6495
12149940121232355297.jpg
  • Irasidus
    Tudod mi az a metafóra?
  • overseer-7

Carl Sagan - Az öröklét peremén

érdekes dolgokról beszél.. az ősi 3500 éves szankszrit írásokban arról van szó, hogy milliárd évekkel ezelőtt jött létre a világunk egy kozmikus tojásból. Az istenek később jelentek meg az univerzumban. A világmindenség csupán egy isten ÁLMA. Aki 100 Brahma isteni év után álomtalan álomba oldja önmagát.. és a világmindenség vele együtt eloszlik.

Majd egy másik isteni évszázad után újra teremti önmagát.. és ismét álmodni kezdi hatalmas kozmikus álmát.
    Úgy tartották, hogy megszámlálhatatlan sok más világmindenség is létezik.. és mindegyiknek saját, kozmikus álmot álmodó istene van.
    Az ősi hindu kultúrának olyan hosszú időciklusaik voltak amivel milliárd éveket le tudtak írni.
    ..érdekes dolog, hogy tudtak a kozmoszról és az atomokról.

Síva kozmikus tánca: teremtés és pusztítás ciklusai.
    Síva szobor a CERN ben:

• overseer-7
    Előre tudtam, hogy lesz valami ilyesmi.
    Mindent meg lehet cáfolni és igazolni..és annak az ellenkezőjét is.

... Miért nem azt írtam, hogy nem létezik repülő fa*z.
    valaki biztosan megcáfolna és bemutatná, hogy pedig létezik..
  • overseer-7
    Az éjszaka nyugalma jó hatással van a képzeletemre.
  • Zephyr Retiring
    Ez tetszik. Érdekes elgondolás..
  • overseer-7
    Én úgy képzelem el az egészet, hogy a fizikai állandók ha változhatnának kedvünk szerint..
    a változtatás hatására úgy viselkedne a világ mint egy RÁDIÓ..

Ez itt már a HIT területe. De én abban hiszek, hogy ha mondjuk mint a rádiónál a tunerrel ahogy elhangoljuk mondjuk a planck állandó értékét..előbb egy kicsit megváltozik a világ..
    Hidegebbek, vagy egy kicsit melegebbek lesznek a dolgok.. mert változik a hősugárzás..
    Egy kicsit megváltozik az ég színe is.. vagy zöldesre..vagy lilásra.
    A nap több vagy kevesebb energiájú fotonokat sugároz.
    A napban a fúzió erősebb, vagy gyengébb intenzitású lesz.

Ha jobban eltekerjük.. kialszik a napban a fúzió..vagy felrobbanhat az egész mint egy szupernova.
    ha még jobban.. az elektronok már alacsony hőmérsékleteknél is leszakadhatnak a nukleonoktól.. és az egész világ elpárolog.

Úgy képzelem el, hogy ahogy lassan tekerjük a konstansok tunerjét.. előbb kicsit megváltozik a világ..ha még tovább tekerjük egy kicsit.. az egész világ fel is robbanhat mint egy óriási atombomba... , ha tovább tekerjük az állandó értékét talán az anyag is lebomlik és nem lesznek a protonok, neutronok.. csak szubatomos katyvasz lesz az egész világ.

Ahogy tovább tekerjük.. a zűrzavaros struktúra nélküli katyvasz.. szépen lassan kitisztul valamivé.
    Megjelenik valami más struktúra.. Talán úgy alakul a világ, hogy létrejön egy másfajta anyagszerkezet..
    Talán elektron helyett müont, vagy tau részecskét köt az elektrmágneses erő egy olyan nukleáris struktúrához amiben nem protonok és neutronok vannak, hanem más barionos részecskék.

Ilyen struktúrák a mi világunkban nem létezhetnek... ha valamit ebből mégis mesterségesen előállítunk.. a mi világunk fizikai tulajdonságai miatt ezek a szubatomos részecskék nagyon gyorsan átalakulnak, elbomlanak.

