67
  • dez
    #67
    Ja, és még annyi, hogy nagy nyomáson éppenhogy magasabb hőmérsékleten forr a víz, ez meg a kukta működésének alapja. :)
  • dez
    #66
    Pedig jól mondta waterman a heatpipe működésének egyik alapját. Igencsak alacsony nyomás van benne, és 1-2 csepp víz, ami felforrva sem emeli meg különösebben azt. (A hidegebb végén meg lecsapódik a gőz, majd immár cseppfolyós formában visszaszivárog a meleg helyre, és ott kezdődik elölről a dolog.)
  • BiroAndras
    #65
    "Mellesleg ha a CPU-k nem is, de pl. a Geforce 6600GT GPU-ja simán hőálló annyira, hogy felforralja a vizet :) 140 fokig működőképes."

    Az nVidia saját mérő progija a 8800GTX esetén 127 foknál riaszt. Szerencsére jól szellőző házban ritkán megy 80 fölé, de kis barkácsolással biztosan készíthető belőle egy nagyon drága vízforraló berendezés.
  • Tyberius
    #64
    Sanyix: én egy 8rdavcore nevű programot használok erre. Tkp minden állítható benne, ami a BIOS-ban, még a memóriaidőzítés is. Mondjuk lehet, hogy csak az Epox 8RDA sorozatú alaplapjai alatt érhető el az összes fícsör (gondolom, erre tervezték, innen a név), de egy sor másik NF2-es alaplapot is támogat. Guglizz rá, töltsd le, próbáld ki (már ha ilyen géped van, és nem KórQuad :) )

    NKing: most melyik processzorról beszélünk? Mert én először a mobil Bartonoknál hallottam erről, amelyek garantáltan pontosan ugyanolyan Bartonok, mint az asztali verzió, csak éppen a tokozáson más "hidak", átkötések vannak összekötve és elvágva (ezekből tudja az alaplap, hogy épp milyen processzorral van dolga, a neten kiterjedt leírások vannak arról, hogy ezt hogy lehet az alaplapot "megtéveszteni"), tehát egyértelműen a gyártás legutolsó fázisában dőlt el a már kész, tokozott prociról, hogy asztali vagy mobilproci lesz, illetve hogy mekkora sebességen fog futni.

    Azt mondjuk nem kétlem, hogy pl. a Pentium M teljesen egyedi processzor, de úgy hallottam, hogy a Core2Duo és az A64 X2 prociknál sincs strukturális különbség az asztali meg a mobil változat között (ebben mondjuk nem vagyok biztos, hozzáértő erősítsen vagy cáfoljon meg plz).

    Ami pedig azt illeti, hogy miből lesz a high-end és miből lesz a mobil: megint csak a Bartonokat hozom fel példának, ahol a kettő megegyezett... :) A Bartonok gyárilag ugyan csak 3200+-ig skálázódtak (2,2 GHz), de pont az alacsonyabb feszültségen is működőképes mobil Bartonok bírják a húzást a legjobban. Az átlag asztali 2500+-os Barci alapból tudja a 3200+-t, viszont az igazi rekordokat (2,5-3 GHz) legtöbbször mobil procikkal érték el, tehát úgy látszik, a nagy frekvencia és az alacsony feszültség tűrése kéz a kézben jár. :)

