248
  • Falconer
    #128
    Amúgy 1978ban megnézték, hogy ha teljes Indiana állam mészkő iparát ráállítanák a projektre, megháromszoroznák a kitermelési kapacitást, akkor tartana a kitermelés, megmunkálás, szállítás (azt nem irják honnan hova:) 27 évig.
    És akkor ez még csak az, hogy az alapanyag meglegyen.
  • Falconer
    #127
    Amúgy jó volt az amit HozHun előtte írt, csak neked max nehéz volt megérteni. Ha 9percre vezeted vissza, akkor tényleg azt jelenti, hogy 9percig foglalkozott vele mindenki, és addik basztak a többire.
    Ha ezt megszorzod az építőmunkások számával, akkor kijön az, hogy mennyi munkaórát fektettek egy kőbe. És így máris világosabb, hihetőbb, meg elképzelhetőbb az egész.
  • fv
    #126
    "Fv: te meg totális hülyeséget beszélsz ezzel az autozással. Nincs értelme annak a mondatodnak hogy két óra alatt 10 ember 100 km-ert.
    Ugyanis a létszámnak mi köze az átlagsebességhez? Semmi az égegyadta világon."

    Hát én is ezt ugatom folyamatosan. Egy tégla berakási sebessége ÁTLAGOSAN mondjuk 900 perc/tégla. Érted? Nem 9.

    Csak száz téglát raknak be egyidőben.

    És itt az "átlagos" szónak az az értelme, hogy van olyan munkás-csapat, akik 700 perc alatt rakják be, vannak akik meg 1100 perc alatt.

    Érdekes, hogy az autós példában meglátod ugyanazt a hibát, amit a saját csúsztatásodban meg nem veszel észre.
  • Epikurosz
    #125
    Különben a bérszámfejtők ismernek olyant, hogy ember-óra, de engem ez az egész mócsingolás nem érdekel.
  • Hoz_Hun
    #124
  • assdf
    #123
  • Hoz_Hun
    #122
    Amúgy rájöttem mi okozza nálad a képzavart. Túl kicsi egységre vezetted le. A perc/kocka nagyon megfoghatatlan. Ha az eredeti számokat vesszük (40 év és 2500000 kőkocka) és feltételezzük, hogy egy év alatt ugyan annyit haldtak akkor az mintegy 62500 kocka letétele évente. Az 174 kocka naponta. Igazándiból sok időt/munkát szerintem a kibányászás/kifaragás vehette el. Szerintem megközelítőleg kb 300 kockát faragtak ki és állítottak fel a Nilus mellett naponta, amiket folyamatossan szállítottak a piramisok helyére. Azért enyit, mert egy része megsérül útközben, elsülyedt a hajóval, vagy egyszerűen hibás volt vagy építés közben tört össze. Maga a hajózás az ami még napokat vehetett igénybe, de ezek konvolyokban mehettek sok kővel folyamatossan. A kihordás helyéretétel már nem olyan vészes (időbe) szerintem. Nem is kellet egy kőnek szerintem 4 hónap, de talán még a fele sem.
  • Hoz_Hun
    #121
    Senki sem tudja átlagosan 1 kővel mennyit foglalkoztak ténylegesen. Ez a lényege az egésznek. Mondjuk sac/kb 4 hónapot.
  • assdf
    #120
    Értem. Akkor most én kérdezek.
    Szerinted mennyi ideig foglalkoztak átlagosan egy kővel?
  • Nielx
    #119
    #95 példám alapján, a logikád szerint 100 perc alatt egy db kővel összesen 1 percet foglalkoztak. Holott valójában 10 percet, de az átlag ettől még 1 kocka/perc.
    Hasonlóképpen az az állítás, hogy "40 év alatt csak ezzel az egy darab kőkockával összesen 9 percet foglalkoztak" nem igaz. Valójában több ideig is foglalkozhattak vele, attól még az átlag lehet 1 kő/9 perc.
  • Hoz_Hun
    #118
    Ááááááááááá, nem bírom...

