56
  • egyember1
    #1
    na ezt majd meglátjuk,
    ha 201x-ben is ilyen "sokan" használnak majd vistát...

    viszlát! ;)
  • Csi9aa
    #2
    Mi lenne ha nem lennének bikeshed/fizetett hírdetés cikkek?
    Költői kérdés volt...

    (valószínűleg csődbe menne az oldal)
  • HUmanEmber41st
    #3
    Mint kezdő Linux felhasználó, én már tudom a megoldást.. :D :D :D
  • rigidus
    #4
    Teljesen vilagos a cikk. Az MS bevet mindent, hogy a jelenlegi - nem tul sikeres - operacios rendszeret el tudja adni, ha kell piackutato ceget biz meg "otletek" hintesevel vagy akar a kovetkezo OS-enek a tudatos kesleltetesevel.
  • assdf
    #5
    Nem tudom én 98 után váltottam xp-re viszonylag zökkenőmentesen. ÉS volt szerencsém kikerülni a window milenium és hasonló elb@szott szerencsétlenkedéseket...
  • irkab1rka
    #6
    A windows-ra fejlesztő cégek biztos felrakják egy-két teszt szerverre a vistát.

    Nem hiszem, hogy ez fizetett hírdetés lenne. Olyankor le szokták tiltani a hozzászólásokat, nem?
  • gothmog
    #7
    várja a tököm a vista utódját. két éve azt várom, mogy a vista tudja azokat a fícsöröket, amiket négy éve beígértek. nemmellesleg kompatibilitást és stabilitást. (tudom, hogy általában a programok és a driverek hibája, nem a vindózé, de leszarom) meg egyszerű kezelhetőséget. majd ha ez megvalósul, akkor váltok.
  • MadBence
    #8
    Huh, vajh mennyit fizetett az MS ezért az állításért?
  • asysoft
    #9
    Mely feature-öket hiányolod a Vistából, amiket beígértek, s mégsem valósultak meg?:)
  • gothmog
    #10
    :P
  • Dany007
    #11
    Többek között az új File-rendszer amit már oly rég óta ígérgetnek, és az lett volna az egyik nagy előnye a vistának. Vagy pl a valódi multi-taskingot...de sz.tem bőven lett volna még mit finomítani az xp-hez képest...
  • kvp
    #12
    "Mely feature-öket hiányolod a Vistából, amiket beígértek, s mégsem valósultak meg?:)"

    Peldaul a winfs, ami szuksegtelenne tenne az indexelo szolgaltatast. Sokkal gyorsabb lenne a rendszer es meg jobb is. Egyebkent a legtobb sgi irix-es feature-t mar atvettek (meg az alrendszerek regi es uj nevei is megegyeznek), de az xfs-t valahogy konnyebb volt a linux-ba integralni mint a windows-ba. Ha a vista minden feature-t megkapott volna, akkor pont ugy nezne ki mint egy 80-as korai 90-es evekbeli sgi irix munkaallomas. (3d-s gyorsitasu grafikus felulet, vektoros ikonok, adatbaziskezelovel kombinalt valosideju filerendszer, dedikalt video es audio utvonalak a kernelben, szemelyre szabhato fotok a grafikus login ablakon, stb.)

    E helyett a vista kapott egy hypervisor tamogatast, amit szerencsere nem lehet bekapcsolni, mert meg nincs hozza valo hardver. Ez a drm rendszer van az xbox360-ban is, ahol enyhen szolva nehez kalozkodni. Szerencsenkre jelenleg csak az intel-es apple gepek tamogatjak ezt a platformot. (es csak az apple-os itunes meg a macos eredetiseg ellenorzese hasznalja) Valamiert a digitalis masolasvedelem fontosabb volt a microsoft szamara, mint a gyors, hatekony es a rendszert nem terhelo filerendszer befejezese.
  • asysoft
    #13
    Tudtam, hogy az "új fájlrendszer" lesz a legfontosabb feature:) Ami egyébként nem is fájlrendszer, csak egy NTFS fölött húzódó adatbázis-motor. Mit tudott volna az, amit a mostani indexelő megoldás nem? Valódi multitasking mit értesz? (Szerintem egyébként ezen a téren gyorsabb a Vista, mint az XP.)

