100
  • babajaga
    #60
    Tévedsz. az ionizáció a cső belsejében játszódik le ha az érződne a csőnek annyi.A melegtől az elektronikai alkatrészekből, panelekből párolog az egyik alkotóanyag,a polisztirolból a sztirol az édeskés, a bakelit panelből a formaldehid az szúrós szagú.Sok esetben etől megy tönkre a világítótest nem a cső ég ki hanem a kiszolgáló elektronika megy tönkre.
  • toto66
    #59
    Csatlakozom az elöttem szólóhoz, és még: mitől függ mennyi fényt bocsát ki egy ilyen "takarékos" kütyü?
  • Yany
    #58
    Örömmel olvasnék egy elemző cikket az izzók működéséről: hagyományos, fénycsöves, ledes, stb. Akár az sg, akár egy segítőkész fórumozó adhatna infót erről. ;)
  • toto66
    #57
    "2011-re az összes izzót energiatakarékosra cserélné"
    Nálunk is ez a terv... na sebaj majd bevásárolok a hagyományosból vagy 10 évre valót... Ha addig jobbat nem találnak ki...
  • babajaga
    #56
    Ez hazuság mikor ilyet számolgatnak hogy behozza az árát! Az áram árát állandóan emelik. De anélkül se igaz.
  • roliika
    #55
    Ma este vagy holnap jönnek a LED-es lámpák, majd leírom ide a tapasztalatokat. :) 38LED-es 3db fog 1 lámpába kerülni. Csak elég lesz. :D 150W helyett 6W fogyasztás. :)
  • janyikzs
    #54
    10 évvel ezelőtt, amikor az új házunkba költöztünk, mindent égőt lecseréltünk energiatakarékosra. Egyből többfélét vettünk, hogy próbálgassuk. Ezt sajnos már 3-szor megcsináltuk.

    Jelenleg 1 db energiatakarékos égőnk sincs, mivel akármelyik típussal próbálkoztunk, egyik se bírta 1 évnél tovább. Az áram számla is csak hajszálnyival csökkent, amikor mindenhol az volt a lakásban.

    Kiszámoltam, és rájöttem, hogy olyan keveset használjuk az égőket (vagy csak TV, vagy csak számítógép megy), hogy nekünk egyáltalán nem éri meg. Próbáltam megmérni az időtartamot télen, hogy mennyit égnek az égők. Ez szerintem nagyjából sikerült, de meglepődtem, hogy átlagban csak 6-7 órát "mentek" összesen az izzók, ami 80W-os égőink helyébe 20W körüli energiatakraékos.

    Mai árakat nézve - ha jól számolok - ez kb. napi 15 Ft-os "spórolás". De mivel az energiatakarékos égők nem húzzák általában 1 évig sem nálunk, emiatt ez az elméleti 3000-4000 Ft-os spórolás éves szinten (mivel a 15 ft télen jött ki, nyáron ugye még ennyi sincs) egy újabb komplett cserével már inkább ráköltés.

    Szóval nekünk nem jött be, de még néha egy-egy akció során próbálkozok, most legutóbb a Tescoban 1 db Philips energiatakarékost (21W-os, 799 Ft) vettem a szám.géphez olvasólámpának, de sajna már az is megadta magát.
  • rigidus
    #53
    A kozvetlen kornyezeteben levo oxigenatomok egy resze ionizalodik (ha emlekeim nem csalnak). Az az oxigenionoknak van ez a jellegzetes szaga. Ivfenylampaknal ez jellegzetes jelenseg.
  • rigidus
    #52
    > Tudod, itt a fizetések az angliaihoz képest sokkal alacsonyabbak.

    Ezt tudom es sajnalattal hallom.