    stremix: ne legyél már hülye! Ez egy háromváltozós összefüggés, nyomás, hőmérséklet és térfogat egymástól függ. Attól függően, melyiket veszed állandónak, más-más összefüggés szerint változhat a másik kettő.
    Mellesleg ha a CPU-k nem is, de pl. a Geforce 6600GT GPU-ja simán hőálló annyira, hogy felforralja a vizet :) 140 fokig működőképes.
  • BiroAndras
    #63
    Ja, a ház hűtők mint GlacialTech SilentBlade-ek.
  • BiroAndras
    #62
    Van normál léghűtésből is, ami gyakorlatilag zajtalan, és még csak nem is drágább a szokványosnál. Csak oda kell figyelni egy kicsit. Én egy ASUS barebone gépet használok letöltésre. Ház+alaplap van benne, a többit kellett hozzá venni. Raktam bele egy 2600+-os 64 bites Sempront, az alig fogyaszt, és egész jó a teljesítménye. Az alaplap vezérli a ventik fordulatszámát, ami az alacsony fogyasztás miatt egészen minimális. A táp (Chieftec) is hasonlóképpen csendes. Persze vinyóból is csendes kell bele. Olyan jól sikerült, hogy éjjel tökéletes csendben sem lehet hallani a hangját, csak egészen közelről.
    A nagy gépem is egész csendes, pedig abban nem kicsi cuccok vannak. X2 4200+, 8800GTX, 5 vinyó, 620W-os táp, 4x9cm és 1x12cm venti. A procin és a videokártyán is gyári hűtés van. NOrmál nappali zajok mellett alig lehet hallani. Csak akkor hangosabb egy picit, ha egy játék meghajtja a GPU-t.
  • AgentKis
    #61
    Ezek magyar kiskereknél nem igazán megtalálható dolgok... Sajnos.
  • NKing
    #60
    http://www.silentpcreview.com/article300-page1.html
    Ezt ajánlott elolvasni a mobil témában, úgy fest hogy van lehetőség még ma is asztali gépet mobil processzorral építeni...
  • NKing
    #59
    Raingun: A barebone egyáltalán nem erről szól, semmi köze se a halksághoz, se a kevesebb fogyasztáshoz. A barebone egy előre kiépített kompakt (kis méretű) ház amelybe neked kell megvenni az alkatrészeket, kivéve az alaplapot meg a tápot talán. De ugyanolyan asztali hardware megy bele, mint egy nagy házba.
    Ami csendes kell hogy legyen az a HTPC, amit házimozira építenek, de abba is asztali cuccok kerülnek. Ami pedig kompakt, keveset fogyaszt és csendes is, azok pl a microATX alaplapból épített minigépek (Via Epia pl), de azoknak meg a teljesítménye kicsi, mondjuk azok pl szöveget szerkeszteni tökéletesek lennének.
  • raingun
    #58
    Hát akkor vegyél, rakj össze egy barebonet! Pont erről szól, halk és keveset fogyaszt (persze ezekért kompromisszumot kell kötni)
    Régebben tudtak mobil procit is fogadni asztali alaplapok, (és fordítva) most már nincs így?
  • stremix
    #57
    Az viszont kérdéses számomra, h a 30-40 v esetleg 50°C-os proci hogyan melegíti fel a hűtőbordákban a vizet annyira, h felforrjon?! Mert ha olyan meleg a proci, h erre képes legyen akkor egy különlegesen hőálló procit vettem... de ilyet nem tudok elképzelni. Inkább csak azt, h tényleg akkora nyomás van a hűtőbordák csövecskéiben, h 30°C-nál is gőz keletkezhet.
  • stremix
    #56
    Tanulj egy kis meteorológiát mielőtt ilyet állítasz! A levegő sűrűsége és nyomása fordítottan változik nyílt ill zárt térben. Nyílt térben a meleg levegő kitágul és kisebb lesz a sűrűsége, ezáltal a nyomása is és közben lehűl. Zárt térben nem tud terjeszkedni és a nyomása kényszerűen növekszik.
    Egyébként biztosan hallottál már a diesel motorról ahol a hengerben a levegő hirtelen összenyomásával érik el a tüzelőanyag gyulladáspontját. Zárt térben hamarabb forr a víz is.
  • Sanyix
    #55
    NF2??? FSB-t módosítást azt támogatja ja, de tápfeszültség változtatást menet közben? Mivel?
  • formatuq
    #54
    u ain't too smart, r u?
  • NKing
    #53
    Tyberius: ez egy kicsit tévedés, ugyanis a mobil processzorokat nem az asztali gyártósorról válogatják ki, már csak azért sem, mert teljesen más az architektúrájuk, ezért máshogy is kell őket gyártani.
    A másik tévedés pedig az, hogy azokat a magokat, amik olyan jól sikerülnek (a wafferek közepén ugye), hogy képesek lennének alacsonyabb feszültségen is működni, azokat nem mobil processzorokká grade-elik, hanem éppen azokból lesznek a High-end proc-ok, amiket extreme edition meg hasonló neveken vesztegetnek, mivel azokat tovább lehet hitelesíteni, mert magasabban is stabilak.