    "Ez azt jelenti hogy a 40 év alatt csak ezzel az egy darab kőkockával összesen 9 percet foglalkoztak. Ez NEM azt jelenti hogy 9 percig mindenki vele foglalkozott, hanem hogy 9 percig foglalkoztak vele néhányan. És közben még egy csomó más ember egy csomó más kőkockával szintén 9 percet."

    Oké, kérdés következik: Az a másik csomó ember, aki azzal a másik kőkockával foglalkozott, 9 percig végignézte, ahogy az előző csomó ember rakosgatja az előző kőkockát 9 percig? Leírjam mégegyszer? Azaz több brigád, rengeteg sok ember, apa aztán fia, 40 évig sorban végignézték ahogy az előző turnus foglakozik az épp sorra kerülő kőkockával kilen percig?
    Ha nem; akkor vajon egy időben foglakoztak-e többen töbféle kockával?
    Ha ez igen akkor add ösze nekem konckánként azt a 9 percet ami az átfedésekből keletkezik, lévén hogy legalább két kocka 9 perce fedésbe került egymással. Márpedig ha fedésbe kerül egymással akkor nem lehet őket összeadni (9+9+9....) nem lesz 40 év.
  • Nielx
    #117
    "De nem kerülhet be 160 kő 9 perc alatt, mivel akkor a piramisnak
    ~930 millió kőből kellene állnia feltéve hogy 40 év alatt épitették."
    Én most csak arról beszéltem, hogy ha egy csapat 160 követ rak be 24 óra alatt akkor 160 csapat 160*160 követ épít be egy 24 óra alatt, vagyis 9 perc alatt 160 at.
  • assdf
    #116
    "A te elméletedben a negyven év alatt azzal a kőkockával és csak azzal semmi mással csők ővel foglakozik mindenki kilenc percig."

    Nem. Ez azt jelenti hogy a 40 év alatt csak ezzel az egy darab kőkockával összesen 9 percet foglalkoztak. Ez NEM azt jelenti hogy 9 percig mindenki vele foglalkozott, hanem hogy 9 percig foglalkoztak vele néhányan. És közben még egy csomó más ember egy csomó más kőkockával szintén 9 percet.
    Gondolj bele egy autógyárba, ahol van egy csomó futószalag, mondjuk van 10 darab párhuzamos szalag, és 10 órán át megy egy nap a termelés. Ez alatt a 10 óra alatt mondjuk legyártanak 100 db autót. Ez azt jelent hogy átlagosan egy autóval összesen 6 percet foglalkoztak. de NEM azt hogy az összes futószalag 6 percig csak ezzel az egy autóval foglalkozott.
  • Hoz_Hun
    #115
    Jaj, már csak egyszer kisérelem meg elmondani hol hibádzik az elméleted.

    Azt mondod 9 perc (8 és fél, mindegy), ez 40 év alat 2500000 kőkocka. Átlagossan egy kőkockára 9 perc jut. 1 kőkockára 9 perc jut, érted!! A te elméletedben a negyven év alatt azzal a kőkockával és csak azzal semmi mással csak ővel foglakozik mindenki kilenc percig. A többi 2499999 kőkocka vár a saját kilen percére mert arányossan ennyi jut , ha senki nem foglakozik a többivel. Öszessen 9 percecske, ez az övé az idő alatt senki sem bántja a többit mert ez az az idő ami 40 évből arányossan és átlagossan rá jut. Ha szépen összeadom a 2500000 kőnek a kilenc percét akkor 40 év eltellik. Ez idő alatt egyenként foglalkoztam 9 percet 2500000 kőkockával.

    ... és negyven évig folyamatossan leszarták a többi kőkockát csak mindig egy darab kőkocka 9 percével foglakoztak, mert szerencsétlen kockáknak mindössze 9 perc jutott oly sokan voltak... még máig is élnének helyükön ha annak idején assdf barátuk probált volna piramist építeni belőle...
  • assdf
    #114
    De nem kerülhet be 160 kő 9 perc alatt, mivel akkor a piramisnak
    ~930 millió kőből kellene állnia feltéve hogy 40 év alatt épitették.
    Ehelyett viszont csak 2.5 millióból áll. Természetesen amit mondasz az elméletben nem lehetetlen, csak akkor ott tartunk mint a #66 hogy nem annyi ideig épitették mint amennyire gondolunk (itt most épp kevesebb ideig).

