137
  • kvp
    #97
    "AWE uses physical nonpaged memory and window views of various portions of this physical memory within a 32-bit virtual address space"

    Ennek az elegansabb megoldasa a posix szabvanyban a memory mapped file. Ekkor a virtualis memoria kezelo donti el, hogy eppen hova teszi az adatokat, de egyszerre igy sem lehet bent az osszes lap, viszont cserebe tobb kisebb ablak is nyitva lehet. Igy mukodott a diablo-k memoriakezelese is. A memory mapped file-okkal az a gond, hogy ha tenyleg az osszes adat kellene egyszerre, akkor a programozonak nagyon maceras folyamatosan kovetni, hogy eppen mi van belapozva es valtogatni. (es meg lassu is) Ez az amiert a legtobb fejleszto ha teheti nem hasznalja a ps3-asok ppe-jeit, ahol az ablak merete max. 128KB lehetne. Amire rendesen megirna a programot cell-re, addigra a konkurencia mar regen kiadta xbox360-ra, wii-re es meg a pc-s es gameboy-os port is elkeszult. A win32 unix szeru lapos cimter strukturaja ezert is jott anno nagyon jol a fejlesztoknek, mivel sokkal egyszerubb modon tudtak mukodo programokat irni. Ezert is erdemes atallni 64 bites rendszerekre (47 bites user modu cimterrel), mivel igy sokkal egyszerubben lehet olyan programokat irni, amik tobb mint 4GB adattal zsonglorkodnek egyszerre. (pl. videovagas, jatekok, ipari 3D-s tervezes, vallalati adatbazisok, stb.)

    A masik alternativa volt meg a 16+32 bites, szegmentaciot hasznalo far pointer-ek hasznalata, amit 32 bites windows alatt mar csak a watcom c tamogatott (meg a kernel sem nagyon), tehat szinte soha nem hasznalta senki sem.

    Az x86-64 alapvetoen jot tett a pc vilagnak, mert megusztuk az architekuravaltast, ami eleg nagy kaoszt hozott volna mindenkinek.
  • Sosome
    #96
    Nah akkor szerzek egy ghostot megy egy 64bites home profot azt akkor belevágok. Jah és kösz a helpet és a türelmet
  • A1274815
    #95
    Ugyan az a serial jó mindkét változathoz, OEM esetén is.
  • Sanyix
    #94
    azzal az a szar, hogy nem látja a hálózati meghajtókat, legalábbis a dosos, na meg ezen kívül sincs benne hálózatra mentés.
  • Sosome
    #93
    Amúgy notihoz eredeti 32bites Vista Home Profot kaptam illetve csak serialt, de ha ugyanezt rakom fel 64bites verzióban akkor az megfogja enni a serialt amivel ezt aktiváltam?
  • Sanyix
    #92
    nekem semmi gond nem volt 64bites xp-vel sem, pedig nem egy játékkal játszottam rajta.
  • A1274815
    #91
    "Szóval a programok egyenként továbbra is [bizonyos beállításoktól függően] 2-3 GB-ot fognak használni,..."

    AWE

    "AWE solves this problem by allowing applications to directly address huge amounts of memory while continuing to use 32-bit pointers. AWE allows applications to have data caches larger than 4GB (where sufficient physical memory is present). AWE uses physical nonpaged memory and window views of various portions of this physical memory within a 32-bit virtual address space."
  • FefeeX
    #90
    Én erre Acronis Trueimage-t használok... :)

    Sosome: szerintem a V64 megér egy misét... :) Akár backupolással is... (Én is az általad leírtak miatt hanyagoltam sokáig a 64 bitet, de szerencsére a kíváncsiságom nagyobb volt)
  • dez
    #89
    Ghostot nem ismered? Rendszerpartíciókat (is) lehet vele backupolni.
  • Sosome
    #88
    A driverekkel nem volt gond csak a programokkal hogy végleges volt-e azt igazábol nem tudom csak kaptam havertól aztán kipróbáltam.
  • dez
    #87
    Szerintem rosszul. PAE = physical address extension. Aktiválja a +4 címbitet. Csak mivel a 32 bites programok 32 bites címeket használnak, picit trükközni kell: az egyes programokat másik 4 GB-os lapra teszi a rendszer, és taszkonként ennek megfelelően állítja azt a bizonyos új felső 4 címbitet.

