137
  • tomcsa4
    #57
    messze*

    Ja és nem mindegyik fejlesztőcég áll olyan szoros kapcsolatban a microsofttal, ohg esetleg előre tudják, nem lesz 32 bites valamelyik OSből. Persze ha már most elmondják, talán meg is csinálják (win7 utód). De ez is csak talán.
  • tomcsa4
    #56
    mrzool 52. hsben leírta azt ,amit én is érzek. Mesze nem az OS miatt vesznek gépet az emberek. Ha nem jött volna ki a Vista, a hardver árak akkor is így csökkentek volna, ebben biztos vagyok. Meg lásd, elég sok helyen olvasom, hogy ilyen meg olyan négymagos/istentudja milyen VGA/meg memória van a gépben és XP-t használ. Szóval a gondolatmeneted már itt hibás.

    Másik: tegyük fel, hogy nem lesz Win7-ből 32 bites. De a készülő játékok 32 bitesek lesznek és nem állnak át megírni újra 64 bitre, ergo még 1-2 évig feleslegesen van 64 bites rendszered, ha játszani stb (egy alkalmazást) szeretnél futtatni.
  • FefeeX
    #55
    mrzool jól összefogta a dolgot, így csak kiegészítgetem picit.
    Amit írsz az baromság. Erőforrásigényt megnövelte? Alapvetően nem. Ha kell az aero akkor jah. Nade addig meg akkor kellett erőforrás ha Windowblinds és hasonló csinosító programokat használtál ugyanarra a célra. Tudod, van beállítás a winben teljesítményre és kinézetre is... Ha a szar géppel akarod a szépet, kb lesz*phatod magad, mert ez a lényeg. Hozod a linuxot? Használtad már? Ott ugyan ezeket a dolgokat sz@rrá optimalizálják, de a driverek sokszor sz@rok, a beállítás nehézkes, hosszadalmas stb. Amennyi pozitívuma van ugyanannyi negatív is... És ott sem csinálnak a kutyából szalonnát, ha lassú a géped, bár nem ugyanannyira de ott is lassú lesz.
  • torcipepe
    #54
    ez egy jó ötlet tőlük. felesleges volna olyan gépekre kiadni a további windowsokat, amik el sem bírják. már a win7-nél is kérdéses, miért adnak ki 32 bites példányt. 32 bites rendszerekre a legtökéletesebb az XP.
  • tmisi
    #53
    Azért ki lehet velük b@szni. Persze nem a mezei júzer, hanem a tapasztaltabb. Lekapcsolsz minden aero meg egyéb dolgot, klasszikus windows skinre. Vagy legalább XP kékre.
    Az automata indításnál kilősz minden felesleges vackot (futtatás>msconfig, de pl. a CCleaner ki is tudja törölni!).
    Takarítasz + töredezettség-mentesítesz (de imádom ezt a szót...).
    Felesleges szolgáltatások lekapcsolása.
    stb.
    Eredmény: + teljesítmény.

    Én a mostani gépem mellett egy kissé buherált XP-t használok PIII-as procival és 256MB RAM-mal netezésre. Egy NOD32 fut rezidensen semmi más.
    Sőt kipróbáltam 128 MB memóriáva és alig lassult. Tud a Windows gazdálkodni, ha kell. De ha van elég erőforrás, felemészt belőle amit tud...
  • mrzool
    #52
    Ez szerintem hülyeség. Te pl. miért veszel új gépet?

    Nekem a mai napig működik a 7 éves masinám (azon persze csak XP van), de nem használom, mert nem tudok rajta pl. HD-s filmeket nézni (nem egy biznisz felhasználás, de hát megkedveltem a minőséget. Ez van.) A munkámat tökéletesen el tudnám végezni azon is (igaz lassabban, mert magában GÉPBEN nincs kraft, ez nem oprendszerfüggő). Hát nekem megérte, hogy szinte fillérekért vettem egy átlagos mai gépet, ami nemcsak, hogy röhögve viszi a 1080p-t, de a munkámhoz szükséges programokkal is sokkal gyorsabban tudok dolgozni. De vehetnék pl. egy most számomra aktuális lakberendező szoftvert, nos inkább futtatom a kétmagos 4giga memóriás gépemen, mint a régin. Mert lefosom magasról, hogy mi van alatta, működjön használható időben! Az pedig, hogy ezen most épp Win7 fut, az egy sokadlagos dolog.

