42
  • torcipepe
    #42
    legalább 27km*pi*(1cm)^2=8,5m^3. legalább 10000liter.
    de ha pontosabb szám érdekel keress valakit, aki ott dolgozik.
  • Epikurosz
    #41
    Apránként minden disznóság kiderül. Én most tudtam meg, hogy 1 liter vizet alacsony Föld körüli pályára min. 25k dolcsiért lehetne feljuttatni. A nitrogén meg ennél is több lenne. Mégiscsak jobb a spájz, mint a Hold. nekem. :-)
  • zombi
    #40
    Nyilván ugyanúgy műxik, mint a frigó, csak kicsit erősebb kompresszor köll beléje.
    Én meg arra lennék kíváncsi hogy az LHC -t mennyi Heliummal hűtik.
  • Epikurosz
    #39
    Igen, ettől féltem, hogy folyamatosan párologtatni kell, mert csak úgy hűt. De akkor meg pótolni kell az elpárolgott mennyiséget.
    Szóval, nem értem, hogy ezek a spermabankosok, meg egyáltalán a kiroakármisek - (tudod, akiknél elteteted magad 100 évre, hátha feltudnak ébreszteni a hibernált állapotból, mint én a Windows Vistát :-)) - milyen módszerrel oldják meg.
    Én arra tippelek, hogy egy sima hűtőszekrény (kutyaütő fridzsider) az egész, csak a hűtőközeg nem nemtudommi, hanem folyékony nitrogén, így nem -4 és -18°C-ra hűl le az akármi, hanem mínusz 70 vagy 90 akárhány fokra.

    Most érted, ugye!?
    :-D

  • zombi
    #38
    Wikin írják:
    "Az alacsony hőmérsékletet szuperfolyékony héliummal mint hűtőközeggel éri el. A rendelkezésre álló hűtőközeg legalább három (jó esetben négy) évig biztosítja a szonda megfelelő működését. Ezután a hélium elpárolog a világűrbe, a műszerek felmelegszenek, és a küldetés véget ér."
  • moikboy
    #37
    ...egy idő után szobahőmérsékletűre melegszik, de megőrzi folyékony állapotát a nyomás miatt. De akkor hogy lehet hűteni vele?


  • moikboy
    #36
    Egyébként meg miért ennyire fontos ez a sufni-spermabank? :D:D
  • moikboy
    #35
    Simán lehet vele hűteni, mert általában légköri nyomáson juthatsz hozzá egy vákuumos falú edényben (Dewar edény). Az előállításához lehet, hogy a nyomással babrálnak valamit, ezt nem tudom pontosan - de a végfelhasználók nem így kapják.

    A folyékony nitrogént nem is szabad szobahőmérsékleten lezárt edényben tartani, mert folyamatos forrásban van és az egyre növekvő nyomás szétveti a tárolót.
  • WoodrowWilson
    #34
    Forrás közben hőt von el a környezetétől.
  • Epikurosz
    #33
    Nem vágom. (sír)
    Ha jól értem, akkor egy idő után szobahőmérsékletűre melegszik, de megőrzi folyékony állapotát a nyomás miatt. De akkor hogy lehet hűteni vele? Mert erre használják.
  • lapaleves
    #32
    azt azért vágod, hogy annyi hőt tud csak elvonni, amennyibe a préselése került. ennyi erővel spray-os dobozzal is hűthetsz, legfeljebb nem -80-ra. a tartályban szobahőmérsékletű, csak kitöltve a nyomáseséstől lészen hűvös. az viszont elpárolog... legalábbis ennek kéne történnie elméleti síkon.
  • torcipepe
    #31
    használtan már 1 milla alatt is.
  • torcipepe
    #30
    a folyékony N2-vel tényleg jókat lehet játszani, mi is sok előadáson szórakoztunk vele. kár hogy a szakhéten lemaradtam a fagyiról.

    egyszer CO2-vel töltött lufit hűtöttünk. aztán elkezdtem kézzel felolvasztani. havernak nagyon tetszett, odaadtam, ő meg addig szorongatta egy kézben, hogy kezdett megfagyni a tenyere. fájlalta is pár napig.
  • roliika
    #29
    Jaaaj kedveském, szerencséd , hogy öreganyámnak szólítottál! Naaah...megyek a tikoknak ennyi annyi...
  • archelf
    #28
    Az aktív hőkamerák ilyen elven működnek, bár még nem kifejezetten konzumer árkategóriában (pár millától már lehet kapni kézi hőkamerát)...