    (Szóval a programok egyenként továbbra is [bizonyos beállításoktól függően] 2-3 GB-ot fognak használni, de több ilyen 2-3 gigát foglaló program is futhat egy időben.)
  • A1274815
    #86
    Végleges 64bites XP volt, vagy teszt verzió? Illetve mindenhez megvoltak a driverek?

    Mondjuk a 64bites XP-nek nem volt anyíra jó a kompatibilitása, mint a 64bites Vistanak.
  • A1274815
    #85
    -"GB ramot talál = -2GB ramot talál
  • Sosome
    #84
    Hát most lehet idíótának tartasz hogy itt ugrálok deh igazából idáig egyszer volt fenn az asztalimon 64 bites rendszer még annó (2-3éve) XP aztán akkor felbaszott hogy egyszerűen semmi program nem ment rajta aztán azóta vagyok ennyire szkeptikus ezzel a dologgal kapcsolatban aztán nem akarom feleslegen ledúrni a most jól karbantarott vistámat ugy hogy nem tom mit várhatok, mert ha modjuk tudnám hogy midnen programom futtni fog rajta akkor simán ujraraknám mert azért jobb a teljes kihasználtág. :P
  • dez
    #83
    Már hogy ne működne, éppen erre való. :) De egyébként a programok többsége enélkül is fut.
  • A1274815
    #82
    ""64bitVista + VitrualPC feltelepített 32bites oprendszerrel = Teljes memória kihasználtág + ami nem fut 64 bit alatt arra ott a VirtualPC....szvsz"

    Ez megoldás? "

    Megoldás, de nem jó. Felsleges, ez csak akkor kell, ha 16bites programot vagy DOS-os cuccot akarnál futtatni 64bites rendszer alatt. A 32bites Win32/POSIX programok futtatását megoldja a WoW64 alrendszer.

    Annyíban más mondjuk az eset, hogy 32bites rendszer alatt a 32bites program, ha csak nem jelzi a rendszernek 2GB-os korláttal rendelkezik (ha jelezte Server 2k3-ig 3GB-tal, Vistanál dínamikusan kernel által használattól függően 3+GB), míg 64bites rendszeren futtava 4GB-os korláttal (érdekes, hogy néhány olyan program is megkapja ezt amely nem jelezte, hogy képes felfogni 2GB-nál nagyobb memóriát), HL2 néha emiatt nem indul, mert -"GB ramot talál a gépben. Ilyen esetben viszont segít a Compatibilis mód kiválasztása.
  • tomcsa4
    #81
    De nem is az a baj. Kijavítják majd, nem probléma. De ez a beleolvasok a közepébe (mármint a beszélgetés közepébe, ezen cikknál most egész szépen vezetik fel a kommentelők a dolgokat), írok valami trágársággal fűszerezett baromságot csak azért, ohgy kitoljak valakivel féle, amúgy nagyon elterjedt stílust már unom.
  • FefeeX
    #80
    Írj majd ha találsz olyan programot, ami nem megy a 64bit Vista alatt... :) Már jó ideje az a fő rendszerem, és eredeti Heroes of M&M IV játékon kívül eddig még minden ment alatta (ott a 64bit, a defender, meg a securom másolásvédelem akad össze)
  • FefeeX
    #79
    Hát mondjuk érdekes stílusban írnak itt jópáran, az valóigaz... Főleg hogy legtöbben féligazsággal... :)
  • FefeeX
    #78
    Ő is írta már azt hogy:
    "Most ha jól számolom max 500mb ram amit nem tok kihasználni oprendszer miatt"