    Visszatérve, szerintem megvan az oka annak hogy nem vegyül össze a két terület, különben már meglépték volna a szükséges változtatásokat. Nem érdeke senkinek a magas hőtermelés, mivel a teljesítmény szempontjából ideálisabbak azok a darabok, amik magasabban futnak kis hőtermeléssel. Valószínűnek tartom, hogy a wafferes gyártás tökéletlensége miatt van, nagyon sok a selejtes darab, és nagy a veszteség.
    Hogy asztali gépekbe miért nem gyártanak mobil processzort használó alaplapot, hát a fene tudhatja, gondolom végeztek elég piackutatást, és nem éri meg.
    Az órajelet meg akármikor le lehet venni, az alaplap függő hogy mennyire, és ha itt tartunk, az intel például nem is engedélyezi a szorzó állítását sok processzorában, ami elég nagy baj mindkét igényt figyelembe véve (tuning<->cpukill).
  • NKing
    #52
    Nana S82...Azért fizikát kell tanulni, ugye pára akkor csapódik ki egy felületre, ha a környezet levegője sokkal melegebb mint a felület, mivel a levegő minél melegebb annál több párát képes magában tartani. Ugye egy léghűtésnél mint ez is, a felmelegedés szobahőmérsékletről történik valami magasabb tartományba. Amint elveszed a hőforrást (kikapcs) a lehűtést szintén a szobahőmérséklet és a fém hőmérséklete közötti kiegyenlítődés végzi. Először a "nanocsövecskékben" biztosan lecsapódik a benne lévő víz, de a környezethez képest a fém lehülése olyan lassú, hogy ott nincs lehetőség pára kicsapódására. (megjegyzem, az is csak szobahőmérsékletre fog lehülni, így kizárt a kicsapódás lehetősége, mivel ahhoz alacsonyabbra kéne hülnie, ami fizikai képtelenség).
    Amire te gondolsz az a kompresszoros hűtéseknél jellemző (ezért is van pl a légkondiknak kondenzvízelvezetője), például processzorhoz is gyártanak ilyet (Vapochill), de egy sima léghűtésnél erre abszolút nincs esély.
  • waterman
    #51
    nem tudom mire gondoltál. pára csak azon a felületen csapódik le ami hidegebb az őt körülvevő levegőnél. a rézdarab kikapcsolás után nem fog lehűlni, pont hogy melegebb. sőt ha direkt cseppentenél rá vizet akkor még a belső hője miatt intenzívebben is párologna a lé.. olvass utána a heatpipe dolognak.
  • s821227
    #50
    Mert mondjuk ugye ha kikapcsolod a gépet akkor a proci még meleg tehát forr a víz, de nem forog a venti! Majd ha kihült a cucc akkor bizony kéne ott lenni páracsppekenek.
  • s821227
    #49
    Hali!