    De példálózhatnék a gémerekkel, akik általában szintén nem azért vesznek új vasat, hogy a legújabb oprendszer elfusson rajta, hanem azért, hogy a ... (fogalmam sincs milyen játékok vannak ma, helyettesítsetek be vmit) 100 fps helyett 110-zel menjen, mert ők arra élveznek. Számos analógiát lehetne találni...

    Szóval aki szerint maga az oprendszer drive-olja a hardvervásárlásokat, az szerintem durván el van tévedve. Ez persze magánvélemény...
  • torreadorz
    #51
    Érdekesen figyelem ezt a vitát. Igy kivülről szemlélve megállapithatom hogy a microsoft stratégiája mint mindig most is kiválóan bevált.
    Hisz miről is beszélünk? A microsoft időről időre kiad egy új operációs rendszert aminek a rendszerigénye az egekben van. Nyilván bejönnek új funkciók is de azért az alternativák alapján (már aki nem csak windowst ismert) könnyen leszürhető a microsoft mindezeket igyekszik úgy megalkotni hogy minnél nagyobb gépigénye legyen (más platformok alatt ugyanez funkciók általában jóval kisebb erőforrásigényüek).

    Miután az erőforrásigényt ilyen módon jól megnövelte, önelégülten figyeli, amint a sok okostoni egymást győzködje hogy a másik vegyen új és nagyobb hardware-t amire jó részt csak azért van szükség mert az oprendszernek ekkora az igénye de ezt tulképpen az okostonik már el is felejtették. Ismét csak dicsérni tudom a microsoft marketingjét.
    Természetesen vannak emberek akik hétköznap városokat modelleznek vagy terveznek igy nagy a gépigényük, de ez az összefelhasználók számában valószinüleg csak milliomod részek.
    A lényeg az hogy valójában igy a microsoft szépen lassan eléri hogy vedd meg azt a gépet amekkora kapacitásúval régebben városokat terveztek és amely ma már semmi másra nem elég mint hogy futassa az oprendszert. Ha valaki nem értené, akkor arról beszélek hogy a mostani ász gépeitek (c2duo, 8 giga ram stb) néhány év múlva már arra sem lesz elég az akkori windows feltelepüljön rá, vagy max egy notepad fog futni rajta, miközben a felhasználási területe marad ugyanaz (internet,office, msn, média lejátszás). Természetesen ezt a sok okostoni nem veszi észre és majd bőszen megmagyarázzák hogy azért kell 128 bites gépet venni hogy jobban menjen rajta a passziánsz.
  • mrzool
    #50
    "Zool az király játék volt :)"

    Jah, onnan a nickem.:))))) Jó rég is volt...
  • FefeeX
    #49
    Így hogy mondod és másodszorra olvasom a HSZ-eit, lehet hogy igazad van :)

    mrzool: azért nem utolsó a dizájn sem, de sajna linux ide vagy oda, hiába szép, még mindig nem átlagfelhasználónak való, max azután, hogy egy tényleg erősen hozzáértő ember (nem önjelölt idióta) beállít mindent, és megmutatja mit szabad és mit nem... :) (Zool az király játék volt :) )
  • FefeeX
    #48
    Nem vagyok messze sem linux ellenes, sokat is használtam/om az Ubu-t, de próbáltad már így beállítani a felületet? :) Egyébként meg ha sikerül is, elég fárasztó és hányingergyártó lesz egy idő után. Vista ezzel szemben szolidan szép (annak ellenére, hogy ha komolyan használni is akarod így a géped akkor min. 4gb ram) és nem kell órákat sz@rozni a beállításaival... Ha meg "pörgő menü" kell alulra (vagy nem alulra) --> objectdock.

