56
  • kow83
    #56
    "és létezik multitouch, de valahogy sehogy sem akar elterjedni."
    Ha majd 5-10k HUF lesz (mai áron) egy "billenyűzet" (optimus maximus szerű) akkor el fog terjedni nagyon. Nem szabad elfelejteni, hogy a technológia terjedésének nagy gátja a gazdasági döntések is, mert az elején minden drága és kell neki 1-3 év, amíg mindenki által elérhetővé zuhan az áruk, valamint lépcsőzetesen hozzák ki őket, folyamatosan adva új feature-öket hozzá.

    Az első TV amit már venni fogok az egy lézer TV lesz, valahogy kimaradt nálam a plazma / lcd, a csöveset pedig már kidobtuk :)
  • 00 Blue 00
    #55
    lőn 2020-ra elkészül a terminátor 4 :) valósághű hang effektekkel, és látványelemekkel teli tűzdelve.
  • readswift
    #54
    az ahogyan a némákon is segítenének a jövőben és remélhetőleg totál elterjed az a dolog amit már emlegettek pár cikkben (talán itt is) hogy a gondolatok közvetlen kivetülését regisztrálják a hangszálakon, na itt kezdenek összemosódni a dolgok na de sejtitek is h mire gondolok.

    Aki itt a saját példájával huzakodik elő hogy ő hogyn hangoskodik / pofázik a pc-hez , közben lehúzza a dolgot, na az ilyen alakokra mi a jó szó? Fszlm?
  • B0nFire
    #53
    Én inkább Greyhounddal értenék egyet, aki rávilágított, hogy az autók alapvető irányítása (kormánykerék) gyakorlatilag a kezdetektől változatlan. Vannak bizonyos dolgok, amelyeket egyszerűen nem lehet tovább egyszerűsíteni. Ilyen pl a kerék is. Végtelen, osz' lehet vele haladni. Én inkább úgy veszem észre, hogy az élővilághoz hasonlóan a technológiának is van egy "evolúciója". A biológiai evolúció pedig mindig a praktikusságra és az egyszerűségre törekszik. A természet ugyanarra a problémára ugyanazokat a formákat kínálja. Egy jó példa erre a halak formája, amelyeknek muszáj áramvonalasnak lennie, hogy a vízben gyorsan tudjanak közlekedni. A testalkat szinte ugyanaz a cápa és a delfin esetében is, holott a két élőlénynek máskülönben semmiféle köze nincs egymáshoz evolúciós szempontból.

    Ilyenformán úgy gondolom, hogy a technológiában is folyamatosan zajlik egy természetes kiválasztódás. Ahogy többen is említették, létezik hangvezérlés, és létezik multitouch, de valahogy sehogy sem akar elterjedni. Akár a tapssal vezérelhető villany, akár a hanggal vezérelt folyamat buktatókkal rendelkezik. Egy ember hangja, beszédstílusa, beszédének érthetősége egész életén keresztül változik. (Növekszik a koponya térfogata, fogak nőnek és vesznek el, stb.) Ehhez képest egy felvett hangminta állandó. Ha ezt folyamatosan követni akarnánk, ki kellene előbb fejleszteni a tanulásra képes pc-ket, akik felismerik egy hangról, hogy kié, függetlenül attól, hogy mai, vagy éppen harminc évvel ezelőtt készült felvételt hallunk. Csak gondoljunk az ismert színészek hangjára. Emberként felismerjük, a gép már nem fogja. Ha viszont egy gép képes folyamatosan tanulni, akkor a teljesítményének a nagy részét arra kéne pazarolnia, nem beszélve a már megtanult adatok tárolásáról. Ebben az esetben nem lehet az adatokat csak úgy archiválni, ahogy azt manapság szoktuk. Erre a világ összes tárolókapacitása nem lenne elég. Ezért az ilyen pc hatásfoka igen gyenge lenne. Mint mondjuk az emberé, ami a leggyengébb hatásfokú gép (ti. mi akkor is kajálunk, ha egész életünkben 1 kalóriányi munkát nem végzünk)

    Egyszóval nálam még jó darabig marad az egér-billentyűzet páros. Főleg, ha azt is hozzászámítom, hogy az új technológiákra általában 10 évet rá szoktam hagyni. Az én egerem és billentyűzetem még mindég "drótos". Most szükségem van a házban további két akkutöltőre vagy adapterre? Van monitoradapterem, egy a modemhez, egy a telefonhoz, egy a laptophoz, egy a gitáreffekthez... Néha már így is nehezen igazodok ki köztük.
  • hispan2
    #52
    TrackPoint nagy királyság, az a legjobb mutatóeszköz szerintem...