    AE
  • Epikurosz
    #27
    Pánikkeltő vénasszony.
  • xyl
    #26
    Ez így igaz. Volt lakótársam bemutatta a szupravezető lebegtetését, aztán miután maradt folyékony nitrogén, mindenféle anyagot beleraktunk - csupasz kézzel, és nem történt semmi baj. Leghamarabb a körmöm alatt kezdtem érezni, hogy azért baj lehet a dologból, de idejében kihúztam. Viszont alkoholt is beletöltöttünk a folyékony nitrogénbe. Olyan lett, mint a nagyon sűrű méz, hozzáragadt a kezemhez. Féltem, hogy viszi magával a bőrt, de azt is le tudtam szedni idejében.
  • smv
    #25
    Tudtommal amikor hozzáér a bőrhöz akkor rögtön fel is melegszik annyira, hogy egy igen vékony légréteg jön létre a cucc és a bőr között. Persze gondolom ha sokáig tartod benne a kezed nem egészséges de elvileg ráöntheted a kezedre stb, nem lesz tőle bajod. (Persze nem próbáltam, csak így tudom:))
  • blessyou
    #24
    A minap a Meissner-effektust mértük, és ahhoz le kellett hűteni a szupravezetőt. Mivel mi voltunk az utolsó mérőcsoport az évben, és maradt egy kis nitrogén, a laborvezető megengedte, hogy eljátszogassuk a maradékot :D. Annyira nem kell tőle félni, jó móka :)
  • blessyou
    #23
    annyira nem nagy dolog. Szilárdtestfizika laboron szoktunk vele pancsolni. Simán bele lehet nyúlni, meg öntögetni össze-vissza, ugyanis amint a bőrödhöz ér, forrni kezd, és egy vékony gázréteg alakul ki, ami nem engedi, hogy azonnal megfagyjanak a szövetek. Ha szétnyitod az ujjaid, simán kavargathatod kézzel. De ésszel kell csinálni, mert csúnya égési sérüléseket okozhat, ha beszorul vmilyen testhajlatba/ruha közé, vagy egy idő után a gázréteg már nem elég megfelelő védelem. De jókat lehet vele játszani.
  • roliika
    #22
    Végülis nem ritka dolog a levegő nagyrésze az..csak sűríteni kell.

    A srácok a képen bátrak mert a lábára fröcscsscen és hopp amputáció.
  • Nos
    #21
    Na a spermiumhoz sem túl egyenes az út az űrtávcsőtől. Csak nehogy valaki kiszámolja, hogy mekkora f... kéne ahhoz, hogy ezzel lőjük ki :)
  • Epikurosz
    #20
    Különben pár spermium tárolásához nem kellene nagy edény.
  • Epikurosz
    #19
    na tessék:
    "the actual cost tends to range between US$0.10 and US$0.50 per litre."