    > Hogy legyen valami fogalmad, most beszéltem egy ismerős hölggyel, ő egy vidéki tescoban dolgozik, 66750 Ft -ot (195.379 GBP) kap havonta, mint pénztáros. Viszont a kompakt fénycsövek közül azok, amelyek valamivel jobb minőségűek, mind felette vannak az 5000 ft-nak. (tesco-ár!)

    Na ez am a durva. Sajnos azert erre sem annyira rozsas a helyzet mint ahogy azt a fizetesek mutatjak. A muszaki eszkozok nagyon olcsoak, de az elelem az megfizethetetlen. Mondok neked arakat, egy fej eretlen, savanyu szolo 3.5, egy kilo izetlen paprika 2.20-2.50, 1 kilo szivacsizu, muanyagszeru kenyer 1.30, 8g majoranna 3 font, daralt paprika hasonlo arban (Mo-on 1 kilot szoktam venni ennyiert faluhelyen), a legolcsobb kave amit valaha ittam az 1 font, Londonban ugyanez a duplaja vagy haromszorosa. 400km egyiranyu, masodosztalyu vonatjegy 100 felett van, attol fugg milyen jaratot fogsz. Benzin literenkent 1.10, utado 100 felevente, muszakira 30 a bevizsgalas (alkatresz + munka ara az egekben ha szukseges), biztositas az fugg a vezeto lajstromatol.

    Szoval csak azert mondom, hogy ne legyenek senkinek illuzioi. Nem olyan hudejo azert itt se csak mas aranyokban osztogatod szet a fizetesed. Internetert is pl. kevesebbet fizetek mint amibe Mo-n kerul ugyanez, de pl. a BKV jegy tobbszoroset fizetem egy videki kisvarosban, ha bemegyek a kozpontba.
  • palcsika
    #51
    nem tudom észrevettétek-e már de ha sokat működik az energiatakarékos izzó akkor édeskés büdös szaga van
  • nyikolaj
    #50
    mi is lecseréltük az összes égőt a házban energiatakarékosra
    mindenhova philipset (60W hagyomnáyos égőnek megfelelő: 970 Ft- /db + 2 év gari; 100W-nak megfelelő: 2500-3000 Ft/db + gari) vettünk.

    Sztem nagyon jók! Igaz kicsit kell várni míg bemelegednek, de az gyorsan megtörténik, s utána teljes fényerővel világítanak.

    Meglátásom szerint egy energiatakarékos 100W-osnak megfelelő égő erősebben világít, mint egy hagyomnáyos 100W-os.

    Ami meg a számlát illeti, tényleg érződik a különbség, no jó nem egetrengető, de sok kicsi sokra negy ;)
  • rigidus
    #49
    > TV-be, rádióba nem ugat bele?

    Nem tudom, mivel egyiket sem tartok. Jobb szeretem magam megvalasztani a hirforrast, erre az Internet kivallo.
  • Yany
    #48
    Ja és az eladó nekem is szólt, hogy ne fogjam meg a világító részét, mert tönkreteszi. Igen, béna voltam, de fogalmam sem volt erről korábban. Tehát a tisztakendős/zsebkendős/kesztyűs becsavarást én is javaslom.
  • Yany
    #47
    Egy tipp: nemrég energiatakarékos izzókat vettem, de mint pl. egy hardver vásárlásánál, ennek is előtte utánanéztem... a gyakorlatban. Bementem a Ba***xba (barkácsbolt) és kipróbáltam nagyon sokfélét. Sajnos nemcsak drágább, de tényleg jobb a Philips fénye, mint a Tungsramé, ugyanis nemcsak hidegebb, de erősebb is ugyanakkora fogyasztás mellett. De a lényeg: a sok Philips között is nagy eltérések vannak, s saját tapasztalataim szerint az a bizonyos "Turbo" nevű világít a legjobban, arról nem beszélve, hogy mivel gömbszerűen csavart a fénycsöve, sokkal rövidebb is így, mint az egyenes fénycsövű cuccok. Ennek is kell kb. 10-30 sec, hogy teljesen felmelegedjen, de nagyon durván világít.