    Ehhez a "nagyobb szabadság, mert nagyobb mobilitás" dologhoz: azzal, hogy a munka és a magánélet között elmosódik a határ, a dolgozó még kiszolgáltatottabb a munkaadónak... Ugyanez volt a mobillal is: ahelyett, hogy növelte volna a szabadságot, gyakorlatilag az ember egész életét munkaidővé változtatta és még inkább rabbá tette...
  • Epikurosz
    #51
    Jujj, de jó.
    Most vettem észre, hogy a taccspedemen nem kell megnyomni a gombot, elég ha dobolok a felületen, és két kattintásnak értelmezi.

    Tehát, az ötletem már müxik, csak nagyobb, különálló pad kellene.
  • Epikurosz
    #50
    Előre szólok, hogy kesztyűre is gondoltam, de zavaró lenne.
    Ugyanis, ha nem akarok bohóckodni a pécével, egyszerűen felemelem a kezem a tábláról, míg a kesztyűt le kell húzni. Persze, mozgó járművön, vadászgépen a kesztyű lenne az okés.

    Na, elég ötletet adtam ingyen, aki többet akar, annak megadom a bankszámlaszámomat.
  • Epikurosz
    #49
    Hogy világos legyen: A taccspednél ténylegesen le kell nyomni a gombot, míg a digit.táblánál csak oda kell ütni a tollat a táblához.
    Maradna ez utóbbi megoldás, csak nem kellene toll, hanem az ujjainkkal dobolnánk.
    Szerintem kurva gyorsan lehetne irányítani a pécét.
  • Epikurosz
    #48
    Én azért még csámcsognék a saját megoldásomon: mármint a digitális táblán.

    Az érintőképernyő még mindig egy plusz lehetőség kellene, hogy legyen, de a digitalizáló táblát azért tovább fejleszteném, éspedig a taccsped irányába.

    A taccspedet objektív okok - helyszűke - miatt nem lehet növelni, jelenlegi formájában pedig kicsi.

    Én abban látok fantáziát, hogy a digitalizáló tábla elveszítené a tollat, és az ember keze lenne a mutatóeszköz.

    Vagyis:

    pihentetném a kezem a táblán, amely intelligens lenne, és tudná, hogy a bal kattintás az, ha a mutatóujjammal egyet bökök, a két bal kattintás az, ha a hüvelyujjammal bökök, az Escape szerepét betölthetné pld. az, hogy felfelé fordítom a tenyerem stb.

    Nemtom most hirtelen, hogy ez, hogy lenne megoldható de szerintem annyira nem bonyolult, valamilyen kis kamerát kellene integrálni a digit.táblába, és ellátni nem arc- hanem kézfelismerő szoftverrel.

    Sikerült megmozgatnom vmit?
  • readswift
    #47
    "A beszédirányítás marhaság.
    Elképzelem munkahelyen, otthon, vonaton, hogy folyamatosan pofázni kéne hogy az ember kommunikáljon a számítógéppel.
    ...még az egérkattintgatás is idegesítő néha.
    ...másrészről: nemcsak az tudja hogy mit csinálsz aki látja a képernyőt hanem mindenki. Nagyon ötletes. "

    te vagy a marha (pont).
  • Tetsuo
    #46
    2020ban az Internet mar teljes kontroll alatt lesz es a "radikalis" honlapokat irtjak majd ezerrel, aki nezi pedig figyelmeztetest kap.. hamarosan a net ugyanolyan monopolmedia lesz, mint ma a tv-k.
  • Myron
    #45
    jóvan látom ezeket már előttem 20-an megírták
    mér nincs mostanában normális cikk?
  • Myron
    #44
    inkább 30 év múlva a kezemet mint 3 nap folyamatos pofázás után berekedjek és utána már ne is tudjam használni a gépet. és akkor úgyis le kell porolni a billentyűzetet. a kezemet meg nem fogom emelgetni h nyomkodjam a képernyőt, mikor egérrel még hamarabb is oda lehet bökni és pontosabban