    Akárhogy nézzük is, az egész 40 éves munkafolyamatra tekintve, átlagosan 9 percenként kellet 1 kőnek a helyére kerülnie. Ha nem igy történt akkor nem ennyi kőből állt vagy nem ennyi ideig épitették és ez már csak szintiszta matek
  • Nielx
    #113
    "Pedig szerintem ezt teljesen jól mondja. A te logikád sem értem. Szöveges feladat neked is: ha 160 csapat párhuzamosan követ gyárt, és minden csapat 24 óra alatt végez a kövével, átlagosan milyen gyakran kerül kő beépítésre?"
    Ha egy csapat 160 követ rak be 24 óra alatt akkor 9 perc alatt 160 kő kerül beépítésre. Erről beszéltem én is. A párhuzamos munkavégzés a lényeg.
  • assdf
    #112
    "miszerint az átlagos kőbehelyezés sebességéből az következik, hogy az EGÉSZ munkafolyamatnak 9 perc alatt le kellett zajlania, hibás"

    Nos szerintem meg nem hibás, ha az egészre vonatkoztatod az átlagot. Ez egy átlag ettől függetlenül, tehát lehet hogy 1 évig csak a köveket faragták, majd egy évig meg csak a köveket helyezték (ergó volt egy év amikor egy követ sem helyztek el), ha kettőből átlagot vonsz akkor 9 perc/kőnek kell kijönni az egész időszakra. De mindegy erről ugysem gyözzük meg egymást :)

    Fv: te meg totális hülyeséget beszélsz ezzel az autozással. Nincs értelme annak a mondatodnak hogy két óra alatt 10 ember 100 km-ert.
    Ugyanis a létszámnak mi köze az átlagsebességhez? Semmi az égegyadta világon.
    Mert ha együtt utaznak akkor mindegyik 50 km/h sebessséggel haladt (gondolj bele egy távolsági buszba), ha meg külön külön utaznak akkor viszont (10 ember x (100 km/2óra)) / 10 utazás=50...
  • kukacos
    #111
    Pedig szerintem ezt teljesen jól mondja. A te logikád sem értem. Szöveges feladat neked is: ha 160 csapat párhuzamosan követ gyárt, és minden csapat 24 óra alatt végez a kövével, átlagosan milyen gyakran kerül kő beépítésre?

    A problémátok valójában az, hogy az "átlagosan" szó önmagában nem egyértelmű műveletet jelöl. Meg kell mondani azt is, pontosan mely változóra veszi az ember az átlagot, vagy pl. ha valószínűségi modellt használunk, egy eloszlás feltételes várható értékének kiszámításához meg kell mondani a rögzített paramétereket.
  • fv
    #110
    Igaz. És egy ember átlagosan valóban 12 perc alatt tesz meg száz kilómétert az említett példában.
  • Nielx
    #109
    Mint ahogy az is hülyeség, hogyha az átlag kb 9 perc akkor egy darab követ valóban 9 perc alatt kellett beépíteniük.
  • Nielx
    #108
    "Értsd már meg, hogy ha 24 óra alatt kerül a helyére egy kő, akkor az átlagosan se lesz a helyén 9 perc alatt."
    Ez így nem igaz, lásd 95. hsz -emet. Attól, hogy egy kő beépítéséhez több idő kell, még az átlag lehet kevesebb is. Attól függ hányan dolgoznak párhuzamosan.
  • fv
    #107
    Assdf! Hahó!

    Értsd már meg, hogy ha 24 óra alatt kerül a helyére egy kő, akkor az átlagosan se lesz a helyén 9 perc alatt. Ez pont ugyanolyan hülyeség, mint az előbb említett 500 km/h-s utazás. Mer ugye, ha azt nézed, hogy két óra alatt 10 ember teszi meg a száz km-t, akkor a te teljesen hibás logikád alapján azt hihetnénk, hogy egy ember 12 perc alatt teszi meg. Tehát 500-zal megy.

