100
Isaac Asimov munkásságáról
  • joebacsi
    #60
    nah megtörténtek az ebook beszerzések, lesz olvasnivalóm egy darabig :)
    akkor ha jól látom, először a robottörténetek I-II-n érdemes átrágni magam?
    (eddig ugye csak az alapítványi trilógia van kipipálva :))
    az 'Én, a robot' is ennek a része?
  • GregSB
    #59
    Igen, így már összeállt végleg a kép :)
  • joebacsi
    #58
    oksa, csak vagizok, hogy legalább tudok valamit
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    egyébként fenrir jól mondja, Preem Palver az első szóló...a trantori "vidéki" farmercsávó, az "apjuk", aki az "anyjuk"-al befogadja pár hónapra Arcadia-t...így biztos emlékszel rá :)
  • GregSB
    #57
    #46
  • joebacsi
    #56
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    első szóló akar lenni az az "első polgár" sztem, amúgy most értem a második alapítvány végére :)
  • GregSB
    #55
    Persze, azzal nincs is baj hogy a Tejút nem egy civilizációs fertő. Viszont az olyan távoli jövőben ahol az Alapítvány játszódik már óriásira nő az esélye SZVSZ, hogy egy tőlünk fejlettebb civilizáció hódító vagy csak felfedező szándékkal meglátogat minket egy másik galaxisból.

    De jobban átgondolva nem egy olyan nagyon zavaró hiány ez a történetből, sőt, talán kifejezetten jobb is így.
    Ha megnézzük az összes sci-fiben az idegen lényeknek mindíg van valamilyen emberi tulajdonságuk, nem nagyon tudunk elképzelni, és megalkotni egy az emberiségtől gyökeresen más civilizációt amíg nem találkozunk egyel... Talán Asimov ezt belátta, és ezért hagyta ki őket az univerzumából.
  • Hmuda
    #54
    Csak vedd figyelembe, hogy ezek a történetek csak a Tejútban játszódnak, ami csak egyetlen galaxis. Maximum a TávoliCsillag szintű hajókról tudom elképzelni, hogy valaha is képesek lennének intergalaktikus utazásra (ahhol nem a pilótának kell napokat eltölteni számolgatással, hogy ne ugorjanak rossz heylre), de a brutális távolságok miatt még nagyon azokkal sem.

    Asimov szerintem abszolút tisztában volt a teljes univerzum méreteivel, mintahogy a Tejút méreteivel is.

    Egyszerű írói fogás volt, hogy egyedül a Földnek adta meg a lehetőséget, hogy pont megfelelő mértékben legyen radioaktív, de ezzel egyáltalán nem zárta ki a lehetőségét, hogy más galaxisokban is legyen értelmes élet.
  • Panzerfaust
    #53
    21:35 A kétszáz éves ember az M1-en, nagyon ajánlom.
  • GregSB
    #52
    Elqrtam :)

    Itt a helyes kép.
  • GregSB
    #51
    Én meg lehetetlennek tartom, hogy az egész világegyetemben csak az ember lenne értelmes, civilizációt létrehozó teremtmény.

    Ha Asimov látta volna azt a 90-es évek végén készült mély-űr képet amit a Hubble-al lőttek valszeg ő is másképp gondolkodott volna. (a képen minden egyes fénypont egy galaxis, amelyek külön-külön csilagok milliárdjat tartalmazzák... én nem tudom elképzelni, hogy csak a mi csillagunk rendszerében jött létre értelmes élet...)