Más állandók mellett, lehet, hogy a protonok bomlanak le azonnal...viszont más stabil struktúrák jöhetnek létre.

És én elképzelhetőnek tartom azt, hogy létezhetnek olyan világok.. amik teljesen máshogy működnek.. de szerves és fejlődő folyamatok zajlanak benne. Az anyag más tulajdonságokkal bír.. a mi világunktól életerőén sokkal több féle halmazállapot is felvehet.
    Annyira mások lehetnek ezek a világok.. hogy el sem vagyunk képesek képzelni.

Még azt is elképzelhetőnek tartom, hogy létrejöhet olyan világ.. amiben NINCS ANYAG.
    Van helyette valami más.. az energia és az informáci struktúrákba szervezheti magát..
    annak analógiájára, ahogy a mi világunkban a molekulák felépülnek és a DNS az információt tárolja.
    Az idegen világokban is van EVOLÚCIÓ.. és az anyag nélküli világban elképzelhetetlen szintű folyamatok szerveződnek és zajlanak.. FEJLŐDNEK.

Még azt is elképzelhetőnek tartom, hogy pár ilyen idegen világba.. talán pár ezer..vagy pár száz ezer év múlva betekintést is nyerhetünk a technológiánk és a fejlett tudományunk segítségével MAJD.

Az elméletek szerint végtelen sok Membrán világ létezhet egymás mellett.. és a miénk csak egy a végtelen sok közül.
    .. Kitudja.. lehet, hogy isten létezik.Talán egy másik univerzumban ÉL.. valamilyen formában.. és óriási hatalma van.

Egyszerűen nem állíthatunk és tagadhatunk SEMMIT.
    Mert SEMMIT nem tudunk a világról.. pár dolgot már sejtünk.
    ..és talán egy millió év múlva már egy kicsit okosabbak leszünk.
  • overseer-7
    megint leírom más szavakkal..
    Nem tudhatjuk, hogy milyen világot, univerzumot kapun akkor, ha más kezdeti értékeket és más fizikai állandókat állítunk be.
    Ha lenne isten.. ő talán tudná.. vagy talán még ő sem.

Ha azt nézzük, hogy a fizikai állandóknak csak egy és kizárólagosan egy olyan kombinációja létezhet, amely támogatja az anyag megjelenését.. és az életet. Akkor megállapíthatjuk, hogy borzasztó pazarlóan működik a multiverzum.
    A multiverzum többi része..a többi világ, ha vannak.. elpazarolt próbálkozások.
    A semmibe veszett sötétség.

Még egyszer elmondom, hogy én abban hiszek, hogy más állandó értékek esetén is létrejöhetnek olyan világok amikben vannak folyamatok.. van fejlődés.
  • Zephyr Retiring
    Akkor vissza a témánkhoz. Legújabb híreink a földönkívüli élet lehetőségéről:

• Zephyr Retiring
  • Irasidus
    "Viszont más értékek esetén.. szerintem más féle szubatomos struktúrák jönnek létre.
    Az anyag más típusai.. jöhetnek létre."

Ez egy nagyon erős kijelentés. A valóság viszont éppen az, hogy csak nagyon szűk határok között jelennek meg az általad struktúráknak nevezett, valójában atomokat felépítő erők, amiből aztán bármi egyéb lehetséges. De kérlek mutass egy olyan tudományos munkát ami szerint neked igazad van. Köszi!

" de az információ képes megmaradni és fejlődni.. ami az élet egy bizonyos..más formáját jelenti."

Szerintem nézz utána, hogy fizikában mit jelent az információ. Mert így önmagában amit írsz, egyrészt halandzsa, másrészt nem információból állsz, hanem kézzelfogható anyagból.
  • Irasidus
    Érdemi válasz nulla. Szokás szerint személyeskedés. Nem lesz attól igazad, mert azt állítod nincs igazam, vagy hibáim vannak. Ez nagyon gyerekes személyeskedés, tényleg csak ennyire futja?

