155
  • Epikurosz
    #115
    Átérzed?
    Majd, ha kikerülsz te is a taposómalomba.
    Fennkölt ideákról elmélkedünk mi itt, közben ott van a rögvalóság, amely lehúz a sz*rba.
    Amikor egy párt kampányol, amúgy mindent megígér. Az első 1-2 évben aztán csak annyira karcsúsítanak, hogy kirúgják az előző párthoz kötődő garnitúrát, aztán újból feltöltik az aparátust a saját embereikkel. 2-4 év múlva az egész kezdődik elölről. Saját pofáiknak akár hivatalokat is létrehoznak, sőt, minisztériumokat is átszerveznek.

    Annyira meggyűlöltem már ezt a kiszákmányoló, kiszipolyozó, vérszívó felépítményt, hogy el sem tudod képzelni. Ennél már a robotok uralma is jobb lenne, igazi megváltás.
  • assdf
    #114
    Hát amikor unatkozok a bmf hallgatója vagyok (szerencsére már végzek...)
    amikor meg nem unatkozok, olyankor a munkahelyemen dolgozok :D
  • Emmegki
    #113
    "A mesterséges intelligencia első villanásának 1997-ben lehettünk tanúi, amikor a Deep Blue legyőzte Gary Kaszparov sakkvilágbajnokot."

    Azért a mesterséges intelligencia és a sakkalgoritmusok között hatalmas a különbség, ne keverjük.
  • Epikurosz
    #112
    Ajánlott olvasmány
  • bandypappa
    #111
    Te hova jársz assdf?
  • bandypappa
    #110
    Na megyek filzofia órára, megin a semmiröl fogunk elmélkedni.
    Bandypappa out
  • irkab1rka
    #109
    Amig Bush az egyesült államok királya, addig nem kell aggódni, hogy a gépek lesznek okosabbak nálunk.
    Mi leszünk hülyébbek náluk.
  • bandypappa
    #108
    Átérzem a helyzeted, télleg szar a hivatali packázás, meghogy mindenhonnén lehúzzák az embert.

    Na de mesélj az utadról, mit tervezel?

    "A matematikai logikára épülő robotika például ilyen disznóságokat nem engedne meg, a robot nem korrupt, nem trehány, nem néz rád csúnyán"

    Cak annyira korrupt, meg trehány amennyire programozzák, és annyira néz rád ferde szemmel, amennyire beállítják.
  • Epikurosz
    #107
    Persze, ez csak az egészségügy. Emellett ott vannak az okmányirodák (ott még többet kell várakozni), a telekkönyvi hivatal, adóhivatal, OEP, Nyugdíjigazgatóság, minisztériumok stb.

    Az asztalok/ablakok mögött meg ott csücsülnek a mindenható hivatalnokok, min. 300.000 személy, akiket az adónkból tartunk el.
  • Epikurosz
    #106
    Na, jó, akkor kicsit részletesebben.
    Nekem egy hypothireosis (pajzsmirigy-alulműködés) elleni gyógyszert (L-Thyroxin) kell felírni. Még nem találtam olyan gyógynövényt, amely ezen segítene, mert akkor már rég lesz*rtam volna a háziorvosomat, és a patikát. Egy doboz 2 hónapra elég, tehát idáig 2 havonta be kellett mennem a háziorvoshoz (orovos? boszorkány! vajákos!), hogy felírja. Most annyiban változott a jogszabály, hogy 3 hónapra elegendő mennyiséget is fel lehetne írni, de ez a boszorkány nem ír fel két dobozzal, mert az már 4 hónapra lenne elegendő.
    A receptért ugyanúgy sorba kell állni, mint bármely más betegnek, plusz ott van a vizitdíj, 300 Ft. de a kibaszott asszisztense ha egy ötszázast adok neki, a 200 Ft.-ot elfelejti visszadani. (Amúgy szerintem mindketten zsidók. Ezt csak mellékesen jegyeztem meg.)
    A gyógyszer 2 hónapra kb. 150 forint, TB-támogatással, anélkül 1500 forint lenne, tehát nem drága.
    Én szívesen megvenném teljes áron, csakhogy ne legyen az állandó stressz, sorbaállás, de az a kurva patika nem adja ki, mert vényköteles.
    BTW: A patikák a másik maffia.
    Nem is értem, hogy miért csak ők forgalmazhatják a banális gyógyszereket. Igenis, árulhassanak a benzinkutak is gyógyszereket. A patikáknak legfeljebb a kábítószernek minősülő, vagy valamilyen oknál fogva veszélyesnek minősített gyógyszerekre lehessen monopóliuma. Külföldön ez is másként van, nem kell minden szirhez-sz*rhoz recept. Ráadásul, például Romániában a gyógyszereket kísérő tájékoztatók részletesebbek is, pontos információkat adnak a betegnek a mellékhatásokról, összetételről stb. Itt Magyarországon a dobozban van egy sajtcédula, amely még azt sem írja le, hogy milyen betegségeket gyógyít az adott gyógyszer. Igazi maffiák épültek ki itt!