    Kérdés a nagy okosoktól! Ha hirtelen felmelegszik és hirtelen lehül, akkor a rézcső kölső falán párának kéne lecsapódnia. Ezt hogy küszöbölték ki? Erről nem szól a fáma.
  • Tyberius
    #48
    Nyitott kapukat döngetsz... a mai processzorok már mind támogatják a menet közbeni lassítást, de pl. az NF2 chipsetnek köszönhetően már a Barton procim alatt is tudom szoftverből állítani a tápfeszt és FSB-t.
  • AgentKis
    #47
    Erről az is mindjárt eszembe jutott, hogy jó megoldás "lehetne" az asztali processzorok "downgrade"-elhetősége is. FSB és Szorzó állítása az igényekhez mérten kisebbre. Minden ugyanannyiba kerülne, csak egy táblázatból lehetne kitalálni, hogy milyen órajelen mekkora és milyen hűtő kell rá.
  • Tyberius
    #46
    "Semmi különbség sincs a mobil és nem mobil procik között, csak annyi, hogy a mobilt drágábban állítják elő, fejlettebb gyártástechnológiával."

    Nem feltétlenül. Az egy gyártósoron előállított prociknak is elég nagy a szórásuk tápfeszültség-tűrés terén. Egyes processzorok az átlagnál kisebb tápfeszen is elmennek, ezeket a végbemérés során leválogatják és elnevezik mobil procinak. Ha meg éppen nem fogy annyira a mobil proci, akár vissza is sorolhatnak valamennyit a normál procik közé. Legalábbis a mobil Bartonok így keletkeztek, de gyanítom, hogy a mostani ULV meg EE procik is.
  • AgentKis
    #45
    csand=csend
  • AgentKis
    #44
    Pont ez az, hogy akarnék. Villanyszámlán visszajönne. Otthonra meg a csand miatt akarnék.
  • raingun
    #43
    Gondolom azért, mert az irodába nem akarsz 30 ezer forintot fizetni egy prociért amelyik teljesítményét cerkába 12 ezerért is megkapod. Te is válaszhatnál, mégsem veszed meg, akkor meg mindek a szöveg? Ha úgy gyártanák akkor az is drágább lenne...
  • Sanyix
    #42
    "A mobil processzorok azért fogyasztanak kevesebbet és azért termelnek kevesebb hőt, mert úgy tervezik őket, hogy vígan elfussanak jóval alacsonyabb feszültségen is mint asztali társaik. Ez a tervezés pedig abból áll, hogy az áramkörök jóval kisebb órajelterhelést tűrnek el, így a mobil processzorok fsb-je is nagyságrendekkel kisebb."

    Hát anno nagyon keresettek voltak az asztali gépekbe rakható mobil bartonok, amelyeknek ugyanakkora teljesítménye volt, és órajele, mint a nem mobilnak, csak sokkal kisebb feszültségen, így brutális órajelekre (3 ghz) leheett húzni az 1,8 ghz alapról... és ez csak 1 példa, van még sok.

    Semmi különbség sincs a mobil és nem mobil procik között, csak annyi, hogy a mobilt drágábban állítják elő, fejlettebb gyártástechnológiával.
  • AgentKis
    #41
    Nálunk a cégnél az irodás gépek között sok van a jó öreg 1,7GHz-s celeronokkal szerelve (400 MHz Fsb, 256k cache). A legtöbb helyen 256 Mega rammal. Word - Excel 2003, novell kliens és mél pompásan elmegy rajtuk. Ezek a procik is 50-60 watt körül esznek, viszont teljesítményben már egy ULV 1,1 GHz-s mobil proci leveri őket 5 watt fogyasztás mellett.

    Évente kétszer vannak "kifújva" mert bezabálnak porból de gusztustalan módon. Ha ezt nem tesszük meg akkor egyszerűen lefagynak az elégtelen hűtés miatt.
  • AgentKis
    #40
    Mi a helyzet azzal a laptoppal amit irodában használnak wördre? Én nem vettem észre, hogy az élettartamával probléma lenne. Már a procinak.