    Ettől függetlenül bele tudtam élni magamat Asimov világába, és igaz hogy idegesítőbb lett volna, ha telerakja humanoid-jellegű torz lényekkel, ala SW.
  • Panzerfaust
    #50
    A második alapítvány trológiában, meg valami olyasmit is olvastam, hogy nagy ember nélküli terraformáló űrhajók járták a galaxist, és ezek végeztek, egy csomó fajjal is, ha jól emlékszem.
  • Lacc
    #49
    Btw így realisztikusabbnak is hat a világ, én inkább így tudom elképzelni ezt a galaxist, hogy nem lakják a bolygókat lépten-nyomon groteszk értelmes teremtmények, mint pl. az SW univerzumban.
  • Hmuda
    #48
    Olvastam és tényleg van benne egy idegen faj. Mivel emlékeim szerint semmiféle kihatással nincs a későbbi történésekre, ezért csak az ne olvassa el a spoilert akinek minden vágya, hogy később elolvassa, de még így is csak egy novelláról van szó, szóval nem egy nagy eresztés, csak afféle érdekesség.
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Csak olyan szintű élet amit a többi bolygó élővilága által felállított normák közé félig meddig be lehet illeszteni. Szóval nagyon különböznek tőlünk, de félig meddig képesek kommunikálni velünk. Mivel nem olyan bolygóról származnak ami kismértékben radioaktív (amivel ugyebár az űrlakók magyarázták a földi élet sokszinűségét) ezért nem is túl erős faj (hozzánk képest olyan "nyeszlettek" mint a terminusi élővilág a földihez képest). Mivel az emberek rájuk eröltették a fajuknak tökéletes életkörülményeket (rezervátumba zárták őket, hogy tanulmányozhassák őket, a szülőbolygójuk valami miatt lakhatatlanná vált, már nem emlékszem miért), és mivel mindent megkaptak (rendszeresen itatták/etették őket) a gondolkodásmódjuk szerint már nem volt miért küzdeniük és nem szaporodtak tovább. Végül egy birodalmi tisztviselő felsimete ezt a problémát és elintézte, hogy megszökhessenek és elhagyhassák a galaxist.
    Amúgy ezzel az enyhe radioaktivitással magyarázták, hogy miért csak a Földön alakult ki ilyen változatos, fejlett és végtelenül összetett (és végeredményben értelmes) élet, ami a többi bolygón hiányzik.
  • GregSB
    #47
    Off

    Igen, eddig csak a Visszatérést olvastam tőle, de teljesen igaz a stílusára amit leírtál :)

    On

    Egy gyakori kérdés, ami felmerül Asimov sci-fi világával kapcsolatban:

    Miért nincsenek benne idegen lények? Én bevallom őszintén folyamatosan azt hittem, miközben olvastam az Alapítványt, hogy az lesz a legnagyobb csavar a történetben, hogy felbukkan egy idegen civilizáció, és ez fog keresztbe tenni a pszichohistóriának.

    Egy másik fórumon ezt olvastam:

    "Az idegen lényekről szól Asimov Zsákutca c. novellája, ami a Halálos ítélet c. novellagy.-ben olvasható. (Szukits könyvkiadó Szeged 1998)"

    Valaki olvasta ezt a novellát?
  • GregSB
    #46
    Megmondom őszintén 2 éve olvastam a trilógiát, és ködösek már egy picit a nevek, de asszem igen.

    Hmuda: Azért van bőven akció is a történetben, amit simán filmre lehetne vinni látványosan, "popcorn-zabáló effecekkel". Az igazi gond az lenne hogy a hogyan zsúfolnák akár 3 részbe több ezer év történetét. Így még egy 3x3 órás trilógia (ala Gyűrűk ura) is kevés lenne az élvezhető feldolgozásához, túl kevés idő jutna egy-egy korszakra. Egy igényes sorozatot jó sok évaddal viszont el tudnék képzelni belőle.
  • Hmuda
    #45
    Írtam is hogy ezekből sose lesz film, de minden további nélkül kiveitelezhető lenne. Csak hát nem lenne rájuk kereslet.
  • Fenrir
    #44
    Szerintem ezt a "sorozatot" nem lehetne megfilmesíteni mert maga az egész történet nem akciókról szól, nem lenne látványos. Nem egy Gyűrük Ura szintű történet (a kettő teljesen más).
  • Hmuda
    #43
    Pedig elég könnyen meg lehetne oldani. Egyszerűen csak annyi lenne a dolga a forgatókönyvírónak, hogy:
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    a: vagy egy síma beszélgetés formájában levezetné az eszmecseréjüket, majd amikor az Öszvér meginog, akkor egy kis minimális képtorzítással (az ESZ fejéből egy "képtorzulást" belevágnak az Öszvér fejébe) és egy erős mélynyomószaggató hangefektussal megtoldják és kész is.
    b: tökugyanez, csak nem mozogna a szájuk, hanem régi jó mozis megoldással egy kicsit visszhangosított hangon beszélnének, majd a végére ugyanezt az efektsort berakják.
    Erről szól szinte minden könyvadaptáció. Kompromisszumokat kötnek, hogy az alapból megfilmesíthetetlen jelenetek vászonra kerülhessenek. Mindig vannak akikben az ilyen megoldások ellenérzéseket keltenek, de ha valaha is megcsinálnák (ami persze sose fog megtörténni) akkor így símán meg lehetne oldani az ilyen pillanatok alatt lezajló eszmecseréket.
  • Fenrir
    #42
  • Lacc
    #41
    Nekem inkább alsó :)
  • Ronny
    #40
    vs.


