219
  • babajaga
    #139
    Tévedsz. Ha össze tudod gyűjteni a keletkezett anyagokat akkor azok súlya megegyezik a bomba súlyával. Az energia csak felszabadul mégpedig annyi amennyi az anyag keletkezésébe belemanifesztálódott. Ha a szenet oxigénnel elégeted pontosan súlyra annyi CO2 keletkezik mint a résztvevő anyagok súlya. A felszabaduló hőenergia a szén keletkezésébe betáplálódott hőenergia felszabadulása.
  • dez
    #138
    Már ki tartja annak? Egészségére. Mások szerint meg az anyag az energia egy megjelenési formája. És az egész az információ 1-1 megjelenési formája.
  • babajaga
    #137
    "Lomonoszov, Mihail Vasziljevics (1711 - 1765) orosz fizikus, kémikus kísérletileg igazolja az anyagmegmaradás törvényét"
  • Epikurosz
    #136
    Anyagmemgaradás törvénye pedig van, mert az energiát az anyag egyik megnyilvánulási formájának tartják. sőt a teret is. sőt az időt is. sőt! :-)
  • dez
    #135
    Na jó, van "anyagmegmaradás" is, ugyancsak a kémiában: a felhasznált ELEMEK nem alakulnak át a kémiai folyamatok során. (Kivéve az alkimistáknál. ;) ) Fizikai folyamatok során átalakulhatnak. Erről ennyit.
  • dez
    #134
    Azt ma már inkább úgy mondják, hogy tömegmegmaradás, és inkább kémiai tétel, mint fizikai. (Kémiai folyamatok eredményének tömege megegyezik a kezdeti anyagok tömegének összegével.)

    De mérd csak le pl. egy atombomba töltetének tömegét a robbanás után... Hopp, csak nem átalakult energiává...???
  • Epikurosz
    #133
    No, kérem, ami a római katolikus vallást illeti:
    Óvatosabb lett az egyház. A szentírás bötűihez persze ragaszkodik, de elismeri, hogy nem minden kérdésben illetékes, így a tudományos kérdésekben sem. Erkölcsi kérdésekben is van olyan téma, például a homoszexualitás, amelyben a Hittani Kongregáció (ennek volt a feje a mostani pápa) már óvatosabban fogalmaz. A nem is tudom mikor, de talán a XIX. században valamikor elfogadott pápai csalhatatlanság tételét sem alkalmazzák már. Sőt, a Vatikánnak saját csillagvizsgálója van!
    Sőt, a római katolikus egyház - cáfoljon meg valaki ha nincs így! - által működtetett sulikban tanítják az evolúcióelméletet!
    Sőt, sőt, sőt.
  • Wattancsu
    #132
    Ha értelmezted volna a mondataimat, akkor tudnád, hogy nem csak a Földről írtam, hanem az univerzumról.
    Úgy látom, hogy te (aki szerint a vallás a gondolkodás gyilkosa) nem tudsz továbblépni azon, amit látsz, azaz teljesen beszűkült a gondolkodásod. Csak sajnálni tudlak, és remélem, egyszer majd rájössz, hogy mennyi mindenben tévedsz. Mindesetre befejezem a vitát, mert meggyőzni nem tudlak. Bár személyesen szívesen beszélgetnék még veled.
  • babajaga
    #131
    Hogyan képzelhetsz el ekkora marhaságot hogy a földön más törvények érvényesek mint a világűrben ahol a föld is kering, aminek szinkronban kell lennie a világűrrel.
  • Wattancsu
    #130
    "ANYAGMEGMARADÁS! Ha most megmarad, akkor mindíg is megmaradt. Miért kell mindent szájbarágni? Hogy a fenébe lenne űrutazás ha ezek a törvények nem volnának jók?"

    A mi környezetünkben megmarad ez tény, de mégis honnan veszed, hogy mindehol így van? Nyilván te is tudod, hogy az univerzumnak csak egészen parányi részét ismerjük.