"Az autó csak egy példa volt, amit mellesleg spoiler alá is tettem. Remélem, tudod mi a spoiler és hogy mire való..."

Nem. Ez offolás volt, a szokásos trollkodásod. Mint az összes többi ilyen videód. Lehet, hogy azt hiszed ha homokba dugod a fejed, akkor nem veszik észre az emberek, hogy mit művelsz, vagy lehet azt hiszed elég annyit mondani, bibi nem vagyok troll, hanem te vagy. De ettől még nem változik érdemben semmi. Ugyanúgy trollkodás, és ugyanúgy te is tudod, meg én is. Szóval rizsázhatsz, de érdemben nem változik semmi.
  • Irasidus
    A Kozmológiai standard modell, egy leíró modell. Ami azt jelenti, hogy az van benne, amit ismerünk, tudunk, felfedeztünk. Ez nem egy egységes elmélet, mint mondjuk a relativitás-elmélet, így bármely elmét változtatgatni - elméletben lehetséges, csak éppen nem jön ki belőle semmi értelmes, mivel ismétlem nem egy konzisztens elmélet. Nyugodtan utánaszámolhatsz... :D Szóval, ha hallgattál volna (és nem csöndben maradtál volna)...
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2018.08.25. 05:41:31
  • overseer-7
    A standard modell egy nagyon bonyolult dolog.. óriási erőfeszítések állnak mögötte.

Biztosan eszébe jutott már valakiknek, hogy hogyan nézne ki a modell más állandó értékek esetén..
    De mivel az állandók. állandó értékűek.. már adottak. Nincs sok értelme más értékekkel számolnunk.. mert akkor nem a mi világunkra érvényes értékekre és következtetésekre jutnánk. A gyakorlat szempontjából értelmetlen felvetés.

Nem hiszek abban, hogy lett volna átfogó vizsgálat abban a témában, hogy mi lenne ha más kozmológiai állandók lennének érvényben.. hogyan változna meg a világot leíró fizikai modellünk.
    Egy ilyen elméleti vizsgálat is szakemberek százainak a munkáját emésztené fel.. hosszú időn át.
    Talán évtizedeket is felemésztene, hogy értékelhető eredményekre jussanak az elméleti szakemberek.
    És még csak le se tudnánk kísérletileg ellenőrizni az eredményeket..

Az érvényben lévő modellel is megszenvedett a tudomány. =(

Abban hiszek, hogy más fizikai állandó értékek esetén is létezne valamilyen világ.. de hogy az hogyan nézne ki.. azt senki sem tudhatja.

Változtassunk meg csak egy két állandót.. és gondolkodjunk.. találgassunk, hogy hogyan nézne ki a világunk akkor.
    Gondolatban változtassuk meg a c fénysebesség értékét.. és a planck állandó értékét.

Hogyan befolyásolna ez mondjuk olyan egyszerű jelenségeket mint a mágneses fluxus.
    A fény törést.. vagy a milyen hatással lenne a planck állandó változásának arra ahogy a tárgyak a hőt sugározzák magukból.. a színképvonalakra.. spectrum eloszlásra.
    Kijönnének számolás útján eredmények.. de a fizikában minden mindennel összefügg.. de igazából helyes képet nem nagyon kaphatunk.. még csak le se tudjuk ellenőrizni a modellt.
  • BladeW
    utána kellene számolni, hogy hogyan nézni ki a standard modell más értékek esetén
    Bár ennek a mondatnak semmi értelme, sejtem mit akarsz mondani. Komolyan azt gondolod, hogy ez másoknak nem jutott eszébe? Sőt, hogy nem is tették már meg? Ennyibe nézed az embertársaidat? Ne magadból indulj ki.
  • Zephyr Retiring
    Az autó csak egy példa volt, amit mellesleg spoiler alá is tettem. Remélem, tudod mi a spoiler és hogy mire való...