    Nos, egy ésszerűségre épülő társadalomban ezek az anomáliák ki lennének szűrve. A matematikai logikára épülő robotika például ilyen disznóságokat nem engedne meg, a robot nem korrupt, nem trehány, nem néz rád csúnyán.

    Hajrá robotok!
  • bandypappa
    #105
    Számítási teljesítményében
  • bandypappa
    #104
    Pontosítás:

    Legalább 3 állást tud felvenni az elektron a kvantumszámítógépben, de ez is nagyságrendekkel a hagyományos bináris számítógépek fölé helyezi.
  • bandypappa
    #103
    Mgszorítás, reform az van, csak mi hülye állampolgárok nem vagyunk képesek ezt felfogni, hogy miért jó ez a gazdaságnak, meg nekünk is. Na erröl ennyit ez nem egy politikai topic.

    A számítási teljesítményröl meg annyit hogy már vannak prototípusok a kvantumszámítógépre, ami igencsak odabasz számítási teljesítmény szintjén. Ha jól tudom az IBM kvantumszámítógépében 5 atom végzi a számításokat. Itt azért még finomítanak a technológián, ki kell zárni a külvilág interferenciáját meg még pár apróság. Enyhénszólva állvagyagyja a legmodernebb 4 magos technologiát a kvantumszámítógép müködése. Itt a molekulák nem csak 1 vagy 0 lállást vehetnek fel, hanem mindkettöt is ez 255, vagy 256 állás asszem 1 idöpillanatban. Nem véletlen hogy az amerikai kormány 500 millio dolcsával támogassa ezt a programot
    Ezzel akármilyen rendszerbe be lehet jutni, kevesebb idö alatt, minthogy kifujnám az orromat. Komoly elönnyel rendelkezik ez a technologia, csak még nem teljesen stabil, gyakran szétesnek a molekulák. A Moore törvény meg csak félvezetökre igaz, tehát nem általánosságban a technikai fejlödésre.
  • assdf
    #102
    Még örülhetünk hogy nem nyertük meg az eb-t mert akkor gondolom el is törölték volna a diákkedvezményt, hogy abból finanszirozzák azt...
    Végülis megszoritás van érted...
  • bandypappa
    #101
    Hú az nagyon baba a világkörüli út én is tervezek hasonlókat, remélem azé viszel pda-t hogy tuggyá két farkastámadás, vagy lövöldözés között sg.-zni. Merrefele visz majd az utad? Én száz hogy ausztráliát és kanadát nem hagynám ki. Azért mielött mész nézzél meg pár Brady Barr müsort a national-on, vagy pár krokodilvadászt Steve Irwing (rest in peace) föszereplésével.
  • Molnibalage
    #100
    "(lásd kóka a jó k. anyját a diákkedvezmény eltörlésért)."