    A laptopokban lévő merevlemezvezérlők rém lassúak ez tény. Szerintem az álag felhasználónak bőven elég lenne egy mobil proci teljesítménye. Sok dologra nekem magamnak is. Azzal is egyetértek, hogy asztalon hasznáva ne kapcsolgassa ki egyes részeit, és ne menjen vissza kisebb órajelre, de azzal nem értek egyet, hogy egy asztali gép procijának 110 wattot kell fogyasztania, amikor ugyanez a számítási teljesítmény igenis megoldható jóval kevesebből. Vagy ha nem is ugyanez, de mondjuk a 70%-a igen. Namost én ezeket a procikat hiányolom a piacról. A tecnológia pedig meglenne ezért mondogatom a mobil procikat, nem lenne baj, ha lga775-ös, csak ne zabáljon annyit. Passzív hűtéses gépekkel kellene dolgoznunk az aktív hűtés szerintem pazarlás, mind a teljesítménnyel mind pedig a karbantartással.

    Még annyit ehhez, hogy videókártyából egyszer vettem aktív hűtésűt az egy TNT2-es volt. Annyit szoptam a ventilátorával, hogy elhatároztam nekem csak passzív hűtős kártyám lesz, még ha 1, 1,5 évvel le is maradok a Hightechtől akkor is. Ezt akarnám procival is.
  • NKing
    #39
    Namostan az okés, hogy a technológia rendelkezésre áll, de a mibenléte a fontos. A mobil processzorok azért fogyasztanak kevesebbet és azért termelnek kevesebb hőt, mert úgy tervezik őket, hogy vígan elfussanak jóval alacsonyabb feszültségen is mint asztali társaik. Ez a tervezés pedig abból áll, hogy az áramkörök jóval kisebb órajelterhelést tűrnek el, így a mobil processzorok fsb-je is nagyságrendekkel kisebb. Ez még nem is gond, ám a mobil gépek legnagyobb hátránya ennek is a következménye, mégpedig az, hogy a lemezműveletek, a memória sebessége, a videofeldolgozás mind mind sokkal lassabbak. Plusz, a mobil processzoroknak egy nagyon fontos erénye, hogy képesek kikapcsolni a nem használt területeiket, ami valljuk be egy olyan gépnél fontos, amikor csak utazunk, és néha néha belenézünk valamibe, de egy asztali gépnél, ahol a processzor 90%-a állandóan használatban van, ott nem éri meg ki-be kapcsolgatni semmit, mert a fogyasztást nagyon megdobja, meg az élettartamra se lenne jó hatással gondolom.
    Ezért a mobil procok ugyan képesek alacsonyabb feszültségen és órajelen járni, és fele annyi hőt termelni, de ennek megvan az áldozata is.
    És ha belegondolsz, azért az utóbbi időben születtek hibrid megoldások, gondolok itt a Cool'n'Quietre például. De egy asztali gépben, ahol wordöt használsz mondjuk kizárólag, nincs értelme ilyen mobil megoldásoknak, mert úgyanannyit érsz el vele, mint egy sima asztali processzorral, csak éppen úgy a mobil proc lenne bekapcsolt állapotban egész idő alatt...
  • AgentKis
    #38
    Ezt akarják elérni
  • szivar
    #37
    Szvsz azért kell bonyolítani a dolgot, mert a víz a legolcsóbb és a célnak legmegfelelőbb anyag. lsd.: folyadék-gőz átmenetben felvett hőmennyiség, nem robbanásveszélyes, semleges ph, stb.
  • AgentKis
    #36
    "A merevlemezeket leginkább igénybevevő készülékek között vannak például a digitális videofelvevők."