Irományod első része a szokásos megsértődött katyvasz duma. Mert így reagálsz ha szembesítenek önnön hibáiddal.
    Megelőzlek, ne fáradj: nekem is vannak hibáim. Csak én elismerem, hogy vannak.
    Te viszont tévedhetetlennek képzeled magad, ami már eleve hiba..
  • overseer-7
    A standard modellbe illeszthető részecskék amiket már ismerünk.. vagy elméletileg megalapozottak.

Overview of all known subatomic particles without anti-particles
    németül

Ezek a részecskék és a közöttük lévő kölcsönhatások olyan kozmikus állandókkal, és az alapvető kölcsönhatások olyan mértékeinél amelyek adottak a mi világunkban.. azt eredményezi, hogy a világ így néz ki, ahogy mi ismerjük.

Viszont más értékek esetén.. szerintem más féle szubatomos struktúrák jönnek létre.
    Az anyag más típusai.. jöhetnek létre.
    Ezt elméletileg lehetne ellenőrizni.. utána kellene számolni, hogy hogyan nézni ki a standard modell más értékek esetén.

Elképzelhetőek olyan világok, ahol más elemi részecskék vannak.. az anyag más féle képen működik.
    Talán olyan világok is elképzelhetőek, amelyben nincs a mi fogalmaink szerinti ANYAG.. de az információ képes megmaradni és fejlődni.. ami az élet egy bizonyos..más formáját jelenti.

Annyi minden elképzelhető.
    2000 évvel ezelőtt is voltak már elképzelések a világot tekintve.. volt tudomány.
    Azóta kiderült nagyon sok mindenről, hogy egyáltalán nem úgy van ahogy azt akkor gondolták.

10 000 év múlva sem lesz másként.. akkorra ki fog derülni, hogy sok minden amit ma biztosnak vélünk, és úgy gondoljuk igaz.. mégis téves.

Bármit is gondolunk, vagy tudunk.. tévedhetünk.. amit ma lehetetlennek hiszünk, lehetségessé válhat.

Végülis.. akár milyen fejlett a mai tudományunk.. 10 000 év múlva ez csak ó kori ÁLTUDOMÁNY lesz.

• overseer-7
    "Arra sem emlékszel, hogy mit írtam, de nem értesz velem egyett? LoL. Prekocepció rulez. Amúgy meg, ezért nem lehet veled érdemben vitatkozni, mert oda sem figyelsz a másikra, csak a saját mondókádat mantrázod. Mindegy is, hogy másik mit mond, igaz? Amúgy nem ezt írtam amit. De sokszor nem is titkolod, hogy az itten tevékenységed az trollkodás. Mint ahogy a vízzel hajtott autó sem az, á dehogy. Ugye?"

Saját magadról írsz a hozzászólásaidban.
    Ezt már többször is megfigyeltem.
  • overseer-7
    "De kérlek szólj, ha valahol tévedtem volna... "

tévedtél..
    nem lehetne inkább, hogy csendben maradsz?
    Keresek neked helyetted egy másik topikot ahol jobban elszórakozhatsz.
    Csak kérlek ne ide írjál.
  • Irasidus
    A világ nem random módon működik, hanem törvényszerűségek szerint. Ezeknek a törvényszerűségeknek a feltárást hívják tudománynak. Amit állítasz arra nem csak tudományos eredmény nincs, de szemiféle alapja, vagy oka sincs annak, amiben kételkedsz. Legalábbis semmit nem hoztál fel, és erős a gyanú, hogy nem is fogsz. Ez pusztán értelmetlen, önmagáért való kételkedés, óvódás kori nevén: hiszem ha látom...

"Irdatlansuskus kolléga elmagyarázta, hogy az antigravitációs hajtómű amiatt nem műkődhet, mert ellentmond a fizika törvényeinek. Vagy csak egy konkrét törvénynek, már nem emlékszem. Mondjuk akkor sem, most sem értek vele egyet.."