    Ne ide tartozik, de egyetértek veled. 4 év alatt az utazási költségeim több, mint 3-szorosára emelkedtek, de a szolgáltatás minősége és bevételeim nem változtak szinte semmit. Minden szarra szórja a pénzt a felelőtlen banda, csak arra nem amire kéne..
  • bandypappa
    #99
    Na mondjuk az elöbbinek semmi köze se a mesterségeshez, se az intelligenciához és a kákának sincsen köze az elöbbi 2-höz.
  • bandypappa
    #98
    Korrekt amit mondasz. Egy a lényeg molnibalage-nak is üzenem hogy a gyógyfüvek, meg az összes többi orvosi készitmény csak akkor segit téged a felépülésben, ha hiszel benne, hogy az rajtad segit. Ezt az orvosok már ismerik, ez a placebo. Több kisélet is volt, hogy gyógyszer helyett ártalmatlan anyagot adtak a betegeknek, akik azt hitték, hogy gyógyszert kapnak, és javult az állapotuk. A gyógyulni akarás az elsödleges ok a felépülésért. A Káka kaká meg megb@szhatja, hogy "igazságosabb" lett a diákok utazása. Én szoktam nézni parlamenti közvetitéseket a tv-n, nagyon szórakoztató tud lenni, hogy elbeszélnek egymás mellett, és egyik ilyen adásba aszonta a káka, hogy nem lesz drágább a diákutazás, a rendszert igazságossá teszik csupán, és nekünk de csudajó lesz ezután, és majd utána kérdezzük öt meg megen. Igazságosabb= mi szopunk a zsé meg megy a közösbe, amit elk.rták nem kicsit, nagyon.
  • assdf
    #97
    Én is fokozom, az egész tetü egészségügy és társai nem azért olyan rohadt lassú meg sz@r, mert nem hozzáértő a sebészorvos.
    -Azért olyan sz@r mert az egész rendszer el van cseszve. A nővérek minimálbérért dolgoznak olyan körülmények között hogy nem is érdemes róla beszélni. Ráadásul ezen okoknál fogva túl kevés a nővér, magyarán ne csodálkozz hogy nem érnek rád.
    -hiába vagyunk az informatika korában, az összes létező hivatali szervnek mindig külön külön évről évre be kell küldeni ugyanazokat a papirokat, mert hiába van informatikai rendszerük, ha az azok közötti információcsere 0.
    -Az orvosok 80% teljesen jó, nem pénzsóvár, egyszerüen csak bagóért dolgoznak, hétvégén is, és annyi beteg jut rájuk, hogy ne várj magas szintü ellátottságot.

    Összegezve, itt is érvényesül a pareto elv. A problémák 80%ért az okok 20% a felelős. És az a nagy büdös helyzet magyarországon, hogy lehet neked akármilyen robotot, az a 20% mindig ott fog ülni a székében és elb@sz mindent. Lehet a korházban robot, b@szhatod ha egy robot jut 10000 betegre, vagy gyorsan dolgozik és összevagdos, vagy precizen, akkor meg a többi beteg meghal a váróteremben...
    Lehet ápoló robot, ha 1 robot jut 100 betegre, mivel a teleportációt még nem ismerjük, akkor sem fog odaérni a robot, ha szétvered a falon a csengőt...

    Úgyhogy ne légy tévedésben, a rendszer nem azért sz@r mert emberek dolgoznak benne, hanem azért mert azon a 20%on idióta, hozzánemértő, pénzsovár emberek ülnek (lásd kóka a jó k. anyját a diákkedvezmény eltörlésért).
    És őket te onnan nem tudod eltörölni (pedig azt kéne) csak akkor ha csinálsz egy saját irányitású robothadsereget (eme ötletet támogatom).

    ui: a gyógyfüvek használata teljesen jogos, és ésszerü a sok tetü gyógyszer sokszor többet árt mint használ, lévén csak tüneti kezelést ad. De ennek meg már nincs köze a robotokhoz.
  • Molnibalage
    #96
    "a pénz szagára vérszomjazó orvosokat, nővéreket stb."

