41
  • babajaga
    #41
    Én több mint 50 éve fényképezek jobban ismerem a gépek tulajdonságait viselkedését mint az ún szakemberek. Ha száz forintjával ki kellene fizetned a gépeken levő rossz opciókat bajban lennél.Olyan megoldások vannak sokszor hogy elárulja hogy az illető elemi szinten nem ért a fotózáshoz
  • exac
    #40
    én csak annyit tudok, hogy a tükörfelcsapás tényleg erre lett kitalálva, azért a canon meg nikon mérnökei csak többet tudnak mint itt egypár fórumozó.

    a másik meg az, hogy ha tanultatok fotózni, akkor tudnátok, hogy a fotósok hogyan oldották meg a tükör és a redőny okozta rezgést: babzsák. ráteszed a teleobid tetejére (kvázi letakarod) és elnyeli a zár rezgését. ismerek pár nagy fotóst akik használják ezt a módszert... és ez megint fizika. csak próbáld ki, meg fogsz lepődni

    És ez még a régi praktikáknál is működött :) meg még olcsó is, saját magad is megcsinálhatod.

    http://www.fototipp.hu/node/376
  • Beatmaster
    #39
    mikor távcsovel fényképeztem 2000mm-es fokusszal, nemvolt elég a 2sec sem, hogy csillapodjon a bemozdulás... dehát hosszu volt a tubus + fokuszkétszerezo hossza + tegyuk hozzá, hogy a hold viszonylagos mozgása már ekkora fokusztávon elég gyors. de meglehet nézni az eredményt, Pentax K100D-m van. http://www.kaptar.sk/files/galleries/466/hold1.jpg
  • babajaga
    #38
    Szerinted? Az a furcsa hogy fizikailag logikailag le van vezetve hogy mozdul be a gép, azonkívül én már jópár évtizede fényképezek tükrös géppel, erre te megállapítod az ellenkezőjét.
  • Tetsuo
    #37
    Szerintem jol mondta.. te ki v, az admin? LOL
  • babajaga
    #36
    Nem mindenki tudja hogy a kompaktok optikája több mint 50%-ban nagyon is jó. A kompaktok képe a kicsi érzékelő miatt rosszabb meg a szoftver is befolyásolja. A kisméretű köponti zár természetesen nem rázhat be. Az interferencia nem ide tartozik.
  • Berber
    #35
    Ezért jó a kompakt gép!!! Nem csapkod, nem remeg! Ja hogy az optika???
    Most komolyan! Nekem nem rázza be az állványt. (Bár nem 1600-as fókusszal próbálkozom az tény.) Talán nálam n incs interferencia (akkora, vagy a gép tömege túl nagy, és a sok sallang rezgéscsillapít...
  • KillerBee
    #34
    Egy kis terminológia: a mosott kép és a bemozdult kép két nagyon különböző dolog, nem kellene keverni őket.
  • Zrasf
    #33
    ha valamihez nem értesz az nem gáz, csak ne ugassál bele ilyen hangnemben...
  • atomkrumpli
    #32
    ócsó állvány + kép sorozat esetleg ?
  • balozsi
    #31
    Egyrészt azt mondtad hogy fel kell csapni a tükröt és azzal már nincs bemozdulás egyáltalán tök mindegy milyen állványt használunk, és ez nem igaz.

    Másrészt: "Akik tényleg FOTÓZÁSRA használják a gépüket, azok ezzel tisztában vannak.
    Akik csak FÉNYKÉPEZÉSRE használják, azok nem fognak állvány vinni magukkal, mert körbeszarják a bemozdult képeket. Sztem." Ebben is tévedsz.
  • babajaga
    #30
    A gép először a tükör mozgásával ellentétesen próbál elmozdulni, majd amikor a tükör nekicsapódik a mattüveg tartónak akkor az ütés irányában, de egyszerűen nem indulhat el abban az ezredmásodpercben a tehetetlenség miatt.Mellesleg én fényképeztem már 1000-1600 mm gyújtótávolsággal és a tükör visszatérése után még mp-ekig rezeg a gép még egy nagyon merev állványnál is.
  • babajaga
    #29
    Neked a tehetetlenségről fogalmad nincs! Nem tudod hogy az egy fizikai alaptétel? Amikor a tükör fölcsapódott és rögtön indul a zár akkor még a gép nem rezeg maximumon. Ezt egy 2-es alával már tudni kell! Ezt minden dolog egyformán produkálja ez a testek tehetetlensége.
  • Blasta
    #28
    Miért is???
    Milyen tehetetlenségről is beszél barátunk????