    "A papok kijelentik hogy ami a bibliában van az szó szerint úgy van mert az szent írás."
    Ez a mondatod egyszerűen hazugság. Ha nekem nem hiszel, akkor kérd ki a Hittani Kongregáció véleményét, vagy egyszerűen csak üsd fel a Katolikus Katekizmus című művet. Esetleg más vallások ismerőinél is kérdezősködhetsz, szerintem ők is hasonlóan gondolkodnak, mint én.
    És még valami: azokat a törvényket, amikhez a végletekig ragaszkodsz, azokat nem te magad ismerted ki(fel), hanem valaki más. Azaz másnak hiszed el, amit mond, pedig gondolom nem láttál még a saját szemeddel sem elektront, sem feketelyukat.
    Én vallásos vagyok, mégse vetem el se az evolúciót, se az anyagmegmaradást, vagy egyéb megalapozott természettudományos tényeket. Minthogy ezek egy cseppet sem zárják ki Isten létezését. Sőt, számomra csak megerősítik, mert nem hiszem, hogy egy ilyen bonyolult univerzum létrejöhet véletlenek sorozataként.
  • babajaga
    #129
    Ez bizony baj. Sürgősen pótold.
  • dez
    #128
    LOL, energiamegmaradásról tudok, "anyagmegmaradásról" nem. :P
  • dez
    #127
    Utóbbiak legalább elég régiek ahhoz, hogy már megrepedeztek, és növénykék bújnak elő a repedésekből.
  • dez
    #126
    Ja, meg ugye sem abban, hogy az "anyag" csak egy megjelenési formája annak, ami adott esetben inkább kvantummechanikai hullám, kvantummechanikai tulajdonságokkal. Csak úgy 100 éve elavult a felfogásod... Megkövesült, mint az általad szídott vallások.
  • dez
    #125
    Szóval, te az ősrobbanásban sem hiszel, sem az energia elsőbbségében - amit megint csak megelőz az információ. Kár, hogy bölcselmed ezt már nem fogja.
  • dez
    #124
    Azért van más is a materializmuson kívül, mint a puszta hit. Nem csak a materializmus filozófiája tétezik.
  • dez
    #123
    Ez a materialisták következtetése. Ha hibás a kiindulópont, a következtetés is hibás.
    Számos olyan tulajdonsága van a tudatos átélésnek, amit nem lehet anyagi alapon magyarázni. (Ilyenkor persze ráfogják az egészet a megérthetőnél nagyobb agyi komplexitásra, ami a probléma kitolása.)
    BTW, nem keverendő a tudat, mint tudatos átélés, és tudat, mint tudati folyamatok, amik előkészítik az agyban az adatokat a tudatos átélés számára -> csak marad a kérdés: mi éli át ez elkódolt, szétszórt, egymással fizikai kapcsolatban nem is álló adathalmot? És annak is vannak jelei, hogy visszahatás is van. Azaz van szabad akarat. Nos, hogy van ez a valami, amit az agy mintegy kiszolgál? (Talán ott, ahol a kvantumszámítógép számításai elvégződnek...)
  • babajaga
    #122
    ANYAGMEGMARADÁS! Ha most megmarad, akkor mindíg is megmaradt. Miért kell mindent szájbarágni? Hogy a fenébe lenne űrutazás ha ezek a törvények nem volnának jók?

    A papok kijelentik hogy ami a bibliában van az szó szerint úgy van mert az szent írás.Tele vannak az első oldalak már hazugságokkal, valótlanságokkal, nem kell hozzá egyetemi végzettség hogy lássa valaki. Mond a papnak hogy itt valótlanságok vannak.
  • babajaga
    #121
    "mintsem bölcselmetek "

    = logikátok, felfogóképességtek.
  • Wattancsu
    #120
    Babajaga, csak egy utolsó reakciót várnék tőled. De nem az eddigi félrebeszélést. A következő két idézet tőled származik:
    "Az anyag öröktől van és mindíg lesz, és mindíg ugyanannyi."
    "Ezerszer bebizonyosodott dolgot nem kell tovább bizonygatni.Nem lenne gyógyszer műanyaggyártás semmi ha az anyag törvényei nem lennének igazak. Nem lenne áram, semmi nem lenne. Mit kell még bizonygatni? Az anyag és energiamegmaradás törvénye neked humbug?"

    Az anyag- és energiamegmaradás törvénye mióta bizonyítja, hogy az anyag öröktől van? Ráadásul honnan veszed a biztosítékot, hogy ezek nem fognak megdőlni(kiegészülni) valamikor a jövőben? Ugyanúgy, ahogy a newtoni fizikát is túlléptük, és most már az einsteininek is feszegetik a határait.
    Ja, és még vmi: miért öli meg a vallás a gondolkodást? Erre a kérdésemre eddig egy betűnyit sem reagáltál.

