119
  • Locotus
    #79
    "Sony Pictures Imageworks segítségére sietett"

    ez nekem nem tűnik kormányprogramnak ;)
  • csomi
    #78
    Igazabol nem kene mar kiakadni ezen az isteni szam kifejezesen. En egy regi rubik kockas konyvet olvastam ahol boncolgatjak a matematikajat is. Az egy 82-es konyv volt ha jol emlekszem. Ott isteni algoritmusnak neveztek azt a forgatassorozatot ami a kocka barmilyen rendezett allapotabol minel kevesebb forgatassal ki tudja rakni a kockat. Lehet felreforditas ez a mostani lehet azota az elnevezeseket is valtoztattak, de ha valakinek ugy egyszerubb elfogadni hat ez akkoriban valoban isteni algoritmusnak tunt hiszen meg ma se egyszeru talalni olyan szamitasi teljesitmenyt amivel igazolni lehetne hat meg 25 eve.
  • brueni
    #77
    http://rejtveny.blogspot.com/2008/03/rubik-kocka-kirak-program-rubikkocka.html
  • brueni
    #76
    ez így van.
    a kihívás ott lenne, ha mindenkinek ugyanazt a kockát kellene kiraknia, és az nyerne, akinek ez kevesebb lépésből sikerül.
    ez is lehetne egy versenyszám. max vigye haza és gondolkozzon rajta...
  • brueni
    #75
    honnan tudod, mi alapján állítod, hogy nem?
  • mainruler
    #74
    Jesszus. Vallásos pátosszal átitatott "tudományos" cikk...
    Kábé olyan, mintha az UFO magazint olvasnám...HIGGY A SZENT ERŐBEN...CSODÁS ELJÖVETEL VÁRHATÓ...MEGTALÁLTUK ISTEN SZÁMÁT...
    pfff
    És még azt mondják, hogy a matematika egzakt tudomány.
  • csomi
    #73
    Valoszinuleg jelen pillanatban sokkal tobb embert erdekel az, hogy a 20-as 'isten szamat' bizonyitani tudjak mint az, hogy az esetleges kutatasok mellekhajtasakent meg mire lesz jo ez a rengeteg ido amit raforditottak.
  • csomi
    #72
    Nekem csak az nem vilagos teljesen peldaul a vilagcsucs (7.08) beallitasanal, hogy mi a biztositek arra, hogy minden versenyzo kockaja 'megfeleloen' osszekevert allapotban van. Vagy mindegyikuk ugyanazt a keverest rakja ki mert ugy gondolom igy volna teljesen egyenlo esely mindenkinek. De tovabb ragozva mi a biztositek arra, hogy mondjuk egy magyarorszagi versenyen ugyanolyan 'rendezetlen' a kocka mint mondjuk egy japan versenyen. Nem elkepzelheto az, hogy az egyik rendezetlenseget par forgatassal gyorsabban ki lehet rakni mint a masikat, mert az mar tizedmasodperceket jelenthet.
  • kutyak
    #71
    Na jó: szóval tegyük fel, hogy a csávók megtalálják isten számát. Ez tulajdonképpen egyáltalán nem érdekes, ki a fransot érdekli, hogy 20 vagy 22 lépésből lehet kirakni egy Rubik kockát. Úgy értem mi ennek a jelentősége? Semmi. Viszont ahhoz, hogy megtalálják, számos új elméletet, módszer kell kidolgozni. És ezeket a módszereket máshol fel lehet használni, pl. gyógyászati kutatásokban (fehérjék!)
  • kutyak
    #70
    Totya, csak egy példa arra, miért éri meg gyerekjátékokkal tölteni a drága tudósidőt: a gőzgép őse főúri bulikellék volt. Aztán jött néhány okos csóka és bányaszivattyút csinált belőle. Arról gondolom hallottál, hogy ez úgy nagyjából alapjaiban változtatta meg az ipart.
  • csomi
    #69
    Olvass egy kis kockaelmeletet, van jopar konyv rola, es gondold vegig mit akarunk elerni. Rogton rajossz, hogy nagyon keves ide egy PC.
  • Sadist
    #68
    Jah, prímszámokkal is minek foglalkozni, menjenek csak a banki adataid plain textként
  • totya4
    #67
    Egy gyerekjáték analizálása hol fejlesztés? :) Semmi gondom ezzel addig, amig nem állami pénzből folyik ez.
  • kisdead99
    #66
    Pontosan! Ne költsünk fejlesztésekre, semmi értelme. Annakidején is azon gondolkodott a sok marha, hogy hogyan lehet 1-esekből meg 0-ákból képet csinálni, mi értelme volt?! Testvéreim! Menjünk vissza a földekre kapálni, abból lesz a termés, nem a kutatásból.
    Csak azt nem értem, hogy az ilyenek miért oldalnak tudományos(?) oldalakat...
  • totya4
    #65
    Aha. Ha ez egy állami cég ld MTA, akkor miért jó nekem mint adófizetőnek hogy az általam fizett "matematikus" munkaidőben drága pénzen gyerekjátékok analizálásával tölti az idejét? Amikor azt keressük miért rossz a gazdasági helyzet, ez is az egyik ok, nevezetesen hogy számolatlanul megy az adó hülyeségekre, amit az ember (az adófizető) viszont keservesen keres meg.
  • mcganyol
    #64
    ezek a számok csak a 3x3x3-as kocka...
    milyen kombinatorikai robbanás lehet ugyanezt lefuttatni a 7x7x7-esre?

