100
Isaac Asimov munkásságáról
  • quantumfeather
    #100
    Javasolt olvasási sorrend az Alapítványhoz:

    Alapítvány
    Alapítvány és Birodalom
    Második Alapítvány
    Az Alapítvány pereme
    Alapítvány és Föld

    Az Alapítvány előtt
    Előjáték az Alapítványhoz

    Acélbarlangok
    A mezítelen nap
    A Hajnal bolygó robotjai
    Robotok és Birodalom

    A csillagok, akár a por
    Az űr áramlatai
    Kavics az égben


    Szerintem érdektelen a kronológiai sorrend, sokkal izgalmasabb először magát az alapművet elolvasni, majd a folytatásokat, aztán a közvetlen előzményeket. Ezután biztosan felmerül az igény bepillantani a Térutazók és Robotok világába, majd a korai Birodalom feudalisztikus korszakába.
  • plebanos
    #99
    Köszönöm, keresni fogom, mert az hiányzik a könyvtáramból!
  • mcmoha
    #98
    Alapítvány és Föld. Azt hiszem.
  • plebanos
    #97
    Üdvözletem,
    Elolvastam az "Alapítvány-trilógia" több könyvét, Az Alapítvány Pereme 1, Az Alapítvány Pereme 2. A második rész úgy fejeződött be, hogy:
    "VÉGE (egyelőre)".
    Meg tudná nekem mondani valaki, ezután a könyv után közvetlenül mi következik?
  • Morpheus
    #96
    Egy kicsit off, de egy új sorozatban Elijah Bailey-nek hívják az egyik szereplőt.:) Alcatraz a címe a sorozatnak, és a hírhedt börtön egyik igazgató helyettesét nevezték el így.:)
  • Tothenkopf
    #95
    Így van, sajnos bennem is van egy olyan sejtés hogy ebből sem fog semmi jó kisülni...
  • GregSB
    #94
    Roland Emmerich 3 részes filmet készít Asimov Alapítvány trilógiájából.

    Ugyan azt a 3D-s technológiát fogja alkalmazni, mint Cameron az Avatar-nál.


    Egyik szemem sír, másik nevet.

    Egyrészt örülök, hogy kedvenc sci-fi novellámat megfilmesítik, ráadásul az Avatar technológiájával.

    Másrészt viszont Emmerich legutóbbi filmjei annyira bűnrosszak voltak, hogy nálam feketelistára került.

    :S
  • Hmuda
    #93
    Elolvastam a Lucky Starr sorozatot is. Lehet azért mert gyerekeknek készültek, vagy mert már kicsit kiismertem az öreg gondolkodását, de egyszer se okozott meglepetést a csattanó a történetekben.

    Tisztára mintha egy krimisorozatot nézne az ember a TV-ben. Mivel soha semmi nincs "csak úgy" leírva, így mindennek jelentősége van és józan paraszti ésszel simán ki lehet találni, hogy melyik elejtett mondat jelenti a megoldást. Egyszer-kétszer még túl is becsültem a dolgot, mert
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    arra gondoltam, hogy túl kézenfekvő lenne a Jupiter holdjaiban Muttot gyanusítani, erre mégis ő volt a "kém".


    Kicsit sajnáltam, hogy az első könyv kivételével az egész Űrvadász koncepció teljesen el lett felejtve. Jópofa dolog volt az a maszk és a leírtakkal ellentétben nem Űrvadászként lett ismert a karakter galaxis szerte hanem Lucky-ként.

    Igazából nem rossz könyvek, csak kiszámíthatóak. Ha úgy áll neki az ember mintha egy kicsit gyerekes, délutáni krimisorozatot kezdene nézni akkor tökéletes.
  • Hmuda
    #92
    Elolvastam a "Halhatatlanság halála" című könyvét is (benne van a gyűjteményben). Aki még nem tette meg de lenne rá lehetősége az sürgősen pótolja.

    Bizonyos keretek között akár előzménynek is lehet tekinteni a Robot-Birodalom-Alapítvány sorozathoz, mert vannak benne utalások, hogy akár egy univerzum is lehet a kettő.

    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    A végén Noys egyrészt beszél a Galaktikus Birodalomról, bár nem említi a robotokat (ami lehet amiatt, hogy bár eleinte fontos tényezők, később csak a háttérből buheráltak és nem jelentek meg a számításokban (persze most a könyvek megírásának időpontjától eltekintve, csak a kánon lehetőségét szem előtt tartva)), de a Föld radioaktívvá válása is említve van.

    Már előre félek, hogy egy újabb Asimov alkotást fog szétrombolni Hollywood (mert úgy tudom egyesek ezt akarják feldolgozni manapság), de vigasztal a tudat, hogy míg a film hamar feledésbe merül, addig a könyv örök.
  • Hmuda
    #91
    Tess.
  • Sephi
    #90
    Sziasztok!

    Valaki könyörgöm írja le nekem, hogy pontosan milyen rend szerint olvassam el a könyveit.

    Robot > Empire > Foundation?

