134
  • AranyKéz
    #94
    Roliika általában mindig ilyenekkel jön. Én sem értem hogy egy ember hogy képes ennyire beszopni az összeesküvéselméleteket, anekdotális bizonyítékokat, UFÓkat, paranormális dolgokat, fizikát meghazudtoló eszközöket, satöbbiket.
  • sz4bolcs
    #93
    Ez a tudományos hírek fórumainak rendje, vagy ez csak egyedi eset? :)
    Mármint, h. rolika beég.
    Vagy ő olyan, mint Kenny az S.Park-ban?
  • bandypappa
    #92
    lásd brainiac
  • A1274815
    #91
    "Szénszálas, vagy wolfram szálas villanykörtét nem tudnál ilyen módon felkapcsolni."

    Tedd be a mikróba és meglátod.
  • szivar
    #90
    Sőt, ha a páratartalom egy kicsit magasabb akkor akár másfél méterről is ívet húzhat a 25kV. Ezt páran már letesztelték :(.
  • A1274815
    #89
    "hanem arra hogy majdnem rombadöntött egy zsebóra méretű kötyüvel egy épülő acélszerkezetes több emeletes házikót."

    Nme probléma ezt ma is megcsínálni, csak a "kütyű"-re kötött vezeték másik végére kell néhány rúd dinamit.
  • A1274815
    #88
    "Nem a feszültség hanem a szikrák mérete."

    Pedig a feszültség is rengeteget számít: 50Hz-en 21kV 1cm-es szíkra gömbök között.
  • bvalek2
    #87
    Mindig csodáltam a gyakorlati embereket. Nekem fakezem van, semmit sem tudok összerakni, inkább kiszámolom. Ráadásul pont elektromosság területén vagyok gyenge, pedig most nagyon jól jönne a sohasem-elkészülő könyvemhez (Kaluza-elmélet, elektromágneses és gravitációs kölcsönhatás egyesítése). Le a kalappal az előtt, aki sajátkezűleg gyártott rádiót hallgat.
  • AranyKéz
    #86
    "És nem Tunguszkára gondolok, hanem arra hogy majdnem rombadöntött egy zsebóra méretű kötyüvel egy épülő acélszerkezetes több emeletes házikót."

    roliiiiiiiiika, ha ez igaz lenne, már réges rég piros-fehér csíkos, kék alapon fehér csillagos zászlót lengetnénk, nem pedig kék alapon sárga csillagosat


    egyébként igazad lehet amennyiben az a kis kütyü valahogy így nézett ki:

  • Dj Faustus #85
    "Nem a feszültség hanem a szikrák mérete. Látom korabeli képeket nem láttál..több méteres szikrákról van szó."
    Nyugodtan létre tudnak most is hozni méteres szikrákat - nem nagy kunszt (ha már 100 kV-os MV-os szikrákat hoznak létre).

    "hanem arra hogy majdnem rombadöntött egy zsebóra méretű kütyüvel"
    Ez is ugyanolyan legenda, mint hogy ő okozta volna Tunguzka-i meteor eredményét. Bizonyíték nincs rá.

    "Szénszálas, vagy wolfram szálas villanykörtét nem tudnál ilyen módon felkapcsolni."
    Ezek a huncut fizikusok képesek erre
  • roliika
    #84
    Nem a feszültség hanem a szikrák mérete. Látom korabeli képeket nem láttál..több méteres szikrákról van szó.

    És nem Tunguszkára gondolok, hanem arra hogy majdnem rombadöntött egy zsebóra méretű kötyüvel egy épülő acélszerkezetes több emeletes házikót.

    Szénszálas, vagy wolfram szálas villanykörtét nem tudnál ilyen módon felkapcsolni.
  • Dj Faustus #83
    3200 kV, 800 kV, 1000 kV - ezek se tudnak semmit... ;)
    Meg ezek se ;))
  • Dj Faustus #82
    Ajánlgasd még Egely bácsit is. Meg az Ufó magazint. Ilyen releváns forrásokból lehet szedni ilyen mendemondákat.

    "Az autóját"
    1930-as Pierce Arrow. Addigra a Wardenclyffe-torony már nem állt.
    Mendemondák szerint "konverter volt benne", de ez persze legenda.