    mondjuk a nagyobbakkal talán több értelme van versenyezni, mint a 3as kocka 7.08 másodpercén... az már szvsz nem fejben dől el, hanem kézügyességen. én valszeg 7mp alatt nem tudnék 40et fordítani a kockán, (semmilyen irányban, nemhogy a jóban)
    de van, aki a 7x7est is kirakja hat és fél perc alatt... dúrva
    http://www.youtube.com/watch?v=VzGjbjUPVUo
  • Cumi
    #63
    Szerintem ez egy érdekes dolog.

    Azoknak, akik meg azt kérdezik, hogy miért fizetik ezeket a hülye matematikusokat: Minden ilyen "projekt" előrébb viszi a matematikát, pl itt lehet hogy épp a csoportelméletben.
  • dez
    #62
    Egy tény nem lehet túlzás. :) Összesen 43*10^18 különféle állapot lehetséges, pont. Ha a szimmetriákat is figyelembe vesszük, akkor meg 43*10^16.
  • dez
    #61
    "de azt keresni, hogy min ? lépés kirakni, uazt jelenti, hogy hány lépés uazt bekeverni."

    Nem.

    "vicces, hogy ha 3 mozdulatot tekerek csak a felső síkon, akkor azt nem 3 ból fogom kirakni, hanem csak egyből, mert továbbtekerem egyel és kész."

    Nalátod. :)

    "innentől bukik az elmélet nem?"

    Már a te elméleted.
  • Narxis
    #60
    Ne ejhazz ennyit.
  • bippo
    #59
    stremix (bocs, hogy téged talállak meg, csak így jött ki. Időeredmények nem érdekelnek, ahhoz nem írok :) )
    #51: Xuldar nyilván nem akarta keverni a kettőt. Nem írta oda, hogy poén, itt hibázott.
    #52: ja, így már oké. Csak #41-ben elég félreérthetően írtad.
    #48: Zsoldosnak sajnos igaza van, pont azokat az egyszerűsítési módokat írtad le, amiről a csoportelmélet egyszerűbb fejezetei szólnak, és nyilván már kiszűrték. Itt alapból akkora bődületes számokról van szó, hogy ha elosztod kettővel, 6-tal, stb. még mindig rohadt sok marad. Minden eshetőséget figyelembe vesznek, szóval marad bőven.
  • beyondReason
    #58
    stremix, most nagy örömet okoztál, kb. 3 éve összekevertem... most sikerült kirakni
  • drfaust
    #57
    Szerintem 0 az erdmény. Bár a nullával az a baj ha kijön eredményként, akkor tulajdonképen nem létezik semmi!:))
  • Dunkey
    #56
    Hivatalos versenyen csak "hagyományos" vakonkirakás van, ebbe beleszámít a memorizáció és a kirakás ideje is, egyben. Ebből 54.22 a hivatalos világrekord.
    A másik fajta, ami versenyen nem szokott lenni, az az ún. "speedblinfold", amikor nem számít meddig memózol, csak a kirakás. Ez elég elvont, általában egy nyitott szemes módszerhez nézik be az egész kockát, ezért a memo sok-sok percig is eltarthat, viszont a kirakás megvan 10-15 mp alatt.

    Erik 7.08-as WR kirakása 43 tekeréses volt, de skippelte az utolsó lépést, a PLL-t. Itt a videó róla: http://www.youtube.com/watch?v=VzGjbjUPVUo(ha füleltek, ki lehet venni a magyar beszólásokat :D)

    Egyébként Czech Openen - Cseh Nyílt Bajnokságon rakta júliusban, és vicces volt, mert Zalán (egyik magyar srác) bíráskodott nála...az ő szobaszáma a koliban, ahol aludtunk pedig 708 volt (7. emelet, jó hogy volt lift...)

