54
  • K Ace
    #1
    Erről már tényleg ez a véleményem: Nagyon nagy lol
  • Laceee
    #2
    A legnagyobb problémát jelenleg azt jelenti, hogy nem áll rendelkezésre megfelelő összeköttetés a memóriával, illetve arra sincs kidolgozott eljárás, hogy a programozók szoftveres oldalon hogyan használhatnák ki a 80 mag egyesített erejét ... ezekszerint szép és jó csak nem lehet kihasználni vagy lehet inkább a programozokat el kellene küldeni tovább képzésre vagy esetleg máshova...
  • Magnum PI
    #3
    Ha csak a játékokat nézzük akkor a CPU által számol fizika ill AI sokat profitálhat a sok magbol. Csak gondoljatok bele hogy minden egység AI-át egy külön mag számolja stb. Egyébként a többszálú fejlesztés egy rémálom, főleg a debugnál. Én 1.5 év mulva szerzem meg a programtervezői diplomát, de már félek.
  • LADA Kalina
    #4
    hmm 80mag szépen hangzik, reklámfogásnak jó, de télleg lesz némi probléma a használatával, szép is lenne ha 80 szál 1 dőben valós párhuzamossággal futna, de amíg 1 a memória, addig a kölcsönös kizárás, meg a swap-olás eléggé le fogja fogni a teljesítményt szerintem, inkább legyen 8 nagyongyors mag, mint 80 kihasználhatatlan, és akkor még nemis beszéltünk arról, hogy a 80 mag irányítása mennyire bonyolult a 4-8-hoz képest, és mennyi a hibalehetőség, és a gyár szemszögéből nézve a selejtek száma... mert eddig rendben volt hogy mondjuk minden proci 4ghz-esnek indul aztán ami selejt az elmegy 3,5-3-2,66osnak, de ennél ami selejtes abból lesz 73 magos, meg 49 magos...?
  • lee56
    #5
    "Egyébként a többszálú fejlesztés egy rémálom" - Valószinüleg ezért nincs még ma sem olyan játék, ami jelentősen profitálna többmagos procikból :/

    De előbb-utóbb muszály lesz valamit alkotni a programozás terén, mert az igencsak gáz lenne ha 8-16 magos méjnsztrím procikat alig pár progi használná majd ki pár év mulva...
  • lee56
    #6
    ja hehe, akinek nincs szerencséje vehet 49magos 80magos procit :)
  • Hedgehunter #7
    Valoban a programozas teren kell majd feljeszteniuk az illetekeseknek.......
  • PíszLávJuniti
    #8
    már a négymagosban is kételkedtem de ebben
  • Vorpal
    #9
    Talán 2 magra is fejlesztenek majd, ha ez kijön,D
  • LADA Kalina
    #10
    az addig rendben van hogy a magok száma nőni fog de szerintem 1hamar max. 16 magos procikat tudnak csak rendesen megoldani, és persze igény sincs annál többre... nah meg ugye a memória, most általában 4 slot van, hát 1 16 magosnál majd lehet úgy lesz, hogy mindbe kell 1-1 memória ha használni akarsz 4-4 magot legalábbis én így tudom elképzelni az ecceű megoldást, aztán meg majd a sima eccerű alaplapokon is lesz 8-16-32 memórifoglalat vagy a memóriát egybeépítik a procival, aztán már cache se lesz külön
  • savior
    #11
    a dinnyenek is ennyi magja van
  • NEXUS6
    #12
    "A legnagyobb problémát jelenleg azt jelenti, hogy nem áll rendelkezésre megfelelő összeköttetés a memóriával, illetve arra sincs kidolgozott eljárás, hogy a programozók szoftveres oldalon hogyan használhatnák ki a 80 mag egyesített erejét."

    Akkor mi volt a koncepció az egész mögött???
    Vagy csak terveztetek egy csipet a mérnökökkel, hogy majd csak jó lesz valamire? Eddig belerakatak sok, sok megahertzet, de most már a mag a trendi, ezért azt rakják bele?