Arra sem emlékszel, hogy mit írtam, de nem értesz velem egyett? LoL. Prekocepció rulez. Amúgy meg, ezért nem lehet veled érdemben vitatkozni, mert oda sem figyelsz a másikra, csak a saját mondókádat mantrázod. Mindegy is, hogy másik mit mond, igaz? Amúgy nem ezt írtam amit. De sokszor nem is titkolod, hogy az itten tevékenységed az trollkodás. Mint ahogy a vízzel hajtott autó sem az, á dehogy. Ugye?
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2018.08.24. 21:15:13
  • Zephyr Retiring
    Ezt (illetve hasonló dolgot) korábban én is említettem már itt. Vagy valamelyik másik fórumon az SG-n.
    Irdatlansuskus kolléga elmagyarázta, hogy az antigravitációs hajtómű amiatt nem műkődhet, mert ellentmond a fizika törvényeinek. Vagy csak egy konkrét törvénynek, már nem emlékszem. Mondjuk akkor sem, most sem értek vele egyet..
    Vízzel működő autó se létezhetne, mégis működik...

..tehát..a remény hal meg utoljára..
  • Zephyr Retiring
    A tudomány nem fog mert nem is tud konkrét véleményt formálni az univerzum olyan részéről, amit még nem térképeztünk fel.
    Konkrétan azt sem tudjuk, hogy mi vagy milyen világ létezik a féreglyukakon túl, így erről is csak találgathatunk.
    Maga a féreglyukak létezését tudjuk csak. A működési elvét is csak feltételezzük. Konkrét tudományos bizonyíték nincs rá, hiszen semmi sem tért még eddig vissza onnét, ahol és amit elnyelt már.
    Ezen tények fényében a tényszerű kijelentésed értelmetlen.
    De megértem, hogy számodra értelmezhetetlen az "elképzelhető" szó..
  • Irasidus
    Ezen a képen sem látok földönkívüli élőlényt.
  • Irasidus
    "a videón nem ballon látható.. ezt még a vak is láthatja"

Nagyon gyenge érv, még az előzőnél is.

"Akkor más univerzumok teljesen eltérően is viselkedhetnek.. és nézhetnek ki."

Aha. Csak éppen ha más a fizikai állandó, akkor nem alakulnak ki a kötések, atomok és azokból felépülő csillagok és főleg nem élet. A fizikai állandók csak egy szűk tartományban működnek. Szóval az eltérő univerzumokban csupán helyzeti energiák, és esetleg néhány kvantum létezhet. Szóval nagyon értékelhető a fantáziád, de fizikatudásod ilyen téren a "valahol valamit hallott, és most okoskodikkal" egyenlő. De kérlek szólj, ha valahol tévedtem volna...

"Tegyük fel, hogy lehet ilyen antigravitációs repülő eszközt készíteni. Milyen motor hajtja?.. Mi a működési elve?"

Egy ilyen eszköz gravitációs térben leesik. Ez fizika szak másodéveseknek. Nem tudom, igényled a magyarázatot, hogy miért, vagy utánanézel? Komolyan kérdezem.

"Találgassunk.. bocsátkozzunk feltételezésbe."

Gondolod, az majd helyettesíti ami fizikából kimaradt? Úgy látom, gondolod...

"Az élet egy nagyon egyszerű feltételből indul ki..
    Nagyon kevés dolog kell az élethez.
    Kell olyan közeg, környezet amiben létrejöhet az információ ..és az információt hordozó, megőrző közeg..anyag.
    Az információnak le kell képeznie önmagát, saját magát újra kell alkotnia.
    Ez minden amire az életnek szüksége van."

Ez haladzsa. Szép volt. Van még lejjebb?
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2018.08.24. 20:19:30
  • overseer-7
    ha már a fizikánál tartunk.. próbáljuk meg kitalálni, hogy milyen módon lehetséges ilyen repülő eszközöket megalkotni.