    Én életemben csak kétsze voltam kórházban, még '92-ben és teljesen korrektül elláttak mindenféle hálapénz nélkül. 4 éve majdnem eltörtem a bokám és vasárnap délelőtt 30 perc alatt elláttak röntgennel és gipszeléssel együtt a baleseti sebészeten, itt is mindenféle cvécó nélkül, mosolyogva és kedvesen. Az álalad szarnak ítélt orvostudomány tuodtt csak a bőrbetegségemen segíteni, de a zöldségek és gyümlcsök és különféle más szarok nem.
  • Epikurosz
    #95
    Fokozom:
    Pár évvel ezelőtt - mint írtam többször, és emiatt az SG olvasói már kívülről fújják az epikrízisem - műtétem volt. Akkor úgy, de úgy kiábrándultam az egészégügyből, hogy még inkább belemélyedtem a gyógyfűvek tudományába, és még egyéb titkos tudomáynokba, amelyekről itt most egys szót sem akarok szólni :-) és megfogadtam, hogy ha csak lehet kerülni fogom a pénz szagára vérszomjazó orvosokat, nővéreket stb. És megparancsoltam magamnak, hogy ha már ilyen elhagyatott leszek, akkor ne legyen beteg, mert nem szabad! Azóta hál' Istennek nem volt semmi komolyabb bajom, a szervezet(em) okos, szófogadó jószág.
    Persze Jehova tanúja azér nem lettem, mer annyira hülye azér nem vagyok, de 100x meggondolom, hogy elmenjek-e orvoshoz, ős főleg nem pénzre vérszomjas doktorokhoz.
    Ma például - no ez érdekes lesz - elmentem a dokához, ugyanis tervezek egy világkörüli utat gyalog, sőt mezítláb, és gondoltam beadatom a Hepatitisz Á és B elleni oltást. A receptre 1,5 órát kell várni, a patika megrendeli, holnap kihozzák, utána vissza az orvoshoz, megint vársz 1,5 órát, hogy megszúrjon az a libaképű asszisztensnő. Közöltem a dokival: majd beadom az injekcióm magamnak. Mire ő: nem tesz pöcsétet az otási könyvembe. Mire én: leszarom az oltási pöcséted, doki! :-) (Nem pont így, de majdnem :-)

    Elegem van!

    Ha lesz gyógító robi, első dolgom lesz venni egy olyant, amely tyúkszem levételétől elkezdve foghúzásig, műtétig, irrigálásig mindent megcsinál. Itt a pont. :-)

    Hajrá, roboték!
  • Oldern the 1st
    #94
    Sakkban.
    Irány a GO világa, ahol a gépeknek esélye sincs.
  • unknown nick
    #93
    "De KÉPES, és ez jelenleg erre a bolygón CSAK az ember képes. Ennyi."

    Vitathatatlanul.

    "Ja és a jogalkotás is egy absztakció..."

    Nem sokkal több annál, mint mikor a kutya acsarogva falkába verődve védi az előre megjelölt területét. A jog csak addig érvényes, amíg van aki betartsa, betartassa. Egyébként üres frázisok.
  • globint
    #92
    Csak röviden: a cégünket biztonsági őr lopta meg, a saját szememmel láttam, úgy kaptam el. Most elektronikus őrzés van, azóta nem "veszett" el semmi.
  • assdf
    #91
    rossz hirem van: a kamera szögesdrót nem védi meg a pénzedet a rablótól.
    Plussz egy kamerás rendszer sem két fillér.
    ÉS azt se felejtsd el, hogy ahol csak egy elalvó részeseg biztonsági őrre van pénz, ott kamera sem lesz. Ahol meg komoly pénzek vannak biztonságra, ott páncél autó meg fegyveres őr van kiegészitve a kamerát.
  • Epikurosz
    #90
    Rossz hírem van számodra.