    hangvezérlésnek és érintőképernyőnek a mobil eszközökön lehet helye, utóbbi már el is terjedt, előbbit meg a háttérzaj miatt illetve ha tömegben vok ne tudja már a másik mit csinálok a mobilomon, ha meg otthon vok, úgyis kivetítem vagy rádugom monitorra a képet. pf
  • Epikurosz
    #43
    A villany bekapcsolására már vannak olyan conrados megoldások, hogy tapsikolsz, és a fény felgyullad.

    Nekem a kvp által leírt HUD-os bagázs tetszene.

    Danny007 leányom, leülhetsz, kaptál eg 2-est. Még hogy én, meg a csuklóm a hibás? Én legyek hardverbarát, ne a vas legyen humanofil?

    Azzal is egyetértek, amit Hencig írt alant: testre szabott cuccokra van szükség, és nem csak e téren. Nemrég cipőt vásároltam, na ott aztán mennyi idiotizmus, dilettantizmus és amatörizmus van még manapság is. Pedig, az ember elvárná a 21. században, hogy a cipője úgy passzoljon a lábára, mint kulcs a zárba.
  • who am I 7
    #42
    A beszéd irányítás, alap primkóbb müveletekre lehetne jó hatásfokkal használni.Mint pl. villany kapcs, fűtés bekapcs vagy x %-ra beállítása,tv,rádió, gép bekapcs ilyesmi.De akkor se úgy, hogy valak tévézik és akkor be ordítani hogy FÉÉÉNNYYYY :D loál. Egyébként faszságnak tartom úgy ahogy van, a multitács monitorral együtt.
  • tvik
    #41
    A beszédirányítás marhaság.
    Elképzelem munkahelyen, otthon, vonaton, hogy folyamatosan pofázni kéne hogy az ember kommunikáljon a számítógéppel.
    ...még az egérkattintgatás is idegesítő néha.
    ...másrészről: nemcsak az tudja hogy mit csinálsz aki látja a képernyőt hanem mindenki. Nagyon ötletes.
  • Pluskast
    #40
    NEkem van hangfelismerő lehetőseég a telefonomon de az a baj vele, hogyegyszerűen nem tud felvenni semmilyen hangparancsot. Szar a konstrukció.
  • HENCIG
    #39
    Ez csak azért van mert idióta asztalosok tervezték a manapság 5-6 eft-ért kapható akciós pc asztalokat...
    Szerintem a tervet is kockás papíron ceruzával és nem szerkesztő programmal készítik...tehát ennyi köze sincs a pc-hez.
    nekem 1,2 méter széles asztalom van..még kevés is néha..
    Ennek ellenére nem vagy egyedül a klavi problémával.
    Szerintem a következő asztalt személyesen fogom megtervezni, leszabatom egy lapszabászatban és itthon fogom összebarkácsolni :)
    Azután le is védetem a méreteket :)
  • HENCIG
    #38
    Ha fexem akkor az ölemben egészen más van...neki nem kell beszélni!
    Teszi a dolgát!
    LOL:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
  • schrank
    #37
    a beszédirányítás már 10 éve megbukott a mobiloknál és amíg nem lesz mesterséges inteligencia addig nem is kell majd senkinek ez a funkció ...
  • kvp
    #36
    A szamitogepek vezerlesere tobbfajta modszer is letezik es mindegyiknek megvan a maga helye:

    -billentyuzet: ha valaki sokat gepel
    -billentyuzet, trackpoint-al (kis joystick): ha valaki sokat gepel es egereszik egyszerre
    -touchscreen: intuitiv felulet hozza nem ertoknek
    -touchpad: pozicionalasra es rajzolasra jo (de csak abszolut koordinatas valtozatban)
    -menu alapu hangvezerles: egyszeru vezerlesi funkciokra, rovid idore
    -mi alapu hangvezerles: szamitogepes asszisztensekhez

    A nem tul elterjedt trackpoint-nak az az ertelme, hogy ugy lehet vele egereszni, hogy kozben mindket kezunk a billentyuzet felett maradhat.

