60
  • Molnibalage
    #20
    Ez nem igaz. Fényévekre vagyunk attól, hogy öneállátó kolónia legyen bárhol is. Betegség nem pusztíthatja ki az egész emberiséget ez statisztikai tény. Nincs olyan betegés amire a lakosság 5-10%-a ne lenne immúnis és ma elég fejlett az immunológia és virológia. Az átlagember immunrendszer is elég jó a fejlett világban.
  • Achilles
    #19
    Julius Caesar: Ha igy gondolkoztak volna 1492 ben akkor soha nem fedeztek volna fel amerikat(ujra). Elobb megoldottak volna az ehinsegeket, a pestist es meg ki tudja mennyi mas problemat.
    Problema, baj mindig lesz, soha nem lesz minden megoldva, ezzel a filozofiaval soha nem jutnank elore.
  • Hober Mallow
    #18
    "azért ez a hold és mars kolonizációja. még a saját bolygónkat se tudjuk rendbetartani. szerintem először itteni kérdéseket kéne megoldani, aztán lehet a marsot pedzegetni. " ezt mindig felhozza valaki? Ha sikeresen megvetjük a lábunkat még 1-2 bolygón talán kevesebb lenne az esély hogy kipusztít egy meteorit vagy egy betegség.Erre nem gondolsz? Amúgymeg ha a ma rendelkezésre álló csúcstechnikával kolonizálnánk egy bolygót akkor valószínűleg már minden újrahasznosítanánk.Tabula rasa.De itt a régi világokra épült az új....itt sokkal nehezebb bármit is újjá építeni mert már van alatta valami régebbi.
  • Julius Caesar
    #17
    hát kábé annyira gazda, mint azerbajdzsán. igazából nálunk azért nem mennek önkre nagy vállalatok, mert nincsenek. ami itt volt külföldi elment, mi meg nem tudunk visszahívni... ez van.

    azért ez a hold és mars kolonizációja. még a saját bolygónkat se tudjuk rendbetartani. szerintem először itteni kérdéseket kéne megoldani, aztán lehet a marsot pedzegetni.
  • Achilles
    #16
    hat nem tudom...ha azert megiscsak konyvre adnad a fejed akkor szolj. Szerintem ha hasonlo "silany minosegben" irod meg mint az eddigi cikkeidet akkor siker lesz. (megha lesz benne 1-2 tevedes is, amit ketlek mert egy cikk es egy konyv kozott eg es fold a kulonbseg, ami a beleolt idott illeti)
  • Zedas
    #15
    Energia fellövés, buránnal is

    Mi nincs már a jútyúbon, beszarás :)
  • Molnibalage
    #14
    1. Nem nemtörődömség volt. Pénzhiány.

    2. Nem az oroszoké volt.

    3. A gép gyakorlatilag halott volt. Repülésre szerintem már régesrég alkalmatlan volt. A projekt is halott volt. Kb. olyan kár, mintha egy hurrikán feldöntené a kiállított Saturn V. rakétát. "Csak" egy technikai emléket pusztítana el.

    A Bruan és hasonló programok verzék be a szöget a SZU koporsójába.
  • Sanyix
    #13
    nem, ez magyarországon is megtörténhetne, csakhogy nálunk nincs pénz ilyen projektekre sem, hiszen mint a cigányok, és a köztisztviselők zsebében landol. Igazából magyarország igen gazdag ország, csak túl kevés kézben összpontosul az a sok pénz :)
  • I.C.ram
    #12
    Ez is csak Oroszoknal tortenhet meg, hogy egy sok sok milliardos projektre egyszeruen raszakad egy par tizmillios tetoszerkezet a nemtorodomsegbol.
  • [NST]Cifu
    #11
    Eredetileg volt egy hatalmas változat is tervben, a Vulkan, ez 6 (más források szerint akár 8) első fokozattal rendelkezett volna, és egy harmadik fokozat került volna második tetejére. A cél a 200 tonnás LEO érték, illetve inkább az, hogy egy az 1970-es években tervezett szovjet holdbázis elemeit a Holdra eljutasa. A Vulkan terv maradt csak, és mikor a szovjet űrkutatás a Holdbázist ejtette rövidebb távon, és inkább az MKSz űrrepülőgép felé fordult, a fejlesztését leállították.

    Később az Energia moduláris felépítése ismét terítékre került, hasonló konfigurációban, vagyis nyolc gyorsító fokozattal, és egy harmadik fokozattal. Ennek teherbírása legalább 175 tonna lett volna LEO pályára és Herkules néven is nevezték.

