48
  • amaylight
    #48
    Az itt folyó nyelvészeti vitához csak annyit fűznék hozzá, hogy több esetben a szótő hasonul, nem a toldalék. Két példa: ebben = ez-ben, itt az "ez" hasonul. Vagy pl. attól = az-tól, itt is a szótő hasonul.

    üdv,

    amay_light
  • BiroAndras
    #47
    "Például az alagút-effektusnál mekkora lehet egy adott részecske maximális sebessége?"

    Ott nincs értelme sebességről beszélni, mivel nem a hagyományos értelemben vett mozgás történik. Inkább a teleportációhoz hasonlít (de csak nagyon kicsi dolgokkal, és nagyon rövid távra működik).

    Egyébként nem szükséges a fénynél gyorsabban mozogni a csillagközi utazáshoz. A tér görbítésével elvileg tetszőleges nagy távolságok megtehetők nagyon gyorsan, és még a relativisztikus hatások miatt sem kell aggódni.
  • szivar
    #46
    A relavisztikus tömegnövekedés miatt elméletileg nem megengedett hogy egy anyagi test c-t elérje, ezt aláírom, az eddigi megfigyelések alátámasztják. Viszont azt nem láttam sehol sem leírva hogy a fénynél gyorsabban nem közlekedhet az anyag.

    Például az alagút-effektusnál mekkora lehet egy adott részecske maximális sebessége? Attól az apróságtól most tekintsünk el hogy jelenleg ezt nem tudjuk megmérni...
  • Csaba42
    #45
    "Aham. Ez kb olyan mint az a szabály hogy a szó végi ú,ű mindig hosszú, aztán felsorol félmillió kivételt XD"
    Na, mondj olyan kivételt, ahol nem a toldalék, hanem a szótő változik (változatlan toldalékkal, természetesen)!

    "De azért ne tudd már jobban mint a helyesírási szabálykönyv és az MTA ^_^"
    Hmmm, talán ha _olvasnál_, akkor láthatnád, hogy én azt mondtam, amit nekem tanítottak. Bár akkor te is olyan vagy, aki el sem olvassa a hsz-eket, csak ír rájuk valami totális b*romságot, aztán azt hiszi, hogy leoltotta már a kis taknyost. Gratula neked.
  • dez
    #44
    Még nekem is így tanították, de úgy látszik, azóta meggondolták magukat. :)
  • AranyKéz
    #43
    Aham. Ez kb olyan mint az a szabály hogy a szó végi ú,ű mindig hosszú, aztán felsorol félmillió kivételt XD

    De azért ne tudd már jobban mint a helyesírási szabálykönyv és az MTA ^_^
  • Csaba42
    #42
    Engem arra tanítottak, hogy az azzal esetében a 'v' 'z'-vé alakul. Eredetileg "azval" lenne, de a hasonulás miatt "azzal" lesz. Kemény kikötés, hogy sosem a szótő, hanem a toldalék azonosul!!! Ennek értelmében az avval hibás.
  • AranyKéz
    #41
    "A magyar helyesírás szabályai", tizedik kiadás: 'avval v. azzal', 'azzal v. avval'


    "Helyesírási tanácsadó szótár", kilencedik változatlan kiadás: '*avval v. *azzal', '*azzal v. *avval'


    "A magyar helyesírás szabályai", tizenegyedik kiadás, "Toldalékolásbeli kettősségek", 45. :

    << 45. Mind az igék, mind a névszók toldalékos formái között vannak olyan kettős alakok, amelyek a köznyelvben egyaránt használhatók. Írásban is helyes tehát mindkét forma. Ilyen toldalékolásbeli kettősségek például a következők:
    [...] ezzel – evvel, azzal – avval; [...]

    Az alakváltozatok nem mindig azonos értékűek. A hallgatódzik és hallgatózik, az evvel és ezzel stb. között nemigen van különbség. Viszont az írj, moss, add, hidd stb. nyomatékosabb felszólítás, [...] >>
  • dez
    #40
    Azt majd megjátjuk. :) (Egyébként "azzal".)
  • AranyKéz
    #39
    Avval se tudsz információt közvetíteni fénysebességnél gyorsabban. Max mindkét fél ugyanazt bámulja, de módosítani nem tudják.
  • dez
    #38
    Az anyag nem tud, de a kvantuminformációk igen.
  • AranyKéz
    #37
    De. A speciális relativitáselmélet tiltja.
  • szivar
    #36
    Az anyag nem képes elérni a fénysebességet. Azt semmilyen törvény nem tiltja hogy gyorsabb legyen nála. Csak így, filozófiai alapon.
  • AranyKéz
    #35
    Na igen, de ott ugrik az egész hogy lehetetlenség fénysebességnél gyorsabban menni XD