    A nem tul nepszeru touchpad-eknek az a bajuk, hogy a legtobb mai valtozatuk relativ mozgast erzekel es nem azt, hogy hol nyomtuk meg. Tehat ha a jobb felso sarokba huzza valaki az ujjat, akkor nem a jobb felso sarokba megy a kurzor csak abba az iranyba mozdul. Igy nem lehet rendes digitalizalo tablanak hasznalni oket.

    Az eger egy regi talalmany es a legnagyobb baja, hogy lefoglalja az egyik kezet, tehat nem lehet egyszerre egerrel dologzni, mikozben ket kezzel gepelunk. (a megoldashoz lasd a trackpoint-ot)

    A sima menu alapu hangvezerles csak egyszeru feladatokhoz jo, lasd pl. a startrek-es peldat a vilagitas fenyerejevel, de ugyanigy jo a mediacenteren beallitani valamit reggeli oltozkodes kozben.

    Az mesterseges intelligencia alapu hangvezerles pedig igazan arra jo, hogy az ember el tudjon beszelgetni a szemelyi mi-jevel. Ez a megoldas gyakorlatilag a titkarno reszleges potlasara felel meg, de az sem baj ha lehet neki diktalni. Csak akkor hasznos ha nem nagy mennyisegu adatbevitel a cel, mert az emberek egy resze gyorsabban tud gepelni mint beszelni.

    Kozvetlen iranyitas: A gondolatvezerles jo otlet, viszont nemcsak megvalositani nehez, de meg veszelyes is. A gondolatainkat nem tudjuk annyira jol iranyitani, mint a fizikai cselekedeteinket.

    Hogy a cikkhez is szoljak: A maganelet es a munka kozti hatar eltunese elsosorban a tavmunkat jelenti. Ennek is letezik biztonsagos modja, az elsodleges vedelem az emberek kivalasztasa. Mindenkire csak olyan informaciot szabad bizni, amennyire megbizhato.

    Vegul pedig egy sajat otlet: Holografikus kijelzo. Igy eleg konnyu barmilyen billentyuzetet kivetiteni, barmilyen felhasznaloi feluletet. Meg akar az is megoldhato, hogy a felulet es a nezett kep helye ne egyezzen meg, hanem legyen egy also beviteli terulet es egy felso kijelzo terulet. Alapbol lehet mindketto megerintheto es kijelzo is, de profibb felhasznalok valoszinuleg kikapcsoljak a felso erintesi es az also kijelzesi funkciokat. Igy kapnak egy a maihoz hasonlo, csak virtualis 'desktop'-ot. Mobil kornyezetben ugyanez megoldhato egy csak a gep viseloje altal latott kijelzovel. Ezt hivatalosan augmented reality-nek hivjak, nepszerubb neven HUD.