  • fleezeum
    #55
    Itt az a story,h Isten ki tudja rakni a kockát a legrövidebb úton bármilyen állásból, persze betartja a szabályokat... semmi varázslat vagy ilyesmi. A kérdés az,h maximum mennyi forgatásra van szüksége.
    (ezzel talán megválaszoltam két kérdést is)
  • stremix
    #54
    Pedig elolvastam de 2 órával később csak a banálisan nagy számok maradtak előtérben, márpedig 450 millió milliárd elrendezés banálisan nagy túlzás.
    Már gondolkozom h csinálok egy programot amelyik kirakja a kockát. De ezzel majd csak akkor foglalkozz ha már publikáltam...
  • Zsoldos
    #53
    Elobb talan olvass, mielott 2 perc alatt megoldani veled azt amit szazak szamolgatnak evtizedeken at ;) Ha valakinek tamad vilagmegvalto otlete, lehet publikalni es hirt szerezni maganak. Ott kezdodik az esz, es nem ott, hogy barmi info nelkul "tudosokat" szidsz egy felig elolvasott ismeretterjeszto cikk alapjan, plane ilyen banalis otlet birtokaban . sorry


    "Szerencséjükre a Rubik kocka egy rendkívül szimmetrikus rendszer. Mivel az egyenleteket nem érdekli, melyik oldal van felül, a piros, a kék, a fehér, vagy valamelyik másik színű, a szimmetria nagyságrendekkel csökkenti a problémát, hozzávetőleg két nullát lefaragva a lehetőségek számából, így már "csak" 450 millió milliárd elrendezés vár megoldásra."
  • stremix
    #52
    "Szoval az en olvasatomban arrol elmelkednek, hogy egy akarhogyan osszekevert kockat mar ennyibol is biztosan ki lehet rakni"

    Én is ezt írtam csak másképp. (Nem arról van szó h 1-et tekerek és akkor 1 csavarás lesz az "Isten száma", ezt ugye te is látod? Nyilván egy nagyon összekevert X kombinációról beszélnek ahonnan legalább 22 tekerés kell a kirakáshoz, és ezt próbálják lejjebb vinni)
  • stremix
    #51
    "42 a valasz az Élet a Világmindenség meg minden örök kérdésére"

    Sztem ezt ne keverjük a Rubik-kockával! Semmi köze hozzá.
  • Sanyix
    #50
    Ejha.
  • bippo
    #49
    Itt nem az a kerdes, hogy akarmerre tekerek 22-t, akkor ki tudjak-e rakni 22-bol. Itt az a kerdes, hogy akarmerre tekerek akarmennyit, (azaz barmilyen allasbol) mennyi az a minimum, amibol ki lehet rakni. Szoval az en olvasatomban arrol elmelkednek, hogy egy akarhogyan osszekevert kockat mar ennyibol is biztosan ki lehet rakni.

    Amugy a 42 a valasz az Élet a Világmindenség meg minden örök kérdésére.
    (lsd. Douglas Adams: Galaxis Útikalauz Stopposoknak (és folytatásai))
  • stremix
    #48
    Sztem kevesebb variáció van mint gondolják. Ugyanis ha jól értem akkor szó szerint minden kombinációt számon tartanak, pedig sztem mindegy h melyik szín van "felül", tehát 6-tal márid el lehet osztani a lehetőségek számát.
    Arra gondolok h ugyanaz a variáció 6 féle színösszetételben lehetséges, mivel az oldalak közepén lévő 6 szín mindig ugyanott van, tehát 6 a négyzeten variáció "ugyanaz" lesz matematikailag, más színekkel ugyan, de pontosan ugyanannyi és ugyanolyan lépésben lehet kirakni.
    Arról nem is beszélve ha valamelyik állás tükörképét kirakom akkor a matematika szerint megint csak ugyanaz lesz az eredménye, de a "tudósok" 2 külön helyzetnek veszik.
    Szóval én úgy látom h jóval kevesebb a logikai variáció, mint az "abszolút"...
  • brueni
    #47
    de azt keresni, hogy min ? lépés kirakni, uazt jelenti, hogy hány lépés uazt bekeverni.
    vicces, hogy ha 3 mozdulatot tekerek csak a felső síkon, akkor azt nem 3 ból fogom kirakni, hanem csak egyből, mert továbbtekerem egyel és kész. innentől bukik az elmélet nem?
    egyébként mi értelme ezen rágódni?
    mellesleg 5*5*5-ös kockánál másik "isten-száma" fog kijönni?
  • kisdead99
    #46
    Mivel a versenyzők nem a legrövidebb úton rakják ki, nem ez a legjobb megoldás :) A 7,08-as világrekord is kb 50 forgatást tartalmazhatott.
  • kisdead99
    #45
    Nem feltétlenül. A vakonkirakásnak 3 versenyszáma van, ha jól tudom(nem versenyzek, csak olvastam róla):
    1. azt mérik, hogy mennyi idő alatt tudod megjegyezni, utána bekötik a szemed, és akár órákon keresztül is tekerheted
    2. azt mérik, hogy mennyi idő alatt tudod kirakni, előtte órákon keresztül is bámulhatod
    3. a kettő kombinációja: amint megkapod a kockát, elindul az óra, megjegyzed, bekötik a szemed, és kirakod.
  • dez
    #44
    "és honnan tudod, hogy jobban már nem tudod összekeverni?"
    Végig kell tesztelni az összes szóba jöhető kikeverési variációt... Majd ezek mindegyikénél is végig kell tesztelni ugyanezt... (Mert lehet, hogy a köv. lépés nem a kirakás felé vezet, hanem a nagyobb összekevertség felé.)

