mindamellett az általad felsorolt fejlődési példákat -- és még rengeteg van -- én is fontosnak tartom.
    Fontos kérdés azonban az is, hogy ez a fejlődés megmarad-e egyáltalán. Ez mostanában a legfontosabb kérdés!!!

    Csak egy apróság: amikor mindezek a fejlődési állomások lezajlottak, akkor az a "nyugat" nem az a nyugat volt, mint most! Most hadd ne részletezzem, hogy miben.

    A tehetetlenség még viszi előre a dolgokat, de egyre lassabban.