    Sajna a részletes testreszabás linux alatt, új felhasználóknak még mindig kínszenvedés...
  • NintendoGC
    #47
    Mit gondolsz.. gettoharcos2 nicknév alatt na vajon ki(ki) huszárkodik?
  • mrzool
    #46
    Megint csak magadból indulsz ki. Én nem gyönyörködöm egy oprendszerben, hanem használom a munkámhoz.

    Amellett pedig, hogy nem Vistát használok, hadd jegyezzem meg, hogy Zune-ömön lévő játékoknál bonyolultabb cuccot már évek óta nem láttam. De hát nyilván neked, mint gémernek és 'UI csodáló' embernek nehéz elmagyarázni, hogy vannak, akik dolgoznak a gépükön, és az általad oly fontosnak tartott feature-ök csak sokadlagos sallangok...
  • gettoharcos2
    #45
    mondod ezt te, aki a visztáját csak a DirectX 10.0-es játékok miatt tartja...

    (merthogy mi más miatt is tartaná, mert amint az alábbi példa is mutatja gyönyörködni nem nagyon lehet benne egy compiz/beryll-es linuxhoz képest )

  • FefeeX
    #44
    nem is látom hogy írt volna :P
  • NintendoGC
    #43
    vajon kiki már megint hülye vagy!
  • FefeeX
    #42
    Hát igen, szépen lassan, de mindenki számára bizonyos lesz (remélem - nem mindenki képes felfogni sajnos, inkább a saját igazát látja bizonyítottnak) hogy a 32 bit csak 4 giga memóriát tud címezni összesen, mert ugye ez 2^32=4294967296kB memóriát jelent. A trükközés nem a 32 bittel megy, hanem ahogy te is írtad, 36 bites lesz a memóriakezelés (ami ugye nem kis mérettel toldja meg a lehetőségeket - de ezzel sokkal lassabb is lesz a rendszer)

    Arról nem is szóltunk, hogy a címzésben nem csak a gép memóriája, de a VGA adott esetben 2Gb memója, a cachek stb is beletartoznak, tehát lehe az is hogy csak 1,5Gb memó marad címezhető a fizikai memóriából... :)

    Az egyetlen tényleges, hátrányok nélküli (illetve a 64bites ati driveren kívül) megoldás a 64 bit. Ez nem trükközés az eladásokra, aki most vesz Wint, annak is kicserélik 64bitre...

    Arty:
    persze, ha nem készítene Win7 32-t akkor jönnének az emberek, hogy az ő gépén nem indul el az új win, és hogy de szar... Főleg a magyar társadalmat ismerve, itt főleg sok az ilyen barom, és mekkora felháborodás lenne (pedig nem kevés ember van aki új wint akar használni a régi szar gépén, legerősebb példának a fórum réme, nevet nem írok, de az igét 2 166MMX-el hírdeti...)
  • Turdus
    #41
    +1

    Annyit azért megjegyeznék, hogy több memóriamodellt is javasolnak 64 bitre, és a 4G-s modellhez azt írták: "a leggyorsabb, általános hétköznapi feladatok ellátására leginkább megfelelő".
    doksi (pdf)
  • A1274815
    #40
    "Az xp eseten egyszeruen azert el a limit, mert a 36 bites kiterjesztett cimzest nem kapcsoltak be."

    Viszont elérhető az ntkrnlpa.exe valamint ntkrpamp.exe /PAE boot.ini optcióval. Nekem előőszőr a PAE 64 bites procin kezdett el működni, legalább is az XP telepítője ott kapcsolta először be automatikusan, pedig volt P3-asom is XP-vel.
  • A1274815
    #39
    "Hatranya, hogy valamivel lassabb mint a hagyomanyos 32 bites es egy 32 bites program tovabbra sem lathat tobbet mint eddig."

    Address Windowing Extension

    Inkább úgy helyes, hogy 32 bites program, továbbra sem képes egyszerre több memóriát kezelni, mint eddig, de többet képes kezelni trükközésekkel.
  • kvp
    #38
    "128Gb RAM 32 bites x86-tal? Az MS kamuzik szerintem, nincs olyan hardware ami erre kepes."