    szóval ezzel tisztában van, csak azzal nincs hogy milyen is a 64 bit. Egyébként nem ennyit nem tud használni, mert nem csak a VGA meg a RAM használ címzendő memót, hanem pl a cachek, szóval még kevesebb lesz az összesen. Minden esetre, nem véletlen használnak sokan notiban 2+1Gb ramot, mert ugyan nem veszít vele semmit ha nem tud használni 1 gigát, de feleslegesen akkor meg már nem érdemes benn lennie
  • tomcsa4
    #77
    A stílusáért fasz. Nem mindegy!
  • tomcsa4
    #76
    Ha jól olvastam a PAE a fizikai memóriát használja virtuális memóriaként? Ergo nem is fizikai címzést végez, hanem logikait. Vagy rosszul olvastam?
  • Sosome
    #75
    Jah tom deh irtam hogy ez annyira nem vág hátba hogy felrakjak egy 64bites vistát.
    Viszont olvastam egy érdekes hozzászólást amit idéztem is 68#-as hsz-omban, habár nem tom ez műkszik-e de ha igen akkor ez elgondolkodtató habár nem tom ez a virtual PC hogy műkszik.
  • FefeeX
    #74
    Hallod azért ennyire nem kéne taposni, a srác nem konkrétumokat írt, és ezt én is megírtam már neki normális hangnemben... Olyan ember aki sosem látott még 64bitet, csak terjedt hozzá a nép baromsága, ebben nem egyedül ő a hibás, és emiatt nem fasz...
  • dez
    #73
    Talán ahhoz kell az, amit a #30-asban írtak (oda tévesen).
  • dez
    #72
    "a fizikai memóriám VGA memóriával együtt 4,5GB, 32bites vistát kaptam hozzá."

    Akkor kapásból nem tudod kihasználni azt a 4GB (main) ramot, mert a VGA rammal (ami gondolom, 0.5GB) együtt kell beleférni a 4GB tárterületbe... (Hacsak nincs PAE hack, bár én még nem láttam működni.)
  • tomcsa4
    #71
    Gaboca76, te egy faszfej vagy ez nem vitás. (Gondolom egy buzi a pcdome-ról.)

    Ez a nem futnak a 32 bites programok 64 bites OS alatt érdekes vita. Hivatalosan a 32 bites Vista sem támogatja (figyelem, támogatja) a 16 bites folyamatokat (progrmaokat), de mégis futtatásra bírhatóak.

    Ez felveti azt, hogy a mostani 64 bites rendszerekben a 32 bites progrmaok futtatása meg van oldva, míg ha csak 64 bites programok lennének szerte a világon, akkor elképzelhető, ohgy egy régi játékhoz trükközni kell. (?) De leeht rosszul látom.

  • Molnibalage
    #70
    Ez úgy baromság ahogy van. Az XP először nálam egy PIII 500Mhz-es gépen volt fent. Most meg egy dual core gépen vam. Eh... Nem azért vettem új gépet, hogy XP fusson gyorsabban. Az már csak hab a tortán.
  • turul16
    #69
    64 Gb rengeteg OS kezel PAE -val.

    De itt 128 GB -rol van szo- PAE val. Az a kamu.
  • Sosome
    #68
    "64bitVista + VitrualPC feltelepített 32bites oprendszerrel = Teljes memória kihasználtág + ami nem fut 64 bit alatt arra ott a VirtualPC....szvsz"