    "hanem olyanról, hogy letett a földre egy villanykörtét"
    Ez most is megcsinálható, csak közel kell lenned egy elég erős rádióadóhoz, és egy fénycsővel "megcsapolhatod".

    "Vagy, hogy helyi földrengést idézett elő. "
    Valójában Tunguzka-meteor robbanását is ő idézte elő. Meg a mesemaci (azért is mossa a foggá oly serényen, mert a helyszínen tartózkodott). ;)


    "Vagy, hogy akkora szikrákat állított elő amekkorákat ma sem tudnak."
    Ej, a mai villamosmérnőkök kis szarcsimbók! Nem tudnak azok semmit! Még hatalmas villámokat sem tudnak csinálni! ;)
    250 kV, 600 kV, 750 kV - ugyan annyit előállítunk hátul a sufniban! Bénák ezek! ;))
  • roliika
    #81
    Neked meg ajánlom EZT !

    Neeem rádió adóról beszélek, hanem olyanról, hogy letett a földre egy villanykörtét és vezeték nélkül világított. Az autóját sosem töltötte ami elektromos volt. Ezekről beszélek. Vagy, hogy helyi földrengést idézett elő. Vagy, hogy akkora szikrákat állított elő amekkorákat ma sem tudnak.
  • Rudicsek
    #80
    Lehet FMet is venni (lejtődetektor), igaz nem túl pazar a vétel (sőt), de lehet...
    http://galena.ingyenweb.hu/ linktárban van külön rész ezzel kapcsolatban
  • Rudicsek
    #79
    A detektoros rádiók főként AM adások vételére alkalmasak. (hosszú,közép,rövidhullám) Jó vételhez ajánlott egy leglább 10 méteres, vagy hosszabb (30m) es huzalantenna és földelés.(Az h milyen a jó antenna az sokmindentől függ, lehet rövid antennával is lehet jó a vétel). Vannak keretantennás verziók amik már hordozhatóbbak (40*40 cm talán a legkisebb, de nem teljesít túl jól). Vannak különlegesebb vevők, pl a Mystery detektoros (ausztrál design), ami csak földeléssel is megy, illetve ha jól van megépítve akkor a rezgőköri tekercs antennaként funkcionál, így nagyon halkan fogható egy két adó. A dologhoz az is hozzátartozik, hogy nagy impedanciájú füles kell a vételhez, vagy legalább egy audiotrafó a kisebb impedanciás fülesekhez.
    Mindent összevetve, nem túl kompakt a dolog, viszont akár háztartási cuccokból is össze lehet rakni.

    FM et lehet ilyen felépítésű rádióval venni, csak a vétel sokkal rosszabb lesz. Halkabb ill. csak az adóhoz viszonylag közel (max 10-16 km adótól függően). Az antenna itt még többet számít, ide rendes FM vételhez kitalált antenna kell.

    Lehetséges kb. gyufásdoboz méretű vevőt összedobni, de az antenna és a földelés ahhoz is kell. Most egy ferritantennás detektoroson gondolkozom. Ha össze is jön akkor is éppen, h meg fog szólalni.

    Olvasd el az oldalon linka leírást, illetve nézd meg a linktárat! Sok leirást fogsz találni.
    Ha kedvet kaptál a megépítéséhez, akkor szerintem nincs mást hátra, építs egyet! Nagyon egyszerű!
  • Dj Faustus #78
    "Ezekkel a kristálydetektoros kütyükkel lehet fogni az FM-et is, vagy csak a Kossuth jön be?"
    Csak AM vételére jó. Szimpla egyenes vevőtől ne várj többet.

    "Én amúgy, ha csinálsz kis méretben"
    Olcsóbban kijössz, ha összeraksz egyet. Pár alkatrészből tudsz is csinálni. ;)
  • Dj Faustus #77
    "volt vezeték nélküli energia átvivó berendezése, a Föld maga volt az egyik és a levegő a másik közeg"
    Mondjuk úgy inkább távírója/rádiója (mint akkoriban sokaknak). A többi mendemondát hagyjuk a sci-fi íróknak.
    William Preece-nek meg "földtávírója" volt, Mahlon Loomis-nak meg légi távírója (Csak a kutyát se érdekelte, pont akkor volt a nagy vonatrablás. No igen, akkoriban is az embereket a bulvár mozgatta!), szóval Tesla nem volt egyedül ezzel.