  • balee66
    #119
    Amúgy zöldes-szürkés-barnás szemszínem van :)
  • balee66
    #118
    "Objektívitásban és logikában... Ugyanarról a dologról nem lehet ellentétes dolgot mondani mert az egyik nem lesz igaz."

    Objektívitásban és logikában biztosan nem, de a világ dolgainak működését jelenleg nem tudjuk száz százalékosan megmagyarazni objektívitással és logikával.
    Amúgy sem számít olyan nagyon sokat az objektivítás, mert jóval több olyan dolog létezik, amit nem tudunk egzakt módon mérni és megítélni.
  • balee66
    #117
    "Több dolgok vannak földön s égen jó Horatio, mintsem bölcs elmétek felfogni képes!" (Shakespeare - Hamlet)

    Engedtessék meg nekem idéznem e hatalmas igazságot :)
  • babajaga
    #116
    Kitalálni meg felfedezni az nem ugyanaz. Az hogy az égitestek gömbalakúak az a fejlődés következményekénti felfedezés.Amire nincs bizonyíték azt csak találgatni lehet.Pld a holdról már többezer évvel ezelött lehetett látni hogy gömbalakú, csakhogy az ember néha a saját szemének se hisz.
  • I.C.ram
    #115
    Ez olyan dolog, hogy régen az volt mese, kitaláció, hogy a föld "gömb" alakú, vagy hogy a puskapor robban. Attól még, hogy valami a mai embernek kitalációnak tünik, lehet, hogy 200 év múlva tök alap dolog lesz.

    Az ember képtelen kitalálni új dolgokat. Mindig a meglévőket kombinálja. Nem csoda, hogy a mai napig képtelen az UFO témában elvonatkoztatni a humonioid, vagy más vallásból, vagy állatvilágból vett formavilágtól. Egyszerűen képtelen bármi újat alkotni, csak építkezni.
  • I.C.ram
    #114
    Lehet, hogy az összes kékszemű, egy ember, és egy husky kissé erotikusra sikeredett éjszakájából származik :D
  • babajaga
    #113
    Abnormális az is pld hogy a gyerek az iskolában órán tanulja a föld keletkezésének legvalószínűbb történetét, majd átmegy hittan órára és a teremtés sokkal kisebb valószínűségét magyarázzák ott meg neki. Ebből egy vaskos nemtudás kerekedhet csak ki.Nem csoda hogy sokan már tagadják az anyag és energiamegmaradás törvényét aminek igazsága már ezerszer bebizonyosodott.
  • babajaga
    #112
    Objektívitásban és logikában nincsenek fokozatok. Felsőbbrendű ez olyan fasisztoid katagória. Igen van meg nem. Ugyanarról a dologról nem lehet ellentétes dolgot mondani mert az egyik nem lesz igaz.Cervantes mondanivalóját meg erősen félreértetted, vagy a tanáraid hibája nem tudom.
  • Kornan
    #111
    Midenhol előjön ez a vita :D.Én részben egyetértek veled babajaga.Énsem tudom elképzelni,hogy hihetnek értelmes emberek egy olyan dologban ,aminek ennyire mese/kitaláció szaga van.De ugyanakkor úgy gondolom ,hogy a vallásos emberek nagy része az én mércémmel mérve normális kategóriába tartozik,de az már nem egészen aki mondjuk oltárt épít fel magának a házában és mindennap imátkozik és minden jó mögött csak az istenét látja,vagy utálja azt aki nem az ő vallásában hisz, vagy aki az evolúció tanításának beszüntetését követelte amerikába(mert helyette keresztény teremtéselméletet akart tanittatni),vagy akik kígyókkal haraptatják meg magukat amerikába... és még lehetne sorolni kik nem.Ugyanakkor nemcsak vallásos emberek tartoznak az abnormális kategóriámba.De mint tujuk,az ,hogy normális az relatív.Nyitott elmével kell járni a világban,de szkeptikusnak kell lenni mindennel szemben.Én úgy gondolom, a világegyetemben nincs különbség teremtő és teremtmény között.És a vallások többségével szemben vannak fentartásaim,pl miért fizet az állam az én pénzemből a keresztény egyháznak több milliárd forintot?Ez sérti egyrészt a más hitűeket és egyrészt azokat akik nem tagjai vallási csoportulásoknak.
  • sonicXX
    #110
    Téged hasonlítottak már Don Qui Hote Da La Mancha-hoz? Szerintem félelmetes (sőt, felsőbbrendű) logikáddal és mérhetetlen objektivitásoddal magad is meg fogod találni a személyiséged és eme "hős" személyisége közt húzódó vaskos párhuzamokat, így remélhetőleg megkímélsz majd attól, hogy ezekre nekem kelljen rávilágítanom oly módon és stílusban, mintha egy hülyegyerekhez kéne beszélnem. Ezek egyszerű összefüggések, amikre gondolok, nem bonyolultabbak mint a szorzótábla az alsótagozaton, így komolyan bízom abban, hogy a felismerésedet siker fogja koronázni.
  • babajaga
    #109
    Harcol a lompos farkincám. Akkor Márkiai Jakab meg Loyolai Ignác se volt keresztény. Még utóbb kitalálsz valami új kasztot.
  • Epikurosz
    #108
    Egy igazi muszlim nem robbantgat, mint ahogy az igazi keresztény sem égetett boszorkány, és az igazi kommunista sem terrorizálta volna a lakosságot.