    És a trükk: van belőle 23W-os változat, ami a 21 vagy 22W-ossal szemben (nem emléxem már pontosan) vakító fénye van felmelegedés után. Ez az első energiatakarékos izzó, amire valóban elhiszem, hogy 100W-os hagyományos cuccot képes helyettesíteni. Sajnos már nem emléxem a pontos nevére, mert a dobozát kidobtam, de valami "Turbó" és van valami cimke is rajta a 23W-os teljesítményen kívül, ami jelöli még, hoigy ez egy mégjobb változat. Asszem 4-5e Ft körül van egy ilyen, de tökéletesen bevilágítja egymaga a hálószobát (kb. 10m2).

    Remélem segítettem...
  • kecskeszeme
    #46
    Nem értem, miért nem foncsorozzák a LED-es cuccokat vagy valami...
    A legnagyobb problémájuk, hogy nincs "szórásuk".
    Különböző színű LED-ekkel pedig fullos "fény-színt" lehetne előállítani.
    Ezeknek a fejlesztési igénye megítélésem szerint minimális. Ezért nem értem, hogy miért nem foglalkoznak vele...
  • szvini
    #45
    jaja én is ezt akartam inri :), egy kis urán bele, vagy valami és a mini önálóan működö reaktor évekig elpislákol, csak ha eltörik, be ne szipózuk a port :D:D:D, ha meg több is eltörik, akkor építsünk neki betonszarkofágot

    De nem értem, nincs jobb dolguka briteknek sem? Annyi mindenbe bele lehetne még kötni ezen az elven valamibe, de jó hogy szoltak,de azért nem kell túl lihegni szerintem. :)
  • torques
    #44
    Itthon már azzal is megelégednénk, ha nem csak egy-egy ritkán telepített plakát hírdetné azt a módozatot, amivel kontrolláltan lehet összegyűjteni az elhasznált fénycsöveket, izzókat, világítótesteket, hanem nagyobb fórumot kapna a leadóhely ill. több gyűjtőt helyeznének ki sűrűn látogatott helyekre, ahogyan azt az elemek esetében is teszik. Ébresztő Magyarország!
  • asdefge
    #43
    Szia Rigidus!
    Tudod a Philips pilács errefelé is olcsóbb azért, mint a GE/Tungsram. Olyanabb is, mondjuk... TV-be, rádióba nem ugat bele? Akkor mázlid van, vagy itt is érvényesül az alap tétel: felénk inkább a lepukkant minőséget forgalmazzák - East European Edition :-)
  • wolruf
    #42
    Én is vettem LED-es izzót még kb. 2 hónapja. Tapasztalatom szerint rettenetesen gyenge, tényleg csak spot-ként megy :( Íróasztalra vettem, de használhatatlan arra, mivel pont írni nem lehet mellette. Tényleg kb. egy 20 cm-es kört világít meg, és onnantól viszlát. Makettezni is próbáltam mellette, de annyira ,,furcsa'' fénye van, hogy alig láttam valamit. Nomeg mindig a 20 centis körön belül kellett maradni. Áttettem az ágyamhoz, kb. irányfénynek jó. Kicseréltem egy energiatakarékos izzóra az asztalomnál, most már tudok mellette bármit csinálni. Nekem nem jött be ez, még gyerekcipőben jár (vagy rossz amit vettem, de nem erre gyanakszom)
  • toto66
    #41
    Fényereje: hát max. egy 15W hagyományos izzóval egyenértékű, vagy inkább annyi sem. Kifejezetten spotlámpa, egy métere talán húsz centi körben világít. Nem melegszik.
    Na akkor maradok a hagyományos izzóknál (100W)...
    Napi három négy órát vagyok otthon, nekem kell a fény...
    Mosógép, hűtő, elektromos tűzhely van (panelben lakom) 4000 Ft körül van az áramszámla, ennek töredéke a világítás. 75 Ft egy izzó...
  • rigidus
    #40
    Ja egyebkent most vettem eszre azt amit anno a vecebe szereltem be. Ez mas fajta, korte formaju kivitelezese az energia takarekosnak (egyebkent Philips). Teljesen veletlenul csak probakeppen vettem kulonbozo feleket, hogy kiprobaljam melyik hogyan valik be. Ez a fajta nem azonnal lesz fenyes mint a tobbiek, hanem kell neki legalabb 3-4 perc mint a higanygozlampaknak. A szobamba, konyaba nem valt be mert ha oda bemegyek, ott azonnal kell a feny. Picit bantam is, hogy megvettem, de amig teszteltem a tobbit a vecebe eppen egy erosebb ego kerult. Az igazsag az, hogy nem vagyok pias (nem is fogyasztok semmilyen formaban), de akkoriban volt egy szitu, hogy tisztessegesen berugtam (ne kovessuk a peldat ha lehet). Szoval hajnalba mentem leengedni a faradtgozt. Felnyomtam a villanyt majd meglepodtem a hirtelen fenyaradaton. Felneztem, hogy mi ez a lidercnyomas, () hat nem volt eleg a bajom, a szesz a gyomromat marta, ez meg azon nyomban a retinamat. Na masnap reggel mikor bebootoltam rajottem, hogy nem is volt olyan rossz valasztas ez a Philips ego, mert ezt fogom betenni a budiba.

