278
Pálesz főzési tippek, trükkök, tanácsok
  • cr3ativ3
    #1
    Szoktatok főni, vagy csak inni?

    Engem érdekelne a dolog, mivel mi házilag most akarunk készíteni almából. A gyümölcs meg van már erjesztve, de nem tudom hogy kéne lepárolni.

    Amugy meg nem találtam hasonló témát.
  • cr3ativ3
    #2
    mármint főzni, csak rosszul írtam :$
  • autoszimulator
    #3
    Fütyülős most 2000FT a lidliben :DDD [mostolvasta]
  • akyyy
    #4
    városi pálesz sose lesz olyan, mint a jó öreg igazi falusi !
  • LeePí17
    #5
    Göncön Gönci Barackot :) (Y)
  • blackgamer
    #6
    ezt nem nyáron-ősszel szokták?

    az első decit öntsd ki mert abban metil lehet
  • ZilogR
    #7
    nem elhanyagolható a mennyiség: mennyi cefrétek van?
    ha csak magáncélra főzettek, akkor érdemes megfontolni egy kis barkácsolást, de ha el is adtok belőle, akkor lehet egy szeszfőzde jobb választás. akkor viszont meg kell érdeklődni, mekkora üstben fogják főzni (mert ha nincs annyi cefréd, akkor szinte biztosan nem fűt alá a te kedvedért) és azt kell megérdeklődni, mennyiért főznek 1 litert. ebből könnyen ki tudod számolni, adott áron hány litert kell eladnod, hogy te is nullára jöjj ki a buliból és legyen páleszod is és a cefréd is fel lett használva.

    a házi főzés jó móka, de sokszor költségesebb, mint a "hivatalos", sőt, ha jól tudom, 2 literes (!) üsttérfogat felett az ilyen tevékenység erősen az illegális kategóriába tartozik.

    a hivatalos főzés után kapsz származást igazoló papírt is, ennek birtokában könnyebb eladni a nedüt! én mindenképp szeszfőzdébe vinném és egy részét eladnám.

    a termelési százalék kb. 10%, nekünk a 450 liter cefrénkből rendszerint 40-50 liter pálesz csurog le, ami 50%V/V-os.
  • ZilogR
    #8
    tényleg ősz elején-közepén szokás (okt végén, nov elején szoktunk mi, de ez attól is függ, hogyan kapunk időpontot - mert ez fél napos buli ekkora mennyiségnél). a szilva ősszel ha beérett, esetleg van egy kis barack is, az erjedés ekkorra szépen lezajlik és mehet a főzés.
  • bakvarnyu
    #9
    igen ez teljesen illegális, reméljük nem téved a fórumba a jövedéki hivatal
  • cr3ativ3
    #10
    Hát, nem tudom :) Mondjuk még eléggé az erjedési stádiumban van,legalább is mi ugy csináltuk hogy többet raktunk el, de nem egy időben hanem 1-2 hetes fázisokba, de ezek külön-külön üvegekben vannak.

    Mivel ugye kísérletezünk vele, ezért eléggé gyér max 2-3 liternyi van belőle így, mivel egyzerű kis szekrénybe tároljuk. :)

    #7: Nem akarjuk szeszfőzdébe vinni, mert ezzel a kicsi mennyiséggel kiröhögnek :D
    Végülis teljesen magáncélra lesz, nem adunk el belőle. Meg a 2 litert sem fogja megaladni, mert ez még olyan első számű házi pálinka készítési kísérletként van jelen nálunk.
    Huh, látom nagyon sok pálesz lesz belőle, ha az egésznek a 10%-kból lesz valami :D Olyan toroköbléítőnek jó lesz. Meg főleg, ha Backgamer tanácsára kiöntjük az első decit. Szerintem akkor csak metil alkohol miatt lenne érdekes. :P
  • cr3ativ3
    #11
    Há' de ugy se tudják kik vagyunk :D A nickünket meg nem lehet megadóztatni...
  • cr3ativ3
    #12
    Amugy meg mindegy neki meddig erjed?? Vagy ez nem olyan mint a bor? :S
  • csgery
    #13
    Most a pálinka főzésről eszembe jutott egy vicc:
    Főiskolás megy haza. Anyja köszön neki, majd mondja:
    -Fiam, levágtam két tyúkot, mit főzzek belőle?
    -Pálinkát!