    Adott egy gép egy állványon. Felcsapjuk a tükröt és a gépünk 2mp múlva exponál egyet. Tökmindegy, hogy milyen hosszút, akár 1/1000-et, akár 30mp-et, a lényeg, hogy A KÉP SOKKAL KEVÉSBÉ -értsd: szemmel szinte nem is láthatóan- LESZ BEMOZDULT mintha felcsapás nélkül exponálnák. Mert ha felcsapás nélkül exponálunk, akkor szépen befog remegni az a szerencsétlen gép, méghozzá nem kicsit...

    Hát nem véletlenül találták ki ezt a fícsört könyörgöm, ez a marha meg azt akarja bemagyarázni, hogy a használatával jobban berezeg a gép mint nélküle...

    Jóccakát.
  • balozsi
    #27
    Nem vagyok egy babajaga rajongó, de vedd már észre magad hogy nincs igazad.
  • Blasta
    #26
    Értem. Tehát a tükörfelcsapás ROSSZ, állványon felesleges használni ha csak 2mp múlva exponálhat a gép, úgyis jobban befog mozdulni mint felcsapás nélkül...

    Te nem vagy normális, ismét meg kell állapítsam.
  • Blasta
    #25
    Mert még életedben nem használtál K200D-n kívül más dslr vázat professzor úr...
  • Beyond silence
    #24
    Azt hittem az derül ki hogy kézben élesebb lesz kép XD
  • gosub
    #23
    A legnagyobb rázkódást a tükörfelcsapás okozza (no meg a szél is meg az érintés is mozgathatja az állványt...) A zár már sokkal kevésbé (tévedés a cikkben), aki fotózott már így tudhatja, de rendesebb gépeken pedig csillapítva van. (Olyannyira hogy szinte puhának érezni) De ez az állványremegés csak kivételes esetekben okoz problémát, pl. csillagos égbolt vagy nagy teljesítményű teleobjektív viszonylag hosszabb záridővel és hozzá nem értéssel :) . Persze a ropi lábú állvány szeles időben nagy géppel...
  • babajaga
    #22
    Elmagyarázom mégegyszer. A tükörfelcsapódás után megmozdul a gép, de ha a tükör után rögtön indul a zár akkor a gép a tehetelenségénél fogva még nem rezeg annyira mint egy két mp múlva.
  • babajaga
    #21
    Én nem tudok olyat hogy tükörfelcsapás után 10mp-el exponál, legalábbis belépőszintű.
  • gosub
    #20
    Ennek a cikknek az az alapvető hibája, hogy nem írja le rendesen, mikor, miért, hogyan, milyen esetben van ez a jelenség. Olyat viszont még nem láttam, hogy egy rendes DSLR tükörfelcsapása nagyobb bemozdulást okozzon mint a kéz remegése.
    "az állvány nemhogy javít, hanem éppen ront a helyzeten"
  • fourgee
    #19
    Én átlag alatti fotós vagyok, de DSLR-t vettem, mert... Mert csak meg kell nézni a különbséget. Nemrég volt egy családi esemény, ahol hozták a kompaktokat, mondták hogy milyen jó kis gépek, milyen jó képeket lehet velük csinálni, aztán lőttem egy sorozatot, átpakoltam a memóriakártyát a notebookba, aztán megmutattam nekik hogy miért cipelek magammal egy akkora gépet. :)
    Azután már nem mondták, hogy milyen jó kis kompaktjuk van.

    Sőt, fotósnak sem tartom magam, egyszerűen csak imádok fotózni, és azt akarom, hogy a jó kép elkészültének útjába ne technikai akadály kerüljön, hanem az én bénaságom.


    Mondjuk technikai akadály csak akkor volt, amikor koncertet kellett fotóznom kit objektívvel. Hát, megoldottam, de azért egy nagy fényerejű nem ártott volna.
  • smv
    #18
    Nem nyírták ki, csak lejjebb esett azok ára is. De ez persze nem probléma.
  • Cat #17
    "Átlagfotós nem vesz DSLR-t,"

    Már itt nem stimmel az eszmefuttatásod :) Az egész ágazat ebbe az irányba mozdult el az utóbbi néhány évben, olyan szinten leesett a belépőszint ára, hogy kinyírták a felsőkategóriás kompaktokat.
  • Gerygrey
    #16
    Ez egy átlagfotósnál elvárt ismeret? Mert szerintem nem.