    Azota persze nem volt hasonlo eset es az elkovetkezendo 10 evig biztos, hogy szeszre ra se fogok nezni.
  • kvp
    #39
    Szemely szerint en a kisfeszultsegu egyenaramu halogeneket tudom ajanlani. Igaz, hogy melegedesben es fogyasztasban nem sokkal jobbak mint a hagyomanyos egok, de tobb eves az elettartalmuk es ezek hasonlitanak a legjobban a termeszetes napfenyre. Sajnos az egyetlen gond, hogy jelenleg nem nagyon talalni ilyen lampakat, mivel az aktiv pfc-s tapegyseg eleg nagy es draga, tovabba nem lehet egy csillarban elrejeni. En asztali lampanak hasznalok egy 20 wattosat, ami kb. 60 wattos hagyomanyos egonek felel meg.

    A fenycsovek villognak, meg a 2Khz is keves a villogas eltuntetesere, foleg ha tobb is mukodik es interferalnak. Sajnos a legtobb lcd-ben is ilyen van, ossze is tud gerjedni egy 60Hz-es lcd egy 50Hz-es kompakt fenycsovel. (ilyenkor ha tudja 100Hz-re erdemes allitani az lcd-t, vagy alternativakent 60Hz-re az elektromos halozatot)

    A led-es lampak jok, bar azokbol is inkabb a folyamatos egyanaramos vezerlesueket erdemes hasznalni es azokon belul is a melegfenyueket. A megvilagitott terulet pedig a led-ek elhelyezesetol fugg. A domboru vagy homoru feluleten elhelyezett led-ek nagyobb (gyartaskor beallithato) szorassal rendelkeznek. Jo aramkor eseten pedig egymas utan mennek ki, tehat pixelenkent eg ki egy led-es lampa, nem egyszerre.

    Utolso alternativakent meg ott van a nagyfeszultsegu ivfenylampa, ami a fenycsovek hagyomanyosabb gazzal mukodo valtozata. A fenyuk ronda kek, mint egy tv-nek, de legalabb nincs rajtuk semmi ami tonkremenne, legfeljebb neha a szenbeteteket kell cserelni vagy a fem elektrodakat rozsdamentesiteni. Az utolso ilyen amit lattam meg a 60-as evekben keszult, de ilyenek voltak anno a legvedelmi es a studio reflektorok is. Kis koltseggel es fogyasztassal nagyon eros fenyt adnak.
  • rigidus
    #38
    > Élettartam?

