315
A nagy OS vita, ki mire esküszik?Xp,Vista,Linux,Osx? melyik a jó és miért?vagy épp miért rossz?
  • Sir Quno Jedi
    #195
    Jelzem, örülök, hogy igyexel belémkötni, mert végre pörög a téma! :D Fel kell hozni ma is!

    Csak így tovább!
  • Sir Quno Jedi
    #194
    Most komolyan szakmai vitát akarsz nyitni velem?!

    Arról nyirvákoltál, hogy szar az OS, mer TE magad nem voltál(most sem vagy) képes menteni az adataidat és így elveszhetnek. Ezzel beállítassz bárhová, kiröhögnek! Súlyosan. :D

    Nincs magas ló, TÉNYEK vannak.

    Jelzem nem szükséges a júzerek "szeretetét" megnyerni (ezt honnan veszitek mindig ENNBEREK???!?!). Idézhetném Dr. House kollegánkat, mivel én/mi az orvosai vagyunk, nem pedig a barátjuk, családjuk, vagy a pszichológusuk! :DDD
  • Hellhammer
    #193
    SQJ attól még hogy többes számban írsz, gondolom ezt nekem céloztad, mivel én írtam erről. Légyszíves vegyél vissza ebből a tipikusan infós magas lóból, hogy osztok mindenkit mert én vagy az über tudós - ezért van az, hogy majd minden cégnél utálják az informatikusokat (tapasztalatból mondom, és elég sokat is szívtam emiatt, hogy legalább szóbaálljanak már velem a többiek az előítéleteik ellenére).

    Hardverhiba: kivédhetetlen dolog, attól minden rendszer megfekszik, csak azért nem mindegy hogy hogyan (pl. elszáll a ram, és viszi-e magával az adatokat a vinyóról vagy nem). Rendszerösszeomlás: ez azért windows sajátosság, hogy ha megborul valamitől, akkor adatvesztés lehet (multitasking és multitasking között is vannak azért különbségek kernel szinten).
    Két nagy probléma van alapból a Windows-al: a file rendszer (hallottál már olyanról, hogy linux, unix, osx rendszereknél a fülébe rágják a júzernek, hogy a töredezettségmentesítés nagyon ajánlott a rendszer stabil és gyors futása érdekében, vagy hogy a rendszer fileokhoz alapból akárkinek szabad hozzáférése van?), és az egész elbaszott registry koncepció - ezt a Microsoft is beismerte, hogy nem így kellett volna.

    "Megsúgom, hozzáértő fejlesztő mit használ: Virtual Server (vagy bármilyen más virtualizáció). Mindenki más meg csak gányolgat csendben..." LÓÓÓÁL!

    Fejlesszél (vagy elég "csak" tervezni, optimalizálni) már légyszi több terrabyte méretű adatbázist virtualizált gépen...
  • Sir Quno Jedi
    #192
    winfos is butítható olyan szintre, hogy ki lehet tenni utcai terminálnak. Vannak rá policyk, beállítások, automata előtelepítések stb., de ehhez jó rendszergazda kell, nem elég hozzá pityuka a szomszédból. Sajnos ez az MS "stratégiája", bármi is az...

    Ergó odahaza nem megoldható értelmes kereteken belül, ez igaz. Az más kérdés, hogy még XP-ben is kikapcsoljuk automatikusan az 1xűsített file sharing-et, mert ha nem lehet részletesen állítani a jogokat stb., mint NT-ben, vagy w2k3 szerverben, kihullik az ember haja. De átlag júzinak ez az 1xűsített fos is bonyi ugye. Evvan.
  • karajjj
    #191
    "a hülyéknek írt programokat előbb-utóbb csak a hülyék fogják használni..."

    sorry, de erről ez jutott eszembe :D
  • pyrohun #190
    folyt:

    és az, hogy az OSX hülyebiztos, minden userbek jó. Mert az átlag emberke csak annyit lát belőle, hogy kevesebbet fagy, kevesebbszer kell ujrainditani, pofonegyszerű a programok telepitése törlése (itt most következhetne még 1000 dolog az előnyökről), de aki meg profibb, az meg ezek miatt az előnyök miatt sokkal joban tud rajta-vele dolgozni.
  • pyrohun #189
    a winfosnak az a hibája, hogy mondjuk egy 20 éve számítógépekkel foglalkozó emberke is el tudja baszni önhibáján kívül, aki kurvára ért hozzá és tudja, hogy mikor mik a gyengeségek. Akkor az átlaguser omg miket csinálhat vele. OSX-et kellően hülyebiztosra készítették :)
  • Sir Quno Jedi
    #188
    Most komolyan azt róttátok fel a winfos hibájának, hogy ha a júzer istenbarma és lusta még menteni és archiválni is, akkor gondok lehetnek egy rendszerösszeomlásnál, avagy hardverhibánál?!?!? LÓÓÓÓÁL!