  • Corefusion #14
    az én mottóm:
    amiből lekvárt lehet csinálni abból pálinkát is lehet főzni...
    csipázom a pálesz
  • cr3ativ3
    #15
    Ja ja ja. Van ilyen székely vicc is.
    - Apa mi lesz ebből a sok szilvából?
    - Na kisfiam, ha anyád meggyógul, akkú' lökvár, ha nem, akkú' mög pálinka!
  • bakvarnyu
    #16
    Én nem nagyon bírok meginni semmi töményet, ahogy megy le úgy érzem már jönne is vissza.
    Sör az jöhet.
  • revizor
    #17
    De te is tudod, hogy a gumiban van...

    "Főzzünk szeszt privát"
  • revizor
    #18
    Engem a különlegességek érdekelnek, egyebet a boltban is lehet kapni.
    Pl. tökpálinka, v. répapálinka, v. banánpálinka, stb. -ilyesmibenm partner vagyok

    megj. A saját célra történő házi pálinkafőzés (? literig) nem tilos!
  • cr3ativ3
    #19
    Ja, de hát az a gumiban van. Ott meg ugye minden van...
  • cr3ativ3
    #20
    Hát, szvsz itt is lehet kotyvasztani mindnefélét, nem kell ahhoz gumi ;)
  • revizor
    #21
    oks
  • cr3ativ3
    #22
    Akkor ezt megbeszéltük, mostantól jöjjenek az okos páleszfőzési dolgok ide :P
  • Met
    #23
    lepárló nélkül nem fog menni
  • Boconadi
    #24
    HP rulz !
  • Slayerboy
    #25
    Mi lekvár helyett is pálinkát főzünk. Először kicsit furcsa vele a palacsinta de meg lehet szokni
  • Truck Driver001
    #26
    :DDDD
    Utána meg fekszik a család 1 kerek napig.Pedig csak palacsintát ettek.
  • 5w0rdf15h
    #27
    :DDDDDDdddd

    a házi a legjobb (Y)(Y)
  • tobias88
    #28
    sztem ez maradjon, koleszban kipróbálnák 1 - 2 ötletet
  • Boconadi
    #29
    #24
  • Davidus
    #30
    úgy olvastam hogy pánik a tőzsdén lehet kéne szemüveg
  • el bruja
    #31
    nagyfaternak van a hátsó kertjében 1 kis bungalója, ott gyártja mindig a pálinkát..:)
  • Dj Faustus #32
    "megj. A saját célra történő házi pálinkafőzés (? literig) nem tilos!"
    Sajnos ez nem így van (nem mintha el szeretném venni a kedvét bárkinek is e cselekedettől).
    50 liter/év/fő (ez kb. 400 liter cefre) pálinkát kedvezményes adómértékkel (1180 forint/liter) bérfőzethetsz (tehát nem te hanem a pálinkafőzde) le. 50 liter/év/fő felett az adómérték 2360 forint literenként.
    Ha magad főzöd (és nem fizettél jövedéki adót - ráadásul nagyban űzöd és árulgatod sunyiban), és neadjisten elkapnak (szerencsére a "kis halakkal" nem foglalkoznak annyira) húszezer forinttól kétszázezer forintig terjedő bírságot szabhatnak ki.

    Még egyszer mondom: sajnos. Normálisabb lenne egy olyan szabályozás, mely magánhasználatra bizonyos határig; vagy még kedvezőbb adómértékkel engedné a pálinkafőzést. Ha már kereskedelmi forgalomba megy, akkor meg mehet a keményebb szabályozás.