    25 Ft/l. Nitrogéééééént vegyeneeeeek!!!!!
    Nálunk, fogadni mernék, hogy jó nagy adó meg jövedék van/lenne ezen is.
  • Epikurosz
    #18
    fagyit csinálnak.
  • Epikurosz
    #17
    Azért annyira nem gázos ez a N.
    Ezek a betyárok tocsognak benne:
  • jeti00
    #16
    több adatot is leírhattak volna erről a kütyüről.. de a wikin akad 1-2 dolog
    remélem talál majd néhány okosságot :)
  • roliika
    #15
    Hogy biztonságosan tudd tárolni 250 bár nyomáson, ahhoz kell egy nem túl olcsó többszörösen biztosított edény.
  • moikboy
    #14
    Ja és egyébként nem a folyékony nitrogén a drága, hanem a tárolásához, szállításához szükséges speciális edény.
  • moikboy
    #13
    Szerintem felejstd el - elég csúnya sérüléseket szerezhetsz.
  • Epikurosz
    #12
    Hol van ilyen folyékony nitrogén? Én vennék pár litert. Ja, és évekig elállna benne a cucc?
    Évekkel ezelőtt olvastam, hogy van egy magyar spermabankos cég, amelyik kb. évi 70 ezer forintért tárolja a spermádat. Ők is ilyen folyékony N-es tartályokban őrzik a lényeget.
    De akkor már egyszerűbb, ha az ember vesz két palackot ebből az olcsó termékből, és a spájzban magának tárol, nem? (Ugye, igen? :-)
  • roliika
    #11
    Hát tesóm munkahelyén az optikai lencséket folyékony nitrogénnel tisztítják...lehet kapni tartályokban érkezik, és viszonylag hideg ha kivan nyitva. :DD

    250 bár körüli nyomáson tartják és 160-200ft literje úgyhogy nem olyan nagy hülyeség amit írsz! Viszont nem egészséges ha bőrrel érintkezik, mert égési sérülést okoz (fagyási de végülis ugyanaz elhalhat egy végtag is.)
  • KillerBee
    #10
    Elterjedhetnének már a konzumer kamerákban is a folyékony héliummal hűtött érzékelők és elektronikák. Kevesebb gond lenne a képzajjal. :D

    (Mielőtt beszólsz: csak poén volt.)
  • roliika
    #9
    Ha ilyen baromi érzékeny, hogy hónapokat kell várni arra míg a fedelét kinyithatják akkor a pici űr meteoritok, napszél, por miegymás, nem okozhat neki kárt?
  • Nos
    #8
    Lovagolhatunk még egy kicsit ezeken a mondatokon, de minek. Egy hosszabb beszélgetés, vagy sajtótájékoztató esetén a legkompetensebbeknek is becsúszhat egy-egy ilyen kissé megcsúszott mondat. Inkább a riporter fellengzős szenzációhajhászását mutatja, hogy épp ezt választotta ki. És sose biztos, hogy a riporter nem teker egy kicsit a mondaton, hogy "jobban üssön" egy picit.

    De a lényeg az, hogy valószínűleg tényleg naggyon érdekes, naggyon új dolgokat lehet majd megfigyelni ezzel a műszerrel.
  • god25
    #7
    Fel kellett lőni az űrbe, különben a földön marad... Ilyen okosakat anno (Isten nyugosztalja) Knézy mondott.
  • AzUs
    #6

    Egyébként ezen a mondaton, hogy "Fel kellett nyitnunk a fedelet, különben nem látjuk az eget, ezért is volt különösen fontos ez az esemény" én is nagyot néztem :D
  • Crane
    #5
    "Fel kellett nyitnunk a fedelet, különben nem látjuk az eget, ezért is volt különösen fontos ez az esemény" - Ez egy igen jelentőég teljes mondat volt. Mintha egy politikus nyilatkozott volna. Remélem a professzor urat ezek után nem engedik túl közel a műszerhez!

    Sok sikert a küldetéshez, és szerintem fog szolgálni az obszervatórium pár érdekes újdonsággal!
  • T0nk
    #2
    "A fedél felnyitásának sikerét egy enyhe hőmérséklet emelkedés és némi rázkódás észlelése jelezte a földi irányítás számára. "

    Ez aztán az egzakt tudomány. Mert megnézni, hogy rögzítenek-e valamit a statikus feketén kívül a rendkívül érzékeny műszerek, biztos sokkal bonyolultabb lett volna. Bazz.