    Megsúgom, hozzáértő fejlesztő mit használ: Virtual Server (vagy bármilyen más virtualizáció). Mindenki más meg csak gányolgat csendben...
  • GregSB
    #187
    Én nem tudok hasonlóan nyilatkozni sajnos. Feltettem a Win7 betat, és rá egy hétre elkezdett fagyogatni. Felraktam egy csomó programot rá, úgyhogy nem tudom mi okozhatta, de a végén már úgy szétfagyott rendszeresen hogy csak erőltetett leállítással tudtam lekapcsolni a gépet. Én csak ezért váltottam vissza Vista-ra, egyébként meghagytam volna fő rendszernek én is mert nagyon tetszett.
  • Count Adyn
    #186
    tesco gazdaságos hsz: Szerintem is #144
  • karajjj
    #185
    az egyetemtől úgyis kapok majd ingyen asszem, azt kivárom :D
  • L7wy
    #184
    A Windows 7 egy álom Vistához képest, de próbáld ki!!! Én főrendszerként használom, és eddig egyetlen olyan hiba sem volt benne ami miatt le kellett volna mondanom róla (és még csak BÉTA)
  • MerlinW
    #183
    Arra jó. De van aki dolgozik vele:) Egyébként mint írtam nem a Vista mivoltával van baj, hanem magával a koncepcióval. Sok pénzért eladtak a világnak egy kicsinosított XP-t, minimálist fejlődéssel.
  • karajjj
    #182
    amúgy mért várja mindenki úgy ezt a hetest, mint a messiást? :D
    jó vista után megértem valamennyire, de mióta kijött az sp1 és megvettem az új gépet, azóta nekem még gondom nem igazán volt a vistával :D (igaz azt a gépet szinte csak játékra, photoshopra és fimnézésre használom)
  • Hellhammer
    #181
    Ja amúgy amin meglepődtem az az volt, hogy a Windows 7-et fel tudtam faragni egy P3 900 Mhz-es gépre amiben 512MB ram van meg intel 815-ös grafikus chip. Kellett vele trükközni, de legalább megoldható volt az amit a Vista nem volt hajlandó meglépni. Viszonylag gyorsan is ment, de a hálózati chippel (3com) nem volt kibékülve, úgyhogy nem maradt fenn a gépen. Szal ha nem bassza valami miatt el a Microsoft, akkor teljesen jó oprendszert adnak majd ki megint.
  • Hellhammer
    #180
    Amúgy eleinte én is hackintosh-ban gondolkoztam, de átnéztem az alaktrészárakat meg pár használt mac-es hirdetést, és inkább az eredeti mac mellett döntöttem. Nem vagyok nagy tejesítményhajhász, a barebone pc-m is 4 éves már, szal elég olcsón sikerült megoldanom a dolgot. Utolsó szériás G4-esek elég olcsón mennek, és sztem teljesítményben egy átlag felhasználásra elegendőek. De lehet találni jó árban G5-ös imac-eket is, vagy 120-140 körül coreduo-s macbookokat is.
  • Hellhammer
    #179
    Na de arra írtam azt, hogy lusta vagyok automatikus mentéssel baszkódni, pedig elég faszán meg lehet csinálni :) - melóhelyen olyan mentési rendet csináltunk a júzerek profiljait kiszolgáló szerveren, hogy 90 napra visszamenőleg akármelyik nap állapotát vissza lehetett állítani, szal a lehetőség adott, de mégsem érzek hozzá kellő késztetést, hogy otthon is megcsináljam.
    Amúgy tudnék még példákat sorolni, de nem akarom túlragozni a dolgot :)
  • MerlinW
    #178
    Ennyi:)
  • karajjj
    #177
    na ezt akartam énis mondani, csak nemtudtam ilyen szépen kifejezni magam :D
  • MerlinW
    #176
    Ha letöltesz egyet, van hozzá kilométeres info fájl, benne lépésről lépésre minden.