    Szóval nem az én oktatásom színvolnalával van baj, hanem a te agyaddal.

  • Epikurosz
    #106
    Te fejszámoló autista vagy?
    Minek lovagolsz a saját magad átlal feltett műkérdésen?
    Ám, ha kategorikus választ akarsz, akkor nesze: IGEN, LEHETSÉGES.
  • kukacos
    #105
    Ne terelj. Akár lehetséges, akár nem, a #66-ban leírt következtetésed, miszerint az átlagos kőbehelyezés sebességéből az következik, hogy az EGÉSZ munkafolyamatnak 9 perc alatt le kellett zajlania, hibás. Csak ezt a következtetést bíráltuk, semmi mást. Minden egyes kövön akár napokat is dolgozhattak, mert az is számít, hány kövön dolgoztak egyszerre.
  • assdf
    #104
    Senkisem beszélt arról hogy a földönkivüliek csinálták.
  • assdf
    #103
    9 perc
    és?
    Lehetséges? ez itt a kérdés.
    Az a baj hogy ugyanarról beszélünk csak néhányan ezt nem fogják fel.
    Tehát a kérdés a következő: lehetséges-e hogy 24 óra alatt 160 követ kibányásznak-odavisznek-kifaragnak-feltesznek?
    Vagy ahogy én fogalmaztam: lehetséges-e hogy átlagosan, 9 perc alatt 1 követ kibányásznak-odavisznek-kifaragnak-feltesznek?
    Egyszerü primitiv szorzás az egész, csak ez sokaknak nem megy.
    Vagy te el tudod képzelni hogy 24 óra 160 kő kerül a helyére, de azt már nem hogy átlagosan 9 percenként egy? Pedig a kettő egy és ugyanaz.

    Ha azt mondod hogy lehetséges megoldottuk a rejtélyt mert lehetséges.
    Ha meg azt hogy nem akkor lásd a #66.
    Szóval az én bajom az hogy itt nem arról van szó hogy vajon ha igy és igy csinálnánk és ennyien akkor mire lennénk képes ennyi idő alatt ennyi kővel, hanem hogy ismerjük az időt és a kövek számát a kérdés az ohgy ennyi idő alatt ennyi kővel lehetséges-e és ha igen hogyan?
  • DompR
    #102
    A nácis fájt kicsit... Bár miután azt tudjuk, hogy a Holdon rejtették el repülő csészealjakkal az összerabolt aranyat, alig tudok meglepődni valamin... (link nincs sajna :( )
  • kukacos
    #101
    Nézz ide, senki sem vitatja, hogy átlagosan mondjuk 9 percenként kellett egy kő helyére kerüljön. A #66-ban leírt hülye következtetésedet bíráljuk, miszerint, idézem:

    HA kijelentjük hogy adott technikával lehetséges 9 perc alatt ez az egész, akkor megoldottuk a rejtélyt. Ha azt mondjuk hogy nem lehetséges, akkor alapvetően két lehetséges megoldás van:
    1, nem 40 évig épitették hanem jóval több ideig
    2, olyan technikával épitették amivel lehetséges 9 perc alatt a munkafolyamatot véghezvinni
    (3): a zufok csinálták, de ezt nem hinnél, vszinü az első kettő lesz a megoldás