    "A távoli villámcsapásokat tudta észlelni.."
    Heinrich Ruhmkorff szikrainduktora pont abban az időben keletkezett, amikor a rádiózás megszületése volt. No meg gondolj Hertz kísérleteire. Még David Hughes is foglalkozott ilyesmivel. Szóval nem egyedi eset.

    "hiszen ebből élt"
    A váltóáramú hálózatból élt meg igazán, ugyanis Westinghouse-nak 1888 júniusában eladta az összes váltóáramú szabadalmát neki egy millió dollárt+a gépei által megtermelt minden egyes lóerő után 1 dollárt.
    Gondoljunk csak abba bele, hogy Edison (egyenáramú hálózat) és Westinghouse+Tesla (vltóáramú hálózat) közül melyik nyert... Tesla rendesen kapott pénzt Westinghousetól.

    Ajánlom figyelmedbe Greguss Ferenc: Élhetetlen feltalálók, halhatatlan találmányok című könyvét.
  • Epikurosz
    #76
    Rudicsek, ez tökjó!
    Ezekkel a kristálydetektoros kütyükkel lehet fogni az FM-et is, vagy csak a Kossuth jön be?
    Én amúgy, ha csinálsz kis méretben, vennék egy ilyen poénból. Nem kell bele elem.:-)
  • roliika
    #75
    A távoli villámcsapásokat tudta észlelni...volt vezeték nélküli energia átvivó berendezése, a Föld maga volt az egyik és a levegő a másik közeg. Nem bejegyzett találmányok, hanem mőködőképesek voltak az ővé..hiszen ebből élt. Nem tudott volna valamit eladni ami nem működik.
  • Rudicsek
    #74
    Érdekességként: A detektoros rádiók nem használnak saját áramforrást, csupán azt az áramot használják amit az antenna "összeszed", azaz maga a rádiójel energiája működteti a rádiót. Egy angliai adó volt a legmesszebbi adó amit eddig fogtam (tudtommal)ilyen vevővel. Tehát amikor ezt az adót hallgattam akkor a pár ezer kmre lévő adó által kisugárzott energiát használtam a rádió működtetéséhez. Én ezt izgalmasnak találom . Talán ezért is a detektoros rádió építés a hobbim...
    Ajánlom : egyetlen magyar, kifejezetten detektoros rádiókkal foglalkozó oldal (még fejlesztés alatt)
  • Dj Faustus #73
    Tesla tényleg nem volt hülye ember, de fantazmagóriáiból nem vált be mind.
    Ez tény. És ezt sok "ingyenenergiával" foglalkozó magukat "meg nem értett feltalálónak" valló emberke nem tudja megérteni (meg azt se, hogy örökmozgók nem hozhatóak létre - legalábbis az adott fizikai törvények között).

    "hogy bizonyos eszközöknek elég a sok mobiltelefon sugárzók, és egyéb kütyük által keltett elektromos mező közelében lenni, és feltölthető."
    Nesze itt egy indukciós töltő.
    Viszont Tesla nem ilyesmiben gondolkodott, hanem rádióelvűn (Marconi és Popov megoldásán felbuzdulva, illetve akkoriban többen is foglalkoztak a rádióval és a vezetéknélküli jel- és energiaátvitellel).
    Másrészt Tesla nagyban gondolkodott (torony!).
    Harmadrészt akkoriban még nem voltak az elektromágneses tér nagyságára szabályozások.
  • sathinel
    #72
    Egyébként ha mindez igaz, hogy a teret, és időt is befolyásolja, akkor elég érdekes dolgok játszódhatnak le egy feketejuk közelében.
  • sathinel
    #71
    Az elektromos áram a levegőben nem teljesen hülye ötlet. Bár nem úgy ahogy akkoriban gondolták. Manapság azon gondolkoznak, hogy bizonyos eszközöknek elég a sok mobiltelefon sugárzók, és egyébb kütyük által keltett elektromos mező közelében lenni, és feltölthető. Van ami máshogy jön létre, van ami sehogy, de sok ember fantáziáját megmozgatta Tesla. Ugyanígy Einstein is gondolkozott, és hangosan. Ezek miatt egyik sem hülyéb, vagy okosabb a másiknál, csupán álmodoztak, mertek a fizika, határán túlgondolkozni, és van ami bejött. Az hogy túlmisztifikálják, vagy egyebek, az meg a többi ember gondja. Tesla sok kísérletet folytatott, és nem volt hülye ember, de szerintem elméleti síkon kicsit elszált magától, vagy nem tudom:

    "azt gondolom, a teret nem lehet görbíteni, azon egyszerű oknál fogva, mely szerint a (matematikailag definiált) térnek nincsenek tulajdonságai. Tulajdonságokról csak akkor beszélhetünk, ha ezt a térdefiníciót kitöltöttük anyaggal, és ezzel az anyaggal foglalkozunk. Azt mondani, hogy nagy testek jelenléte hatására a tér meggörbül, egyenértékű azzal az állítással, hogy valami hatással volt a semmire. Én elutasítom az ilyen nézeteket.”, (New York Herald Tribune, 1932. szeptember 11.)

    Ez nem éppen egy elméleti fizikus gondolatmenete.
  • Dj Faustus #70
    "Azért ott van neki a többszáz működő találmánya!"
    1. A szabadalom nem feltétlenül működőképes találmány.
    A szabadalom csak jogi formula a "szellemi termék" védelmére.
    2. Tesla tényleg korának zseniális feltalálója volt, aki a kor színvonalához képest (akkoriban terjedt el az elektromos áram termelése és használata, az első rádiók - tehát a motiváció, és a megfelelő alapanyag megvolt hozzá) megfelelő találmányokkal állt elő (máig is használt találmánya a váltóáramú hálózat).
    De! Rengeteg fantazmagóriája is volt (Wardenclyffe-torony, vezetéknélküli elektromos áram-átvitel, villamos fegyver), amelyek nem feltétlenül működtek.
    Ezek "találmányok" és Tesla feltalálói miliője köré aztán remek összeesküvéselméleteket, pletykákat, történeteket lehet(ett) kreálni (lásd: James Watt a táncoló teáskanna-fedélből jött rá a gőzgép titkára még gyerekkorában - jelent meg egy akkori női magazinban. Azt persze kevesen tudták, hogy az egészet csak Watt nagynénje találta ki... ;) ).
  • szivar
    #69
    Tesla nagy ember volt, de nem kell túmisztifikálni a találmányait, amiknek egy része csak szóbeszédben maradt fent, mint a népmesék.

    De nyugodj meg, ha szükséges lesz az éternek az újbóli bevezetésére a fizikába, akkor bevezetik. De amíg mellőzni tudják, addig mellőzik.
  • szivar
    #68
    Viszont Tesla eszközei közül nem egyet használunk a mindennapi életben, Einstein találmányairól ez nem mondható el :).
  • szivar
    #67
    "A mai álláspont szerint kell oda, az univerzum gyorsulva tágul a megfigyelések szerint, ami mással nem magyarázható."

    Hacsak nem egy idáig nem ismert mérési hibáról van szó.

    "Az is kicsit furcsa, hogy a Maxwell-egyenletek kijönnek az általános relativitásból tömegre, hogy ha elvégzünk néhány közelítést."