    Vagy olvasgatsz
    Ha utána is kérdésed van segítek, de nem szeretném leírni azt amit már leírtak mások:)

    Ha Mac-hez hasonló hardvert szeretnél összerámolni, annak utánakérdezek és megírom neked.
  • Hellhammer
    #175
    Tessék.
  • MerlinW
    #174
    "Azaz nekem az nem a régi, hogy az ikonjaimat, a hivatkozásaimat, a levelezésemet, a könyvjelzőimet mind-mind újra kell "csinálni""

    Pont ez a lényege, hogy nem kell:) Minden, azaz minden ugyanúgy ott lesz érintetlenül ahogy elmentetted. Amiket felsoroltál mind a rendszer partición van, ergo az visszaállítás után is ugyúgy ott lesz. A mail fiókok, levelek, a hivatkozásaid, a képernyőbeállításoktól kezdve a rendszerbeállításokig, driverekig minden, minden. Ezért híjják képfájlnak:)
  • PhilipMorris
    #173
    Az az OSX pc-re engem is érdekelne, le tudná valaki irni mi kell hozzá, hogysmint stb?
  • karajjj
    #172
    legutóbb én a külső tv-tunerrel szarakodtam 3 teljes délutánt, mire normálisan be tudtam varázsolni a képet és hangot... :D
    szóval átérzem a problémádat
  • Hellhammer
    #171
    Nem a régit kapod vissza, azt próbáltam magyarázni. Azaz nekem az nem a régi, hogy az ikonjaimat, a hivatkozásaimat, a levelezésemet, a könyvjelzőimet mind-mind újra kell "csinálni". Tudom lehet a feladatütemezőt is használni, hogy csináljon mentéseket, de egy átlag egypontnullás júzer azt sem tudja mi az. Én meg lusta vagyok meló után még otthon is szarozni vele (szerencsére azóta kivették már a feladataim közül a rendszergizdáskodást).
    Szal ne kelljen már azon paráznom egyfolytában, hogy mikor adja be az unalmast a windows.
    Még egy sztori: az audio interface-em firewire porton keresztül kommunikál a géppel, elvileg kaphatná azon is a kraftot, de sajna nem túl stabil a gépem leadott teljesítménye, így inkább külső tápegységet használok hozzá. Na egyszer történt meg, hogy elfelejetettem bedugni a tápot mielőtt rákötöttem a gépre. Windows meghülyül, kifagy. Újraindítottam (előtte azért bedugtam az interface tápegységét) és a profilom totál szétkúródva, be sem lehetett vele lépni. Ráment egy napom mire visszaállítottam.
    Remélem azért körvonalazódik, hogy miért írtam azt, hoy meguntam a windows nyűgjeit. Fasza rendszer nagyon, tényleg eléggé kiforrotta magát az évek alatt, de olyan hibái vannak, amiket már nem tudok tolerálni. Régebben nekem is szórakoztató volt a rendszert buherálni, telepítgetni, próbálgatni ezt-azt, újratelepíteni, programokat tesztelgetni stb.
    Ez az idő már emúlt, azt szeretném ha hazamegyek, bekapcsolom a gépet és az esetek 99,9%-ában tudjak azzal foglalkozni, amit beterveztem aznapra. Nálam itt bukott el a windows.
  • MerlinW
    #170
    Na, mire begépeltem, túl lett tárgyalva:)
  • MerlinW
    #169
    Két megoldás van: egyik hogy rendszeresen készítesz ghost mentéseket a másik, hogy veszel egy nagy vinyot és a komplett lemez/lemezeket mented, nem partíciónként. Elég komolyan tömörít, 1TB-s lemezről készít egy 5-600GB-os képfájlt.

    De ott van még a raid-es tükör megoldás is. Pusztán igény kérdése a dolog:)

    Egyébként Ghost-os visszaállítás után semmi baja nem lesz a profilodnak, csupán a kép készítése óta telepített programok nem lesznek meg. A másik partición levők pedig nem mind lesznek aktívak (azok legalábbis, amelyek írnak a rendszer particióra - fájl vagy registry szinten).

    Tehát annyira nem gáz a helyzet:) Ghost és a hasonló programok bitenként mentik a komplett lemezt, MBR-t, stb (ezáltal ugye OS független a dolog, Ghost lekakilja mi van a lemezen). A visszaállítási ugyanígy. Függőség pedig pont annyi marad, mint amennyi volt akkor, mikor mentettél.
  • karajjj
    #168
    akkor nemszóltam :D
    én suliba találkoztam vele először a vérpistikék miatt, akinek fontosabb a CS a delphinél :D
  • Hellhammer
    #167
    Tudom mit csinál a ghost, a cégünknél rendszeresen használva volt a Gizikék miatt, csak költői kérdés volt :D
  • karajjj
    #166
    nemtudom ebben mi az új lakás, ha a régit kapod vissza :D
  • karajjj
    #165
    a ghost csinál egy kép fájlt a kiválasztott partícióról egy másik partícióra(ajánlott szűz windowsról csinálni, amikor feltettél rá mindent), ami ha beszarik a windows, akkor csak pár kattintés meg újraindítás és a képfájllal felülírja a partíciód jelenlegi állapotát, tehát pontosan azt az álapotot kapod vissza, ami a képfájl készítésénél volt mint pl a mindenféle linkelős ikonok az asztalon
  • Hellhammer
    #164
    A Norton Ghost tud olyat is, hogy többszáz különfle plugin aktiválását és beregisztrálását elvégzi, megadja, hogy a hol találja meg a hangmintakönyvtárakat meg hasonlók? Nem a windows telepítése a sok idő, mert az kb fél óra, hanem a megszokott munkakörnyezet újbóli kialakítása.