  • Ronny
    #39
    szerintem a régi borítók fényévekkel jobban illettek Asimov univerzumához, mint a Szükits-féle high-tech grafikák.
  • Lacc
    #38
    Ezek közül az első kötet már elolvastam, most tartok a másodiknak kb. a közepénél :) Nekem is bejön Lem is, bár nem nagyon tudnám eldönteni hirtelen, melyik is tetszik jobban.

    Lem világában a megkapó, hogy a benne szereplő technológián érezni a nagy orosz medvés hangulatot, miszerint minden nagy, nehéz, tiszta gépzsír és az égvilágon mindent meg lehet javítani.
    Különösebben nem zavarja a legénységet egy hajón a reaktorszivárgás sem, sőt elég mindennapos dolog, az egyik történetben még egy robot is rendszeresítve volt, aminek az volt a dolga, hogy meszet pakoljon a reaktor repedéseire, és ez mindennapos rutin volt :D

    De ez off.
  • GregSB
    #37
    Jujujj, kár volt megmutatni ezt az oldalt, mostmár nem csak a 8 Asimov kötetre fáj a fogam.

    Lem nálam a második Asimov után, ha Sci-firől van szó.
  • GregSB
    #36
    Köszönöm. Télleg elég borsos az áruk, de szép lassan begyűjtöm őket egyesével ;)
  • Lacc
    #35
    Hát ha nem is egy kötetben, de vagy 8-ban a Szukitstól létezik (bár ebben sincs benne minden műve persze, de jó részük igen).

    Itt megtalálod őket.

    Mindegyik keményfedeles, marha igényes, marha drága és marha vastag, a polcon is jól mutat utána. Anno semmit sem tudtam Asimovról, csak láttam a boltban ezeknek a könyveknek a borítóját (ill. a legelső kötetét, akkor még csak az volt), és amiatt tetszett meg :D
  • GregSB
    #34
    Na igen, én sem tudnám elképzelni az Alapítvány trilógiát filmen...


    !!!!Durva spolier, ha nem olvastad az Alapítvány trilógiát NE olvasd el, mert lelövi a végső poént!!!
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Hogy valósítanák meg pl a végén az Összvér és az Első polgár a másodperc töredéke alatt lezajló gondolat-csatáját? Meg eleve az Első polgárt nehéz lenne leplezni. A konyvben ugye a végén derül ki hogy ki is ő, de ez filmen nehéz lenne, mivel többszr szerepel trantori polgárként, meg EP-ként is...


    Mi ez a gyűjtemény amiről beszéltek egyébként? Létezik egy kötetbe összezsúfolva az összes RBG műve? Mert az valszeg érdekelne... Ha adnátok további infót róla azt megköszönném :)
  • Hmuda
    #33
    Igen, azokra gondolok, nekem megvan 1-től 7-ig, plusz az A. A többi még egyelőre várat magára. :-)

    Nekem az tetszett a legjobban, hogy több ezer év elteltével mennyire feledésbe merült maga a Föld és végül nem lett több mint a történészvilág feketebárány-témája, merthát miféle dolog azt feltételezni, hogy az ember egyetlen bolygóról származna. Szerintem Daneel/Giskard nélkül is összejött volna ez a felejtődés (elég csak a mai amcsi felfogást nézni, a legtöbben azt se tudják, hogy merre van Európa, nem is beszélve arról, hogy szinte mindegyikük családja onnan származik).