Tegyük fel, hogy lehet ilyen antigravitációs repülő eszközt készíteni.
    Milyen motor hajtja?.. Mi a működési elve?

Találgassunk.. bocsátkozzunk feltételezésbe.

Nagyon sok videó alapján.. feltéve, hogy hitelesek arra lehet következtetni, hogy az ufók motorja.. valamilyen forgó dologhoz.. forgó diszkhez lehet köze.
    Viszont az ufók gyakori imbolygása.. pörgése.. arra utal, hogy az ufókban lévő pörgő tömeg NEM STABILIZÁLJA a térbeli helyzetét.

Ha egy kerék, vagy diszk pörög, akkor az stabilizáló hatást fejt ki. Igy működik a fizika.
    Ezért pörögnek a puska... tank, lövedékei. A rakéták bizonyos típusai.
    Ez stabilizálja a röppályát. Stabilitást ad a pörgő tömegnek.

Úgy tűnnek fel az ufók,hogy a formájuk arra utal, hogy valami forgó dologgal hozhatóak kapcsolatba... viszont a mozgásuk arra utal, hogy ez a forgó dolog nem stabilizálja a szerkezetét.
    Teljes tanácstalanság.. az ufó mozgása, ellent mond a fizikának is.
  • overseer-7
    a videón nem ballon látható.. ezt még a vak is láthatja
  • overseer-7
    ha tényleg léteznek multiverzumok...
    és az M elmélet helytálló..
    Akkor más univerzumok teljesen eltérően is viselkedhetnek.. és nézhetnek ki.

Elméletileg úgy jött létre a mi univerzumunk, hogy két membrán világ felülete összeért és a membránokban felszabadult egy szingularitás.. mint a fekete lyukaknál is van. Létre jött a téridő..
    A szingularitás kitörésekor talán véletlenszerűen.. beálltak egy adott értékre a kozmikus állandók.. talán.. más elméletek szerint viszont az állandók időben is változhatnak.. minden jel arra mutat, hogy a c kozmikus állandó, fénysebesség értéke is változik időben.

A négy alapvető kölcsönhatáshoz köthető állandó is beállít egy értékre. elektromágneses, elektrogyenge, erős és a gravitációs kölcsönhatások.

Más univerzumokban.. minden bizonnyal a más értékei vannak ezeknek az erőknek.. kölcsönhatásoknak és más értékű kozmikus állandókkal működnek azok a világok.

Az élet valószínűleg szinte minden lehetséges univerzumban lehetséges.
    Az élet alkalmazkodik az univerzumhoz.. és nem az univerzum az élethez.

Az élet egy nagyon egyszerű feltételből indul ki..
    Nagyon kevés dolog kell az élethez.
    Kell olyan közeg, környezet amiben létrejöhet az információ ..és az információt hordozó, megőrző közeg..anyag.
    Az információnak le kell képeznie önmagát, saját magát újra kell alkotnia.
    Ez minden amire az életnek szüksége van.

Az információ tovább fejlődését, az evolúciót már az univerzum visszacsatolása az információra fogja meghatározni.

Nagyon kevés feltételnek kell teljesülnie az élet megszületéséhez.
  • Irasidus
    "Nekem a video nem tűnik CGI nek. Nem komputer grafika."

Ez egy nem túl meggyőző, vagy erős érv.

" nincs olyan repülő amely egy helyben tudna lebegni.. forgószárnyak nélkül."

Valóban nincs...
    De ugyanígy egy madárnak sincsenek forgószárnyai, vagy a rakétahajáts működése során sincs szükség rá.

"Egy drón vagy más repülő eszköz.. nem tud így elfordulni a saját középpontja körül."

De egy ballon igen. És a CGI is... Szóval, nem hogy földi ember képes ilyet alkotni, de egy gyerek is képes ballont összetákolni, CGI-ról meg nem beszélve.

"Mi emberek nem vagyunk képesek antigravitációs hajtóművet készíteni."