    Például: vagyonbiztonság terén sokkal megbízhatóbb a kamera, a szögesdrót, az villanypásztor, stb. mint az elalvó, korrupt, részeges stb. biztonsági őr. Ez van.
  • Magnum PI
    #89
    A sakk program működésének köze sincs az emberi gondolkodáshoz. Aki tanult matlogot és mesterséges inteligenciát az egyetemen az tudja hogy a gép nem gondolkodik. Programozók írják le neki hogy a táblán lévő bábuk alapján az az állás mennyire jó. A programozók gondolkodtak előre a gép helyett. A gép csak rohadt sok lehetőséget végig próbál másodpercek alatt, amit az emberi agy nem képes. Ezért is sokkal zseniálisabb az agy mert sakk közben nem csak próbálgat hanem gondolkodik. Igazság szerint az hogy 97-ben kapott ki elsőnek azaz embert dicséri, mert logikai játékban igazából a gép verhetetlen, ha létezik nyerő stratégia ( azaz ha van olyan lépésorozat hogy az ellenfél mindegy mit lép akkor is kikap). Nagyon távol van még a gép az okosságtól
  • Vang So
    #88
    Mégis a go a byonyolultabb játék, mégpedig minimum egy nagyságrenddel, és a go-programok még valóban nincsenek ott, mint a sakkprogramok. A részletekkel kapcsolatban itthon is kapható Mérő László matematikus könyve, amiben tárgyalja a témát.
  • Molnibalage
    #87
    Ja és a jogalkotás is egy absztakció...
  • Molnibalage
    #86
    "Nagyon kevés olyan dolog van, ami tisztán gondolati úton jött létre az emberi absztrakció által. Nagyobbrészt az ismeret a természet másolása és a töménytelen próbálgatások segítségével keletkezett évezredek alatt megfűszerezve sok véletlennel."

    He? Az EGÉSZ modern civiliázció pont erre az absztrakcióra épül. Az egész matek absztrakt és enélkül SEMMILYEN mérnöki alkotás nem képzelhető ma már el. Minden modern gép olyan, hogy a természetben nincsen hozzá fogható. Láttál te már olyat ami távolról hasonlít egy kazánra, turbinára, számítógépre, vagy bármi másra? Ne röhögtess. Véletlenek valóban voltak.

    "igazán új alapokon nyugvót alkotni csak a legritkább esetben hosszú kínok árán kis lépésekben képes."

    De KÉPES, és ez jelenleg erre a bolygón CSAK az ember képes. Ennyi.
  • Enlight
    #85
    "A Go talán még egyszerűbb játék, csak sokkal több a variáció"

    Elárulom, hogy góban sokkal kevesebb lehetséges felállás van, mint sakkban, egészen pontosan 10^750. Sakkban még nem tudták megállapítani.
  • Enlight
    #84
    a sakkprogramok korántsem működnek tökéletetesen... csak ennek látszatát keltik a hatalmas számítási kapacitással... a legjobb emberi sakkozók százezerszer hatékonyabb metódusokkal ítélnek meg egy sakkállást, mint a legjobb gépek.
  • peba
    #83
    Megmondom, mi lesz.
    20 év múlva, elmegyek és veszek 3 zsemlét, mint ahogy most, csak nem 18 forintért.
    Ez lesz.
  • brueni
    #82
    a szó amit keresel: multiparalell
  • unknown nick
    #81
    ""Ha valaki fejben meg tud oldani egy sokismeretlenes másod-harmad-huszadfokú egyenletet percek alatt, arra azt mondjuk hogy zseni. A gépek régóta képesek bonyolult számítások elvégzésére másodperceken belül, olyanokra is, amilyeneket emberek sosem fognak, tehát mondhatni, okosabbak. De az intelligencia ennél jóval összetettebb fogalom""

    "Na ja, de ki tanította meg a gépet erre véres verejtékkel? Nem azért oldaj meg gyorsan, mert okos, hanem mert gyors.. "

    Nagyon kevés olyan dolog van, ami tisztán gondolati úton jött létre az emberi absztrakció által. Nagyobbrészt az ismeret a természet másolása és a töménytelen próbálgatások segítségével keletkezett évezredek alatt megfűszerezve sok véletlennel. A tudat részben csak egy szűrő, ami a környezeti ingereket szelektív tudássá formálja. Szvsz az emberi intelligencia befogadó irányban, a felfogó-elemző képességében az erősebb. Célszerűen és finoman tud raktározni, emellett lassú és pontatlan, igazán új alapokon nyugvót alkotni csak a legritkább esetben hosszú kínok árán kis lépésekben képes.