    Igazság szerint én továbbra is inkább érzem magam lelkes amatőrnek, mint olyannak, aki tiszta szívvel nekiállhat könyvet írni a témában. Itt is már sokszor kiderült, hogy amit leírtam, az nem egészen úgy van. :)

    Ha már erre adnám a fejem, akkor az ilyesmit nem tudnám elfogadni. Maximalizmus, ha így vesszük.

    Tisztában vagyok vele, hogy még nálam is szerényebb képességekkel megáldott emberek is írnak mindenféle könyveket, de az legyen az ő bajuk, meg azoké, akik megveszik a könyveiket. :)
  • [NST]Cifu
    #10
    Hogy nem mentek sokra, az erős túlzás azért. Azért az űrsiklók is túl vannak bőven a 100-adik útjukon, és nagyon sok tapasztalatot hozott a konyhára, továbbá bizonyos képességei máig páratlanok, például semmi más nem képes a világűrből visszahozni akkora hasznos terhet, mint az STS (na jó, a Buran is ide sorolandó :)).

    A sok újdonság, korábban nem használt technikai megoldások miatt sok probléma is van/volt vele, ez nem kétséges, a költségek terén pedig nagyon optimisták voltak a tervezés/építés fázisában. A tapasztalatokból tovább lehetett/kellett volna lépni, tervek folyamatosan születtek, hogy jobbá tegyék az amerikai űrsiklót, de ezek közül kevés valósult meg (ami nem, az például a folyékony hajtóanyagú gyorsító rakéta, a fémes hővédő pajzs, stb.).

    Az orosz űrsikló egyszerűen rosszkor született. Nem volt rá pénz. Azt már sose tudjuk meg, hogy ha lett volna rá, akkor mennyiben váltotta volna be a hozzá fűzött reményeket, de én nem törnék pálcát felette ilyen könnyen. Ne felejtsd el, hogy egyetlen MKSz űrrepülőgép több embert és hasznos terhet vihet fel és hozhat vissza, mint két Szojuz-TM és négy Progresz-M teherűrhajó együtt véve. Ha innen nézzük, csak az lett volna a kérdés, hogy ki tudják-e használni a benne rejlő lehetőségeket...
  • Achilles
    #9
    Melyik változata tudott volna az energianak 200tonnát felvinni? Én 150tonnárol tudtam.
    Amugy ez ismét egy remek cikk...Nem akarsz egy könyvet kiadni?(vagy inkabb tobbet) Mert ha igen akkor csak szolj amikor megjelent egy vevod mar biztosan van.
  • COOLancs
    #8
    A szovjet űrprogram másik időtálló hőse egy kevésbé ismert Szojuz, avagy az R-7 rakétacsalád, és az amerikai űrrepülőgép mása, a Buran. --- Ezt a mondatot nem nagyon sikerült értelmeznem

    Kár volt vakon követni az amerikaiakat, ők sem mentek sokra az Űrsiklóval. Az Energiának meg már végleg lőttek, az oroszok is inkább az Angara továbbfejlesztésén gondolkodnak ( Angara-7 Angara-100)
  • [NST]Cifu
    #7
    A fő probléma, hogy lassan két évtizede nem épült Energia rakéta, a gyártósorok feltehetően már rég nincsenek meg, a mérnökök és technikusok, akik hajdan építették őket már máshol dolgoznak vagy elhunytak. Az 1990-es években még küzdöttek egy üzletileg életképes változat létrehozásáért, ez lett volna az Energia-M, de a nagy teherbírású hordozórakéták piaca elég szűk, pénz nélkül meg nem lehet fejleszteni.

    Az Energia már a múlté, feltehetően sose támad fel. Kár, mert egy ideig még nem lesz hozzá fogható eszköz, a legközelebb a megvalósuláshoz az ARES V. van, de az is csak a jövő évtized második felében...
  • 1hengeresVmotor
    #6
    Elviekben egy Marsi expedíciót Energija rakétával lehetséges lenne megcsinálni ... Sokkal jobb mint akármi... Duna-tvn láttam egyszer egy doc filmet
  • Molnibalage
    #5
    Azt jól tudom, hogy egyes paramátereiben az Energija felülmúlja még a Saturn V rakétát is:
  • kozmate
    #4
    Hihetetlen mennyiségű pénzt költöttek el ahhoz képest, hogy utána mennyit használták.
  • Teppik Amon
    #2
    Cifu for president!
  • bvalek2
    #1