    Nem értek hozzá, de ha jól emlékszem, akkor Einsteint a Maxvell egyenletekből(is) kiindulva alkotta meg az elméletének nagy részét.
  • roliika
    #66
    Pl mire gondolsz? Azért ott van neki a többszáz működő találmánya!
  • Caro
    #65
    A mai álláspont szerint kell oda, az univerzum gyorsulva tágul a megfigyelések szerint, ami mással nem magyarázható.
    A klasszikus gravitáció a távolság négyzetével fordítottan arányos nagyságú erő, de ha erre a nyelvre fordítjuk a kozmológiai állandót, akkor egy távolsággal arányos taszítást kapunk.
    Csak ezzel az a baj, hogy hiába lehet illeszteni a kozmológiai állandót a megfigyelésekre, mert elméleti alapja nincs, hogy ott kéne hogy legyen.
    Az is kicsit furcsa, hogy a Maxwell-egyenletek kijönnek az általános relativitásból tömegre, hogy ha elvégzünk néhány közelítést.
  • Caro
    #64
    Már leírtam párszor: a fizika nem hit kérdése!
    Teljesen mindegy, hogy mit hiszel, ha nem az a valóság.
  • AranyKéz
    #63
    Mind a kettő mondott kurva nagy faszságokat, de Teslát nehéz lenne felülmúlni ebben.
  • roliika
    #62
    Nekem megvan a relativitás elmélete magyarul pdf-ben...mi újat teszel hozzá? :)
    Hú te..ha éter szaga van és van éter akkor bajuszos bácsi bukta. Tesla szerint van. És szerintem nagyobb koponya volt mint Einstein úgyhogy én meg neki hiszek...hiszen az egész életét az elektromosságra és elektromágnesességre tette fel, iszonyat sok találmánya van, pár működése mai napig rejtély, csak tudta miről beszél...Einstein meg nem volt egy túl gyakorlatias emberke, ráadásul középsuliban elég rosszul állt a szénája...míg Tesla szokása volt , hogy az elé tett étel térfogatát kiszámolta. :D
  • bvalek2
    #61
    Sajnos nem tudok magyar oldalt, de ha kivárod a sohasem elkészülő könyvemet a relativitáselméletről, benne lesz magyarul ;)

    Még az elején tartok, 181 oldal eddig, és még nem jutott odáig a lektor, hogy ki merjem tenni egy oldalra a PDF-et, de kikerül, igérem.
  • gforce9
    #60
    hát linkelj akkor valamit ide :) inkább magyarul amit azt támasztja alá amit te írtál, mert érdekel ez a téma, mostanában ha időm engedi ilyen cikkeket olvasgatok, aztán csak kihámozok valamit..vagy meghalok hülyén :)
  • bvalek2
    #59
    én viszont igen ;)
  • gforce9
    #58
    http://www.enc.hu/1enciklopedia/fogalmi/fiz_atom/sotet_anyag_terkep.htm

    akkor ez mi? nem kötekedek csak kérdezem :)
  • gforce9
    #57
    semmi gond, nem megrovásként írtam :)
  • bvalek2
    #56
    Sötét anyag egészen biztosan nincs:

    A galaxisok forgását a newtoni gravitációelmélet képletével szokták kiszámolni (középiskolában mindenki tanult/tanul/tanulni fog róla). Mégpedig azért, mert a csillagok lassan mozognak a fénysebességhez képest, ezért azt gondolják a legtöbben, hogy a 350 éves képlet elég, mint pl a Naprendszerben a NASA is newtonnal számolja a pályákat, és ott jó is, az eredmények alig térnek el Einstein képletével számoltaktól.

    Azt viszont elfelejtik, hogy a Naprendszerrel ellentétben a galaxis tömege nagyrészt nem a középponti égitestben van, hanem el van osztva a csillagok között, egymás gravitációs terében keringenek. Ebben az esetben egy ronda nagy nemlineáris differenciálegyenletet kapunk, Newton és Einstein esetében is, és az eredmények nagy mértékben eltérnek egymástól.

    - Ha newtoni képlettel számolunk, akkor nem elég a galaxisok látható tömege, és fel kell tételezni olyan sötét anyagot, amit távcsövekkel, rádiótávcsövekkel nem lehet észlelni.

    - Ha einsteini képlettel számolunk, akkor a számolással kapott tömeg megegyezik a látható tömeggel, és a sötét anyagot el lehet nyugodtan felejteni.

    Tekintettel arra, hogy rendszeresen Einsteinnek van igaza, én inkább a bajuszos bácsira szavazok, és nem a hosszú hajú hippire, neki különben is alma esett a fejére, azóta nem volt beszámítható :) Tehát, Einstein papa ismét leszámolt egy mítosszal. Előbb a XIX. század éterével, most pedig a XX. század sötét anyagával.

    Ami a sötét energiát illeti, nagyon éterszaga van neki is... ;)

    Aki rá akar keresni a neten, galaxisok forgásgörbéjére keressen, galactic rotation curves, angolszászul értők előnyben :)
  • roliika
    #55
    Ok, bocs.