    Ezek mind ürügyek. Az emberi rosszaság mélyebben van, és az ideológiai köntöst csak maszkként veszi magára.
  • Epikurosz
    #107
    babajaga, neked ellenségek kellenek, akikkel harcolhatsz.
    ha nem épp az én vélt antiszemita megnyilvánulásaim ellen, akkor a vallás ellen, ha ez sincs, akkor a tudományban hívők, de szerinted buták (rosszul hívők) ellen stb. stb.
  • babajaga
    #106
    Féleszű vallásos barmok százai robbantják magukat és másokat fel már évek óta tömegével. Nem tudsz róla? Azok nem az anyagmegmaradás törvényére hivatkoznak esztelen barom tettük elkövetéséhez.
  • babajaga
    #105
    Látod ez az emberi hülyeség. Ezerszer bebizonyosodott dolgot nem kell tovább bizonygatni.Nem lenne gyógyszer műanyaggyártás semmi ha az anyag törvényei nem lennének igazak. Nem lenne áram, semmi nem lenne. Mit kell még bizonygatni? Az anyag és energiamegmaradás törvénye neked humbug? Mi a fenének tanulnak sokan fizikát és kémiát ha semmi nem ragad meg belőle az agyukban? Kár az időért.
  • Wattancsu
    #104
    Köszönöm, hogy egyáltalán figyelmet fordítasz rám, Babajaga, rám szánalmas és őrült vallásosra, aki nem is képes gondolkozni. Csak arra válaszolj, hogy miért is gyilkolja meg a gondolkodást a vallás?
    Ja, és milyen logikádat nem érhetem fel? Olyan kijelentéseket teszel, amiket nem tudsz alátámasztani.
    Eddigi írásaidban azt fejtetted ki, hogy a vallásos emberek bizonyíthatatlan dolgokban hisznek. Akkor a te következő mondatodat hogyan is értelmezzük?
    "Az anyag öröktől van és mindíg lesz, és mindíg ugyanannyi."
    Ha te ezt véled, akkor nyilván be tudod bizonyítani. Ellenkező esetben te magad is ugyanabba a "hibába" esel, mint az általad annyira lenézett vallásosak...
  • babajaga
    #103
    Persze azt hiszed véletlenül említettem az elmebetegeket? Aki azt mondja hogy neki másik élete volt az elmebeteg.
  • balee66
    #102
    Pedig bizonyítékok vannak bőven, amik igazolják az ilyen paranormális dolgokat, csak észre kellen őket venni.
    Nyitott szemmel kell járkálni, nem jó az, ha az ember beszűkült tudattal él (nem célzás volt:-))

    arrakistor, tetszik a hozzáállásod:D
  • arrakistor
    #101
    ha engem kérdezel én a végtelenben hiszek és abban bőven van helye szellemeknek , istennek, isteneknek, idegeneknek , dimenzióknak és minden másnak is...

    az univerzumunk amely véges anyagmennyiség a végtelen üres térben végtelen ideje és végtelen formációban ... csupán egy része a végtelennek...
  • babajaga
    #100
    Te láttál elmebeteget aki mindenfélét képzel?