    Ez nem fikázás, de tényleg kíváncsi vagyok, hogy vajon milyen rendszerbe képzelhették el működni a csipjüket, és milyen célra tervezték felhasználni.

    Amúgy azt sem értem, hogy pusztán a magok növelésével miért számítanak általános sebességnövekedésre. Ha van egy x alpterületű szilicium csip, y millió tranzisztorral, z GHz frenkvencián üzemeltetve, ami összemérhető a jelenleg alakalmazott kevés magos alkalmazásokkal, akkor pusztán azáltal, hogy a tranyókat más csoportokban rendezve párhuzamosan működtetem, egy egy vagy kevés szálú feladatot nem biztos hogy ugyan olyan hatékonyan meg tud oldani.

    Az emberi agy is ilyen sokmagos procinak tekínthető. Néhány dologban kiba jó, pl képfelismerés/feldolgozás, de azért egyszálú logikai/matematikai feladatokat kiba lassan tud csak megcsinálni!
  • BCs design
    #13
    kiváncsivagyok hogy az intelnek sikerül e megszervezni ugy a dolgokat hogy ezt használja is majd valaki mert ha nem csak egy próbálkozás lesz a sok közül
  • rolika
    #14
    mindenki fúj a cell-re (ps3), hogy nem lehet összehangolni a hét magot...
    akkor most mi van?
  • linuxos
    #15
    Ha a memória-gondokat megoldják, szerverekbe jó lesz ez nagyon.
    Egy tipikus web-szerver pl. ma is több száz vagy ezer szálat futtat egyszerre.
    A szerver-alkalmazásokat még csak át sem kell írni, csak újrafordítani vagy rosszabb esetben portolni az új architektúrára.
    A SUN már ma is egy rakás magot tesz a CPU-iba.
  • BCs design
    #16
    lehet ez valami marketing fogás ami miatt méginkább intel procikat vesznek majd amd helyett
  • linuxos
    #17
    Egy kis olvasnivaló: UltraSparc T1
    8 mag, amelyek mindegyike 4 szálon képes végrehajtani. Ez 32 szálú valóban párhuzamos végrehajtást jelent kontext switch-ek nélkül.
    És már elég régóta lehet kapni.
  • Pintyőke
    #18
    Megint kezdodik a hajsza. :) Csak a programozok gyozzek lelkesedessel. :D
  • HUmanEmber41st
    #19
    Valaki tud olyan op.rendszerről, amelyik mondjuk ki tud használni 4 külön proci magot, hozzá tartozó 4 külön RAM és 4 winyó val? És mondjuk alt+tab -al váltani lehet a 4 különálló alkalmazás között? Van ilyen?
  • Akuma
    #20
    "sikerült elérni a tekintélyt parancsoló eredményt" gondolom nem egyetlen prototípust csináltak, akkor meg vajon miért húzzák halasztják a sorozatgyártást?
    Hiszen most is el lehetne adni milliós áron darabját...
  • #21
    S.Z.Á.N.A.L.O.M.
  • Tetsuo
    #22
    LOL
  • JTBM
    #23
    Ez a jövő. Egy jó operációs rendszer képes teljesen elszeparálni a folyamatokat egymástól.

    Egy programot kis fáradtsággal meg lehet írni multithread-re. Kb. 10%-al több meló van vele az elején, aztán, ha a keret megvan és mindent így ír az ember, akkor már ugyanúgy programozza, mint a "normál" programot. Elég sok ilyen programot írtam már. A keretben még azt is állítani lehet, hogy hány processzort használjon.

    Egy játékot is meg lehet írni multithreadre. Főleg azért, mert rengeteg számításigényes rész sokszor lefut benne. Kell hozzá a keret, ami elvégzi a "load-balancing"-ot, tehát optimálisan kiosztja, hogy melyik kis részfeladat melyik procin fusson.

    Amit még az Intel-nek ajánlanék, hogy a Cache-t programozhatóvá tegyék. Ennek azért van értelme, mert még nem találtak ki egy olyan jó algoritmust, ami jobban tudná, hogy mi kell a Cache-be, mint a programozó, aki a programot írja...