    Hulyeseget nem akarok mondani, de vmi 3000 v. 6000 uzemorara emlekszem, nem tudom, hogy mennyire helytallo. Az is lehet, hogy fele ilyen fele olyan, mert nem egyszerre vettem oket es most, hogy megneztem oket elter a tipusuk is. Valamelyik GE, valamelyik Philips. Amelyik itt van az iroasztalomon a speciel az utobbi, amiket a mult heten neztem. (Aztan nem mondtam, de vegul nem vettem meg mert nem volt menetes, csak bayonett. Felenk ez a nepszerubb, csavaros foglalattal csak alig talalkozni)

    A 11W-osak azok 60W-os hagyomanyos wolfram+kripton egonek felel meg.
    Ami az asztalomon van az 9W-os rovid valtozat es egy 40W-osnak felel meg.
  • rigidus
    #37
    > Ez a miniszter nem okosabb mint egy nagycsoportos óvodás!

    Sajnos ezeknek ez a dolguk, ezert fizetik oket...
  • roliika
    #36
    Őket találtam

    Végülis nem drága ám. Ha azt nézzük csak 4W/h a fogyasztásuk. Napi 8 órában fél év alatt megrétül az ára, arról meg ne is beszéljünk, milyen hamar kiégnek a hagyományos és halogén izzók. Simán megéri. Most rendeltem 3-at, 36 ledes 25° osat, ha jó lesz, idővel minden égőt lecserélek, villanyszámlán erősen fog mutatkozni. Most 3 lámpa van a lakásban ami 3 és 4 égős, 50Wos halogén égőkkel.
    Ha mind felkapcsolom, 500W/h a fogyasztás. Ezekkel az égőkkel 20W/h!!! Na ez a nem mind1!
  • valaé valaé ná
    #35
    Ezek olyan ledek, amik összemérhetőek a hagyományos izzókkal:

    http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350011850283
    http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=120206562724
    http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200149691625

    Némelyik igen húzós áron van, de megy az majd még lentebb is.
  • MaSzKa
    #34
    én Philis 11W->60W-ost vettem 6év garival a tescoba 800Ft-ért

    tehát ez nem éri meg: Tngsram márkaboltban a főnök azt mondta, hogy 3W -ost már látott, az úgy egy 25W -o
  • metaljesus
    #33
    igen, közben belemerültem a linkeken a kínálatba és ott láttam azt is hatezerért :)
  • metaljesus
    #32
    ilyen szakboltok nincsenek bp-n ahol meg is lehet nézni hogy nagyjából milyenek? webshop tőlem még elég távol áll
  • teddybear
    #31
    "ezek között a led-es izzók között van olyan ami mondjuk egy sima 60 w-os fényerejével felér?"

    Én még nem láttam, a a Tngsram márkaboltban a főnök azt mondta, hogy 3W -ost már látott, az úgy egy 25W -osnak felel meg.
  • MaSzKa
    #30
    ezt a ledest én is megnézném

    íróasztallámpának egésznap mehetne úgyse fogyaszt semmit és legalább világgítana a billentyűzetre este
  • MaSzKa
    #29
    egyre szarabb ez az ország és a benne élő eberek :-(
  • metaljesus
    #28
    én úgy vettem energiatakarékos izzót, hogy 1 év gari volt rájuk (igaz 900 huf volt darabja, 21 w-osak), de 2,5 év alatt eddig egyet sem kellett cserélnem. ugyanebből a márkából volt olyan is amire 10 év garit adnak, igaz az már 2,5-3 ezer huf körül mozgott, azóta meg ki tudja. de ahol sokat mennek még így is bőven megéri.