    Más: ugyebár barack esetén a cefrében ne hagyjuk benne a magot (ciánt tartalmaz, ami mérgező); másrészt a cefréből kifözhető a metanol nevű rémség (meg egyebek) is, ami "jobb esetben" vakságot, rosszabb esetben halált okoz! Szóval gusztustalan, de a cefrebarackot ki kell magozni. A hőmérő a főzéskor meg remek segítség (metanol forráspontja: 64,7 °C; etil alkohol forráspontja: 78.4 °C).
  • Pisti1026
    #33
    békési bodza bálesz a legjobb:D
  • Brolly28
    #34
    herri potterXDDDDDDDD
    a házi tényleg jó húsvétkor vmi paprikásat ittam csípte a pofám:Dde yó volt
  • cr3ativ3
    #35
    ööö Tudom, de az a baj, hogy házilag nem tudom hogy kell kreálni lepárolót. :S De vagyunk mi ilyen szakemberek, hogy házilag még lepárolót is készítünk hozzá.

    Amugy van egy ismerősöm akinek van :D
  • cr3ativ3
    #36
    rotfl Az biztos :D Elég érdekes, de kipróbálnám :D
  • cr3ativ3
    #37
    Nem írtam el a címét -.- :)

    Remélem nem lesz bezárva a tápg. :S
  • cr3ativ3
    #38
    Mi is ott gyártjuk ;) Nagy móka. :P
  • cr3ativ3
    #39
    "megj. A saját célra történő házi pálinkafőzés (? literig) nem tilos!"
    Sajnos ez nem így van (nem mintha el szeretném venni a kedvét bárkinek is e cselekedettől).
    50 liter/év/fő (ez kb. 400 liter cefre) pálinkát kedvezményes adómértékkel (1180 forint/liter) bérfőzethetsz (tehát nem te hanem a pálinkafőzde) le. 50 liter/év/fő felett az adómérték 2360 forint literenként.


    De mi ugye házilag akarnánk készíteni;

    Ha magad főzöd (és nem fizettél jövedéki adót - ráadásul nagyban űzöd és árulgatod sunyiban), és neadjisten elkapnak (szerencsére a "kis halakkal" nem foglalkoznak annyira) húszezer forinttól kétszázezer forintig terjedő bírságot szabhatnak ki.

    És nem adom el, tehát nem büntethetnének meg elvileg.

    Még egyszer mondom: sajnos. Normálisabb lenne egy olyan szabályozás, mely magánhasználatra bizonyos határig; vagy még kedvezőbb adómértékkel engedné a pálinkafőzést. Ha már kereskedelmi forgalomba megy, akkor meg mehet a keményebb szabályozás.

    Jah, ezt igy kéne ...

    Más: ugyebár barack esetén a cefrében ne hagyjuk benne a magot (ciánt tartalmaz, ami mérgező); másrészt a cefréből kifözhető a metanol nevű rémség (meg egyebek) is, ami "jobb esetben" vakságot, rosszabb esetben halált okoz! Szóval gusztustalan, de a cefrebarackot ki kell magozni. A hőmérő a főzéskor meg remek segítség (metanol forráspontja: 64,7 °C; etil alkohol forráspontja: 78.4 °C).

    Ezt az infót pedig nagyon szépen köszönöm. Kérdésem lenne még, hogy almával mennyire lehet? Vagy az milyen almából főzni?
  • Dj Faustus #40
    "És nem adom el, tehát nem büntethetnének meg elvileg."
    Elvileg megbüntethetnének (sajnos még így is), de gyakorlatilag túl kis hal (pár liter pálinka magáncélra való kifőzése nem nagy tétel).

    "Kérdésem lenne még, hogy almával mennyire lehet?"
    Az alma (a cseresznye, és a csonthéjasok) magjában van cián. Nem sok de jobb ha a pálinkába nem kerül bele ilyesmi.