Ha a fizikához konyítanál annyira, mint a trollkodáshoz, tudnád, hogy egy ilyen eszköz nem repülne, ez egyetemi anyag, hogy miért.

Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2018.08.24. 18:49:28
  • overseer-7
    a videóval kapcsolatban pár észrevétel..
    Nekem a video nem tűnik CGI nek. Nem komputer grafika.

repülő?.. a repülőnek szárnyai vannak.. ami felhajtóerőt adja.. nincs olyan repülő amely egy helyben tudna lebegni.. forgószárnyak nélkül.
    Valamilyen szárnynak minden képen lennie kell. Lebegésnél vagy forgó szárnyaknak.. rotor, propelles.
    Vagy légbeömlőnek és jet fúvókáknak..amin a forró nagy sebességű gázok távoznak..

Ilyen dolgok nem láthatóak a felvételen.

Egy drón vagy más repülő eszköz.. nem tud így elfordulni a saját középpontja körül.
    oldal irányba igen.. de így totágast nem fordul át.. úgy, hogy közben egy helyben lebeg.

Egyszerűen ilyen nem létezik. A földi.. emberi technológia ilyet nem képes alkotni.
    Mi emberek nem vagyunk képesek antigravitációs hajtóművet készíteni.
  • overseer-7
    látod.. én megtehetem, hogy off tartalmat is belinkelhetek

nincs rajta little green alien..
    de van helyette flying saucer..

• Irasidus
    Én itt nem látok földönkívüli élőlényt. Ez off a részedről...
  • overseer-7
  • Irasidus
    Attól függ mit értesz multiverzum alatt, avagy melyikre gondolsz. Igen ez lehetséges, de még a multiverzumok léte is bizonyításra vár. De az ugye megvan, hogy a téma nem volt ennyire tágan értelmezve?
  • hiper fizikus
    Szia !
    Szerinted a multiverzumokban egyforma fizikai törvények vannak-e, mert egyesek úgy gondolják, hogy nem ?

Utoljára szerkesztette: hiper fizikus, 2018.08.24. 09:19:17
  • Irasidus
    Én azt írtam: ". Viszont fluor légköre nem lehet egy bolygónak, ha igényled kifejtem miért." . Ennek kozmológiai, és kémiai okai vannak, nem biológiai és nem éghajlati. Az oxigén (1%) nagyságrendekkel gyakoribb elem mint a fluor (0,00004%), és míg a fluor annyira reakciókés anyag, hogy csak kötött formában, (általában) kristályos szerkezetben van jelen, addig az oxigén kötetlen formában is jelen van, illetve a leggyakoribb vegyülete a víz. Aminek a kötését felszakítani nagyságrendekkel könnyebb. A fluor előállítás elég bonyolult eljárással történik, ha elképzelhető is lenne, hogy a természet képes lenne erre nagy mennyiségben, akkor a fluor reakcióképessége miatt, nem tud felhalmozódni (azaz légkör alkotni), hanem azonnal vegyületet alkot, szó szerint bármivel. Élőlények sem valószínű, hogy elő tudnák állítani, hiszen a befektetett energia, a kinyerthez képest nagyságrendekkel nagyobb. Nem éri meg. De ha esetleg megérni is, akkor go to előző mondat, és nem lesz légkör. Ennyi.

Ja, és még egy. A a világegyetemben mindenhol ugyanazok a törtvények vannak, nincs eltérő fizikájú, vagy kémiájú bolygó. És itt most a tudományra gondolok. Tehát: "Elképzelhető, hogy idegen, ismeretlen környezetben teljesen másként viselkednek. Nem? " - Nem.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2018.08.24. 05:40:08
  • Irasidus
    Jó cikk. Kötözködés az amit te művelsz, a megalapozott kritika meg amit én szoktam. Tudod, ilyen az amikor valaki magából indul ki, személyeskedik és nem azzal foglakozik, hogy a másik mit írt, hanem a másik személyével. Ez csinálod te. Ennyi.
  • Zephyr Retiring
    Kifejtheted. Gondolom az üvegházhatás miatt gondolod. Vagy amiatt, hogy nincs ismert hatása az emlősök anyagcsereműködésére.
    Bár mindkét opciót csak földi környezetben tudjuk tesztelni. Elképzelhető, hogy idegen, ismeretlen környezetben teljesen másként viselkednek. Nem?
  • maki85
    Nem csalódtam benned.
    Tudtam, hogy bele fogsz kötni valamibe, s mivel a cikkbe nem igen tudtál, esetleg nem akartál (?!) (ami késik az nem múlik, igaz???), így egy szavam lett az áldozat:
    "lehűti"