    Ez megoldás?
  • FefeeX
    #67
    Nah ez a másik téveszme. Hogy a 32 bites szoftverek nem mennek a 64bites oprendszeren... Érdekes lenne akkor hogy játszom V64 alatt... Mikor ugye az előbb említetteken kívül nem nagyon van 64 bites játék... Ma már minden programból van olyan ami fut a 64bites rendszer alatt, holott maga a program többnyire egyik sem 64 bites...
  • Chocho
    #66
    Már itt az ideje...
  • Sosome
    #65
    Hát én saját felhasználás terén még nem látom értelmét átálni 64bit -re. Ősszel vettem egy HP pavilion-t Centrio2-es procival a fizikai memóriám VGA memóriával együtt 4,5GB, 32bites vistát kaptam hozzá. Olyan volumenű munkát mint pl filmvágás nem végzek rajta esetleg képszerkesztés médium szinten, deh ha van szabadidőm pl elég sokat nyomulok játékokkal, és elég sok köztük nem épp mai játék pl diablo2, vagy stronghold. Most ha jól számolom max 500mb ram amit nem tok kihasználni oprendszer miatt, az nekem nem jelent annyit hogy átáljak 64bitre és sok (Only 32 bit) szoftver és jaték használatát ezzel feladva. És sztem az átlagúzer ezen a véleményen van.
  • A1274815
    #64
    CrySis-ből és FarCry-ból van 64 bites, de a MADPS utasításonkívűl nem profitál belöle.
  • FefeeX
    #63
    Mondd te hol éltél eddig? 32bites program MAXIMÁLIS memória felhasználása 2^32 azaz 4Gigabyte (VGA memóval együtt pl), szóval nem annyit használ amennyit bír, legalábbis nem a kereten kívül. Azt hittem ez már elégszer el lett mondva hogy alap legyen.
    64 bites rendszer ez alá azért jó, mert én pl. WoW-ozok és közben játszom mást is (hiába, kevés időm van játszani, ki kell használni) és ALT-TAB promt működik. :) De egyelőre nincs komolyabb 64 bites játék. Tehát másra nem jó a 8Gb memó, szvsz egyelőre teljesen felesleges - 4 gigával én is teljesen jól megvagyok :) Majd persze lesz, meg alakul minden. A kulcsszó a majd, te pedig a multról beszéltél, meg a jelenről. (videó és képeditálás? mondj megint 64 bites szoftvert...)
  • Gaboca76
    #62
    Bocs de még nem a mostani játékok használják az is biztos. De tudhatnád minden program annyi memóriát használ amennyit bír...És hidd el lesznek olyan játékszoftverek amik kihasználják majd de a mulltbol is tudok mondani (Mec es játéko) némelyike ot van de az nem az én világom..
  • FefeeX
    #61
    Tudod miért? Mert a boltban megkérded mi az a 64bites? Azt mondja, áh az nem kell semmihez, sőt valamelyik még azt is mondja hogy az lassabb. Emellett dobozosban nem láttam még 64bitest sehol, meg OEM sem, csak úgy ha cserélteted MS-el... Szóval a sok hozzáértő boltos meg a tájékozatlan átlagjúzer aki visszafogja ezt... "Van olyan gép amin nem megy és tökéletes a 32bit is mindenre." amíg ilyen az átlag felfogás, nem is lesz változás... Ezért lenne jó rápirítani a népre, csak ha MS megcsinálja h csak 64bit, jóval korábbi bejelentés nélkül, az túl nagy presztízs veszteség... Meg kellett volna tennie jóval korábban? Igen. De ehhez be kell előre jelenteni, és nincs olyan rég az a pont, amikor a többségnek már 64bites rendszere van, szóval a technikai feltétel még nem állt elő eddig(ha a win7 csak 64 bites lenne, a presztízsvesztés elkerülése végett ezt 3 éve be kellett volna jelenteni --> amikor még csekély volt a júzerek 64bites rendszer hányada)
  • FefeeX
    #60
    8 giga memó max akkor jó, ha egyszerre több memóriazabáló folyamatot indítasz el, és mindegyik használ rengeteget, mert így lazán alt-tabolhatsz köztük. De kb ennyi egyelőre a pozitívum, mivel ugye a programok nagy többsége 32bites... Mutass egy 64 bites játékot ha már itt vagyunk és szerinted profitál belőle...
  • dez
    #59
    Ha nem csak pofáznának, akkor -- ha már csináltak belőle 32 bitest -- a Win7-ből is a 64 bites használatát ajánlanák elsősorban! De szerintem a legtöbben abból is a 32 biteset fogják használni, így aztán nem sok 64 bites program születik majd (a hétköznapiakból)...
  • Gaboca76
    #58
    tomcsa4 Bocsi de nincs igazad mert valakinek pont arra a memóriára van szüksége a munkájához pl" videó vágás ,renderelés, masziv párhuzamosítások stb"de melléksen a játékok is profitálnak belőle...Az meg csak hab a tortán hogy még jól is néz ki a szoftver akkor mit akarsz bizonyítani?
    Először gondolkozz mielőtt hülyeségeket írsz!
    10:0 ide hehehe!