    A PII-esek ota 36 bites a cimvezetek, tehat 2^36=64GB ramot tudnak kezelni. Ebbol egy szegmentalast nem hasznalo 32 bites program maximum 2-3.5 GB-ot lathat egyszerre windows alatt. Alternativ operacios rendszerek fel tudnak menni 4KB hijan 4GB-ig.

    Az xp eseten egyszeruen azert el a limit, mert a 36 bites kiterjesztett cimzest nem kapcsoltak be. Az oka, hogy csak akkor er valamit, ha tobb egymastol fuggetlen program fut a gepen egyszerre, ami inkabb a szerverekre igaz.

    Az uj x86-64 mar 48 bites cimrendszerrel rendelkezik, tehat itt egy program akar 2^47 byte-nyi ram-ot is lathat egyszerre az uj windows-ok alatt (windows xp64-tol folfele, tehat nem kell hozza vista vagy win7).

    "És hogy használod azt a 8 giga ramot? Logikailag felosztva? Mert úgy a Win 95 is képes talán."

    A win95 meg nem, viszont a windows 2000 szerver ota tamogatott a 36 bites cimzesu uzemmod. Hatranya, hogy valamivel lassabb mint a hagyomanyos 32 bites es egy 32 bites program tovabbra sem lathat tobbet mint eddig. (webszervernel vagy adatbazisnal viszont jol jon)
  • tomcsa4
    #37
    És hogy használod azt a 8 giga ramot? Logikailag felosztva? Mert úgy a Win 95 is képes talán.
  • floatr
    #36
    Szép. 5 év múlva majd a ms azt fogja mondani, hogy ők találták fel a 64bitet :)
  • Mynet
    #35
    Én ezt nem értem... Van egy szerverem: C2Q Q6600, 8Gb DDR2... 32 bites Debian fut rajta, mégis látja és használja is a 8Gb ram-ot.

    Tuti, hogy ez is MS féle korlátozás csak. Linux miért tudja, ha MS nem tudja? Jah bocsi, MS miért tudja 2003 Server R2 óta 32bit a több, mint 4Gb-ot?

    Mert ott piacot nyer vele, asztali fronton meg bevételt nyer, ha lecserélteti veled az oprendszert.
  • mrzool
    #34
    Mondod ezt te, aki csak az ablakok animálását figyelgeti, mivel a UI-t tartja egy OS legfőbb jellemzőjének... LOL.
  • Sanyix
    #33
    aki sír hogy régi a gépe az ne használjon új os-t... bazeg szaré hugyé lehet venni 64bites rendszer, aztán meg nehogymár ragaszkodjatok már a gagyi péntiűm 4-hez, ha már képesek voltatok megvenni anno...

    aki meg ragaszkodik a régi géphez, nem kell os-t újítania ennyi. Vagy használhat linuxt, szorszból lehet 32bites is fordítani... még valameddig.

    64bit meg kell, nem hülye trükközés a címzéssel, hanem 64bit. Amúgy is, bizonyos számolgatásoknál jelentősen gyorsabb lehetne... Egyáltalán úgy hülyeség ma már 32bites rendszert kiadni.
  • Rexhawk
    #32
    a 64bit nem csak azt jelenti hogy 4gigánál több memóriát foglalhatsz, hanem más különbségek is vannak a 2 architektúra közt
  • gettoharcos2
    #31
    már ne is haragudj, de nem nézem ki belőle hogy "dolgozik" a gépen.. sztem csak a Doom2-t akarja végre rendesen , folyamatosan lefuttatni, és azért kell neki a 4 giga ram, mert eddig a sok idijóta vírusa miatt eddig nem futott neki rendesen
  • A1274815
    #30
    Azt viszont jegyezzük meg hozzá, hogy 64bites proci kell hozzá. A 32 bitesnek egyszerűen nincs annyí címvezetéke. A trükk pedig az, hogy 4kB-os lap méret helyett nagyobat használnak, így 32 bittel és virtuális címleképzéssel több, mint 4GB elérhető, természetsen egy 32 bites process most se tud többet használni. Illetve Win3.x-hez hasonló trükkös memória foglalásokkal tud.
  • arty
    #29
    Az MS az idióta, hogy a win7-ből egyáltalán készit 32bitest.