    Mindenféle linkelős ikonok az asztalon, itt-ott megtalálható dolgok, amiket nem mentesz le jó esetben ghost-al, de ha le is mented a profilodat, akkor semmi nem garantálja azt, hogy azt visszallítva nem borul-e meg tőle a win. Amúgy SP2 óta az XP az egyik legstabilabb oprendszer ha odafigyel rá kicsit az ember, de sajnos alapvető koncepciók vannak elhibázva benne, így ha beüt a gebasz, akkor csinálhatsz akármit, gáz van. Szal jöhet az újratelepítés és az utána következő "berendezkedés" Kicsit arra hasonlít nekem a Ghost-os megoldás, mintha új lakásba költözél, és viszed a régi bútoraid. Ott van minden, de mégis kell idő mire belakod az új környezeted is.

    Csak 1 példa: a win-es pc-m egy shuttle xpc barebone gép (tényleg nem akar valaki venni egy ilyen kis csöppséget? - eladnám :)). Szal ezen van 2 db vga kimenet és egy s-video kimenet is, faszán belőttem mindent, elsődleges-másodlagos megjelenítő, színház mód satöbbi. Egyszer történt, hogy nem volt bedugva a vga-ba a monitor, és úgy kapcsoltam be a gépet. A windows magától szétbarmolt mindent, pár órába beletelt mire rájöttem, hogy hogyan kéne visszallítani úgy hogy normálisan működjön megint.

    Na történt egy olyan, hogy elvittem otthonról a gépet, mert egy buliban az szolgáltatta a zenét. Bekapcs, se kép, se hang. Csökkentett mód. Megy. Normál mód: semmi. VGA mód: megy. Új profil létrehozása: nem segít. Majd egy óra pöcsölés (kb. 4-en próbáltunk rájönni mi a franc van, köztük olyan srác is, aki jópár éve számtech boltban szervízes) után annyiban maradtunk, hogy 640x480-as felbontásban működött. Hazahoztam a gépet összerakom és szar itt is. Már épp állítottam volna bele a baltát, amikor észrevettem hogy egy kábel nincs még bedugva, az s-video cucc a tv-ből. Bedugtam azt is, és minden helyreállt. Azóta sem jöttem rá a megoldásra pedig utánanéztem, hogy mi a farncért nem hajandó a vga kimenetet elsődlegesre beállítani és normális felbontásokat is engedélyezni akkor ha nincs bedugva az s-video kábel. És mindez úgy, hogy nem vírus, nem rossz program, nem rendszerbuherlás okozta, hanem az, hogy a vga kimenetre nem volt monitor téve és a windows megpróbált "gondolkozni" helyettem.
    Na ezek után hiába lenne nekem egy image fileom a helyes windows-ról, attó még le kellene mentenem a teljes profilom meg minden szarságot amit összehoztam vagy 1 év alatt, és kb 2 nap lenne mire a végére érnék.

    Amúgy el nem tudom képzelni (azaz sajna el tudom képzelni, sőt tapasztaltam is), hogy egy átlag Gizike mit tudna művelni egy windows-os pc-vel, annyi helyen lehet elkúrni a rendszert :)
  • karajjj
    #163
    az ubuntu vagy a suse a jobb otthoni felhasználásra és webszerkesztésre(főleg php)
  • MerlinW
    #162
    Az bizony egy igen hasznos találmány.
  • Hellhammer
    #161
    Nemtom mi lehetett a gond vele. Amúgy teljesen jól működött, csak szép fokozatosan elkezdett lassulni az egész, nem tudtam rájönni miért. Kicsit túrtam a netet és azt találtam, hogy valamit elbaszarintottak nemtommiben (jó szakszerű vagyok :)) és ezért bizonyos esetekben lassulás tapasztalható, és erre nincs orvosság :(
  • karajjj
    #160
    annyit tennék hozzá, hogy kitalálták már a norton ghostot, amivel a windows újratelepítése kb 5 perc
  • MerlinW
    #159
    Semmi bajom a kommenttel, az Ubuntushoz annyit, hogy alap (3rd party repok nélkül) Ubuntu csak security update-eket frissít. Szoftver verziófrissítés csak dist-upgrade módban történik. Tehát sima stable uprgade-től nem lassulhat a rendszer. Lassan 4 éve használok Ubuntut, nem találkoztam még ilyennel.