    A fenti technikak jo resze mar ma is letezik, csak meg nem kezdtek el oket tomegesen hasznalni. Az eger melett az alto-n anno ott volt egy masik periferia is, az ugynevezettt chord keyset. Nem terjedt el. Az egernek is jo 20 ev kellett. A mai uj megoldasok kozott is lesz 1-2 ami elterjed majd jopar ev mulva. Csak ahogy a xerox parc mernokei nem tudtak elsore melyik a nyero, ugy a mostani jovobelatok sem latnak a jovobe.
  • USAMEN POWER
    #35
    Am egy drótnélküli egér, és egy stabil egérpad, pl fa... és a csuklógond megoldva.
  • USAMEN POWER
    #34
    Nekem minden has magasságban van (bill. egér), csak egy kényelmes szék kellett, és minden ok. Bár én ha belefeletkezek a gépezésbe, nekem oly mindegy mi hol van, csak a szemem bírja XD
  • Dany007
    #33
    Szerintem a csuklód a rossz egész, illetve a rossz tartás / elhelyezkedés miatt mehetett szét. Nekem pl magasan van az asztal és alacsonyan a szék. Így a könyököm az ami terhelődik... Persze ez megoldható, csak ha magasabbra állítom a széket, akkor a karfától nem tudom kihúzni a billentyűzetet...lol na mind1.
  • Epikurosz
    #32
    Jövő?
    Én most sem egérrel vezérlem a pc-met.
    Évek óta digitalizáló táblám van, mert az egér kikészítette a csuklóm és a kezem. Persze ez sem tökéletes megoldás, de mivel az egyik ősöm egyiptomi írnok volt, így genetikailag alkalmazkodtam már ehhez. Persze, ha az ágyban netezek, akkor a taccspad a menő. Különben van kis lézeres egerem is, azt terepen szoktam használni, mert körülményes lenne a digit.tábla cipelése.
    Én egy érintőképernyővel kibékülnék, de még drágák.
    Le vagytok maradva!
  • Dany007
    #31
    LoL van aki erre gondol?
    A hangvezérlés már most is működik. Itt a Vistában... Próbáltam egy ideig, elég sok állítgatás kell még hozzá, de tagadhatatlanul műkszik. Alapvető és kevésbé alapvető műveleteket is el lehet vele végezni. Kis továbbfejlesztés kell és "tökéletes" lesz. Akár egy központi HTPC-vel és a lakásban elhelyezett érzékeny mikrofonokkal megvalósulhat egy Start Trek-es fantázia..."Copjúter, világítást 70%-ra" stb... Valójában a technikai akadálya nincs a dolognak...
  • Dany007
    #30
    Naja...megtornásztatná a szemizmokat xD Viszont, mint írtam hosszútávon életképtelen...
  • readswift
    #29
    Aki azt hiszi hogy HANGERŐRE kell gondolni hogyha beszéddel történő írányításról van szó. Majd a kőkori mikrofonba beszélsz 60decibellel mi? LOL.... lámák vagytok.
  • USAMEN POWER
    #28
    Ehez hozzátenném hogy gép elött ülve, a szem romlásához többekközt az is hozzájárul, hogy folyamatosan csak egy valamit nézünk, amivel a pislogás mértéke is lecsökken.
    Lehet hogy fárasztó lenne a szem álltal vezérelt kurzor, de egészséges :)
  • Dany007
    #27
    Szerintem ezzel FloodFlg is tisztában van, ő mindössze az elterjedésüket várja már : ) Ergo, hogy lemenjen az áruk.
  • Dany007
    #26
    Az is kevés. Bár már létező technológia, de nem helyettesíti az egeret.
    Csak egy apróság, én nem akarok mindig a jobb felső sarokba nézni, ha bezárok egy ablakot...És soha nem is szoktam :P Másrészt a folyamatos szemmel való pásztázás szerintem rövid időn belül kifárasztaná a szemet. Így összeségében látom a képernyőt, és az egérrel megyek oda... Úgy viszont pontosan oda kéne néznem, ahova vinni akarom az egeret...
    Nehéz ezt elmagyarázni, de engedd el az egeret, és képzeld el, hogy a szemed az egér...ahova nézel oda megy a kurzor...Aztán próbálj meg netezni vele kb 5 percig...pl.: könyvjelzők-> Sg.hu-> xy cikk, válasz írása, aztán menj az indexre, olvass el egy cikket, aztán iwiw, keress ismerősöket stb... De mindent úgy, hogy pontosan oda nézel és koncentrállsz ahova kattintanál... Pár perc után azt veszed észre, hogy össze vissza kapkodod csak a szemedet :)
    Aztán próbálj meg Photoshopban képet szerkeszteni... :) Lol Hja, a jobb gomb meg a kacsintás ?:P
  • USAMEN POWER
    #25
    3D-s nyomtatóról "FoodLFG" álmodozik, nem én :)
  • xyl
    #24
    A 3D-s nyomtatók már a ma valósága, egyelőre az áruk borsos, de esik.
    Z corporation 3D nyomtató
    Objet Geometries Ltd. - Varinex
    SG cikk
  • USAMEN POWER
    #23
    Szemeddel irányítod
  • Dany007
    #22
    Ebben egyet értek. Nem tudom elképzelni egyenlőre mi tudná felváltani az egeret.
    Persze mobil eszközökön, ahol közel van a screen, ott praktikus lehet az érintőképernyő.
    De én megőrülnék ha az asztali gépemnél a monitorig kéne nyúlnom, hogy bármit is tudjak csinálni. Ugyan ez a probléma egy TV-házi-mozi-DVD- vagyis HTPC megoldásoknál szintén nem lehet jó az érintőképernyő.
    A touchpad szintén nem vállt be, nem terjedt el...
    Persze láttunk már sok próbát, kísérleti cuccost, ami az egeret és a billt akarta felváltani, de az, hogy a mai napig ugyan azokat az alapokat használjuk azt jelenti, hogy egyik ötlet se vállt be.
    Szal én nemtom elképzelni mi válthatná fel az egeret. Magát az alap megoldást. Hogy gyorsan, kényelmesen és pontosan... Talán Logitech Mx Air, amivel a levegőben hadonászva is ugyan úgy tudjuk használni az egeret :)
  • FoodLFG
    #21
    Én a 3D-s nyomtatók elterjedését várom már (még várhatok egy ideig x).
    Azokban sok fantáziát látok. :)
  • USAMEN POWER
    #20
    A jövőben a Need for Speed is úgy működik majd.