    Önmaga a legnagyobb gát a fejlődésben :(
  • yvorl
    #28
    Bocs, 25-nek ment
  • yvorl
    #27
    Elolvastad a hozzászólásokat a belinkelt oldalon? Mert én úgy látom csak arról szólnak hogy nem működik a dolog...
  • turul16
    #26
    Kereszt kerdes: ket 1024+ bites szamot ossze szorozni hanyszor gyorsabb ugyan olyan orajel mellett, 32 helyett 64 bites renszert hasznalva ?

    128Gb RAM 32 bites x86-tal? Az MS kamuzik szerintem, nincs olyan hardware ami erre kepes.
  • mcganyol
    #25
    azért 32biten is lehet nagyobb memóriát megcímezni. a windózban asszem pae-nak azaz, physical address extension-nek hívják.
    szóval ez egy kicsit marketing szagú dolog már megint.
    akik itt istenítik a 64bitet, gyanítóm nem igazán látják a különbséget a két rendszer között.

    az egyetlen valós korlát a 32biten, hogy egy(!) szál nem tud 4gb-nál nagyobb memóriatartományt használni. tehát itt nem arról beszélünk, hogy az oprendszer, meg minden, hanem hogy egy program...
    a többi csak az őstermelő látáskárosítása.(aka. parasztvakítás)

    mielött valaki elkezd flame-lni, igen valóban jobb a 64bit, de pillanatnyilag még mesterségesen is nehéz rá desktop fronton igényt generálni (pl xp alapból nem használja a pae-t).
    a kiszolgálók az meg más téma (az alfa amúgy már '96-ban 64bites volt ha jól rémlik)

    ps.: mikroszoft lista
    itt remekül látszik, hogy az xp-ben egy MESTERSÉGES korlát a 4gb, az ott feltüntetett többi oprendszer is 32bites. registry hackel (ha elhiteted az xp-dről, hogy ő pl. 2003szerver) máris látsz 128gb ramot.

    ps2.: 32bites vista 4GB+, howto
  • PetiX87
    #24
    akinek meg régi gépe fogadja már el, hogy nem mennek rajta a legujabb dolgok vagy lassan.
    szép is lenne mondjuk ha még mindig fejlesztenének mindent dosra is
  • PetiX87
    #23
    végre
    #11: ott az igazság
  • M0rph3u5
    #22
    hülye vagy! hallottál már olyanról, h fejlesztés/alkotás? pl. egy várost lemodellezni, kompozitálni, fizikát számítani, ha annyit mondok neked, h én legutóbb csak egy 400MB-os modellel dolgoztam(textúrák nélkül). és az még csak a fájlméret volt. még nincs benne progi. plusz, ha két progi párhuzamosan használsz, mer szinkronban vannak egymással(combustion+3ds max) ne legyél már ilyen szűklátókörű!
  • fourgee
    #21
    Még nagyon régen minden szart letöltögettem, de a letöltött cuccok 5 százalékát talán ha használtam. Mindegyik lemezen, aztán később a kukában végezte. Akárhány "letöltővel" találkozom, mindenhol ez a helyzet. Tehát, a valós igényt így nem nagyon lehet lemérni.

    gettoharcos2: próbáltál már videót vágni, vagy csak Word-öt használsz, meg néhány játékot?
  • DjDano
    #20
    Istenem nem tök mindegy nektek hogy van 32 bites vagy nincs? Nézz meg egy letöltő oldalt, elenyésző a 64 bites Windowsok letöltési száma a 32 biteshez képest ami azt jelzi igencsak van rá igény!
  • gettoharcos2
    #19
    linuxon meg nyomnak izomból egy 32-es vagy 64-es változót kernelfordításkor és máris kész a 32 bites verzijó
  • gettoharcos2
    #18
    8 giga ram???

    az ilyenről 2 dolog jut az eszembe:

    az egyik, hogy egy sznob

    a másik meg az hogy nem lehet eléggé lamer a lúzer és akárhány hexabyte ram se elég a sok hülyeségéhez, meg a vírusainak