    Legyen a Cache dinamikusan foglalható.
  • sathinel
    #24
    3 OS 1 alaplapon
    http://www.youtube.com/watch?v=5Xl03eWbwWY

    3OS egyszerre 1 laptopon:
    http://www.youtube.com/watch?v=gE1XQyT_IbA
    http://www.youtube.com/watch?v=xf3vh91KIrY

    Quad Boot
    http://www.youtube.com/watch?v=rPkapo20Uzk&mode=related&search=

    síma otthoni pc-kből ezek a legjobbak amit láttam eddig.
  • sathinel
    #25
    2 OS egyszerre, két monitor 1 bill, 1 egyér):
    http://www.youtube.com/watch?v=RNlVrqtBHq4

    Hát így ki lehet használni talán a sok magot de itt szerintem megint csak szép marketingfogásról van szó hogy nekik már ez most ment... ha véletlen kihozna valamit az AMD. Bár AMD-nél mintha lett volna egy hír, hogy a mostani processzoraikat vagy a következőt elméletben 256 db-ot lehetne összekötni. ) És egy fél szobát foglalna el ja) Memória meg nem kell neki)Minek is az csak működjön.Az AMD meg már a procikba integrálja a memóriavezérlőt amit leugattak hogy ezáltal le fog maradni az inteltől. Most meg nem látszik rajta. Az AMD virtualizációs teknikája pedig pont az ilyen több OS futtatása 1 gépen feladatok megkönnyítésére szolgál.
  • JTBM
    #26
    Sajnos az AMD-nek mostanában nincsenek nagy dobásai. Pedig csak így lehet rávenni az Intelt, hogy a 80 procis magot gyártsa és el is adja, ne csak mutogassa...
  • LADA Kalina
    #27
    szerintem addig jó amíg csak mutogatja... még az kéne hogy a most vásárolt 2 magos procim 1 év mulva elavultnak számítson :S nekem már nagyon elegem van ebből az erőltetett versenyből, arról nem is beszélve, hogy egyre szarabb programok születnek, mert hát "az új vasak"-on úgyis elfut, minek optimalizálni, minek dolgozni vele, ha össze lehet csapni és kevés melóval jó sok pénzt lehet csinálni... ezidáig jó volt az athlon xp 1700+-os(2000+ra felhúzva) procim meg a 256 mega memória, aztán jött a netbeans 5.5béta, mert hogy gyakorlaton azt kell használni, és hirtelen kevés lett a gépem... nem egy játéktól vagy multimédiás vacaktól, hanem 1 fejlesztői környezettől! nagyon jó gép a k5-ös is, csak manapság nem veszik a fárattságot hogy jó programokat írjanak... úgyhogy az intel a 80 magjával együtt elmehet a 3,14csába...
  • JTBM
    #28
    Szerintem a programok ugyanúgy fejlődnek, mint a hardware. Csak egyre többet tudnak v. egyre szebbek. A programokba ma már olyan dolgokat építenek bele, amikre pl. 10 éve még gondolni sem mertek. Ma viszont elviszi a hardware, ezért lehetségesek.

    Ha a világ úgy fejlődött volna, ahogy te szeretnéd, akkor még ma is ásóbotot használnánk, mert ugye a kapa miatt ne kelljen már kidobni a vadi új ásóbotot. ;-)))
  • Wittgen
    #29
    Azért nincs teljesen igazad, mivel eléggé elhanyagolják az optimalizációt mostanában a programfejlesztő cégek. Igaz Vistát még nem futtattam, de ha igaz amit írtak, hogy mekkora a gépigénye, akkor befonom a fülem az orromba..
    Egy op.rendszernek nem szabadna ekkora erőforrásokat felemésztenie!

    A sokmagos megoldások viszont jól hangzanak, csak egy normális fejlesztőkörnyezet+op.rendszer+progik amik kihasználják kellene.
    Pl 80 magon mennyi ideig tartana egy film kódolása? Élőben menne a render a játékoknál, stb...
  • mousee
    #30
    A PowerNow új verziójára támaszkodó négymagos chipek eszerint dinamikusan tudják majd változtatni mind a négy processzormag órajelét, ezek akár el is térhetnek egymástól. Előfordulhat tehát, hogy egy mag 2 GHz felett fut, míg a másik három 1 GHz alatt marad, ezzel is visszafogva a fogyasztást. A cég tájékoztatása szerint ezzel a megoldással újabb 10 wattot sikerült lefaragni a chipek étvágyából.