    kvp: miért lenne gyorsabb egy komplett adatbázist kezelni, mint a mostani indexelést?
  • takysoft
    #14
    jó ég:D használ még valaki XP-t? :D
    (ez de nagyképű volt:D sry)
  • Csi9aa
    #15
    hát akinek van esze az még XP-t használ :)
    Windowsnál első kiadás == pre-alpha
    SP1 == beta1
    SP2 == beta2
    SP3 == stable (End-of-Life környékén néha kijön néha nem)
  • medawo
    #16
    Miért te mit használsz?
  • tommyg
    #17
    vista rulz
  • Munkas
    #18
    A mezei felhasználónak tök mindegy, hogy hívják az operációs rendszerét. Én pl. az irodai gépemen idén váltottam Win98-ról, de csak kisebb kényelmetlenségeket okozott a használata. Az XP hülyeségei, és az XP-vel az én gépemre is megérkező az informatikusaink furcsa biztonsági intézkedéseinek következményei kb. ugyanannyi hátránnyal jártak.
    Persze vannak pozitív oldalai egy új oprendszernek, de szerintem inkább csak a lelkes és új dolgokra vakon izguló trendi felhasználókból él a MS. Akiknek tetszik, hogy a legújabb verziójú oprendszer van a gépén, a telefonján, meg a mikrohullámú sütőjén is, még ha nem is lesz jobb tőle (sőt néha rosszabb).

    Én várok amíg kikopnak az XP-n futó szoftverek és/vagy sokkal jobbak lesznek az újabb rendszereken futó verziók, aztán akkor áttérek az épp „divatos” oprendszerre.
    Ehhez még kapkodni sem kell. Attól nem megy lassabban, vagy rosszabbul a munka, ha megszokott környezetben dolgozik az ember. Van aki évente szeret váltani és egy csomó mindent újra megszokni, vannak akik öt évig is jól tudnak dolgozni ugyanazon a gépen :)
  • Csaba42
    #19
    Én Vistát használok, és akkor mi van, kinek mi köze van ehhez? LOL
  • Dark Angel 666
    #20
    "Nem érdemes kivárni a Vista utódját"
    Váltsunk Linuxra ?
  • zola2000
    #21
    Otthon elég egy konzol (mondjuk ps3 azon van linux), a cégek is jobban járnának linuxal.
  • DjDano
    #22
    66 millió eladott Vista tényleg óriási sikertelenség...

    A Gartnert Linuxos alapítványi pénzekből fizetik, hogy baromságokat mondjon!
  • HUmanEmber41st
    #23
    Hát én is erre célozgattam:D
    Én is csak "kényszerítő erő" hatására kezdtem foglalkozni a Lin.-al, de az arcom leesett, h miket tud manapság. És ami a leglégenyegesebb: mindezt full ingyen, és tényleg hasznos támogatással.
    Mindenkinek ajánlom, egy próbát megér megnézni 1 Ubuntu 7.10_hu live CD-s verziót :D :D
  • Polemius
    #24
    Az xp lassan elavul, megszűnik a támogatása, a vista utódjára nem érdemes várni, a vista tudásban lemaradt a várthoz képest, gépigényben meg előreszaladt.
    Akkor mit lehet tenni?
    Nem-Ms rendszerre áttérni.
    Mint pl. a lentebb említett linux. :)
    Én mostanában kezdek átállni Ubuntu-ra. Impresszív.
  • csorfab
    #25
    "tudásban lemaradt a várthoz képest".

    Mégis mi a szent szart kellene tudnia? Írd már le légyszíves, nagyokos.
  • Dany007
    #26
    ezt már jópáran leírták lejebb... részletesebben, kevésbé részletsebben is... Más vistás fórumokon mégtöbb választ olvashatsz a kérdésedre :) Sőt...nincs olyan vistás fórum ahol ne találnál több oldalnyi választ a kérdésedre...
  • Polemius
    #27
    Lentebb leírtak pár példát, miket hagytak ki pl. a tervezettekhez képest.
    (Én hozzátenném az új shell-t is amit kifelejtettek.)
    Azon kívül filekezelés, kompatibilitás, skálázhatóság, jobb kezelhetőség, driver támogatáss, hogy csak néhány dolgot említsek.

    Te kis oktondi.
  • kvp
    #28
    "kvp: miért lenne gyorsabb egy komplett adatbázist kezelni, mint a mostani indexelést?"