    (pont mivel durvábban is fel lehetne borítani vele az idővonalat)
  • Kensin
    #34
    Gondolj bele: A galaxisok már rég nem ilyenek, össze vannak forrva, csak mi távolról ilyennek látjuk.
    Ha gyorsabban tudnál helyzetet változtatni, mint a fény, monnyuk "teleportálva", akkor olyan messzire mész a galaxistól, amilyen messzire csak akarsz, és amilyen messze vagy, olyan régi képet látsz róla.
    Ha egyre közelebb mész nagy ugrásokkal, gyorsított felvételben látod a keletkezését, ha meg egyre távolabb mész, visszafelé lejátszva látod ugyanezt :)
  • Adenoma
    #33
    HAHA :)
  • aDannyBoy
    #32
    a középső ködben a négy fényes pont :)
  • KM
    #31
    Ezt a badarságot meg honnan veszed? Kicsit öregebb az annál...
  • szelezsangy
    #30
    Azért fura, hogy elvileg 5milliárd éves az univerzum és akkor a kezdetektől kezdenek összeolvadni a galaxisok. Mivel minden egy pontból indult ki és fénysebességnél gyorsabban nem mozoghatnak a tárgyak, így ez értelmetlen...

    Remélem érti valaki.
  • Mice
    #29
    kicsit kopasz, sörpocakos, 3 milliárd éves galaxis keresi magányos szexi társát...
  • kricsi
    #28
    Képrejtvény: Hol a képen a 4 galaxis?:D
  • NIBI
    #27
    Szerintem senki, de legalább elgondolkodtató! :-)
  • Griphons
    #26
    sztem meg legyen BOB
    Kensin: te érted is amit mondasz? merénnem
  • lee56
    #25
    Szerintem is nevezzük el pityu-nak
  • AranyKéz
    #24
    #20, #22: Higgyétek el hogy jobb távolról késve hírt kapni róla mint testközelből tapasztalni XD
  • Kensin
    #23
    Azé elég durva, hogy ha egyszer képesek leszünk valaha jó messzire menni innen, megnézhetjük milyen volt a mi galaxisunk régen.
    Ha meg nagyon gyorsan tudunk menni, akkor akár gyorsított felvételben, vagy visszafelé lejátszva is meg tudnánk nézni a dolgokat
  • hiba
    #22
    felfoghatatlan :)
    amire meg tudnak nezni hogy mi is tortent ott (ergo hogy nez most ki) addigra valószínu mi már nem leszünk itt (tehat a fold) :D
  • L3zl13
    #21
    Jelenlegi feltételezések szerint legtöbb galaxis magjában egy szupermasszív fekete lyuk található, tehát szerintem meglehetősen biztosak benne, hogy van ott egy fekete lyuk...
  • Chappy
    #20
    végülis ezek a galaxisok ugyebár már ütköztek.. 3 milliárd fényév, az 3 millárd év, mire észleljük. menjunk közelebb
  • balee66
    #19
    Taliznak a galik ez oan ariXD:XD:::XD:XDXXD:D
  • Narandil
    #18
    "...a csillagász csapat felfedezett egy kolosszális ventilátor alakú forgót is..."

    a fekete lyuk is amolyan ventillátor alakú nem? vagy is spirál alakban zuhan felé az anyag... legalábbis ezt feltételezik, vagy rosszul tudom? ha igen akkor honnan tudják, h nem-e egy feketelyuk van a négy galaxis között? vagy lehet, h az lesz belőle...
  • kricsi
    #17
    Ez gyenge volt:D
  • duke
    #16
    "ezért a most látott képek 5 milliárd évvel ezelőtti állapotokat mutatnak. "

    Hat akkor ez nem egy friss hir,meg fold sem letezett amikor ez mar reg lezajlott.Az SG hirszerkesztoi egy kicsit lehetnenek naprakeszebbek,hogy ne 5 milliard eves hirekkel traktaljanak minket.
  • BlackRose
    #15
    http://en.wikipedia.org/wiki/Idiocracy
  • kricsi
    #14
    Ezaz hogy nehéz eldönteni hogy 2000 évvel hamarabb vagy később...

    Szerintem én 2000 évvel későbbit választottam volna ha lehetséges...

    Mivel már részben tudjuk hogy milyen volt régen, viszont arról gőzünk sincs hogy, mi lesz 2000 év múlva.


    ui.:Lehet hogy semmi:D
  • BlackRose
    #13
    :) megéljük csak más formában, végül is minden energia nem? és az energia nem vesz el, nem hal meg csak átalakul :) persze most, hogy az elmével mi történik... na ezt nem tudjuk, habár vannak emberek akik holtbiztosak a dologban :)
  • szurka
    #12
    kicsit nagy a világ De a Földön kívül biztos nincs élet, mi?
  • AranyKéz
    #11
    Kovács Pisti-nek kell hívni, és izgi lesz amikor tömött lakóterületen üvöltözöd hogy "Kovács Pisti, a kurva anyádat, gyere ide rögtön".
  • haxy27
    #10
    cool
  • Su0my
    #9
    hát nem tudom... vagy a (hát nehéz ebben reménykedni) szép, új jövőbe kellett volna születni->vagy jó 2000 évvel korábban :)