    Nem és nem, ez teljesen hibás. Ötödikes szöveges feladat, csak neked: 160 követ faragnak és pakolnak egyszerre, minddel 24 óra alatt végeznek. Átlagosan hány percenként kerül a helyére egy kő?
  • kukacos
    #100
    Egyiptomban több mint száz piramis van. Ahogy Epikurosz is írta, szépen végig lehet követni az ötszáz év alatt kialakuló piramisépítés technikáját: először csak masztabák vannak, amik a földfelszínre épített lapos építmények, mélyükön, föld alatt sírkamrával, aztán Dzsószer egymásra rakat sok, egyre kisebb masztabát, lépcsős piramist kialakítva. Aztán Sneferunak úgy negyven évvel a gizai nagy piramisok előtt eszébe jut, hogy csináljuk simára az oldalát, de néhány összeomlik, van, ahol pedig menetben meg kell változtatni a dőlésszöget, hogy ne járjon ugyanígy. Aztán végül a mérnökök diadalmaskodnak, és a harmadik sikerül, nem is akárhogy: ez a harmadik legnagyobb piramis Egyiptomban. Kár földönkívülieket keresgélni a dologban, ordítóan emberi fejtörésről van szó.
  • Kornan
    #99
    Eszembe jutott egy újabb ok ami mindent megmagyaráz!!!

    Hosszas gondolkodás után arra következtetésre jutottam,hogy a piramisokat a dinoszauroszok építették!!!!!Így igaz!!!

    Nekik megvolt hozzá a megfelelelő erejük és idejük,hogy felépítsék.Valószínűleg az egyik dinoszaurusz város központi épülete lehetett,vagy valamilyen emlékmű,az egyetlen amely túlélte az idegen támadást.De az egyiptomiak átépítették,felújították,ami nem volt annyira megerőltető.Hogy mi lett a dinoszauruszok civilizációjával azt máig homály fedi,valószínűleg elhagyták a naprendszert és elrejtőztek más galaxisokba.Egyes jelek arra utalanak ,hogy valamiféle sötétanyaglények támadtak rájuk a sötétanyaguniverzumból.Legalábbis az egyiptomi hieroglifákból,amit valójában a dinoszauruszoktól vettek át erre lehet következtetni,ugyanis abban elvan rejtve egy kód ,ami figyelmezteti a többi civilizációt a veszélyre.Én feltörtem ezt a kódot.
  • Epikurosz
    #98
    és senki ne gondolja, hogy a Crystallen Schedels nem voltak már Magyarországon. Bizony voltak, és pottom 1000 forintért bárki megntekinthette őket.
  • assdf
    #97
    Istenem ennyire lenn van ma az oktatás szinvonala???
    "ha 10-en megyünk 100 km-t 2 óra alatt, akkor az átlagsebességünk 500 km/óra lesz, mert átlagosan 0,2 óra alatt tettük meg az utat."

    Ha 10-en mentem egy busszal egyszerre akkor az átlagsebességetek 50 km/óra lesz, mi a f@szt nem lehet ezen felfogni.


    Szeszmester:
    Bakker matek érettségi rulez.
    Matek érettségi rulez. Ha 100 ft egy kiló alma és én 3 kg almát vettem a piacon akkor mennyit fizettem érte ha az almát 200 ember szedte párhuzamositva 3 napig??? 300 ft-ot. Kurvára nincs köze ahhoz hogy hány ember és hogyan csinálta, ez egy szimpla osztás/szorzás.

    Magyarán, ha a piramis 40 évig épült és 2.5 millió köből állt, akkor átlagosan hány perc alatt kellet a helyére kerülnie egy kőnek ha:
    -1 ember épitette
    -100 ember épitette
    -1000 ember épitette
    -100000 ember épitette
    -100000 ember épitette egyszer 1 oldalról
    -100000 ember épitette egyszer 10 oldalról
    -100000 ember épitette egyszer 20 oldalról