    A jelenlegi rendszeren az adatokat egy kulon index adatbazis tarolja, amit nem lehet elerni a file-okkal egyutt, csak egy kulon index api-n at egy kulon szolgaltatas segitsegevel. Az indexelest egy hatterfolyamat vegzi. Ha a file-ok resze a kiseroadat, akkor mar a telepiteskor felkerul minden egy helyre. Ezzel el lehet kerulni a telepites utani lemezdaralast, amit jelenleg csak az indexeles kikapcsolasaval lehet megszuntetni. Egyebkent a winfs nem ntfs alapu lett volna, hanem sgi xfs alapu, mint a linuxban. A windows annak idejen sikeresen atvette a bsd unix tcp/ip stack-jet, de az xfs atvetele nem sikerult idore.

    A ket megoldas kozti kulonbseg kb. olyan, mint amikor az ember egy mappat vesz ki egy szekrenybol. A jelenlegi megoldasnal az osszes kisero adat kulon-kulon dossziekba van osszegyujtve amik mas-mas helyekre vannak elszorva a szoban belul, es csak egy asszisztens tud hozzajuk ferni, akit darabonkent meg kell kerni erre a munkara. Az uj winfs eseten ezek egy cetlin lesznek a mappa boritojara ragasztva, es aki leveszi a polcrol rogton latja oket. Remelem nem kell elmagyaraznom melyik megoldas a gyorsabb.

    Az uj halozati rendszert nem is reszleteznem, mivel a vista jelenlegi halozati alrendszere egyszeruen hianyos. A vegleges valtozat vagy elkeszul idovel vagy csak egy kesobbi rendszerben lesz benne. Jelenleg a winxp jobb tamogatassal rendelkezik a kulonbozo halozati konfiguraciokhoz. Aki otthon hasznalja egy darab gepkent annak ez nem szamit, de egy cegnel mar az is fontos tud lenni, hogy a gep lassa a kulonbozo ceges halozatokat.

    A shell hianya pedig nem lenne gond, de mivel sem gui-s program, sem shell-es felulet nincs a funkciok eleresere, ezert neha egy sima beallitashoz is neki kell allni programozni. Ez nem eppen felhasznalobarat.
  • Sparrow79
    #29
    Milyen új shellről beszéltek? A Microsoft el akarja hagyni a hagyományos Tálcát meg Start menüt?

    Anyway, én XP-t használok Vista Inspirat 2-vel, és nagyon cool így. Kell a ráknak a Vista, ami 6-7 gigát elfoglal a merevlemezből, megtölti a memóriát, lassítja a gépemet és idegesít a minden mozdulatra felugró engedélykérő ablakával.
  • Sliders
    #30
    "E helyett a vista kapott egy hypervisor tamogatast, amit szerencsere nem lehet bekapcsolni, mert meg nincs hozza valo hardver."

    Mi az a Hypervisor?
  • rigidus
    #31
    > Nem hiszem, hogy ez fizetett hírdetés lenne. Olyankor le szokták tiltani a hozzászólásokat, nem?

    Dehogynem, ha az a cel, hogy az olvaso tudjon rola.
  • rigidus
    #32
    > kvp: miért lenne gyorsabb egy komplett adatbázist kezelni, mint a mostani indexelést?

    Probald ki egy lekepezotelepen ahol masodpercenkent kap min. 100.000 lovest kulonbozo node-oktol.
  • rigidus
    #33
    > Ha a vista minden feature-t megkapott volna, akkor pont ugy nezne ki mint egy 80-as korai 90-es evekbeli sgi irix munkaallomas.

    Bezony-bezony, ott a pont!

    Muszakilag k-vara le van maradva a vindoz. Az egyetlen dolog ami a mai napig eletben tartja, hogy olyan lett mint a koolaj. Anno eleresztettek a marketing gepezetet, az emberek raharaptak, mindenki hirtelen raepitkezett, most meg nem tudnak tole szabadulni. Ez a vindoz titka nem pedig a technologiai hatter.
  • rigidus
    #34
    http://en.wikipedia.org/wiki/Hypervisor
  • rigidus
    #35
    > A Gartnert Linuxos alapítványi pénzekből fizetik, hogy baromságokat mondjon!

    1. A Linuxos alapitvanyi penzek eppen, hogy betakarjak a fejlesztesi, karbantartasi, oktatasi koltsegeket.

    2. Alapitvanyi penzekbol ha profit-orientalt ceg fele fizetsz nagyobb osszeget promocios cellal az adohatosag reflektorfenye abban a pillanatban a kezeidre vilagit. Egy alapitvanyt mindig fokozottabban figyelnek az adohivatalok mint egy profitorientalt ceget.