    Nem kizárólagosan az emberi elme ereje, ha megalkotja az MI-t, hanem a természeté, amely évmilliók elteltével kifejlesztette azt a nem soros végrehajtódású kódot (talán az ember), ami létrehozni képes a magát totálisan önszervezni és kontrollálni képes alkotót egy érzékektől megfosztott céltalan kreativitást.
  • haxoror
    #80
    A delfin és az ember között nincs konkurencia mivel az ember nagyságrendekkel fejlettebb intellektuálisan, technológiailag, nem ugyanaz az életterük, nem versenyeznek az erőforrásokért stb

    Egy gondokodó gép viszont ha "ember" alapú lesz -> közvetlen konkurencia
  • Molnibalage
    #79
    És a robot ki készíti és tervezi te zseni? EMBER.. Abban még több a hibalehetőség. Mert hiábtzhat a tervező, az aki összerakja és az aki rosszul próbálja használni. A jó sebész, biztos kézzel, kevesebb hibalehetőséget takar, csak valamhez meg az ő tudás már kevés.
  • Epikurosz
    #78
    Imádom az ilyen semmitmondó hozzászólásokat.
    "Az emberek ismeretlen helyzetben is tudnak felelősen dönteni. Egy gép nem."
    Bla-bla.
    A legtöbb balestet emberi hiba okozza. Ritka, hogy a jelzőlámpa szeme rosszul kacsintana.

    Már elsütöttem ezt a poént 1x:
    Amikor anno műtöttek, istenuccse arra vágytam, hogy bár robot műtene, látva a sok emberi trehányságot.
    Azóta irtózom a kórházaktól. Magyar eü. rulez.
  • gforce9
    #77
    Ki mondta hogy a gép okosabb mint Kaszparov? Annyit mondtak, hogy kikapott sakkban tőle :)
  • assdf
    #76
    Némi megjegyzés:
    1, miért gondolják olyan sokan azt hogy egy gondolkodó gép elsődleges célja hogy kiirtsa az embereket? Pl, vegyünk egy másik többé kevésbé intelligens fajt itt a földön. Mondjuk a delfineket. Én még sosem éreztem úgy, hogy ki kéne irtanom a delfineket. És szerintem az emberek többsége sem.

    2, a számitógép pontosan annyira okos mint amennyi információ bele van táplálva. Az emberek ismeretlen helyzetben is tudnak felelősen dönteni. Egy gép nem. Olyan apróságokról már nem is beszélve, hogy az emberek amikor döntenek, átérzik hogy adott esetben a rossz döntés a halálukhoz is vezethet. Egy gépnél ez nem szempont. Pl. valaki irta korábban, hogy fel tudja mérni hogy érdemes-e háborút inditani... És azt fel tudja mérni hogyha veszit, akkor darabokra szedik? Neki nincs olyan fogalom hogy "meghal"... Na ezért nem biznak egyedül a gépekre fontos döntést. Ezért kell embereknek elforditani a kulcsokat ha atomfegyver bevetését rendelik el.

    3, a sakk elég rossz példa. Egyrészről mert leprogramozható mint egyszerü matematikai algoritmus (csak piszkosul nagy a játékfája és nem tudják még kifejteni a gépek) és épp ezért nem az ész számit hanem a sebesség. A gondolkodás az, amikor kaszparov mérlegeli a szóba jöhető (ez már óriási szó a gép képtelen kiválasztani a szóba jöhető lehetőségeket) lehetőségeket és azokból kitalálja hogy melyik lenne a legjobb. A gépnek ugyanehhez le kell futtatnia millió lépésvariációt hogy kitalálja a legjobbat. Akkor ki az okosabb? Kaszparov aki végignézi a szóba jöhető ~20-30 variációt, vagy a gép aki ugyanneyi idő alatt végignéz több milliót és a végén még lehet hogy veszit is?
    Másrészt meg, ennyi erővel miért nem inditjuk a targoncát a súlyemelő versenyen?