Tisztelettel várom azon kérésedet, hogy bizonyítsam be.
  • Irasidus
    "Emberként a földi élethez hasonlóra gondolhatott a blog írója. De minden további nélkül létezhetnek a miénktől teljesen különböző létformák is "odafent"."

Nyilvánvalóan, mivel a miénktől eltérő - ismeretlen - élet lehetőségéről, és annak életfeltételeiről semmit sem tudunk megállapítani. Így egyértelműen az marad, amit ismerünk.

"De minden további nélkül létezhetnek a miénktől teljesen különböző létformák is "odafent". Pl. itt oxigén van, amott meg mondjuk nitrogén. Vagy kén, vagy bármi más, ami nekünk mérgező. Ha létezik ott élet, vélhetően a légzőrendszere az ottaniaknak arrafelé formálódhatott. Vagy ki tudja. Nálunk is élnek halak, és ők sem levegőt lélegeznek be... "

Vannak extremofil élőlények, amik oxigénmentes környezetben élnek, vagy olyan gázkorcetnációban ami nekünk mérgező. Ezek, egyrészt nem a földitől eltérő élőlények (ugye?), másrészt nem hasznosítanak ebből semmit. A légzés szerepe nem egyszerűen csak, valamilyen gázhoz való alkalmazkodás. Az oxigén fontos anyagcsere szempontjából, vagyis a sejtek működéséhez energiára van szükség, ez a szervezetünkben az ATP, adenozin-trifoszfát. A sejtben lévő mitokondrium nevű sejt szervecske oxigén jelenlétében 1 glükózból 30-32 ATP molekulát hoz létre. És akkor itt jön be a kémia, hogy a kén nem túlzottan reakcióképes anyag, így energiát sem nyerhetünk általa. És ugyanígy a "bármi más" gáz sem, kivéve talán fluort. Viszont fluor légköre nem lehet egy bolygónak, ha igényled kifejtem miért. Egy szó mint száz, attól nem lesz eltérő, mert más gázközegben él.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2018.08.23. 17:18:42
  • Irasidus
    Érdekes, a cikk konklúziója mégiscsak ez: "Visszatérve az eredeti kérdésre - avagy mekkora is a galaktikus lakhatósági zóna - azt a választ kapjuk, hogy igencsak kiterjedt. Élet hordozására alkalmas égitestek a dudoron - és talán a galaktikus halo-n - kívűl szinte bárhol előfordulhatnak, bár igen különböző valószínűséggel. Továbbra is a galaktikus korong belső, néhány ezer fényév széles sávja a legvalószínűbb hely egy intelligens élet kialakulására, ugyanakkor a külső régiók sem zárhatóak ki teljesen."

Én nem látom a "lehűlést".
  • Zephyr Retiring
    Emberként a földi élethez hasonlóra gondolhatott a blog írója.
    De minden további nélkül létezhetnek a miénktől teljesen különböző létformák is "odafent".
    Pl. itt oxigén van, amott meg mondjuk nitrogén. Vagy kén, vagy bármi más, ami nekünk mérgező. Ha létezik ott élet, vélhetően a légzőrendszere az ottaniaknak arrafelé formálódhatott. Vagy ki tudja. Nálunk is élnek halak, és ők sem levegőt lélegeznek be...