    De tudna valaki nekem írni pontos címeket? Lehetőleg angolul? Vagy egy oldal ahol ezek sorrendben vannak?
  • Hmuda
    #89
    Még jó, hogy kirakták a szerzőt. Ez a lista van mindegyik Asimov-gyűjteményes könyv végén (meg még pár egyéb összefoglaló).
  • joebacsi
    #88
    20 évezred összefoglalása (nagyon jó, sok spoilerrel, csak az olvasson bele, aki már jó pár művet elolvasott)
  • Timbo
    #87
    Köszi ;)
    nemsokára én is nekikezdek.
  • Hmuda
    #86
    Ha az előzményt-utójátékot is el akarod olvasni és meg is akarod érteni őket akkor feltétlenül érdemes a Robot-Birodalom történeteket is elolvasni. Van egy-két visszautalás legenda/mítosz szinten a régebbi könyvekre.
  • Tothenkopf
    #85
    Én is most karom majd elkezdeni.

    Elvileg így:


    Az Alapítvány-sorozat

    Előzmények
    * Az Alapítvány előtt (Prelude to Foundation, regény, 1988)
    * Előjáték az Alapítványhoz (Forward to Foundation, regény, 1993)

    A klasszikus trilógia
    * Alapítvány (Foundation, regény, 1942–1944)
    * Alapítvány és Birodalom (Foundation and Empire, regény, 1945)
    * Második Alapítvány (Second Foundation, regény, 1948–1950)

    Utótörténet

    * Az Alapítvány pereme (Foundation's Edge, regény, 1982)
    * Alapítvány és Föld (Foundation and Earth, regény, 1986)

    forrás
  • Timbo
    #84
    Sziasztok

    Ha van még valaki a topikban :) remélem tud segíteni.
    Pontosan milyen sorban következnek az Alapítvány könyvek (vagy az ezzel kapcsolatosak) ? Úgy értem milyen sorrendben kezdjek neki..
    Ha vki pontos listát készítene azt nagyon megköszönném.
  • Panzerfaust
    #83
    Igen viszont mégtöbb a különbség.
  • Fenrir
    #82
    Aki olvasott már WH40k regényeket az Alapítvány mellett annak nem tüntek fel bizonyos hasonlóságok? :)

    Hanyatló birodalom, szuperentitás létrehozása...Esküszöm nagyon sok a hasonló vonás.
  • joebacsi
    #81
    sztem ez abszolút nincs így, és a tendencia sem afelé mutat, hogy komolyabb szinten szeparálva legyen a két szélsőség...sőt az ember természeténél fogva becsavarodás nélkül nem bírná egyiket se hosszabb távon elviselni
  • Aquir
    #80
    de pl családban lehet ebből a 2 különböző típusból is több, és ez csak egy példa.. miért válnának ennyire külön? Nem néztem utána de szerintem ezer jobb ok van arra hogy emberek széttagolódjanak nem?
  • laca103
    #79
    szerintem az a regény bizonyos szinten a mai társadalom egyik igencsak eltúlzott metaforája,

    Vannak a társadalomban olyan egyének akik nem tudnak meglenni az emberi közösség nélkül semmilyen szinten sem(lsd földi kupolavárosok)és vannak akik annyira elkülönültek mondhatni egyéniségekké váltak hogy egyszerűen a másik jelenlétét nem bírja elviselni, még a házastársát sem.(lsd solária)

    Úgy vettem észre hogy ténylegesen a jelenlegi társadalom is effelé tart, akik zárkozott egyének voltak azok az idő folyamán zárkózottabbá válnak és akik tömeglények voltak eddig is azok méginkábba azokká válnak.

    Idővel szerintem meg is fog jelenni a két "kultúra" csak itt a földön mert szerintem előbb fog létrejönni ez a társadalmi széttagoltság mint mondjuk a bolygók kolonizálása.
  • Hmuda
    #78
    Baromi unszimpatikus világkép, meg kell hagyni, de a földi city-k se lehetnek túl kellemesek.
  • Fenrir
    #77
    Én most a Kalibánt gyűröm, ez is érdekes egy történet.
  • joebacsi
    #76
    nana, dzsót csak ne keverd bele
    amúgy pedig "majdmeglássuk"...vak is ezt mondta :)