    Átlagfotós nem vesz DSLR-t, ami meg nem DSLR abban nincs tükör ami felcsapódik úgyhogy rá nem vonatkozik a cikk. A nem-átlagfotós pedig tudja, hogyan kell elkerülni a jelenséget, úgyhogy számára nem mond újat. Akkor kinek hasznos ez az infó? :)
  • Benedekco
    #15
    főleg, ha este fotózol és az exp idő több is mint 2mp.... nyilván igazad van...
  • Blasta
    #14
    Amúgy meg ne magyarázd már, hogy a tükörfelcsapás hülyeség és inkább anélkül fotózzunk állványon!
  • Blasta
    #13
    Primitív gépeknél 2mp múlva nyit a zár.
    Normális gépeknél akár 10mp-et is vár a gép a felcsapás után.

  • babajaga
    #12
    Mellesleg ami a cikkhez tartozó képen a gép elhelyezését az állványon illeti ennél maflábban nem lehet elhelyezni és azt azért mert a középoszlopot el lehet fordítani így megoldani hozzánemértés.
  • babajaga
    #11
    Mellesleg az előzetes tükörfelcsapás ami után két mp-el nyit a zár nem jó mert a 2. másodpercben még vastagon rezeg a gép. Ellenben ha simán exponálunk akkor a gép a zárnyitáskor még nem indult meg a tehetetlensége miatt.
  • babajaga
    #10
    Álljon meg a fáklyásmenet! Digitnél mosott képnek a túlzott zajszűrés miatti részlettelen képeket nevezik és nem a bemozdulásos életlenségűt. A mosott kép messze nem azonos az elmozdulás miatti elmosódottal.
  • Blasta
    #9
    Akik tényleg FOTÓZÁSRA használják a gépüket, azok ezzel tisztában vannak.
    Akik csak FÉNYKÉPEZÉSRE használják, azok nem fognak állvány vinni magukkal, mert körbeszarják a bemozdult képeket. Sztem.
  • aaaaa
    #8
    Ha már valaki vesz egy normális gépet, tanulja meg használni. Ha meg lusta erre , vagy hülye hozzá, csináljon bemozdult képeket. Nincsenek elvárt ismeretek. Itt le lett írva 1 db mondat, aki megérti és így használja, nem szív akkorát a bemozdulással.
  • Cat #7
    "Ha állványon fotózunk akkor a tükör mozgása egy nagyon intenzív, rövid ideig tartó és nem egyenletes mozgást generál, emiatt bemozdul a fotó, néha jobban is mint állvány nélkül."

    Szerinted ezt hányan tudják rajtad kivül? Ez egy átlagfotósnál elvárt ismeret? Mert szerintem nem.
  • fv
    #6
    "FEL KELL CSAPNI A TÜKRÖT EXPO ELÖTT ÉS NINCS BEMOZDULÁS ÁLLVÁNYON SEM!"

    Ott a pont. A cikk írója valószínűleg még nem hallott erről.
  • Blasta
    #5
    Neeeem, a JÓ állvány nem butaság áldozatainak tesz jó szolgálatot.
    Egy komoly géphez, amire komoly objektívet csavarnak, bizony hatalmas szükség van egy olyan állványra, ami masszívan megfogja, lévén akkora súlyt amivel egy munkagép és egy nagytele bír, nem képes bármilyen állvány megfogni.

    De ez nyilván a profi (illetve komoly hobbi) kategória alapköve, az átlagfotósnak bőven megfelel egy akármilyen állvány, ha ésszel használja a gépét.
  • concrete
    #4
    sok termék épül a butaság okozta piaci rések lefedésére ... :D
    ez például pontosan ilyen termék!
  • Blasta
    #3
    Nem erről van szó.
    Az a lényeg, hogy az ember keze legjobb esetben nem REMEG, hanem lassú, egyenletes mozgást végez, ami ugyan bemozdult képeket eredményezhet, de nem minden esetben és legtöbbször ki lehet küszöbölni. Ha állványon fotózunk akkor a tükör mozgása egy nagyon intenzív, rövid ideig tartó és nem egyenletes mozgást generál, emiatt bemozdul a fotó, néha jobban is mint állvány nélkül.

    De ezért cikket írni? Pláne az állványokra fogni???

    FEL KELL CSAPNI A TÜKRÖT EXPO ELÖTT ÉS NINCS BEMOZDULÁS ÁLLVÁNYON SEM! Minden dslr tudja ezt a fícsört.
    Mi ezen olyan nagy talány, hogy még a cikkbe sincs megemlíve???
  • kukacS3K
    #2
    és ez szabad szemmel is érzékelhető? mert sztem egy ember keze még mindig jobban remeg mint egy állvány