    Amúgy megfilmesítés remek példája a 200 éves ember. A novella alapján a fene se gondolná, hogy ebből lehet jó filmet is csinálni, mégis sikerült. Csak egy jó forgatókönyv író kell, aki képes nagyjából hű maradni az eredeti műhöz és akkor szerintem még az Egy fiú legjobb barátja novellából is lehetne egy nagyon megható történetet csinálni, amit még az egyszeri mozijáró is tudna élvezni.
  • Lacc
    #32
    Én is ebből a gyűjteményből ismertem meg ezeket a regényeket/novellákat, ha a Szukits-kiadós keményfedeles kötetekre gondolsz brutális grafikákkal rajtuk.
    Tavaly fejeztem be mindet abból (bár még ez se foglalja magába az összes művét nyilván), nekem nagyon tetszettek. Néha le-leül a sztori, és igen aprólékosan elmagyaráz különféle szociális hatásokat, az adott kor társadalmi felépítését, plusz egyéb részleteket, nem az akcióra koncentrál, ezért teljesen más hozzáállást igényelnek a művei többnyire, ez fogott meg igazán.

    Azért nem semmi, mikor az ember végigfut minden egyes kötet végén a kronológián, ahol valami 48 000 év (kb. a hasamra ütettem nem tudom most fejből :) ) történelmének nagyobb fordulópontjai vannak. Ott át lehet érezni tényleg mekkora munka áll ebben az univerzumban.

    Csakhát az a baj ezzel a világgal, hogy igen nehéz megfilmesíteni, nem is csodáltam, hogy az I, robot ilyen botrányosan sikerült a könyvhöz képest. Bár én nem is azt a történetet (ill. ha jól emlékszem az is egy novella sorozat volt) választottam volna egy film alapjául, volt ott pár novella azért amiből ki lehetett volna hozni valami csattanós akciós Hollywood-i katyaszt, ha már az kell, ami újfent szentségtörés lett volna. De mégsem azt a történetet kellett volna feldolgozni, ahol a robotot ott lövik fejbe, ahol kiderül, hogy neki milyen világ(robot)-megváltó álmai vannak.
  • GregSB
    #31
    Én csak az alapítvány trilógiát olvastam tőle, de az nagyon tetszett. Tele van rengeteg olyan elemmel, amit később visszaköszönt sci-fi filmekben (Star Wars tele van ilyenekkel).

    Ha valakit érdekel:

    Isaac Asimov életműve

    Sajnos angolul, de itt fel van sorolva az összes műve, amit valaha írt.
  • Guer
    #30
    hmmm megköszönném ha nekem is átküldenéd az összeset :)
    mehet emailemre vagy rapid is jo...

    előre is thx...
  • joebacsi
    #29
    hmm seldonról ugye csak azt tudom, ami a Pszihohistorikusokban van leírva, szóval nem olvasom a spoilert :)
    csak furcsálottam, hogy nyomtalanul eltűntek a süllyesztőben a birodalommal együtt...vagy csak lehet, hogy nem az utolsó pár kötettel kellett volna kezdenem az olvasást :D

    asszem pár ebookal a közeljövőben bővülni fog a pda-m, csak a második alapítványt még befejezem, aztán beszerzek jól mindent az elejétől :)
  • Panzerfaust
    #28
    Na végre egy ilyen topic is nyílt, az egyik legnagyszerübb sci-fi író munkásságának dicsőségére. Én személy szerint olvastam az összeset, ami a gyűjteményes sorozatban megjelent, van amelyiket kétszer, vayg még töbször is. Most a Kalibános rész fele kacsingatok. Ugye azt ne a mester írta, érdekelne, hogy ha valaki olvasta, mi a véleménye róla.
    A filmeknél, meg az Én, a robotot nem vagyok hajlandó megnézni, ha meghallom ideges leszek, és azóta utálom Will Smitht.
    A kétszás éves ember viszont meglepő módon tetszett, bár amikor én láttam, még nem is hallottam Asimovról, de ha nem láttam a filmet 6szor, akkor egyszer se. Azért persze az eredeti sokkal jobb.
  • Hmuda
    #27
    Robotokról birodalmas könyvekben egyedül azokban van szó, amik Seldon életét kisérik végig (illetve Trantorra érkezésétől halálig, a heliconi fiatalkorát nem részletezi).