    "ha max össze van keverve, akkor min ugyanannyi lépés kikeverni, nem?"

    Ez csak akkor igaz, ha ehhez az állapothoz a legrövidebb úton jutottál, ami alatt oda lehet jutni. (Mert lehet, hogy kerülőúton jutottál oda, ahonnan val rövidebb út vissza.)

    "vagy ha kevesebb lépésből is ki lehet keverni, akkor ugyanannyi bekeverni is."
    Na ja.

    "tehát a keresett szám uaz, mint a max bekeveréshez szüks. forgatások sáma."
    Igen. Csak az a baj, hogy a kettőt egyszerre lehet megtalálni. :)
  • Dunkey
    #43
    Egyébként versenyen (legalábbis a 2 naposokon, mert nem főversenyszám, így az 1 napos versenyekbe nem igen fér bele) szokott lenni FMC mint versenyszám - Fewest Moves Challenge. A lényeg, hogy kapsz egy keverést, papírt, tollat, fogod a kocká(i)dat, és megpróbálod a lehető legrövidebb megoldást megtalálni, van rá 1 órád. De semmi mászt nem használhatsz a józan eszeden kívül. Ha megvagy, leírod összefüggően a megoldásodat, meg szétszeded blokkokra, hogy látható legyen, mi volt a gondolatmeneted. A hétvégén döntötték meg a WR-t belőle egyébként, 27 tekeréses kirakással.

    http://www.worldcubeassociation.org/results/events.php

    Itt megtalálja a rekordokat akit érdekel, minden versenyszámból. A single az egyszeri nyilván, az average meg az átlag.
  • Dunkey
    #42
    A cikk eleje kicsit téves....az egykezes egyszeri WR-t Yu Nakajima tartja 14.56-tal, az átlagot pedig Rama Temmink 19.84-nel. A vakon WR pedig Rafal Guzewiczé, 54.22-vel...
    Végülis legalább a kétkezest eltaláltátok, azt tényleg Erik tartja - legalábbis az egyszerit. :D Ja, Joey pedig már 18 éves, nem 17, de lényegtelen.

    A Fridrich method is kicsit be lett nézve, az úgy működik, hogy: kereszt, f2l (az első 2 sori kirakása úgy, hogy sarok-él párokat hozol létre aztán a helyükre rakod őket), OLL (az utolsó oldalon az annak közepén lévő szín néz "felfeé" minden kockán, orientation of last layer), PLL (helyére rakod az utolsó oldalon lévő kockákat, amik nincsenek a helyükön - permutation of last layer).

    Ja, és mikor Fridrich kitalálta ezt a módszert, még meglehetősen fiatal volt, New Yorknak a közelében sem, otthon építette fel az egészet, Csehországban...
  • stremix
    #41
    Igazad van. A legkisebb számot keresik amivel ki lehet rakni a kockát. Tehát most az van h van még olyan betekert állapota a kockának amiből 22 tekeréssel lehet kirakni. A legkisebb szám amit eddig találtak a 22, de a 20-at valószínűsítik a legkisebbnek.
    Nekem ebből az jön le h akármerre tekerek 22-t, akkor a "tudósok" a legfrissebb logaritmussal ki is tudják rakni. Tehát Bradley végülis jól mondta h akkor van összekeverve max, ha annál kevesebb tekeréssel már nem lehet kirakni. És ez jelenleg a 22.

    xuldar: Neked a 42 hogy jött ki?...
  • brueni
    #40
    sáma-száma