    egyébként most olvasom épp "A mezítelen nap"-ot (szépen sorrendbe haladunk ám :))...hát ez a Solaria milyen egy elb@szott világ...ahelyett, hogy folyamatosan minden este hatalmas kerti partykat csapnának, jönnek ilyen idióta antiszoc szokásokkal :D
  • Me0w
    #75
    Elso polgar = Oszver, az amire te gondolsz az Elso Szolo.
  • Hmuda
    #74
    Azért például a Hősök se egy pörgős sorozat (folyton nyújtják, halasztják a fontos eseményeket), mégis a legsikeresebbek egyike. Én egyelőre bizakodom. Tekintve, hogy nem csak Asimov műveivel fog foglalkozni, így nem csak egy rajongótábort bőszítenének fel ha elbaltázzák az egészet.
  • Lacc
    #73
    Ez erősen attól-függ-kategória. Nagyon nehezen feldolgozható témák szerepelnek azért azokban a novellákban, és manapság a instant, nonstop akció az igény többnyire. Valljuk be, még a mester relatíve legpörgősebb történetei sem nagyon felelnének meg eredeti formájukban az átlag Joe-nak sajnos, szóval tartok tőle, hogy valami I, robot-féle borzalom kerekedik majd ezekből az epizódokból is.
  • Hmuda
    #72
    Ezek egy sorozat epizódjai lesznek, azokba pedig bőven beleférnek a komolyabb novellák.
  • Fenrir
    #71
    Pedig a történet nem az akciókról, nagy háborúkról szól hanem a filozófia gondolatokról, ármánykodásokról. Ezeket nem lehet jól filmre vinni, félek hogy lejáratják magát a világot valami übergagyi akciófilmmel :\
  • Hmuda
    #70
    Miért lenne "LoL"? Ha rendesen megcsinálják az Asimovos epizódokat, akkor hajrá.
  • Homeworld30
    #69
    Megfilmesítik az Alapítvány-sorozatot LoL
  • Timbo
    #68
    "2015 és 2020 között pedig már minden dél-koreai háztartásban lesz legalább egy robot. "

    2040 > A világ dél-koreai kézen. :O
  • Lacc
    #67
    Interesting :) Bár ennek még jópár évig nem lesz különösebb súlya, de ki tudja.
  • joebacsi
    #66
    http://www.inforadio.hu/hir/tudomany/hir-109041
  • Hmuda
    #65
    Hát eddig ez a Gregory Benford egy nagy csalódás...

    Csak pár fejezet van meg eddig, de már most olyan dolgokat próbál belemagyarázni az egészbe amiknek semmi keresnivalójuk nincs a sorozatban. Istennel kapcsolatos vicceket mesélt Hari (aki az eredetiben azt se tudja mi az hogy vallás, nemhogy Isten), olyan technikai dolgokat ír le amik abban az időszakban már-már röhejesen modernek (valami antigrav-hálós ágy, meg hasonlók), miközben a Birodalom teljes apátiába sülyedés közepén van...a de az i-re a pontot az tette fel, hogy képes volt féregjáratokat bevezetni, miközben végig hipertéren ment a közlekedés a sorozatban (kivéve a legelejét, ahhol ha jól emlékszem akkor térgörbítéses elmélet volt használva). A fordítók kénytelenek voltak átkölteni "Hipernyílásokra", hogy legyen valami értelme, de még így is kellemetlen a mellékíze...

    Valahogy az az érzésem, hogy ezt a könyvet átugrom és rögtön nekifogok a Bear darabnak.
  • joebacsi
    #64
    privi ment, mobipocket reader köll hozzája :)
  • Hmuda
    #63
    Nos, végeztem az időrendileg utolsónak nevezhető könyvvel is. Nagyon sok könyvet olvastam már életemben, de ritka volt közöttük az olyan, amit olyan szinten letehetetlen volt mint ez. Most is 10 óra körül még legalább egy centi papírköteg volt hátra, de minden további nélkül kivégeztem.
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Személy szerint zavart, hogy Daneel ilyen rövid szerepet kapott az egész történetsorozat végére. Emlékszem, hogy mikor Baley halálát olvastam, alig tudtam kivenni a betűket, annyira könnyeztem. Hiába volt Daneel a kedvenc karakterem a sorozat közben, nem vártam volna, hogy ilyen véget fog érni. Túlságosan unszimpatikus volt az egész Fallom karakter, nehezen veszi be a gyomrom, hogy Daneel ezzel a hermafroditával egyesülve éli le a maradék párszáz évét.
    Viszont jól gondoltam, hogy Asimov nagyon is tisztában volt az univerzum méreteivel, és felvetette annak a lehetőségét, hogy talán rossz irányból vizsgáljuk az emberiség egyediségét.
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Trevize pontosan azt mondta ki amire én is gondoltam. Lehetséges, hogy nem a Föld a különleges azzal, hogy csak rajta volt értelmes élet, hanem a Tejút a különleges, hogy csak egyetlen értelmes (organikus) fajnak ad otthont. Ő is biztosra vette, hogy a többi galaxisban milliószámra nyüzsögnek az értelmes fajok. Tényleg nem árt ha bebiztosítjuk magunkat Galaxiával, bár akkor lenne nagy pofáraesés, ha pont abban a párszáz évben toppanna be egy ellenséges idegen faj, mikor Galaxia még nem jött létre.
    És most jöhetnek az Addendumos regények. Az első két íróról nem tudok semmit, de David Brintől már olvastam a Csillagdagályt és a kedvencek listáján kitüntetett helyet foglal el, szóval van egy sanda gyanum, hogy az ő regényében talán nem kell csalódnom.
  • Guer
    #62
    plz küldd át akkor vhogy, nagyon örülnék neki...
    thx :)
  • Fenrir
    #61
    Az az előzménye, ahogyan napjainktól kialakult a robotika és a robottársadalom.