    Mondod hogy elöre.... az autó elindul... onnantól csak annyi h jobbra, balra , fék, jobbra, elöre azt majd balra...

    Egy kiadós verseny után elfáradna a szám XD

    Az érintőképernyőt meg nem tudnám megszokni
  • pasi29uk
    #19
    Ha mindenki csak a szgépet toszogatná nem volna kenyér... ezzel arra célzok, hogy az irodai munka lesz mobilabb otthon végezhetőbb és nem minden.

    Érdekes módon senki sem foglalkozik az információ biztonsággal (üzleti titkok az otthoni gépen) csak jövendölnek mintha rohattnagy látnokok lennének. Én készítettem adatbiztonsági szabályzatot a cégnél és eszembe sem jutott, hogy bármiféle céges adatot kiengedjek (majd otthon megcsionálom, befejezem stb...)
    Belegondoli is rossz, hogy mi történne, ha egy kirúgott alkalmazott átsétál a konkurenciáhot egy DVDvel mi az otthon maradt céges adatokkal (parterlisták, egyedi kedvezmények, források v. bármi mást) tartalmaz. Nah ezt hogy akarják kiszűrni?
  • pasi29uk
    #18
    Otthon joystickal vezérli majd a szaki a markolót ami elbont egy hegyet, és közben árkot is ás ez a minimum...
  • Turdus
    #17
    "de ez már nagyon futurisztikus dolog"
    Miért lenne az? Egy hétvége alatt összekalapálom neked bármelyik házban (de kelleni fog egy villanyszerelő is, mert erősáramot nem vállalok).

    Érintőképernyő: gondoljatok bele, most mennyit mozgatjátok a kezetek az egérrel: csuklótól lefele? És mennyit kéne mozgati, hogy a képernyőt tapizd? A fekvő monitor talán megoldás lenne erre, de azon meg nem jó filmet nézni...

    Hangvezérlés: most is van (telefonomon, asztaligépemen és a laptopomon is). Egy ideig játszottam vele, majd hagytam a fenébe. Problémák: képtelen azonosítani a beszélőt, ezért nagyon bezavarja a háttérzaj. Gépelést pedig nem váltja ki, tekintettel arra, hogy gőze sincs, mikor milyen írásjelekre van szükség. Programozásról nem is beszélve. Nekem begépelni a következő sort:
    $variable=get_something();
    kb 1 mp, míg kimondani, hogy: "dollárjelvariéblöegyenlőgetalulhúzásszomtinzárójelnyitzárójelzárpontosvessző" egy _kicsit_ tovább tart. Arról nem is beszélve, hogy honnan tudná a program pl azt, hogy az egyenlő nem a szót takarja, hanem a "=" jelet? Szvsz lehetetlen, még másik embernek diktálni is macerás sokszor, pedig ott szemantikai értelmezés is szerepet játszik.