    3. Soha sem volt erdeke a GNU/Linux kozossegnek a marketinggel vagy egyeb hasonlo uton valo nepszerusites. Erre vannak a disztributor cegek.

    Mellesleg ha atolvasgatod az elmult 5 ev cikkjeit az SG-n, HWSW-n, netan nemzetkozi oldalakon, akkor rogton szembetunik, hogy a Gartner szamtalan alkalommal valtoztatta meg a MS vagy Vista javara egy-ket negativ velemenyet, amibol egyertelmuen az jon le, hogy olykor szandekosan provokaljak az MS-t igy az fizet nekik, hogy hallgassanak, vagy valtoztassak meg a velemenyuket. Erre utalt eredetileg a hozzaszolasom is.

    A Gartner velemenyen sok mulik, mert az egyik legfontosabb tudasbazisa reszvenyeseknek. Ezt a Gartner is tudja es boldogan el is ezen lehetosegevel.
  • arty
    #36
    tudni vmit az összegről amit Redmond a Gartnernek utalt?
  • rigidus
    #37
    Nem, mivel nem tenyrol van szo hanem feltetelezesrol, kovetkeztetesrol - szamos korabbi cikkel egybeolvasva. De a Vistaba olt penzrol (x milliard dollar) lehet saccolni, hogy mennyit er meg az MS-nek tenni ellene ha valami komolyan hatraltatna a terjedeset.
  • Griphons
    #38
    A gond, hogy mindenki elfelejti, hogy itt cégekről van szó, akiknek nincs túk sok választásuk. Vagy M$ technology-t használnak, vagy mást, de ez esetben mega-szenvedések árán tartják a kompatibilitást azokkal a cégekkel, alvállalkozókkal, stb, akikkel kapcsolatban állnak. Vagy felvesznek egy komplett rendszergazda gárdát, aki a linuxos gépparkjukban megoldja az ilyen gondokat.
    Ne értsétek félre, én sem szeretem jobban a M$-t, otthon jobb szeretem a linuxot, de tudom, hogy egy nagyobb cég behallna egy ilyen válltástól.
    És ezt kihasználja a a mikrofos. Ha jól átolvassátok a cikket kiderül, h a mikrofos gyakrolatilag megfenyegette a várakozó cégeket. Azért ehhez már pofa kell.
  • bakagaijin
    #39
    Jaja, meg egy kisebb bőrönd a Gartnernek :). Vártam már, mikor fog az MS aggresszívebben lépni, mert "szép szóval" (nézd milyen szép fícsöreim vannak) nem sok céget sikerült áttérítenie. Őszintén én arra gondoltam a tenorkártyát fogja kijátszani (úú, jajj nagy veszély, de a vista majd jól megvéd).

    Adalék ahhoz, hogy nem fejlesztik az xp-t. A legutolsó nagyon vicces lépés az volt, hogy az friss SP3 az XP-n sokkal nagyobb teljesítményt doboztt, mint az SP1 a vistán, ami pedig eleve lassabb. Be is fenyegette az MS a teszterújságot amelyik ezt írta :).

    Emlékszik valaki a 64bites xp-re? Pedig abból is volt vagy kettő: x64 Pro és 64-bit edition. Igaz, ezek nem ma voltak, hanem jó 3-4 évvel ezelőtt. Érdekes (?) hogy a vista pontosan ugyanazokkal a problémákkal küszködik.
  • rigidus
    #40
    > Emlékszik valaki a 64bites xp-re? Pedig abból is volt vagy kettő: x64 Pro és 64-bit edition. Igaz, ezek nem ma voltak, hanem jó 3-4 évvel ezelőtt. Érdekes (?) hogy a vista pontosan ugyanazokkal a problémákkal küszködik.

    Azert ez nem meglepo, mivel az NT ag fejlesztesenel nem tartottak anno folyamatosan szem elott a kesobbi (esetleges) 64bites cimtartomany tamogatast es kesobb kellett atnyalazni minden cimhivatkozast ami evekig huzodott - mert ugye egyszerubb lett volna rendet tartani mint rendet rakni. Ez a tamogatas mind a mai napig nem 100%-os. A Vista pedig ugyanugy az NT kodbazisara epul igy vitte magaval az ezzel kapcsolatos ganyolast es minden problemat ami ezzel jar. Talan meg egy 3-4 ev mire a 64bit-es szupportja eleri azt az allapotot, hogy normalisan karbantarthato lesz. Persze itt joindulattal feltetelezem, hogy a szandek is meg van mogotte.