    Nekem ez teccik... minek pörögjön, ha nincs rá szükség?

    A cikkhez: bazzeeeeee :D
  • Sanyix
    #31
    Semmi, ugyanaz a helyzet ennél is :) csak jól hangzik, kb ennyi.
  • roliika
    #32
    Sziasztok lakók! :)

    ERRŐL mi a véleményetek? :)

    Szerintem ha ezek elterjednek, elég komoly gondba lesznek a titkosításokkal foglalkozó cégek, és úgy egyébként a titkosított anyagok.
  • lajosczovek
    #33
    májkül! Te vagy szánalmas. Mást nem is tudsz írni? Az R600-as cikknél is ennyi volt a komment: SZÁNALOM. Tegnap az AMD/ATI-val volt problémád, ma meg az Intel-el. Ha ennyire undorítónak tartod a technológia fejlődését, akkor ne idegesítsd magad azzal, hogy elolvasod az sg-n a cikkeket.
  • archkoven
    #34
    Májkül egy kis buzi, nem kell vele foglalkozni.
  • M0RN1NGST4R
    #35
  • InfectedMann
    #36
    Következő mi lesz? :D
    Házi atomerőmű? :D
    Minek olyanfejlesztésre elbaszni az időt meg a pénzt amit semmire sem tudnak egyenlőre használni, legalábbis hibamentesen tuti nem!
  • tmisi
    #37
    Teljes logikus a fejlődés. Eddig volt a léghűtéses gép (szélerőmű).
    Aztán már egyre terjed a vízhűtéses gép (vízerőmű).
    Most meg az atom. Na de ez milyen hűtésű is lesz???
  • NEXUS6
    #38
    Ezen már túl vagyunk!;)))

    Azt olvastam, kerskedelmi forgalomba került az első kvantumszámítógép, ami ráadásul 65000 q-bites (szemben pl a manapság használatos 64 bites x86-os procikkal).

    És ha jól tudom a kvantumszámítógép full működés közben sem termel hőt;)))
  • InfectedMann
    #39
    Ez jéghűtésű
    Komplett téli tájat szimulálnak majd a házadba.
    Választhaszt hóesés meg hóvíhar meg jéghegy közt :D
    Nah jó ez szar volt :D De erre valami ultrabrutál hűtés kell, hogy nem süljön meg a mostani forgalomban lévőkkel. Bár lehet van olyan brutál vízhűtés ami alatt nem sülne meg. Fene se tudja.
  • Juszufka
    #40
    Annyira nem hülyeség ez a dolog, mint elsőre, vagy ahogy a cikkből, kitűnik. A fejlődés mindenképpen erre fog vezetni, és most kövezzetek meg, ha elárulom, hogy az ati amd egyesített cpu+vga csipjének is feltételezhetően ehhez hasonló szerkezete lesz.

    Ezen új architektúra a jelenlegi 2-4 magos processzoroktól radikálisan eltér, és nem is biztos, hogy itt 80 elkülönülő thread kiszolgálásáról lesz szó. Ez fogja lehetővé tenni, hogy a processzorok újra elláthassanak sokféle feladatot: nevezetesen a grafikai gyorsítást is, kiváltva a grafikus kártyákat. A sok mag teszi lehetővé a nagymértékű skálázást.

    Csak emlékeztetőnek szeretném elmondani, hogy a GeForce 8-as szériában is a GPU-n belül 96 db elkülönülő stream processzor van, az intel új architektúrája gyakorlatilag ugyanígy épül fel. Szerintem nem telik el sok idő, mire az AMD is bejelenti ugyanilyen jellegű új terveit. Ezek természetesen még jónéhány év múlva kerülnek csak piacra (mondjuk 5).