    Persze a technika ördöge mindenhol ott van, én csak azt mondom, ez nem általános/jellemző dolog, ez ne ijesszen el senkit.
  • Hellhammer
    #158
    "Win: átlagusereknek, pc-gamereknek, ill gépet normálisan kihasználni akaróknak
    Linux: szgéppel komolyabban foglalkozóknak, programozóknak
    OSX: amcsi 10 éves kislányoknak, szgép analfabétáknak"

    Lolmá bazmeg. Betolnék magamról egy fotót, akkor nem egészen 10 éves kislányfejet látnál :) A windowsra mondod, hogy a gépet normálisan kihasználóknak való? Mire használja ki normálisan?

    Unokaöcsém szinte hetente keres, hogy éppen mi fosta össze magát a gépén, és mit kezdjen vele, az aztán marha nagy kihasználás (jó mondjuk hozzteszem, hogy nem nagyon ért a számítástechnikához, csak rally játékokat tol rajta, meg netezik :)).

    Anyámnak feltettem egy linuxot, amiben volt kb. 3 ikon, böngészik vele, email-t nézett meg skype-ot használ. Befosott a vinyó, XP-t tettem fel. 2 nap múlva követelte vissza a linuxot (pedig ugyanúgy kitettem neki ugyaazt a 3 ikont).

    Feleségem notiján Ubntu volt. Könyvelésre használta, dos-os könyvelőprogram kis pöcsölés után gond nélkül ment. Egy idő után (nemtom melyik frissítés után) egyre fosabbul ment az egész. Lassú volt, nem akartak menni bizonyos funkciók (sleep, képernyő fényerő, fülhallgató kimenet). Tettem a notijába 2 giga ramot, feltoltam rá a Vistát neki próbaképp (ja a dos-os könyvelő progi nem megy csak virtuális gépen, szal ez ordenáré ebaszott dolog valahogy), most 1 hónap után azt mondja, hogy soha többet ubuntu neki.

    Melóban programokat fejlesztek xp-n és unix-on vegyesen Oracle környezetben, ezt nem nagyon tudnám elképzelni más os kombón. Otthon zenék keverésére használom a gépet (nem elektro gagyi zenéket csinálok, hanem élő hangszeres zenekarok felvételeit készítem). Volt külön pc rá, ami netre sem volt kötve. Valamiért a windows úgy gondolta, hogy 4-6 havonta rátör az unatkozás, és elszórakoztat különféle rendszer-összeomlásokkal meg hasonlókkal. Marha nagy élmény újratelepíteni az összes programot, plugint satöbbit.

    Meguntam, vettem egy mac-et (nem a legújabb cucc, G4-es dulprocis powermac, kb annyiba fájt mint egy közepes videókártya ára). Az OSX-nek szinte alig van betanulási időszaka, téyleg eléggé felhasználóbarát, de azért van pár ordenáré nagy faszság benne. Mindenesetre valahogy gördülékenyebben megy a keverés rajta, nincsenek mindenféle rejtélyes hibák és satöbbi. Ja ami eéggé meggyőző volt az a Tiger-ről Leopard-ra frissítés. A teepítés végén megkérdezte, hogy a programjaimat és egyéb dolgaimat akarom-e áthozni. Igen. Ezután _minden_ programom, pluginem, projectem egyéb faszságaim megmaradtak és gond nélkül működtek tovább (egy XP -> Vista upgrade-él ez elképzelhetetlen).

    Szal gondold már át légyszíves ezt a felsorolást mégegyszer.

    Ui: aki azt mondja, hogy irodai munkára Windows az Office miatt, az mondja már meg, hogy win alá van már Microsoft Office 2008 vagy még 2007-nél tartanak? OSX alatt van 2008-as verzió.
  • karajjj
    #157
    köszi, utánaolvasok
  • edios
    #156


    Ennél többet már nem is igen lehet mondani a témáról. Mac fetisiszta zombik viszont mindenre ugranak, ami nem Jobs istenítés, szóval érdemes vigyázni, hogy fejezi ki magát az ember