    Egyszerüen nem hiszem el, hogy 2008-ban itt áll az emberek tudása, hogyha adott idő alatt adott munkadarab készül el, akkor az egy munkadarab/idő átlaga szerintük függ attól hogy hogy hány ember és hogyan és mivel készitette a munkadarabot.
    beszarás vazzeg, NEM az a kérdés hogyha 1 ember x idő alatt végez valamivel akkor 10 ember mennyi idő alatt végez ugyanazzal hanem a fennti.
  • Epikurosz
    #96
    na, tessék! Már a nácik is.
  • Nielx
    #95
    Mondok egy példát:
    tegyük fel hogy 100 követ kell beépíteni valahova 100 perc alatt bizonyos technikával. Tehát azt lehetne mondani hogy 1 perc alatt kell egy követ beépíteni. Namost ezzel a technikával egy kő beépítése egy embernek 10 percbe telik. Akkor a feladat lehetetlen? NEM. Mert ha 10 ember dolgozik 1-1 kövön egyidőben, attól még ugyanúgy 10 percbe telik a beépítés külön-külön, de 10 perc alatt 10 követ építenek be,(mondhatnánk átlagosan 1 perc alatt egyet, ami elvileg lehetetlen mert ugye egy beépítéshez 10 perc kell), és 100 perc alatt mind a 100 követ beépítik teljesítve a feladatot. Ennyi.
  • L3zl13
    #94
    Természetesen nem sokat bírna ki egy mai épület. Bár ez nyilván az éghajlattól és sok egyébtől is függ.
    Azt azonban tudom, hogy ha egy fejlett faj igazán tartósat akart volna építeni, akkor nem mészkövet használt volna.
    Főleg, ha a rendeltetése valóban a tükörsima felületről visszavert fénysugarak űrből való láthatósága lett volna évszázadok esetleg évezredek múltával is, mint azt lentebb állítottad.
  • Epikurosz
    #93
    videjó
  • Epikurosz
    #92
    <object width="420" height="339" id="flvplayer"><param name="movie" value="http://files.indavideo.hu/player/vc_o.swf?vID=4b38367b3b" /><param name="menu" value="false" /><embed src="http://files.indavideo.hu/player/vc_o.swf?vID=4b38367b3b" width="420" height="339" name="flvplayer" type="application/x-shockwave-flash" /></object>
  • Kornan
    #91
    Én ezeket az okokat tudom elképzelni:

    1.Szerintem a piramis nem volt haszontalan,az akkori fáraóarcok előrelátóak voltak,látták,hogy ez mekkora turisztikai bevételt fog jelenteni az országnak x ezer év múlva és azért építették.Valamiért a kaszinók és élményfürdők,stb kimaradtak,de tudták,hogy ezek úgyse maradnak meg sokáig.Így hát felhúztak egy nagy kőhalmot és a sok turista odamegy költeni a lóvét:
    "bááá nézd pista zott a pijamis.Jóvan akkó ezt is láttuk ,mehetünk haza."
    2.a Az zidegeeenek lessszállópályái,más nem lehet,fúúú!!!!!!! lásd :csillgakapu: (Rá isten hajója használta leszállópályának)
    2.b Az idegenek ajándékul építették,hogy turisztikai bevételt hozzon.
    3. Természetesen a sumériai magyarok építették,ahogy mi találtunk fel mindent.Valószínűleg akkor ,amikor elfoglaltuk egyiptomot.Az egyiptomi nép büntetése volt ez,amiért szembe szálltak velünk.
    4.Valami okostojás kitalálta,hogy ha szíriuszra mutat vagy mittomén,akkor a pirmis építőinek vagy a fáraónak lelke hiper szuper képességekre tesz szert a túlvilágon.ÉS bevették.
    5.Szórakozásból.Szerettek homokozni,de a homokvárak mindig összedőltek,ezért inkább kövekből csinálták.
    6.Mivel egyiptomba soha nincs hó,szánkózni sem tudtak,ezért egy külföldön járt építő ötlete alapján szánkópályának készült.
    7.Piramisok márpedig nincsenek!Kamu az egész.
    8.Egy titkos német katonai támaszpont.Valójában az egész piramisos sztori a német propaganda műve,ők építették a piramist és még mindig ott rejtőznek.Valószínűleg hitler is ott bujkál még mindig.

    Nagyjából ezeket tudom elképzelni lehetséges oknak.
  • Epikurosz
    #90
    Persze, ha téged nem az erkölcsi tanulságok érdekelnek, hanem a krimi, lelked rajta, de akkor ne akarj felmászni a lélekjáraton...
  • rbr
    #89
    azt figyelembe vettétek, hogy egy kőtömböz a dimenziói mentén nézve, hányan tudnak "körbefogni"? 10-20 embernél több, aligha