    ezek között a led-es izzók között van olyan ami mondjuk egy sima 60 w-os fényerejével felér? mert akkor lehet én is beruháznék egyre legalább kipróbálni, bírom az ilyen kütyüket :)
  • babajaga
    #27
    Idejönnek a külföldi cégek de nem szívjóságból hanem azért mert itt sokkal kevesebb bért fizetnek mint a saját országukban.Senki nem kívánja hogy annyit fizessenek, de amit fizetnek az pofátlanság.
  • teddybear
    #26
    Tudod, itt a fizetések az angliaihoz képest sokkal alacsonyabbak. Hogy legyen valami fogalmad, most beszéltem egy ismerős hölggyel, ő egy vidéki tescoban dolgozik, 66750 Ft -ot (195.379 GBP) kap havonta, mint pénztáros. Viszont a kompakt fénycsövek közül azok, amelyek valamivel jobb minőségűek, mind felette vannak az 5000 ft-nak. (tesco-ár!)
  • teddybear
    #25
    "a magyar tungsramról csak annyit tudok mondani hogy szar sajnos"

    Igen, ezt csak megerősíthetem. Amióta felvásárolta a GE, azóta egyre pocsékabb minőséggel szolgálnak.
  • teddybear
    #24
    Szóval, kiváncsiságból megleptem magam egy ledes izzóval karácsony előtt. 1,2W 230V, 18 led egy síkban, 1720 forint a Br...stone-ban

    A fénye: hideg fehér, egy kicsit hulla színűnek látszom benne, de amúgy elmegy. Nem rosszabb, mint a kompakt fénycsöveké. Azokkal ellentétben nem vibrál a fénye, a szememet kevésbé zavarja olvasás közben.

    Fényereje: hát max. egy 15W hagyományos izzóval egyenértékű, vagy inkább annyi sem. Kifejezetten spotlámpa, egy métere talán húsz centi körben világít. Nem melegszik.


    Nekem kicsi a fényereje, még olvasólámpának is. Úgy 5-6W esetén viszont talán már megtenné. Ennek nem láttam vibrálni a fényét, amúgy én minden csupasz kompakt fénycsőnek meglátom azt a jellegzetes vibrálását, amit a hozzáértők tagadnak.
  • MaSzKa
    #23
    nekeünk már 2-3éve csak ilyenek vannak.
    tapasztalat hogy a tescoba amik voltak 2-300Ft-osok 1-2hónapig birják tehát hosszútávon drágák

    a magyar tungsramról csak annyit tudok mondani hogy szar sajnos
    vettem 4-5 hagyományos Tungsram spot izzót 300Ft-os áron 1év birt csak ki :-(

    ami nálam bejött Philips 20W->100W 6év garancia 1000Ft ez a jó vétel
    eddig 1éve vannak meg és csak 1 ment tönkre de az is a kapcsóló kontakthibájából adódóan, viszem is vissza remélem kicserélik

    az energiatakarékosok érzékenyek a kapcsólókra jó ha abból is minőségi van
    jó világítanak a szobámba 11W-os van és bőven elég és szinte már termelik az áramot olyan keveset fogyasztanak :-)

    ja és kézzen nem szabad megfogni az üveg részét mert azért megy nektek tönkre
    papirzsebkendőbe csavarom én be, a kocsik halógén izzóját se szabad szabadkézzel megfogni!
  • roliika
    #22
    Najó..veszek 3at annyi kell a lámpába úgyis. :) Mert ez a kiégős halogén kezd drága buli lennni...meg jobban melegszik mint amennyire világít, sütőnk meg van.
  • mikloss
    #21
    Hátha kéthavonta kiégnek akkor mindenképpen jobban megéri mert ezzel 5 évig folyamatosan lehet világítani. És nem árt neki a kapcsolgatás sem. Amúgy nemtudom attól függ mennyire akarod megvilágítani a teret. Próbáld ki először vegyél 1-et és nézd meg a fényerejét-fényszórását, hogy a valóságba mekkora az a 30°, aztán ha beválik vegyél még többet.