    Amúgy azért nem emlegetik, mert a robotok a háttérből machinálnak (nulladik törvény miatt volt valami, amiért Daneel úgy döntött, hogy a háttérben maradnak, de már elég régen ovlastam azt a könyvet).
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Komoly spoiler! Ha nem olvastad a Hari Seldonos könyveket akkor ne ovass tovább!

    Ugyebár Eto Demerzel is robot volt (Daneel), aki I.Cleon alatt volt első miniszter és ő vezette rá Harit, hogy kidolgozza a pszichohistóriát. Plusz Mycogeni templomban is volt egy működésképtelen robot, plusz Dors is robot, satöbbi.
    Amúgy a gyűjteményes kötetekben egyedül azok a robottörténetek vannak kilistázva amiket írtam. Lehet, hogy a többi amit Timbo írt már nem részei a RBA sorozatnak, csak annyi, hogy robotokról szólnak.
  • joebacsi
    #26
    de hmuda-jében is vannak robotosok :)
    de ez nem egy univerzum akkor?
    mert így olvasgatva az alapítványos könyveket, sehol nem említik, hogy valaha a naagy birodalomban léteztek volna...
  • Timbo
    #25
    Azok a robotosok :)
  • joebacsi
    #24
    köszi :)
    akor azok, amik timbo #11es hozzászólásában pluszban megtalálhatok "nem hivatalos" kiegészítések?
  • Valesar
    #23
    Nagyon köszi!
    Bár ebből nekem nagyon kevés van meg:(
  • Hmuda
    #22
    A csillaggal jelöltek novellák. A vastagon szedettek Asimov művei, a símákat nem ő írta, de hivatalosan is részei a sorozatnak, a dőlt betűsek pedig fejezetcímek.

    (Remélem nem tévesztek el semmit.)

    Egy fiú legjobb barátja*
    Robbie*
    Az AL-76-os robot elkeveredik*
    Körbe-körbe*
    Logika*
    Fogd meg a nyulat!*
    Te hazug!*
    Tökéletes kiszolgálás*
    Balance*
    Lenny*
    Az eltűnt robot*
    A kockázat*
    A csilalgokba!*
    Bizonyíték*
    PAPPI*
    Rabszolga*
    Az Első Törvény*
    Plato's Cave*
    Az elkerülhető konfliktus*
    Robotálmok*
    Női ösztön*
    Karácsony Rodney nélkül*
    Öcsi*
    A Fényvers*
    ...hogy engedelmességgel tartozol Neki*
    A két évszázados ember*
    Föld Anya*
    Acélbarlangok/Gyilkosság az Űrvárosban (ugyanaz a kettő, csak két címen jelent meg magyarul)
    A mezítelen nap
    Tükörkép*
    Strip Runner*
    A Hajnal Bolygó robotjai
    Mirage
    Chimera
    Aurora
    Robotok és Birodalom
    Kalibán
    Inferno
    Utopia
    A csillagok, akár a por
    Az űr áramlatai
    Kavics az égben
    Zsákutca*
    Az Alapítvány előtt
    Eto Demerzel (Előjáték az Alapítványhoz)
    Az Alapítvány félelme
    I. Cleon (Előjáték az Alapítványhoz)
    Dors Venabili (Előjáték az Alapítványhoz)
    Wanda Seldon (Előjáték az Alapítványhoz)
    Alapítvány és káosz
    A pszichohistorikusok (Alapítvány)
    The Originist
    Az Alapítvány győzelme
    Epilogus (Előjáték az Alapítványhoz)
    A enciklopédisták (Alapítvány)
    A polgármesterek (Alapítvány)
    A kereskedők (Alapítvány)
    A kalmárfejedelmek (Alapítvány)
    A generális (Alapítvány és Birodalom)
    Trantor Falls
    Az Öszvér (Alapítvány és Birodalom)
    Az Öszvér keresi a Második Alapítványt (Második Alapítvány)
    Az Alapítvány keresi a Második Alapítványt (Második Alapítvány)
    Az Alapítvány pereme
    Alapítvány és Föld
  • joebacsi
    #21
    huhh eztis megköszönném :)