    Azért 1 videostream kiírása szerintem messze nem a leginkább igénybevevés...
  • AgentKis
    #35
    Ez kb. olyan dolog, hogy a diszkós erősítőre kell a ventilátor, de egy otthoni 80-100W-os hangcuccra nem. Gondold el mi lenne, ha csak diszkós erősítők lennének a boltban, mondván hogy az fasza erős, bármilyen bálat meg lehet tartani vele, de nekem meg csak a 30 négyzetméteres nappaliba kellene...
  • AgentKis
    #34
    Akkor asszem félreértettél. Azt mondom, hogy a gyártónak megvannak a megfelelő technológiái (mobil processzorok) arra, hogy energia és hűtéstakarékosabb gépeket állítson elő. Én azt sem mondom, hogy csak ilyeneket csináljon, csak azt helytelenítem, hogy az átlag gép lassan rezsónak is jó és vetekszik a hagja egy kisebb teljesítményű porszívóval.
    Az átlag gép legyen csendes és kisfogyasztású szerintem. Akinek az a teljesítmény kevés az vegyen nagyfogyasztású, zajosat. De az, hogy kisfogyasztású csendes asztali konfig nincs is a piacon, szerintem mesterségesen fenntartott dolog. (A magánvéleményem erről, hogy ocsmány is...)

    Egy 1,4 GHz-s "Mobil" proci teljesítménye a wordhöz elegendő (sőt!!!), új gépekben is árulják a mai napig. A bajom az, hogy ezek az új gépek kizárólag laptopok. Asztali gépbe belerakni nagyon macerás, pedig csendes és korszerű rendszer lenne építhető belőle...
  • NKing
    #33
    Ez a hűtés azért is nevetséges, mert mint többen mondták, a heatpipe elvén működik, és erősen kétlem hogy nagyobb lenne a hatásfoka. Minek is bonyolítani a dolgokat vákummal, mikor annyi féle közeg közül lehet válogatni, amik simán elforrnak 40 fokon is.
  • NKing
    #32
    Agentkis: Mit is mondjak, nem hiszem hogy neked való egyedül, hogy beleszólj a makrogazdaság menetébe. USA-t meg ne szapuld amíg Magyarországon élsz, mert nincs jogod hozzá semilyen téren...
    Visszatérve, mobil és nem mobil teljesítményben nagyon is sok a különbség, és egy titkárnő se fog 1,4esen wordözni, mert akkor ki veszi meg az új hardvereket, csődbe megy a gyártó, és aztán ha tönkremegy a te géped forixámpül, akkor honnan veszel újat? De gondolom te se hiszed hogy az irodai gépekbe 4 magos processzor és 4 giga DDR2 kerül meg SLi. Ott is létezik a költséghatékonyság fogalma, ők megoldják...
  • orkaman
    #31
    gondolom ti is réz kanállal keveritek a teát...
    bár lehet hogy itt a turpisság. Pár csepp Icetea van a rendszerben.
    várom a JohnyWalkeres változatot.
  • AgentKis
    #30
    Szóval ez az egész piac szerintem mesterségesen generált és fenntartott piac. Egy titkárnő vígan wördözhetne egy 1,4 GHz-s celeron M-el. Csak ugye nem is nagyon létezik (ha van akkor aranyáron) hozzá való, asztali gépbe szánt alaplap...
  • AgentKis
    #29
    Szerintem ez az egész hűtés dolog egy nagy f@szság.
    Mér nem lehet asztali gépekhez is a mobil procikat adni. Teljesítményben nem nagy a különbség köztük, fogyasztásban viszont óriási 5-10-szeres. A mobil procik egy jelentéktelen léghűtővel is elvannak, a villanyszámlán is érezhető lenne a csökkenés. Nyilván valamennyivel drágábbak mint a nem mobilba szánt társaik, de életciklusuk alatt az enegiaszámlán a többszörösét visszahoznák az árkülönbözetnek. Ja és a hűtő árán is spórolhatnánk.

    Az igaz, hogy a gazdaság kevésbé pörögne (sok hűtőgyártó munkástól kellene megválni), és az energiafogyasztás is visszábbesne, ami Buss úrnak nyílván nem tetszene...
  • irkab1rka
    #28
    ugye bazmeg, hogy érdemes fizikát tanulni?